Connect with us

Pompalar

ORE, Standart Pompa’nın üretim gücü ile 7/24 yanınızda

Yayın Tarihi:

on

ISK SODEX Fuarı’nda, ORE Maden Pompaları Satış Uzmanı Mevlüt Can Olgun ile keyifli bir söyleşi yaptık. Standart Pompa iştiraki bir firma olan ORE, Standart Pompa tarafından maden sektöründe özellikle sahada müdahaleyi ve süpervizörlüğü ön plana çıkarmak amacıyla kuruluyor. ORE Satış Uzmanı Mevlüt Can Olgun ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Maden sektörüne özel ürünleriniz var. Yerli bir firma olarak farkınız nedir?

Yerli bir firma olarak farkımız maden sektörünün gereksinimlerini çok iyi bilen dinamik bir ekip olmamız. Bu dinamizmi, üretim kalitesi dünyanın en zorlu şartlarında çalışan pompaları ile  onay almış Standart Pompa güvenilirliği ile birleştiriyoruz.

Müşterilere sağladığınız teknik destek ve mühendislik hizmetlerinden bahsedebilir misiniz?

Dinamik ve çözüm odaklı bir ekibiz. Madendeki ihtiyacı görmek, yerinde tespit etmek, olası problemleri önceden görebilmek adına hep sahadayız. Yerinde keşif ve devreye alma hizmetlerimizden ücret talep etmiyoruz.

Madencilik sektöründeki firmalar sizi neden tercih etmeli?

Madende zamanın ne kadar kıymetli bir dönüşüm olduğunu biliyoruz, üretimin her anı değerli. Bu proseslerde çalışacak olan pompaların dayanıklı olmasının yanı sıra hızlı yedek parça temini çok önemli. Türkiye’de üretilen bir ürün olarak pompalarımızın 2022 yılı itibari ile yedek parça stoğu da olacağı için müşterilerimizin beklentilerini rakiplerimize göre çok daha hızlı karşılayabileceğiz.

Standart Pompa’nın kapsamlı  servis ağı da burada dikkate değer. Her şeyden önce en ufak bir arızada sahaya çıkıp pompanın başına gidiyoruz. Özellikle maden için kurulmuş bir ekip olduğumuz için çok farklı prosesler görüyoruz ve bu prosesler tecrübemize daha fazla katkı yapıyor. Kömür, krom, altın, bakır ve kimyasal proseslerine hakimiz. Hızlı termin, pompanın kurulum aşamalarında süpervizörlük çalışmaları, ayrıca yedek parça konusunda da son derece kısa terminler hedeflerimiz arasında bulunuyor.

Firma olarak sizi öne çıkaran özellikleriniz nelerdir?

Kuruluş amacımızın ana esaslarından biri olarak benimsediğimiz kriter, prosesteki basınçlandırma ürünlerinin hepsini çalıştığımız madenlerde temin edilebilir üretici olmak. Bazen malzeme özelliği, teknik özellik, dizayn özelliği gibi farklı kriterler de aranabilir.

Üç farklı grupta üretim yapan tek firmayız. Birinci grupta komple yüksek krom alaşımlı çelik döküm, ikinci grupta yüksek krom alaşımlı çelik döküm astarlı ve üçüncü grupta ise doğal kauçuk astarlı ürünlerin imalatını yapabiliyoruz.

Üç modelden söz ettiniz. Üç modelin de bir madende aynı anda bulunması gerekiyor mu? 

Üç grup ürünün bir madende bulunması şartı yok ancak üç grup ürünün de olduğu tesisler var. Çamur pompası grupları dışındaki tesisin ihtiyaç duyacağı diğer ürünlerde de Türkiye’deki en fazla ürün çeşidine sahip olan Standart Pompa, bu tür ihtiyaçlara da cevap vermektedir. 

Yedek parça konusu sektörde önemli bir yer tutuyor. Bu konuda müşterilere sağladığınız avantajlar nelerdir?

Yedek parça tesisin devamlılığı için çok önemli. Maden üreticisi açısından yedek parçayı stok tutmak ise ekstra bir maliyet oluşturuyor. Bizim farkımız stok tutma maliyetinin yükünü yüzde elli oranında tesisin üzerinden almamız. 

7/24 teknik desteğiniz var diyebilir miyiz? 

Tabii ki. Şunu vurgulamak istiyorum: Sahadan kaçınan insanlar değiliz. Gece, gündüz, hafta içi, hafta sonu fark etmeksizin her zaman gelir, pompanın başında teknik desteğimizi verir, süpervizörlüğümüzü yaparız.

Pompanın çalıştırılmasını takip eden zamanlarda da firmayla irtibatınız sürüyor. Bu sürecin nasıl işlediğini analatabilir misiniz?

Pompalarımız, üretim sürecinde ve sonunda sevk edilmeden önce Standart Pompa  kalite kontrol süreçlerinden geçer ve pompa performans testi gerçekleştirilir. Sonrasında ise bu süreç bizim için sonlanmış üründe problem çıkana kadar bekleme şeklinde devam etmiyor. Devreye alma sonrası rutin ziyaretlerimiz ile aslında hiçbir sorun olmasa da pompa sistemde çalışır durumda olsa dahi yaptığımız ziyaretlerde ya da ara vermelerinde pompayı demonte hale getirip malzeme dayanım/aşınma gibi süreçlerini yakında takip ediyoruz. Geçtiğimiz  günlerde  5 ay süre ile çalışmış olan bir pompamızın ara verme sürecinde kontrollerimizi yaptık. Bu aynı zamanda birebir ürün takibimizi ve buradan çıkacak olan geri bildirimler ile ürün üzerinde sürekli iyileştirme ve geliştirme faaliyetlerimizi de destekliyor. Her zaman gelişim ve iş birliğine açık, ürününe güvenen bir firmayız. 

Mevlüt Can OLGUN kimdir?
Adım Mevlüt Can Olgun, yaklaşık 8-9 yıldır bu sektörün içerisindeyim. Daha önce Özkan Makine’de 6 yıla yakın Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü olarak görev yaptım. 2 senedir ORE Maden Pompaları Satış Uzmanı olarak çalışıyorum. ORE, Standart Pompa iştiraki olarak firma tarafından maden ve prosesleri için kurulan özel bir ekip olma özelliğini taşıyor. Bu ekibin satış kanadındayım. Bu ekibin arkasında müthiş bir Ar-Ge ve Standart Pompa’nın üretim gücü var. Bizler ORE A.Ş. olarak özellikle sahadayız. Maden grupları ve benzeri prosesleri olan işletmelere çamur gibi zor akışkanlar için tamamen yüksek krom alaşımlı beyaz dökme demir, diğerinin dış gövdesi sfero döküm, iç astarı yüksek krom alaşımlı beyaz dökme demir, yine son olarak dışı sfero döküm içi kauçuk malzemeden üç farklı modelimizin tedarikini gerçekleştiriyoruz. Bunlar için dört farklı çark tipimiz bulunuyor. Bunlar kapalı çark, yarı-açık çark, vorteks çark ve tam gömülü vorteks çark. Bazı özel kuruluşlarda çalışan referans pompalarımız da mevcut.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

ECO-SYS Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Full otomasyon ile entegre edilerek; arıza tespit bildirimi, otomatik arıza bildirimi, kullanıcı dostu arayüz, yüksek enerji verimliliği ile birlikte daha birçok özellik sayesinde tak-çalıştır olarak üretilen ECO-SYS, sistemler ile uyum içerisinde çalışır. Kabin sayesinde dışardan gelen etkenlere karşı sistem içerisinde oluşabilecek arızaları en aza indiren ECO-SYS, enerji verimliliğini sağlamak için sistemlerin ihtiyacı kadar çalışır.

Tak-çalıştır

Sistemle bağlantısı yapıldıktan sonraki tüm işlemleri kendisi yapan ECO-SYS Serisi Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Sistemi, tasarımı ile kullanım kolaylığı sağlar.

Enerji verimliliği

Tamamen enerji verimliliği üzerine tasarlanan ECO-SYS, yenilikçi anlayış içerisinde enerji verimliliğine katkıda bulunur.

Scada sistemine entegrasyon

Sistem içerisindeki bilgileri scada ile bağlantı sağlar.

Otomatik arıza bildirimi

ECO-SYS’nin arıza durumunda hareketli aksamları ile ilgili arıza bildirim ekranı, kendi sisteminde entegre durumlarda arıza paylaşma fonksiyonu ile kolaylık sunar.

Kullanıcı dostu arayüz

Vakum sistemler için tasarlanan dokunmatik ekran sayesinde, her şey daha kolay!

Sektörler

ECO-SYS; kimya, gıda, plastik, tekstil, cam, seramik, sağlık, kağıt, şeker, deri, maden, orman endüstrisi, vakumla kaldırma, yer altı suları, enerji santralleri, seramik ve savunma sanayi sektörleri için uygundur.

Bakım

Bakım gerektirmeden uzun süre yüksek verimle çalışır.

Devamını Oku

Elektrik Motorları

Başarı hikayelerinin çözüm ortağı VEK Motor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

17’den fazla ülkeyle iş birliği içerisinde 8 markayı Türkiye’nin imalat sanayisiyle buluşturan VEK, yarım asra yaklaşan sektör birikimi, mühendislik alanında uzman kadrosu ve müşterilerinin ürettiği ürünler konusundaki tecrübesiyle önemli projelerin çözüm ortağı konumunda yer alıyor. Güçlü iş ortaklıkları sayesinde dünyanın lider markalarını tek kaynaktan sunan VEK, sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren mühendis ağırlıklı çalışan yapısıyla bu markaların kalitesini; mühendislik, sahada elde edilmiş tecrübe, imalat sanayisindeki bilgi-birikim, satış öncesi ve sonrası hizmetlerle buluşturuyor.

Elektrik motorlarında WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon; inverter ve test sistemlerinde KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric; redüktör grubunda ise Yılmaz Redüktör’ü geniş ürün yelpazesinde barındıran VEK; doğru ürün, doğru teknoloji ve doğru sistem tasarımı ile daha verimli, daha çevreci, daha kompakt ve uygun fiyatlı çözümler sunuyor.

Müşterilerinin ürettiği pompa, kompresör vb. ürünler hakkında da bilgi sahibi olan VEK; su ve atık su uygulamalarından petrol ve doğal gaz endüstrisine, inşaat ve altyapıdan denizcilik sektörüne, tarım endüstrisinden enerji üretimine kadar 15’ten fazla sektörün ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılıyor.

Referansları arasında Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, Procyon Elektrik, İSKİ, DSİ, TCDD, ASKİ, Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, EMCEKARE, Masdaf, Olgun, Netafim, EBARA, MSP gibi kurum ve kuruluşların yer aldığı VEK, pek çok önemli projenin çözüm ortağı oluyor.

Firmanın tamamladığı referans projeler arasında şunlar yer alıyor:

İSKİ Kazandere Terfi Merkezi 1.6 MW OG motor tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Akpazar Ovası Sulama Projesi kapsamında 800 kW orta gerilim motorun tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Denizli Tavas Projesi kapsamında 500kw AG motor tedariki ve kurulumu.

İSKİ Büyükçekmece Hamsu Pompa İstasyonu Projesi’nde 355kw OG motor tedarik ve kurulumu.

BM destekli Etiyopya Sulama Projesi kapsamında 14 adet AG ve 23 adet OG motor tedarik ve kurulumu (toplam kurulu güç 25.000 kW).

DSİ Boztepe Projesi kapsamında 800kW AG motor tedarik ve kurulumu.

Özbekistan Enerji Santral Projesi kapsamında 7 adet OG motor değişimi.

İSKİ Anadolu Terfii Merkezlerinde IE4 yüksek verimli motor değişim projesi.

BM destekli Tanzanya ve Ruanda Sulama Projeleri kapsamında muhtelif güçlerde toplamda 18 adet AG motor (toplam kurulu güç 4.800 kW).

Adana Adliyesi Soğutma Ünitesi 800kw değişken hız sürücülü pano.

Konya Organize Sanayi Arıtma Tesisi Projesi kapsamında muhtelif güçlerde toplam kurulu gücü 6.000 kw AG motor.

DSİ Edirne Çakmak IE4 yüksek verimli motor projesi.

DSİ Isparta Atabey Pompa İstasyonu 1.5 MW OG motor projesi.

İSKİ Terkos 1.1 MW OG motor projesi.

Azerbaycan 1.2 MW OG Motor Projesi.

Devamını Oku

Pompalar

Modern endüstrilerin talepleri Tapflo CTI ve CTH Serisi Santrifüj Pompalar ile karşılanıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

CT pompaları, açık veya yarı açık tek kademeli santrifüj pompalardır. Yüksek kaliteli ve mekanik olarak güçlü paslanmaz çelik AISI 316L’den üretilirler. CT pompalarının, hijyenik (CTH) ve endüstriyel (CTI) olmak üzere uygulamaları da mevcuttur.

Endüstriyel CTI pompaları; kimya, petrol-gaz, madencilik, ambalaj, matbaa, atık-su ve otomotiv sektörlerinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. CTI Serisi, cam püskürtmeli pompa gövdesi ile tasarlanmıştır. Çoğu endüstriyel görevi yerine getirmek için çeşitli bağlantı türleri, mekanik salmastra seçenekleri ve diğer uygulamaları mevcuttur.

Hijyenik CTH pompaları, çok çeşitli gıda, içecek ve tıbbi uygulamalarında kullanılmaktadır. ATEX sertifikalı oldukları için tehlikeli zonlarda da kullanılabilirler. Yemeklik yağ, tatlandırıcılar, alkol, süt ürünleri ve meyve suyu, transfer edilebilecek malzeme ve ürünlerden sadece birkaçıdır. Bir ısıtma ceketinin eklenmesiyle margarin, parafin ve hatta çikolata pompalanması gibi birçok seçenek daha sunabilmektedir. 

Hijyenik uygulama, elektro polisajlı pompa gövdesi ve iç aksamları ile sağlanmaktadır. Bu seri, temizlenebilirliğin ve tahliye edilebilirliğin önemli faktörler olduğu gıda, içecek ve ilaç endüstrilerindeki hijyenik görevler için özel olarak tasarlanmıştır. 

Tapflo Depo ve Servis Sorumlusu Mesut Şahin, “Bakım için gereken özen gösterildiğinde, CT pompaları daha uzun süre verimli ve sorunsuz çalışma sağlayacaktır.” diyor. 

CT pompaları çeşitli seçeneklerle sunulmaktadır:

Yağlanmış salmastra: Potansiyel bir kuru çalışma riski veya ürünün katılaşma veya kristalleşme eğilimi gösterdiği durumlarda harika bir seçenektir. Mekanik salmastra haznesine bir yağ deposu bağlanmıştır.

Yıkanmış salmastra: Aşındırıcı veya yapışkan partiküller mevcut olduğunda, yıkanmış salmastra sisteminin kullanılması önerilir.

Isıtma/soğutma ceketi: Ürünün katılaşma riskinin olduğu durumlarda mekanik salmastra için mükemmel koruma sağlar. Isıtma ceketi, pompalanan ürünün yüksek veya düşük belirli bir sıcaklığı muhafaza etmesi gereken durumlarda da kullanılmaktadır.

Hijyenik muhafaza: Opsiyonel motor muhafazası mevcuttur. Paslanmaz çelikten yapılmıştır ve elektrik motoru için kolay temizlik ve sıçrama koruması sağlar. Pompa standart olarak ayaklarla donatılmıştır.

Pompa tahliyesi: Kolay tahliye sağlamak için pompa gövdesi bir tahliye ve tahliye tapası ile tasarlanabilir.

Uzun akuple uygulaması: Yağ gibi 180°C’ye kadar sıcak ürünlerin pompalanmasında, mükemmel bir çözümdür. Komple pompa ünitesi kaplin, yatak ve muhafaza ile taban plakasına monte edilmiştir. Ek yatak kullanımı da pompa ünitesinin daha stabil çalışmasını sağlar.

Yarı-açık çark; güçlendirilmiş çark: Bu seçenek, daha stabil çalışma, daha düşük gürültü, daha düşük titreşim sağlar. Pompalanan akışkanda sert katılar mevcut olduğunda müşterilerimize yarı açık çark kullanmalarını şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Tapflo Ülke Müdürü Cüneyt Başar, “Tapflo olarak çok çeşitli endüstrilerin taleplerini karşılayacak eksiksiz CT ürün grubuna sahibiz. Müşterilerimize tüm ihtiyaçlarını karşılayacak CTH veya CTI olsun, bir CT pompasını vermeyi garanti ediyoruz.” diyor.

Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et