Connect with us

Genel

E.C.A. ile yüzde 70’e varan su tasarrufu

Yayın Tarihi:

on

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla doğal kaynakları koruma sorumluluğunu sürdüren E.C.A., su tasarrufunu mümkün kılan ürünleriyle sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor. Üretim sürecinden itibaren yenilenemeyen doğal kaynak tüketimini en aza indiren marka; fotoselli, elektronik, zaman ayarlı ve termostatik bataryalar başta olmak üzere geniş ürün gamıyla su tasarrufunun önünü açarak yüzde 70’e varan su tasarrufunu mümkün kılıyor.

Sürdürülebilirliği tüm iş süreçlerinin DNA’sına kodlayan E.C.A., yeni nesil teknolojilerle ürettiği ürünleriyle doğaya olan bakış açısını gözler önüne seriyor. Ham maddenin sürdürülebilirliği için ürünlerini minimum ölçülerde tasarlayan E.C.A., bu sayede yüzde 70′ e varan su tasarrufunu mümkün kılarak gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalıştığını kanıtlıyor. 

E.C.A., ürünlerini geleceği düşünerek tasarlıyor

Geniş ürün gamıyla su tasarrufunu standart bir uygulama olarak benimseyen ve sürdürülebilirliği amaç edinen E.C.A., fazla su kullanımını önleyen teknolojiler geliştiriyor. Yeni nesil ürünleriyle geleceğe değer katan elektronik bataryalar, minimum sıcaklıkta minimum debi ile maksimum tasarruf yapmayı sağlıyor. Özellikle ortak alanlarda üstün hijyen sağlayan fotoselli bataryalar, aynı zamanda otomatik açılma ve kapanması sayesinde bir yılda binlerce ton su tasarrufunu mümkün kılıyor. Bunun yanı sıra zaman ayarlı bataryalar sadece belirlenen süre boyunca akarak fazla su kullanımını engellerken, termostatik bataryalar da istenilen sıcaklığa gelene kadar geçen süre boyunca akan fazla suyu engelleyerek doğal kaynakların korunmasına yardımcı oluyor. Armatürlerin ısı ve debi ayarlı özel seramik kartuşları, su miktarı ve sıcaklığını dengelerken standart bir lavabo bataryasına göre çok daha fazla su tasarrufu sağlayan miks bataryalar da çevre dostu konseptiyle kullanıcısına fayda sunuyor.

Minimum boyutta ürün ambalajıyla daha az CO2 salınımı

Ürünlerin yanı sıra diğer iş süreçlerinde de su tasarrufunu korumaya yönelik adımlar atan E.C.A., inovasyon çalışmalarıyla ambalajları daha az boya ve daha çok geri dönüştürülmüş malzeme kullanarak üretiyor. Bu sayede ekosistemde yılda ortalama 4 bin 500 ağaç oksijen yaymaya devam ederken daha az CO2 salınımı ile çevreye duyarlı taşımacılığı mümkün kılıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Genel

İ-MAK’ın yeni ürün seçme motoru I-GUIDE’ı keşfedin

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İ-MAK, müşterilere ve geliştirme mühendislerine doğru redüktörü ve motoru seçmeye yardımcı olması için tasarlandığı, bilgisayar, tablet veya telefonla uyumlu yeni ürün motoru I-GUIDE ile birçok bilgiye ve çözüme hızlı erişme olanağı sunuyor. I-GUIDE, Android ve Ios için tasarlanan yeni İ-MAK mobil uygulama ile de uyumlu. Güncellenmiş İ-MAK ürün seçme motorunu şimdi www.imakreduktor.com adresinden erişilebilir.

Müşterilere ve geliştirme mühendislerine doğru redüktörü ve motoru seçmeye yardımcı olması için tasarlanan İ-MAK’ın ürün motoru, içeriğinde 1,000,000’dan fazla ürün referansı barındırıyor. 8 farklı dil seçeneği ile (Türkçe, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Boşnakça, Flemenkçe, İsveççe ve Rusça) yeni İ-MAK ürün motoru, ihtiyaçlarınıza göre en iyi güç aktarım ürünlerini seçmeye yardımcı olmaya hazır.  Redüktörün anahtar veri tanımından başlayarak, özel seçenek ve özellik seçimine kadar yardım eden ve rehberlik yapan program, sonrasında ise uygun ölçü sayfaları, 3 boyutlu çizimleri ve diğer birçok teknik detayı kullanıcıya sunar.

Program kullanıcıya geniş çaplı seçeneklerden seçim yapmanıza olanak sağlıyor. Örneğin: Tahvil ve çıkış hızı, özel motor ve giriş seçenekleri, adapte edilmiş montaj pozisyonları, adapte edilmiş soğutma seçenekleri, boyama dereceleri ve özel renkler (RAL), özel flanş ve mil bağlantıları, fren seçenekleri, çıkış mili için özel malzeme seçimi, ATEX konfigürasyonu vs.

Yeni İ-MAK ürün motoru kullanıcılara piyasadaki en geniş ürün yelpazesinden seçim yapmanıza olanak sağlıyor. 0,12 kW’den başlayarak 650 kW’ye kadar, İ-MAK çözümleri 1,000,000’dan fazla ürün referansını kapsıyor. 14 seriye bölünmüş olarak, İ-MAK ürünleri kullanıcı isteklerini tam karşılayacak helisel, konik veya sonsuz dişli seçenekleri sunuyor. 

35,000 Nm torka kadar 8 farklı gövde seçeneği ve yüzlerce yeni kombinasyonuyla MA Monoblok serisi resmi tanıtımı, İ-MAK’ın güç aktarım sektöründeki pozisyonunu güçlendiriyor. Ayrıca İ-MAK NEMA standardını da ürün kataloğunun ağırlıklı bölümüne uyarladı. Kuzey Amerikalı müşteriler artık direkt motorlu redüktörleri NEMA standardında ve 60 Hertz seçeneğiyle sipariş verebiliyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

Schaeffler akıllı makine izleme ile artan güvenlik, azalan arıza süresi ve maliyet

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Birçok sektör için küresel çapta ahşap, kağıt ve biyokütle bazlı çözümler üreten Stora Enso, Finlandiya’daki Sunila tesislerinden birinde çeşitli tahrik üniteleri için izleme çözümü arıyordu. Schaeffler’in kablosuz çözümü OPTIME’yi tercih eden Stora Enso, daha önce yüksek maliyetler nedeniyle yapılamayan izleme işlemi ile birçok fırsat yakaladı.

Schaeffler’in OPTIME ile müşteriye sağladığı avantajlar:

 • Kolay kurulum.
 • Planlanmamış kesintilerin minimuma indirilmesi.
 • Makinelerin kapsamlı ve kablosuz izlenmesi için uygun maliyetli çözüm.
 • Uzman bilgisi gerektirmeyen kolay veri analizi.
 • Dijital hizmetle beraber güç erişimli makinelere bağlantı gerektirmeyerek sağladığı personel için daha fazla güvenlik.
 • Bakım önlemleri, personel ve yedek parça temininin daha verimli planlanması. 
 • Firmanın ihtiyaç duyduğu her yere hızlı kurulum.

Stora Enso’nun Sunila’daki tesisi, sadece Finlandiya’da bulunan 14 fabrikadan birini oluşturuyor. Schaeffler müşterisi bu fabrikada; yumuşak odun hamuru ve lignin, tali yağı ve terebentin gibi kağıt hamuru endüstrisinin yan sanayi üretimini yapıyor. Bu tesiste üretim sırasında ciddi strese maruz kalan ve kontrol edilmeyen motorlar, pompalar, dişli kutuları ve fanların neden olduğu plansız kesintiler sık meydana geliyordu. Stora Enso, bu tür durumları azaltmak için yan kuruluşu Efora aracılığıyla uygun maliyetli takip çözümü arıyordu. Bu sorunlar haricinde personeli için daha iyi iş güvenliği sağlamayı da amaçlayan Efora, bu hedefleri göz önünde bulundurarak Schaeffler’e başvurdu.

Üstün Schaeffler çözümü

Durumu analiz eden Schaeffler Endüstri 4.0 Uzmanları firmaya, Schaeffler OPTIME ile kapsamlı bir durum izleme önerisinde bulundu. Schaeffler OPTIME çözümü, kablosuz sensörler, ağ geçidi ve dijital servisten meydana geliyor. Sensörler, makineleri ve ekipmanı izliyor. Ağ geçidi, sensörlerden gelen verileri alıyor ve Schaeffler Cloud’a iletiyor. OPTIME sorunları algılıyor, alarmlar veriyor ve sorunun olası kaynağı hakkında bilgi sağlıyor. OPTIME, tüm bunları Schaeffler’in bilgi birikimine dayalı olarak sağladığı için uzman durum izleme bilgisine gerek duyulmuyor. Sunila Mill’de 240 farklı makine için mümkün olan en kısa sürede 500 sensör ve 15 ağ geçidi kurulabiliyor. Çözüm, herhangi bir yapılandırma gerektirmiyor ve yüzlerce makinenin kolaylıkla izlenmesine olanak tanıyor. Otomatik analiz sayesinde, Stora Enso’daki uzmanlar ve bakım personeli en iyi şekilde destekleniyor ve makinelerin anlık güncel bilgilerine hakimiyet kazanıyor.

Şu ana kadar 16 makine için farklı sorunlar gözlemleyen OPTIME’den son derece memnun olan Schaeffler müşterisi Stora Enso, çözümü diğer tesislerde de uygulamayı planlıyor. Tüm endüstrilerde kullanılabilen OPTIME, 1 Temmuz 2020’den bu yana Avrupa pazarında bulunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

Sanayide alçak gerilim AC motor seçiminde dikkat edilmesi gereken temel kriterler

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

OMEC AC motorlarında sırası ile IP koruma sınıfları, soğutma biçimleri, yapı şekilleri ve gövde büyüklüklerinin açıklamaları:

Koruma sınıfı, IP derecesinin genel anlamı

Orijinal ismi International Protection olan IP, uluslararası koruma olarak ifade edilmektedir. Bu iki harfi, iki rakam takip etmektedir. Bu rakamlardan ilki katı cisimleri ifade ederken, ikincisi suyu ifade etmektedir. Gerek katı cisimleri ifade eden ilk rakam gerekse de suyu ifade eden ikinci rakam “mutlak değer” olarak arttıkça, motorun da genel anlamdaki dış etkenlere karşı korunmasının artmakta olduğu anlaşılmaktadır. 

Örneğin IP55 koruma, IP54 korumaya oranla suya karşı bir derece daha yüksek koruma içermektedir. Yine aynı mantıkla, IP65 koruma da IP55 korumaya oranla katı cisimlere karşı bir derece daha yüksek korumaya sahiptir. Omec’te IP68 korumaya kadar özel tasarım elektrik motoru imalatı, üretim kapsamı dahilindedir. 

IP55 koruma ne anlama gelmektedir? 

 • Fiziki temasa karşı tam koruma,
 • Yabancı katı cisimlere karşı tam koruma (toz partikülleri dahil),   
 • Her yönden gelen su püskürtmelerine karşı koruma.

IP23 koruma ne anlama gelmektedir?  

 • Fiziki temasa karşı koruma,
 • Yabancı katı cisimlere karşı koruma (12 mm’den daha büyük partiküller),
 • Düşeye 60° açı ile gelen su püskürtmelerine karşı koruma.

Sanayide birbirinden farklı sektörlerde ve birbirinden farklı uygulamalarda, işletmecilerin ihtiyaçlarına göre uygun yapı ve koruma şeklinde Omec AC motorlarımızı imal edip kullanıcıların hizmetine sunabiliyoruz. Özellikle suya karşı ek korumanın arandığı denizcilik sektörüne, özellikle de gemilerde güverte üstü/altı, sintine, tersane, liman vinçleri gibi uygulamalara özel olarak suya karşı yüksek koruma içeren Omec AC motorlarımızı; en uygun çözümler halinde müşterilerimizin en yüksek performanslı kullanımına sunabiliyoruz. Bunun yanı sıra katı cisimlerde (min. ebatlardaki/oranlardaki toz partikülleri dikkate alınarak) ihtiyaç duyulan yüksek korumalara cevap verebilecek uluslararası koruma sınıflarına sahip Omec AC motorlarımızı, yine hassas uygulamaları arayan tüm müşterilerimizin hizmetine sunabiliyoruz.

Soğutma şekilleri, genel soğutma metotları

IC411 tip soğutma şekli: TEFC, tam kapalı, gövde yüzeyi soğutmalı IEC normuna uygun olarak tüm Omec AC motorlarımızda standart soğutma biçimidir.

IC416 tip soğutma şekli: Tam kapalı, gövde yüzeyi soğutmalı, harici soğutma fan tertibatlı IEC normuna uygun olarak, arzu edildiğinde Omec AC motor ürün yelpazemizde mevcuttur.

IC01 tip soğutma şekli: Doğal soğutmalı, açık gövde motorlar ihtiyaç duyulduğunda, Omec AC motor yelpazemizde mevcuttur.

IC410 tip soğutma şekli: Pervanesiz motorlar, ihtiyaç duyulması halinde, Omec AC motor ürün yelpazemizde mevcuttur. 

IC611 tip soğutma şekli: Isı değişimli motorlar, ihtiyaç duyulması halinde, orta gerilim Omec AC motorları yelpazemizde mevcuttur.

Motor yapı şekilleri

Alçak gerilim Omec AC motorları, sanayinin çeşitli kollarındaki uygulamaların gerektirdiği tüm elektrik motoru – iş makinesi bağlantı şekillerine cevap verebilecek yapıda inşa tipi çeşitliliğine sahiptir. Müşterilerimizden gelen teknik talepler doğrultusunda, en uygun yapı inşa şeklinde motorlarımızı üretip uygulamanın ihtiyacına sunabilmekteyiz. 

En çok üretilip satışlarını gerçekleştirdiğimiz Omec AC motorlarımızdaki yapı inşa şekillerine örnek olarak sırasıyla; IMB3-Ayaklı, IMB5-Flanşlı ve IMV1-Flanşlı ile Kanopili yapıyı gösterebiliriz. Ayrıca makine imalatı sektöründe genellikle tercih edilen IMB14-Flanşlı yapı da en çok üretip satışını gerçekleştirdiğimiz motor yapı inşa tiplerimiz arasında yer alıyor. Aşağıdaki görsel, bir konveyör bant uygulamasına örnektir. Elektrik motoru, dişli kutuya direkt olarak bağlanmıştır.

Aşağıda birbirinden farklı Omec AC motor yapı inşa şekillerimiz yer almaktadır:

En çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri; flanşlı istenilip, düşey düzlemde çalışacak olan motorlarda, mil yönünün yukarı veya aşağı yönlerden hangisine doğru olduğunun doğru şekilde analiz edilmesidir. Gerektiğinde koruyucu şemsiye (kanopi) uygulamada söz konusu elektrik motoruna eklenmelidir. Konuya yönelik tüm detaylar, güncel Omec motor kataloğumuzun yer aldığı web sitemiz ‘www.omecmotors.com’da yer almaktadır. 

Motor gövde büyüklüğü

Aşağıdaki görsel, motor gövde büyüklüğünün, mil yüksekliğinin ne anlama geldiğini anlatmaktadır. Elektrik motoru gövdesinden alınabilecek motor mil çıkış gücü, IEC normlarına uygun olarak kataloglarda belirtilir. Motorun gövdesi büyüdükçe gerek milinden iş makinesine vereceği kW mil gücü gerekse de çalışma verimi değerleri yükselmektedir. Örneğin, 180M gövdede 18,5 kW mil çıkış gücü verebilen 4-kutuplu (1500rpm) bir Omec AC motor, aynı mil çıkış gücünü bir alt gövde büyüklüğü olarak 160 gövdeden de verebilmektedir. Bu tip elektrik motorları literatürde “kompakt gövde motorlar” veya “artırılmış güçlü” motorlar olarak adlandırılmaktadır. Bu tip motor seçimleri, çoğunlukla işletmelerdeki motor yedeklemesi sırasında, iş makinesinin bulunduğu ortamdaki mekanik boyutların darlığından ve yeni motorun da bu dar alana sığabilme mecburiyetinden kaynaklanabilmektedir.

AC motor seçiminde izlenmesi gereken genel metodoloji

İhtiyaca uygun doğru elektriksel ve mekanik özelliklere sahip bir elektrik motorunu seçebilmek için izlememiz gerekli olan adımları, sırası ile maddelemek istiyoruz. 

Unutulmamalıdır ki bir işletmede tam performans ile çalışıp iş makinesini en doğru noktada tahrik edebilen bir elektrik motoru, müşterinin ihtiyacının en başından doğru tespit edilmesi ve buna uygun elektrik motorunun seçilip üretilmesi ve hizmete sunulması ile mümkün olabilmektedir. 

Aşağıdaki görsel, bir pompa uygulamasına örnektir. Elektrik motoru, iş makinesine direkt olarak kaplin vasıtasıyla bağlanmıştır.

Endüstride elektrik motorlarının en çok kullanılmakta olduğu başlıca uygulama ve en başta gelen sektörlere örnek vermemiz gerekirse; kompresör, fan ve pompa uygulamaları, dişli kutusu uygulamaları, konveyör bant ve vinç uygulamaları, arıtma teknolojileri, paketleme ve ambalaj sektörü, demir-çelik endüstrisi, kağıt ve çimento sektörlerini örnek gösterebiliriz. Tüm bu sektörlerdeki uygulamaların ana tahrik ürünü olan elektrik motorlarını doğru biçimde seçip tasarlayabilmemiz, sistemin genel çalışma performansı açısından önemlidir. 

Şimdi örnek bir uygulamaya cevap vermesi beklenen bir elektrik motorunun teknik olarak seçilmesindeki adımları en baştan sırayla inceleyelim. Göz önünde bulundurmamız gereken tüm teknik noktaların neler olduğunu aşağıda maddeleyelim:

 • Motorun çalışacağı şebeke değerleri: Besleme gerilimi, faz sayısı ve şebeke frekansı (Örneğin 3AC 50Hz 400V şebeke değeri veya 3AC 60Hz 380V şebeke değeri gibi).
 • Motorun çalışacağı düzen, elektrik motoru enerjilendiği vakit sürekli mi, yoksa kesintili mi çalışacaktır? (Farklı çalışma rejimleri, S1…S9) 
 • Motorun sahip olması istenilen koruma sınıfı: Dış etkilere karşı IP koruma sınıfı.
 • Motor kutup sayısı: Motor kaç kutuplu/devir (Rpm) değerinde olacaktır sorusunun yanıtının öğrenilmesi.
 • Motor anma gücü: Elektrik motorunun mil çıkışından kaç kW’lik gücün talep edildiği (bu durum mekanik olarak iş makinesinin ne kadar kW’lik bir güce ihtiyaç duyduğu ana fikrinden yola çıkılarak bulunur).
 • Motor yapı inşa şekli: Elektrik motorunun sahada iş makinesine bağlantısında kurulacağı yapı inşa şekli.
 • Ortam fiziki şartları: Elektrik motorunun çalışacağı ortam sıcaklık değeri, ortam yüksekliği, buradan oluşabilecek olası bir motor mil çıkış gücü düşüşünün dikkate alınarak motorun hesaplanması.
 • Bu veriler ışığında, uygun gövde büyüklüğündeki elektrik motorunun saptanması.
 • Elektrik motorunun en uygun soğutma sınıfının seçilmesi, varsa istenilen özel boya isteğine göre tasarlanması.
 • Elektrik motorunun şebeke üzerinden veya inverter (frekans çevirici) üzerinden çalışacağı bilgisinin net biçimde alınması ve son hali ile tüm maddeler doğrultusunda uygulamaya yönelik spesifik elektrik motorunun tüm detayları ile seçilmesi ve imalat planına alınmasıdır.

Aşağıdaki görsel, Omec Motor’un alçak gerilim elektrik motorlarındaki verimsel çeşitlilikler bakımından üretim ailesini göstermektedir:

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com