Connect with us

Genel

Yöneticilikte ne ekerseniz onu biçersiniz

Yayın Tarihi:

on

Yöneticiliği de keyifli hale getiren etkenlerden en önemlisi insanlardır. Her farklı birey, her farklı profil, her farklı bakış açısı bir öğrenme, gelişme fırsatı verir. Farklı renkler ve zenginlikler barındıran bir ekiple beraber, birbirine inanarak, zorlu bir mücadele vermek heyecan vericidir. İnsanlara dokunmak, onların önündeki engelleri kaldırmak, onları heyecanlandırabilmek, başarı geldiğinde kutlamak, duvara toslanıldığında yerden kaldırabilmek hem güzel, hem de öğreticidir.

İnsana önem veren bir organizasyon hep kazanır ve hep fark yaratır. İnsan olmanın özünde de iki konu çok önemlidir: Güven ve aidiyet. Dolayısıyla ekipleri korkuyla değil, onlara güven vererek, güven duydukları bir ortamda şirkete bağlı hale getirerek çalıştırabiliyorsak o zaman kazan- kazan sistemi kuruluyor. Bağlı ve güven duyan bir ekip hep başarılı, hep farklı olup şirkete bağlı müşteri kazandırarak çalışıyorlar. İşte karlılıkta burada başlıyor.

Dinleyen ve çalışanını önemseyen bir yönetici ile dinlendiğini ve önemsendiğini bilen bir çalışan işyerinde güvenin ve huzurun oluşmasını sağlar. Huzur ve güvenin olduğu bir işyerinde özveri, tutku ve ekip çalışması vardır. Huzur ve güvenin olduğu bir iş yerinde çalışan hak ettiği ücretten daha fazla gayret vermeye, projelerini ve fikirlerini her fırsatta dile getirmeye, çözüm ve müşteri odaklı olmaya, hedeflerini yapmaya ve gerektiğinde hedefin tamamlanması için ekip arkadaşının eksiğini gidermeye, şikayet yerine çözümün bir parçası olmaya, yöneticisiyle açık sözlü iletişim kurmaya, şirket çıkarlarını korumaya, müşterileri şirkete bağlı kılacak doğru ve etkiletici bir davranışla çalışmaya özen gösterir.

Tam tersine güven ve aidiyet duygusunun geliştirilmediği şirketlerde ise personel sirkülasyonu çok fazladır. Yetişmiş elemanı elde tutamazlar. Ya da nitelikli ve yetkinliği yüksek çalışan şirkette kariyer geleceği göremediği ve önemsenmediği için şirkette durmak istemez. Personelin sık değiştiği şirketlerde maalesef hizmet kalitesi ve karlılık beklentilerin çok altında kalır. Büyüme ve rekabet etme fırsatını yakalayamaz.

Değişen personelin şirkete masrafı daha fazladır. Hem yerine yenisini koyma ve yetiştirme maliyeti, hem de müşterilere sunulan hizmetlerdeki değişkenliğin getirdiği memnuniyetsizliğin maliyeti çok daha fazladır. İnsan kaynağı maliyetini %34 artırıyor. Sadece bu kadar mı? Tabiki hayır.

Çalışanlarımız bize ve şirkete tepkilerini, bizim onlara yaptığımız gibi müşterilere kötü davranarak gösterirler. Müşteriyle ilgilenmez, onlara bizi şikayet eder, şirketi kötüler ve mutsuz tavrıyla dedikodu yaparlar. Sorumluluk almadığı gibi yarın olmayacakmış gibi çalışırlar.

Bununla birlikte şirkete bağlı çalışanlar, şirkete %22 daha yüksek karlılık, %22 daha yüksek verimlilik,%10 daha fazla müşteri bağlılığı, %65 daha düşük personel değişim maliyeti kazandırır.

Çalışanlarımızın şirkete bağlı olmamasının ana nedeni; yönetimin personele değer vermeyişi ile yöneticinin kibirli ve saygısızca davranışıdır. Bu tür yönetim anlayışının halen ülkemizde değer görüyor olması maalesef bizim en büyük sorunumuz.

Kıssadan hisse: Ne ekerseniz onu biçerseniz. Siz çalışana doğru bir adım atarsanız, o size ve müşterilere karşı tutkulu ve fark yaratan bir kaç adım atmaya hazırdır. Önceliğiniz günü kurtarmak değil, çalışanı ve müşterileri birlikte kazanmak ve bağlı kılmak olsun.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Endüstri yüksek mühendisi ve makine mühendisi olarak 30 yıla yakın uluslararası şirketlerde Türkiye, Ortadoğu, Avrupa ve Afrika’da üst düzey yöneticilik deneyimleriyle hem endüstriyel hem de bireysel uygulamalarda enerji verimliliği, ısıtma, soğutma ve otomasyon konularındaki uzmanlığını; satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetler tecrübesini; şirketlerdeki değişim yönetimi ve liderlik konularındaki yönetselliğini yurt içinde ve yurt dışında şirketlere ‘’yönetim danışmanı’’ olarak kendi şirketi ile aktarmaya devam etmektedir.

Devamını Oku

Genel

Çökelticideki yoğunluk ve katı madde içeriği

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Madencilik endüstrisinde cevher veya minerallerde büyük hacimli çökeltme tankları kullanılır. Yer çekimi ile çökeltme, katıları tankın dibinde yoğunlaştıran katı-sıvı ayrımının gerçekleştirilmesini sağlar. Konsantre bulamaç, alt akışkan kanalı yoluyla çıkarılır ve yüksek bir katı içeriğine sahiptir; ancak çok yüksek katı içeriği, pompaları ve boruları tıkayabileceğinden veya onlara zarar verebileceğinden bulamaç katı içeriğinin takibine özen gösterilmelidir. SmartSeries LB 414, en zorlu ortamlar için tasarlanmıştır. Tehlikeli ve patlayıcı olmayan ortamlardaki kaba madencilik endüstrisinde yapılan yoğunluk ölçümleri için en uygunudur.

Berthold SmartSeries LB 414

Alt akışkan kanalındaki katı madde içeriği, SmartSeries LB 414 radyometrik yoğunluk ölçüm sistemi tarafından sürekli olarak takip edilir. Sağlam ve uygun maliyetli cihaz, uzun yıllar boyunca kusursuz doğruluk ve sürekli güvenilir bir ölçüm sağlar.

Ana noktalara odaklanan ekran ve yazılıma sahip yerel kullanıcı arayüzü, HART cihazının kalibrasyonunu ve çalışmasını kolaylaştırır. Kalibrasyon, dedektörün basma düğmesi, HART iletişim cihazı, servis modemli PC veya kızılötesi uzaktan kumanda ile gerçekleştirilebilir. Kalibrasyonun ardından 4–20 mA HART çıkışına ek olarak, ölçülen anlık değer sürekli olarak ekranda gösterilir.

Berthold’un madencilik sektörü için kullanılan katı ölçümünün avantajları şunlardır:

  • Proses akışının düzgün biçimde yerine getirilmesini sağlar ve boruların ve vanaların tıkanmasını önler.
  • Besleme hızı kontrolü ile çökeltici kullanımını optimize eder.
  • Bir akış ölçer ile birlikte kütle akışını tam olarak tespit eder.
  • İşletme maliyetlerini minimuma indirir.
  • Bakım gerektirmez, yeniden kalibrasyon gerekmez ve ölçümün temassız olması aşınmayı önler.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

Orbinox, yeni HB Serisi Bıçaklı Sürgülü Vana’yı piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Orbinox, endüstriyel ve su arıtma uygulamaları için tasarladığı yeni bir yüksek basınçlı model çift yönlü bıçaklı sürgülü vanayı piyasaya sürüyor. Yeni ürün üstün tasarımıyla, su arıtma uygulamaları ile yüksek basınç performansı ve güvenilirlik gerektiren genel endüstriyel prosesler için mükemmel bir çözüm sunmaya odaklanıyor.

Orbinox’un piyasaya sürdüğü HB Serisi Bıçak Sürgülü Vana, iki parçalı esnek demirden gövde ve ızgara tarzı çift yönlü bıçak sürgülü vanadan oluşuyor. 3” (DN80) ile 24” (DN 600) arasında değişen boyutlarda mevcut olan HB Serisi’nde, tüm boyutlar tam port tasarımında ve 20 Bar’a (300 psi) kadar olan çalışma basınçları için uygun bir yapıda. Serinin manuel çark, redüktör, pnömatik silindir, elektrikli veya hidrolik çalıştırma çözümleri de mevcut. Firma bıçak sürgülü vanaların tasarımı ve üretimindeki kapsamlı deneyimine dayanarak yeni HB modelini; yüksek basınç altında optimum sızdırmazlık ve düşük çalışma torku/itme performansı ile sonuçlanan özel bir salmastra ve paketleme çözümü ile birlikte hassas şekilde işlenmiş yarım gövdelerle tasarladı.

Orbinox’un özel vana üretimindeki uzun yıllara dayanan uzmanlığı, özel uygulama gereksinimlerini karşılamak için farklı yapı malzemelerine sahip fabrikasyon bir tasarımda olan HB Model Bıçak Sürgülü Vana’ların tedarikine de olanak tanıyor. Şu anda Avrupa, Amerika ve Asya’da 6 üretim tesisi, 10 satış ve dağıtım firması ve dünya geneline yayılan geniş bir distribütör ağı ile 5 kıtada 70’den fazla ülkede faaliyet gösteren Orbinox, bıçaklı sürgülü vanaların yanı sıra basınçlı borular (sürgülü kapak), damperler ve hidrolik işler için vanalar tasarlama, üretme ve pazarlama konusundaki 55 yılı aşkın deneyimi ile akış kontrol sektörüne eksiksiz çözümler sunuyor.

Kaynak: www.leonteknik.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

Sulzer, SALOMIX SSF150 ile enerji tasarruflu ajitatör serisini tamamlıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sulzer, SALOMIX ajitatör ailesinin en son üyesi olan SSF150’yi piyasaya sürüyor. SALOMIX, tüm endüstriyel segmentlerde mükemmel performans sunuyor. Yeni boyutuyla esas olarak büyük kağıt hamuru fabrikalarında kullanılacak olan SALOMIX’in tipik uygulama alanlarını; depolama kuleleri, hamurlaştırıcılar ve beyazlatma kuleleri oluşturuluyor. SSF150, Sulzer’in selüloz, kağıt ve karton endüstrisinde tam hat ekipman tedarikindeki konumunu güçlendiriyor.

Viskoz sıvılar, lifli ve diğer tipte bulamaçlar gibi zorlu endüstriyel uygulamalarda proses sıvılarının karıştırılmasında kullanılan SALOMIX SSF yandan monte dişli tahrikli ajitatörler, homojen karıştırma ile yüksek proses güvenilirliği ve verimliliği sağlarken, işletme maliyetini ve çevresel stresi azaltıyor. Tüm SSF ajitatörleri; tutarlı bir tasarıma ve paslanmaz çelik yapıya, flanşa monte bir motora ve entegre, kompakt ve verimli tek kademeli redüktöre sahip. SSF150; destek ayakları, Dilco entegre seyreltme sistemi, sızdırmazlık ekipmanı, yatak ünitesi izleme, ön yatak gres dağıtıcısı ve Sulzer Sense durum izleme gibi çeşitli aksesuarlarla destekleniyor. Yeni SSF150, 110 kW/150 hp’den 160 kW/200 hp’ye kadar uzanıyor.

ATEX onaylı olan SSF serisindeki ajitatörler, bu özellikleriyle kimyasal proses endüstrisindeki müşteriler için de uygun bir yapıda. Montajı kolay ve hızlı olan SALOMİX ajitatörlerin, yüksek standardizasyon sayesinde yedek parça maliyetleri düşüktür. Yeni ürün yüksek verimli hidrolik (patenti bekleniyor) enerji tüketiminde önemli tasarruflar sağlıyor. Sağlam yapı sayesinde servis ihtiyacı minimuma indiriliyor ve servis dostu tasarım bakımı kolaylaştırıyor. Önleyici bakım, Sulzer Sense durum izleme kullanılarak optimize edilebiliyor. Tüm bu özellikler, toplam sahip olma maliyetini de en aza indiriyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com