Connect with us

Pompalar

Menderes Jeotermal tercihini yine Standart Pompa’dan yana kullandı

Yayın Tarihi:

on

 

 

Geçtiğimiz ay açılışı yapılan Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş.’nin 100 milyon dolarlık yatırımla yaptığı Dora-3 Jeotermal Elektrik Santrali’nde STANDART POMPA’nın pompaları kullanılıyor.

Ekran Görüntüsü (1)
Türkiye’nin ilk özel jeotermal elektrik santrali olan 8,5 megawat kurulu gücündeki DORA-1 ve 11,5 megawat kapasiteli DORA-2 santrallerinin ardından, 34 megawat gücündeki DORA-3A 2013’te, DORA-3B ise Tabii ve Enerji Kaynakları Bakanı Taner Yıldız’ın katılımı ile geçtiğimiz Haziran ayında açıldı. Santralin DORA-3A BRİNE hattında çalışan 11 adet pompaya ek olarak yine Standart Pompa’ya ait SCP-HT modeli 9 adet pompa DORA-3B’de devreye alındı. DORA 3 jeotermal santralinde işletmeye alınan BRİNE hattı pompaları yer altından çıkan yüksek sıcaklıkta ve basınçlı jeotermal suyu ısı değiştiricilere göndererek pentan sıvısını ısıtmak için kullanılacak. Dizayn özelliği merkezden ayaklı olan SCP – HT pompalar kaplin ayarsızlıklarına kalıcı çözüm buluyor ve işletmelere bakım kolaylığı sağlıyor. SCP- HT modeli, enerji santrallerinin yanı sıra, demir-çelik, gıda ve enerji, kimya, petrol, kağıt ve kağıt hamuru endüstrisi gibi endüstrilerde de rahatlıkla kullanılıyor.Temiz, yenilenebilir ve sürdürülebilir bir kaynak olan jeotermal enerji, küresel ısınma ve fosil yakıt kullanımı gibi geleceği etkileyen çevre faktörlerine karşılık daha güvenilir bir çözüm sunuyor. Türkiye’nin doğal enerji kaynaklarından maksimum faydayı sağlamak amacıyla devreye alınan santraller yerli kaynakların değerlendirilmesi açısından önemli bir potansiyel. Standart Pompa’nın kullanımı rahat, güvenilir ve çevre dostu pompaları jeotermal enerjinin en verimli ve en doğru şekilde üretilmesinde etkin rol oynuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

BRINKMANN, STH Serisi daldırma pompalarının boyutlarını genişletti

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Takım  tezgahlarında  ve  makine  mühendisliğinde güçlü santrifüj pompalar kullanılır. Örneğin, soğutma emülsiyonlarını veya akışkanlarını ve kesme yağlarını pompalamak için daldırma gerçekleştirilir. Bu uygulama alanına sunduğu çözüm yelpazesini genişleten BRINKMANN PUMPS, STH serisi daldırma pompalarını artık 21 ve 28 numaralı büyük ebatlarda da sunuyor.

Orta basınçlı serinin yeni pompaları, kapalı çarkları ile çok iyi hidrolik verimlilikleri ile göz dolduruyor. Üniteler 1200 l/dk’ya kadar akış hızlarını kapsıyor ve 20 Bar’a kadar basınçlara ulaşıyor. Diğer bir avantajı ise, hassas çalışma noktası tasarımı sağlayan ve aynı zamanda kullanıcıların enerji tasarrufu yapmasına olanak tanıyan ince karakteristik eğri derecelendirmesi oluşturuyor. Özel kontrol görevleri için pompa özelliklerine uygun ek bir değişken frekanslı sürücü kullanmak da mümkün.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yer alan bir şehir olan Werdohl’dan bir aile şirketi olan BRINKMANN PUMPEN K.H. Brinkmann GmbH & Co. KG (BRINKMANN PUMPS), 70 yılı aşkın bir süredir endüstriyel sıvı uygulamaları için pompalar, motorlar ve dijital çözümlerin lider üreticilerinden biri konumunda. Dünya çapında 300’den fazla çalışanıyla faaliyetlerini sürdüren firma, makine mühendisliği ve diğer birçok endüstride kullanılan geniş bir çözüm portföyü üretiyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Lowara e-NSC Serisi Pompalar endüstride güvenli sistemler sunuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yatay milli, uçtan emişli norm tipi pompa serisi e-NSC, endüstriyel sistemlere güvenilir çözümler sunuyor. Geniş kapasite aralığına sahip olan seri, 1900 m³/h debi ve 154 m basma yüksekliğine kadar uygulama alanı sağlamaktadır. 

Standart olarak PN16 gövde dayanım basıncı ile üretilen seri; asit, kostik, fosfat, tuzlu su, antifriz, kuyu suyu gibi agresif akışkanlarda kullanılabilmektedir. Yüksek kapasitesi sayesinde demir-çelik, petrokimya gibi ağır hizmet sanayinin tercihi olmaktadır. Ayrıca ACS ve D.M.174/04 sertifikaları sayesinde içme suyu dolum makineleri ve kullanım suyu tesislerinde de kullanıma elverişlidir.

Rijit, esnek, spacer kaplinli ve monoblok olarak üretilmektedir. -25°C ile +140°C aralığındaki akışkanların transferine imkan sağlayan e-NSC Serisi’nin pik döküm, sfero döküm, paslanmaz ve dubleks paslanmaz çelik gövde tipleri ile pik döküm, bronz, paslanmaz ve dubleks paslanmaz çelik çark seçenekleri mevcuttur.

Yüksek hidrolik verimliliğe sahip e-NSC serisi pompalar, geniş mekanik salmastra opsiyonları, bronzdan süper dublekse kadar gövde ve çark için geniş malzeme seçenekleri, kolay bakım-işletim, uzun ömür, düşük NPSH ve “back pull out” gibi ayrıcalıklı özellikleriyle endüstriyel sistemlerin ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılamaktadır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Atıksu yönetimi

Masdaf, atık suların transferindeki riskleri Enduro dalgıç pompaları ile önlüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa sistemleri sektörünün lider markalarından biri olan Masdaf, ileri teknolojiye sahip çözümleriyle çevreyi, doğal kaynakları ve insan sağlığını korumaya devam ediyor. Masdaf, yaşam alanlarında ve endüstrilerde; az kirli su, pis su ve atık su drenajlarında uzun süreli kullanım ve yüksek güvenlik sağlayan Enduro dalgıç pompalar ile atık su transferinde yaşanan koku ve sızıntı sorunlarını önleyerek, biyolojik hayatı koruyor.

Çevre kirliliği, yaşadığımız çağın en önemli sorunları arasında yer alıyor. Özellikle sanayileşme ve onun bir sonucu olan kentleşme nedeniyle oluşan atık suların güvenli bir şekilde transfer edilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi noktasında önemli rol oynuyor. 

Lifli partiküller pompayı tıkayabiliyor

Organik atıkların yani evlerdeki banyo, tuvalet ve mutfak suyu gibi atıkların, kanalizasyon atıklarının ve endüstrilerdeki atık suların transferinde önemli rol oynayan pompa teknolojilerinin yüksek dayanım ve sızdırmazlık değeri sağlaması gerekiyor. Çünkü atık sularda bulunan lifli partiküller zaman içinde pompaların tıkanmasına ve işletim sisteminde arızalara neden olabiliyor. Ancak katı partikül geçirgenliği yüksek olan pompalar tercih edilerek, sistem güvenliği sağlanabiliyor.

Atık su transferinde yaşanan sorunlara etkili çözüm

Masdaf, yüksek verimli ve güvenlikli Enduro dalgıç pompalar ile atık su transferinde yaşanan sorunlara etkili çözümler sunuyor. Enduro dalgıç pompalar tasarım özellikleri sayesinde farklı alanlarda ve uygulamalarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Özellikle çark yapıları sayesinde farklı atık suları kolaylıkla basınçlandırabiliyor. 76 mm’ye kadar çıkabilen robust mil tasarımı ve güçlü yataklama elemanları sayesinde uzun yıllar zor koşullar altında çalışabiliyor. 

Kaçaklara karşı erken müdahale imkanı

Enduro dalgıç pompanın dizaynı; pompa, motor, gövde bileşenlerinde ve motor besleme kablosunun gövdeye girdiği yerde yaşanan sıvı sızdırma problemini de ortadan kaldırıyor. Yaratıcı bir tasarıma sahip olan helisel yapıdaki salmastra kutusu ise pis su içerisinde bulunan katı parçacıkları, mekanik salmastradan uzak tutarak, mekanik salmastrayı koruyor ve uzun bir çalışma ömrü sunuyor. Pompanın donanımsal özellikleri arasında yer alan “su kaçağı elektrodu” ise mekanik salmastradan veya herhangi bir sebepten dolayı oluşabilecek kaçaklara karşı uyarıda bulunarak, erken müdahale imkanı sunuyor.  

Kokuyu ve sızıntıları önlüyor

Mekanik dayanımı yüksek olan pompalar özellikle konut, işletme ve endüstrilerdeki atık suların tahliyesinde dalgıç pompalar için sorun yaratan elastik malzemeleri, çamurlu ve katı parça içeren sıvıları tıkanma yapmadan, rahatlıkla basabiliyor. Böylece kanalizasyon sularını ve endüstrilerdeki atık suları, ortama koku yaymadan ve atık su sızdırmadan transfer ederek, biyolojik hayatı ve insan sağlığını koruyor. 

Kolay bakım avantajı

Back – pull out özelliği de bulunan Enduro dalgıç pompalar, olası bir acil durum karşısında mekanik salmastranın hızlı ve kolay değiştirilmesine olanak sağlayarak, sistemde uzun süreli olarak yaşanabilecek kesintileri önlüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com