Connect with us

Vanalar

Asteknik Vana yüzde 100 yerli üretimi ile örnek teşkil ediyor

Yayın Tarihi:

on

1985’den bu yana 29 yıllık tecrübesi ile Türk vana sektörüne hizmet veren Asteknik Vana, yüzde 100 yerli üretimi ile de örnek teşkil ediyor. Baraj HES Fuarı’nda bir araya geldiğimiz Asteknik Vana Dış Ticaret Müdürü Elif Akdemir ile Pompa Vana ve Sistemleri dergisine özel bir röportaj gerçekleştirdik.

IMG_2907

İlk olarak Elif Hanım, Asteknik Vana’yı tanıyabilir miyiz?

Asteknik Vana, 1985 yılından beri Asteknik markalı kelebek vanaların üretimiyle vana üretim sektörüne hizmet vermektedir. Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesinde yer alan Organize Sanayi Bölgesinde 13000 m2 kapalı alanda sektöre hizmet vermekteyiz.

Firmanızın vizyonu ve misyonu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız müşterilerinden gelen taleplerle sürekli olarak kendini yenileyebilen ve AR-GE çalışmalarına önem veren bir firma. Müşteriden gelen taleplerle, esnek üretim sistemiyle ürün portföyümüzü genişletmekteyiz. O yüzden müşteri bizim için hem üretimin öncesinde hem de üretim sonrasında çok önemlidir.

Asteknik Vana olarak, Türkiye’nin dünya kelebek vana pazarında iyi bir yer edinmesine katkıda bulunan, kaliteli üretimi uygun fiyatla birleştiren,  altyapı ve tesisat sektörüne yeni ürünler kazandırarak, ülke için istihdam yaratan yenilikçi ve kârlı bir kuruluşuz.

Firma olarak vizyonumuz ise suyun yönlendirildiği her projede ilk akla gelen dünyaca tanınmış bir marka olmak, kelebek vana üretiminde en iyiler arasına girmiş, tedarikçiler tarafından takdir ve tercih edilen, çalışanlarını mutlu etmiş ve çalışmak isteyenlerin tercihi haline gelmiş bir firma olmak.

Bu bağlamda firma politikanız hakkında neler söylersiniz?

Genel olarak AR-GE çalışmaları ve kalite bizim için ön plandadır. Araştırma geliştirme çalışmalarına gereken önemi vererek, çalışanlarımıza gerekli eğitimleri vererek sürekli gelişimi sağlamak başlıca politikalarımız arasında yer alıyor. Bununla birlikte diğer politika anlayışlarımız; ürünlerimizin nitelik ve niceliğini artırarak, dünya pazarlarında marka tanıtım ve pazarlanmasını sağlamak, satış miktarlarını artırarak, yeni pazarlar bulmak.

Firmanızın çevre ve iş güvenliği politikasından da bahsedebilir misiniz?

Bu konuda da herhangi bir talep olmamasına rağmen ISO 14001 VE ISO 18001 belgelerimizi aldık. Firmamızda bu konuya özellikle önem verilmektedir. Bu konuyla ilgili personelimize sürekli eğitim vermekteyiz. Bunun dışında dışardan danışman firmalarla bu konudaki eksiklerimizi tamamlamaktayız. Asteknik Vana olarak vana üretim faaliyetlerimizi çevreye ve sağlığa duyarlı, doğadaki dengeyi, çevremizi ve sağlığımızı koruyacak,  sürekliliğini sağlayacak biçimde sürdürmeyi amaçlıyoruz.

Firmanızın ürün gamında yer alan ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Asteknik Vana, ana ürün olarak kelebek vananın yanı sıra çekvalf, demontaj parçası, bıçaklı vana, iğne vana ve elastomer conta üretimi yapmaktadır.

Hangi sektörlere ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Akışkanın olduğu tüm uygulamalara hizmet veriyoruz. Bunu açmak gerekirse, temiz su, pis su, arıtma, tarımsal sulama, barajlar ve hidro elektrik santraller, deniz suyu uygulamaları, petro kimya, çevre, enerji sektörü, gaz dağıtım hizmetleri bizim ürünlerimiz kullanıldığı sektörlerdir.

Özellikle gaz dağıtım sistemlerinde hangi ürünleriniz kullanılıyor?

Gaz dağıtım sistemlerinde özellikle Almanya’dan doğalgaz sistemleri için onaylı bir ürünümüz var. Bu ürün aynı zamanda İGDAŞ’ın gaz dağıtım sistemlerinde de yoğun olarak kullanılıyor. Bu sistemler için kelebek vanalarımız bulunmaktadır.

Bunun dışında enerji santralleri ve petro kimya tesislerinde hangi ürünleriniz tercih ediliyor?

Enerji santralleri için hidrolik kontrollü, karşı ağırlıklı kelebek vanalarımız mevcut. Enerji santrallerinde soğutma suyunun denizden alındığı durumlarda özel malzeme kombinasyonlarıyla müşterimize hizmet vermekteyiz. Ürün yelpazemiz en küçükten, yani  DN 25’ten DN 3000’ne kadar uzandığı için enerji santrallerindeki büyük ölçekli vanalarında hizmetini vermekteyiz.

 

Ürünlerinizin avantajları nelerdir? Müşteriler neden sizi tercih etmeliler?

Biz sonuçta bu ürünlerin üreticisi olduğumuz için ürünlerimizin sonuna kadar arkasındayız. Aynı zamanda ürettiğimiz bu ürün Almanya’dan onaylı olduğu için doğalgazda firmalar ürünlerimizi rahatlıkla tercih etmektedirler.

Asteknik Vana olarak yüzde 100 yerli üretim yapıyorsunuz değil mi?

Evet, Asteknik Vana olarak yüzde 100 yerli üretim yapıyoruz. Ürünlerin dizaynından AR-GE çalışmalarına kadar her şeyini biz yapıyoruz. Bunun haricinde malzeme teminini olarak Türkiye’deki üretici firmalarla çalışıyoruz. Daha sonraki boya, montaj, test aşamaları bizim fabrikamızda yapılmaktadır.

Müşterilerinize sağladığınız hizmetler nelerdir?

Üretimin en başından en sonuna kadar ürünümüzün arkasındayız. Yedek parça konusunda 10-15 sene geçse de müşteriye yedek parça konusunda bir garantimiz var. Onun haricinde dizayn aşamasında müşteriyi yönlendirme adına karşılıklı görüşmeler yapıyoruz. Ürünle ilgili servis isteği olduğunda, müşterimize yerinde ya da kendi fabrikamızda böyle bir hizmet sunabiliyoruz.

Gelecek plan ve hedefleriniz nelerdir?

2014 yılında satışlarımızı arttırmayı hedefliyoruz. Buna yönelik olarak da yurt içinde ve yurt dışında katıldığımız ve katılacağımız birçok fuar var. Aynı zamanda Türkiye de alt yapı sektörü çok gelişmekte olduğu için bu sektöre yönelik birçok projeyi de takip etmekteyiz. 2014 için beklentilerimiz olumlu yönde.

Katılımcısı olduğunuz Baraj HES Fuarı hakkında neler söylersiniz?

Bu fuar ilk olmasına rağmen biz firma olarak baraj ve HES sektörünün önünün açık olduğunu düşünerek bu fuara katılmayı tercih ettik. Bence başarılı da bir fuar oldu. İlerisi içinde faydalı olacağını düşünüyorum. Bu yıl bu fuar dışında yurt içinde ICCI 2014 ”Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı” ve SODEX Fuarına katılacağız.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement

Vanalar

Elektronik tahrikli küresel su vanası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Elektronik olarak çalıştırılan yeni bir küresel su vanası tasarlayan firma, uygun bir redüktörlü motorun tasarımı ve özellikleri konusunda desteğe ihtiyaç duyduğu için Precision Microdrives’a başvurdu. Precision Microdrives’a inşa edilmiş bir prototip ile başvuran firmanın, dişli motorunun maruz kalacağı eksenel ve radyal yük konusunda endişeleri vardı. Çok çeşitli ortamlarda ve zorlu konumlarda kullanılacağı için dişli motorunun güçlü, sağlam ve güvenilir olması gerekiyordu. Bunlardan bazıları aşırı hava koşullarına maruz kalacaktı. Motorun pille çalışan bir cihaz olduğu göz önüne alındığında, orta düzeyde güç tüketirken valfi çalıştırmak için yeterli torka sahip olması gerekiyordu.

Precision Microdrives’ın Birleşik Krallık merkezli uygulama mühendislerinden oluşan ekibi, müşterinin prototipini inceledi. Daha sonra teknoloji seçeneklerini ve sahip oldukları performans taleplerini tam olarak anlamak için onlarla beraber çalıştı. Hong Kong merkezli üretim mühendisleri, çeşitli çevre koşullarında yeterli torka, yeterince düşük güç tüketimine ve uzun ömürlülüğe sahip olduklarından emin olmak için önerilen redüktörlü motorlar üzerinde ayrıntılı şirket içi testler gerçekleştirdi.

Precision Microdrives’ın müşterisi ayrıca, sahada güvenilir performans göstermelerini sağlamak için redüktörlü motorları hem kuru, ıslak, sıcak hem de soğuk ortamlarda kapsamlı bir şekilde test etti. Ayrıca uygulamada toza, neme ve uzun ömürlülüğe karşı çevre, IP kontrol etmek için testler yaptı. Müşteri bu testlerde beklenenden daha erken motor arızaları yaşadığı için Precision Microdrives, motorun sert bir uç noktasına gitmesini önlemek için müşterisinin tasarımlarında değişiklikler araştırdı ve önerdi.

Ürün başarılı bir şekilde pazara sunuldu

Precision Microdrives mühendislik ekibinin, müşterinin kullandığı teknolojiyi tam olarak anlamak için zaman harcaması sayesinde, firma geliştirme sürecindeki sorunları hızlı bir şekilde teşhis edip çözebildi. Müşterisine yüksek düzeyde destek sağlayan Precision Microdrives, yeni bir akış ölçüm su sayacı geliştirme konusunda da firma ile anlaştı. Precision Microdrives’ın müşterisi, artık iki proje için aynı motor çözümünü kullandığından, hacim ve sevkiyatları birleştirerek üretim maliyetlerini daha da azaltabilecek.

 Kaynak: www.precisionmicrodrives.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

Kayar sürgülü vanalar ile içme suyu tesisinde basınç ve akış hızının düzenlenmesi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ostend Kanalı suyu, bölgenin boru ağına temiz su olarakgönderilmeden önce 8 aşamada işlem görür

Veolia Water Technologies, Belçika Oostende’de içme suyu üretimi için ultra modern bir tesis inşa etti. Bu tesis ile yerel su tedarikçisi FARYS, çok aşamalı filtrasyon işlemiyle yönerge gerekliliklerinin çok üzerinde bir kalitede içme suyu temin edebiliyor. Ters osmoz, aktif karbonla filtrasyon ve suyun yeniden mineralleştirilmesi gibi prosesin kritik aşamalarında Schubert & Salzer Control Systems tarafından üretilen kayar sürgülü vanalar, tesiste basınç ve akış hızının düzenlenmesini sağlıyor. Su tedarikçisi FARYS, Bruges-Ostend Kanalı’ndaki sudan Oostende şehri ve civarı için içme suyu üretiyor. Veolia Water Technologies tarafından inşa edilen su tesisatının mevcut geliştirme aşamasında, saatte 1.200 m3’e kadar içme suyu doğrudan boru şebekesine gönderilebiliyor. Profesyonel bir su arıtma uzmanı tarafından inşa edilen tesis, ters ozmoz teknolojisi kullanan Belçika’nın en büyük içme suyu üretim tesisi olma özelliğine sahip ve üretim hızı bakımından dünyada üst sıralarda yer alıyor.

Kullanımı ve tüm prosesteki enerji maliyetlerinin azaltılmış olması önem taşıyor. İşlemle ilgili açıklama yapan bu projeden sorumlu Veolia Water Technologies Belçika Proje Yöneticisi Frederik Debaillie, “Kanal suyu 8 aşamada arıtılıyor. İlk olarak filtrasyonda tüm asılı partiküller, mikrobiyolojik maddeler ve patojenik mikroorganizmalar uzaklaştırılıyor. Sonraki ters ozmoz sırasında ince gözenekli, yarı geçirgen membranlar, mineraller ve tuzların yanı sıra 0.1 nanometre partikül boyutlarına kadar olan mikro kirleticileri filtreliyor. Geriye sadece su molekülleri kalıyor. Bu su, aktif karbon filtrelerden geçirilerek gönderiliyor ve karbondioksit enjeksiyonundan sonra kireç taşı ile remineralize ediliyor. Son olarak su UV ışığı ile dezenfekte ediliyor ve ardından klorlama yapılıyor. Sonuç olarak elde edilen en yüksek kalitede içme suyu ile tampon depolama tankları aracılığıyla boru şebekesine besleme yapılıyor” ifadelerini kullanıyor. Schubert & Salzer Control Systems Uluslararası Satış Müdürü Tristan Lejeune, “Su işletmecisi, uygun maliyetli çalışan bir tesis istiyordu. Kontrol vanalarında bile her yerde maksimum enerji verimliliği gerekiyordu. Aynı şekilde, ters osmoz ve sonraki proses aşamaları da zorlu uygulamalardır. Burada kullanılan valflerin kontrol hassasiyeti ve reaksiyon hızı açısından özel gereksinimler mevcuttur” diye açıklıyor.

Sürgülü vanalar, hasara karşı etkili koruma sağlıyor

Ters ozmoz işlemi sırasında, hassas ve hızlı basınç düzenlemesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Veolia Proje Yöneticisi Debaillie, “Son derece hassas filtrasyon katmanları, basınçlı borulara sarılıyor. Basınç şokları ve aşırı debi miktarlarının önüne güvenilir bir şekilde geçilmelidir. Kontrol aşamasındaki en ufak aşımlar bile pahalı membranlara zarar verebilir. Bu nedenle on iki ters osmoz ünitesinin her birinde Schubert & Salzer Control Systems tarafından üretilmiş birer adet DN 125 ve bir adet DN50 sürgülü vana kullanıyoruz. İşlenmemiş suyun ozmotik basıncını dengelemek ve ters ozmozu devam ettirmek için gerekli olan yüksek proses basınçlarının tam olarak ayarlanmasını sağlarlar” açıklamasında bulunuyor. Sürgülü vanaların yüksek hassasiyeti ve son derece kısa tepki süresi için belirleyici faktör, özel tasarım ilkeleridir. Sürgülü teknoloji, birbiri üzerinde hareket eden akış yönüne dikey olarak yerleştirilmiş iki yarıklı sızdırmazlık diski ile akış hızını milisaniye cinsinden kontrol eder. Pnömatik aktüatörün yalnızca iki disk arasındaki kayma sürtünmesini aşması gerekir. Bu, çalıştırma için gereken kuvvetin diğer valf tiplerine göre yüzde 90’a kadar daha az olduğu anlamına gelir. Aktüatörler daha küçük biçimde boyutlandırılabilirler ve kontrol ihtiyacı azaltılabilir. Eş zamanlı olarak, yalnızca birkaç milimetrelik kısa stroklar ve kısma elemanının azaltılmış kinetik kütleleri, aktüatörü ve mil contasını korur.

Bir DN 125 ve bir DN50 kayar kapaklı vana 12 ters ozmos ünitelerinin her birinde kullanılır

Bir DN 125 ve bir DN50 kayar kapaklı vana 12 ters ozmos ünitelerinin her birinde kullanılır

Malzeme ve enerji verimliliği ile genel maliyette azalma

Proseste kullanılan sürgülü vanalarla ilgili bilgiler aktaran Schubert & Salzer Control Systems Uluslararası Satış Müdürü Tristan Lejeune, “Sürgülü vanaların özel tasarım prensibi, ağırlık ve boyutlar üzerinde çifte pozitif etkiye sahiptir. Bir yandan ara flanş tasarımı ve daha küçük aktüatörler nedeniyle vanalar daha küçük hafiftir. Öte yandan, özellikle yüksek KVS değerleri sayesinde önemli ölçüde daha iyi olan akış özellikleri aynı zamanda daha küçük nominal boyutların kullanılmasına imkan tanır. Bu da valfleri yaygın alternatif çözümlere göre daha kompakt ve daha hafif hale getirir” şeklinde konuştu. Bu nedenle tesisteki 45 sürgülü vananın toplam ağırlığı yalnızca 1.100 kg’dır. Karşılaştırıldığında yatak valfleri yaklaşık 5 ton ağırlığındadır. Bu fark dikkate değerdir. CO2 üzerindeki tasarruf nedeniyle, üretimden nakliyeye ve fabrikada çalıştırılmasına kadar valfin tüm yaşam döngüsü üzerinde olumlu etkiler ortaya çıkar. Daha kompakt boyutlar ve düşük ağırlık nedeniyle bakım ve dolayısıyla işletme maliyetleri de azalır.

Schubert & Salze vanası ve normal vana arasında boyut karşılaştırması. Boyutlar benzerdir.

Schubert & Salze vanası ve normal vana arasında boyut karşılaştırması. Boyutlar benzerdir.

Sürgülü vanaların uzun hizmet ömürlerinin de belirleyici bir noktada olduğunu belirten Lejeune, “Bunlar, diğer şeylerin yanı sıra, kavitasyonun zararlı etkilerini etkisiz hale getirmelerinden kaynaklanmaktadır” dedi. Hepsinde alternatif glob vanalar, patlayan kavitasyon kabarcıkları genellikle erozyon nedeniyle yüksek maliyetli aşınmaya neden olur. Debi sapması oluşmayan kayar sürgülü vanaların özel tasarımı nedeniyle boru hattında kavitasyon kabarcıkları, vananın 1-2 m arkasında patlar. Bu, kavitasyondan zarar verici bir etki oluşmayacak şekilde kolayca tasarlanabilir. Projeden sorumlu Schubert & Salzer Control Systems’in Mühendisi Berdien Uytterhaegen, boruyu vanadan sonra kısa bir mesafe boyunca düz olarak döşenmesini tavsiye etti. Debaillie, “Kontrol valfleri, su şoku durumunda bile çok etkilenmezler. Boru tesisatında meydana gelen herhangi bir su şokunun kuvveti, kayar sürgülü vanalarda aktüatöre aktarılmaz, bu da ani basınç artışlarından zarar görmeyeceği anlamına gelir” diye konuştu.

Yüksek hassasiyetli konumlayıcılarla kullanımın eşitlenmesi

İşleyiş hakkında bilgiler veren Debaillie, “Arıtılmış su bölgenin boru ağına gönderilmeden önce, aktif karbon filtrasyonu ve kireçtaşı ve CO2 ile yeniden mineralizasyon sırasında DN150 kayar kapaklı vanalar kullanıyoruz” diye ekledi. Burada da yüksek hassasiyetli Schubert & Salzer konumlayıcılar, kayar sürgülü vanalarla birleşerek son derece hassas akış kontrolünü güvence altına alır; öyle ki 8 aktif karbon filtresi ve 13 remineralizasyon tankı eşit şekilde kullanılır. Bu uygulamada, lineer bir akış karakteristik eğrisinin, prosesi sabit tutmaya, özellikle de debi miktarlarının düzenlenmesine uygun olduğu kanıtlanmıştır.

Güvenilir, bölgesel su tedariki güvencesi

Günlük ortalama 24.000 m³ üretim ile tesis, bölgede güvenilir ve uygun maliyetli su arzına önemli bir katkı sağlıyor. Belçika’nın geçtiğimiz yıllarda yaşadığı ve iklim değişikliği nedeniyle daha da artabilecek olan su kıtlığı ihtimalinin de gelecekte önüne geçilmesi bekleniyor. Bu ihtimalden yola çıkan FARYS, Nieuwpoort’ta benzeri ikinci bir tesis planlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

GEMÜ Kelebek Vanaları’na oksijen onayı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ingelfingen merkezli vana uzmanı GEMÜ’nün R480 Victoria Kelebek Vana Serisi’nin özel bir versiyonu, oksijen ortamı için anında etkili olacak şekilde onaylandı.

Oksijen ortamına yönelik tasarımda, GEMÜ’nü Victoria Kelebek Vana Serisi’nden ortamla ıslanan tüm sızdırmazlık malzemeleri ve yardımcı malzemeler (yağlayıcılar ve vida kilitleme maddeleri), Federal Malzeme Araştırma ve Test Enstitüsü (BAM) tarafından test edildi ve onaylandı. Uygun olmayan yağlar ve gresler yangınlara yol açabiliyor, bu nedenle ortamla ıslanan tüm bileşenlerin uygun şekilde temizlenmesi gerekiyor.

BAM onayı için yapılan incelemede DIN EN 1797 ve ISO 21010 standardı esas alındı. Onay, maksimum 60 °C çalışma sıcaklığında ve 15 Bar basınçta gaz halindeki oksijenin kullanımıyla sınırlı kaldı. Oksijen uygulamaları için onaylanan GEMÜ R480 Victoria Serisi Kelebek Vanalar, ‘O’ özel fonksiyonu ile tanınıyor. Onay, EPDM conta malzemesi kodu E ve paslanmaz çelik disk malzemesi kodu A’yı kapsıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com