Connect with us

Genel

Çevre ve Bütçe Dostu Isı Pompasına Talep Artıyor

Yayın Tarihi:

on

Baymak Isı Pompası

İklim krizinin etkileri ve pahalı enerji tüketimine alternatif çözüm sunan Isı Pompası, Türkiye pazarında yoğun ilgi görüyor. İklimlendirme sektörünün öncü markası Baymak, tek ürünle ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacına cevap veren ısı pompası pazarında yüzde 50 büyümeyle, sektöre yön vermeye devam ediyor.

Dünyanın sürdürülebilirliğini tehdit eden tehlikeler arasında ilk sıraya yükselen çevre kirliliği ve iklim krizi ile pahalı enerji tüketimine alternatif çözüm sunan Baymak Isı Pompası, hem teknolojisi ve konforu hem de çevre dostu özellikleriyle tüketicide tam karşılık buldu. Enerjinin 80’ini doğadan yüzde 20’sini ise elektrikten sağlayan Baymak Isı Pompası, düşük enerji tüketimi ile dikkat çekiyor.

Yüksek Verimle Enerji Tasarrufu Sağlıyor

2030 dünya vizyonunda diğer elektrikli ısıtma sistemleri ile fosil yakıtlı kazanları geride bırakacağı öngörülen ısı pompalarında Baymak, Türkiye’de öncü rol üstleniyor. Enerji dönüşümünü temel alan vizyonuyla, hava kaynaklı ısı pompası ürünleriyle yüzde 80’e varan enerji tasarrufuna katkı sağlıyor. Doğa dostu, “Yenilenebilir Enerji Grubu”nun bir üyesi olan ısı pompası ailesi, evlerdeki iklim konforunu sağlamak için kullanılan “Split ve Monoblok Inverter” ayrıca yüksek kapasite Monoblok plus, havuz suyunu ısıtmak için kullanılan “Monoblok Havuz, evsel ve ticari işletmelerde sıcak su ihtiyacını gidermek için kullanılan “Monoblok Sıcak Su” ürünlerinden oluşuyor.

Isı pompası ile ısıtma-soğutma yapılabilirken, aynı zamanda bir boyler veya termoboyler ilavesiyle kullanılabilir sıcak su da elde edilebiliyor. Geleneksel ısıtma cihazlarından farklı olarak dış ortamın havasından aldığı enerji ile yüksek verim sağlayan ısı pompalarının bir PV sistemi ve güneş kolektörüyle birlikte kullanılmasıyla çok daha verimli bir sistem kurmak da mümkün. Isı pompası ürünleri uluslararası standartlarda da en yüksek puanla derecelendirildi. Gelecekte en etkin iklimlendirme teknolojilerinden biri olacağı öngörülen ısı pompasında Baymak, Avrupa ve uluslararası standartlara göre performans derecelendirmelerini onaylayan Eurovent tarafından, en yüksek verimlilik derecesi olan A+++ sertifikasyonuna sahip.

5 Kata Ulaşan Enerji Üretimi Sağlıyor

Baymak ısı pompaları, ısı enerjisini bir ortamdan diğer bir ortama taşıma prensibi ve elektrikle beslenen sistemiyle, 1 kW enerji harcayıp 5 kata ulaşan enerji üretimi sağlıyor. Ayrıca inverter olması sayesinde, üzerindeki sıcaklık sensörlerinden aldığı bilgiyle mekânın anlık ihtiyaç duyduğu ısıtmayı veya soğutmayı da sağlayarak, sadece ihtiyaç kadar elektrik tüketiyor. Elektrikle çalışması nedeniyle gazlı cihazlardaki riskleri de önlerken, kış aylarında split ve monoblok modellerde 65°C çıkış suyu sıcaklığı ve yaz aylarında soğutma özelliğiyle dört mevsim konfor sağlıyor. Fosil yakıt tüketimi olmadığı için gaz, duman, koku salınımı yapmayan ısı pompalarında baca gereksinimi de yok.

Bakteri Oluşumunu Engelliyor

Baymak IOTherm yeni nesil ısı pompaları, lejyonella fonksiyonu sayesinde, durgun suda oluşabilecek bakterilerin oluşmasını suyun sıcaklığını çok kısa süre içinde 60°C seviyelerine çıkararak engelliyor. Sıcak suyun uzun süre temiz ve sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilmesine katkı sunuyor. Sessiz çalışma seçeneğine sahip IOTherm ısı pompaları, haftalık ve günlük olarak da programlanabiliyor.

Kurulum ve Kullanım Kolaylığı

Baymak yeni nesil ısı pompaları, kurulum ve kullanım kolaylığı da sağlıyor. LCD ekranlı kontrol paneline sahip yeni nesil IOTherm ısı pompaları, tercihe göre bulunduğu odanın ortam sıcaklığına göre ‘oda termostatı’ olarak da çalışabiliyor. Özel tesisat ekipmanlarıyla kullanıldığında daha verimli bir şekilde çalışıyor. Buffer Tank anlık sıcaklık taleplerini içerisinde depoladığı sıcak sudan karşılayarak sistemin rahatlamasını sağlıyor. Aynı zamanda ısı pompasının devreye girme sürelerini
azaltıp, elektrik tüketimini de düşürüyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Genel

Güngör Terzi Çok Amaçlı Kültür Merkezi açıldı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Eğitim, sağlık ve sosyal yardımlaşma konularında faaliyet göstermek üzere Standart Pompa tarafından 2019 yılında kurulan El Ele Yarınlar Vakfı, sürdürülebilir yarınlar için çalışmalarına devam ediyor.

Bunlardan bir yenisi ise vakfın destekleriyle ve Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, değerli kamu kurum yöneticileri, STK başkanları ve bölge halkının katılımıyla açılışı gerçekleşen, Şile Belediyesi Güngör Terzi Çok Amaçlı Kültür Merkezi.

Bölge için çok önemli katma değer sağlayacak olan kültür merkezi, sağlık taramaları ile eğitim ve öğretim konularında Şile ve çevresine hizmetlerine başlayacak.

Yardımlaşma ve dayanışma kültürünün bir aynası olarak görülen El Ele Yarınlar Vakfı, açılışı gerçekleşen kültür merkezinin, Standart Pompa ikinci jenerasyon ortaklarından Güngör Terzi’nin adı ile anılmasından duydukları mutluluğu ifade ederek buna vesile olan Şile Belediyesi’ne ve katkı sağlayan tüm kamu kuruluşlarına teşekkürlerini sundu.

Devamını Oku

Genel

Bulanık ve berrak doğal elma suyu üretimi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

doğal elma suyu üretimi

Yaklaşık %11 şeker içeriğine sahip olan elmalar işlendiğinde şunlar elde edilir:

– Askı halinde çökelmeyen parçacıklar içeren bulanık elma suyu.

– Konsantre meyve suyu.

– Kalıntılar.

Elma İşleme

Elmaların meyve suyu üretimi için işlenmesi tipik olarak aşağıdaki üç teknolojik süreci içerir:

1. Kütle transferi

Süreç, bütün elmaların yumuşatılması anlamına gelen maserasyon ile başlar. Depektinizasyon ve hidrolizasyon ile devam eder. Ürün daha sonra aseptik olarak paketlenmeden önce konsantre edilir.

2. Isı transferi

Kullanılan ısıl işlem, ürünün bulanık meyve suyu mu yoksa berrak meyve suyu mu olduğuna bağlıdır:

Bulanık meyve suyu: 10°C’den başlayarak ürünü özütlemek için sıcaklık 25°C’ye yükseltilir. Bu daha sonra enzimatik işlemin gerçekleştirilmesi için 55°C’ye kadar çıkarılır. Ardından meyve suyunu sterilize etmek için 105°C’ye yükseltilir ve son olarak depolama için 3°C’ye kadar indirilir.

Berraklaştırılmış (berrak) meyve suyu: Enzimatik işlem için sıcaklık önce 55°C’ye yükseltilir. Ardından sıcaklık 120°C’ye çıkarılarak ön konsantrasyon işlemi başlatılır. Son olarak konsantrasyon işlemi gerçekleştirilir ve aseptik paketleme için 20°C sıcaklığa ulaşılır.

3. Elma kalıntılarının ayrıştırılması

Elmaların çeşitli kısımlarının ayrıştırılması, sürecin çeşitli aşamalarında kullanılan süzgeçler ve berraklaştırıcılar ile gerçekleştirilir.

Kalite

Yüksek kaliteli bir ürün üretmek için yukarıda açıklanan arıtma işlemlerinin agresif olmaması ve ürünü olumsuz yönde etkilememesi gerekir. Bu tür işlemler aynı zamanda dış kaynaklardan kontaminasyon olmamasını da garanti eder.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de elmaların ısıl işlem sırasında yüzeyleri kirletecek nişastalar içermesidir. Bu durum, oluklu borulu ısı eşanjörlerini daha az temizlik gerektirmeleri ve daha verimli olmaları nedeniyle bu uygulama için plakalı ısı eşanjörlerinden daha uygun hale getirir.

Devamını Oku

Genel

Metanol türbin besleme pompası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Geleceğin yenilenebilir ve sürdürülebilir yakıtı metanolü aktarmak için özel pompalara mı ihtiyaç var?

Fosil yakıtlarla karşılaştırıldığında yenilenebilir metanol, kullanılan ham maddeye ve dönüştürme sürecine bağlı olarak karbon emisyonlarını %65 ila %95 oranında azaltabilir. Bu, şu anda benzin, dizel, kömür ve gazın yerini almak üzere geliştirilmekte olan yakıtlar arasında en yüksek potansiyel azaltımlardan biridir.

Metanol, tek başına kullanılabilen, diğer yakıtlarla karıştırılabilen veya motor performansını artıran yakıt katkı maddelerini üretmek için kullanılabilen çok amaçlı bir yakıttır. Ayrıca enerjiyi elektriğe dönüştüren yakıt hücrelerinde de kullanılabilir.

Yüksek oktanlı bir yakıt olduğundan, çeşitli içten yanmalı motor türleri metanol kullanabilir: Binek otomobilleri veya hafif ve ağır hizmet araçlarını sürmek için olduğu gibi gemilerde de kullanılabilir. Düşük seviyede metanol içeren yakıt karışımları, mevcut yakıt altyapısında (yakıt üretmek, dağıtmak, depolamak ve dağıtmak için gereken ekipman ve sistemler) herhangi bir ayarlama gerektirmez.

Metanolün avantajları

Metanol, karbon nötr bir yakıt olarak çeşitli avantajlara sahiptir. Enerji santrallerinden yakalanan veya doğrudan havadan alınan karbonun yanı sıra yalnızca güneş, rüzgar ve biyokütle gibi yenilenebilir kaynaklar kullanılarak üretilebildiği için sürdürülebilirdir.

Günümüzde kullanılan metanolün büyük bir kısmı hala geleneksel olarak doğal gazdan üretiliyor olsa da denizcilik endüstrisi için karbon nötr bir kaynak haline gelme konusunda muazzam bir potansiyele sahiptir.

Altyapı ve motor teknolojisi halihazırda mevcuttur. Şimdi yapılması gereken, yeşil hidrojen ve karbon yakalamadan üretimini artırmaktır. Üretim maliyetleri başlangıçta sentetik doğal gaz gibi diğer alternatif yakıtlardan daha yüksek olsa da kullanım maliyetleri daha düşük olacak- tır.

Metanol, benzer görünmelerine ve ses çıkarmalarına rağmen tamamen farklı uygulamalarda kullanılan etanol ile karıştırılmamalıdır. Metanol genellikle sentetik olarak işlenir ve diğer kimyasalları oluşturmak için bir katkı maddesi olarak kullanılır. Etanol tipik olarak gıda mahsulü fermantasyonu yoluyla üretilir ve alkollü içeceklerin ana bileşenidir. Bu nedenle, etanol pompaları hijyenik tasarımlı bir pompa ile farklı bir özellik gerektirebilir.

Metanol türbin besleme pompası temini

North Ridge, -20°C ila -40°C sıcaklık aralığında sıvı metanol aktarmak için kanıtlanmış bir metanol besleme pompası arayan gaz türbini üreticisi ile temasa geçti. Akış hızının 3 bar’a kadar basınçlarda yaklaşık 30L/dk. olması gerekiyordu ve yeni geliştirilen bir türbinin performansını test etmek için kullanılıyordu. Akışı artırmak için hem 50hz hem de 60hz frekanslarını kullanarak pompa akışını değiştireceklerdi ancak türbin performansının korunmasını sağlamak için aynı tutarlı basınca ihtiyaç duyuyorlardı.

Bu özel proje için dökme demirden uzun bağlantıya sahip ve ATEX 0.75Kw motora bağlı bir taban plakası üzerine monte edilmiş NRBAL2R Ağır Hizmet Tipi Kanatlı North Ridge Pompa tedarik edildi. NRBAL2R Serisi Kanatlı Pompalar; aşındırıcı, yanıcı ve az yağlayıcı olabilen çeşitli sıvıların aktarıldığı tank sahaları, rafineriler veya petrol işleyiciler gibi pompaların sürekli çalıştığı uygulamalarda yaygın olarak kullanılan yüksek performanslı bir modeldir.

Uçucu sıvıların sızıntı olasılığını neredeyse sıfıra indirmek için çift mekanik salmastra ile üretilen NRBAL2R Pompa, bu tasarımıyla aynı zamanda ünitelerin genel boyutunu etkilemeden daha uzun bir hizmet ömrünü destekler. Pompa kafasına monte edilen ve pompanın aşırı basınçtan zarar görmesini engelleyen entegre tahliye vanası sayesinde, güvenli akışkan kullanımı da sağlar.

Ayrıca dönme yüklerinin eşit olarak dağıtılmasını sağlayan çift rulman setiyle donatılan bu model, sadece 470 rpm’de çalışan dişli bir motorla çalıştırılarak aşınmanın minimumda tutulmasını sağlar.

Döner kanatlı pompa avantajları

Yüksek performans ve güvenilirliğin gerekli olduğu uygulamalarda minimum arıza süresiyle önemli faydalar sağlayabilen döner kanatlı pompalar, kolay bakım ve farklı basınçlarda değişen viskozitelerde tutarlı akış sunar.

Maksimum 10.000 CST çalışma viskozitesine sahip pozitif deplasmanlı volumetrik pompa olan North Ridge NR-BAL Döner Kanatlı Pompa Serisi; düşük ila orta viskoziteli sıvıların büyük çoğunluğunu performans kaybı olmadan kolayca işleyebilir.

Metanol gibi alternatif veya gelecekteki yakıtların kullanıldığı uygulamalar için mükemmel bir seçim olan kayar kanatlı pompalar; verimliliği, güvenilirliği ve ağır hizmet tipi tasarımıyla çeşitli sektörlerde kullanılan uçucu ve yanıcı sıvılar için mükemmel çözüm sunar.

 

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et