Connect with us

Vanalar

Asteknik Vana yüzde 100 yerli üretimi ile örnek teşkil ediyor

Yayın Tarihi:

on

1985’den bu yana 29 yıllık tecrübesi ile Türk vana sektörüne hizmet veren Asteknik Vana, yüzde 100 yerli üretimi ile de örnek teşkil ediyor. Baraj HES Fuarı’nda bir araya geldiğimiz Asteknik Vana Dış Ticaret Müdürü Elif Akdemir ile Pompa Vana ve Sistemleri dergisine özel bir röportaj gerçekleştirdik.

IMG_2907

İlk olarak Elif Hanım, Asteknik Vana’yı tanıyabilir miyiz?

Asteknik Vana, 1985 yılından beri Asteknik markalı kelebek vanaların üretimiyle vana üretim sektörüne hizmet vermektedir. Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesinde yer alan Organize Sanayi Bölgesinde 13000 m2 kapalı alanda sektöre hizmet vermekteyiz.

Firmanızın vizyonu ve misyonu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız müşterilerinden gelen taleplerle sürekli olarak kendini yenileyebilen ve AR-GE çalışmalarına önem veren bir firma. Müşteriden gelen taleplerle, esnek üretim sistemiyle ürün portföyümüzü genişletmekteyiz. O yüzden müşteri bizim için hem üretimin öncesinde hem de üretim sonrasında çok önemlidir.

Asteknik Vana olarak, Türkiye’nin dünya kelebek vana pazarında iyi bir yer edinmesine katkıda bulunan, kaliteli üretimi uygun fiyatla birleştiren,  altyapı ve tesisat sektörüne yeni ürünler kazandırarak, ülke için istihdam yaratan yenilikçi ve kârlı bir kuruluşuz.

Firma olarak vizyonumuz ise suyun yönlendirildiği her projede ilk akla gelen dünyaca tanınmış bir marka olmak, kelebek vana üretiminde en iyiler arasına girmiş, tedarikçiler tarafından takdir ve tercih edilen, çalışanlarını mutlu etmiş ve çalışmak isteyenlerin tercihi haline gelmiş bir firma olmak.

Bu bağlamda firma politikanız hakkında neler söylersiniz?

Genel olarak AR-GE çalışmaları ve kalite bizim için ön plandadır. Araştırma geliştirme çalışmalarına gereken önemi vererek, çalışanlarımıza gerekli eğitimleri vererek sürekli gelişimi sağlamak başlıca politikalarımız arasında yer alıyor. Bununla birlikte diğer politika anlayışlarımız; ürünlerimizin nitelik ve niceliğini artırarak, dünya pazarlarında marka tanıtım ve pazarlanmasını sağlamak, satış miktarlarını artırarak, yeni pazarlar bulmak.

Firmanızın çevre ve iş güvenliği politikasından da bahsedebilir misiniz?

Bu konuda da herhangi bir talep olmamasına rağmen ISO 14001 VE ISO 18001 belgelerimizi aldık. Firmamızda bu konuya özellikle önem verilmektedir. Bu konuyla ilgili personelimize sürekli eğitim vermekteyiz. Bunun dışında dışardan danışman firmalarla bu konudaki eksiklerimizi tamamlamaktayız. Asteknik Vana olarak vana üretim faaliyetlerimizi çevreye ve sağlığa duyarlı, doğadaki dengeyi, çevremizi ve sağlığımızı koruyacak,  sürekliliğini sağlayacak biçimde sürdürmeyi amaçlıyoruz.

Firmanızın ürün gamında yer alan ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Asteknik Vana, ana ürün olarak kelebek vananın yanı sıra çekvalf, demontaj parçası, bıçaklı vana, iğne vana ve elastomer conta üretimi yapmaktadır.

Hangi sektörlere ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Akışkanın olduğu tüm uygulamalara hizmet veriyoruz. Bunu açmak gerekirse, temiz su, pis su, arıtma, tarımsal sulama, barajlar ve hidro elektrik santraller, deniz suyu uygulamaları, petro kimya, çevre, enerji sektörü, gaz dağıtım hizmetleri bizim ürünlerimiz kullanıldığı sektörlerdir.

Özellikle gaz dağıtım sistemlerinde hangi ürünleriniz kullanılıyor?

Gaz dağıtım sistemlerinde özellikle Almanya’dan doğalgaz sistemleri için onaylı bir ürünümüz var. Bu ürün aynı zamanda İGDAŞ’ın gaz dağıtım sistemlerinde de yoğun olarak kullanılıyor. Bu sistemler için kelebek vanalarımız bulunmaktadır.

Bunun dışında enerji santralleri ve petro kimya tesislerinde hangi ürünleriniz tercih ediliyor?

Enerji santralleri için hidrolik kontrollü, karşı ağırlıklı kelebek vanalarımız mevcut. Enerji santrallerinde soğutma suyunun denizden alındığı durumlarda özel malzeme kombinasyonlarıyla müşterimize hizmet vermekteyiz. Ürün yelpazemiz en küçükten, yani  DN 25’ten DN 3000’ne kadar uzandığı için enerji santrallerindeki büyük ölçekli vanalarında hizmetini vermekteyiz.

 

Ürünlerinizin avantajları nelerdir? Müşteriler neden sizi tercih etmeliler?

Biz sonuçta bu ürünlerin üreticisi olduğumuz için ürünlerimizin sonuna kadar arkasındayız. Aynı zamanda ürettiğimiz bu ürün Almanya’dan onaylı olduğu için doğalgazda firmalar ürünlerimizi rahatlıkla tercih etmektedirler.

Asteknik Vana olarak yüzde 100 yerli üretim yapıyorsunuz değil mi?

Evet, Asteknik Vana olarak yüzde 100 yerli üretim yapıyoruz. Ürünlerin dizaynından AR-GE çalışmalarına kadar her şeyini biz yapıyoruz. Bunun haricinde malzeme teminini olarak Türkiye’deki üretici firmalarla çalışıyoruz. Daha sonraki boya, montaj, test aşamaları bizim fabrikamızda yapılmaktadır.

Müşterilerinize sağladığınız hizmetler nelerdir?

Üretimin en başından en sonuna kadar ürünümüzün arkasındayız. Yedek parça konusunda 10-15 sene geçse de müşteriye yedek parça konusunda bir garantimiz var. Onun haricinde dizayn aşamasında müşteriyi yönlendirme adına karşılıklı görüşmeler yapıyoruz. Ürünle ilgili servis isteği olduğunda, müşterimize yerinde ya da kendi fabrikamızda böyle bir hizmet sunabiliyoruz.

Gelecek plan ve hedefleriniz nelerdir?

2014 yılında satışlarımızı arttırmayı hedefliyoruz. Buna yönelik olarak da yurt içinde ve yurt dışında katıldığımız ve katılacağımız birçok fuar var. Aynı zamanda Türkiye de alt yapı sektörü çok gelişmekte olduğu için bu sektöre yönelik birçok projeyi de takip etmekteyiz. 2014 için beklentilerimiz olumlu yönde.

Katılımcısı olduğunuz Baraj HES Fuarı hakkında neler söylersiniz?

Bu fuar ilk olmasına rağmen biz firma olarak baraj ve HES sektörünün önünün açık olduğunu düşünerek bu fuara katılmayı tercih ettik. Bence başarılı da bir fuar oldu. İlerisi içinde faydalı olacağını düşünüyorum. Bu yıl bu fuar dışında yurt içinde ICCI 2014 ”Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı” ve SODEX Fuarına katılacağız.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

GEMÜ Kelebek Vanaları’na oksijen onayı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ingelfingen merkezli vana uzmanı GEMÜ’nün R480 Victoria Kelebek Vana Serisi’nin özel bir versiyonu, oksijen ortamı için anında etkili olacak şekilde onaylandı.

Oksijen ortamına yönelik tasarımda, GEMÜ’nü Victoria Kelebek Vana Serisi’nden ortamla ıslanan tüm sızdırmazlık malzemeleri ve yardımcı malzemeler (yağlayıcılar ve vida kilitleme maddeleri), Federal Malzeme Araştırma ve Test Enstitüsü (BAM) tarafından test edildi ve onaylandı. Uygun olmayan yağlar ve gresler yangınlara yol açabiliyor, bu nedenle ortamla ıslanan tüm bileşenlerin uygun şekilde temizlenmesi gerekiyor.

BAM onayı için yapılan incelemede DIN EN 1797 ve ISO 21010 standardı esas alındı. Onay, maksimum 60 °C çalışma sıcaklığında ve 15 Bar basınçta gaz halindeki oksijenin kullanımıyla sınırlı kaldı. Oksijen uygulamaları için onaylanan GEMÜ R480 Victoria Serisi Kelebek Vanalar, ‘O’ özel fonksiyonu ile tanınıyor. Onay, EPDM conta malzemesi kodu E ve paslanmaz çelik disk malzemesi kodu A’yı kapsıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

GEMÜ’ye 7. kez ‘Global Pazar Lideri’ ödülü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Almanya’da yayımlanan haftalık ekonomi dergisi WirtschaftsWoche, GEMÜ’yü üst üste 7. kez Vanalar ve Otomasyon Bileşenleri: Steril Uygulamalarda Vanalar, Proses ve Kontrol Sistemleri alanında “Global Pazar Lideri” olarak ödüllendirdi.

GEMÜ, Almanya’da yayımlanan ekonomi dergisi WirtschaftsWoche tarafından “Global Pazar Lideri” olarak onurlandırıldı. Merkezi Ingelfingen’de yer alan teknoloji şirketi GEMÜ, Gallen Üniversitesi ve Alman Küresel Pazar Liderleri Akademisi’nin lider endeksi baz alınarak WirtschaftsWoche tarafından hazırlanan ödül töreninde, “2023 Şampiyonu” unvanını kazandı ve “Global Pazar Lideri” olarak ödüllendirildi.

Valf uzmanı GEMÜ, art arda yedinci kez WirtschaftsWoche “Global Pazar Lideri” kalite ödülünü alıyor. Ödülün esasını, GEMÜ’nün “Vanalar ve Otomasyon Bileşenleri: Steril Uygulamalarda Vanalar, Proses ve Kontrol Sistemleri” segmentinde küresel pazar lideri endeksi kapsamına alınması oluşturuyor.

Bu pazar segmentinde birinci veya ikinci olmak, kendi üretim ve satış şirketleriyle en az 3 kıtada varlık gösteren, yıllık cirosu en az 50 milyon euro olan ve cirolarının en az %50’si oranında ihracat payı gösterebilme koşullarına bağlı bulunuyor. Ayrıca firma sahiplerinin en azından kısmen Almanya’da yerleşik olması gerekiyor.

Üst üste 7. kez kazandıkları WirtschaftsWoche’nin ödülüyle ilgili konuşan GEMÜ Grubu Yönetici Ortağı Gert Müller, “Global pazar liderliği, aile şirketimizin başarısının yıllık temelde önemli bir göstergesidir. İnovatif ürünler, geleceğe yönelik stratejimiz ve kararlı küresel ekibimizle, belirsizlik zamanlarında bile en yüksek performansı gösterdiğimiz için gurur duyuyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: www.gemu-group.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

2022’de yeni fabrikasını devreye alan ÖZKAN Makina; istihdamda %25, satışta %55 artış sağladı

Yayın Tarihi:

on

Vana sistemlerinin lider üreticilerden biri olan ÖZKAN Makina, 20 milyon euroluk yatırımla hayata geçirdiği ve 2022 yılında devreye aldığı yeni modern fabrikası Project Pearl ile büyümeye devam ediyor. Birçok alanda üstün özelliklere sahip yeni tesis ile ciddi bir kapasite artışı sağlayan ÖZKAN Makina, istihdamını %25 oranında artırırken, satışlarını bir önceki yıla kıyasla %55 oranında artırdı. 

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında lider üreticilerden biri olan ÖZKAN Makina, 1983 yılında başladığı faaliyetlerine, 2011 yılından bu yana tüm dünyada tanınan Hawle Avusturya Grubu çatısı altında devam ediyor. İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan iki fabrikasıyla alanında lider üreticilerden biri olan firma, 20 milyon euroluk yatırımla temellerini 2019 yılında attığı Project Pearl Fabrikası’nı 2022 yılında devreye alarak, pazardaki lider konumunu daha da güçlendirdi. Birçok alanda tek olma özelliği taşıyan 7.000 metrekarelik tesis ile üretim kapasitesini ciddi şekilde artıran ÖZKAN Makina; istihdamını %25 oranında artırırken, pandeminin etkilerinin de azalmasıyla satışlarında bir önceki yıla göre yaklaşık %55 oranında bir artış sağladı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumdan dolayı yurt içi satışlarında beklentilerin altında kalan firma, bu artışı büyük oranda yurt dışı satışlarıyla gerçekleştirdi.

İlave yatırımlarla yeni rekor hedefi

Hem Türkiye’deki seçim süreci hem de pandemi sonrası global pazarlardaki değişiklikler gibi 2023 yılının zorlu koşullarında daha da büyümeyi hedefleyen ÖZKAN Makina, gidilmeyen yerlere gitmek, problemli işleri çözmek adına iletişimde kalmak ve en iyi yaptığı işi anlatarak bu zorlukların üstesinden gelmeyi planlıyor. Yeni yılda üretim kapasitesini daha fazla artırmak adına yeni adımlar atmaya hazırlanan firma, 2022 yılının sonlarına doğru açtığı Project Pearl Fabrikası’na ilave ekipman yatırımları yaparak, yeni rekorlar kırmayı hedefliyor.

Project Pearl Fabrikası

Son teknolojiyle donatılan Project Pearl Fabrikası, DN100’den DN2600 çapa kadar vana gövdelerinin işlenmesine olanak sağlarken, uzun yıllar korozyona karşı koruma anlamına gelen GSK kalite standartlarına göre boya yapılan Türkiye’deki tek tesis olma özelliğini taşıyor. Birçok ilki barındıran tesisteki üretim tüm dünyaya ulaştırılırken; üretimden sonra tüm ürünler, EN standardı veya farklı ülkelerden talep edilen farklı standartlara göre basınç testlerine giriyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com