Connect with us

Borular

Daima kalitenin peşinde – Teknik Boru

Yayın Tarihi:

on

Değerli okurlarımız bu ay sizler için Teknik Boru’nun Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Esat Köprülü ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajı sizlerle paylaşmak isteriz.

 

Bizlere Teknik Boru ve ürün guruplarınızdan bahseder misiniz?

BORUSAN MANNESMAN BORU Ana Bayiliğimiz ile 2010 yılında Işıkkent İzmir’de faaliyete başladık. 2014 yılında Pınarbaşı’ndaki yeni merkezimize taşındık.

BORUSAN MANNESMANN BORU Ana bayiliğimizle boyuna ve spiral kaynaklı Çelik Borular, Borusan Pro yapı profilleri, WAVIN PILSA, PPRC ve PVC borular, Sifonik sistemler, sulu yangın söndürme sistemlerinde GIACOMİNİ UNİVAL ürün gurupları ile dünya markası VICTAULIC yangın güvenlik ürünlerini sunuyoruz.

Ayrıca,  BATU VANA ile gaz hatları, buhar, kızgın yağ grubu, su hatları ürünlerimiz ile bu alanlarda yeterli stok, yüksek bulunabilirlik oranı ile hizmetler sağlıyoruz.

Bu yıl içerisinde ürün gurubumuza dahil ettiğimizpompa sistemlerinde MAS-DAF ana bayiliğimiz, basınç ve sıcaklık ölçer ürüngurubunda MONEKS bayiliğimiz, vanave otomasyon sistemlerindeSMS TORK ürünleri ve NORM bağlantıelemanları ile faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Faaliyetlerinizde ağırlıklı olarak hangi sektörler var?

Yurt geneli ve yurt dışı projelere endüstrienerjiyangın güvenlik ve HVAC konularında 15.000 çeşit ürün gurubu ile değerli müşterilerimizin taleplerini karşılamaktayız.

Konularında deneyimli proje ve satış ekibimizle, İzmir merkezimizden yurt içi ve dışı projelere boyuna kaynaklı çelik  boru, spiral kaynaklı çelik boru, çelik çekme boru, PE, PPRC, PVC borular  ve pompa sistemleri, vana, yangın güvenlik sistemleri ve fittings gurubu ürünleri sunmaktayız.

Gelen talepler doğrultusunda ürün guruplarınızı geliştiriyor musunuz?

Teknik Boru ailesi olarak endüstriyel kurumlar, mekanik tesisat taahhüt firmaları taleplerini bir bütün olarak karşılayarak müşterilerimize zaman ve ekonomik kazanımlarla katkılar sağlamak uğraşındayız.

2013 yılı başında devreye aldığımız Çelik Çekme Boru Merkezi’mizin yanı sıra “Pompa, Vana ve Yangın Güvenlik Merkezi”mizi 2014 yılında genişleterek devreye aldık.

Tüm süreçlerimizi oluşturduğumuz otomasyon sistemi ile ve ISO 9001 kalite yönetim sistemi ile yönetiyoruz.

Faaliyetlerimiz  içerisinde çelik çekme boru ürün grubumuz önemli yer tutmaktadır. Kullanım yerlerine uygun specler, norm ve istenen kalitelere uygun malzemeleri  sertifikaları ile zamanında teslimatlarla müşterilerimizin taleplerini  karşılamaktayız. Buhar ve kızgın yağ, su, gaz vb. akışkanlarla ilgili hatlarda kullanılan çelik çekme borular, vana gurupları ve bağlantı elemanları gibi ürün guruplarımız ile hizmet sunuyoruz.

 

Yurt dışı pazarlarına girmeyi planlıyor musunuz?

2014 yılı içerisinde başlattığımız yurt dışı pazar araştırmalarımız ve ihracat departmanımızın yapılandırılmasını tamamladık. Yurt dışındaki birçok ülkede hedef müşterilerimizi belirledik. Amacımız yurt dışı pazar müşterilerimize tüm ürün guruplarımız ile paket – hızlı ve ekonomik çözümler sunmaktır.

Türk Patent Enstitüsünden aldığınız “Faydalı Model”inizin konusu nedir?

TB Doğalgaz Borusu Uzatma – Birleştirme Parçası Faydalı Modelimiz Çelik Doğalgaz hatlarında hattın güvenliğini arttıran bir üründür.

TB Doğalgaz Borusu Uzatma Birleştirme Parçası hattın uzun süre problemsiz ve güvenli çalışmasını temin ederek, tesisatlarda zaman ve işçilikten kazanç, yüksek bulunabilirlik oranı ve kısa sürede teslimat ile sektörde güvenle kullanılmaktadır.

Sektörde yurt içi ve yurt dışı taleplerde durum nedir?

İnşaat ve enerji sektörü son yıllarda kendini sürekli yenileyen değişimler sergilemektedir. Bu değişimleri anlık izleyen inşaat, proje firmalarınız önemli yurt içi ve yurt dışı projelerde kendi branşlarında farklılıklar getirerek sektörde ön plana çıkmaktadır. İnşaat sektöründeki olumlu değişimler ürün gruplarına farklılıklar getirdiği kadar ürün gurupları, işçilik ve uygulamalarda kalite bilincini geliştirmektedir.

2015 yılında küresel ekonomilerdeki değişimlerin yurt içi ve yurt dışı pazarlara olumlu yansımasını diliyoruz.

 

Yurt dışı ve yurt içinde önemli projelerde yer alan elektro-mekanik inşaat grubu firmalarımız sektöre güven ve dinamizm kazandırmaktadır. Bu firmalarımızın 2015 yılında giderek daha önemli projelere imza atması hepimizin beklentisidir.

 

Yurt içi inşaat sektöründeki büyümede son dönemde hız kazanan kentsel dönüşüm çalışmaları da önemli rol oynamıştır. Kentsel dönüşüm projelerinin artışı inşaat sektörünün tüm alt sektörlerine canlılık getirmiştir, getirmeye devam edecektir. Yıl içerisinde planlanmış makro projelerin Start alması bu ivmeyi daha da olumlu yönde arttıracaktır.

Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Ülkemizde kaliteli ürün, kaliteli işçilik, kaliteli uygulama ve kaliteli hizmet tercih edilmesi, kalite bilincinin artmasını sağlamaktadır. Kalitesiz ürünler ve uygulamalar nedeni ile ülke olarak kayıplarımızın büyük olduğu hepimizce bilinmektedir. Kalite bilincinin artması için hepimize önemli görevler düşmektedir.

Bu bilinçle ürettikleri, satın aldıkları ürünlerin ve sundukları hizmetin, kalitesi ile her zaman gurur duyan firmaların giderek artması yarınlara daha güvenle bakmamızı sağlayacaktır.

 

Birçok önemli projede Teknik Boru güveni ve deneyimini tercih eden müşterilerimize ve bu güvenin oluşmasında  değerli  katkıları olan tedarikçilerimize ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Teknik Boru ailesi olarak bizlere bu sayınızda yer verdiğiniz için teşekkür eder, sektörümüze başarılı bir yıl dileriz.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Borular

Antalya Serbest Bölgesi’nin altyapı yenilemesine GF Hakan Plastik imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Uluslararası normlarda üretilen GF Hakan Plastik altyapı boru sistemleri, altyapı projelerinin güvenli ve verimli şekilde oluşturulmasında önemli katkılar sağlıyor. Antalya Serbest Bölgesi’nin altyapı yenileme projesinin tercihi de bu özellikleri ile GF Hakan Plastik ürünleri oldu.

Türkiye’nin en önemli serbest bölgelerinden biri olan Antalya Serbest Bölgesi

, ülkemizde kurulan ilk iki serbest bölgeden biri olma özelliğini taşıyor. 782.482 metrekarelik alana kurulu olan bölge ayrıca, Antalya-Kemer karayolu güzergahında, Antalya Limanı’nın hemen bitişinde, şehir merkezi ve havalimanına ulaşım kolaylığı ile de ön plana çıkıyor. 

1987 yılında hizmete giren ve işletmesi Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ASBAŞ) tarafından yürütülen ve tekstilden tarıma, kimyadan yat işletmeciliğine kadar 84 firmanın faaliyet gösterdiği bölgenin kanalizasyon, içme suyu ve yangın hatları, gelişen şartları karşılamak ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla yenileniyor. Altyapı yenileme projesinde ise GF Hakan Plastik PE100 sistem çözümleri kullanılıyor.

PE100 sistem çözümü, basınçlı içme suyu şebekesi, doğal gaz şebekesi, atık su deşarj ve atık su pompalama hatları, sulama sistemleri, denizaltı geçiş hatları ve derin deniz deşarjları, toprakaltı yangın söndürme sistemleri (hidrant hatları), soğutma suyu sistemleri, telekomünikasyon sistemleri ve madencilik gibi alanlarda kullanılabiliyor. 

Korozyona uğramayan, esnek, yüksek mukavemetli, kimyasallara dayanıklı yapısıyla PE100 sistemi, kırılma veya bozulma riskini en aza indirerek güvenilir çözümler sunuyor. GF Hakan Plastik markalı olarak d20 mm – d630 mm, GF marka olarak d20 mm -d2000 mm çap aralığında ürün gamına sahip olan sistem, birleştirme konusunda da uygulama kolaylığı sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Borular

Suyu geleceğe taşımak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Suyun çıkarılması, taşınması, depolanması, dağıtılması ve yeniden yapılandırılması konusunda çalışmalar yürüten GF Piping Systems’ın bünyesinde bulunan GF Hakan Plastik, gerek üretim süreçleri ve ürünleri, gerekse su kaynaklarının korunması yönünde farkındalığı artırma çalışmalarına ağırlık veriyor.

Üretim tesislerinde 22 Mart Dünya Su Günü’ne özel etkinlikler düzenleyen GF Hakan Plastik’in Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, güvenli içme suyu kaynaklarının azalmasının, küresel bir sorun olarak karşımızda durduğunu; konunun kısa vadeli çözümlerle değil, uzun vadeli bir yaklaşımda ele alınması gerektiğini vurguluyor.

“Su kaynaklarının önemine dikkat çekmek amacında olan Dünya Su Günü’nün, 2022 yılı teması “Yeraltı Suyunu Görünür Kılmak”. Yeraltı sularının kaynağının yağış olduğunu ve dünyadaki hayatın, yüzey sularına olduğu kadar yeraltı suyuna da bağlı olduğunu biliyoruz. Bunun için ağaçlandırma yaparak, doğal yeşil alanları genişletilmesine katkı sağlayarak ve yeraltı sularının kirlenmesini engelleyecek uygulamalarla suyumuzu geleceğe taşıyabiliriz.

Bunun için sürdürülebilir, uzun vadeli bir yaklaşımın benimsenmesi gerekiyor. GF Hakan Plastik olarak kaynaklarımızın etkin kullanılması adına üretim tesislerimizde sadece enerji tasarrufu değil, su tasarrufu konusunda da çalışmalar yürütüyoruz. GF’nin 2025 stratejisi doğrultusunda yıllık %4.5 su tasarrufu hedefliyoruz. Üstyapı boru sistemlerimizin yanı sıra  yerüstü ve yeraltı boşaltma sistemleri, kanalizasyon sistemleri, endüstriyel atık su drenaj sistemleri, yağmur suyu tahliye sistemleri gibi ürünlerimiz de yüksek standartlarda üretiliyor. Sularımızın temiz ve güvenilir kullanımını sağlamak için korozyona uğramayan, esnek, yüksek mukavemetli, kimyasallara dayanıklı ürünler, özellikle deprem kuşağında yer alan ülkemiz için önem taşıyor.

Toplumsal farkındalığın artması bir diğer önemli bir konu. 2021 yılında başlattığımız “Suyun Sonu Var” kampanyamızı 2022 yılında da sürdürüyoruz. Çerkezköy ve Şanlıurfa tesislerimizdeki su tasarrufu çalışmalarımıza ek olarak çalışanlarımızın farkındalığını desteklemek adına Dünya Su Günü özelinde birtakım etkinlikler düzenliyoruz. Hazırladığımız el broşürleri ile suyun hayatımızdaki önemini anlatıyor ve su tüketimini azaltmaya davet ediyoruz. 22 Mart-25 Mart tarihlerinde açık olacak standlarımızda yine günlük su tüketimimize dikkat çekiyoruz. Ayrıca etkinlik standlarından dağıtımını yaptığımız kartlarda, su kullanımına yapacağı katkıları ilgili haneye yazıp standa bırakan her bir kişiye özel, Suyun Sonu Var projesine katkılarından dolayı teşekkür yazısı ve etkinlik t-shirt’ü hediye edileceğiz. 2022 yılında toplumsal farkındalığı artırmak adına hazırladığımız radyo spotlarımızla da çeşitli kanallarda su tüketimi konusunda bilgilendirme yapmaya başladık. Çünkü suyun sonunun var olduğunu bilerek hareket etmek hepimizin görevi”.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Borular

CRANE RESISTOFLEX® üretimini 48” (DN1200) çapa yükseltti

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sektörde vana ve pompa grubu başta olmak üzere ürünlerinin yüksek kalitesi ve performansı ile tanınan LEON TEKNİK, geniş ürün portföyünde yer alan RESISTOFLEX® ATL* Özel Teflon Kaplı Boru Hatları & Fittingsleri ile özellikle korozif etkisi yüksek akışkanların hatları için komple çözümler sunmaktadır. (*Advanced Technology Liner) 

Endüstrideki ihtiyaçlar dikkate alınarak üretim çapı 48” (DN1200)’e kadar artırılan RESISTOFLEX® teflon kaplı ürünler, özellikle saf fosfarik asit üretimi, deniz suyu uygulamaları, FGD üniteleri ve SO2 Scrubber kolonu gibi uygulamalarda söz konusu olan geniş çap ihtiyacını karşılayabilmekte ve geniş çaplı kompleks kolonları prosese özel olarak imal edebilmektedir.

Korozif ve zorlu uygulamalarda paslanmaz çeliğin dayanımının yetersiz olduğu noktalarda daha nitelikli ve dirençli malzemeler olan 904L, Duplex, Hastelloy, Alloy 20, Monel, Inconel vb. özel alaşım metaller yerine, bu özel alaşımlar ile aynı performansı sağlayan ve yaklaşık %75 oranında daha düşük yatırım gerektiren RESISTOFLEX® ürün grupları ile komple ve kalıcı çözümler sunmaktadır.

Boru hattı ve vana seçiminde korozif etkinin en önemli faktör olduğu uygulamaların başında sülfürik asit, hidroklorik asit, hidroflorik asit, hidrobromik asit, sıvı ya da gaz klor gibi akışkanlar gelmektedir.

LEON TEKNİK proseste kronik sorunlara, duruşlara ve periyodik bakım maliyetlerine sebep olan bu tür akışkanlarda tüm boru hattının ve bu hat üzerinde kullanılacak olan tüm vanaların ya da filtre, gözetleme camı, flexible hortum gibi ilave ekipmanların teflon kaplı olarak tedarikini sağlayarak, proses verimliliğine katkıda bulunmakta ve bakım-onarım maliyetlerinde tasarruf sağlamaktadır.

RESISTOFLEX® ATL Boru Hatları ve Fittingsleri 75 yılı aşan tecrübe ve patentli Thermalok® teknolojisi ile üretilmektedir. Thermalok® prosesi, karbon çelik ya da paslanmaz çelik boru hatlarının PTFE (Polytetrafluorethylen) veya PFA (Perfluoralcoxy) ile kaplanmasında kullanılmakta olan en gelişmiş teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde PTFE ya da PFA Teflon kaplamanın geçirgenliği (permeation) minimum seviyeye indirilerek daha uzun ömürlü bir çözüm sunulmaktadır. Patentli bu teknoloji sayesinde diğer üretim yöntemleri ile karşılaştırıldığında yaklaşık %60 daha az geçirgenlik sağlanmaktadır.  

RESISTOFLEX® ATL teknolojisinin diğer avantajları:

 • Yekpare Fluorocarbon kaplama boru ve flanşları çevreleyerek kimyasalların metalle temasını ve korozyonu önlemesi.
 • Üstün kimyasal, fiziksel direnci ve çok uzun kullanım ömrüyle her fabrikada kullanılabilir olması.
 • Full vakum altında çalışabilme.
 • Fiziksel çarpmalardan, ani ısı şoklarından, düzensiz sıcaklık değişimlerinden basınç dalgalarından ve titreşimden etkilenmemesi.    
 • Dış yüzeyinin korozyona mukavm özel kaplamalı olması.
 • Esnek uygulama sıcaklığına sahip olması (-30°C‘den +260°C’ye kadar).
 • Çok pürüzsüz astar yüzeyine ve akışkanın PFA kaplamaya tutunamaması.
 • Elektriksel iletkenlik özelliğine sahip kaplama (Conductive PTFE) yapılabilmesi.
 • Gıda ve ilaçlarda kullanımının FDA tarafından resmi olarak onaylanmış olması.
 • Kimyasal ile tepkimeye girmemesi.
 • Titreşimleri sönümleme.
 • UV ışıklarından etkilenmeme.
 • Hava koşullarından etkilenmemesi.
 • Akışkanın doğasına zarar vermemesi. 

RESISTOFLEX® ATL Özel Teflon Kaplı Boru Hatları ve Fittingsleri müşterilerimizin göndermiş olduğu çizimler dikkate alınarak izometrik olarak da üretilebilmektedir. 500 mm’den 6.000 mm’ye kadar standart uzunluklarda üretilen boru hatlarının yanı sıra prosesin AutoCAD, Solidworks, CATIA gibi izometrik CAD çizimleri üzerinden talep edilen tüm uzunluklarda boru hattı üretimi de milimetrik hassasiyet ile yapılabilmektedir. 

Prosese özel olarak üretilen parçalar, montaj kolaylığı sağlamakla birlikte, gerektiğinde boru hattında kısmi revizyonlara ya da yeni hatlar çekilmesine de imkan vermektedir. Bu sayede montajı veya demontajı pratik olan, uzun vadeli ve güvenilir bir boru hattı prosese entegre edilebilmektedir. 

RESISTOFLEX® ATL Özel Teflon Kaplı Boru Hatları ile birlikte borulamada ihtiyaç olabilecek eşit ya da redüksiyon T parçalar, 45° dirsek, 90° dirsek, konsantrik ya da ekzantrik redüksiyonlar, ara parçalar, kör flanşlar gibi ilave bağlantı parçaları da standart olarak üretilmektedir. Müşteri taleplerine ve izometriye bağlı olarak özel tasarım redüksiyon, manifold ve “S” tipi bentler de teflon kaplı olarak üretilebilmektedir.  

Detaylı bilgi için lütfen temasa geçiniz:
info@leonteknik.com 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com