Connect with us

Pompalar

Viskoz akışkanların transfer çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yavaş, kalın, viskoz veya yoğun? Bu kelimelerden herhangi biri yüksek viskoziteli bir akışkanın karakteristik tanımı olabilir. İster kalın yağlar ister yapışkan bal veya topaklanmış ahududu reçeli pompalıyor olun, sorunsuz bir üretim sürecinin sürdürülmesi için önemli talepler vardır.

Pompanın doğru kullanılması koşuluyla, viskoz akışkanların nasıl pompalanacağını ve işleneceğini bilmek çeşitli avantajlar sunar:

Daha az plansız duruş süresi, maliyet tasarrufu, daha uzun pompa ömrü, minimize edilmiş dökülme ve sızıntılar, enerji tasarrufu, geliştirilmiş ürün kapasitesi.

Bu avantajlar, akıllı bir seçim yapmanın yüksek kaliteli üretimle sonuçlanacağı anlamına gelir.

İşte nasıl düşünmeniz gerektiği: Konfigürasyon

Viskoz akışkanların genellikle ortak bir özelliği vardır: Yoğun olmaları. Bununla birlikte, farklı akışkanlar birçok açıdan çeşitlilik gösterebilir ve bu nedenle pompanın özelliklerinin akışkanın özelliklerine uyması gerekir. Örneğin reçel, diyaframlı bir pompanın işleyemeyeceği ancak loblu bir pompanın kolayca işleyebileceği partiküller içerebilir.

Pompaladığınız sıvının türüne bağlı olarak, pompanın özellikleri ve malzeme seçimi söz konusu olduğunda çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Farklı akışkanlar arasında kontaminasyonu önlemek ve kullanımdan sonra temizliği kolaylaştırmak için pompanın kolay temizlenebilir olduğundan emin olmanız gerekir.

Pompanın kapasitesi belirli bir sıvıyı taşımak için yeterli olmalıdır. Bu, viskoz akışkanı etkili bir şekilde pompalamak için yeterince yüksek basınç, hız veya güce sahip bir pompa seçmeniz gerektiği anlamına gelir.

Pompa yapısında kullanılan malzeme de viskoz akışkanların uygun maliyetli bir şekilde pompalanmasında temel bir faktördür. Örneğin, viskoz akışkanlar aşınma ve erozyona dirençli malzemeler gerektirir.

Başarılı bir üretim için özelleştirilmiş akış çözümleri gerektiren sadece viskoz akışkanlar değildir: Alkol veya süt gibi diğer daha az viskoz sıvılar da ATEX ortamı veya sıhhi malzemeden yapılmış bir pompa gibi başka uyarlanmış ortamlar veya özellikler gerektirir.

Yoğun sıvılarla kolaylıkla başa çıkın

Viskoz bir sıvıyı pompalamak için hangi pompayı  seçeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. İşte viskozite ile kolaylıkla başa çıkabilen pompalar:

Hortum pompası: Yüksek talepleri karşılarken akışkanın nazikçe taşınmasını istediğinizde yardımcınız.

Lob pompa: Yüksek akış kapasitesine, partiküllerle başa çıkma becerisine ve pürüzsüz bir akışa ihtiyaç duyanlar için.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, aşınmaya dayanıklı, esnek malzemeden üretilmiş ve temizlenmesi kolay pompa.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, büyük partikülleri ve lifleri işlemek için geniş geçişli ve akışı değiştirebilen bir pompa isteyenler için mükemmel bir seçim.

Çift vidalı pompa: Pürüzsüz ve titreşimsiz pompalama sağlayan çok sektörlü bir pompa.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Öz-kan Makina, Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa&vana sektörünün global markaları arasında yer alan Öz-kan Makina, 2022’nin Eylül ayında devreye aldığı dünyanın en modern kelebek vana tesisi Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor.

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında küresel ölçekte tanınan markalardan biri olan Öz-kan Makina, iki fabrikasına ek olarak temellerini 2019 yılında attığı 7.000 metrekarelik Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor. 20 milyon euroluk yatırım değerine sahip İnci Projesi ile birlikte istihdamını 250’ye çıkaran Öz-kan Makina, bu dev yatırımla beraber kapasitesini de %100 oranında artırmayı hedefliyor.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en gelişmiş vana üretim tesislerinden biri olduğunu her geçen gün kanıtlamaya devam eden fabrikada, son teknoloji multi-proses makineler yer alıyor ve hassas işçilikler kolaylıkla yapılabiliyor. Birçok alanda tek olma özelliği taşıyan tesis, Türkiye’de olmayan ve dünyada sayılı bulunan bir makine yatırımını da içerisinde barındırıyor. Bunun yanı sıra, Türkiye’de tek olan Quality Assurance Association for Heavy-Duty Corrosion Protection of Valves and Fittings with Powder Coating (GSK) onaylı boyahane tesisini de içinde barındıran fabrika, Öz-kan Makina’nın kalitesini daha da artırıyor. Firma, boyahane test laboratuvarında yapılan testlerle birlikte içme suyu onaylı vanalarını müşterilerine güvenle sunuyor.

Son teknoloji makinelerle donatılan fabrikada kelebek vana, demontaj parçalar, hidrolik frenli çekvalfler, sürgülü vanalar, tilting çekvalfler, iğne vanalar ve vantuz gibi ürünler imal edilirken; Ar Ge merkeziyle sadece mevcut ürünler geliştirilmekle kalmıyor, yeni ürünler için de araştırmalar ve testler yapılıyor.

1983 yılında başladığı üretimine 2011 yılından bu yana Hawle Avusturya Grubu çatısı altında sürdüren ÖZKAN Makina, İnci Projesi isimli yeni fabrikasında üretime son hız devam ederken,
her geçen gün daha güçlü bir ekiple sektördeki yenliklere liderlik etmeyi sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

İstanbul Finans Merkezi projelerinde Lowara imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İstanbul’un küresel bir finans merkezi olması hedefiyle yapımı tamamlanan Türkiye’nin en önemli ve stratejik projelerinden İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan BDDK Binası, Halk Bank Ofis Kuleleri, İlbank Binası ve Sarphan Finanspark Projelerinin tercihi, Lowara pompa ve hidrofor sistemleri oldu. Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli katkılar sağlayacak projelerin ısıtma ve soğutma hatlarında, yüksek verimli Lowara sirkülasyon pompaları hizmet vermektedir. Toplam 3,4 milyon m2 alan üzerine kurulan İstanbul Finans Merkezi ofis alanları, alışveriş merkezi, konferans merkezi ve 5 yıldızlı oteli ile iş dünyasının tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan en önemli 4 projenin konforlu su temini Lowara hidrofor sistemleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca projelerin atık su ve drenaj hatlarında da Lowara pompalar hizmet vermektedir. Su döngüsünün her aşamasında eksiksiz çözümler sunan Lowara, önemli projelerin tercihi olmaya devam ediyor.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Verimli ve sürdürülebilir tarım faaliyetleri için entegre Xylem çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa, mikser ve diğer sulama sistemlerinden oluşan geniş ürün portföyüyle dünyanın her yerinden üreticileri destekleyen küresel su teknolojisi şirketi Xylem, dünya ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturan tarım sektörü için enerji verimli, güvenilir ve dayanıklı ürünler sunarken, bu ürünlerin kullanım ömrü maliyetleri de azaltıyor. Yüksek düzeyde verimlilik sağlamak için tasarlanan Xylem sulama sistemleri, üreticilerin su kaynaklarını koruma ve su israfını azaltma çabalarını destekliyor. Aynı zamanda mahsullere doğru zamanda doğru miktarda su ve besin vererek mahsul verimliliğinin optimize edilmesine yardımcı oluyor.

Xylem tarım ürünleri ve sulama sistemleri, rakiplerinden farklılaşan bir dizi ileri düzey özellikler sunarak sektörün çözüm ortağı olarak konumlanıyor. Geliştirdiği ürün ve sistemlerin yanı sıra benimsediği hizmet anlayışıyla da öne çıkan şirket, mahsul verimliliğini artırırken su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması konusunda da sektör profesyonellerine destek oluyor. Üstelik bu çözümler birçok farklı sektörde de kullanılarak tarım dışındaki endüstriyel faaliyet alanlarına da katma değer sağlıyor.

Sürdürülebilir tarım uygulamaları için sürdürülebilir çözümler devreye giriyor

Yaşamın ana damarlarından biri olan tarım sektöründe su konusunda bazı sorunların olduğuna dikkat çeken Xylem Türkiye Satış Destek Takım Lideri Başak Özkan, “Bugün görmezden gelemeyeceğimiz birçok sorunla karşı karşıyayız. Örneğin dünyanın çok sayıda bölgesi su kıtlığı yaşıyor. Bu da tarım üreticilerinin bitkilerini sulamak için ihtiyaç duydukları suya ulaşmalarını zorlaştırıyor. Aynı şekilde tarım ilacı ve gübre kullanımı gibi tarım uygulamaları, bir taraftan su ekosistemlerine zarar verirken diğer taraftan su kaynaklarını kirleterek sulama için uygunsuz hale getiriyor. Tüm farkındalık çalışmalarına rağmen çok sayıda üretici, su israfına yol açan ve mahsul verimliliğini düşüren verimsiz sulama tekniklerini kullanmaya devam ediyor. İklim
değişikliği ise tüm sorunları daha da derinleştiriyor. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için farklı yaklaşımların aynı anda uygulanması her geçen gün önemini artırıyor. Daha verimli sulama tekniklerinin kullanılması, kuraklığa dayanıklı bitkilerin yetiştirilmesi, su kaynaklarının korunması ve kirliliğin azaltılmasını amaçlayan politika ve yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu noktada bitkilerin israf edilmeden doğru miktarda su alabilmesi için sulama sistemleri, sürdürülebilir tarım için su yönetimi sistemleri, bitki yetişme sürecinin optimizasyonu ve su israfının önlenmesi adına topraktaki nenim izlenmesi, kirliliğin önlenmesi ve su kaynaklarının korunması içinse su arıtma sistemlerinin kullanılması ve yaygınlaştırılması oldukça önemli konular arasında yer alıyor” diyor.

Geniş ürün portföyüyle dünyanın dört bir yanındaki üreticilerin çözüm ortağı

“Dünyadaki su kaynaklarının yüzde 70’ini kullanan bir endüstrinin üyesi olarak, suyun kalitesinin, dağıtımının ve yönetiminin başarı için kritik öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kazancın, dünyadaki insanların sağlığının ve esenliğin buna bağlı olduğunu biliyoruz” diyen Başak Özkan, “Çiftçiler ve üreticiler, en zorlu koşullar altında bile su temini, atık suyu arıtma ve analiz etme konularında sulama ürünlerimize ve çözümlerimize güveniyor. Şirket olarak iş ortaklarımızı dinliyor, öğreniyor, sistemlerimizi en uygun koşullara göre uyarlıyor ve dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar tarım faaliyetlerinin büyümesine yardımcı oluyoruz. Bu kapsamda tarlaların tamamını sulamak için tasarlanan pompa, mikser ve diğer sulama sistemlerinden oluşan geniş bir ürün portföyü sunuyoruz. Pompalarımız, ekin sulama gibi birçok tarımsal uygulamanın yanı sıra gübre işleme ve canlı hayvan atık sıvıları gibi tarımsal işlemlere su sağlayarak çok önemli bir rol oynuyor. Süt işleme endüstrisi için geliştirdiğimiz ürünlerimiz, süt ürünlerini tüm değer zinciri boyunca püskürtmek, dezenfekte etmek, aktarmak ve üretmek için daha çok yönlü, uygun maliyetli yollar sunuyor. Tarımsal atık yönetimi çiftçilik operasyonlarında düşük maliyetli çözümler sunarken hayvancılık için sunduğumuz pompalama ve arıtma çözümlerimiz ise suyun topraktan alınması, arıtılması veya tesis içinde dağıtılmasını sağlıyor. Mahsul sulama ve sulama sistemlerimiz ile ticari çim ve çim sulama sistemlerimiz ise anlık ihtiyaca göre ayarlanabilen, kolayca uzaktan izlenebilen ve kontrol edilebilen güvenilir, enerji açısından verimli yöntemleri içeriyor. Son olarak biyogaz toplama sistemleri ve gübre yönetimi ise alternatif enerji üretiminin ticari olarak maliyet etkin hale getirilmesine katkı sağlıyor” şeklinde konuşuyor.

İleri teknoloji ve uzman desteğiyle sürdürülebilir değer yaratıyor

Ürünlerinin su kullanımını optimize ederken mahsul verimliliğini artırmaya yardımcı olan ileri teknolojiyle tasarlandığını belirten Başak Özkan, “Xylem olarak bugünden geleceği düşünüyoruz. Tam da bu sebeple ürünlerimiz tarım üreticileri ve ürünlerinin özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanıyor. Bu sayede, doğru zamanda doğru miktarda su ve besinlerin verilebilmesini sağlıyor. Güvenilirlik bizim için çok önemli bir kriter. Ürünlerimiz tüm dünyada güvenilirlik ve dayanıklılıkları ile tanınıyor. Böylece üreticiler ihtiyaç duydukları her an bir çözüm ortağına ulaşabiliyor. Söz konusu tarım ürünleri ve sulama sistemleri olduğunda öne çıktığımız bir diğer konu ise sürdürülebilirlik. Bu konudaki ihtiyaçlar dikkate alınarak tasarlanan ürünlerimiz, sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve çevre üzerindeki etkilerinin azaltılması konularında üreticilere destek sunuyor. Şirket olarak entegre çözümler sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu kapsamda faaliyet gösteren uzman desteğimiz sayesinde, tarım üreticileri, ihtiyaçlarına uygun ürünleri seçebilirken sulama sistemlerini maksimum verimlilikle optimize edebiliyor” açıklamasında bulunuyor.

 

 

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com