Connect with us

Pompalar

Çamur pompaları ve ASÖBA

Yayın Tarihi:

on

Akışkan sıvıların içlerinde korozyon(paslandırıcı) veya erozyon (aşındırıcı) etkisi yapan katı veya sıvı maddeler varsa, bu akışkan sıvıların pompalanmasında fan ve astarları kauçuktan mamul çamur pompaları kullanılmaktadır.

DSC00485_800x600

1930 yılında dünyada ilk defa Amerika Birleşik Devletleri’nde madenciliğin yaygın olduğu Denver’da DENVER firması, içlerinde kauçuk fan ve astarların monte edildiği çamur pompalarını icat etmiş ve üretmeye başlamıştır.

ASÖBA MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Türkiye’de Kayseri’de bulunan tesislerinde, 1960 yılından beri Türk işçisi ve mühendislerinin çalışmalarıyla, kauçuk fan ve astarlı çamur pompalarını aralıksız bir şekilde üretiyor.

DSC00484_800x600

Kauçuk fan ve astarlı çamur pompaları yatık veya dik tek milli tek kademeli santrifüj pompalardır. Bu pompalar birbirine seri olarak bağlanabilir. Böylece her bir pompa bir kademe teşkil eder ve pompalanan akışkanın manometrik irtifası, debi sabit kalmak üzere performans eğrisindeki istenilen değerlere kadar yükseltilebilir.

Kauçuk kalitesi olarak 35 shor sertliğindeki yumuşak ve tercihan tabii kauçuk kullanılmaktadır. Bununla beraber pompalanan akışkanın kimyasal ve fiziksel özelliklerine göre 14 tip ve özellikteki suni kauçuk cinsleri de fan ve astarların malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Çamur pompalarında  pompayı tahrik eden elektrik motoru  genel olarak pompa üzerindeki motor sehpasına yerleştirilir. Pompanın performans eğrisindeki debi ve manometrik irtifalarından herhangi bir değerde çalışmasında gerekli olan devir sayısı değişimi pompa kasnağının çapının değiştirilmesi ile sağlanır.

Daha iyi bir tahrik şeklide frekans konvertörü ile elektrik motorunun frekansının değiştirilerek elektrik motorunun devir sayısının değiştirilmesi ile pompanın devir sayısı değiştirilir böylece debi ve manometrik irtifanın değiştirilmesi sağlanır.

Çamur pompalarında kullanılan rulmanlar sıvı yağ içinde çalışan bir rulman kovanı içinde bulunur. Böylece rulmanların danayım süresi gres yağı ile yağlanan pompalara göre çok uzundur.

Zamanla aşınan kauçuk fan ve kauçuk astarlar arasındaki mesafenin sıfıra yakın bir değere getirilmesi gereklidir. Bu mesafe sıfıra yakın bir değerde olursa manometrik irtifa ve debi daima sabit olarak kalır. Fakat zamanla çamur pompalarının aşındırıcı ve korozif maddeleri pompalanmasında kauçuk fan ve astarlar aşınarak her ikisi arasındaki mesafe büyür, bu durumda pompanın debisi ve manometrik irtifası düşer. Bu durumu önlemek için zaman zaman fan ve astarlar arasındaki mesafe pompanın özel bir vidalı ayar tertibatı ile sıfıra yakın bir konuma getirilir. Böylece fan ve astarlar arasında artan mesafe zaman içinde tamamen birçok defa sıfıra yakın değere getirilir ta ki fan ve astarlar tamamen aşınıp değiştirilmesi gereken konuma gelinceye kadar.

10X8 EGRİ_482x600

5x4_455x600

Çamur pompalarında niçin kauçuk fan ve astarlar kullanılmaktadır?

Bilhassa madencilik sahasında kullanılan normal pompalar madenin cevherinin katı partiküllerinin pompa fan ve astarlarına teması sebebi ile ve çabucak aşınmaktadır. Halbuki 1930 yılında DENVER firması tarafından bulunan kauçuk fan ve astarlı pompalardaki yumuşak kauçuk, katı maden partiküllerinin aşındırıcı etkisine karşı çelik  pompadan daha dayanıklıdır. Zira maden partikülleri kauçuk fan ve astar üzerine pompalamada sürtünerek temas ettiğinde yumuşak kauçuk zemin üzerinde zıplarlar ve aşınma çok az seviyeye düşer. Bu sebeple bütün maden cevherlerinin proses gereği olarak pompalanmasında bu kauçuk fan ve astarlı pompalar bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

ASÖBA çamur pompaları 4 ayrı rulman ile pompa milinin iki ayrı kısmından yataklanmaktadır. Bu sayede rulmanların ömrü uzamaktadır.

ASÖBA çamur pompaları da madencilik, kimya, cam ve atık su sektöründe günde 24 saat ve yılda 365 gün olarak çalışmak durumunda olduklarından, kusursuz bir şekilde çalışan bu gibi pompalara her zaman ihtiyaç duyulmuştur. Bu sebeple bu konudaki talepleri karşılayabildiklerinden, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de  yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca, kömür madeni kazalarında, galerilerde biriken kömür ve tozu ile karışık olan suyun madenden dışarı atılması için mutlaka kauçuk fan ve astarlı çamur pompaları kullanılmalıdır. Bizim fabrikamızda bulunan ASÖBA 10 x 8 inç SRL-C EXTRA HEAVY DUTY tipi pompamız saatte 650m3 debide ve 45 m SS manometrik irtifada çalışarak kömürlü ve çamurlu suyu dışarıya pompalayabilir. Bu pompanın üzerinde 75 KW gücünde bir elektrik motoru bulunur. Pompanın motorlu ağırlığı takriben 3750 Kg kadardır.

Yazan:

Suat Büyükaksakal

Makine Yüksek Mühendisi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Türkiye’nin en büyük su temini projesi Melen Projesi’nde, Türkiye’de üretilen en büyük çift emişli pompalar tercih edildi

Yayın Tarihi:

on

Melen Projesi, 1990’lı yıllarda yaşanan nüfus artışı sonrasında İstanbul’da ortaya çıkan içme suyu problemini Melen Çayı’ndan sağlanacak suyla karşılamayı amaçlayan Türkiye’nin en büyük su temini projesidir. 

Projede öncelikli olarak Melen-1 ve Melen-2 terfi istasyonları faaliyete girdi. 

Ardından, İstanbul’un günden güne artan su ihtiyacına karşı önlem amacıyla Melen-3’ün inşasına karar verildi. Yapımı hâlen sürmekte olan Melen-3 terfi istasyonu & hattı için Standart Pompa tarafından yedekleriyle birlikte 5 adet 1,7 m³/s, 196 m, 4500 kW, 1000 rpm çift emişli pompa teslim edildi. Böylece, İstanbul’un içme suyu problemini çözecek projede yer alan asıl ve yedek pompaların sayısı 21’e ulaşmış oldu. 

Projenin Melen-3 etabında tercih edilen, Ar-Ge’den üretime tüm Standart Pompa çalışanlarının değerli mesaileri neticesinde bugüne kadar Türkiye’de üretilen en büyük çift emişli pompalar olan SDS pompalar, özellikle büyük debilerde yüksek performansla 7/24 çalışabilmeleri ve dayanıklılıklarıyla biliniyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

PAKKENS, gıda ve sıhhi uygulamalara özel diyafram ayırıcılı sistemlerle fark yaratıyor

Yayın Tarihi:

on

47 yıldır ölçüm cihazları üretiminde sektörün öncü ismi olan PAKKENS, gıda endüstrisinin ihtiyaçları doğrultusunda da çözümler geliştirmekte ve yeni ürün tasarımlarına devam etmektedir. 

3A ve EHEDG Sertifikalarına sahip olan PAKKENS, yüksek hassasiyet ve hijyen gerektiren gıda üretim hatları, farmakolojik ve biyoteknolojik uygulamalarda aktif olarak kullanılan diyafram ayırıcılı sistemler üretmektedir. 

-1…24 bar ve 0…600 bar arasında geniş ölçüm aralıklarında üretim seçeneği sunan firma, çeşitli bağlantı tipleri ile de prosesinize kolaylıkla uyum sağlayan ürünler imal ediyor. 

Genel olarak incelendiğinde, Diyafram Ayırıcılı Sistemler, proses içinde bulunan akışkanın yüksek viskoziteli, kristalleşebilir ve katılaşabilir olduğu, aynı zamanda basınç ölçer ile temas etmesinin istenilmediği durumlarda kullanılır. Diyafram ayırıcının iki temel görevi bulunmaktadır. Basınç ölçer ile prosesi ayırmak ve proses basıncını ölçüm ekipmanına iletmek. Basınç iletimi, sistemin içinde bulunan doldurma sıvısının hidrolik bir sistem gibi çalışmasıyla gerçekleşir. Esnek olan AISI 316L malzemeden imal edilmiş diyafram, basınç etkisi altında esner ve basıncı doldurma sıvısı aracılığı ile basınç ölçere iletir. 

Gıda üretim hatları, farmakolojik ve biyoteknolojik uygulamalarda hijyen

Sektörün belirlediği standart yüzey pürüzlülüğü değerleri, diyafram ayırıcı üzerinde herhangi bir mikrobiyolojik yapının oluşmasını engellediği için büyük önem taşımakta. PAKKENS, sıhhi uygulamalar için üretmiş olduğu DS Serisi Diyafram Ayırıcılı Basınç Ölçerleri, endüstrinin uygun gördüğü yüzey pürüzlülüğü değerlerinde ileri teknolojik imkanlar ile imal edebiliyor.

PAKKENS’in 3A ve EHEDG sertifikalı ürünleri, hijyenik üretim hatlarındaki oluşabilecek sorunlarda nasıl fayda sağlıyor? 

Üretim hatlarında diyaframın zarar görebileceği durumlarda, diyafram ayırıcılı sistem içinde bulunan doldurma sıvısı gıda, farmakoloji ve biyoteknoloji uygulamalarına uyumlu, NSF (National Sanitation Foundation) tarafından H3 sınıfı sıvı olarak tanımlanmış olan bir ürün olduğu için doldurma sıvısının prosese karışması proses akışkanına ve prosesin işleyişine zarar vermeyerek üretimin sürekliğini sağlamaktadır.

PAKKENS, tecrübeli tasarım ve AR-GE ekibi ile gıda, farmakoloji ve biyoteknolojik uygulamalar dışında çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılması amacıyla hassas, güvenilir, emniyetli ve dayanıklı ürünler tasarlayıp üretmeye devam ediyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Endüstriyel mikserlerde Tapflo’nun sade ve güvenilir karıştırma çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Endüstriyel ve hijyenik pompalar ile akış çözümlerinde küresel markalardan biri olan Tapflo, endüstriyel mikserlerde sunduğu sade ve güvenilir karıştırma çözümlerini, kullanıcı avantajı sağlayan birçok özellikle birleştiriyor. Endüstriyel mikserlerde sadelik, dayanıklılık, emniyet, yüksek kalite ve ergonomik tasarımı bir araya getiren Tapflo, kullanıcılara daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir çözüm sunuyor.

IBC mikserler, varil mikserleri, pnömatik mikser, karıştırma ve pompalama istasyonu çözümleriyle endüstriyel mikserlerde eksiksiz portföy sunan Tapflo, birçok özellik ve kullanıcı avantajı barındıran tasarımlarıyla endüstrinin taleplerini karşılıyor.

IBC konteynerler ve standart variller, çeşitli sıvıları saklama ve taşımanın en kolay yolu olduğu için sektörde yaygın olarak kullanılır. Birçok sıvının proseste kullanılmadan önce karıştırılması gerektiğinden, çeşitli özel endüstriyel mikser ürünleri sunan Tapflo, geliştirdiği mikserlerinde sadelik, dayanıklılık, emniyet ve yüksek kaliteyi bir araya getirir. Tapflo’nun en yaygın endüstriyel uygulamalara yönelik tasarladığı ve konfigüre ettiği bu ürünler, doğrudan IBC konteyner veya varil içinde karıştırmaya imkan sunar. Kullanıcılar bu mikserler ile ara tanklardan kurtulabilir, süreci daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir hale getirebilir.

Özellikler ve faydalar

Dayanıklı ve yüksek kaliteli tasarım: Uzun ömürlü güvenilir performans.

Güvenlik kilidi anahtarı dahildir: Emniyetli çalışma – çalışırken IBC konteynerden yanlışlıkla çıkarıldığında IBC mikseri durdurur.

IBC konteynerler, variller ve diğer konteynerler için özel uygun maliyetli çözümler: Ek depolama veya ara tanklara ihtiyaç yoktur.

Elektrik veya hava tahriklidir: Tüm şartlarda tahrik edilebilir.

Esnek konfigürasyon – mühendislik desteği: İsteğe uyarlanabilir veya özel üretim karıştırma sistemi olarak üretilebilir.

Standart mikserler Avrupa’da stoktan sunulmaktadır: Çok kısa teslimat süresi.

ATEX bölgelerine uygundur: Çok çeşitli akışkanlarda kullanılabilir.

Yaygın kullanılan tanklar için tam çözüm: IBC mikserler

IBC konteyner içinde ürün karıştırmanın en kolay ve güvenilir halini sunar. Tapflo’nun karıştırma çözümleriyle çalışmayı başlamak için ihtiyaç duyulan tüm bileşenleri içerir.

Özellikler ve avantajlar

Kullanıma hazır hafif şasili düzenek: Yalnızca iki adet manivelalı kelepçe ile sabitlenmektedir.

Güvenlik kilidi anahtarı dahildir: Sabitlenmediğinde mikseri durdurur.

Farklı pervane ve malzeme konfigürasyonları mevcuttur: Çok çeşitli uygulamalar için uygundur.

Varil mikserleri

Elektrik ve hava tahrikli olarak sunulan Tapflo Varil Mikseri, sıvıların varil içinde karıştırılmasına yönelik kompakt bir çözümdür. Doğrudan varile sabitlenebilir ve variller arasında kolayca taşınabilir. Mikser ayrıca varil üstündeki duvara sabitlenerek karıştırma için alçaltılabilir.

Özellikler ve avantajlar

En yaygın kullanılan varillerin birçoğu için uygundur (ör. 200 l): Normal beslemede tüm ürünlerin karıştırılmasında kullanılır.

Özel varil kapağı, kelepçe veya duvar desteği mevcuttur: Çeşitli tertibatlar için uygundur.

Hafif ve kolay taşınır: Farklı yerlerde kullanılabilir.

Pompalama ve karıştırma için 2’si 1 arada: Pnömatik mikser

Pnömatik mikser, tek bir cihazla pompalama ve karıştırma işlemlerinin yapılmasına imkan tanıyan bir Tapflo diyaframlı pompa ve mikser kombinasyonudur. Pompalama ve karıştırma modları arasında geçiş kolaydır ve manuel olarak veya uzaktan yapılabilmektedir. Pnömatik konfigürasyonu; sıvı akışı, basınç, malzemeler veya tank ebadına göre yapılabilir.

Özellikler ve avantajlar

Pompalama ve karıştırma çözümü: İşlemin her iki aşamasında da kullanılabilen tek cihaz.

Manuel veya uzaktan kontrol: Kolay kullanım.

Esnek konfigürasyon: Farklı konteyner ve akışkanlar için uygundur.

Karıştırma ve pompalama istasyonu ile anında seyrelme ve aktarma

Tapflo normal karıştırma ve pompalama istasyonu seyreltme ve aktarma işlemlerini çok daha kolaylaştırır. Bu çözüm gübre veya tozların seyreltilmesi gibi çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Modüler olan istasyon belirli ihtiyaçlara göre esnek bir biçimde konfigüre edilebilir.

Sistemin ana bileşenleri

  • Etkin karıştırma için takılabilir IBC mikser.
  • Gübre veya tozların kolayca eklenebilmesi için hazne ağzı.
  • Torba veya kova koyulabilecek destek rafı.
  • Işık göstergeli yerel kontrol kabini.
  • İkmal ağızlı 1000 l hacimli tank.
  • Karışımın hızlı aktarılması için santrifüj pompa.
  • Kolay çalıştırma için nozul ve vanalı çıkış hortumu.
  • Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com