Connect with us

Genel

Dev makinelere hayat veren Tüfekçioğlu, patentli ürünüyle dünya markası olma yolunda

Yayın Tarihi:

on

68 yıllık tecrübesiyle madencilik, cevher zenginleştirme ve seramik sanayi başta olmak üzere birçok sektöre eşsiz çözümler sunan Tüfekçioğlu Kauçuk ve Makina Sanayi; flotasyon makinelerinden çamur pompalarına, hidrosiklonlardan kondisyoner tanklara, vanalardan yedek parçalara kadar geniş bir yelpazede üretim yapıyor. Türkiye’deki ilk kauçuk değirmen astarını üreterek ilke imza atan Tüfekçioğlu, ürettiği patentli tank tipi flotasyon hücresi ile küresel ölçekte de adından söz ettiriyor. Başta Arnavutluk, Kazakistan, Avustralya ve İtalya gibi ülkeler olmak üzere yurt dışına ciddi miktarlarda yedek parça ve makine ihraç eden firma, Rusya ve Kanada gibi yeni pazarlardaki temaslarını da sürdürüyor. 

Yıllık ortalama 150’nin üzerinde hidrosiklon, 300‘ün üzerinde çamur pompası, 100’e yakın flotasyon makinesi üretimi ve makine iç aksamlarının kauçuk kaplamasında kullanılan 250 tonun üzerinde kauçuk ürün imal eden Tüfekçioğlu, TÜBİTAK ve üniversiteler ile yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla da sektöre yön veriyor. Firmanın üretim, Ar-Ge, satış ve ürünleri üzerine röportaj gerçekleştirdiğimiz Tüfekçioğlu Kauçuk ve Makina Sanayi’nin Fabrika Müdürü Aylin Karabulut, ayrıntıları dergimizle paylaşıyor.

68 yıllık köklü bir firma olan Tüfekçioğlu’nu tanıyabilir miyiz?

Tüfekçioğlu Kauçuk ve Makina Sanayi, 1954 yılında Kadir Tüfekçioğlu tarafından kauçuk ayakkabı, yedek parçalar vb. üretimler gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş bir imalathane olarak ticaret hayatına girmiştir. Endüstriyel anlamda ilk olarak maden öğütme değirmenlerinin iç kısımlarında kullanılan kauçuk astarların üretimine başlamıştır. 1978 yılında Tüfekçioğlu tarafından üretilmeye başlanan değirmen astarları o yıla kadar Türkiye’de üretilen ilk kauçuk değirmen astarı olmuş ve sektöre bu alanda öncülük etmiştir.  Bunu takip eden yıllarda özellikle madencilik, cevher hazırlama, seramik sanayi ve bazı endüstriyel ham madde üretimi yapan tesislere kauçuk ağırlıklı yedek parçalar, çamur karıştırıcılar, açıcılar, pompalar, vanalar gibi makinelerin iç kaplamaları üretilmeye başlanmıştır. Daha sonra yedek parça temin edilen firmalara makine üretimi de yapılmaya başlanmış, bu alandaki başarımızla kauçuk yedek parça yanında makine üretimi de gelişmiştir. Önce büyük sanayide bulunan firmamız daha sonra şimdiki yeri olan Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmış ve birisi kauçuk diğer ikisi makine üretimi olmak üzere 3 ana binada faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Geniş bir yelpazede üretim gücünüz var. Ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?

Firmamız ana faaliyet alanlarından birisi kuruluşundan beri devam etmekte olan kauçuk yedek parça ve aşınma direnci gerektiren yerler için iç kaplamalardır. Buna yönelik olarak maden ve cevher öğütmek amacıyla kullanılan öğütme değirmenlerinin kauçuk iç astarları, bu tür değirmenlerin kauçuktan imal kaldırıcı ve taşıyıcı barları, yine aşınma direnci gerektiren yüksek yoğunluklu çamur pompaları için iç kaplamalar, hidrosiklonların iç kaplamaları ağırlıklı olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünler arasındadır. Diğer taraftan cevher zenginleştirme, seramik ve endüstriyel ham madde üretimi yapan fabrikalarda kullanılmakta olan flotasyon hücreleri, flotasyon devreleri için kondüsyoner tankları, hidrosiklonlar, çamur pompaları ve kil açma tankları üretimini yapmakta olduğumuz ana makinelerdir. Farklı özelliklerde çamur akış kontrolü sağlayan vana (pinch, dart, bıçaklı vb.) üretimlerimiz de bulunmaktadır. Ayrıca üretilen bu makinelerin aşınmaya dayanıklı olması gerektiği için iç kaplamalarını da kendi imkanlarımızla kauçuk birimimizde yapabilmemiz ürünlerimizin satış ve pazarlamasında önemli avantajlar sağlamaktadır.  

Hangi sektörlere çözüm sunduğunuz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu açıdan bakıldığında Tüfekçioğlu Kauçuk ve Makina Sanayi’nin temel hedef alanlarının madencilik, cevher hazırlama ve seramik sanayi olduğunu söyleyebiliriz. Ürünlerimiz; metalik madenler, endüstriyel ham maddeler, çimento, seramik, kum ve inşaat alanına hitap etmektedir. Bununla birlikte ağırlıklı olarak da madencilik sektörlerine hem makine hem de yedek parça temini yapmaktayız. Firmamızın kuruluşundan bu yana faaliyet alanı olan kauçuk yedek parça üretimi, özellikle de değirmen astarları üretimi yalnızca ülkemizde değil, yurt dışında da satış imkanı bulduğumuz alanlardan bir tanesidir. Kaliteli ve uzun dayanma ömrüne sahip bu ürün, ülkemizdeki önemli maden öğütme değirmeni üreten firmaların tercih ettiği bir ürün niteliği kazanmıştır. Bu firmaların üretim detaylarına bağlı olarak her tip ve ebatta değirmen astarı ve gerekli tüm iç kaplamalarının üretimini gerçekleştirebilecek kapasitede olduğumuzu belirtmek isterim. Sadece yerli üreticilere değil, yabancı markaların ürettiği ekipmanlara da kauçuk astar teminini başarılı bir şekilde sürdürmekteyiz. Bunun yanında hem kendi üretimimiz olan çamur pompaları hem de diğer yerli ve yabancı markaların üretmekte olduğu çamur pompaları için kauçuk iç astarların da üretimini yapmaktayız. Mekanik aşınmaya karşı dayanım gerektiren makine iç aksamlarının kauçuk kaplamasında sahip olduğumuz geniş deneyimle, bu alandaki birçok makine üreticisine yedek parça temini önemli faaliyet alanlarımızdan birisini oluşturmaktadır. Tüfekçioğlu Kauçuk ve Makina Sanayi olarak yıllık ortalama 250 tonun üzerinde bu tür kauçuk ürünlerin üretimi gerçekleştirmekteyiz.

Diğer önemli bir faaliyet alanımız olan cevher zenginleştirme makineleri üretiminde ise başta patentli üretimimiz olan flotasyon hücreleri öne çıkmaktadır. Bununla birlikte hidrosiklonlar, çamur ve flotasyon köpük pompaları, kil açma makineleri önemli makine üretimlerimiz arasında yer alıyor. Özellikle Tüfekçioğlu Tank Tipi Flotasyon Hücresi ve diğer flotasyon hücreleri ana makine üretim grubumuzu oluşturmaktadır. Bu ekipmanların sadece üretimi değil, talebe bağlı olarak malzeme akış şemalarının hazırlanması ve ekipmanların bu akış şemasına göre boyutlandırılması, yerleşimleri, gerekli projelendirme çalışmaları da yine firmamız bünyesinde yapılabilmektedir. Üretilen flotasyon makineleri birim bazında 50 metreküp gibi yüksek kapasitelere ulaşmış olup, 100 ve 300 metreküp kapasiteli makinelerin tasarımı da tamamlanmış ve üretime hazır hale gelmiştir. Fabrikamızda yıllık 100’e yakın flotasyon makinesi üretimi yapılmaktadır. Üretim kapasitemiz bunun çok üzerinde olmakla birlikte, talebe bağlı üretim yapıldığından üretimimiz şu anda bu seviyede bulunmaktadır.  Üretmekte olduğumuz patentli tank tipi flotasyon hücremiz yurt dışında da tanınmaya başlanmış ve artık bir dünya markası olma eğilimindedir. Bu nedenle bu makinenin geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir.

Firmanızın üretim kapasitesi ve miktarı, istihdam kapasitesi gibi bilgilerden söz ederek; Tüfekçioğlu’nu farklı kılan özelliklerden bahsedebilir misiniz?

Çok geniş kapasite ve işlem aralığına sahip yine kendi tasarımımız olan hidrosiklon ve farklı ebatlardaki çamur pompası makine üretimi alanında öne çıkan önemli üretim faaliyetlerimiz arasında yer alıyor. Yıllık ortalama 150’nin üzerinde hidrosiklon, 300‘ün üzerinde çamur pompası üretimi yapıyoruz. Bunlara yönelik yedek parçalar talep dışında da üretilerek depolanmakta ve bu sayede müşterinin acil talepleri de hızla karşılanabilmektedir. Yine çok farklı özellik ve ebatlardaki vanaların üretimi ile çamur akış kontrolü gerektiren tüm faaliyet alanlarına destek vermeye devam etmekteyiz. 

Üretimimizle ilgili en önemli konulardan birisi ürünümüzü talep eden müşterilerimizin kendi işlerine uygun olan makinenin hangisi olacağı konusunda yeterli teknik bilgiye sahip olmamalarıdır. Faaliyet göstermekte olduğumuz alanda gerekli makinelerin seçimi ve boyutlandırılması detaylı laboratuvar çalışması gerektirmektedir. Çoğunlukla müşterilerimiz bu aşamayı atlayarak makine temin etmeye çalışmaktalar. Bu durumda onlara uygun olan makinenin seçimi ve boyutlandırmalarını da yapmak durumunda kalmaktayız. Firmamız bunu yapabilecek kabiliyete sahip olmakla birlikte, müşterimizin talep ettiği ürünle ilgili olarak gerekli parametreleri tarafımıza sağlaması gerekmektedir. Aksi takdirde müşterinin talebine uygun makine temini mümkün olmamaktadır. Bu bağlamda hedefimizin makine satmak değil, müşterimize uygun olan makineyi satmak olduğunu belirtmek isterim. Bu durumda da müşterimize uygun ekipmanı sağlayabilmek amacıyla gerekli test çalışmalarını laboratuvar imkanlarımız dahilinde yapabilmekte ve böylece müşterimize teknik destek de sağlamaktayız. 

Bu üretim kapasitesine ulaşmakta en büyük desteği çalışanlarımızdan alıyoruz. Fabrikamızda şu anda beyaz ve mavi yaka olarak toplam 80’in üzerinde kişiyi istihdam ediyoruz. Ayrıca 20 civarında da akademisyen ve tecrübeli endüstriyel uzmandan danışmanlık alıyoruz. 

Tüfekçioğlu olarak, Tübitak-üniversite iş birliği ile Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen projeleriniz bulunuyor. Bu iş birliklerinden ve Tüfekçioğlu’nun Ar-Ge faaliyetlerinden söz edebilir misiniz?

Özellikle ekipman üretiminde üniversitelerden ciddi destekler alınmış ve alınmaya devam etmektedir. Patentli flotasyon makinesi tasarımı, pompa tasarımı gibi konularda hem üniversitelerden hem de tecrübeli teknik uzmanlardan destekler alınmıştır. Flatasyon makinemizin geliştirilmesinde üniversitelerce desteklenen bir ekip kurulmuş, bu alanda rekabet edebilecek özelliklere sahip bir makine üretilmiş, patenti firmamıza kazandırılmıştır. Pompa ve hidrosiklon üretimlerinde de tasarım aşamalarında yine akademisyenlerden destek alınmıştır.  Bazı projelerimiz TÜBİTAK tarafından da desteklenmiştir.  

Çamur pompaları için test ünitemiz sayesinde hem kendi pompalarımızı hem de diğer firmaların ürettiği pompaların testleri yapılabilmekteyiz. Bununla birlikte kauçuk kalite kontrol laboratuvarımızda üretime geçen tüm kauçuk ham maddeleri kalite kontrolden geçirebilmekteyiz. 

Cevher zenginleştirme laboratuvarımızda müşterilerimizin ekipman seçimlerine yardımcı olabilecek düzeyde mineral zenginleştirme flotasyon testleri yapabilmekteyiz.  

Ar-Ge çalışmaları, akademik destekler, uzman destekleri yalnızca ürün kalitesindeki artışa değil; aynı zamanda faaliyet alanında yurt içi ve yurt dışı rekabette de önemli avantajlar sağlamaktadır. Bunun firmamıza katkısı çok iyi idrak edilmiş olup, bu alandaki araştırma projelerimiz her yıl çeşitlenerek artmaktadır. Buna yönelik olarak da önemli harcamalar yapılmaktadır. 

Küresel ölçekte tanınan bir marka olarak ihracat faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Bugün yurt dışına ciddi miktarlarda yedek parça ve makine temini yapabiliyoruz. Arnavutluk, Kazakistan, Avustralya, İtalya makine ve yedek parça temini yaptığımız önemli ülkeler arasında yer alıyor. Rusya, Kanada gibi ülkelerle de temaslarımız devam etmektedir.

2021 yılını nasıl geçirdiğinizi aktarır mısınız?

Sadece makine üretimi olmayıp aynı zamanda yedek parça üretimi yapabilme kapasitemiz sayesinde zaman zaman karşılaşılan kriz durumlarından daha az etkilendiğimizi söyleyebilirim. Her ne kadar pandemi döneminde bizim alanımızda da bazı sıkıntılar oluşmuş olsa da özellikle yurt dışı ekipman talepleri sayesinde geçtiğimiz dönemi önemli sorunlar yaşamadan atlatmayı başarmış durumdayız.  Günümüzü değerlendirdiğimizde metal fiyatlarındaki ciddi artışlar nedeniyle madencilik sektöründe yatırımlarda önemli bir artış olduğunu söyleyebilirim.  Buna bağlı olarak da madencilik firmalarına makine temin eden Tüfekçioğlu Kauçuk ve Makina Sanayi için önümüzdeki dönemde yukarı yönde bir ivmelenme olacağı görüşündeyim. Zira madencilik yatırımları yapma eğiliminde olan çok sayıda firma ile proje bazlı görüşmelerimiz başlamış durumda.

Tüfekçioğlu’nun gelecek dönem hedef ve beklentilerini iletir misiniz?

Hem yeni projeler hem de mevcut üretimlerimizle birlikte Ar-Ge faliyetlerimizi de artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz. Üretime yönelik olarak alanımızda yeni bir makine üretiminden ve yeni bir alana yönelmekten çok, üretmekte olduğumuz makinelerin geliştirilmesi ve modernizasyonu üzerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu bize oldukça sıkı rekabetçi bir ortamda yerini koruma ve geliştirme şansı vermektedir. Ayrıca yurt dışı satışlarımızda ülkeler bazındaki yeni standartlar ve sınırlara bağlı olarak makinelerimizin ve imalatlarımızın revizyonu üzerinde de yenilikçi çalışmalarımız devam etmektedir. 

Üretimde çevre bilinci ile kalitemizi artırma ve güvenilir bir marka olmamızı koruma yolundaki çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekteyiz. Bu sayede daha çok ülkeye açılabilmek ve ürünlerimizi zor bir rekabet ortamında daha kolay pazarlayabilmek amacıyla tüm gücümüzle araştırma, geliştirme ve üretim faaliyetlerine devam etmekteyiz.

 

Aylin Karabulut kimdir?
1966 yılında memur bir ailenin en küçük çocuğu olarak Bursa’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. 1988 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. İş hayatıma; SEL hortumlarında laboratuvarda görev alarak başladım ve ardındanTüfekçioğlu Kauçuk ve Makina Sanayi DERİMOD firmasında imalat sorumlusu olarak 5 yıl çalıştım. Daha sonra İstanbul dışına çıkarak 1995 yılında Tüfekçioğlu firmasında işe başladım. İlk yıllardan itibaren pek çok sorumluluğu üstlenerek bugünkü konumuma çok sıkı bir şekilde çalışarak geldim. Edindiğim tecrübe ve bilgi birikime bağlı olarak şu anda Tüfekçioğlu Fabrika Müdürü olarak görev yapmaktayım. Çalışmamın ilk yılllarında erkek işçilerin çalıştığı bir fabrika olması nedeniyle kendimi kabul ettirmekte zaman zaman zorluklar yaşadığımı da vurgulamak isterim. Bu konuda patronlarımın çok desteğini gördüm. Aynı şekilde hizmet verdiğimiz sektör de erkek egemen bir sektör ve ben bu sektörde olmayı çok seviyorum. 27 yıl gibi uzun bir süre için de hem fabrikadaki iş arkadaşlarım hem de müşterilerimizle oldukça iyi ilişkiler geliştirerek, tüm olumsuzlukların üstesinden gelmeye çalıştım. Bugün görevim gereği; yeni bir iş için sipariş alınmasından, alınan siparişin üretimi ve müşteriye hazır hale getirilmesinden, sonunda da işin teslimine kadar her aşamada yer almak bana ayrı bir keyif veriyor. Bu arada bu kadar yoğun ve stresli bir yük altında çalışmamın yanı sıra 2 çocuk annesi olduğumu da belirtmek isterim. Onların gözünde tam anlamıyla bir işkoliğim.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Genel

İ-MAK’ın yeni ürün seçme motoru I-GUIDE’ı keşfedin

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İ-MAK, müşterilere ve geliştirme mühendislerine doğru redüktörü ve motoru seçmeye yardımcı olması için tasarlandığı, bilgisayar, tablet veya telefonla uyumlu yeni ürün motoru I-GUIDE ile birçok bilgiye ve çözüme hızlı erişme olanağı sunuyor. I-GUIDE, Android ve Ios için tasarlanan yeni İ-MAK mobil uygulama ile de uyumlu. Güncellenmiş İ-MAK ürün seçme motorunu şimdi www.imakreduktor.com adresinden erişilebilir.

Müşterilere ve geliştirme mühendislerine doğru redüktörü ve motoru seçmeye yardımcı olması için tasarlanan İ-MAK’ın ürün motoru, içeriğinde 1,000,000’dan fazla ürün referansı barındırıyor. 8 farklı dil seçeneği ile (Türkçe, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Boşnakça, Flemenkçe, İsveççe ve Rusça) yeni İ-MAK ürün motoru, ihtiyaçlarınıza göre en iyi güç aktarım ürünlerini seçmeye yardımcı olmaya hazır.  Redüktörün anahtar veri tanımından başlayarak, özel seçenek ve özellik seçimine kadar yardım eden ve rehberlik yapan program, sonrasında ise uygun ölçü sayfaları, 3 boyutlu çizimleri ve diğer birçok teknik detayı kullanıcıya sunar.

Program kullanıcıya geniş çaplı seçeneklerden seçim yapmanıza olanak sağlıyor. Örneğin: Tahvil ve çıkış hızı, özel motor ve giriş seçenekleri, adapte edilmiş montaj pozisyonları, adapte edilmiş soğutma seçenekleri, boyama dereceleri ve özel renkler (RAL), özel flanş ve mil bağlantıları, fren seçenekleri, çıkış mili için özel malzeme seçimi, ATEX konfigürasyonu vs.

Yeni İ-MAK ürün motoru kullanıcılara piyasadaki en geniş ürün yelpazesinden seçim yapmanıza olanak sağlıyor. 0,12 kW’den başlayarak 650 kW’ye kadar, İ-MAK çözümleri 1,000,000’dan fazla ürün referansını kapsıyor. 14 seriye bölünmüş olarak, İ-MAK ürünleri kullanıcı isteklerini tam karşılayacak helisel, konik veya sonsuz dişli seçenekleri sunuyor. 

35,000 Nm torka kadar 8 farklı gövde seçeneği ve yüzlerce yeni kombinasyonuyla MA Monoblok serisi resmi tanıtımı, İ-MAK’ın güç aktarım sektöründeki pozisyonunu güçlendiriyor. Ayrıca İ-MAK NEMA standardını da ürün kataloğunun ağırlıklı bölümüne uyarladı. Kuzey Amerikalı müşteriler artık direkt motorlu redüktörleri NEMA standardında ve 60 Hertz seçeneğiyle sipariş verebiliyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

Schaeffler akıllı makine izleme ile artan güvenlik, azalan arıza süresi ve maliyet

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Birçok sektör için küresel çapta ahşap, kağıt ve biyokütle bazlı çözümler üreten Stora Enso, Finlandiya’daki Sunila tesislerinden birinde çeşitli tahrik üniteleri için izleme çözümü arıyordu. Schaeffler’in kablosuz çözümü OPTIME’yi tercih eden Stora Enso, daha önce yüksek maliyetler nedeniyle yapılamayan izleme işlemi ile birçok fırsat yakaladı.

Schaeffler’in OPTIME ile müşteriye sağladığı avantajlar:

  • Kolay kurulum.
  • Planlanmamış kesintilerin minimuma indirilmesi.
  • Makinelerin kapsamlı ve kablosuz izlenmesi için uygun maliyetli çözüm.
  • Uzman bilgisi gerektirmeyen kolay veri analizi.
  • Dijital hizmetle beraber güç erişimli makinelere bağlantı gerektirmeyerek sağladığı personel için daha fazla güvenlik.
  • Bakım önlemleri, personel ve yedek parça temininin daha verimli planlanması. 
  • Firmanın ihtiyaç duyduğu her yere hızlı kurulum.

Stora Enso’nun Sunila’daki tesisi, sadece Finlandiya’da bulunan 14 fabrikadan birini oluşturuyor. Schaeffler müşterisi bu fabrikada; yumuşak odun hamuru ve lignin, tali yağı ve terebentin gibi kağıt hamuru endüstrisinin yan sanayi üretimini yapıyor. Bu tesiste üretim sırasında ciddi strese maruz kalan ve kontrol edilmeyen motorlar, pompalar, dişli kutuları ve fanların neden olduğu plansız kesintiler sık meydana geliyordu. Stora Enso, bu tür durumları azaltmak için yan kuruluşu Efora aracılığıyla uygun maliyetli takip çözümü arıyordu. Bu sorunlar haricinde personeli için daha iyi iş güvenliği sağlamayı da amaçlayan Efora, bu hedefleri göz önünde bulundurarak Schaeffler’e başvurdu.

Üstün Schaeffler çözümü

Durumu analiz eden Schaeffler Endüstri 4.0 Uzmanları firmaya, Schaeffler OPTIME ile kapsamlı bir durum izleme önerisinde bulundu. Schaeffler OPTIME çözümü, kablosuz sensörler, ağ geçidi ve dijital servisten meydana geliyor. Sensörler, makineleri ve ekipmanı izliyor. Ağ geçidi, sensörlerden gelen verileri alıyor ve Schaeffler Cloud’a iletiyor. OPTIME sorunları algılıyor, alarmlar veriyor ve sorunun olası kaynağı hakkında bilgi sağlıyor. OPTIME, tüm bunları Schaeffler’in bilgi birikimine dayalı olarak sağladığı için uzman durum izleme bilgisine gerek duyulmuyor. Sunila Mill’de 240 farklı makine için mümkün olan en kısa sürede 500 sensör ve 15 ağ geçidi kurulabiliyor. Çözüm, herhangi bir yapılandırma gerektirmiyor ve yüzlerce makinenin kolaylıkla izlenmesine olanak tanıyor. Otomatik analiz sayesinde, Stora Enso’daki uzmanlar ve bakım personeli en iyi şekilde destekleniyor ve makinelerin anlık güncel bilgilerine hakimiyet kazanıyor.

Şu ana kadar 16 makine için farklı sorunlar gözlemleyen OPTIME’den son derece memnun olan Schaeffler müşterisi Stora Enso, çözümü diğer tesislerde de uygulamayı planlıyor. Tüm endüstrilerde kullanılabilen OPTIME, 1 Temmuz 2020’den bu yana Avrupa pazarında bulunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

E.C.A. ile yüzde 70’e varan su tasarrufu

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla doğal kaynakları koruma sorumluluğunu sürdüren E.C.A., su tasarrufunu mümkün kılan ürünleriyle sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor. Üretim sürecinden itibaren yenilenemeyen doğal kaynak tüketimini en aza indiren marka; fotoselli, elektronik, zaman ayarlı ve termostatik bataryalar başta olmak üzere geniş ürün gamıyla su tasarrufunun önünü açarak yüzde 70’e varan su tasarrufunu mümkün kılıyor.

Sürdürülebilirliği tüm iş süreçlerinin DNA’sına kodlayan E.C.A., yeni nesil teknolojilerle ürettiği ürünleriyle doğaya olan bakış açısını gözler önüne seriyor. Ham maddenin sürdürülebilirliği için ürünlerini minimum ölçülerde tasarlayan E.C.A., bu sayede yüzde 70′ e varan su tasarrufunu mümkün kılarak gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalıştığını kanıtlıyor. 

E.C.A., ürünlerini geleceği düşünerek tasarlıyor

Geniş ürün gamıyla su tasarrufunu standart bir uygulama olarak benimseyen ve sürdürülebilirliği amaç edinen E.C.A., fazla su kullanımını önleyen teknolojiler geliştiriyor. Yeni nesil ürünleriyle geleceğe değer katan elektronik bataryalar, minimum sıcaklıkta minimum debi ile maksimum tasarruf yapmayı sağlıyor. Özellikle ortak alanlarda üstün hijyen sağlayan fotoselli bataryalar, aynı zamanda otomatik açılma ve kapanması sayesinde bir yılda binlerce ton su tasarrufunu mümkün kılıyor. Bunun yanı sıra zaman ayarlı bataryalar sadece belirlenen süre boyunca akarak fazla su kullanımını engellerken, termostatik bataryalar da istenilen sıcaklığa gelene kadar geçen süre boyunca akan fazla suyu engelleyerek doğal kaynakların korunmasına yardımcı oluyor. Armatürlerin ısı ve debi ayarlı özel seramik kartuşları, su miktarı ve sıcaklığını dengelerken standart bir lavabo bataryasına göre çok daha fazla su tasarrufu sağlayan miks bataryalar da çevre dostu konseptiyle kullanıcısına fayda sunuyor.

Minimum boyutta ürün ambalajıyla daha az CO2 salınımı

Ürünlerin yanı sıra diğer iş süreçlerinde de su tasarrufunu korumaya yönelik adımlar atan E.C.A., inovasyon çalışmalarıyla ambalajları daha az boya ve daha çok geri dönüştürülmüş malzeme kullanarak üretiyor. Bu sayede ekosistemde yılda ortalama 4 bin 500 ağaç oksijen yaymaya devam ederken daha az CO2 salınımı ile çevreye duyarlı taşımacılığı mümkün kılıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com