Connect with us

Vanalar

Berdan Cıvata kalite belgelerine bir yenisini daha ekledi

Yayın Tarihi:

on

 

Berdan Cıvata San. A.Ş, pompa, vana ve basınçlı kaplara saplama somun üretim yetkinlik belgesi AD 2000 W sertifikasını aldı.

 

Akreditasyon Belgesi - sayfa 1

1970 yılında sektöre Denet Cıvata ile giriş yapan kuruculardan Hasan ŞEMSİ, 1982 yılında Adana’daki STFA Cıvata’dan emekli olduktan sonra Berdan Cıvata’yı büyütme çalışmalarına başlamıştır. Mersin Tarsus Organize Sanayi bölgesinde 33.000 m2 alan üzerinde kurulu 9000 m2 kapalı tesislerde 18’i mühendis 210’a yakın çalışanıyla her sektöre kaliteli cıvata somun saplama ve benzeri bağlantı elemanları üreten Berdan Cıvata, ülkenin büyük projelerinde yer almaya devam ediyor.

Türkiye’de “bağlantı elemanları” sektörünün cıvata ve somunlar için ilk CE ve ilk TUCSAmark Belgelerini alan Berdan Cıvata bu konuda çeyrek asırdır kaliteli “bağlantı elemanları” ile kendisine hizmet verdiği ÇİMTAŞ’ı örnek almıştır. Basınçlı kaplar konusunda Türkiye’de en büyük üretici olan ÇİMTAŞ’a basınca ve sıcağa dayanıklı flanş saplamaları ile hizmet veren Berdan Cıvata, ÇİMTAŞ tarafından talep edilmediği halde CE gibi TUCSAmark ve AD 2000 W belgeleri gibi bağlantı elemanları için hayati öneme haiz kalite belgelerini almış bulunmaktadır.
Pompa vana, flanş dışında basınçlı kap kazan üreticilerine, rafinerilere, petrokimya tesislerine, borulama sistemlerine, demir-çelik sektörüne, raylı sistemlere, havaalanı inşaatlarına, otoyollara, asma köprülere ve onların güçlendirme projelerine EN ISO 14399-3 HR / EN ISO 14399-4 HV ve EN ISO 14399-10 HRC cıvatalar, somunlar ve tırtıl uçlu tork kontrollü (TCB) cıvata üretimleri yapmaktadır.

Türkiye’de bağlantı elemanları sektöründe CE, TUCSAmark ve AD 2000 W belgelerine sahip olan ilk firma Berdan Cıvata olurken, Türkiye’de sektörün en zengin test laboratuvarının da sahibi olan Berdan Cıvatadır. Bu laboratuvarı 1,5 yıllık zorlu bir çalışma sonrası TÜRKAK’tan Akredite ettirerek, böylece ISO 17025’e göre uluslararası geçerliliğe sahip test raporu düzenlemeye yetkili Akredite bir laboratuvara da sahip olmuştur.

Zengin test laboratuvarında klasik test cihazları dışında 100 mm çapa kadar cıvata ve somunlara akma testi veya diş sıyırma testi, -150 °C’ye kadar çok düşük sıcaklıklarda Çentik Darbe testi uygulanmaktadır. Berdan Cıvata en son olarak da cıvataları doğru sıkmak adına 110.000.- € değerinde pahalı bir Sürtünme Katsayısı Tesbit Cihazını da alarak laboratuvarını daha da zenginleştirmiş bulunmaktadır.

köprü

Türkiye’de aynı çatı altında elektro galvaniz ve sıcak daldırma galvaniz yanında Çinko Lamelli Kaplama tesisi sahibi de olan Berdan Cıvata, çelik yapı üreticilerinin korkulu rüyası olan daldırma galvanizli cıvatalarda Hidrojen Kırılganlığı Riskini de bertaraf etmiştir. Çevre Dostu Daldırma Galvaniz Tesisinde cıvata ve somunların ön temizleme işleminde asit gibi çevreye ve çalışanlara zarar veren, cıvatalarda da kırılganlık riski yaratan zararlı kimyasallar kullanmayarak bu tehlikeyi önlemiş ve bunun patentini de TPE’den almış bulunmaktadır.
Berdan Cıvata’nın aldığı bu patent, Akredite Laboratuvar Belgesi ve diğer kalite belgeleri yanında zengin laboratuvarı, yetişkin eleman kadrosu ve cıvata somun üretiminden ısıl işlemlerine, onların çeşitli yüzey kaplamalarına varıncaya kadar bütün prosesleri aynı çatı altında yapabilen ve çok değişik projelere uyum gösterebilen üretim tezgâhları ile Türkiye’nin çılgın projelerinde de yer almaya başlamıştır.
Bunlardan birisi asrın projesi olarak adlandırılan denizin altında, 250 m. derinlikte 1,6 m. çaplı plastik borularla Anamur’dan 80 km öteye Kıbrıs’a içme suyu taşıma projesinin bağlantı elemanlarının üretimidir. Bir diğeri ise Avrupa’nın en uzun ikinci köprüsü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün 10,1 m. boyda, M110 çapta, her biri 780 kg ağırlıktaki yüksek mukavemetli, dünyada üç firmanın yeterlilik belgesi alabildiği köprü ayaklarını taşıyacak Ankeraj Saplamalarının üretimidir.

Ürünlerinin yarıdan fazlasını Avrupa’nın sanayide ilerlemiş ülkelerine gönderen Berdan Cıvata en önemli müşterilerinden Nordex, Alstom, Reiher gibi büyük firmaların Rüzgâr Enerji Santralleri ile ilgili Kule Bağlantı Cıvatalarını, Kule Ankaraj Kafeslerini ve benzeri RES bağlantı elemanlarını üretmekte ve onları Çin’den Brezilya’ya kadar bu firmaların şantiyelerine göndermektedir.

Sektör Sorunları
Sektörün sorunlarının en büyüğü, Uzak Doğu’dan kalitesiz cıvata, somun vb. bağlantı elemanları hatta en basit pulların bile hala ithal ediliyor olmasıdır. Ayrıca ülkemizde Uzak Doğu firmalarına enerji santralleri ve büyük endüstriyel tesisler anahtar teslimi kurdurulurken 380 milyon dolarlık Ankara Metrosunda olduğu gibi %50’sinin (veya daha az bir kısmının) “Türkiye’den alınacaktır” şartının konulmayarak en basit bir çivinin bile ülkelerinden getirilmesine izin verilmesidir.

Önemli bir diğer sorun ise cıvata, somun ve benzeri bağlantı elemanlarının kalite çeşitliliği ve karışıklılığı nedeniyle tüketicilerin bu konuda bilinçli olmamasıdır. Kötü niyetli satıcılar da bu bilinçsizliği istismar etmektedirler. 40kg/mm2 mukavemetli somunlar 80 kg/mm2 mukavemete sahipmiş gibi 4 yerine 8 kalite damgası vurularak tüketiciler yanıltılmaktadır. Bu tür mukavemeti % 50 kadar düşük ama kaliteli üretim yapanlara göre fiyatı sadece %10-15 kadar düşük olan somunlarla özellikle düşük fiyatlara odaklanan tüketicilere zarar verilirken KDV yönünden de devlete zarar verilmektedir. Ayrıca kaliteli üretim yapanlara da haksız rekabet ederek onların da iş kaybına sebebiyet verilmektedir. Montaj sırasındaki bu kalitesizliği ağır bir bedel ödeyerek fark eden büyük tüketicilerin yerli mala karşı olan güvenleri sarsılmakta bu durum ise ithalat imkânları olan tüketicilerimizin yurtdışına yönelmelerine ve ülkemizin Döviz kaybına neden olmaktadır. Bunlar telafisi mümkün olan zararlardır. Fakat bu sorun bir depremde telafisi mümkün olmayan can ve mal kayıplarına sebebiyet verebilecek kadar önemlidir.

Çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 10 ülkede markasını tescil ettiren Berdan Cıvata üretim ve kalite çıtasını yükseltmek üzere durmaksızın kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

LESER LNG POSV valfleriyle, sıvılaştırmada işletme verimliliğini artırıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Rusya’nın Baltık Denizi kıyısındaki doğal gazı Batı Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akımı boru hattının başlangıç ​​noktasında yer alan kompresör istasyonunda, sıvılaştırılmış doğal gazın üretimi, depolanması ve taşınmasında tesis kompleksinin lisanslayıcısı olan Linde, komplekste karşılaştığı güçlükleri LESER ile aştı.

Linde, yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 1,5 milyon ton LNG olan, Rusya’nın Baltık Denizi kıyısındaki kompresör istasyonunda; sıvılaştırılmış doğal gazın üretimi, depolanması ve taşınmasında tesis kompleksinin lisanslayıcısı olarak görev alıyor. Tesiste gerekli olan kriyojenik ortam sıcaklıkları, münferit bileşenlerin teknik tasarımında güçlük çıkarıyor. Tedarikçilerinden teknik gereksinimleri çözmelerinin yanı sıra, teslimatlarını zamanında ve güvenilir bir biçimde yerine getirmelerini bekleyen Linde, çözüme LESER ile ulaşıyor.

LNG’nin ekonomik olarak sunulabilmesi için sıvılaştırma sürecinin verimli bir şekilde tasarlanması gerekiyor. -161 ila -164 °C’lik gerekli kriyojenik ortam sıcaklıkları, tesisteki münferit bileşenlerin teknik tasarımında güçlük çıkarıyor. Özellikle aşırı basınç durumlarında kriyojenik işlemde ve Rusya ortam sıcaklıklarında bile son koruma olarak güvenilir bir şekilde çalışması gereken emniyet valfleri için de aynı durum ortaya çıkıyor.

Doğal gaz sıvılaştırma tesislerinde kullanım için tüm gereksinimleri karşılayan ve kusursuz bir ürün yelpazesi sunan LESER, müşterisine LNG POSV valfleriyle sıvılaştırmada işletme verimliliğini artıracak bir çözüm sundu. Teknik gazlar alanında LESER ile uzun yıllardır çalışan Linde, sıvı helyum uygulamaları için sıcaklıkları -269 °C’ye kadar düşen projelerde, kriyojenik pazardaki LESER’in bilgi birikimine güvendi. Hava ayırma tesislerinin proje yönetimindeki ortak deneyim ve LESER’in tüm LNG ürün yelpazesi, özellikle PopAction versiyonundaki modüler Cryo-POSV, Linde için önem arz ediyor.

LESER çözümü

Emniyet valflerinin sızdırmazlığını gerçek koşullar altında -146 °C’nin altındaki ortam sıcaklıklarında kendi kriyojenik test tezgahında kanıtlayan LESER, hassas helyum sızıntı testi, DIN EN 13648-1 standardını esas alıyor. Tesis verimliliği, ilgili alanlarda Pilot Kumandalı Emniyet Valfleri’nin (POSV) kullanılmasıyla da destekleniyor. Bu çözüm, yaylı emniyet valflerinin aksine, tepki verene kadar sıkı olan ve böylece tesisin tepki basıncına göre daha yüksek çalışma basıncı gereksinimini karşılıyor. Altı POSV valfi, sıvılaştırma tesisinde LIMUM® teknolojisinin verimliliğini destekliyor. LESER LNG POSV, uzun yıllardır standart bir çözüm olarak kullanılarak LPG uygulamalarındaki kendini kanıtlayan tasarımı temel alıyor.

LESER, LNG’de düşük sıcaklık aralığı için ve ilgili proje gereksinimlerine uyarlama yapılabilmesi amacıyla tasarımı modüler olarak daha da geliştirdi: Rusya’daki tesiste, buharlaştırıcı kullanılmış ve pilotta gaz halinde bir ortam durumu sağlamak için pilot ana vanadan termal olarak ayrıldı. Ana valfteki pistonun sızdırmazlığı için sıcaklığa dayanıklı PTFE bileşiği, yaylı ağızlıklı keçenin -162 °C’ye kadar düşük çalışma sıcaklıklarında kullanılmasını sağlıyor. Ana valf, pistonun sızdırmazlığı için bir PTFE bileşiği ile donatıldı. Özel koltuk burcu tasarımı, ıslanan giriş alanında yumuşak bir conta gerektirmez. Kontrol pilot valfi, çeşitli gereksinimler için Pop Action ve ModuulateAction versiyonlarında düşük sıcaklığa dayanıklı yumuşak conta kullanılıyor.

Projelerin gereksinimleri için özel olarak tasarladığı ‘Proje Montajı’ üretim segmentiyle müşterilerine en uygun koşulları sağlayan LESER, proje departmanıyla ilk aşamadan projenin devreye alınmasına kadar Linde’ye destek verdi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Süt tesislerinde bakım

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Süt tesislerinde bakım, her zaman, kesintisiz makine performansı, kesintisiz çalışma ve prosesler konularına kapsamlı bir yaklaşım sağlayan ihtiyaçların sürekli değerlendirilmesi ile karakterize edilmiştir. Uzun vadede giderlerin azalmasını ve gelirlerinin artmasını doğrudan etkilediği için  iyi yönetilen bir şirkette en önemli birimlerden biridir.

Günümüzde, hijyenik proses hatlarında meydana gelen problemler için sadece elektrik, mekanik veya teknik dokümantasyon okumada değil, aynı zamanda otomasyon, bilgisayar işletimi veya temel enerji analizinde de kapsamlı yetkinlik gerekmektedir.

Acil durumların karmaşıklığı, olası tüm senaryoları öngörmeyi ve üretim sürecini eski haline getirmek için gerekli tüm gerekli parça ve bileşenlerle önceden stoklamayı imkansız hale getirir. Tapflo Group Global Pazarlama Müdürü Mikolaj Laguna-Horodniczy, “Ek olarak, üretim tesislerinde çoğu zaman yeterince büyük bir yedek parça deposu yoktur ve yedek parçalara bütçe ayırmak ile ilgilenmezler. Bu nedenle, akış çözümleri tedarikçilerinin, hijyenik valfler gibi müşteriye anında teslim edebilecek, böylece arıza süresini en aza indirebilecek büyük bir yedek parça  stoğuna sahip olması önemlidir.” diyor. 

Bakım departmanında yüksek bir teknik seviye oluşturmak uzun vadeli bir süreçtir ve bazı şirketlerin belirli görevleri outsource etmesini gerektirir. Tapflo, acil durumlarda güvenilir ortağınız olmak için servis departmanının yetenek ve niteliklerinin geliştirilmesine yıllardır özel önem vermektedir. Tapflo Group Hijyenik Ürünler Uzmanı Paweł Równicki, “Talebinize hızlı yanıt vermeyi, çok çeşitli bakım hizmetlerini, özel endüstriyel otomasyonu ve kapsamlı tanılamayı garanti ediyoruz.” diyor.

Tapflo, ürün portföyünü başka bir birinci sınıf hijyenik vana markasıyla genişletiyor: Cipriani Harrison vanalar!

Valfler, hijyen endüstrisinde hayati bir sistem bileşeni olmuştur. Tapflo şirketi, 2020’den beri  Cipriani Harrison Valves hijyenik vanalarını müşterilerine sunmaktadır. Şu anda, 3000’den fazla çeşitli tipte vana (aseptik, flap, mantar, mixproof, vb.) doğrudan Tapflo deposundan temin edilebiliyor ve böylelikle teslimat zamanlarını maksimum kısaltma garantisi veriyor. 

Cipriani Harrison Valves, 30 yıldır dünyanın her yerinden müşterilere başarılı bir şekilde tedarik eden, ürünlerini Amerika, Asya veya Avrupa pazarında, kompleks teknolojik proseslerin işleyişini sağlayan hijyenik paslanmaz çelik vananın dünya standartlarında bir üreticisidir. Tapflo Group Türkiye Ülke Direktörü Cüneyt Başar, “Rekabetçi fiyat avantajı, sağlam tasarımı ve üstün kalitesi nedeniyle müşterilerimize Cipriani Harrison vanalarını tam bir güvenle sunuyoruz.” diyor.

Ürün özellikleri:

-Tüm bileşenler standart olarak FDA, 3A, EHEDG’ye göre tam hijyen sertifikasına ve ayrıca EN10204’e göre 3.1 malzeme sertifikasına sahiptir.

– Tüm vana tipleri 304L ve 316L’lik hijyenik paslanmaz çeliktendir.

– Gerekli ortama uyum sağlamak için kapsamlı bir salmastra seçeneği yelpazesi mevcuttur. 

– Farklı standartlara uygun tüm boyutlar için tüm seçenekler mevcuttur.

 Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

ÖZKAN Makina birçok alanda ilkleri barındıran 20 milyon euroluk yeni fabrikasını açtı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında lider üreticilerden biri olan ÖZKAN Makina, 20 milyon euroluk yatırım değerine sahip Project Pearl Fabrikası’nı hayata geçirdi. Temelleri 2019 yılında atılan ve ÖZKAN Makina’nın iki fabrikasına ek olarak inşa edilen 7.000 metrekarelik tesis, birçok alanda tek olma özelliği taşıyor.

1983 yılında üretime başlayan ve 2011 yılından bu yana tüm dünyada tanınan Hawle Avusturya Grubu çatısı altında faaliyetlerine devam eden ÖZKAN Makina, İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan iki fabrikasına ek olarak inşa edilen dünyanın en modern kelebek vana tesisi Project Pearl’in açılışını gerçekleştirdi. Hawle Avusturya Grup’un 20 milyon Euro yatırım yaparak son teknoloji makinelerle donattığı 7.000 metrekarelik tesis; Özkan Makina Genel Müdürü Alexey Kuznetsov, Özkan Makina Genel Müdürü Ümit Şevik ve Hawle Avusturya Grup Yönetimi’nden üst düzey isimlerin katıldığı törenle açıldı.

Hawle Avusturya Grup Yönetimi ve Özkan Makina Genel Müdürleri – DN2500 çaplı iki kelebek vananın önünde

Son teknolojiyle donatılan tesis, DN100’den DN2600 çapa kadar vana gövdelerinin işlenmesine olanak sağlarken, uzun yıllar korozyona karşı koruma anlamına gelen GSK kalite standartlarına göre boya yapılan Türkiye’deki tek tesis olma özelliğini taşıyor. Birçok ilki barındıran tesisteki üretimin tüm dünyaya ulaştırılması planlanırken; üretimden sonra tüm ürünler, EN standardı veya farklı ülkelerden talep edilen farklı standartlara göre basınç testlerine giriyor.

Açılış töreninde bando ekibinin gösterisi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com