Connect with us

Vanalar

Asteknik Vana yüzde 100 yerli üretimi ile örnek teşkil ediyor

Yayın Tarihi:

on

1985’den bu yana 29 yıllık tecrübesi ile Türk vana sektörüne hizmet veren Asteknik Vana, yüzde 100 yerli üretimi ile de örnek teşkil ediyor. Baraj HES Fuarı’nda bir araya geldiğimiz Asteknik Vana Dış Ticaret Müdürü Elif Akdemir ile Pompa Vana ve Sistemleri dergisine özel bir röportaj gerçekleştirdik.

IMG_2907

İlk olarak Elif Hanım, Asteknik Vana’yı tanıyabilir miyiz?

Asteknik Vana, 1985 yılından beri Asteknik markalı kelebek vanaların üretimiyle vana üretim sektörüne hizmet vermektedir. Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesinde yer alan Organize Sanayi Bölgesinde 13000 m2 kapalı alanda sektöre hizmet vermekteyiz.

Firmanızın vizyonu ve misyonu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız müşterilerinden gelen taleplerle sürekli olarak kendini yenileyebilen ve AR-GE çalışmalarına önem veren bir firma. Müşteriden gelen taleplerle, esnek üretim sistemiyle ürün portföyümüzü genişletmekteyiz. O yüzden müşteri bizim için hem üretimin öncesinde hem de üretim sonrasında çok önemlidir.

Asteknik Vana olarak, Türkiye’nin dünya kelebek vana pazarında iyi bir yer edinmesine katkıda bulunan, kaliteli üretimi uygun fiyatla birleştiren,  altyapı ve tesisat sektörüne yeni ürünler kazandırarak, ülke için istihdam yaratan yenilikçi ve kârlı bir kuruluşuz.

Firma olarak vizyonumuz ise suyun yönlendirildiği her projede ilk akla gelen dünyaca tanınmış bir marka olmak, kelebek vana üretiminde en iyiler arasına girmiş, tedarikçiler tarafından takdir ve tercih edilen, çalışanlarını mutlu etmiş ve çalışmak isteyenlerin tercihi haline gelmiş bir firma olmak.

Bu bağlamda firma politikanız hakkında neler söylersiniz?

Genel olarak AR-GE çalışmaları ve kalite bizim için ön plandadır. Araştırma geliştirme çalışmalarına gereken önemi vererek, çalışanlarımıza gerekli eğitimleri vererek sürekli gelişimi sağlamak başlıca politikalarımız arasında yer alıyor. Bununla birlikte diğer politika anlayışlarımız; ürünlerimizin nitelik ve niceliğini artırarak, dünya pazarlarında marka tanıtım ve pazarlanmasını sağlamak, satış miktarlarını artırarak, yeni pazarlar bulmak.

Firmanızın çevre ve iş güvenliği politikasından da bahsedebilir misiniz?

Bu konuda da herhangi bir talep olmamasına rağmen ISO 14001 VE ISO 18001 belgelerimizi aldık. Firmamızda bu konuya özellikle önem verilmektedir. Bu konuyla ilgili personelimize sürekli eğitim vermekteyiz. Bunun dışında dışardan danışman firmalarla bu konudaki eksiklerimizi tamamlamaktayız. Asteknik Vana olarak vana üretim faaliyetlerimizi çevreye ve sağlığa duyarlı, doğadaki dengeyi, çevremizi ve sağlığımızı koruyacak,  sürekliliğini sağlayacak biçimde sürdürmeyi amaçlıyoruz.

Firmanızın ürün gamında yer alan ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Asteknik Vana, ana ürün olarak kelebek vananın yanı sıra çekvalf, demontaj parçası, bıçaklı vana, iğne vana ve elastomer conta üretimi yapmaktadır.

Hangi sektörlere ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Akışkanın olduğu tüm uygulamalara hizmet veriyoruz. Bunu açmak gerekirse, temiz su, pis su, arıtma, tarımsal sulama, barajlar ve hidro elektrik santraller, deniz suyu uygulamaları, petro kimya, çevre, enerji sektörü, gaz dağıtım hizmetleri bizim ürünlerimiz kullanıldığı sektörlerdir.

Özellikle gaz dağıtım sistemlerinde hangi ürünleriniz kullanılıyor?

Gaz dağıtım sistemlerinde özellikle Almanya’dan doğalgaz sistemleri için onaylı bir ürünümüz var. Bu ürün aynı zamanda İGDAŞ’ın gaz dağıtım sistemlerinde de yoğun olarak kullanılıyor. Bu sistemler için kelebek vanalarımız bulunmaktadır.

Bunun dışında enerji santralleri ve petro kimya tesislerinde hangi ürünleriniz tercih ediliyor?

Enerji santralleri için hidrolik kontrollü, karşı ağırlıklı kelebek vanalarımız mevcut. Enerji santrallerinde soğutma suyunun denizden alındığı durumlarda özel malzeme kombinasyonlarıyla müşterimize hizmet vermekteyiz. Ürün yelpazemiz en küçükten, yani  DN 25’ten DN 3000’ne kadar uzandığı için enerji santrallerindeki büyük ölçekli vanalarında hizmetini vermekteyiz.

 

Ürünlerinizin avantajları nelerdir? Müşteriler neden sizi tercih etmeliler?

Biz sonuçta bu ürünlerin üreticisi olduğumuz için ürünlerimizin sonuna kadar arkasındayız. Aynı zamanda ürettiğimiz bu ürün Almanya’dan onaylı olduğu için doğalgazda firmalar ürünlerimizi rahatlıkla tercih etmektedirler.

Asteknik Vana olarak yüzde 100 yerli üretim yapıyorsunuz değil mi?

Evet, Asteknik Vana olarak yüzde 100 yerli üretim yapıyoruz. Ürünlerin dizaynından AR-GE çalışmalarına kadar her şeyini biz yapıyoruz. Bunun haricinde malzeme teminini olarak Türkiye’deki üretici firmalarla çalışıyoruz. Daha sonraki boya, montaj, test aşamaları bizim fabrikamızda yapılmaktadır.

Müşterilerinize sağladığınız hizmetler nelerdir?

Üretimin en başından en sonuna kadar ürünümüzün arkasındayız. Yedek parça konusunda 10-15 sene geçse de müşteriye yedek parça konusunda bir garantimiz var. Onun haricinde dizayn aşamasında müşteriyi yönlendirme adına karşılıklı görüşmeler yapıyoruz. Ürünle ilgili servis isteği olduğunda, müşterimize yerinde ya da kendi fabrikamızda böyle bir hizmet sunabiliyoruz.

Gelecek plan ve hedefleriniz nelerdir?

2014 yılında satışlarımızı arttırmayı hedefliyoruz. Buna yönelik olarak da yurt içinde ve yurt dışında katıldığımız ve katılacağımız birçok fuar var. Aynı zamanda Türkiye de alt yapı sektörü çok gelişmekte olduğu için bu sektöre yönelik birçok projeyi de takip etmekteyiz. 2014 için beklentilerimiz olumlu yönde.

Katılımcısı olduğunuz Baraj HES Fuarı hakkında neler söylersiniz?

Bu fuar ilk olmasına rağmen biz firma olarak baraj ve HES sektörünün önünün açık olduğunu düşünerek bu fuara katılmayı tercih ettik. Bence başarılı da bir fuar oldu. İlerisi içinde faydalı olacağını düşünüyorum. Bu yıl bu fuar dışında yurt içinde ICCI 2014 ”Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı” ve SODEX Fuarına katılacağız.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Enerji santralindeki püskürtme kontrolü sorunlarına 100DLC DRAG® Valf çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI CCİ’nin enerji sektöründe kömüre dayalı bir termik santral işleten Hindistanlı müşterisi, süper ısıtıcı püskürtme kontrolü vanalarıyla ilgili sorunlar yaşıyor ve bu sorunlarda tesisin performansını ciddi şekilde etkiliyordu. Devreye alındığı 2015 yılından bu yana sorunlar yaşanan tesiste; vanalar, türbine giren buharın akış kontrolünü zayıflatan ve sıcaklık kontrolünün de azalmasına yol açan sızıntı ile birlikte, vana yuvasında erozyon sorunları yaşıyordu.

Tesisin operatörleri, türbin baypas sistemleri için önceden kurulmuş olan DRE, NBSE ve DRAG® vanalarının performansına dayalı bir çözüm için IMI CCİ’ye başvurdu. Süper ısıtıcı vanalardaki çeşitli sorunların temel nedenini belirlemek için müşteriyle yakın bir şekilde çalışan Valve Doctors® destekli IMI CCİ ekibi, sorunun bir kısmının, orijinal belirtilen parametrelerinin ötesinde çalıştırılması gereken mevcut vanalar olduğunu belirledi.

IMI CCI müşterisi için düşük akışlarda yüksek menzilin ve hassas kontrolün sağlanması için yeni belirlenen gereksinimlere dayanarak, pistonlu aktüatörlü 100DLC DRAG® vanalarını sundu. 100DLC vanalar; gerçek çalışma koşullarını karşılamak üzere 200kg/s’ye kadar inebilen kontrol edilebilir minimum debi, bakım sürecini basitleştirmek için kaynaklı koltuk yerine kelepçeli tip koltuk, kapatma işleminin sıkı olması için pnömatik pistonlu aktüatör gibi temel özellik sağlıyor. 100DLC tarafından sağlanan yüksek menzil, oturma alanına girerken akışkanın hızını sınırlayan ve aksi takdirde vananın kabiliyetini tehlikeye atacak aşındırıcı kuvvetleri en aza indiren DRAG® teknolojisi sayesinde mümkün hale geliyor. DRAG® teknolojisi, özel olarak karakterize edilmiş diskleri kullanarak, tüm proses koşulları için hassas kontrolü en üst düzeye çıkarırken menzili de artırabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Karmaşık jikle valfi ihtiyaçlarına IMI Critical Engineering çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI Critical Engineering, yeni bir müşterisinin yeni geliştirilen su enjeksiyonlu şok valfleri kullanımında ortaya çıkan bir dizi karmaşık ihtiyacın hızlı bir şekilde çözüm bulmasına yardımcı oldu. Petrol ve gaz endüstrisindeki IMI Critical Engineering müşterisi, sahip oldukları kurulu vanalarla güvenilirlik, gürültü ve kapasite ile ilgili önemli sorunlar yaşıyordu. Yükseklik ve alan sınırlamalarının var olduğu özel çalışma koşullarını karşılayacak olağanüstü performansta vanalara ihtiyacı olan müşteri, mevcut tedarikçilerinden aldığı vanaları değiştirmek için uygun bir çözüm bulamadı. Bu çözümsüzlük de vanaların operasyonel verimliliğini azaltıp arıza sürelerini artırdı. Müşterisinin tesislerini ziyaret ederek, ihtiyaçlarını değerlendiren IMI Critical Engineering ekibi, hızlı bir çözüm sundu. Vana uzmanları, müşterinin sekiz jikle vanasını, 100DWI su enjeksiyonlu jikle valflerle değiştirerek yükseltme yapmasını tavsiye etti.

Yeni vananın müşteriye sağladığı faydalar:

  • Vanaların dönüşü için plan dışında kapama işlemine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran iyileştirilmiş operasyonel güvenilirlik,
  • Toplam yaşam döngüsü maliyetlerinin %40’a kadar azaltılmasıyla gelen kar ve kapasite artışı,
  • Gürültü yönergelerine bağlı daha az gürültü seviyeleri,
  • Gelişmiş kavitasyon ve erozyon kontrol tasarımı sayesinde vananın kullanım ömründe %50’ye varan artış.

Konuyla ilgili açıklama yapan IMI CCİ Proje Müdürü Manuel Bader, şu ifadeleri kullandı: “Bu müşterinin yalnızca operasyonel sorunlarını çözmekle kalmayıp aynı zamanda yükseklik ve alan gereksinimlerini de karşılayan hızlı bir çözüm bulmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyduk. Yüksek mühendislik yeteneklerimizi kullanarak verimliliklerini daha da artırmak ve arıza sürelerini azaltmak için gelecekte onlarla tekrar çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Flowserve, Avrupa Açık Kaynak Karbon Yakalama ve Depolama Girişimi için ekipman sağlayacak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Küresel altyapı pazarları için akış kontrol ürünleri ve hizmetleri üreten Flowserve Corporation, Norveç’in ilk sınır ötesi ve açık kaynaklı karbon yakalama operasyonlarının bir kısmına kontrol vanaları ve depolama tesisi tedarik etmek üzere anlaşma imzaladığını duyurdu. Tahmini olarak 2024’te tamamlanacak olan bu tesis, türünün ilk örneği olacak ve Avrupa’daki karbonsuzlaştırma çalışmalarının daha da hızlanmasını sağlayacak.

Flowserve, Avrupa Açık Kaynak Karbon Yakalama ve Depolama Girişimi’nin Bergen bölgesinde yer alan sahası için Flowtop ve Mark One kontrol vanalarını sağlayacak. Flowserve bu tedariki ile offshore terminaline taşınmadan ve deniz tabanının altında kalıcı olarak depolanmadan karbon yakalamayı kolaylaştıracak. Tesis tamamlandığında, tahminen 1.000 yıllık Norveç emisyonuna eş değer bir potansiyel depolama olanağına sahip olacak.

Küresel olarak, dünyanın karbon emisyonlarını sınırlamaya ve hatta azaltmaya yönelik artan bir ihtiyaç var. Konuyla ilgili açıklama yapan Flowerve CEO’su Scott Rowe, şu ifadeleri kullanıyor: “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin ve şirketlerin giderek iklim değişikliğini en aza indirme çabalarına odaklandığını ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için yatırımlar yaptığını biliyoruz. Hizmetler

, müşterilerimizin karbon azaltma çabalarının birçok alanında kullanılabilir. Çeşitlendirme, karbondan arındırma ve dijitalleştirme stratejimiz veya 3B büyüme stratejisi, Flowserve’nin dünyayı iyileştirme amacıyla akış kontrolü çözümleri sağlamada uzun süredir devam eden amaç beyanını doğrudan destekliyor. Organizasyon genelindeki 3D stratejisi, büyümemizi hızlandırmayı, gelişmekte olan bu pazarda önemli bir temel oluşturma amacımızı gerçekleştirmeyi destekliyor.”

İşletmeler, enerji taleplerini karşılamayı ve aynı zamanda karbon emisyonlarını azaltmayı hedeflerken, alanında lider bir ürün ve hizmet sağlayıcısı olan Flowserve, müşterilerinin karbon azaltma hedeflerine ulaşmalarını sağlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com