Connect with us

Borular

TANAP Projesinin ileri teknolojili turbo kompresörlerini GE Petrol ve gaz sağlayacak

Yayın Tarihi:

on

• GE Petrol ve Gaz, kritik öneme sahip TANAP projesinin aeroderivatif gaz türbini tahrikli turbo kompresörlerini tedarik etmek üzere multi-milyon dolarlık anlaşmaya imza attı.• Bu anlaşma, GE’nin yerelleştirme girişimleriyle Türkiye’ye olan uzun vadeli yatırım taahhüdünün altını bir kez daha çiziyor.• GE gaz türbinleri, yüksek seviyelerde operasyonel verimlilik ve düşük emisyon seviyeleri sağlıyor.

 

GE (GeneralElectric) Petrol ve Gaz, kritik öneme sahip Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı(TANAP) Projesi’nin 1’inci aşaması için ileri teknolojili turbo kompresörler tedarikedecek. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, BOTAŞ (Boru Hatları ile PetrolTaşıma A.Ş.) ve BP arasındaki iş ortaklığıyla hayata geçirilen TANAP Projesi,Azerbaycan gazını önce Türkiye’ye, Türkiye üzerinden de Avrupa enerjipazarlarına naklederek kesintisiz gaz akışının yanı sıra, enerji kaynaklarınıngüvenliğine ve çeşitlendirilmesine katkıda bulunacak.

 

Bu anlaşmaile birlikte TANAP projesinin 1’inci aşamasının 2018 yılında hayata geçirilmesiplanlanıyor. GE Petrol ve Gaz’ın iş kolunun son teknoloji ürünleri, yüksek seviyelerdeki operasyonel verimliliğin yanı sıra daha düşük emisyon seviyesi vedaha az bakım gerektirmesi nedeniyle bu önemli proje için seçildi. Multi-milyondolarlık sözleşme, “boru hattının kalbi” olarak bilinen ve aeroderivatif gaztürbiniyle çalışan kritik önemdeki turbo kompresör paketlerinin teminedilmesini sağlıyor. Ürünler, Floransa –İtalya’da üretildikten sonra, testedilmiş ve paketlenmiş olarak 2017 yılında sevk edilecek.

 

Anlaşma, GE’nin her iş alanından teknoloji ve uzmanlıkkatkısının kullanılması amacıyla oluşturulan “GE Store” yaklaşımına iyi birörnek teşkil ediyor. Bu projede, GE Havacılık iş alanından türetilenaeroderivatif gaz türbini teknolojileri petrol ve gaz sektörüne uygulandı. GE Petrol veGaz, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkanı Rami Qasem, “Prestijli TANAPprojesini gerçekleştiren ortak girişimin -SOCAR, BOTAŞ ve BP’nin- güveninikazanmaktan ve ileri teknolojiye sahip GE Petrol ve Gaz çözümlerini sağlamaktandolayı mutluluk duyuyoruz. GE Petrol ve Gaz için önemli bir kilometre taşıniteliği taşıyan anlaşma, Türkiye’deki ileriye yönelik taahhüdlerimizin altınıbir kez daha çiziyor. Bu bağlamda, GE olarak Türkiye’nin hedeflerine destek olmakamacıyla 2012 yılında duyurduğumuz 900 milyon dolarlık yatırım taahhüdümüzünbir parçası olan yerelleştirme  çalışmalarınada devam ediyoruz” dedi.

 

GE TürkiyeYönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy: “Anlaşma, GE Türkiye olarak taahhüdlerimizi yerine getirmedeki kararlılığımızı gösteriyor. Yeni iş alanlarıyaratarak yerel ekonomileri geliştirenve Avrupa ülkelerinin enerji güvenliğini sağlayan kritik öneme sahip TANAPprojesine, teknoloji ve tecrübemiz ile katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz”dedi.

 

GE, dörtşehirde, 900’e yakın çalışana sahip tesisleriyle, bugün Türkiye’de doğal gazdanüretilen elektriğin yüzde 50’sinden fazlasını üretiyor. Ülkemizdeki uçaklarınyüzde 60’ı GE/CFM motorlarına sahip ve her gün çok sayıda hastanede 15,000civarında GE Sağlık teknolojisi kullanılıyor. GE’nin devam eden yatırımları bu önemli büyümealanlarındaki ortaklıklarını daha da güçlendirecek ve dolayısıyla Türkiye içinyeni fırsatlar oluşturulmasına katkı sağlayacak.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Borular

GF Hakan Plastik, HotelTech Antalya Fuarı’nda hijyenik su tesisatı sistemleri ile öne çıktı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Bu yıl 7-10 Aralık 2022 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen HotelTech Antalya – Otel Teknik Ekipman ve Malzemeleri Fuarı’na katılan GF Hakan Plastik, özellikle konaklama tesislerinin en çok ihtiyaç duyduğu hijyenik su tesisatı ve uygulamalarına yönelik ürünleri ile yer aldı.

Alt yapı, üst yapı ve endüstriyel ürün grupları ile inşaat sektörünün çözüm ortağı olan GF Hakan Plastik, hijyenik su tesisatlarına yönelik Hycleen Otomasyon Sistemi ile büyük ilgi gördü. GF Hakan Plastik yetkililerinin yanı sıra GF JRG İhracat Satış Müdürü Ciro Nigro’nun yer aldığı stantta otel zincirinin teknik müdürleri, mekanik tesisat firmaları, Akdeniz-Ege Bölgesi Otel Teknik Müdürleri Derneği ve Otel Satınalma Müdürleri Derneği gibi yetkili kişi, firma ve derneklere ürün ve çalışma sistemi hakkında detaylı bilgiler aktarıldı. Özellikle Ciro Nigro’nun simülasyon üzerinden sistem anlatımları beğeni topladı.

İçme suyu tesisatlarının otomasyonu için geliştirilen Hycleen Otomasyon Sistemi, oteller, hastaneler gibi büyük bina komplekslerinde kullanma ve içme suyu tesisatlarının planlanması, kurulumu, işletilmesi ve bakımını güvenilir ve basit bir şekilde destekleyerek tesisata giren suyun hijyenik ve sağlıklı kullanımına imkan sağlıyor.

Anfaş Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda GF Hakan Plastik ayrıca, üst yapı ve endüstriyel ürün gruplarına da yer verdi. Aquasytem ürünleri ile kurulan manifold sistem ile ürünler ve uygulama şekillerini sergiledi. Ayrıca endüstriyel uygulamalar için EcoFit, Sygef, Progef, Elgef boru sistemleri ile PVC-U boru sistemleri de stantta yer alan ürünler arasındaydı.

GF Hakan Plastik ilk kez katıldığı fuarda dört gün boyunca sektöre yönelik ürünlerini yakından tanıtarak başarılı bir fuar katılımı gerçekleştirdi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Borular

GF Hakan Plastik, yangına karşı dayanıklı ürünleriyle gerekli değerleri garanti altına alıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Her yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan Yangından Korunma Haftası, aslında önceliğimiz olan güvenliğin ne kadar önemli olduğunu hatırlamamıza, anlatmamıza ve alınabilecek önlemler konusunda adımlar atmamıza dikkat çeken bir hafta. Yangınla mücadelede amaç, yangına karşı güvenliğin artırılması ve yangın zararlarının azaltılması olarak ifade edilebilir. Bu nedenle yangına müdahale etkinliğinin artırılması kadar yangın oluşmadan önce alınacak önlemler üzerinde de durulması gerekiyor. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ile de yapılarda kullanılması gereken ürünler ve koşulların çerçevesi çiziliyor. Yapılarda kullanılan ve her mekanda farklılık gösteren yapı ürünlerinin yanması sonucu açığa çıkan gazların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri biliniyor. Yapı ürünleri, çoğunlukla tasarım aşamasında belirleniyor. Ürünlerin doğru seçimi için proje tasarımcılarının bilinçli davranması bu nedenle önem arz ediyor. Yapılan araştırmalar yangın ölümlerinin büyük bir çoğunluğunun dumanla oluşan gaz zehirlenmeleri olduğunu gösteriyor. Avrupa’da her yıl, yangın nedeniyle oluşan gaz ve dumandan dolayı 30.000 kişi hayatını kaybediyor. Zehirli gazlardan ölenlerin, yanarak ölenlerin oranından iki kat fazla olduğu belirlenmiş bulunuyor.

Uzun yıllar bu konuda çalışmalar gerçekleştiren ve bu çalışmaları geliştirerek sürdüren GF Hakan Plastik, güvenli yapıların oluşturulmasına katkı sağlıyor. Firmanın yangına karşı dayanıklı olarak geliştirdiği ilk ürünü olan Silenta FR ve son ürünü olan Silenta Extreme; EN 13501 standardına göre, B-s1; d0 değerleri ile yönetmelikte belirtilen şartlar doğrultusunda geliştirdiği ürünleri oluşturuyor.

Burada;

B, çok zor tutuşan,

s1, çok az miktarda duman oluşturan, 

d0 ise, damlacık oluşturmayan bir yapıya sahip olduğunu gösteren değerlerdir. 

GF Hakan Plastik, Silenta FR ve Silenta Extreme Boru Sistemleri ile yapılar için gerekli bu değerleri garanti ediyor. Ayrıca halojen içermeyen bir yapıya sahip olan Silenta Extreme ile bir yangın anında zehirli ve öldürücü gaz salınımının önüne geçilmesini de sağlayabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Borular

Antalya Serbest Bölgesi’nin altyapı yenilemesine GF Hakan Plastik imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Uluslararası normlarda üretilen GF Hakan Plastik altyapı boru sistemleri, altyapı projelerinin güvenli ve verimli şekilde oluşturulmasında önemli katkılar sağlıyor. Antalya Serbest Bölgesi’nin altyapı yenileme projesinin tercihi de bu özellikleri ile GF Hakan Plastik ürünleri oldu.

Türkiye’nin en önemli serbest bölgelerinden biri olan Antalya Serbest Bölgesi

, ülkemizde kurulan ilk iki serbest bölgeden biri olma özelliğini taşıyor. 782.482 metrekarelik alana kurulu olan bölge ayrıca, Antalya-Kemer karayolu güzergahında, Antalya Limanı’nın hemen bitişinde, şehir merkezi ve havalimanına ulaşım kolaylığı ile de ön plana çıkıyor. 

1987 yılında hizmete giren ve işletmesi Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ASBAŞ) tarafından yürütülen ve tekstilden tarıma, kimyadan yat işletmeciliğine kadar 84 firmanın faaliyet gösterdiği bölgenin kanalizasyon, içme suyu ve yangın hatları, gelişen şartları karşılamak ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla yenileniyor. Altyapı yenileme projesinde ise GF Hakan Plastik PE100 sistem çözümleri kullanılıyor.

PE100 sistem çözümü, basınçlı içme suyu şebekesi, doğal gaz şebekesi, atık su deşarj ve atık su pompalama hatları, sulama sistemleri, denizaltı geçiş hatları ve derin deniz deşarjları, toprakaltı yangın söndürme sistemleri (hidrant hatları), soğutma suyu sistemleri, telekomünikasyon sistemleri ve madencilik gibi alanlarda kullanılabiliyor. 

Korozyona uğramayan, esnek, yüksek mukavemetli, kimyasallara dayanıklı yapısıyla PE100 sistemi, kırılma veya bozulma riskini en aza indirerek güvenilir çözümler sunuyor. GF Hakan Plastik markalı olarak d20 mm – d630 mm, GF marka olarak d20 mm -d2000 mm çap aralığında ürün gamına sahip olan sistem, birleştirme konusunda da uygulama kolaylığı sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com