Connect with us

Pompalar

Çamur pompaları ve ASÖBA

Yayın Tarihi:

on

Akışkan sıvıların içlerinde korozyon(paslandırıcı) veya erozyon (aşındırıcı) etkisi yapan katı veya sıvı maddeler varsa, bu akışkan sıvıların pompalanmasında fan ve astarları kauçuktan mamul çamur pompaları kullanılmaktadır.

DSC00485_800x600

1930 yılında dünyada ilk defa Amerika Birleşik Devletleri’nde madenciliğin yaygın olduğu Denver’da DENVER firması, içlerinde kauçuk fan ve astarların monte edildiği çamur pompalarını icat etmiş ve üretmeye başlamıştır.

ASÖBA MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Türkiye’de Kayseri’de bulunan tesislerinde, 1960 yılından beri Türk işçisi ve mühendislerinin çalışmalarıyla, kauçuk fan ve astarlı çamur pompalarını aralıksız bir şekilde üretiyor.

DSC00484_800x600

Kauçuk fan ve astarlı çamur pompaları yatık veya dik tek milli tek kademeli santrifüj pompalardır. Bu pompalar birbirine seri olarak bağlanabilir. Böylece her bir pompa bir kademe teşkil eder ve pompalanan akışkanın manometrik irtifası, debi sabit kalmak üzere performans eğrisindeki istenilen değerlere kadar yükseltilebilir.

Kauçuk kalitesi olarak 35 shor sertliğindeki yumuşak ve tercihan tabii kauçuk kullanılmaktadır. Bununla beraber pompalanan akışkanın kimyasal ve fiziksel özelliklerine göre 14 tip ve özellikteki suni kauçuk cinsleri de fan ve astarların malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Çamur pompalarında  pompayı tahrik eden elektrik motoru  genel olarak pompa üzerindeki motor sehpasına yerleştirilir. Pompanın performans eğrisindeki debi ve manometrik irtifalarından herhangi bir değerde çalışmasında gerekli olan devir sayısı değişimi pompa kasnağının çapının değiştirilmesi ile sağlanır.

Daha iyi bir tahrik şeklide frekans konvertörü ile elektrik motorunun frekansının değiştirilerek elektrik motorunun devir sayısının değiştirilmesi ile pompanın devir sayısı değiştirilir böylece debi ve manometrik irtifanın değiştirilmesi sağlanır.

Çamur pompalarında kullanılan rulmanlar sıvı yağ içinde çalışan bir rulman kovanı içinde bulunur. Böylece rulmanların danayım süresi gres yağı ile yağlanan pompalara göre çok uzundur.

Zamanla aşınan kauçuk fan ve kauçuk astarlar arasındaki mesafenin sıfıra yakın bir değere getirilmesi gereklidir. Bu mesafe sıfıra yakın bir değerde olursa manometrik irtifa ve debi daima sabit olarak kalır. Fakat zamanla çamur pompalarının aşındırıcı ve korozif maddeleri pompalanmasında kauçuk fan ve astarlar aşınarak her ikisi arasındaki mesafe büyür, bu durumda pompanın debisi ve manometrik irtifası düşer. Bu durumu önlemek için zaman zaman fan ve astarlar arasındaki mesafe pompanın özel bir vidalı ayar tertibatı ile sıfıra yakın bir konuma getirilir. Böylece fan ve astarlar arasında artan mesafe zaman içinde tamamen birçok defa sıfıra yakın değere getirilir ta ki fan ve astarlar tamamen aşınıp değiştirilmesi gereken konuma gelinceye kadar.

10X8 EGRİ_482x600

5x4_455x600

Çamur pompalarında niçin kauçuk fan ve astarlar kullanılmaktadır?

Bilhassa madencilik sahasında kullanılan normal pompalar madenin cevherinin katı partiküllerinin pompa fan ve astarlarına teması sebebi ile ve çabucak aşınmaktadır. Halbuki 1930 yılında DENVER firması tarafından bulunan kauçuk fan ve astarlı pompalardaki yumuşak kauçuk, katı maden partiküllerinin aşındırıcı etkisine karşı çelik  pompadan daha dayanıklıdır. Zira maden partikülleri kauçuk fan ve astar üzerine pompalamada sürtünerek temas ettiğinde yumuşak kauçuk zemin üzerinde zıplarlar ve aşınma çok az seviyeye düşer. Bu sebeple bütün maden cevherlerinin proses gereği olarak pompalanmasında bu kauçuk fan ve astarlı pompalar bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

ASÖBA çamur pompaları 4 ayrı rulman ile pompa milinin iki ayrı kısmından yataklanmaktadır. Bu sayede rulmanların ömrü uzamaktadır.

ASÖBA çamur pompaları da madencilik, kimya, cam ve atık su sektöründe günde 24 saat ve yılda 365 gün olarak çalışmak durumunda olduklarından, kusursuz bir şekilde çalışan bu gibi pompalara her zaman ihtiyaç duyulmuştur. Bu sebeple bu konudaki talepleri karşılayabildiklerinden, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de  yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca, kömür madeni kazalarında, galerilerde biriken kömür ve tozu ile karışık olan suyun madenden dışarı atılması için mutlaka kauçuk fan ve astarlı çamur pompaları kullanılmalıdır. Bizim fabrikamızda bulunan ASÖBA 10 x 8 inç SRL-C EXTRA HEAVY DUTY tipi pompamız saatte 650m3 debide ve 45 m SS manometrik irtifada çalışarak kömürlü ve çamurlu suyu dışarıya pompalayabilir. Bu pompanın üzerinde 75 KW gücünde bir elektrik motoru bulunur. Pompanın motorlu ağırlığı takriben 3750 Kg kadardır.

Yazan:

Suat Büyükaksakal

Makine Yüksek Mühendisi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Salmastrasız manyetik tahrik pompası nedir?

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Salmastrasız manyetik tahrikli pompa, pompa şaftının yalıtılmasında kullanılan dinamik salmastraya sahip olmayan konvansiyonel santrifüj pompadır. Bu dinamik salmastra, tamamen sızdırmaz bir taşıma birimi veya basınç sınırı oluşturmak için statik bir muhafaza ile değiştirilir. Endüstride 70 yıldır kullanılan manyetik tahrikli salmastrasız santrifüj pompalar, tesis mühendisliği müteahhitlerine ve operatörlerine; yüksek işletim güvenliği, düşük bakım maliyeti ve çevre standartlarına tavizsiz uyan %100 sızdırmasız bir pompa olarak geliyor. Kapatılması zor uygulamalar ve tehlikeli, uçucu ve agresif kimyasalların taşınmasında daha uygun maliyetli bir çözüm olduklarını kanıtlayan manyetik tahrikli pompalar, çift mekanik salmastralı santrifüj pompaların yerini alıyor.

Mekanik salmastralı pompa yerine salmastrasız manyetik tahrikli pompanın seçilme nedenleri

Ruhrpumpen Manyetik Tahrik Pompası ile yüksek verim, üstün performans

Pompa teknolojisi üretiminde 65 yıldan fazla deneyimi bulunan Ruhrpumpen, dünyanın en büyük şirketlerinin ağır kimyasal işleme uygulamalarında tercih ediliyor. 2010 yılından bu yana kimya endüstrisinde DIN EN ISO 2858, 15783 standartlarında ve petrokimya endüstrisinde API 685 standartlarında yüksek verimli ve eksiksiz manyetik tahrikli ağır hizmet tipi santrifüj pompa serisi üreten Ruhrpumpen’in manyetik tahrikli sızdırmaz pompa yelpazesi, 150’den fazla farklı kimyasalı ve ayrıca DIN/ISO ve API konfigürasyonlarında çok sayıda farklı karışımı işleyebiliyor. 

Kalıcı manyetik tahrikli tip CRP-M santrifüj pompalarını; 3D modelleme, sonlu eleman analizi ve CFD simülasyonu gibi en son mühendislik teknikleri ve araçları ile tasarlayarak üreten firmanın; manyetik tahrikli SCE-M proses pompası, API 610 muadili (bkz. SCE pompa serisi) kanıtlanmış bir tasarıma dayanıyor ve müşterilerin neredeyse tüm gereksinimlerini karşılamak için 130’dan fazla hidrolik kombinasyon sunuyor. Sızdırmaz manyetik tahrikli pompalar için yenilikçi tasarımların geliştirilmesi ve uygulanmasında çalışan endüstri uzmanlarından oluşan Ruhrpumpen mühendislik ekibi, şu ana kadar 9 patent aldı ve manyetik tahrikli standart pompa yapılarına dahil etti:

Dahili Akışlar ve Basınçlar (patent verildi)

Muylu Rulman Tasarımı (patent verildi)

Eksenel Tepki Dengesi

Zirkomyum Oksid Muhafaza Kaplaması Sabitlemesi (patent verildi)

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

​​Sulzer, genişlettiği PLR çamur pompası serisini pazara sunuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sulzer, yüksek katı içerikli akışkan işlemleri için tasarladığı PLR çamur pompası serisi, yüksek kalitedeki yapısıyla aşındırıcı akışkanların kullanıldığı tüm pompalama uygulamalarında aşınmaya karşı olağanüstü direnç sağlıyor.

Çamur pompalama piyasasında artan talebe yanıt olarak PLR çamur pompası gamını genişleten Sulzer, portföyüne kapasiteyi 3’900 m3/saate çıkaran 8 yeni boyutta pompa ekledi. Ek boyutların yanında, çıkarılabilir emme plakası ve yüzer flanşlar gibi yeni özellikler de bulunuyor.

PLR pompasının çok çeşitli seçeneklerle birleştirilen özel tasarımı; aşındırıcı çamur akışkanlar, amonyum nitrat ve ayrıca köpük pompalama ve kendinden regülasyonlu uygulamalar gibi oldukça zorlu sahalara uygun hale getiriyor.

Temel aşınma parçalarının geniş duvar kalınlığı ve optimize edilmiş biçimleri, daha uzun pompa ve yedek parça ömrü sağlarken, korozyon ve aşınma direncini artırıyor. Optimize edilmiş yapısı ve ağır tip hizmete özel rulman ünitesi sayesinde son derece güvenilir olan PLR pompa serisi, firmanın Fransa Saint-Quentin’deki fabrikasında üretiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Wilo Türkiye, 30. yılını kutladı: Yeni hedef Türkiye’den global projelerde yer almak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İleri teknolojisi ile 150 yıldır tüm dünyada pompa sistemlerinin öncü markalarından biri olarak faaliyetlerini sürdüren Wilo, Türkiye’deki 30. yılını sektör paydaşları, çözüm ortakları ve sektörün önde gelen isimlerinin katılımıyla Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen gala davetiyle kutladı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya, “Öncelikli hedefimiz Türkiye’den global projelerde yer almak” dedi. Gecede konuşan bir diğer isim olan Wilo Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Dallendoerfer ise, “Wilo Türkiye’yi sadece Türkiye değil, çevre ülkelere de hizmet verebilecek bir üretim merkezine dönüştürmek için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

1872 yılında Dortmund’da bakır ve pirinç fabrikası olarak kurulan, 1992 yılında ise Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan Wilo, o tarihten bu yana Türkiye’de istikrarlı bir büyüme gerçekleştirerek sektörün lider markalarından biri haline geldi. İnşaat sektörünün içinde yer alan mekanik tesisat pazarında yenilikçi pompa sistemleri ile hizmet veren Wilo, Türkiye’de geçirdiği 30 yılı özel bir gala gecesiyle kutladı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya, “Wilo, kurulduğu günden bu yana geçirdiği uzun ve başarılarla dolu süreçte yerel bir uzmanken dünya çapında bir oyuncu konumuna geldi. Bundan tam 30 sene önce, 23 Mart 1992’de, 300 m2’lik alanda 10-15 kişi ile Erenköy Ethemefendi’de başlayan Wilo Türkiye maceramız, her geçen gün daha da istikrarlı bir büyümeyle devam etti. Ufacık bir ekip ile başlayan yolculuğumuza, bugün 9.000 m2’lik alana kurulu merkez ofisimize bağlı olarak çalışan ekibimiz, yetkili satıcılarımız ve servislerimiz ile birlikte Türkiye genelinde yaklaşık 1.000 kişilik geniş bir aile ile devam ediyoruz. Ancak bunun yakın gelecekte bize yetmeyeceğini ve büyüme planlarını hızlandırmamız gerektiğini hissediyor ve görüyoruz.  Hoş bir tesadüftür ki bu sene Türkiye’de 30. yılımızı kutlarken dünyada 150. yılımıza girmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Öncelikli hedefimiz Türkiye’den global projelerde yer almak

30 yılı geri bıraktıkları Türkiye pazarı için öncelikli hedeflerini paylaşan Arkaya, “Bulunmadığımız yeni iş alanlarına girmek ve Türkiye’nin global organizasyondaki yerini sağlamlaştıracak yatırımlar yapmak, yenilikçi ürün ve hizmetleri pazara sunmak en önemli hedeflerimizdir” dedi.

“Yüksek verimli pompalar ile dünyadaki toplam elektrik tüketimi yüzde 4 azaltılabilir”

Türkiye için 2022 stratejileri içerisinde özellikle değişim pazarına odaklandıklarını dile getiren Arkaya, “Wilo olarak müşterilerimizin bir yandan kısıtlı enerji kaynaklarını daha verimli kullanarak sürdürülebilir gelişime katkıda bulunmalarını sağlarken, bir yandan da tasarruf edebilmeleri için Wilo Enerji Çözümleri hizmetini sunuyoruz. Çünkü pompalar tüm dünyada enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 10’luk kısmına sebep oluyor. Mevcut durumdaki pompaların yüksek verimli pompalar ile değişimi sayesinde dünyadaki toplam elektrik tüketimi yüzde 4 azaltılabilir; bu oranın yaklaşık 1 milyar insanın evinde tükettiği elektriğe eş değer olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

 “Wilo Türkiye’yi üretim merkezine dönüştürmek için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz”

Geceye uzaktan bağlantı yoluyla katılan Wilo Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Dallendoerfer de önemli bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye’nin, Wilo Gruba bağlı en önemli ülkelerden biri olduğunu dile getiren Jens Dallendoerfer, şu ifadeleri kullandı: “Wilo Türkiye, Wilo Grubu’nun en önemli iştiraklerinden biri. Wilo Türkiye, geçtiğimiz 30 yıl içinde sürekli olarak gelişti ve yükselişini aralıksız sürdürdü 30. yılımızda da yeniden Türkiye’de sektör lideri konumuna geldi. Bu gelişim bize gösterdi ki, Wilo Türkiye yalnızca Türkiye pazarına hitap etmenin çok daha fazlasını yapabilir. Bu potansiyeli değerlendirmek, Wilo Türkiye’yi sadece Türkiye değil çevre ülkelere de hizmet verebilecek bir üretim merkezine dönüştürmek için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. Konumu sayesinde Türkiye her zaman önemli bir rol oynayacak ve biz de bundan yararlanmak istiyoruz. Böylece hem Türkiye hem de dünyada Wilo’nun büyük potansiyele sahip Türkiye’deki başarı öyküsünü devam ettireceğiz. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca bu yolculukta bize eşlik etmiş olan ve bugün geleceği inşa etmek üzere bizimle çalışan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com