Connect with us

Pompalar

ORE, Standart Pompa’nın üretim gücü ile 7/24 yanınızda

Yayın Tarihi:

on

ISK SODEX Fuarı’nda, ORE Maden Pompaları Satış Uzmanı Mevlüt Can Olgun ile keyifli bir söyleşi yaptık. Standart Pompa iştiraki bir firma olan ORE, Standart Pompa tarafından maden sektöründe özellikle sahada müdahaleyi ve süpervizörlüğü ön plana çıkarmak amacıyla kuruluyor. ORE Satış Uzmanı Mevlüt Can Olgun ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Maden sektörüne özel ürünleriniz var. Yerli bir firma olarak farkınız nedir?

Yerli bir firma olarak farkımız maden sektörünün gereksinimlerini çok iyi bilen dinamik bir ekip olmamız. Bu dinamizmi, üretim kalitesi dünyanın en zorlu şartlarında çalışan pompaları ile  onay almış Standart Pompa güvenilirliği ile birleştiriyoruz.

Müşterilere sağladığınız teknik destek ve mühendislik hizmetlerinden bahsedebilir misiniz?

Dinamik ve çözüm odaklı bir ekibiz. Madendeki ihtiyacı görmek, yerinde tespit etmek, olası problemleri önceden görebilmek adına hep sahadayız. Yerinde keşif ve devreye alma hizmetlerimizden ücret talep etmiyoruz.

Madencilik sektöründeki firmalar sizi neden tercih etmeli?

Madende zamanın ne kadar kıymetli bir dönüşüm olduğunu biliyoruz, üretimin her anı değerli. Bu proseslerde çalışacak olan pompaların dayanıklı olmasının yanı sıra hızlı yedek parça temini çok önemli. Türkiye’de üretilen bir ürün olarak pompalarımızın 2022 yılı itibari ile yedek parça stoğu da olacağı için müşterilerimizin beklentilerini rakiplerimize göre çok daha hızlı karşılayabileceğiz.

Standart Pompa’nın kapsamlı  servis ağı da burada dikkate değer. Her şeyden önce en ufak bir arızada sahaya çıkıp pompanın başına gidiyoruz. Özellikle maden için kurulmuş bir ekip olduğumuz için çok farklı prosesler görüyoruz ve bu prosesler tecrübemize daha fazla katkı yapıyor. Kömür, krom, altın, bakır ve kimyasal proseslerine hakimiz. Hızlı termin, pompanın kurulum aşamalarında süpervizörlük çalışmaları, ayrıca yedek parça konusunda da son derece kısa terminler hedeflerimiz arasında bulunuyor.

Firma olarak sizi öne çıkaran özellikleriniz nelerdir?

Kuruluş amacımızın ana esaslarından biri olarak benimsediğimiz kriter, prosesteki basınçlandırma ürünlerinin hepsini çalıştığımız madenlerde temin edilebilir üretici olmak. Bazen malzeme özelliği, teknik özellik, dizayn özelliği gibi farklı kriterler de aranabilir.

Üç farklı grupta üretim yapan tek firmayız. Birinci grupta komple yüksek krom alaşımlı çelik döküm, ikinci grupta yüksek krom alaşımlı çelik döküm astarlı ve üçüncü grupta ise doğal kauçuk astarlı ürünlerin imalatını yapabiliyoruz.

Üç modelden söz ettiniz. Üç modelin de bir madende aynı anda bulunması gerekiyor mu? 

Üç grup ürünün bir madende bulunması şartı yok ancak üç grup ürünün de olduğu tesisler var. Çamur pompası grupları dışındaki tesisin ihtiyaç duyacağı diğer ürünlerde de Türkiye’deki en fazla ürün çeşidine sahip olan Standart Pompa, bu tür ihtiyaçlara da cevap vermektedir. 

Yedek parça konusu sektörde önemli bir yer tutuyor. Bu konuda müşterilere sağladığınız avantajlar nelerdir?

Yedek parça tesisin devamlılığı için çok önemli. Maden üreticisi açısından yedek parçayı stok tutmak ise ekstra bir maliyet oluşturuyor. Bizim farkımız stok tutma maliyetinin yükünü yüzde elli oranında tesisin üzerinden almamız. 

7/24 teknik desteğiniz var diyebilir miyiz? 

Tabii ki. Şunu vurgulamak istiyorum: Sahadan kaçınan insanlar değiliz. Gece, gündüz, hafta içi, hafta sonu fark etmeksizin her zaman gelir, pompanın başında teknik desteğimizi verir, süpervizörlüğümüzü yaparız.

Pompanın çalıştırılmasını takip eden zamanlarda da firmayla irtibatınız sürüyor. Bu sürecin nasıl işlediğini analatabilir misiniz?

Pompalarımız, üretim sürecinde ve sonunda sevk edilmeden önce Standart Pompa  kalite kontrol süreçlerinden geçer ve pompa performans testi gerçekleştirilir. Sonrasında ise bu süreç bizim için sonlanmış üründe problem çıkana kadar bekleme şeklinde devam etmiyor. Devreye alma sonrası rutin ziyaretlerimiz ile aslında hiçbir sorun olmasa da pompa sistemde çalışır durumda olsa dahi yaptığımız ziyaretlerde ya da ara vermelerinde pompayı demonte hale getirip malzeme dayanım/aşınma gibi süreçlerini yakında takip ediyoruz. Geçtiğimiz  günlerde  5 ay süre ile çalışmış olan bir pompamızın ara verme sürecinde kontrollerimizi yaptık. Bu aynı zamanda birebir ürün takibimizi ve buradan çıkacak olan geri bildirimler ile ürün üzerinde sürekli iyileştirme ve geliştirme faaliyetlerimizi de destekliyor. Her zaman gelişim ve iş birliğine açık, ürününe güvenen bir firmayız. 

Mevlüt Can OLGUN kimdir?
Adım Mevlüt Can Olgun, yaklaşık 8-9 yıldır bu sektörün içerisindeyim. Daha önce Özkan Makine’de 6 yıla yakın Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü olarak görev yaptım. 2 senedir ORE Maden Pompaları Satış Uzmanı olarak çalışıyorum. ORE, Standart Pompa iştiraki olarak firma tarafından maden ve prosesleri için kurulan özel bir ekip olma özelliğini taşıyor. Bu ekibin satış kanadındayım. Bu ekibin arkasında müthiş bir Ar-Ge ve Standart Pompa’nın üretim gücü var. Bizler ORE A.Ş. olarak özellikle sahadayız. Maden grupları ve benzeri prosesleri olan işletmelere çamur gibi zor akışkanlar için tamamen yüksek krom alaşımlı beyaz dökme demir, diğerinin dış gövdesi sfero döküm, iç astarı yüksek krom alaşımlı beyaz dökme demir, yine son olarak dışı sfero döküm içi kauçuk malzemeden üç farklı modelimizin tedarikini gerçekleştiriyoruz. Bunlar için dört farklı çark tipimiz bulunuyor. Bunlar kapalı çark, yarı-açık çark, vorteks çark ve tam gömülü vorteks çark. Bazı özel kuruluşlarda çalışan referans pompalarımız da mevcut.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Dikey pompa tipleri ve fonksiyonları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Dikey pompalar, derin bir tanktan veya kuyudan sıvı çekmek için kullanılırlar. Çeşitli şekilleri, boyutları ve işlevleri vardır ancak hepsinde de sıvıları dikey yönde bir borudan yukarı doğru hareket ettiren belirgin bir dikey konfigürasyon bulunur. Düşükten yükseğe çeşitli çalışma sıcaklıklarında, değişen basınçlarda ve sıradan su hizmetlerinden aşındırıcı, yanıcı, işlenmesi zor akışkanlara ve kimyasallara kadar birçok akışkan ile kullanılabilirler.

Dikey santrifüj pompa

Santrifüj pompalar, atık arıtma, karter boşaltma, tank transferi, ajitasyon, ıslak işlemler ve diğer endüstriyel uygulamalarda yer alan aşındırıcı akışkanların transferi için tasarlanmıştır. Dönmeyle meydana gelen kinetik enerjinin akışla hidrodinamik enerjisine dönüştürülmesiyle akışkanları taşır. Bu tür dönme enerjisi motordan veya elektrik motorundan gelir. Akışkanlar, ekseni boyunca hızla dönen çarka girer ve çarkın kanat uçları aracılığıyla çevresi boyunca merkezkaç kuvvetiyle dışarı atılır. Çarkın bu hareketi sıvının hızını ve basıncını arttırır ve aynı zamanda onu pompa çıkışına doğru yönlendirir. Pompa gövdesi, pompa girişindeki sıvıyı sıkıştırmak, çarka yönlendirmek, ardından boşaltmadan önce sıvıyı yavaşlatmak ve kontrol etmek için tasarlanmıştır.

Dikey dalgıç pompa

Kuyu pompası olarak da bilinen dalgıç pompa, gövdesine yakın bağlanmış, hava geçirmez şekilde kapatılmış motora sahiptir. Diğer santrifüj pompa türlerine benzer şekilde çalışır ancak tamamen suya daldırılabilir. Genellikle kanalizasyon hizmetlerinde olduğu gibi yer altındaki akışkanlar için kullanılırlar. Bu pompanın benzersiz özelliği, suyu çekmek yerine yüzeye doğru itmesidir. Dikey dalgıç pompa kullanmanın bir diğer avantajı da yerin çok altında ve su altında çalışmasının gürültü seviyesini en aza indirmesidir.

Dikey türbin pompası

Dikey pompalar veya hat şaftlı pompalar olarak da bilinen dikey türbin pompaları, derin yer altı çukurlarından veya kuyulardan su transferinde yaygın olarak kullanılan santrifüj pompalardır. Motor, tahliye kafası, bir veya daha fazla boru kolonu, hat mili, pompa mili, çoklu hazneler, çarklar ve emme kubbesinden meydana gelirler. Suyu yer altı kuyularından veya rezervuarlarından taşımak için tasarlanmıştır ve genellikle yüksek basınç ve yüksek basınç gerektiren temiz su uygulamaları çevresinde kullanılır ancak birçok endüstri ve uygulama için bu pompaların geniş bir yelpazesine sahiptir.

Dikey karter pompası

Dikey karter pompaları, ıslak çukur uygulamaları için tasarlanmış, tahliye kanalları ayrı, yarı açık veya kapalı çarklı, dikey olarak asılı tek gövdeli pompalardır. Pompanın ayrı tahliye borusu ve destek borusu kolonu vardır. Dikey türbin pompalarında olduğu gibi, pompanın çarkları ve haznenin bir kısmı pompalanan akışkanın altına yerleştirilirken, ana güç mekanizması akışkanın üzerinde tutulur. Derin karterden temiz veya hafif kirlenmiş sıvıları, lifli bulamaçları ve büyük katı içeren sıvıları pompalamak amacıyla endüstriyel uygulamalar için tasarlanmıştır.

Dikey pompalar, tümü ilgili sistemlere özgü çeşitli tasarımlar, malzemeler ve kullanımlara sahiptir. Eski Floway® markamız su ve atık su arıtma ve susuzlaştırma uygulamaları, petrol ve gaz, madencilik, enerji ve endüstriyel pazarlar için dikey türbin pompaları sunarken, Gabbioneta Pumps® petrokimya, su, gübre, güç, tuzdan arındırma ve madencilik pazarlarında güvenilir akış kontrol çözümleri, petrol ve gaz uygulamaları için yukarı akış, orta akış ve normal akışa yönelik bir dizi API 610 pompasını sunar. Herhangi bir akış kontrol sisteminin başarısı için doğru pompayı seçmek çok önemlidir. Petrol ve gaz, petrokimya, su ve atık su, madencilik, enerji üretimi ve genel endüstriler için karada ve denizde kullanılan özel uygulamalar için pompa paketleri tasarlıyor ve üretiyoruz. Pazara özel mükemmellik merkezlerimiz, ürün ve uygulama uzmanlarımız ve pazar kanallarımız proje döngünüzün her aşamasında size yardımcı olabilir. Tam bir akış kontrolü başarısı ve şimdi ve gelecekte akış kontrolünüze olan güven için Trillium Flow Technologies™ pompalarına güvenebilirsiniz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Sandpiper HDF Pompaları ile sığır eti işlemede sıvıların toplanması ve transferi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Global sığır eti işleme firması, sığır eti paketleme tesislerinden birinde kan toplama ve transfer süreçlerinde 2 inç paslanmaz çelik ağır hizmet tipi flap valfli pompaların kurulumunu yaptı. Kesim işlemi sırasında, kan bir haznede/olukta toplanıyor ve daha sonra işlemin bir sonraki adımına pompalanıyor. Bu işlem sırasında, kırmızı hücreler ve plazma hayvan yemi üretiminde anahtar bileşenler olduğu için kanın bütünlüğünün ve bileşiminin korunması önem arz ediyor.

Bu tesis daha önce kanı transfer etmek için santrifüj pompalar kullanmıştı; ancak yüksek hızlı çarkların kana zarar verdiğini tespit etti. Bu yöntemde kan köpürüyordu, iyi akmıyordu ve tekrar kullanılamıyordu.

SANDPIPER distribütörü satış elemanı, kan gibi kesmeye duyarlı sıvıları nazikçe geçirdiği için müşteriye 2 inçlik Ağır Hizmet Klapeli (HDF) Pompayı sundu. Bu pompa, benzersiz kanatlı valf tasarımı nedeniyle, yolunu bulan katı maddeleri de kan toplama sistemlerine taşıyabiliyor.

Bu, Sandpiper HDF Pompaları için 1968’de piyasaya sürüldüklerinden bu yana yaygın bir uygulamadır. Ürün kan toplama alanlarında o kadar sık ​​kullanılmıştır ki, birçok tesis personeli bunlara “Kan Pompası” adını vermektedir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Kömür madenciliğinde AODD pompaların kullanımı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

ABD Batı Virginia’da bir kömür madeni, birçok madende olduğu gibi yer altı suyu sızıntısının yol açtığı sorunlarla karşı karşıya kalmıştı. Bu madende, dakikada ortalama 10 galon su sızıntısı meydana geliyordu. Bu durum, kontrol altına alınmazsa kesme yüzeyinde, yollarda ve diğer alçak alanlarda su birikmesinden dolayı üretim ve güvenlik sorunlarına yol açar.

Yer altı suyu sızmasını birleştirmek, madene pompalanan ve kömür tozunu bastırmak için kullanılan yüzeyden göl suyunun kullanılmasıdır. Kömür tozunun bastırılması, madende hava kalitesinin güvenliğini korumak ve patlama olasılığını azaltmak için kritik öneme sahiptir. Su ve kömür tozu birleştiğinde karışım, tahliye edilmesi gereken bulamaç bir akışkan oluşturur. Kömür çamuru, Hava ile Çalışan Çift Diyaframlı Pompalar (AODD) ile bant üzerine geri pompalanır ve bant üzerinde madenden çıkarılır. AODD pompaları ayrıca maden atık haznelerini boşaltmak ve yer altı suyu için de kullanılır.

Karşılaşılan güçlük

Aşındırıcı ve asitli kömür bulamaçlarının ve asitli maden suyunun pompalanması, birçok pompalama teknolojisi için güçlükler ortaya koyar. Kullanılan yerleşik pompalar ARO® markalı PD20 2” ağır dökme demir küresel vana AODD üniteleriydi. ARO küresel vana üniteleri, asidik suyu tutarlı bir şekilde pompalamak için mücadele etti. Kömür bulamacı ve müşteri başına geniş bir arıza modu alanı nedeniyle servise ihtiyaç duymadan önce ortalama olarak bir haftadan az çalıştı. En yaygın karşılaşılan arızalar tıkanma, valf bilyesi aşınması, muhafaza bozulması ve diyafram arızasıydı. Madendeki su da mineral bakımından zengindi ve metalik pompada performans azalmasına ve arızalara yol açan bir birikim oluşturdu. Pompa madenden çıktığında yapılan her onarımın ortalaması hata başına 700,00 USD maliyet olarak ortaya çıkıyordu.

ARO® pompaları ayrıca 66,9 kg (147,4 libre) ile çok ağırlardır ve ergonomik olarak tasarlanmamıştır (tutamak veya taşıma kolları yoktur) ve pompanın hareketli kullanım gerekliliği madencileri zora sokar. Bazı durumlarda pompaları sırtlarına koyarak uzun mesafelere madene geri götürmeleri gerekir. Değişen tavan yükseklikleri ile pompa hareketliliği çok hantal ve zor olabilir ve güvenlik sorunlarına yol açabilir. Maden, maliyetli pompa güvenliği ve güvenilirlik sorunlarıyla karşı karşıyaydı ve daha iyi bir çözüm arayışı içindeydi.

Projedeki gereksinimler

 • Katıları ve aşındırıcı bulamaçları işlemek için pompa
 • Asidik, düşük PH değerinde maden suyuna karşı kimyasal direnç
 • Kolay taşınabilir pompa
 • Gelişmiş pompa güvenilirliği / Azaltılmış onarım maliyeti ve sıklığı
 • Aşırı mineral birikimine daha az eğilimli pompa gövdesi malzemesi

Çözüme genel bakış

Müşteri, alternatifleri tartışmak için yerel yetkili Sandpiper Pompa distribütörü ile görüştü. Bu toplantıdan sonra, müşterilerin gereksinimlerini aşmak için “BEAST” 2″ Polipropilen katı madde taşıma kanatlı valf ünitesinin en iyi seçenek olacağı belirlendi. Maden şefine, ekibinin bant başı bulamaç akışkan transferi ve çeşitli maden susuzlaştırma yöntemlerini denemesi için Sandpiper pompa ünitesi verildi. “BEAST” 2” polipropilen kanatlı valf pompası, 4 aydan uzun süredir kullanımda olan geri bildirimlerine dayanarak müşteri için aşağıdaki çözümleri sağladı:

 • Uzun süreli güvenilirlik: <7 günden bugüne 4 aydan fazla ve herhangi bir ürün hatası olmadan sayılıyor.
 • Kolay taşınabilirlik: Ergonomik taşıma tutamaçlarının eklenmesi ve 26 kg’lık (57,0 lbs) hafif tasarım. Hareket kolaylığı sağlıyor.
 • Katı madde ve bulamaç akışkan işleme: Üstten emişli alt tahliye klapeli valf tasarımı, kömür ve bulamaç kütlelerini pompalarken yaşanan tıkanma sorunlarını ortadan kaldırdı.
 • Aşınmaya dirençli: Paslanmaz çelik kanatlı valfler ve yuvalar, küresel valf ünitelerinin aksine kömür bulamacından kaynaklanan aşınmaya karşı dayanıklıdır.
 • Kimyasallara dayanıklı: Polipropilen pompa gövdesi asidik maden suyuna karşı mükemmel kimyasal direnç sağlar.
 • Mineral oluşumunun azalması: Pürüzsüz polipropen dökümler, kaba gövdeli metalik ünitelere kıyasla mineral birikimine karşı dayanıklıdır.
 • Bakım kolaylığı: Sıvı temizleme kapakları, tıkanıklıkların giderilmesini ve bakımı basit ve hızlı hale getirir.

Çözümle ilgili konuşan madendeki ekibin şefi, “Temiz kapakların değerini gerçekten görebiliyoruz. Temel aletleri yer altında taşıyoruz ve pompayı kontrol etmek için kapağı kolayca çıkarabiliyor veya pompayı atölyeye geri götürmek zorunda kalmadan herhangi bir tıkanıklığı giderebiliyoruz” dedi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com