Connect with us

Pompalar

ORE, Standart Pompa’nın üretim gücü ile 7/24 yanınızda

Yayın Tarihi:

on

ISK SODEX Fuarı’nda, ORE Maden Pompaları Satış Uzmanı Mevlüt Can Olgun ile keyifli bir söyleşi yaptık. Standart Pompa iştiraki bir firma olan ORE, Standart Pompa tarafından maden sektöründe özellikle sahada müdahaleyi ve süpervizörlüğü ön plana çıkarmak amacıyla kuruluyor. ORE Satış Uzmanı Mevlüt Can Olgun ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Maden sektörüne özel ürünleriniz var. Yerli bir firma olarak farkınız nedir?

Yerli bir firma olarak farkımız maden sektörünün gereksinimlerini çok iyi bilen dinamik bir ekip olmamız. Bu dinamizmi, üretim kalitesi dünyanın en zorlu şartlarında çalışan pompaları ile  onay almış Standart Pompa güvenilirliği ile birleştiriyoruz.

Müşterilere sağladığınız teknik destek ve mühendislik hizmetlerinden bahsedebilir misiniz?

Dinamik ve çözüm odaklı bir ekibiz. Madendeki ihtiyacı görmek, yerinde tespit etmek, olası problemleri önceden görebilmek adına hep sahadayız. Yerinde keşif ve devreye alma hizmetlerimizden ücret talep etmiyoruz.

Madencilik sektöründeki firmalar sizi neden tercih etmeli?

Madende zamanın ne kadar kıymetli bir dönüşüm olduğunu biliyoruz, üretimin her anı değerli. Bu proseslerde çalışacak olan pompaların dayanıklı olmasının yanı sıra hızlı yedek parça temini çok önemli. Türkiye’de üretilen bir ürün olarak pompalarımızın 2022 yılı itibari ile yedek parça stoğu da olacağı için müşterilerimizin beklentilerini rakiplerimize göre çok daha hızlı karşılayabileceğiz.

Standart Pompa’nın kapsamlı  servis ağı da burada dikkate değer. Her şeyden önce en ufak bir arızada sahaya çıkıp pompanın başına gidiyoruz. Özellikle maden için kurulmuş bir ekip olduğumuz için çok farklı prosesler görüyoruz ve bu prosesler tecrübemize daha fazla katkı yapıyor. Kömür, krom, altın, bakır ve kimyasal proseslerine hakimiz. Hızlı termin, pompanın kurulum aşamalarında süpervizörlük çalışmaları, ayrıca yedek parça konusunda da son derece kısa terminler hedeflerimiz arasında bulunuyor.

Firma olarak sizi öne çıkaran özellikleriniz nelerdir?

Kuruluş amacımızın ana esaslarından biri olarak benimsediğimiz kriter, prosesteki basınçlandırma ürünlerinin hepsini çalıştığımız madenlerde temin edilebilir üretici olmak. Bazen malzeme özelliği, teknik özellik, dizayn özelliği gibi farklı kriterler de aranabilir.

Üç farklı grupta üretim yapan tek firmayız. Birinci grupta komple yüksek krom alaşımlı çelik döküm, ikinci grupta yüksek krom alaşımlı çelik döküm astarlı ve üçüncü grupta ise doğal kauçuk astarlı ürünlerin imalatını yapabiliyoruz.

Üç modelden söz ettiniz. Üç modelin de bir madende aynı anda bulunması gerekiyor mu? 

Üç grup ürünün bir madende bulunması şartı yok ancak üç grup ürünün de olduğu tesisler var. Çamur pompası grupları dışındaki tesisin ihtiyaç duyacağı diğer ürünlerde de Türkiye’deki en fazla ürün çeşidine sahip olan Standart Pompa, bu tür ihtiyaçlara da cevap vermektedir. 

Yedek parça konusu sektörde önemli bir yer tutuyor. Bu konuda müşterilere sağladığınız avantajlar nelerdir?

Yedek parça tesisin devamlılığı için çok önemli. Maden üreticisi açısından yedek parçayı stok tutmak ise ekstra bir maliyet oluşturuyor. Bizim farkımız stok tutma maliyetinin yükünü yüzde elli oranında tesisin üzerinden almamız. 

7/24 teknik desteğiniz var diyebilir miyiz? 

Tabii ki. Şunu vurgulamak istiyorum: Sahadan kaçınan insanlar değiliz. Gece, gündüz, hafta içi, hafta sonu fark etmeksizin her zaman gelir, pompanın başında teknik desteğimizi verir, süpervizörlüğümüzü yaparız.

Pompanın çalıştırılmasını takip eden zamanlarda da firmayla irtibatınız sürüyor. Bu sürecin nasıl işlediğini analatabilir misiniz?

Pompalarımız, üretim sürecinde ve sonunda sevk edilmeden önce Standart Pompa  kalite kontrol süreçlerinden geçer ve pompa performans testi gerçekleştirilir. Sonrasında ise bu süreç bizim için sonlanmış üründe problem çıkana kadar bekleme şeklinde devam etmiyor. Devreye alma sonrası rutin ziyaretlerimiz ile aslında hiçbir sorun olmasa da pompa sistemde çalışır durumda olsa dahi yaptığımız ziyaretlerde ya da ara vermelerinde pompayı demonte hale getirip malzeme dayanım/aşınma gibi süreçlerini yakında takip ediyoruz. Geçtiğimiz  günlerde  5 ay süre ile çalışmış olan bir pompamızın ara verme sürecinde kontrollerimizi yaptık. Bu aynı zamanda birebir ürün takibimizi ve buradan çıkacak olan geri bildirimler ile ürün üzerinde sürekli iyileştirme ve geliştirme faaliyetlerimizi de destekliyor. Her zaman gelişim ve iş birliğine açık, ürününe güvenen bir firmayız. 

Mevlüt Can OLGUN kimdir?
Adım Mevlüt Can Olgun, yaklaşık 8-9 yıldır bu sektörün içerisindeyim. Daha önce Özkan Makine’de 6 yıla yakın Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü olarak görev yaptım. 2 senedir ORE Maden Pompaları Satış Uzmanı olarak çalışıyorum. ORE, Standart Pompa iştiraki olarak firma tarafından maden ve prosesleri için kurulan özel bir ekip olma özelliğini taşıyor. Bu ekibin satış kanadındayım. Bu ekibin arkasında müthiş bir Ar-Ge ve Standart Pompa’nın üretim gücü var. Bizler ORE A.Ş. olarak özellikle sahadayız. Maden grupları ve benzeri prosesleri olan işletmelere çamur gibi zor akışkanlar için tamamen yüksek krom alaşımlı beyaz dökme demir, diğerinin dış gövdesi sfero döküm, iç astarı yüksek krom alaşımlı beyaz dökme demir, yine son olarak dışı sfero döküm içi kauçuk malzemeden üç farklı modelimizin tedarikini gerçekleştiriyoruz. Bunlar için dört farklı çark tipimiz bulunuyor. Bunlar kapalı çark, yarı-açık çark, vorteks çark ve tam gömülü vorteks çark. Bazı özel kuruluşlarda çalışan referans pompalarımız da mevcut.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Jessberger’den esnek bir acil durum seti: Diyaframlı pompalı sistem

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Güvenlik ve çevre kaynaklı nedenlerle yakıt veya diğer tehlikeli maddeler gerektiğinde dışarı pompalanmalıdır. Jessberger’in bu gibi durumlar için geliştirdiği esnek bir acil durum seti olan diyaframlı pompalı sistemde; gerekli tüm aksesuarları ile birlikte pratik, toz ve su geçirmez bir taşıma çantasına yerleştirilmiş uygun bir hava ile çalışan diyaframlı pompa bulunur.

Pompa, 200 bar veya 300 bar emisyon silindiri, kompresör veya basınçlı hava bağlantısı yardımıyla emniyetli bir şekilde çalıştırılır. 55 l/dk’ya kadar çıkış gücüyle bu pompa çoğu uygulama için yeterlidir.

Teslimat kapsamı:

 • 1 adet hava ile çalışan çift diyaframlı pompa.
 • 1 basınç hortumu 1/2 inç, paslanmaz çelik, 2 m uzunluğunda, Kamlock hızlı çözülüm.
 • 1 emme hortumu 1/2 inç, paslanmaz çelik, 2 m uzunluğunda, Kamlock çabuk açılma.
 • 1 adet ayrılabilir emisyon borusu, 1/2″, paslanmaz çelik.
 • Klipsli 1 adet topraklama kablosu.
 • 2 metre hızlı bağlanabilir basınçlı hava hortumu.
 • Akış hızının optimum şekilde ayarlanması için küresel vanalı 1 filtre regülatörü.
 • 1 Jessberger taşıma çantası.

Seçenekler: 

 • Genel basınçlı hava silindirleri için 300 bar basınç düşürücü.
 • Emme borusu için filtre.
 • Basınçlı hava bağlantısı için bağlantı adaptörü.
 • 5m uzatma hortumu 1/2 inç, paslanmaz çelik, kam kilitlemeli konnektörlü.

Özellikler:

 • Dökme alüminyumdan veya polipropilenden yapılmış hava ile çalışan çift diyaframlı pompa.
 • Çok sağlam ve hafif.
 • Esnek uygulama alanı.
 • Alkalilere ve asitlere karşı dayanıklılık (versiyona bağlı olarak şartlı olarak dayanıklıdır).
 • Bir emisyon şişesi ile 500-700 l pompalama kapasitesi.
 • Sıçramaya, toza ve darbeye dayanıklı plastik bir kutuda kullanıma hazır şekilde saklama.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

AODD pompa malzemesi seçiminde 4 faktör

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Çift diyaframlı pompa yapı malzemesi seçimi, güvenlik ve güvenilirlik açısından maksimum performansın elde edilmesinde temel bir faktördür. Uygun olmayan malzeme seçimi, pompanın performansını ve karlılığını düşürürken arıza süresinin artmasına neden olabilir.

Bu seçim sürecini optimize etmek için malzeme seçerken göz önünde bulundurulması gereken 4 ana husus vardır.

1. AODD pompasının kimyasal uyumluluk derecesi

Dikkate alınması gereken ilk faktör, yönetilecek akışkan ile onunla temas halinde olan pompa bileşenleri arasında var olan kimyasal uyumluluğun derecesidir. Bu bileşenler şunlardır:

 • Gövdeler ve manifoldlar
 • Membranlar
 • Küreler
 • Küre olukları
 • O-ringler ve contalar

Uyumluluk derecesini öğrenmek için taşınacak madde ile pompa malzemeleri arasında bir uyumluluk derecesi sağlayan DEBEM’in kimyasal uyumluluk kılavuzuna başvurmak mümkündür. Kimyasal olarak uyumlu malzemelerin kullanılması, pompanın performansını kesin olarak artırır.

2. Çift diyaframlı pompa ile taşınacak akışkanın türü

Akışkan türü, kimyasal uyumluluk derecesi ile yakından ilişkilidir. Bu durumda aşındırıcı maddelerin taşınması gerekiyorsa gövdeler ve manifoldlar için çelik, küreler veya membranlar için NBR gibi dayanıklı malzemelerin seçilmesi gerekir. Akışkanın viskozitesi de malzeme seçimiyle yakından bağlantılıdır. Yüksek viskoziteli maddelerin taşınması, paslanmaz çelik gibi ağır malzemelerin kullanılmasını gerektirir. İkincisi, küreler için daha hafif malzemelerden farklı olarak, akışkan içerisinde yüzme eğilimi göstermezler ve bu nedenle pompanın performans akışını olumsuz yönde etkilemez. Gıda uygulamalarında kullanılan pompaların temizlik ve sanitasyon koşullarına bağlı olarak pürüzsüzlük ve parlaklık açısından özel gereksinimleri vardır.

 3. AODD pompası kullanım ortamları

AODD pompaları basınçlı hava ile çalışır ve elektrik kullanımı gerektirmez. Bu pompalar, potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda bile güvenli ve güvenilir bir şekilde kullanılabilir; ancak pompalama aşamaları sırasında statik elektrik birikimi, özellikle yanıcı sıvıların taşınmasına yönelik uygulamalarda veya tutuşma riski olan buharların bulunduğu alanlarda bazı risklere neden olabilir. Karbon fiberli iletken plastik malzemelerin kullanılması, pompanın güvenlik seviyesini artırır ve onu özellikle potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanım için uygun hale getirir. Dış mekan kurulumu durumunda, plastik malzemelere kıyasla güneş ışığına veya dış unsurlara karşı daha yüksek derecede dayanıklılığa sahip metal malzemelerin seçilmesi tavsiye edilir. Diğer bir seçim unsuru da pompanın sahip olması gereken sertifikalardır. Bunlara örnek; patlayıcı ortamlar için Atex Sertifikası veya gıda için FDA Sertifikası’dır.

4. Çift diyaframlı pompanın taşınabilirliği

AODD pompasının portatif bir uygulama içerisinde kullanılması durumunda hareket etmesine engel olmayan daha hafif malzemelere öncelik vermek gerekir. Özellikle AODD pompalarının manuel olarak hareket ettirildiği yer altı madenlerinde pompanın ağırlığı çok önemli bir faktördür. Bu durumda plastik veya alüminyum gibi hafif malzemelere yönelmek en iyi çözümdür.

AODD pompa için en iyi malzeme nasıl seçilir?

Yukarıda listelenen faktörler, bir çift diyaframlı pompanın malzemesini seçmeden önce göz önünde bulundurulması gereken ana hususları temsil eder. Daha fazla ihtiyaç olması durumunda, DEBEM ekibinin uygulama ihtiyaçları doğrultusunda en iyi seçimi yapmanızı sağlamak için gerekli tüm teknik bilgileri sağlayabileceğini ve böylece AODD pompalama teknolojisine yapılan ilk yatırımı optimize edebileceğini hatırlamak gerekir.

Kaynak: DEBEM

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

ANDRITZ, pompa kontrolü için esnek ve özel bir çözüm sunuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ; sprinkler, atık su, kaldırma, basınç yükseltme ve yangın söndürme sistemlerinde ve su tedarik ağlarında birbirine bağlı pompalar için esnek ve bağımsız kontrol ünitesi olan ANDRITZ pompa kontrolörünü (APC) piyasaya sürüyor.

Kusursuz esnekliğe sahip APC, uzman personel gerektirmeden, tesisteki özel koşullara uyacak şekilde, hızlıca, sezgisel bir konfigürasyon arayüzü aracılığıyla kullanıcıların kendilerinin ayarlama yapmalarına olanak tanıyor. APC ile çalışma modları ve mevcut sensörler sadece birkaç tıklama ile sisteme entegre edilebiliyor. Serbestçe ayarlanabilen kontrol parametreleri tesis koşullarına otomatik ve optimum ayarlama sağlıyor, böylece yüksek çalışma güvenilirliğinin korunmasına ve dolayısıyla işlemin optimize edilmesine önemli bir katkı sağlıyor. APC ayrıca sisteme entegre pompalar ile optimum çalışma sağlayarak tesisin verimli ve mümkün olan en uzun hizmet ömrü ile çalışmasını sağlıyor.

Yenilikçi, uzaktan çözüm

Uzaktan izleme konsepti veya mevcut daha yüksek seviyeli sistemlere bağlantı gibi daha fazla pompa ve fonksiyon eklenerek herhangi bir zamanda genişletilebilen APC’ye; operatör, tablet veya akıllı telefon gibi mobil cihazlar aracılığıyla güvenli, uzak bir arabirim kullanarak dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir zamanda erişebiliyor.

ANDRITZ personeli tarafından verilen uzaktan destek ve bunun yanında çeşitli güncellemeler, müşterinin talebi üzerine IIoT işlevlerine de eklenebiliyor. Ek olarak, APC genişletme paketi, titreşim ve enerji tüketimini, çeşitli veri yolu sistemlerine bağlantıları ve ayrıca daha yüksek seviyeli sistemlere bağlantı için ek dijital ve analog giriş/çıkış sinyallerini dikkate alan modülleri içeriyor. Standart tasarımda APC, 6 adede kadar pompa için önceden tanımlanmış kontrol değişkenlerine (basınç, basma yüksekliği ve akış hızı) göre görüntüleme, çalıştırma, bildirim ve kontrol gibi çeşitli işlevler sağlıyor. Kontrol sistemi, pompaları açar ve kapatır, pompalar arasında optimum kullanım dağılımı için pompaları değiştirir, bir arıza durumunda pompaları değiştirir ve ayrıca kuru çalışma koruması, akış izleme ve sıkışma önleme gibi gerekli koruma fonksiyonlarını sağlar. Bu işlevlerin tümü otomatik olarak gerçekleştirilir.

Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ, kağıt hamuru ve kağıt endüstrisi, hidroelektrik sektörü, metal işleme endüstrisi, pompalar, belediye ve endüstriyel sektörlerde katı/sıvı ayrımı için geniş bir yenilikçi tesis, ekipman, sistem ve hizmet portföyü sunuyor. Küresel ürün ve hizmet portföyü, Metris markası altında sunulan elektrik üretimi, geri dönüşüm, nonwoven ve panel levha üretimi tesislerinin yanı sıra otomasyon ve dijital çözümlerle tamamlanıyor. Firmanın yaklaşık 28.400 çalışanı ve 40’tan fazla ülkede 280’den fazla lokasyonu bulunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com