Connect with us

Vanalar

Asteknik Vana yüzde 100 yerli üretimi ile örnek teşkil ediyor

Yayın Tarihi:

on

1985’den bu yana 29 yıllık tecrübesi ile Türk vana sektörüne hizmet veren Asteknik Vana, yüzde 100 yerli üretimi ile de örnek teşkil ediyor. Baraj HES Fuarı’nda bir araya geldiğimiz Asteknik Vana Dış Ticaret Müdürü Elif Akdemir ile Pompa Vana ve Sistemleri dergisine özel bir röportaj gerçekleştirdik.

IMG_2907

İlk olarak Elif Hanım, Asteknik Vana’yı tanıyabilir miyiz?

Asteknik Vana, 1985 yılından beri Asteknik markalı kelebek vanaların üretimiyle vana üretim sektörüne hizmet vermektedir. Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesinde yer alan Organize Sanayi Bölgesinde 13000 m2 kapalı alanda sektöre hizmet vermekteyiz.

Firmanızın vizyonu ve misyonu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız müşterilerinden gelen taleplerle sürekli olarak kendini yenileyebilen ve AR-GE çalışmalarına önem veren bir firma. Müşteriden gelen taleplerle, esnek üretim sistemiyle ürün portföyümüzü genişletmekteyiz. O yüzden müşteri bizim için hem üretimin öncesinde hem de üretim sonrasında çok önemlidir.

Asteknik Vana olarak, Türkiye’nin dünya kelebek vana pazarında iyi bir yer edinmesine katkıda bulunan, kaliteli üretimi uygun fiyatla birleştiren,  altyapı ve tesisat sektörüne yeni ürünler kazandırarak, ülke için istihdam yaratan yenilikçi ve kârlı bir kuruluşuz.

Firma olarak vizyonumuz ise suyun yönlendirildiği her projede ilk akla gelen dünyaca tanınmış bir marka olmak, kelebek vana üretiminde en iyiler arasına girmiş, tedarikçiler tarafından takdir ve tercih edilen, çalışanlarını mutlu etmiş ve çalışmak isteyenlerin tercihi haline gelmiş bir firma olmak.

Bu bağlamda firma politikanız hakkında neler söylersiniz?

Genel olarak AR-GE çalışmaları ve kalite bizim için ön plandadır. Araştırma geliştirme çalışmalarına gereken önemi vererek, çalışanlarımıza gerekli eğitimleri vererek sürekli gelişimi sağlamak başlıca politikalarımız arasında yer alıyor. Bununla birlikte diğer politika anlayışlarımız; ürünlerimizin nitelik ve niceliğini artırarak, dünya pazarlarında marka tanıtım ve pazarlanmasını sağlamak, satış miktarlarını artırarak, yeni pazarlar bulmak.

Firmanızın çevre ve iş güvenliği politikasından da bahsedebilir misiniz?

Bu konuda da herhangi bir talep olmamasına rağmen ISO 14001 VE ISO 18001 belgelerimizi aldık. Firmamızda bu konuya özellikle önem verilmektedir. Bu konuyla ilgili personelimize sürekli eğitim vermekteyiz. Bunun dışında dışardan danışman firmalarla bu konudaki eksiklerimizi tamamlamaktayız. Asteknik Vana olarak vana üretim faaliyetlerimizi çevreye ve sağlığa duyarlı, doğadaki dengeyi, çevremizi ve sağlığımızı koruyacak,  sürekliliğini sağlayacak biçimde sürdürmeyi amaçlıyoruz.

Firmanızın ürün gamında yer alan ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Asteknik Vana, ana ürün olarak kelebek vananın yanı sıra çekvalf, demontaj parçası, bıçaklı vana, iğne vana ve elastomer conta üretimi yapmaktadır.

Hangi sektörlere ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Akışkanın olduğu tüm uygulamalara hizmet veriyoruz. Bunu açmak gerekirse, temiz su, pis su, arıtma, tarımsal sulama, barajlar ve hidro elektrik santraller, deniz suyu uygulamaları, petro kimya, çevre, enerji sektörü, gaz dağıtım hizmetleri bizim ürünlerimiz kullanıldığı sektörlerdir.

Özellikle gaz dağıtım sistemlerinde hangi ürünleriniz kullanılıyor?

Gaz dağıtım sistemlerinde özellikle Almanya’dan doğalgaz sistemleri için onaylı bir ürünümüz var. Bu ürün aynı zamanda İGDAŞ’ın gaz dağıtım sistemlerinde de yoğun olarak kullanılıyor. Bu sistemler için kelebek vanalarımız bulunmaktadır.

Bunun dışında enerji santralleri ve petro kimya tesislerinde hangi ürünleriniz tercih ediliyor?

Enerji santralleri için hidrolik kontrollü, karşı ağırlıklı kelebek vanalarımız mevcut. Enerji santrallerinde soğutma suyunun denizden alındığı durumlarda özel malzeme kombinasyonlarıyla müşterimize hizmet vermekteyiz. Ürün yelpazemiz en küçükten, yani  DN 25’ten DN 3000’ne kadar uzandığı için enerji santrallerindeki büyük ölçekli vanalarında hizmetini vermekteyiz.

 

Ürünlerinizin avantajları nelerdir? Müşteriler neden sizi tercih etmeliler?

Biz sonuçta bu ürünlerin üreticisi olduğumuz için ürünlerimizin sonuna kadar arkasındayız. Aynı zamanda ürettiğimiz bu ürün Almanya’dan onaylı olduğu için doğalgazda firmalar ürünlerimizi rahatlıkla tercih etmektedirler.

Asteknik Vana olarak yüzde 100 yerli üretim yapıyorsunuz değil mi?

Evet, Asteknik Vana olarak yüzde 100 yerli üretim yapıyoruz. Ürünlerin dizaynından AR-GE çalışmalarına kadar her şeyini biz yapıyoruz. Bunun haricinde malzeme teminini olarak Türkiye’deki üretici firmalarla çalışıyoruz. Daha sonraki boya, montaj, test aşamaları bizim fabrikamızda yapılmaktadır.

Müşterilerinize sağladığınız hizmetler nelerdir?

Üretimin en başından en sonuna kadar ürünümüzün arkasındayız. Yedek parça konusunda 10-15 sene geçse de müşteriye yedek parça konusunda bir garantimiz var. Onun haricinde dizayn aşamasında müşteriyi yönlendirme adına karşılıklı görüşmeler yapıyoruz. Ürünle ilgili servis isteği olduğunda, müşterimize yerinde ya da kendi fabrikamızda böyle bir hizmet sunabiliyoruz.

Gelecek plan ve hedefleriniz nelerdir?

2014 yılında satışlarımızı arttırmayı hedefliyoruz. Buna yönelik olarak da yurt içinde ve yurt dışında katıldığımız ve katılacağımız birçok fuar var. Aynı zamanda Türkiye de alt yapı sektörü çok gelişmekte olduğu için bu sektöre yönelik birçok projeyi de takip etmekteyiz. 2014 için beklentilerimiz olumlu yönde.

Katılımcısı olduğunuz Baraj HES Fuarı hakkında neler söylersiniz?

Bu fuar ilk olmasına rağmen biz firma olarak baraj ve HES sektörünün önünün açık olduğunu düşünerek bu fuara katılmayı tercih ettik. Bence başarılı da bir fuar oldu. İlerisi içinde faydalı olacağını düşünüyorum. Bu yıl bu fuar dışında yurt içinde ICCI 2014 ”Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı” ve SODEX Fuarına katılacağız.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

LESER LNG POSV valfleriyle, sıvılaştırmada işletme verimliliğini artırıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Rusya’nın Baltık Denizi kıyısındaki doğal gazı Batı Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akımı boru hattının başlangıç ​​noktasında yer alan kompresör istasyonunda, sıvılaştırılmış doğal gazın üretimi, depolanması ve taşınmasında tesis kompleksinin lisanslayıcısı olan Linde, komplekste karşılaştığı güçlükleri LESER ile aştı.

Linde, yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 1,5 milyon ton LNG olan, Rusya’nın Baltık Denizi kıyısındaki kompresör istasyonunda; sıvılaştırılmış doğal gazın üretimi, depolanması ve taşınmasında tesis kompleksinin lisanslayıcısı olarak görev alıyor. Tesiste gerekli olan kriyojenik ortam sıcaklıkları, münferit bileşenlerin teknik tasarımında güçlük çıkarıyor. Tedarikçilerinden teknik gereksinimleri çözmelerinin yanı sıra, teslimatlarını zamanında ve güvenilir bir biçimde yerine getirmelerini bekleyen Linde, çözüme LESER ile ulaşıyor.

LNG’nin ekonomik olarak sunulabilmesi için sıvılaştırma sürecinin verimli bir şekilde tasarlanması gerekiyor. -161 ila -164 °C’lik gerekli kriyojenik ortam sıcaklıkları, tesisteki münferit bileşenlerin teknik tasarımında güçlük çıkarıyor. Özellikle aşırı basınç durumlarında kriyojenik işlemde ve Rusya ortam sıcaklıklarında bile son koruma olarak güvenilir bir şekilde çalışması gereken emniyet valfleri için de aynı durum ortaya çıkıyor.

Doğal gaz sıvılaştırma tesislerinde kullanım için tüm gereksinimleri karşılayan ve kusursuz bir ürün yelpazesi sunan LESER, müşterisine LNG POSV valfleriyle sıvılaştırmada işletme verimliliğini artıracak bir çözüm sundu. Teknik gazlar alanında LESER ile uzun yıllardır çalışan Linde, sıvı helyum uygulamaları için sıcaklıkları -269 °C’ye kadar düşen projelerde, kriyojenik pazardaki LESER’in bilgi birikimine güvendi. Hava ayırma tesislerinin proje yönetimindeki ortak deneyim ve LESER’in tüm LNG ürün yelpazesi, özellikle PopAction versiyonundaki modüler Cryo-POSV, Linde için önem arz ediyor.

LESER çözümü

Emniyet valflerinin sızdırmazlığını gerçek koşullar altında -146 °C’nin altındaki ortam sıcaklıklarında kendi kriyojenik test tezgahında kanıtlayan LESER, hassas helyum sızıntı testi, DIN EN 13648-1 standardını esas alıyor. Tesis verimliliği, ilgili alanlarda Pilot Kumandalı Emniyet Valfleri’nin (POSV) kullanılmasıyla da destekleniyor. Bu çözüm, yaylı emniyet valflerinin aksine, tepki verene kadar sıkı olan ve böylece tesisin tepki basıncına göre daha yüksek çalışma basıncı gereksinimini karşılıyor. Altı POSV valfi, sıvılaştırma tesisinde LIMUM® teknolojisinin verimliliğini destekliyor. LESER LNG POSV, uzun yıllardır standart bir çözüm olarak kullanılarak LPG uygulamalarındaki kendini kanıtlayan tasarımı temel alıyor.

LESER, LNG’de düşük sıcaklık aralığı için ve ilgili proje gereksinimlerine uyarlama yapılabilmesi amacıyla tasarımı modüler olarak daha da geliştirdi: Rusya’daki tesiste, buharlaştırıcı kullanılmış ve pilotta gaz halinde bir ortam durumu sağlamak için pilot ana vanadan termal olarak ayrıldı. Ana valfteki pistonun sızdırmazlığı için sıcaklığa dayanıklı PTFE bileşiği, yaylı ağızlıklı keçenin -162 °C’ye kadar düşük çalışma sıcaklıklarında kullanılmasını sağlıyor. Ana valf, pistonun sızdırmazlığı için bir PTFE bileşiği ile donatıldı. Özel koltuk burcu tasarımı, ıslanan giriş alanında yumuşak bir conta gerektirmez. Kontrol pilot valfi, çeşitli gereksinimler için Pop Action ve ModuulateAction versiyonlarında düşük sıcaklığa dayanıklı yumuşak conta kullanılıyor.

Projelerin gereksinimleri için özel olarak tasarladığı ‘Proje Montajı’ üretim segmentiyle müşterilerine en uygun koşulları sağlayan LESER, proje departmanıyla ilk aşamadan projenin devreye alınmasına kadar Linde’ye destek verdi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Süt tesislerinde bakım

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Süt tesislerinde bakım, her zaman, kesintisiz makine performansı, kesintisiz çalışma ve prosesler konularına kapsamlı bir yaklaşım sağlayan ihtiyaçların sürekli değerlendirilmesi ile karakterize edilmiştir. Uzun vadede giderlerin azalmasını ve gelirlerinin artmasını doğrudan etkilediği için  iyi yönetilen bir şirkette en önemli birimlerden biridir.

Günümüzde, hijyenik proses hatlarında meydana gelen problemler için sadece elektrik, mekanik veya teknik dokümantasyon okumada değil, aynı zamanda otomasyon, bilgisayar işletimi veya temel enerji analizinde de kapsamlı yetkinlik gerekmektedir.

Acil durumların karmaşıklığı, olası tüm senaryoları öngörmeyi ve üretim sürecini eski haline getirmek için gerekli tüm gerekli parça ve bileşenlerle önceden stoklamayı imkansız hale getirir. Tapflo Group Global Pazarlama Müdürü Mikolaj Laguna-Horodniczy, “Ek olarak, üretim tesislerinde çoğu zaman yeterince büyük bir yedek parça deposu yoktur ve yedek parçalara bütçe ayırmak ile ilgilenmezler. Bu nedenle, akış çözümleri tedarikçilerinin, hijyenik valfler gibi müşteriye anında teslim edebilecek, böylece arıza süresini en aza indirebilecek büyük bir yedek parça  stoğuna sahip olması önemlidir.” diyor. 

Bakım departmanında yüksek bir teknik seviye oluşturmak uzun vadeli bir süreçtir ve bazı şirketlerin belirli görevleri outsource etmesini gerektirir. Tapflo, acil durumlarda güvenilir ortağınız olmak için servis departmanının yetenek ve niteliklerinin geliştirilmesine yıllardır özel önem vermektedir. Tapflo Group Hijyenik Ürünler Uzmanı Paweł Równicki, “Talebinize hızlı yanıt vermeyi, çok çeşitli bakım hizmetlerini, özel endüstriyel otomasyonu ve kapsamlı tanılamayı garanti ediyoruz.” diyor.

Tapflo, ürün portföyünü başka bir birinci sınıf hijyenik vana markasıyla genişletiyor: Cipriani Harrison vanalar!

Valfler, hijyen endüstrisinde hayati bir sistem bileşeni olmuştur. Tapflo şirketi, 2020’den beri  Cipriani Harrison Valves hijyenik vanalarını müşterilerine sunmaktadır. Şu anda, 3000’den fazla çeşitli tipte vana (aseptik, flap, mantar, mixproof, vb.) doğrudan Tapflo deposundan temin edilebiliyor ve böylelikle teslimat zamanlarını maksimum kısaltma garantisi veriyor. 

Cipriani Harrison Valves, 30 yıldır dünyanın her yerinden müşterilere başarılı bir şekilde tedarik eden, ürünlerini Amerika, Asya veya Avrupa pazarında, kompleks teknolojik proseslerin işleyişini sağlayan hijyenik paslanmaz çelik vananın dünya standartlarında bir üreticisidir. Tapflo Group Türkiye Ülke Direktörü Cüneyt Başar, “Rekabetçi fiyat avantajı, sağlam tasarımı ve üstün kalitesi nedeniyle müşterilerimize Cipriani Harrison vanalarını tam bir güvenle sunuyoruz.” diyor.

Ürün özellikleri:

-Tüm bileşenler standart olarak FDA, 3A, EHEDG’ye göre tam hijyen sertifikasına ve ayrıca EN10204’e göre 3.1 malzeme sertifikasına sahiptir.

– Tüm vana tipleri 304L ve 316L’lik hijyenik paslanmaz çeliktendir.

– Gerekli ortama uyum sağlamak için kapsamlı bir salmastra seçeneği yelpazesi mevcuttur. 

– Farklı standartlara uygun tüm boyutlar için tüm seçenekler mevcuttur.

 Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

ÖZKAN Makina birçok alanda ilkleri barındıran 20 milyon euroluk yeni fabrikasını açtı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında lider üreticilerden biri olan ÖZKAN Makina, 20 milyon euroluk yatırım değerine sahip Project Pearl Fabrikası’nı hayata geçirdi. Temelleri 2019 yılında atılan ve ÖZKAN Makina’nın iki fabrikasına ek olarak inşa edilen 7.000 metrekarelik tesis, birçok alanda tek olma özelliği taşıyor.

1983 yılında üretime başlayan ve 2011 yılından bu yana tüm dünyada tanınan Hawle Avusturya Grubu çatısı altında faaliyetlerine devam eden ÖZKAN Makina, İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan iki fabrikasına ek olarak inşa edilen dünyanın en modern kelebek vana tesisi Project Pearl’in açılışını gerçekleştirdi. Hawle Avusturya Grup’un 20 milyon Euro yatırım yaparak son teknoloji makinelerle donattığı 7.000 metrekarelik tesis; Özkan Makina Genel Müdürü Alexey Kuznetsov, Özkan Makina Genel Müdürü Ümit Şevik ve Hawle Avusturya Grup Yönetimi’nden üst düzey isimlerin katıldığı törenle açıldı.

Hawle Avusturya Grup Yönetimi ve Özkan Makina Genel Müdürleri – DN2500 çaplı iki kelebek vananın önünde

Son teknolojiyle donatılan tesis, DN100’den DN2600 çapa kadar vana gövdelerinin işlenmesine olanak sağlarken, uzun yıllar korozyona karşı koruma anlamına gelen GSK kalite standartlarına göre boya yapılan Türkiye’deki tek tesis olma özelliğini taşıyor. Birçok ilki barındıran tesisteki üretimin tüm dünyaya ulaştırılması planlanırken; üretimden sonra tüm ürünler, EN standardı veya farklı ülkelerden talep edilen farklı standartlara göre basınç testlerine giriyor.

Açılış töreninde bando ekibinin gösterisi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com