Connect with us

Vanalar

Berdan Cıvata kalite belgelerine bir yenisini daha ekledi

Yayın Tarihi:

on

 

Berdan Cıvata San. A.Ş, pompa, vana ve basınçlı kaplara saplama somun üretim yetkinlik belgesi AD 2000 W sertifikasını aldı.

 

Akreditasyon Belgesi - sayfa 1

1970 yılında sektöre Denet Cıvata ile giriş yapan kuruculardan Hasan ŞEMSİ, 1982 yılında Adana’daki STFA Cıvata’dan emekli olduktan sonra Berdan Cıvata’yı büyütme çalışmalarına başlamıştır. Mersin Tarsus Organize Sanayi bölgesinde 33.000 m2 alan üzerinde kurulu 9000 m2 kapalı tesislerde 18’i mühendis 210’a yakın çalışanıyla her sektöre kaliteli cıvata somun saplama ve benzeri bağlantı elemanları üreten Berdan Cıvata, ülkenin büyük projelerinde yer almaya devam ediyor.

Türkiye’de “bağlantı elemanları” sektörünün cıvata ve somunlar için ilk CE ve ilk TUCSAmark Belgelerini alan Berdan Cıvata bu konuda çeyrek asırdır kaliteli “bağlantı elemanları” ile kendisine hizmet verdiği ÇİMTAŞ’ı örnek almıştır. Basınçlı kaplar konusunda Türkiye’de en büyük üretici olan ÇİMTAŞ’a basınca ve sıcağa dayanıklı flanş saplamaları ile hizmet veren Berdan Cıvata, ÇİMTAŞ tarafından talep edilmediği halde CE gibi TUCSAmark ve AD 2000 W belgeleri gibi bağlantı elemanları için hayati öneme haiz kalite belgelerini almış bulunmaktadır.
Pompa vana, flanş dışında basınçlı kap kazan üreticilerine, rafinerilere, petrokimya tesislerine, borulama sistemlerine, demir-çelik sektörüne, raylı sistemlere, havaalanı inşaatlarına, otoyollara, asma köprülere ve onların güçlendirme projelerine EN ISO 14399-3 HR / EN ISO 14399-4 HV ve EN ISO 14399-10 HRC cıvatalar, somunlar ve tırtıl uçlu tork kontrollü (TCB) cıvata üretimleri yapmaktadır.

Türkiye’de bağlantı elemanları sektöründe CE, TUCSAmark ve AD 2000 W belgelerine sahip olan ilk firma Berdan Cıvata olurken, Türkiye’de sektörün en zengin test laboratuvarının da sahibi olan Berdan Cıvatadır. Bu laboratuvarı 1,5 yıllık zorlu bir çalışma sonrası TÜRKAK’tan Akredite ettirerek, böylece ISO 17025’e göre uluslararası geçerliliğe sahip test raporu düzenlemeye yetkili Akredite bir laboratuvara da sahip olmuştur.

Zengin test laboratuvarında klasik test cihazları dışında 100 mm çapa kadar cıvata ve somunlara akma testi veya diş sıyırma testi, -150 °C’ye kadar çok düşük sıcaklıklarda Çentik Darbe testi uygulanmaktadır. Berdan Cıvata en son olarak da cıvataları doğru sıkmak adına 110.000.- € değerinde pahalı bir Sürtünme Katsayısı Tesbit Cihazını da alarak laboratuvarını daha da zenginleştirmiş bulunmaktadır.

köprü

Türkiye’de aynı çatı altında elektro galvaniz ve sıcak daldırma galvaniz yanında Çinko Lamelli Kaplama tesisi sahibi de olan Berdan Cıvata, çelik yapı üreticilerinin korkulu rüyası olan daldırma galvanizli cıvatalarda Hidrojen Kırılganlığı Riskini de bertaraf etmiştir. Çevre Dostu Daldırma Galvaniz Tesisinde cıvata ve somunların ön temizleme işleminde asit gibi çevreye ve çalışanlara zarar veren, cıvatalarda da kırılganlık riski yaratan zararlı kimyasallar kullanmayarak bu tehlikeyi önlemiş ve bunun patentini de TPE’den almış bulunmaktadır.
Berdan Cıvata’nın aldığı bu patent, Akredite Laboratuvar Belgesi ve diğer kalite belgeleri yanında zengin laboratuvarı, yetişkin eleman kadrosu ve cıvata somun üretiminden ısıl işlemlerine, onların çeşitli yüzey kaplamalarına varıncaya kadar bütün prosesleri aynı çatı altında yapabilen ve çok değişik projelere uyum gösterebilen üretim tezgâhları ile Türkiye’nin çılgın projelerinde de yer almaya başlamıştır.
Bunlardan birisi asrın projesi olarak adlandırılan denizin altında, 250 m. derinlikte 1,6 m. çaplı plastik borularla Anamur’dan 80 km öteye Kıbrıs’a içme suyu taşıma projesinin bağlantı elemanlarının üretimidir. Bir diğeri ise Avrupa’nın en uzun ikinci köprüsü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün 10,1 m. boyda, M110 çapta, her biri 780 kg ağırlıktaki yüksek mukavemetli, dünyada üç firmanın yeterlilik belgesi alabildiği köprü ayaklarını taşıyacak Ankeraj Saplamalarının üretimidir.

Ürünlerinin yarıdan fazlasını Avrupa’nın sanayide ilerlemiş ülkelerine gönderen Berdan Cıvata en önemli müşterilerinden Nordex, Alstom, Reiher gibi büyük firmaların Rüzgâr Enerji Santralleri ile ilgili Kule Bağlantı Cıvatalarını, Kule Ankaraj Kafeslerini ve benzeri RES bağlantı elemanlarını üretmekte ve onları Çin’den Brezilya’ya kadar bu firmaların şantiyelerine göndermektedir.

Sektör Sorunları
Sektörün sorunlarının en büyüğü, Uzak Doğu’dan kalitesiz cıvata, somun vb. bağlantı elemanları hatta en basit pulların bile hala ithal ediliyor olmasıdır. Ayrıca ülkemizde Uzak Doğu firmalarına enerji santralleri ve büyük endüstriyel tesisler anahtar teslimi kurdurulurken 380 milyon dolarlık Ankara Metrosunda olduğu gibi %50’sinin (veya daha az bir kısmının) “Türkiye’den alınacaktır” şartının konulmayarak en basit bir çivinin bile ülkelerinden getirilmesine izin verilmesidir.

Önemli bir diğer sorun ise cıvata, somun ve benzeri bağlantı elemanlarının kalite çeşitliliği ve karışıklılığı nedeniyle tüketicilerin bu konuda bilinçli olmamasıdır. Kötü niyetli satıcılar da bu bilinçsizliği istismar etmektedirler. 40kg/mm2 mukavemetli somunlar 80 kg/mm2 mukavemete sahipmiş gibi 4 yerine 8 kalite damgası vurularak tüketiciler yanıltılmaktadır. Bu tür mukavemeti % 50 kadar düşük ama kaliteli üretim yapanlara göre fiyatı sadece %10-15 kadar düşük olan somunlarla özellikle düşük fiyatlara odaklanan tüketicilere zarar verilirken KDV yönünden de devlete zarar verilmektedir. Ayrıca kaliteli üretim yapanlara da haksız rekabet ederek onların da iş kaybına sebebiyet verilmektedir. Montaj sırasındaki bu kalitesizliği ağır bir bedel ödeyerek fark eden büyük tüketicilerin yerli mala karşı olan güvenleri sarsılmakta bu durum ise ithalat imkânları olan tüketicilerimizin yurtdışına yönelmelerine ve ülkemizin Döviz kaybına neden olmaktadır. Bunlar telafisi mümkün olan zararlardır. Fakat bu sorun bir depremde telafisi mümkün olmayan can ve mal kayıplarına sebebiyet verebilecek kadar önemlidir.

Çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 10 ülkede markasını tescil ettiren Berdan Cıvata üretim ve kalite çıtasını yükseltmek üzere durmaksızın kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Elektronik tahrikli küresel su vanası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Elektronik olarak çalıştırılan yeni bir küresel su vanası tasarlayan firma, uygun bir redüktörlü motorun tasarımı ve özellikleri konusunda desteğe ihtiyaç duyduğu için Precision Microdrives’a başvurdu. Precision Microdrives’a inşa edilmiş bir prototip ile başvuran firmanın, dişli motorunun maruz kalacağı eksenel ve radyal yük konusunda endişeleri vardı. Çok çeşitli ortamlarda ve zorlu konumlarda kullanılacağı için dişli motorunun güçlü, sağlam ve güvenilir olması gerekiyordu. Bunlardan bazıları aşırı hava koşullarına maruz kalacaktı. Motorun pille çalışan bir cihaz olduğu göz önüne alındığında, orta düzeyde güç tüketirken valfi çalıştırmak için yeterli torka sahip olması gerekiyordu.

Precision Microdrives’ın Birleşik Krallık merkezli uygulama mühendislerinden oluşan ekibi, müşterinin prototipini inceledi. Daha sonra teknoloji seçeneklerini ve sahip oldukları performans taleplerini tam olarak anlamak için onlarla beraber çalıştı. Hong Kong merkezli üretim mühendisleri, çeşitli çevre koşullarında yeterli torka, yeterince düşük güç tüketimine ve uzun ömürlülüğe sahip olduklarından emin olmak için önerilen redüktörlü motorlar üzerinde ayrıntılı şirket içi testler gerçekleştirdi.

Precision Microdrives’ın müşterisi ayrıca, sahada güvenilir performans göstermelerini sağlamak için redüktörlü motorları hem kuru, ıslak, sıcak hem de soğuk ortamlarda kapsamlı bir şekilde test etti. Ayrıca uygulamada toza, neme ve uzun ömürlülüğe karşı çevre, IP kontrol etmek için testler yaptı. Müşteri bu testlerde beklenenden daha erken motor arızaları yaşadığı için Precision Microdrives, motorun sert bir uç noktasına gitmesini önlemek için müşterisinin tasarımlarında değişiklikler araştırdı ve önerdi.

Ürün başarılı bir şekilde pazara sunuldu

Precision Microdrives mühendislik ekibinin, müşterinin kullandığı teknolojiyi tam olarak anlamak için zaman harcaması sayesinde, firma geliştirme sürecindeki sorunları hızlı bir şekilde teşhis edip çözebildi. Müşterisine yüksek düzeyde destek sağlayan Precision Microdrives, yeni bir akış ölçüm su sayacı geliştirme konusunda da firma ile anlaştı. Precision Microdrives’ın müşterisi, artık iki proje için aynı motor çözümünü kullandığından, hacim ve sevkiyatları birleştirerek üretim maliyetlerini daha da azaltabilecek.

 Kaynak: www.precisionmicrodrives.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

Kayar sürgülü vanalar ile içme suyu tesisinde basınç ve akış hızının düzenlenmesi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ostend Kanalı suyu, bölgenin boru ağına temiz su olarakgönderilmeden önce 8 aşamada işlem görür

Veolia Water Technologies, Belçika Oostende’de içme suyu üretimi için ultra modern bir tesis inşa etti. Bu tesis ile yerel su tedarikçisi FARYS, çok aşamalı filtrasyon işlemiyle yönerge gerekliliklerinin çok üzerinde bir kalitede içme suyu temin edebiliyor. Ters osmoz, aktif karbonla filtrasyon ve suyun yeniden mineralleştirilmesi gibi prosesin kritik aşamalarında Schubert & Salzer Control Systems tarafından üretilen kayar sürgülü vanalar, tesiste basınç ve akış hızının düzenlenmesini sağlıyor. Su tedarikçisi FARYS, Bruges-Ostend Kanalı’ndaki sudan Oostende şehri ve civarı için içme suyu üretiyor. Veolia Water Technologies tarafından inşa edilen su tesisatının mevcut geliştirme aşamasında, saatte 1.200 m3’e kadar içme suyu doğrudan boru şebekesine gönderilebiliyor. Profesyonel bir su arıtma uzmanı tarafından inşa edilen tesis, ters ozmoz teknolojisi kullanan Belçika’nın en büyük içme suyu üretim tesisi olma özelliğine sahip ve üretim hızı bakımından dünyada üst sıralarda yer alıyor.

Kullanımı ve tüm prosesteki enerji maliyetlerinin azaltılmış olması önem taşıyor. İşlemle ilgili açıklama yapan bu projeden sorumlu Veolia Water Technologies Belçika Proje Yöneticisi Frederik Debaillie, “Kanal suyu 8 aşamada arıtılıyor. İlk olarak filtrasyonda tüm asılı partiküller, mikrobiyolojik maddeler ve patojenik mikroorganizmalar uzaklaştırılıyor. Sonraki ters ozmoz sırasında ince gözenekli, yarı geçirgen membranlar, mineraller ve tuzların yanı sıra 0.1 nanometre partikül boyutlarına kadar olan mikro kirleticileri filtreliyor. Geriye sadece su molekülleri kalıyor. Bu su, aktif karbon filtrelerden geçirilerek gönderiliyor ve karbondioksit enjeksiyonundan sonra kireç taşı ile remineralize ediliyor. Son olarak su UV ışığı ile dezenfekte ediliyor ve ardından klorlama yapılıyor. Sonuç olarak elde edilen en yüksek kalitede içme suyu ile tampon depolama tankları aracılığıyla boru şebekesine besleme yapılıyor” ifadelerini kullanıyor. Schubert & Salzer Control Systems Uluslararası Satış Müdürü Tristan Lejeune, “Su işletmecisi, uygun maliyetli çalışan bir tesis istiyordu. Kontrol vanalarında bile her yerde maksimum enerji verimliliği gerekiyordu. Aynı şekilde, ters osmoz ve sonraki proses aşamaları da zorlu uygulamalardır. Burada kullanılan valflerin kontrol hassasiyeti ve reaksiyon hızı açısından özel gereksinimler mevcuttur” diye açıklıyor.

Sürgülü vanalar, hasara karşı etkili koruma sağlıyor

Ters ozmoz işlemi sırasında, hassas ve hızlı basınç düzenlemesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Veolia Proje Yöneticisi Debaillie, “Son derece hassas filtrasyon katmanları, basınçlı borulara sarılıyor. Basınç şokları ve aşırı debi miktarlarının önüne güvenilir bir şekilde geçilmelidir. Kontrol aşamasındaki en ufak aşımlar bile pahalı membranlara zarar verebilir. Bu nedenle on iki ters osmoz ünitesinin her birinde Schubert & Salzer Control Systems tarafından üretilmiş birer adet DN 125 ve bir adet DN50 sürgülü vana kullanıyoruz. İşlenmemiş suyun ozmotik basıncını dengelemek ve ters ozmozu devam ettirmek için gerekli olan yüksek proses basınçlarının tam olarak ayarlanmasını sağlarlar” açıklamasında bulunuyor. Sürgülü vanaların yüksek hassasiyeti ve son derece kısa tepki süresi için belirleyici faktör, özel tasarım ilkeleridir. Sürgülü teknoloji, birbiri üzerinde hareket eden akış yönüne dikey olarak yerleştirilmiş iki yarıklı sızdırmazlık diski ile akış hızını milisaniye cinsinden kontrol eder. Pnömatik aktüatörün yalnızca iki disk arasındaki kayma sürtünmesini aşması gerekir. Bu, çalıştırma için gereken kuvvetin diğer valf tiplerine göre yüzde 90’a kadar daha az olduğu anlamına gelir. Aktüatörler daha küçük biçimde boyutlandırılabilirler ve kontrol ihtiyacı azaltılabilir. Eş zamanlı olarak, yalnızca birkaç milimetrelik kısa stroklar ve kısma elemanının azaltılmış kinetik kütleleri, aktüatörü ve mil contasını korur.

Bir DN 125 ve bir DN50 kayar kapaklı vana 12 ters ozmos ünitelerinin her birinde kullanılır

Bir DN 125 ve bir DN50 kayar kapaklı vana 12 ters ozmos ünitelerinin her birinde kullanılır

Malzeme ve enerji verimliliği ile genel maliyette azalma

Proseste kullanılan sürgülü vanalarla ilgili bilgiler aktaran Schubert & Salzer Control Systems Uluslararası Satış Müdürü Tristan Lejeune, “Sürgülü vanaların özel tasarım prensibi, ağırlık ve boyutlar üzerinde çifte pozitif etkiye sahiptir. Bir yandan ara flanş tasarımı ve daha küçük aktüatörler nedeniyle vanalar daha küçük hafiftir. Öte yandan, özellikle yüksek KVS değerleri sayesinde önemli ölçüde daha iyi olan akış özellikleri aynı zamanda daha küçük nominal boyutların kullanılmasına imkan tanır. Bu da valfleri yaygın alternatif çözümlere göre daha kompakt ve daha hafif hale getirir” şeklinde konuştu. Bu nedenle tesisteki 45 sürgülü vananın toplam ağırlığı yalnızca 1.100 kg’dır. Karşılaştırıldığında yatak valfleri yaklaşık 5 ton ağırlığındadır. Bu fark dikkate değerdir. CO2 üzerindeki tasarruf nedeniyle, üretimden nakliyeye ve fabrikada çalıştırılmasına kadar valfin tüm yaşam döngüsü üzerinde olumlu etkiler ortaya çıkar. Daha kompakt boyutlar ve düşük ağırlık nedeniyle bakım ve dolayısıyla işletme maliyetleri de azalır.

Schubert & Salze vanası ve normal vana arasında boyut karşılaştırması. Boyutlar benzerdir.

Schubert & Salze vanası ve normal vana arasında boyut karşılaştırması. Boyutlar benzerdir.

Sürgülü vanaların uzun hizmet ömürlerinin de belirleyici bir noktada olduğunu belirten Lejeune, “Bunlar, diğer şeylerin yanı sıra, kavitasyonun zararlı etkilerini etkisiz hale getirmelerinden kaynaklanmaktadır” dedi. Hepsinde alternatif glob vanalar, patlayan kavitasyon kabarcıkları genellikle erozyon nedeniyle yüksek maliyetli aşınmaya neden olur. Debi sapması oluşmayan kayar sürgülü vanaların özel tasarımı nedeniyle boru hattında kavitasyon kabarcıkları, vananın 1-2 m arkasında patlar. Bu, kavitasyondan zarar verici bir etki oluşmayacak şekilde kolayca tasarlanabilir. Projeden sorumlu Schubert & Salzer Control Systems’in Mühendisi Berdien Uytterhaegen, boruyu vanadan sonra kısa bir mesafe boyunca düz olarak döşenmesini tavsiye etti. Debaillie, “Kontrol valfleri, su şoku durumunda bile çok etkilenmezler. Boru tesisatında meydana gelen herhangi bir su şokunun kuvveti, kayar sürgülü vanalarda aktüatöre aktarılmaz, bu da ani basınç artışlarından zarar görmeyeceği anlamına gelir” diye konuştu.

Yüksek hassasiyetli konumlayıcılarla kullanımın eşitlenmesi

İşleyiş hakkında bilgiler veren Debaillie, “Arıtılmış su bölgenin boru ağına gönderilmeden önce, aktif karbon filtrasyonu ve kireçtaşı ve CO2 ile yeniden mineralizasyon sırasında DN150 kayar kapaklı vanalar kullanıyoruz” diye ekledi. Burada da yüksek hassasiyetli Schubert & Salzer konumlayıcılar, kayar sürgülü vanalarla birleşerek son derece hassas akış kontrolünü güvence altına alır; öyle ki 8 aktif karbon filtresi ve 13 remineralizasyon tankı eşit şekilde kullanılır. Bu uygulamada, lineer bir akış karakteristik eğrisinin, prosesi sabit tutmaya, özellikle de debi miktarlarının düzenlenmesine uygun olduğu kanıtlanmıştır.

Güvenilir, bölgesel su tedariki güvencesi

Günlük ortalama 24.000 m³ üretim ile tesis, bölgede güvenilir ve uygun maliyetli su arzına önemli bir katkı sağlıyor. Belçika’nın geçtiğimiz yıllarda yaşadığı ve iklim değişikliği nedeniyle daha da artabilecek olan su kıtlığı ihtimalinin de gelecekte önüne geçilmesi bekleniyor. Bu ihtimalden yola çıkan FARYS, Nieuwpoort’ta benzeri ikinci bir tesis planlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

GEMÜ Kelebek Vanaları’na oksijen onayı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ingelfingen merkezli vana uzmanı GEMÜ’nün R480 Victoria Kelebek Vana Serisi’nin özel bir versiyonu, oksijen ortamı için anında etkili olacak şekilde onaylandı.

Oksijen ortamına yönelik tasarımda, GEMÜ’nü Victoria Kelebek Vana Serisi’nden ortamla ıslanan tüm sızdırmazlık malzemeleri ve yardımcı malzemeler (yağlayıcılar ve vida kilitleme maddeleri), Federal Malzeme Araştırma ve Test Enstitüsü (BAM) tarafından test edildi ve onaylandı. Uygun olmayan yağlar ve gresler yangınlara yol açabiliyor, bu nedenle ortamla ıslanan tüm bileşenlerin uygun şekilde temizlenmesi gerekiyor.

BAM onayı için yapılan incelemede DIN EN 1797 ve ISO 21010 standardı esas alındı. Onay, maksimum 60 °C çalışma sıcaklığında ve 15 Bar basınçta gaz halindeki oksijenin kullanımıyla sınırlı kaldı. Oksijen uygulamaları için onaylanan GEMÜ R480 Victoria Serisi Kelebek Vanalar, ‘O’ özel fonksiyonu ile tanınıyor. Onay, EPDM conta malzemesi kodu E ve paslanmaz çelik disk malzemesi kodu A’yı kapsıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com