Connect with us

Pompalar

Çamur pompaları ve ASÖBA

Yayın Tarihi:

on

Akışkan sıvıların içlerinde korozyon(paslandırıcı) veya erozyon (aşındırıcı) etkisi yapan katı veya sıvı maddeler varsa, bu akışkan sıvıların pompalanmasında fan ve astarları kauçuktan mamul çamur pompaları kullanılmaktadır.

DSC00485_800x600

1930 yılında dünyada ilk defa Amerika Birleşik Devletleri’nde madenciliğin yaygın olduğu Denver’da DENVER firması, içlerinde kauçuk fan ve astarların monte edildiği çamur pompalarını icat etmiş ve üretmeye başlamıştır.

ASÖBA MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Türkiye’de Kayseri’de bulunan tesislerinde, 1960 yılından beri Türk işçisi ve mühendislerinin çalışmalarıyla, kauçuk fan ve astarlı çamur pompalarını aralıksız bir şekilde üretiyor.

DSC00484_800x600

Kauçuk fan ve astarlı çamur pompaları yatık veya dik tek milli tek kademeli santrifüj pompalardır. Bu pompalar birbirine seri olarak bağlanabilir. Böylece her bir pompa bir kademe teşkil eder ve pompalanan akışkanın manometrik irtifası, debi sabit kalmak üzere performans eğrisindeki istenilen değerlere kadar yükseltilebilir.

Kauçuk kalitesi olarak 35 shor sertliğindeki yumuşak ve tercihan tabii kauçuk kullanılmaktadır. Bununla beraber pompalanan akışkanın kimyasal ve fiziksel özelliklerine göre 14 tip ve özellikteki suni kauçuk cinsleri de fan ve astarların malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Çamur pompalarında  pompayı tahrik eden elektrik motoru  genel olarak pompa üzerindeki motor sehpasına yerleştirilir. Pompanın performans eğrisindeki debi ve manometrik irtifalarından herhangi bir değerde çalışmasında gerekli olan devir sayısı değişimi pompa kasnağının çapının değiştirilmesi ile sağlanır.

Daha iyi bir tahrik şeklide frekans konvertörü ile elektrik motorunun frekansının değiştirilerek elektrik motorunun devir sayısının değiştirilmesi ile pompanın devir sayısı değiştirilir böylece debi ve manometrik irtifanın değiştirilmesi sağlanır.

Çamur pompalarında kullanılan rulmanlar sıvı yağ içinde çalışan bir rulman kovanı içinde bulunur. Böylece rulmanların danayım süresi gres yağı ile yağlanan pompalara göre çok uzundur.

Zamanla aşınan kauçuk fan ve kauçuk astarlar arasındaki mesafenin sıfıra yakın bir değere getirilmesi gereklidir. Bu mesafe sıfıra yakın bir değerde olursa manometrik irtifa ve debi daima sabit olarak kalır. Fakat zamanla çamur pompalarının aşındırıcı ve korozif maddeleri pompalanmasında kauçuk fan ve astarlar aşınarak her ikisi arasındaki mesafe büyür, bu durumda pompanın debisi ve manometrik irtifası düşer. Bu durumu önlemek için zaman zaman fan ve astarlar arasındaki mesafe pompanın özel bir vidalı ayar tertibatı ile sıfıra yakın bir konuma getirilir. Böylece fan ve astarlar arasında artan mesafe zaman içinde tamamen birçok defa sıfıra yakın değere getirilir ta ki fan ve astarlar tamamen aşınıp değiştirilmesi gereken konuma gelinceye kadar.

10X8 EGRİ_482x600

5x4_455x600

Çamur pompalarında niçin kauçuk fan ve astarlar kullanılmaktadır?

Bilhassa madencilik sahasında kullanılan normal pompalar madenin cevherinin katı partiküllerinin pompa fan ve astarlarına teması sebebi ile ve çabucak aşınmaktadır. Halbuki 1930 yılında DENVER firması tarafından bulunan kauçuk fan ve astarlı pompalardaki yumuşak kauçuk, katı maden partiküllerinin aşındırıcı etkisine karşı çelik  pompadan daha dayanıklıdır. Zira maden partikülleri kauçuk fan ve astar üzerine pompalamada sürtünerek temas ettiğinde yumuşak kauçuk zemin üzerinde zıplarlar ve aşınma çok az seviyeye düşer. Bu sebeple bütün maden cevherlerinin proses gereği olarak pompalanmasında bu kauçuk fan ve astarlı pompalar bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

ASÖBA çamur pompaları 4 ayrı rulman ile pompa milinin iki ayrı kısmından yataklanmaktadır. Bu sayede rulmanların ömrü uzamaktadır.

ASÖBA çamur pompaları da madencilik, kimya, cam ve atık su sektöründe günde 24 saat ve yılda 365 gün olarak çalışmak durumunda olduklarından, kusursuz bir şekilde çalışan bu gibi pompalara her zaman ihtiyaç duyulmuştur. Bu sebeple bu konudaki talepleri karşılayabildiklerinden, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de  yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca, kömür madeni kazalarında, galerilerde biriken kömür ve tozu ile karışık olan suyun madenden dışarı atılması için mutlaka kauçuk fan ve astarlı çamur pompaları kullanılmalıdır. Bizim fabrikamızda bulunan ASÖBA 10 x 8 inç SRL-C EXTRA HEAVY DUTY tipi pompamız saatte 650m3 debide ve 45 m SS manometrik irtifada çalışarak kömürlü ve çamurlu suyu dışarıya pompalayabilir. Bu pompanın üzerinde 75 KW gücünde bir elektrik motoru bulunur. Pompanın motorlu ağırlığı takriben 3750 Kg kadardır.

Yazan:

Suat Büyükaksakal

Makine Yüksek Mühendisi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Viskoz akışkanların transfer çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yavaş, kalın, viskoz veya yoğun? Bu kelimelerden herhangi biri yüksek viskoziteli bir akışkanın karakteristik tanımı olabilir. İster kalın yağlar ister yapışkan bal veya topaklanmış ahududu reçeli pompalıyor olun, sorunsuz bir üretim sürecinin sürdürülmesi için önemli talepler vardır.

Pompanın doğru kullanılması koşuluyla, viskoz akışkanların nasıl pompalanacağını ve işleneceğini bilmek çeşitli avantajlar sunar:

Daha az plansız duruş süresi, maliyet tasarrufu, daha uzun pompa ömrü, minimize edilmiş dökülme ve sızıntılar, enerji tasarrufu, geliştirilmiş ürün kapasitesi.

Bu avantajlar, akıllı bir seçim yapmanın yüksek kaliteli üretimle sonuçlanacağı anlamına gelir.

İşte nasıl düşünmeniz gerektiği: Konfigürasyon

Viskoz akışkanların genellikle ortak bir özelliği vardır: Yoğun olmaları. Bununla birlikte, farklı akışkanlar birçok açıdan çeşitlilik gösterebilir ve bu nedenle pompanın özelliklerinin akışkanın özelliklerine uyması gerekir. Örneğin reçel, diyaframlı bir pompanın işleyemeyeceği ancak loblu bir pompanın kolayca işleyebileceği partiküller içerebilir.

Pompaladığınız sıvının türüne bağlı olarak, pompanın özellikleri ve malzeme seçimi söz konusu olduğunda çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Farklı akışkanlar arasında kontaminasyonu önlemek ve kullanımdan sonra temizliği kolaylaştırmak için pompanın kolay temizlenebilir olduğundan emin olmanız gerekir.

Pompanın kapasitesi belirli bir sıvıyı taşımak için yeterli olmalıdır. Bu, viskoz akışkanı etkili bir şekilde pompalamak için yeterince yüksek basınç, hız veya güce sahip bir pompa seçmeniz gerektiği anlamına gelir.

Pompa yapısında kullanılan malzeme de viskoz akışkanların uygun maliyetli bir şekilde pompalanmasında temel bir faktördür. Örneğin, viskoz akışkanlar aşınma ve erozyona dirençli malzemeler gerektirir.

Başarılı bir üretim için özelleştirilmiş akış çözümleri gerektiren sadece viskoz akışkanlar değildir: Alkol veya süt gibi diğer daha az viskoz sıvılar da ATEX ortamı veya sıhhi malzemeden yapılmış bir pompa gibi başka uyarlanmış ortamlar veya özellikler gerektirir.

Yoğun sıvılarla kolaylıkla başa çıkın

Viskoz bir sıvıyı pompalamak için hangi pompayı  seçeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. İşte viskozite ile kolaylıkla başa çıkabilen pompalar:

Hortum pompası: Yüksek talepleri karşılarken akışkanın nazikçe taşınmasını istediğinizde yardımcınız.

Lob pompa: Yüksek akış kapasitesine, partiküllerle başa çıkma becerisine ve pürüzsüz bir akışa ihtiyaç duyanlar için.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, aşınmaya dayanıklı, esnek malzemeden üretilmiş ve temizlenmesi kolay pompa.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, büyük partikülleri ve lifleri işlemek için geniş geçişli ve akışı değiştirebilen bir pompa isteyenler için mükemmel bir seçim.

Çift vidalı pompa: Pürüzsüz ve titreşimsiz pompalama sağlayan çok sektörlü bir pompa.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Öz-kan Makina, Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa&vana sektörünün global markaları arasında yer alan Öz-kan Makina, 2022’nin Eylül ayında devreye aldığı dünyanın en modern kelebek vana tesisi Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor.

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında küresel ölçekte tanınan markalardan biri olan Öz-kan Makina, iki fabrikasına ek olarak temellerini 2019 yılında attığı 7.000 metrekarelik Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor. 20 milyon euroluk yatırım değerine sahip İnci Projesi ile birlikte istihdamını 250’ye çıkaran Öz-kan Makina, bu dev yatırımla beraber kapasitesini de %100 oranında artırmayı hedefliyor.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en gelişmiş vana üretim tesislerinden biri olduğunu her geçen gün kanıtlamaya devam eden fabrikada, son teknoloji multi-proses makineler yer alıyor ve hassas işçilikler kolaylıkla yapılabiliyor. Birçok alanda tek olma özelliği taşıyan tesis, Türkiye’de olmayan ve dünyada sayılı bulunan bir makine yatırımını da içerisinde barındırıyor. Bunun yanı sıra, Türkiye’de tek olan Quality Assurance Association for Heavy-Duty Corrosion Protection of Valves and Fittings with Powder Coating (GSK) onaylı boyahane tesisini de içinde barındıran fabrika, Öz-kan Makina’nın kalitesini daha da artırıyor. Firma, boyahane test laboratuvarında yapılan testlerle birlikte içme suyu onaylı vanalarını müşterilerine güvenle sunuyor.

Son teknoloji makinelerle donatılan fabrikada kelebek vana, demontaj parçalar, hidrolik frenli çekvalfler, sürgülü vanalar, tilting çekvalfler, iğne vanalar ve vantuz gibi ürünler imal edilirken; Ar Ge merkeziyle sadece mevcut ürünler geliştirilmekle kalmıyor, yeni ürünler için de araştırmalar ve testler yapılıyor.

1983 yılında başladığı üretimine 2011 yılından bu yana Hawle Avusturya Grubu çatısı altında sürdüren ÖZKAN Makina, İnci Projesi isimli yeni fabrikasında üretime son hız devam ederken,
her geçen gün daha güçlü bir ekiple sektördeki yenliklere liderlik etmeyi sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

İstanbul Finans Merkezi projelerinde Lowara imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İstanbul’un küresel bir finans merkezi olması hedefiyle yapımı tamamlanan Türkiye’nin en önemli ve stratejik projelerinden İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan BDDK Binası, Halk Bank Ofis Kuleleri, İlbank Binası ve Sarphan Finanspark Projelerinin tercihi, Lowara pompa ve hidrofor sistemleri oldu. Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli katkılar sağlayacak projelerin ısıtma ve soğutma hatlarında, yüksek verimli Lowara sirkülasyon pompaları hizmet vermektedir. Toplam 3,4 milyon m2 alan üzerine kurulan İstanbul Finans Merkezi ofis alanları, alışveriş merkezi, konferans merkezi ve 5 yıldızlı oteli ile iş dünyasının tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan en önemli 4 projenin konforlu su temini Lowara hidrofor sistemleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca projelerin atık su ve drenaj hatlarında da Lowara pompalar hizmet vermektedir. Su döngüsünün her aşamasında eksiksiz çözümler sunan Lowara, önemli projelerin tercihi olmaya devam ediyor.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com