Connect with us

Pompalar

Endüstriyel vakum pompalarında çalıştırma ve çeşitli uygulamalar

Yayın Tarihi:

on

Endüstriyel vakum pompaları, gaz veya sıvıları iç basınçlarının atmosfer basıncının altındaki seviyelere düşürülmesi gerektiği kap veya tüp gibi herhangi bir sistemin içinden çıkarmak için tasarlanmış cihazlardır.

Pedro Gil, endüstriyel kullanımlar için farklı tiplerde vakum pompaları üretiyor. En yaygın kullanılanları arasında; pistonlu pompalar, kanatlı pompalar, vidalı, diyaframlı, sıvı halkalı ve loblu pompalar yer alıyor. Bu pompalar genel çalışma itibariyle kompresöre benzerler ancak farklı olarak emme amaçlı tasarlanmışlardır. 

Endüstriyel vakum pompalarının çalışması

Vakum pompaları özelliklerine veya uygulamalarına bağlı olarak çeşitli şekillerde çalışabilirler.

Yağsız vakum pompaları

Rotorun iç yapısındaki manşon ve hareketli kanatlar, yerleşimlerine bağlı olarak değişen boyutlarda bölmeler meydana getirirler. İçerideki gazın aynı miktarda kalması koşuluyla, bölmenin içindeki basınç boyut küçüldükçe artar. Bölme büyütüldüğünde ise basınç düşer ve böylece bir vakum oluşur.

Yağ sızdırmaz vakum pompaları

Yağsız vakum pompalarıyla aynı şekilde çalışırlar ancak bölmelerde daha iyi sızdırmazlık ve dolayısıyla daha yüksek seviyelerde basınç farkı elde etmek için yağ kullanılır.

Uygulamalar

Gıda Endüstrisi

Liyofilizasyon, gazdan arındırma ve kurutma: Bu durumda pompalar, özellikle gıda dondurarak kurutma sistemleri için kullanılan kurutma bölümlerinin boşaltılması için gerekli vakum seviyelerine ulaşılmasında kullanılırlar.

Konsantrasyon ve solvent ayrımı: Vakum yoluyla konsantrasyonun sağlanması için pompanın kimyasal maddelere karşı yeterli direnci ve konsantrelere de yüksek toleransı sağlaması gerekir. Ayrıca ekipman solventleri proses sırasında ayırma becerisine sahiptir.

Elektrik endüstrisi

Motorların, kondansatörlerin, bobinlerin kurutulması ve emprenye edilmesi: Ekipman, yukarıda açıklandığı gibi özellikle yüksek voltajlı elektrik elemanları ile çalışmak üzere tasarlanmıştır. Örneğin, bobinlerdeki ve transformatörlerdeki nem ve diğer kirliliklerin varlığını azaltmak için buharlaştırılabilir.

Verniklerin ve reçinelerin gazdan arındırılması: Vakum sistemleri, en hızlı sertleşen reçine olan poliüretan dahil olmak üzere, hava kabarcıklarını hapsederek sertleştirme işleminin başlamasından önce verniklerin, reçinelerin ve silikonun gazının alınmasıyla ilgilenebilir.

İlaç endüstrisi

Gazdan arındırma ve kurutma: Bu iki işlem, farmasötik ürünlerin son aşamalarının temelini meydana getirir. Kurutma ve gazdan arınmanın ardından uygulanır. Dış ısı uygulaması ile katı elementteki nemin elimine edildiği işlemdir.

Dondurarak kurutma ve paketleme: Dondurarak kurutma veya liyofilizasyon, biyolojik ürünlere zarar vermeden suyu uzaklaştırmak için yaygın olarak kullanılır. Farmasötik ürünlerin paketlenmesinde, kaptan havayı çıkarmak için bir vakum pompası kullanılır. Doğru paketleme, ürünlerin müşteriye aseptik olarak ulaştırılmasını güvence altına alır.

Oyuncak endüstrisi

Metalizasyon: Vakum, plastik, cam veya metalin buhar şeklinde uygulandığı birçok oyuncak kaplama işleminde çok önemli bir rol oynar. Çoğu durumda bu işlemler yeterli vakum teknolojisi olmadan mümkün olmaz.

Mekanik sanayi

Metalizasyon: Mekanik endüstride vakumda metalizasyon, kaplama metalinin ısıtılması esnasında oluşur ve metal buharı alt katmanda yoğunlaşır. Örneğin, büyük teleskopların aynalarında ve araçlarında alüminyum toplanmasında, vakum ile metalizasyon kullanılır.

Metalurji endüstrisi

Dökümlerin emprenye edilmesi: Vakum emdirme, döküm parçalardaki gözeneklilik sorununu çözdüğü için güvenilir bir alternatiftir. Gözeneklilik sızıntıya neden oluyorsa, bitmiş bir üründe arızaya yol açabilir. 

Sinterleme: Bu uygulama için iyi çözüm, dahili soğutma ve konsol yatak tasarımına sahip vidalı pompadır. Bu ekipmanla, makul iç sıcaklıklarda tortu birikimi azalır. Kesici kenarların sinterlenmesi işleme bir örnektir.

Gaz giderme: Vakumlu gaz giderme sistemleri metallerin yoğunluğunu artırır. Bu şekilde, işleme sürecinin optimizasyonu için gözenekli bölgelerin ve sert noktaların ortaya çıkmasının önüne geçilir. 

Isıl işlemler: Vakum teknolojisi, işlem görecek metal elementleri ile çevre koşulları arasındaki olumsuz reaksiyonları önlediği için metallerin ısıl işleminin temel bir parçasıdır. Bu, malzemenin yüzeysel özelliklerinin optimize edilmesini sağlar.

Optik endüstrisi

İnce kaplama uygulamaları: Optik endüstrisinde, ince katmanların oluşturulmasında vakum ekipmanı kullanılır. Mimariden cama, plastikten elmasa kullanılan ince filmlerin yapılmasında kuru çalışma uygulanır.

Kağıt endüstrisi

Gaz giderme ve kurutma: Yaprak kağıt üretimi sırasında suyun yüksek oranda elimine edilmesi gerekir. Daha iyi performans ve drenaj için vakum sistemi vazgeçilmezdir. Pompaların bazı modellerinde, pompalanacak malzemede yüksek gaz içeriği olduğunda gaz giderme işlevi kullanılır..

Metalizasyon: Kağıt bazlı folyo üretiminde, kağıdın kalitesini sağlamak için belirli katmanların uygulanması gerekir.. Önce metal, kağıda doğru şekilde yapıştırılır ardından baskıya uygun metalize bir katman oluşturulur. Bunu yapabilecek yeterlilikte bir vakum pompası kesin olarak gereklidir.

Plastik endüstrisi

Gazdan arındırma ve kurutma: Plastik endüstrisinde vakum pompası erimiş plastikten havayı, yapıştırıcıları ve nemi çeker. Kaliteli malzeme elde etmek için düşük moleküler yoğunluklu maddeler ortamdan çıkarılmalıdır; yani, pürüzsüz, dayanıklı ve gelişmiş yalıtım özelliklerine sahip bir yüzey elde edilmelidir.

Füzyon, enjeksiyon, kalıplama ve ekstrüzyon: Ambalaj üretiminde özellikle gerekli plastik kaplama formlarını elde etmek için sıvı halkalı vakum pompaları kullanılır. Ekstrüzyonla çalışan kalıplar ise vakum pompaları ile otomatik olarak beslenir.

Metalizasyon: Plastiğin sertliği veya korozyona karşı direnci gibi yüzey özelliklerini iyileştirmek için metalleştirme veya kaplama işlemleri gerçekleştirilir. Vakumda metalizasyon, malzemenin sızdırmazlığını ve yapışma kapasitesini artırır.

Kimya endüstrisi

Gazdan arındırma ve damıtma: Vakum pompaları, malzemeye sızan havanın tahliyesini sağlarken, atık suyun da çevresel nedenlerle arıtılması gerekir. Bunun için en verimli yöntem vakumda damıtmadır.

Kurutma ve liyofilizasyon: Çok düşük sıcaklıklarda vakumda kurutma yoluyla suyu uzaklaştırmak için kullanılan işlem kimya endüstrisinde olduğu gibi ilaç ve gıda endüstrilerinde de tipiktir.

Konsantrasyon ve filtreleme: Kimya, vakum teknolojisinin kullanılmasını gerektiren çeşitli sentez ve konsantrasyon işlemlerini içerir. Bu, basıncı artıran ve dolayısıyla filtrelemeyi hızlandıran yüksek kapasiteli emme pompalarının kullanıldığı filtreleme için de gereklidir.

Tekstil endüstrisi

Kurutma ve gazdan arındırma: Tekstil üretimi sırasında kir ve toz ortaya çıkar; bunlar da vakum teknolojisi ile çekilir. Vakum pompaları, boyalı kilim ve halı gibi tekstil ürünlerde tahliye ve kurutma için esastır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Xylem, Maden Türkiye Fuarı’nda dünyanın ilk akıllı drenaj pompasını tanıtacak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

15-18 Aralık 2022 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Maden Türkiye Fuarı’nda madencilik sektörünün hizmetine sunduğu ürün ve çözümleri sergileyecek olan Xylem Türkiye, dünyanın ilk akıllı drenaj pompası konumunda bulunan BIBO ALPHA’yı tanıtacak.

Madencilik operasyonları için kapsamlı, sağlam, güvenilir çözümler sunan ve yüksek kaliteli ekipmanlar tasarlayan Xylem, sektörün en önemli etkinliklerinden biri olan Maden Türkiye Fuarı’na katılıyor. Şirket 15-18 Aralık 2022 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek etkinlikte sektörün hizmetine sunduğu verimlilik ve süreklilik odaklı ürünlerini tanıtacak. Madencilik sektörünün güçlü bir çözüm ortağı konumunda bulunan Xylem, suyun döngüsünde kullanılan birçok markayı bünyesinde barındırıyor, dolayısıyla da madenlere su tedarikinden, drenaja, proses pompalarından hidrofor sistemlerine, arıtmaya ve yangın pompalarından ölçümleme cihazlarına kadar sektörde kabul görmüş pek çok ürünüyle hizmet veriyor. Şirket, su yönetiminin doğru bir şekilde yapılmasını sağlayarak madencilik operasyonlarının çok daha verimli ve sürdürülebilir bir biçimde gerçekleşmesine yardımcı oluyor.

Flygt Bibo Alpha

Yeni nesil drenaj pompası BIBO ALPHA

30’un üzerinde her biri kendi alanında lider markası bulunan Xylem, fuar boyunca madencilik sektörü tarafından en çok bilinen Flygt, Godwin, Lowara, Goulds Water Technology markaları ile birlikte analitik ürün portföyü ile WTW; arıtma çözümleri ile Leopold, Sanitaire, Wedeco gibi üst düzey çözüm sunan markalarıyla müşterilerinin karşısında olacak. Xylem fuarda ayrıca hayata geçirdiği yeni nesil drenaj pompasını sektör temsilcilerine tanıtacak. Dünyanın ilk akıllı drenaj pompası konumunda bulunan BIBO ALPHA, IE4 enerji sınıfına mensup. Geleneksel 2 kW’tan 10 kW’a kadar olan çamurlu su pompalarının yerine kullanılabilecek tek pompa olma özelliği taşıyan BIBO ALPHA’nın birçok çalışma noktasında kendi devrini ayarlayabilme ve çeşitli basınç ve debi noktalarında otomatik olarak sisteme uyum sağlayabilme gibi yenilikleri Maden Türkiye Fuarı’nda anlatılacak.

Xylem’in maden sektörüne sunduğu çözümleri sanal gerçeklik teknolojisi ile incelemek için www.virtual.xylem.com/mining/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

FDA uyumlu pompa vaka çalışması: Çikolata işlemede SANDPIPER F30 Pompaları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Çikolatayı nihai ürün üreticilerine yeniden satılmak üzere sayıca çok form faktörüne dönüştüren firma, FDA uyumlu olmayan AODD pompaları, dişli pompaları ve döner loblu pompalarını, SANDPIPER FDA uyumlu elektrikle parlatılmış paslanmaz çelik küresel vana pompalarına dönüştürme işlemine girişti. Bu dönüşümün birincil itici gücünü gıda güvenliği oluşturuyor. Müşteri, proseslerinde FDA uyumlu malzemelerle (paslanmaz çelik gövde, FDA Hytrel dahili parçaları) yapılmayan bazı AODD pompaları tespit etti ve hemen bunları değiştirmeye ve bunlarda yükseltme yapmaya çalıştı. Protokoller, aynı zamanda çikolata partilerinin ardından, tesiste iç ve dış temizlik yapılmasını da gerektiriyordu.

SANDPIPER’in distribütör satış elemanı, yeni 3″ F-Serisi pompayı devreye aldı; çünkü bu pompa FDA uyumlu elektro-cilalı (125 μ yüzey kalitesi) paslanmaz çelikten imal ve parçalarının hızlı ve kolay sökümü ve yeniden yapılandırılması için kelepçe-kayışlı yapıya sahip. Pompaya acil olarak ihtiyacı olan müşterisinin beklentilerini karşılayan SANDPIPER, gereken özel FDA uyumlu üniteyi 5 günden daha kısa bir sürede müşteri beklentilerini aşarak teslim etti.

Sıkı toleranslı metalik parçalara sahip dişli pompalar ve döner loblu pompalar çikolatada renk bozulmasına ve kontaminasyona neden olduğundan, bu tesis şimdi SANDPIPER F30 pompalarının kullanımını beyaz çikolata işleme hattına da aldı. SANDPIPER AODD pompalarının sıkı oturan metal bileşenlere sahip olmaması ve pompalanan kesmeye duyarlı ürün için ideal olan nazik bir pompalama eylemi sağlamasının avantajından yararlanıyorlar. AODD pompalarının çikolatanın viskozitesi, rengi veya diğer kritik özellikleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Ayrıca EC 1935/2004 gıda ile temas eden malzeme standardını taşıyan SANDPIPER FDA üniteleri, pompa malzemelerinden ürüne kontaminasyon olmamasını sağlar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Dikey pompa tipleri ve fonksiyonları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Dikey pompalar, derin bir tanktan veya kuyudan sıvı çekmek için kullanılırlar. Çeşitli şekilleri, boyutları ve işlevleri vardır ancak hepsinde de sıvıları dikey yönde bir borudan yukarı doğru hareket ettiren belirgin bir dikey konfigürasyon bulunur. Düşükten yükseğe çeşitli çalışma sıcaklıklarında, değişen basınçlarda ve sıradan su hizmetlerinden aşındırıcı, yanıcı, işlenmesi zor akışkanlara ve kimyasallara kadar birçok akışkan ile kullanılabilirler.

Dikey santrifüj pompa

Santrifüj pompalar, atık arıtma, karter boşaltma, tank transferi, ajitasyon, ıslak işlemler ve diğer endüstriyel uygulamalarda yer alan aşındırıcı akışkanların transferi için tasarlanmıştır. Dönmeyle meydana gelen kinetik enerjinin akışla hidrodinamik enerjisine dönüştürülmesiyle akışkanları taşır. Bu tür dönme enerjisi motordan veya elektrik motorundan gelir. Akışkanlar, ekseni boyunca hızla dönen çarka girer ve çarkın kanat uçları aracılığıyla çevresi boyunca merkezkaç kuvvetiyle dışarı atılır. Çarkın bu hareketi sıvının hızını ve basıncını arttırır ve aynı zamanda onu pompa çıkışına doğru yönlendirir. Pompa gövdesi, pompa girişindeki sıvıyı sıkıştırmak, çarka yönlendirmek, ardından boşaltmadan önce sıvıyı yavaşlatmak ve kontrol etmek için tasarlanmıştır.

Dikey dalgıç pompa

Kuyu pompası olarak da bilinen dalgıç pompa, gövdesine yakın bağlanmış, hava geçirmez şekilde kapatılmış motora sahiptir. Diğer santrifüj pompa türlerine benzer şekilde çalışır ancak tamamen suya daldırılabilir. Genellikle kanalizasyon hizmetlerinde olduğu gibi yer altındaki akışkanlar için kullanılırlar. Bu pompanın benzersiz özelliği, suyu çekmek yerine yüzeye doğru itmesidir. Dikey dalgıç pompa kullanmanın bir diğer avantajı da yerin çok altında ve su altında çalışmasının gürültü seviyesini en aza indirmesidir.

Dikey türbin pompası

Dikey pompalar veya hat şaftlı pompalar olarak da bilinen dikey türbin pompaları, derin yer altı çukurlarından veya kuyulardan su transferinde yaygın olarak kullanılan santrifüj pompalardır. Motor, tahliye kafası, bir veya daha fazla boru kolonu, hat mili, pompa mili, çoklu hazneler, çarklar ve emme kubbesinden meydana gelirler. Suyu yer altı kuyularından veya rezervuarlarından taşımak için tasarlanmıştır ve genellikle yüksek basınç ve yüksek basınç gerektiren temiz su uygulamaları çevresinde kullanılır ancak birçok endüstri ve uygulama için bu pompaların geniş bir yelpazesine sahiptir.

Dikey karter pompası

Dikey karter pompaları, ıslak çukur uygulamaları için tasarlanmış, tahliye kanalları ayrı, yarı açık veya kapalı çarklı, dikey olarak asılı tek gövdeli pompalardır. Pompanın ayrı tahliye borusu ve destek borusu kolonu vardır. Dikey türbin pompalarında olduğu gibi, pompanın çarkları ve haznenin bir kısmı pompalanan akışkanın altına yerleştirilirken, ana güç mekanizması akışkanın üzerinde tutulur. Derin karterden temiz veya hafif kirlenmiş sıvıları, lifli bulamaçları ve büyük katı içeren sıvıları pompalamak amacıyla endüstriyel uygulamalar için tasarlanmıştır.

Dikey pompalar, tümü ilgili sistemlere özgü çeşitli tasarımlar, malzemeler ve kullanımlara sahiptir. Eski Floway® markamız su ve atık su arıtma ve susuzlaştırma uygulamaları, petrol ve gaz, madencilik, enerji ve endüstriyel pazarlar için dikey türbin pompaları sunarken, Gabbioneta Pumps® petrokimya, su, gübre, güç, tuzdan arındırma ve madencilik pazarlarında güvenilir akış kontrol çözümleri, petrol ve gaz uygulamaları için yukarı akış, orta akış ve normal akışa yönelik bir dizi API 610 pompasını sunar. Herhangi bir akış kontrol sisteminin başarısı için doğru pompayı seçmek çok önemlidir. Petrol ve gaz, petrokimya, su ve atık su, madencilik, enerji üretimi ve genel endüstriler için karada ve denizde kullanılan özel uygulamalar için pompa paketleri tasarlıyor ve üretiyoruz. Pazara özel mükemmellik merkezlerimiz, ürün ve uygulama uzmanlarımız ve pazar kanallarımız proje döngünüzün her aşamasında size yardımcı olabilir. Tam bir akış kontrolü başarısı ve şimdi ve gelecekte akış kontrolünüze olan güven için Trillium Flow Technologies™ pompalarına güvenebilirsiniz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com