Connect with us

Vanalar

Berdan Cıvata kalite belgelerine bir yenisini daha ekledi

Yayın Tarihi:

on

 

Berdan Cıvata San. A.Ş, pompa, vana ve basınçlı kaplara saplama somun üretim yetkinlik belgesi AD 2000 W sertifikasını aldı.

 

Akreditasyon Belgesi - sayfa 1

1970 yılında sektöre Denet Cıvata ile giriş yapan kuruculardan Hasan ŞEMSİ, 1982 yılında Adana’daki STFA Cıvata’dan emekli olduktan sonra Berdan Cıvata’yı büyütme çalışmalarına başlamıştır. Mersin Tarsus Organize Sanayi bölgesinde 33.000 m2 alan üzerinde kurulu 9000 m2 kapalı tesislerde 18’i mühendis 210’a yakın çalışanıyla her sektöre kaliteli cıvata somun saplama ve benzeri bağlantı elemanları üreten Berdan Cıvata, ülkenin büyük projelerinde yer almaya devam ediyor.

Türkiye’de “bağlantı elemanları” sektörünün cıvata ve somunlar için ilk CE ve ilk TUCSAmark Belgelerini alan Berdan Cıvata bu konuda çeyrek asırdır kaliteli “bağlantı elemanları” ile kendisine hizmet verdiği ÇİMTAŞ’ı örnek almıştır. Basınçlı kaplar konusunda Türkiye’de en büyük üretici olan ÇİMTAŞ’a basınca ve sıcağa dayanıklı flanş saplamaları ile hizmet veren Berdan Cıvata, ÇİMTAŞ tarafından talep edilmediği halde CE gibi TUCSAmark ve AD 2000 W belgeleri gibi bağlantı elemanları için hayati öneme haiz kalite belgelerini almış bulunmaktadır.
Pompa vana, flanş dışında basınçlı kap kazan üreticilerine, rafinerilere, petrokimya tesislerine, borulama sistemlerine, demir-çelik sektörüne, raylı sistemlere, havaalanı inşaatlarına, otoyollara, asma köprülere ve onların güçlendirme projelerine EN ISO 14399-3 HR / EN ISO 14399-4 HV ve EN ISO 14399-10 HRC cıvatalar, somunlar ve tırtıl uçlu tork kontrollü (TCB) cıvata üretimleri yapmaktadır.

Türkiye’de bağlantı elemanları sektöründe CE, TUCSAmark ve AD 2000 W belgelerine sahip olan ilk firma Berdan Cıvata olurken, Türkiye’de sektörün en zengin test laboratuvarının da sahibi olan Berdan Cıvatadır. Bu laboratuvarı 1,5 yıllık zorlu bir çalışma sonrası TÜRKAK’tan Akredite ettirerek, böylece ISO 17025’e göre uluslararası geçerliliğe sahip test raporu düzenlemeye yetkili Akredite bir laboratuvara da sahip olmuştur.

Zengin test laboratuvarında klasik test cihazları dışında 100 mm çapa kadar cıvata ve somunlara akma testi veya diş sıyırma testi, -150 °C’ye kadar çok düşük sıcaklıklarda Çentik Darbe testi uygulanmaktadır. Berdan Cıvata en son olarak da cıvataları doğru sıkmak adına 110.000.- € değerinde pahalı bir Sürtünme Katsayısı Tesbit Cihazını da alarak laboratuvarını daha da zenginleştirmiş bulunmaktadır.

köprü

Türkiye’de aynı çatı altında elektro galvaniz ve sıcak daldırma galvaniz yanında Çinko Lamelli Kaplama tesisi sahibi de olan Berdan Cıvata, çelik yapı üreticilerinin korkulu rüyası olan daldırma galvanizli cıvatalarda Hidrojen Kırılganlığı Riskini de bertaraf etmiştir. Çevre Dostu Daldırma Galvaniz Tesisinde cıvata ve somunların ön temizleme işleminde asit gibi çevreye ve çalışanlara zarar veren, cıvatalarda da kırılganlık riski yaratan zararlı kimyasallar kullanmayarak bu tehlikeyi önlemiş ve bunun patentini de TPE’den almış bulunmaktadır.
Berdan Cıvata’nın aldığı bu patent, Akredite Laboratuvar Belgesi ve diğer kalite belgeleri yanında zengin laboratuvarı, yetişkin eleman kadrosu ve cıvata somun üretiminden ısıl işlemlerine, onların çeşitli yüzey kaplamalarına varıncaya kadar bütün prosesleri aynı çatı altında yapabilen ve çok değişik projelere uyum gösterebilen üretim tezgâhları ile Türkiye’nin çılgın projelerinde de yer almaya başlamıştır.
Bunlardan birisi asrın projesi olarak adlandırılan denizin altında, 250 m. derinlikte 1,6 m. çaplı plastik borularla Anamur’dan 80 km öteye Kıbrıs’a içme suyu taşıma projesinin bağlantı elemanlarının üretimidir. Bir diğeri ise Avrupa’nın en uzun ikinci köprüsü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün 10,1 m. boyda, M110 çapta, her biri 780 kg ağırlıktaki yüksek mukavemetli, dünyada üç firmanın yeterlilik belgesi alabildiği köprü ayaklarını taşıyacak Ankeraj Saplamalarının üretimidir.

Ürünlerinin yarıdan fazlasını Avrupa’nın sanayide ilerlemiş ülkelerine gönderen Berdan Cıvata en önemli müşterilerinden Nordex, Alstom, Reiher gibi büyük firmaların Rüzgâr Enerji Santralleri ile ilgili Kule Bağlantı Cıvatalarını, Kule Ankaraj Kafeslerini ve benzeri RES bağlantı elemanlarını üretmekte ve onları Çin’den Brezilya’ya kadar bu firmaların şantiyelerine göndermektedir.

Sektör Sorunları
Sektörün sorunlarının en büyüğü, Uzak Doğu’dan kalitesiz cıvata, somun vb. bağlantı elemanları hatta en basit pulların bile hala ithal ediliyor olmasıdır. Ayrıca ülkemizde Uzak Doğu firmalarına enerji santralleri ve büyük endüstriyel tesisler anahtar teslimi kurdurulurken 380 milyon dolarlık Ankara Metrosunda olduğu gibi %50’sinin (veya daha az bir kısmının) “Türkiye’den alınacaktır” şartının konulmayarak en basit bir çivinin bile ülkelerinden getirilmesine izin verilmesidir.

Önemli bir diğer sorun ise cıvata, somun ve benzeri bağlantı elemanlarının kalite çeşitliliği ve karışıklılığı nedeniyle tüketicilerin bu konuda bilinçli olmamasıdır. Kötü niyetli satıcılar da bu bilinçsizliği istismar etmektedirler. 40kg/mm2 mukavemetli somunlar 80 kg/mm2 mukavemete sahipmiş gibi 4 yerine 8 kalite damgası vurularak tüketiciler yanıltılmaktadır. Bu tür mukavemeti % 50 kadar düşük ama kaliteli üretim yapanlara göre fiyatı sadece %10-15 kadar düşük olan somunlarla özellikle düşük fiyatlara odaklanan tüketicilere zarar verilirken KDV yönünden de devlete zarar verilmektedir. Ayrıca kaliteli üretim yapanlara da haksız rekabet ederek onların da iş kaybına sebebiyet verilmektedir. Montaj sırasındaki bu kalitesizliği ağır bir bedel ödeyerek fark eden büyük tüketicilerin yerli mala karşı olan güvenleri sarsılmakta bu durum ise ithalat imkânları olan tüketicilerimizin yurtdışına yönelmelerine ve ülkemizin Döviz kaybına neden olmaktadır. Bunlar telafisi mümkün olan zararlardır. Fakat bu sorun bir depremde telafisi mümkün olmayan can ve mal kayıplarına sebebiyet verebilecek kadar önemlidir.

Çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 10 ülkede markasını tescil ettiren Berdan Cıvata üretim ve kalite çıtasını yükseltmek üzere durmaksızın kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Enerji santralindeki püskürtme kontrolü sorunlarına 100DLC DRAG® Valf çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI CCİ’nin enerji sektöründe kömüre dayalı bir termik santral işleten Hindistanlı müşterisi, süper ısıtıcı püskürtme kontrolü vanalarıyla ilgili sorunlar yaşıyor ve bu sorunlarda tesisin performansını ciddi şekilde etkiliyordu. Devreye alındığı 2015 yılından bu yana sorunlar yaşanan tesiste; vanalar, türbine giren buharın akış kontrolünü zayıflatan ve sıcaklık kontrolünün de azalmasına yol açan sızıntı ile birlikte, vana yuvasında erozyon sorunları yaşıyordu.

Tesisin operatörleri, türbin baypas sistemleri için önceden kurulmuş olan DRE, NBSE ve DRAG® vanalarının performansına dayalı bir çözüm için IMI CCİ’ye başvurdu. Süper ısıtıcı vanalardaki çeşitli sorunların temel nedenini belirlemek için müşteriyle yakın bir şekilde çalışan Valve Doctors® destekli IMI CCİ ekibi, sorunun bir kısmının, orijinal belirtilen parametrelerinin ötesinde çalıştırılması gereken mevcut vanalar olduğunu belirledi.

IMI CCI müşterisi için düşük akışlarda yüksek menzilin ve hassas kontrolün sağlanması için yeni belirlenen gereksinimlere dayanarak, pistonlu aktüatörlü 100DLC DRAG® vanalarını sundu. 100DLC vanalar; gerçek çalışma koşullarını karşılamak üzere 200kg/s’ye kadar inebilen kontrol edilebilir minimum debi, bakım sürecini basitleştirmek için kaynaklı koltuk yerine kelepçeli tip koltuk, kapatma işleminin sıkı olması için pnömatik pistonlu aktüatör gibi temel özellik sağlıyor. 100DLC tarafından sağlanan yüksek menzil, oturma alanına girerken akışkanın hızını sınırlayan ve aksi takdirde vananın kabiliyetini tehlikeye atacak aşındırıcı kuvvetleri en aza indiren DRAG® teknolojisi sayesinde mümkün hale geliyor. DRAG® teknolojisi, özel olarak karakterize edilmiş diskleri kullanarak, tüm proses koşulları için hassas kontrolü en üst düzeye çıkarırken menzili de artırabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Karmaşık jikle valfi ihtiyaçlarına IMI Critical Engineering çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI Critical Engineering, yeni bir müşterisinin yeni geliştirilen su enjeksiyonlu şok valfleri kullanımında ortaya çıkan bir dizi karmaşık ihtiyacın hızlı bir şekilde çözüm bulmasına yardımcı oldu. Petrol ve gaz endüstrisindeki IMI Critical Engineering müşterisi, sahip oldukları kurulu vanalarla güvenilirlik, gürültü ve kapasite ile ilgili önemli sorunlar yaşıyordu. Yükseklik ve alan sınırlamalarının var olduğu özel çalışma koşullarını karşılayacak olağanüstü performansta vanalara ihtiyacı olan müşteri, mevcut tedarikçilerinden aldığı vanaları değiştirmek için uygun bir çözüm bulamadı. Bu çözümsüzlük de vanaların operasyonel verimliliğini azaltıp arıza sürelerini artırdı. Müşterisinin tesislerini ziyaret ederek, ihtiyaçlarını değerlendiren IMI Critical Engineering ekibi, hızlı bir çözüm sundu. Vana uzmanları, müşterinin sekiz jikle vanasını, 100DWI su enjeksiyonlu jikle valflerle değiştirerek yükseltme yapmasını tavsiye etti.

Yeni vananın müşteriye sağladığı faydalar:

  • Vanaların dönüşü için plan dışında kapama işlemine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran iyileştirilmiş operasyonel güvenilirlik,
  • Toplam yaşam döngüsü maliyetlerinin %40’a kadar azaltılmasıyla gelen kar ve kapasite artışı,
  • Gürültü yönergelerine bağlı daha az gürültü seviyeleri,
  • Gelişmiş kavitasyon ve erozyon kontrol tasarımı sayesinde vananın kullanım ömründe %50’ye varan artış.

Konuyla ilgili açıklama yapan IMI CCİ Proje Müdürü Manuel Bader, şu ifadeleri kullandı: “Bu müşterinin yalnızca operasyonel sorunlarını çözmekle kalmayıp aynı zamanda yükseklik ve alan gereksinimlerini de karşılayan hızlı bir çözüm bulmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyduk. Yüksek mühendislik yeteneklerimizi kullanarak verimliliklerini daha da artırmak ve arıza sürelerini azaltmak için gelecekte onlarla tekrar çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Flowserve, Avrupa Açık Kaynak Karbon Yakalama ve Depolama Girişimi için ekipman sağlayacak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Küresel altyapı pazarları için akış kontrol ürünleri ve hizmetleri üreten Flowserve Corporation, Norveç’in ilk sınır ötesi ve açık kaynaklı karbon yakalama operasyonlarının bir kısmına kontrol vanaları ve depolama tesisi tedarik etmek üzere anlaşma imzaladığını duyurdu. Tahmini olarak 2024’te tamamlanacak olan bu tesis, türünün ilk örneği olacak ve Avrupa’daki karbonsuzlaştırma çalışmalarının daha da hızlanmasını sağlayacak.

Flowserve, Avrupa Açık Kaynak Karbon Yakalama ve Depolama Girişimi’nin Bergen bölgesinde yer alan sahası için Flowtop ve Mark One kontrol vanalarını sağlayacak. Flowserve bu tedariki ile offshore terminaline taşınmadan ve deniz tabanının altında kalıcı olarak depolanmadan karbon yakalamayı kolaylaştıracak. Tesis tamamlandığında, tahminen 1.000 yıllık Norveç emisyonuna eş değer bir potansiyel depolama olanağına sahip olacak.

Küresel olarak, dünyanın karbon emisyonlarını sınırlamaya ve hatta azaltmaya yönelik artan bir ihtiyaç var. Konuyla ilgili açıklama yapan Flowerve CEO’su Scott Rowe, şu ifadeleri kullanıyor: “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin ve şirketlerin giderek iklim değişikliğini en aza indirme çabalarına odaklandığını ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için yatırımlar yaptığını biliyoruz. Hizmetler

, müşterilerimizin karbon azaltma çabalarının birçok alanında kullanılabilir. Çeşitlendirme, karbondan arındırma ve dijitalleştirme stratejimiz veya 3B büyüme stratejisi, Flowserve’nin dünyayı iyileştirme amacıyla akış kontrolü çözümleri sağlamada uzun süredir devam eden amaç beyanını doğrudan destekliyor. Organizasyon genelindeki 3D stratejisi, büyümemizi hızlandırmayı, gelişmekte olan bu pazarda önemli bir temel oluşturma amacımızı gerçekleştirmeyi destekliyor.”

İşletmeler, enerji taleplerini karşılamayı ve aynı zamanda karbon emisyonlarını azaltmayı hedeflerken, alanında lider bir ürün ve hizmet sağlayıcısı olan Flowserve, müşterilerinin karbon azaltma hedeflerine ulaşmalarını sağlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com