Connect with us

Pompalar

Sisdoz’dan Finish Thompson manyetik kaplinli pompalar

Yayın Tarihi:

on

 

Finish Thompson manyetik kaplinli pompalar, her türlü kimyasal transferi ve sirkülasyonu uygulamasında tüm dünyada 1951 senesinden günümüze uzun yıllardır başarıyla kullanılmaktadır. Manyetik sürücülü salmastrasız pompalar, dizaynı sebebi ile az parçadan oluşması sayesinde asgari yedek parça ihtiyacı ve bakım kolaylığı sağlamaktadır.

Manyetik kaplinli pompalar, pervane ve motor şaftına entegre edilmiş bir grup mıknatıs tarafından tahrik edilmektedir. Salmastrasız pompa dizaynı sayesinde sızdırma problemi ve değişim ihtiyacı olmaz. Alkalinler ve asitler başta olmak üzere çok çeşitli kimyasallar için akışkanla temas eden yüzeylerinin malzeme yapısı sayesinde, farklı imalat prosesleri için mükemmel seçimlerdir. 

Kendinden emişli  manyetik pompa modelleri ile de emiş yapılması gereken noktalara da çözüm üretebilmektedir. Finish Thompson Pompalar kuruda çalışma konusunda diğer hiçbir pompanın olmadığı kadar uzun çalışabilmekte ,  kavitasyon, kapalı vana durumunda çalışma gibi zorlu çalışma koşullarında en iyi performansı göstermektedir. 

Uygulama Alanları

Kimya: Soda sanayi (hidroklorik ve hipoklorik asit ve yardımcı kimyasal imalatında), Hidroflorik asit ve floritlerin imalatında, kimyasal gübre imalatında, Gaz-emiş kulelerindeki reaksiyon sıvılarının soğutulması için, yağ rafinelerinde (sülfürik asit için), atık asit geri kazanımında, kimya tesislerinde kuvvetli asitlerin tanklara ve tankerlere transferi ve temini için kullanılmaktadır.

İlaç Sanayi: Yarı iletkenler için yüksek saflıkta kimyasalların üretiminde, tarım kimyasalları üretiminde, ilaç sentezi yapan fabrikalarda, su arıtımı için kimyasal üreten tesislerde kullanılmaktadır.

Kaplama: Farklı kaplama sistemlerinde, kaplama sıvısı filtrasyonunda devir daim için kullanılmaktadır.

Elektrik Uygulamaları: Elektrik kapasitörlerinin üretiminde, braun tüplerinin hidroflorik asit arıtımında,Piller için elektrolitik akışkan transferinde ve baskı devre kartı baskısında kullanılmaktadır.

Metal Endüstrisi: Çelik halat çekme, çelik haddehanelerinde, taşıtların boya öncesi yapılan işlemlerinde (yağsızlaştırma ve asit yıkama), titanyum oksit ve eser elementlerin üretimini yapan fabrikalarda kullanılmaktadır.

Maden Endüstrisi: Metal tasfiyesinde (Elektrolitik sıvıların nakliyesi ve sirkülasyonu için) ve atık gazların arıtılması için kullanılmaktadır.

Gıda Endüstrisi: Yenilebilir yağların rafinerisinde (sülfürik asit), meyve konservesi (hidroklorik asit) fabrikalarında kullanılmaktadır.

Su Arıtma: İyon değişimli reçinelerin yıkanmasında, saf su üretim tesislerinde, tuzlu sudan içme suyuna dönüşümü için denizsuyu damıtım tesislerinde kullanılmaktadır.

Çevre Kirlenme Kontrolü: Enjeksiyon tanklarına arıtma kimyasallarının transferi, atıksuların toplanıp gaz soğurma tesislerinde (koku giderme üniteleri, baca gazlarının sülfürden arındırılması) kullanılmaktadır.

Avantajları

– 10 l/dk’dan 5000 l/dk. kapasitesine, 3m’den 65 m.’ye basma yüksekliğine kadar kullanım aralığına sahip, 220-240V monofaz, 380-400V trifaz motorlu, dişli , flanşlı yada plastik kaynak ağızlı giriş ve çıkış bağlantı opsiyonları ile metal olmayan manyetik tahrikli kimyasal proses pompaları sınıfına sahip olup, kullanıcılara geniş ürün yelpazesi ile seçim imkanı sunmaktadır.  

– Polipropilen, PVDF veya PTFE kaplı döküm gövde alternatifleri ile çok geniş yelpazede kimyasallar ile uyum sağlamaktadır.

– Patentli “Temassız Sistem” mekanizması sayesinde zorlu şartlar altında çalışabilmektedir. Özel imal edilmiş mıknatısları sayesinde manyetik kapsülü ile arka muhafazanın itici halkasının teması önlenir, bu sayede aşırı ısı oluşumu sebebi ile ekipmanın parçalarının erimesi engellemiş olur. 

– Patentli “ Kendinden Isı Yayımlı Yapı” dizaynı ile ; pervane ve manyetik kapsülde eşit oranlarda yerleştirilmiş ısı-dağıtımı delikleri sayesinde, mil ve rulmanların dönüşü sırasında oluşan ısı oluşumunu etrafındaki sıvının devir daimini sağlayarak azaltmaktadır Isıl deformasyonlar ve erimeler bu sayede önlenir.Bu pompanın kuruda çalışmada dayanımını artarır.

– Kendinden emişli pompalarda, gaz-sıvı bölümlü dizaynı sayesinde yüksek emiş hızlarına ulaşılabilmekte ve 3 dakikaya kadar 4m. derinlikten emiş yapma özelliğine sahip olmaktadır.

– İsteğe bağlı olarak bazı modellerde ex-proof elektrik motorları ve Atex sertifikasyonu mümkündür. 

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

FDA uyumlu pompa vaka çalışması: Çikolata işlemede SANDPIPER F30 Pompaları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Çikolatayı nihai ürün üreticilerine yeniden satılmak üzere sayıca çok form faktörüne dönüştüren firma, FDA uyumlu olmayan AODD pompaları, dişli pompaları ve döner loblu pompalarını, SANDPIPER FDA uyumlu elektrikle parlatılmış paslanmaz çelik küresel vana pompalarına dönüştürme işlemine girişti. Bu dönüşümün birincil itici gücünü gıda güvenliği oluşturuyor. Müşteri, proseslerinde FDA uyumlu malzemelerle (paslanmaz çelik gövde, FDA Hytrel dahili parçaları) yapılmayan bazı AODD pompaları tespit etti ve hemen bunları değiştirmeye ve bunlarda yükseltme yapmaya çalıştı. Protokoller, aynı zamanda çikolata partilerinin ardından, tesiste iç ve dış temizlik yapılmasını da gerektiriyordu.

SANDPIPER’in distribütör satış elemanı, yeni 3″ F-Serisi pompayı devreye aldı; çünkü bu pompa FDA uyumlu elektro-cilalı (125 μ yüzey kalitesi) paslanmaz çelikten imal ve parçalarının hızlı ve kolay sökümü ve yeniden yapılandırılması için kelepçe-kayışlı yapıya sahip. Pompaya acil olarak ihtiyacı olan müşterisinin beklentilerini karşılayan SANDPIPER, gereken özel FDA uyumlu üniteyi 5 günden daha kısa bir sürede müşteri beklentilerini aşarak teslim etti.

Sıkı toleranslı metalik parçalara sahip dişli pompalar ve döner loblu pompalar çikolatada renk bozulmasına ve kontaminasyona neden olduğundan, bu tesis şimdi SANDPIPER F30 pompalarının kullanımını beyaz çikolata işleme hattına da aldı. SANDPIPER AODD pompalarının sıkı oturan metal bileşenlere sahip olmaması ve pompalanan kesmeye duyarlı ürün için ideal olan nazik bir pompalama eylemi sağlamasının avantajından yararlanıyorlar. AODD pompalarının çikolatanın viskozitesi, rengi veya diğer kritik özellikleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Ayrıca EC 1935/2004 gıda ile temas eden malzeme standardını taşıyan SANDPIPER FDA üniteleri, pompa malzemelerinden ürüne kontaminasyon olmamasını sağlar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Dikey pompa tipleri ve fonksiyonları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Dikey pompalar, derin bir tanktan veya kuyudan sıvı çekmek için kullanılırlar. Çeşitli şekilleri, boyutları ve işlevleri vardır ancak hepsinde de sıvıları dikey yönde bir borudan yukarı doğru hareket ettiren belirgin bir dikey konfigürasyon bulunur. Düşükten yükseğe çeşitli çalışma sıcaklıklarında, değişen basınçlarda ve sıradan su hizmetlerinden aşındırıcı, yanıcı, işlenmesi zor akışkanlara ve kimyasallara kadar birçok akışkan ile kullanılabilirler.

Dikey santrifüj pompa

Santrifüj pompalar, atık arıtma, karter boşaltma, tank transferi, ajitasyon, ıslak işlemler ve diğer endüstriyel uygulamalarda yer alan aşındırıcı akışkanların transferi için tasarlanmıştır. Dönmeyle meydana gelen kinetik enerjinin akışla hidrodinamik enerjisine dönüştürülmesiyle akışkanları taşır. Bu tür dönme enerjisi motordan veya elektrik motorundan gelir. Akışkanlar, ekseni boyunca hızla dönen çarka girer ve çarkın kanat uçları aracılığıyla çevresi boyunca merkezkaç kuvvetiyle dışarı atılır. Çarkın bu hareketi sıvının hızını ve basıncını arttırır ve aynı zamanda onu pompa çıkışına doğru yönlendirir. Pompa gövdesi, pompa girişindeki sıvıyı sıkıştırmak, çarka yönlendirmek, ardından boşaltmadan önce sıvıyı yavaşlatmak ve kontrol etmek için tasarlanmıştır.

Dikey dalgıç pompa

Kuyu pompası olarak da bilinen dalgıç pompa, gövdesine yakın bağlanmış, hava geçirmez şekilde kapatılmış motora sahiptir. Diğer santrifüj pompa türlerine benzer şekilde çalışır ancak tamamen suya daldırılabilir. Genellikle kanalizasyon hizmetlerinde olduğu gibi yer altındaki akışkanlar için kullanılırlar. Bu pompanın benzersiz özelliği, suyu çekmek yerine yüzeye doğru itmesidir. Dikey dalgıç pompa kullanmanın bir diğer avantajı da yerin çok altında ve su altında çalışmasının gürültü seviyesini en aza indirmesidir.

Dikey türbin pompası

Dikey pompalar veya hat şaftlı pompalar olarak da bilinen dikey türbin pompaları, derin yer altı çukurlarından veya kuyulardan su transferinde yaygın olarak kullanılan santrifüj pompalardır. Motor, tahliye kafası, bir veya daha fazla boru kolonu, hat mili, pompa mili, çoklu hazneler, çarklar ve emme kubbesinden meydana gelirler. Suyu yer altı kuyularından veya rezervuarlarından taşımak için tasarlanmıştır ve genellikle yüksek basınç ve yüksek basınç gerektiren temiz su uygulamaları çevresinde kullanılır ancak birçok endüstri ve uygulama için bu pompaların geniş bir yelpazesine sahiptir.

Dikey karter pompası

Dikey karter pompaları, ıslak çukur uygulamaları için tasarlanmış, tahliye kanalları ayrı, yarı açık veya kapalı çarklı, dikey olarak asılı tek gövdeli pompalardır. Pompanın ayrı tahliye borusu ve destek borusu kolonu vardır. Dikey türbin pompalarında olduğu gibi, pompanın çarkları ve haznenin bir kısmı pompalanan akışkanın altına yerleştirilirken, ana güç mekanizması akışkanın üzerinde tutulur. Derin karterden temiz veya hafif kirlenmiş sıvıları, lifli bulamaçları ve büyük katı içeren sıvıları pompalamak amacıyla endüstriyel uygulamalar için tasarlanmıştır.

Dikey pompalar, tümü ilgili sistemlere özgü çeşitli tasarımlar, malzemeler ve kullanımlara sahiptir. Eski Floway® markamız su ve atık su arıtma ve susuzlaştırma uygulamaları, petrol ve gaz, madencilik, enerji ve endüstriyel pazarlar için dikey türbin pompaları sunarken, Gabbioneta Pumps® petrokimya, su, gübre, güç, tuzdan arındırma ve madencilik pazarlarında güvenilir akış kontrol çözümleri, petrol ve gaz uygulamaları için yukarı akış, orta akış ve normal akışa yönelik bir dizi API 610 pompasını sunar. Herhangi bir akış kontrol sisteminin başarısı için doğru pompayı seçmek çok önemlidir. Petrol ve gaz, petrokimya, su ve atık su, madencilik, enerji üretimi ve genel endüstriler için karada ve denizde kullanılan özel uygulamalar için pompa paketleri tasarlıyor ve üretiyoruz. Pazara özel mükemmellik merkezlerimiz, ürün ve uygulama uzmanlarımız ve pazar kanallarımız proje döngünüzün her aşamasında size yardımcı olabilir. Tam bir akış kontrolü başarısı ve şimdi ve gelecekte akış kontrolünüze olan güven için Trillium Flow Technologies™ pompalarına güvenebilirsiniz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Sandpiper HDF Pompaları ile sığır eti işlemede sıvıların toplanması ve transferi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Global sığır eti işleme firması, sığır eti paketleme tesislerinden birinde kan toplama ve transfer süreçlerinde 2 inç paslanmaz çelik ağır hizmet tipi flap valfli pompaların kurulumunu yaptı. Kesim işlemi sırasında, kan bir haznede/olukta toplanıyor ve daha sonra işlemin bir sonraki adımına pompalanıyor. Bu işlem sırasında, kırmızı hücreler ve plazma hayvan yemi üretiminde anahtar bileşenler olduğu için kanın bütünlüğünün ve bileşiminin korunması önem arz ediyor.

Bu tesis daha önce kanı transfer etmek için santrifüj pompalar kullanmıştı; ancak yüksek hızlı çarkların kana zarar verdiğini tespit etti. Bu yöntemde kan köpürüyordu, iyi akmıyordu ve tekrar kullanılamıyordu.

SANDPIPER distribütörü satış elemanı, kan gibi kesmeye duyarlı sıvıları nazikçe geçirdiği için müşteriye 2 inçlik Ağır Hizmet Klapeli (HDF) Pompayı sundu. Bu pompa, benzersiz kanatlı valf tasarımı nedeniyle, yolunu bulan katı maddeleri de kan toplama sistemlerine taşıyabiliyor.

Bu, Sandpiper HDF Pompaları için 1968’de piyasaya sürüldüklerinden bu yana yaygın bir uygulamadır. Ürün kan toplama alanlarında o kadar sık ​​kullanılmıştır ki, birçok tesis personeli bunlara “Kan Pompası” adını vermektedir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com