Connect with us

Hidrolik - Pnömatik

Enerji verimliliği yöntemleriyle rekabet gücünüzü arttırın

Yayın Tarihi:

on

Hükümetler ve endüstriler sürekli artan enerji arzına olan taleplerle savaşırken, küresel otomasyon uzmanı SMC, enerji verimliliğini arttırmak ve israfı azaltmak için müşterileriyle işbirliği içinde çözüm ortağı olmayı hedeflemektedir.

SMC’nin önerdiği, enerji verimliliğin 5 temel taşına odaklanan müşteriler, işletmeleri için sürdürülebilir politikaları benimseyebilir, karbon ayak izini azaltabilir ve marka kimliğini güçlendirebilirler. Bu yeni yaklaşım, şirketlerin enerji yönetim sistemleri için ISO standartlarına uymalarına da yardımcı olabilir.

SMC, ‘Verimliliğinizi Harekete Geçirin (Energise Your Efficiency)’ sloganıyla basınçlı havanın en verimli bir şekilde nasıl kullanılacağı konusunda beş basit adım geliştirmiştir. Bu adımlar şunlardır: İhtiyacınız kadar üretin, Ürettiğiniz enerjiyi geri kazanın, Tüketiminizi gözlemleyin, Gerektiği kadar kullanın ve Verimli düşünün.

Enerji verimliliğinin müşterilerimiz için ve daha da önemlisi gezegenimizin geleceği için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu kampanya ile insanlara aynı şeyi daha az enerji ile yapmalarını, enerjiyi sabit bir maliyet olarak değil, şirketin yararına yöneltilebilecek bir maliyet olarak görmelerini istiyoruz.

SMC, enerji verimliliğinde ilk adım olarak, en verimli enerjinin tüketilmeyen enerji olduğunu vurgulamaktadır. İhtiyacımız olandan daha fazla enerji üretmekten kaçınmanın ve performansı korumak için yeterli enerji üretmenin yollarını bulmalıyız.

Basınçlı hava sistemlerinde büyük tasarruflar yaratmak için benimsenebilecek basit değişiklikler vardır. Ör; mola veya duruşlarda basıncı en aza indirmek veya kesmek, sadece kritik noktalarda kuvveti artırmak veya pürüzsüz yüzeylerde vakum işlemini sürekli değil de aralıklı yapmak. Böylelikle ihtiyacınız kadar üretmiş, gereksiz sarfiyatların önüne geçmiş olacaksınız.

SMC, enerji verimliliğinde ikinci adım olarak, üretilen enerjinin geri kazanılmasına odaklanmaktadır. Bilindiği üzere kompresörler ısı açığa çıkarmaktadır, bu ısı geri kazanılarak ister fabrikanın belirli bölgelerinin hava kanallarıyla ısıtılması istenirse de sıcak su ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılabilir. Dahası, üretimde kullanılan pnömatik silindirlerde egzoz havası geri kazanım yöntemleri de uygulanabilir.

SMC, enerji verimliliğinin üçüncü adımı olarak, takip edilebilirliğin önemine vurgu yapmaktadır. Süreçlere, basınç anahtarları, sensörler veya diğer izleme sistemleri (debimetreler) eklemek, enerji tüketimi konusunda daha fazla farkındalık yaratacak ve enerjinin ne zaman, nasıl kullanıldıkları konusunda sizlere bilgi sağlayacaklardır. Böylece, tüketimdeki beklenmedik değişiklikler veya kaçaklar kolaylıkla tespit edilip, üretim performansınızı arttırmaya katkı sağlamış olacaksınız.

SMC, enerji verimliliğinin dördüncü adımı olarak, basınçlı havayı yalnızca gerektiği kadar kullanmalarını tavsiye eder. Tasarım esnasında optimum çap ve uzunluklu silindirler seçilerek, valfler ile silindirler arasındaki hortum mesafelerinin optimum olmasına dikkat ederek, üflemeleri aynı etkide daha tasarruflu olan nozüllerle değiştirerek, gereksiz kaybedilen enerji güce dönüştürebilir ve ondan en iyi şekilde yararlanılabilir.

SMC, enerji verimliliğinin beşinci adımı olarak ise verimli düşünmenin önemine vurgu yapmaktadır. Enerji verimliliğine yönelik daha proaktif bir yaklaşım benimseyerek, kaynakların optimizasyonu ile verimliliğin artması ve maliyetleri düşürmek rekabetçiliği arttıracaktır.

Enerji verimliliğini gündemimizin en önemli konusu haline getirmemiz, gezegenimize karşı bir sorumluluğumuz olmadır. Bu basit adımları izlemenin sonucu, üretimleri gerçekleştirmenin daha sürdürülebilir yollarını bulmak, küresel enerji talebini ve CO2 emisyonlarını azaltacaktır. Müşteriler, tesislerinde israfı azaltarak üretimde verimlilik sağlayabilir ve dünyanın geleceği için gerçek bir fark yaratabilir.

Pnömatikte Dünya Lideri SMC, 700.000‘den fazla ürün çeşitliliği, 12.000‘in üzerinde temel ürün sunmaktadır. SMC, tüm otomasyon sanayisini kapsayan müşterilere sahiptir. Daha fazla bilgi için lütfen www.smcturkey.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Hidrolik - Pnömatik

UGR Uğur Hidrolik, profesyonel takım çalışmasıyla hizmet veriyor

Yayın Tarihi:

on

UGR Uğur Hidrolik Genel Müdürü Uğur Koşar, anahtar teslim projelerde; mühendislerden oluşan profesyonel teknik ekibiyle hizmet verdiklerini kaydederek, “Sistem içerisinde sürecin en ince ayrıntısına kadar her aşamada yapılan ara kontroller devam ediyor, takım çalışmasıyla profesyonel hizmet veriyoruz” dedi.

İstanbul İmes Sanayi/ Dudullu Bölgesi’nde 2014 yılında 30 metrekare alanda kurulan Uğur Hidrolik, kısa süre içerisinde ciddi yatırımlar ve projelere imza atarak hızla büyümesini sürdürdü. Uğur Hidrolik, 7 yıldır iki ayrı lokasyonda faaliyetlerine devam ediyor. Dudullu İmes Sanayi sitesinde Merkez binası bulunan şirket, yaklaşık 400 metrekare alanda proje destek ve satış başta olmak üzere hidrolik ekipman satışı hizmetlerine devam ediyor. Uğur Hidrolik Genel Müdürü Uğur Koşar, yatırımlarına devam edip faaliyete aldıkları ikinci lokasyon olan ve Dilovası İMES Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde bulunan fabrikalarının 4000 metrekare alanda kurulduğunu söylerken, fabrikanın proje tasarım ve üretim merkezi olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü açıkladı.

“Özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde güçlü planlama ve yatırım ile hem ülke ekonomisine katkı sağladık hem de istihdamı artırdık” diyen Koşar, “Firmamız bünyesinde dünya çapında kabul görmüş 67 markanın Türkiye ve yakın coğrafyada distribütörlüğü ve bayiliği üstleniyoruz” diyerek bu markaların birkaçını şöyle sıraladı: “AKON, ALFAGOMMA, BATTIONI, COMER INDUSTRY CROMSTEEL , DANA BREVINI, EMMEGI, ENERPAC, FASTER, GALTECH, GALLI,  FOX, HELAC, HEMA, JUROP, LUEN, OILCOMP, OT OILTECHNOLOGY, OMT, MINTOR, PAKKENSP, RATTISOLI, PZB , SAMHYDRAULIK, STRICKLAND, TECNORD, TMA, WALVOIL”.

Koşar, son 2 yıla kadar ağırlıklı olarak sadece mobil hidrolik alanında hizmetlerine devam ettiklerini ancak yeni gelişmeler ve bünyelerine katılan yeni markaların yanı sıra gelişen kadroyla birlikte hidroliğin endüstriyel alanında da hızla ivme kazandıklarını vurguladı.

UGR Uğur Hidrolik Genel Müdürü Uğur Koşar

Bir proje, takım çalışmasıdır

Anahtar teslim projelerde; mühendislerden oluşan bir profesyonel teknik ekip ile hizmet verdiklerini kaydeden Koşar, projelerde nasıl hareket ettiklerini ise şöyle anlattı: “Gerekli ön görüşme ve keşif yapıldıktan sonra yapılacak sistemde bizi nelerin beklediği ve nasıl hareket etmemiz gerektiği konusunda hızlıca aksiyon alarak proje ve tasarım bölümümüzde bulunan uzman takım arkadaşlarımızla beraber gerekli çizimler, hesaplamalar ve çalışmalar yapılır. Sistem teorik olarak sanal ortamda çalıştırılır. Bir sonraki aşama üretim kısmıdır bu kısımda da işler en ince ayrıntısında kadar her aşamasında yapılan ara kontroller ile devam eder. Proje satış ekibi, üretim aşamasından sonra nihai testler yapıldıktan sonra yerinde montaj ekibimiz sistemi çalıştırıp teslim ederler. Kısacası tam bir proje, takım takım çalışmasıdır.”

Öne çıkan uygulamalar

Uğur Hidrolik Genel Müdürü Uğur Koşar, başlıca uygulamalarını ise şöyle sıraladı: “Sıvama presleri hidrolik güç ünitesi, Plastik enjeksiyon makineleri hidrolik güç sistemleri, cam işleme makineleri hidrolik güç ünitesi, kaynak fikstür makinesi hidrolik sistemi ve otomasyonu, sac sürme ve uçar makas sistemleri, rulo sac açma makineleri hidrolik sistemleri, kamyon boşaltma rampası hidrolik sistemi, biyet kesme makinesi hidrolik sistemi, beton parke makinesi hidrolik sistemi, filtre presi hidrolik sistemi ve otomasyonu, beton boru sürme makinesi hidrolik sistemi, lastik şişirme presi hidrolik sistemi, indüksiyon ocağı hidrolik sistemi, ido kara rampası hidrolik sistemi ve otomasyonu, seyyar baz istasyonu hidrolik sistemi, uzaktan kumandalı bobin arabası hidrolik sistemi, hurda paketleme presi hidrolik güç ünitesi, hurda yükleme robotu hidrolik güç ünitesi, asansör hidrolik sistemleri, baraj kapakları hidrolik sistemleri, yorulma testi hidrolik sistemleri, boru bükme makineleri hidrolik sistemleri, flushing ve pickling uygulamaları.”

“Bugün yaptığımız işler arasında en iyiler arasındayız. Bunu yarınlara taşıyabilmek için eğitimler olmazsa olmazımız” diyen Koşar, “Bu yüzdendir ki birincil olarak çalışma arkadaşlarımızın her birinin bulunduğu alana göre daha fazla bilgi sahibi olabilmesi için alan eğitimleri sürekli olarak verilmektedir. Bunun yanı sıra takım arkadaşlarımızın kişisel gelişimleri için belirli periyotlarda kişisel gelişim, marketing, satış ve ISG alanlarında daimi eğitimleri yürütülüyor” dedi.

Yeni fabrikadaki hidrolik hortum presleme hattını Endüstri 4.0’a uyumlu bir sistem olarak projelendirdiklerini açıklayan Koşar, “Yatırımlarımızda dijital dönüşümleri gerçekten uygulanabilir alanlarda hayata geçiriyoruz” dedi.

Devamını Oku

Hidrolik - Pnömatik

Vantuz nedir?

Yayın Tarihi:

on

Akıșkanların bulunduğu kapalı sistem boru hatlarında; hattın doldurulması sırasında olușan havayı dıșarıya atan, hattın boșaltılması sırasında dıșarıdan hava alarak negatif basıncı önleyerek borularda olușan vakum etkisini engelleyen, hat dolu iken suyun içinde bulanan çözünmüș havanın gaz hale geçmesi sonucunda olușan küçük miktarlardaki havayı dıșarıya atan ürünlere hava vanası, vantuz denmektedir.

Boru hattındaki hava nereden gelir? 

 • Hat suyla doldurulmadan önce hava ile doludur. 
 • Suyun içinde %2 oranında çözünmüș hava bulunur ve bu hava sıcaklık değișimi veya basınç düșüșü ile gaz hale geçebilir. 
 • Her pompa belli bir miktar hava emer. 
 • Hatalı bağlantı sonuçları hatta hava giriși olabilir.

Havanın etkileri nelerdir? 

 • Hattaki hava, dolu su kesitini daraltır ve ișletme maliyetini arttırır. 
 • Bazen sıkıșan hava, pompa karakterine bağlı olarak, tüm akıșı durdurabilir. 
 • Bazen de, tepe noktalarda sıkıșan hava aniden hareket eder, bu da hatta türbülans ve titreșim olușumuna neden olur. 
 • Korozyon hızlanır. 
 • Hatalı debi ölçümlerine ve kontrol vanası problemlerine neden olur. 

Havanın Yokluğu 

 • Havanın varlığı kadar yokluğu da sorunlara neden olmaktadır. 
 • Hattaki suyun/ürünün boșaltılması, pompaların durdurulma anı ve ani kapanmaları vakum etkisi yaratır. 
 • Olușan negatif basınç; hatlarda hasara yol açar. 
 • Boru hatlarına boșaltma miktarı kadar hava alınması gerekmektedir. 

Vantuzların Konumlandırılması 

 1. a) En yüksek noktalara b) Hatlardaki tepe noktalarına c) Eğimlerin olduğu hatlarda (800 m’de bir) d) Pompa basma hatlarına e) Hızlı kapanma olasılığı olan (emniyet vanaları gibi) vanalar sonrasına 

Sektörün öncü firmalarından olan Öz-kan Makina, 37 yıllık tecrübesi sayesinde ürettiği hava vantuzları ile hatlarda olușan hava sorunlarına çözüm üretmektedir.

Devamını Oku

Hidrolik - Pnömatik

Pnösan Group’tan hidrolik ve pnömatik çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Akışkan kontrolünde sektörün önde gelen markalarından olan Pnösan Group, buhar ve akış kontrolü, sızdırmazlık, pnömatik ve hidrolik çözümleri ile öne çıkıyor. Pnösan Group Marka İletişim Uzmanı Nida Şahin’den, firmanın faaliyet alanları ve ürün grupları hakkında ayrıntılı bilgiler aldık.

Hidrolik ve pnömatik alanında çeyrek asırlık bir maziye sahip olan Pnösan Group’un faaliyet alanları ilgili Marka İletişim Uzmanı Nida Şahin’nden şu bilgileri aldık:

“Pnösan Group, ‘güven’ kavramı ile özdeşleşmiş ve dünyanın on bir farklı ülkesine yapmış olduğu ihracat faaliyetleri ile her geçen gün daha iyi için sürdürdüğü yolculuğunu emin adımlarla devam ettirmektedir. 1994 yılında küçük bir dükkân ile endüstriyel danışmanlık hizmeti veren şirketimiz, bugün 1000 metrekarelik mağazasının yanı sıra 1600 metrekarelik fabrikası ve depoları ile hizmetlerini sürdürmektedir.

Pnösan Group, kendi bünyesinde, buhar ve akış kontrol, mekanik salmastra ve sızdırmazlık, pnömatik ve hidrolik grupları olarak üç ana dala ayrılmaktadır. Yirmi beş senedir sektörün içerisinde olan şirketimiz, Türk malı ve CE sertifikalı buhar armatürlerinin yanında tesisat ekipmanları ve her türlü teknik malzemeyi de stoklarında bulundurmaktadır. 2013 yılından bu yana aktif şekilde markamız ve kendi üretimimiz olan ‘NORDSTEAM’ markası adı altında üretim faaliyetlerine devam etmektedir. 

Avrupa standartlarındaki ürün gamımız kimya, kâğıt, gıda, ilaç, su ve atık su, enerji, çimento, otomotiv, demir/çelik ve tekstil sektörlerindeki büyük, orta ve küçük ölçekli şirketlere hitap etmektedir. Ayrıca şirketimizin ürün grupları, yatırım aşamasında olan fabrikaların, endüstri ekipmanları ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Bu ihtiyaçları uygun ürünlerle karşılayabilmek için üretim, yatırım, bakım ve satın alma süreçlerinde sorumlu kişilerimizle olası görüşmelere ön ayak olma konusunda da oldukça başarılı bir süreç izlemekteyiz.”

Pnösan Group’un ürün grupları arasında yer alan oransal kontrol vanalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi vermesini rica ettiğimiz Nida Hanım, şunları belirtti:

Oransal kontrol vanaları, işletmelerde daha az enerji sarf etmesi için üretilen ve üretilmiş olan enerjinin transferine yardımcı olan buhar, sıcak ve soğuk su, kızgın yağ, gaz ve benzeri akışkanların sistemin ihtiyacına yönelik herhangi bir kayba uğramadan amaçlarına uygun olarak taşınabilmesine ve kontrol edilebilmesine yardım olurlar. Kontrol vanaları genellikle bir hattaki akışkanı istenilen zamanda ve kontrol-emniyet fonksiyonlarını yerine getirecek şekilde durduran, ayarlanabilir ve/veya akışkana yol vermeye yarayan son kontrol ekipmanı olarak bilinmektedir. Bu vanalar ile akışkanın bulunduğu tüm proseslerde basınç, sıcaklık ve debi kontrolü yapabilmektedir. Su, yağ, kızgın yağ, buhar, kızgın buhar, azot ve asit gibi gaz ve sıvı gamına giren tüm akışkanların kontrolünde kullanılabilmektedir. Kontrol vanası, hattan geçen akışkan miktarının ayarlanmasına, akışkanın basıncının düşürülmesine veya akışkanın yön değiştirebilmesine olanak sağlayan vanalar oldukları için enerji tasarrufuna ciddi fayda sağlarlar. Kontrol vanalarımıza ölçülebilir ve hesaplanabilir fiziksel veriler girildiğinde, proses kontrolü kolaylıkla sağlanabilmektedir. Üretim maliyetlerinin değişken yapısı yüzünden üretim bantlarında aksamalar yaşayan proseslerin, bu ürünler sayesinde üretimde standartlaşmaları mümkün kılınabilmektedir.”

Nida Şahin, Pnösan’ın üretim süreçleri hakkında ise şu açıklamaları yaptı:

“Öncelikle hammaddelerimiz şirketimizde, kalite standartlarımıza uygunluk bakımından büyük bir titizlikle incelenir. Bu süreç içerisinde, numune alınan hammaddeler, kalite departmanımız tarafından kalite kontrol sürecine tabi tutulurlar. Kalite departmanımızdan onay alan hammaddelerin, üretim aşamalarının sağlıklı ilerlemesi için üretim bandına geçişi sağlanır. Hammaddelerimiz fabrikaya girdiği andan itibaren gerekli işlemlerini tamamlayıp, son olarak montaj kısmına gelene kadar ISO 9001 standartlarına uygun olacak şekilde üretim tesisimizde kalite departmanımız tarafından gözlemlenirler. Üretim tesisimizde, DN15’den DN300’e kadar ürettiğimiz vanalar ile akışkanı hacimsel olarak ölçerek, imalatlarımız gerekli ayar ve kalibrasyon testlerine tabi tutulurlar. Uygulanan bu test doğrultusunda ISO standartlarını karşılayan ürünlerimiz, müşterilere sevk için hazırlanırlar.  Kısaca, eski ve klasik sistemler yüzünden kullanılan gereksiz enerjinin yerini iş kontrolü ve enerji verimi kontrolüne bırakarak, çalışma şartlarınızın enerji tasarrufu yapmasına fayda sağlıyoruz.”

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com