Connect with us

Pompalar

SICcast

Yayın Tarihi:

on

 

SiCCast firması 90’ların ortasında kurulmuş olan ve müşterileriyle birlikte büyüyen bir firma. Bağlı olduğu Düchting Pumpen firmasının MC pompa serisindeki bazı parçaları kaplayarak işe başladı ve sonrasında MCC pompaların kaplamasıyla devam etti.

 

Malzemenin en önemli özelliği eş zamanlı olarak hem aşınma hem de korozyon dayanımı olması. SiCCast malzemeleri erozif korozyona karşı olağanüstü dayanım sergilemektedir. Silisyum karbürün sertliğinin temelinde, Mohs sertlik skalasındadaki 9.7 lik bir değer (elmasa yakın sertlikte) ve yüksek dolgu etkisi bulunmakta. Bu sebeple yeni pompaların dökümünde ve aşınmış pompa parçalarının kaplanmasında çok iyi sonuçlar vermektedir.

 

 

 

 

Mineral Döküm SiCcast

Elmas sertliğinde…

Silisyum karbürün epoksi ile birlikte oluşturduğu özel karışım, teknik vakum altında hassas kalıplara dökülür. Bağlantı parçaları özel elmas uçları ile tornada işlenir. Firmanın sıcaklık kontrollü döküm prosesi ve donanımı, 8 tonluk döküme kadar izin vermektedir.

Bu karışım son derece yüksek aşınma dayanımına sahip olmakla birlikte termal şoktan etkilenmeyen ve darbe dayanımı olan bir yapıya sahip. Çoğunlukla termik santrallerdeki baca gazı desülfirizasyon üniteleri, çöp yakma tesisleri, gübre, titanyum dioksit ve demir oksit üretimi gibi ağır hizmet şartlarında kullanılır.

 

     Dupleks Paslanmaz Çelik                                                                       SİCCast

 

         11.000 Operasyon saati sonrası                                        24.000 operasyon saati sonrası
                                                                                                                 Halen operasyonda (85.000 saat)

 

Metaller ile Kıyaslaması

Aşınmanın ve katı partikülün olmadığı sadece korozyonun olduğu uygulamalarda hastelloy alaşımı kullanmak mümkün. Sadece aşınmanın olduğu uygulamalarda ise Ni-hard malzemesini kullanmak yeterli. Mineral döküm olan SiCCast ise hem korozyonun hem aşınmanın üstesinden mükemmel bir şekilde gelmektedir. SiCcast malzemesinin katı partikül içeren nötr olmayan karışımlar, yıkama ya da asit uygulamalarında kullanılması çok faydalıdır (pH 0-12)

 

Miller Aşınma Testi

Çamur Aşındırıcılığını Belirlemede Standart Test Methodu

Miller sayısı çamur aşındırıcılığını ile ilgili bir göstergedir. Öncelikli amaç çamurun aşındırma etkisini standart referans metal üzerindeki aşınma açısından derecelendirmektir. Miller sayısı arttıkça aşınma bloğundaki hasar daha kötüdür.

SiCCast in Miller test sonuçları birçok metale çok iyi bir noktadır.

 

SICcast PLUS

SICcast plus, bir silisyum karbür seramiktir.

 

Silisyum karbür seramikler, yüksek aşındırıcı ve kimyasal temaslar, yüksek sıcaklıklar gibi daha zorlu çalıma şartlarında kullanılır. Yenilik olarak, patentli SICcast plus yönteminde, siliciuminfiltritem silisyum karbür (SiSiC) için SICcast döküm ve üretim süreci kombinasyonu kullanılır.

Üretim hattından sadece %1 daha fazla çekmeye maruz kalan ve bu nedenle yapımı metal dökümden teknik olarak daha zor olmayan SiSiC seramik bileşenlerin üretimi mümkündür.

Seramikler temel olarak malzeme özelliği açısından çelik malzemelerle farklı oldukları için, istenen her bileşen için fizibilite çalışması ve geliştirme süreci gerekmektedir.

 

 

Bakım için SiConit

SICcast ile benzer karakteristikte bir bakım seti

 

SIConit, aşınma, korozyon ve pH değeri 0-12 olan asitlere maruz kalmış metalik yüzeylerin bakım ve koruması için bir silisyum karbür kaplama bileşenidir.

SIConit karışık ve maliyeti yüksek tamirler gereken yüksek derecede aşındırıcı çalışma koşullarında kullanılmak için çok yüksek bir silisyum karbür içeriğe sahiptir. Bu bileşen ayrıca aşınmış metal yüzeylerin tamamen yeniden inşasında ya da önleyici kaplamada kullanılabilir. Aşınma kararlığı olarak da orijinal metalden daha iyi bir performans sergiler. SIConit metal uygulamalar, mozaikleme gibi alanlarda kullanılır.

 

Pompa Salyangozu

 

 

Öncesi                                                                                                      Sonrası

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Türkiye, suyun yüzde 40’ını şebekelerde kaybediyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Türkiye’de suyun yüzde 40’ı fiziki sebeplerden dolayı kullanıcılara ulaşmadan şebekelerde kaybediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar m³ temiz suya yani yaklaşık 30 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Türkiye’de su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için yüzde 40’ı şebekelerde kaybedilen suyun kazanılması için yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye, yılda kişi başına düşen 1.519 m³’lük su miktarı ile ‘su sıkıntısı çeken’ bir ülke. Pompa sektörünün yarım asırlık lider firması Masdaf’ın Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Türkiye’de su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için yüzde 40’ı şebekelerde kaybedilen suyun kazanılması konusunda yapılması gerekenleri açıkladı:

Suyun yüzde 40’ı şebekelerde kaybediliyor

“Barajlarda bulunan ham su, iletim hattıyla arıtma tesislerine oradan haznelere ve şebekeler yardımıyla da evlerimize ulaşıyor. Ancak Türkiye’de suyun yüzde 40’ı fiziki sebeplerden dolayı şebekelerde kaybediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar m³ temiz suya yani yaklaşık 30 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

Su kaynaklarını doğru yönetmek ve suyun kullanıcılara ulaşmadan kaybolmasını önlemek konusunda yerel yönetimlere önemli roller düşüyor. Çünkü yerel yönetimler, suyu evlere taşıyan şehir şebekelerini doğru sistemler ile yöneterek bu kayıpların önüne geçebilir. Bu kapsamda şebeke suyunu basınçlandırmak için kullanılan pompalar ile suyu taşıyan boruları doğru seçmek ve bakımlarını ihmal etmemek gerekiyor.

Eski pompalar yüzde 40 daha fazla enerji tüketiyor

İdeal verimlilik seviyesinin yüzde 20 altında çalışan eski ve yıpranmış pompalar su israfının yanı sıra enerji israfına da neden oluyor. Çünkü aynı hacimde su pompalamak için yüzde 40 daha fazla enerji tüketiyor. Bu nedenle eski pompa sistemlerini, yüksek verimli ve elektronik olarak kontrol edilen yeni pompalarla değiştirmek gerekiyor. Yenilenen sistem hem iki yıl içinde kendini amorti ediyor hem de yüzde 40 daha az enerji tüketiyor.

Şehir şebekelerinde kullanılan borulara dikkat!

Şehir şebekelerindeki kayıpları önlemek için yalnızca akıllı pompa teknolojileri ile suyu basınçlandırmak da yeterli değil, bir diğer önemli parametrenin de şehir şebekelerinde kullanılan borular olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sistemdeki borular eski ve yıpranmış ise patlama veya delinme gibi sorunlar yaşanabiliyor.

Akıllı pompa teknolojileri ile doğru basınçlandırma yapılmalı

Borularda yaşanan patlama veya delinmenin nedenlerinden bir diğeri ise uzun boru hatlarındaki kayıpları karşılamak amacıyla şebekenin çıkış noktalarına yerleştirilen pompalardaki basınçların yüksek tutulması oluyor. Bu nedenle alt yapı sistemlerini bir bütün olarak değerlendirip, mühendislik hesaplamalarını doğru yapmak gerekiyor.

Kullanım ömrü 10 yılı aşan pompaları, akıllı pompa teknolojileri ile yenileyerek doğru basınçlandırma yapmak, kaçakları tesit edip boruları yenilemek şebekelerden kaynaklı su israfını önleyecek bir çözüm olacaktır.” dedi.

Devamını Oku

Pompalar

ECO-SYS Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Full otomasyon ile entegre edilerek; arıza tespit bildirimi, otomatik arıza bildirimi, kullanıcı dostu arayüz, yüksek enerji verimliliği ile birlikte daha birçok özellik sayesinde tak-çalıştır olarak üretilen ECO-SYS, sistemler ile uyum içerisinde çalışır. Kabin sayesinde dışardan gelen etkenlere karşı sistem içerisinde oluşabilecek arızaları en aza indiren ECO-SYS, enerji verimliliğini sağlamak için sistemlerin ihtiyacı kadar çalışır.

Tak-çalıştır

Sistemle bağlantısı yapıldıktan sonraki tüm işlemleri kendisi yapan ECO-SYS Serisi Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Sistemi, tasarımı ile kullanım kolaylığı sağlar.

Enerji verimliliği

Tamamen enerji verimliliği üzerine tasarlanan ECO-SYS, yenilikçi anlayış içerisinde enerji verimliliğine katkıda bulunur.

Scada sistemine entegrasyon

Sistem içerisindeki bilgileri scada ile bağlantı sağlar.

Otomatik arıza bildirimi

ECO-SYS’nin arıza durumunda hareketli aksamları ile ilgili arıza bildirim ekranı, kendi sisteminde entegre durumlarda arıza paylaşma fonksiyonu ile kolaylık sunar.

Kullanıcı dostu arayüz

Vakum sistemler için tasarlanan dokunmatik ekran sayesinde, her şey daha kolay!

Sektörler

ECO-SYS; kimya, gıda, plastik, tekstil, cam, seramik, sağlık, kağıt, şeker, deri, maden, orman endüstrisi, vakumla kaldırma, yer altı suları, enerji santralleri, seramik ve savunma sanayi sektörleri için uygundur.

Bakım

Bakım gerektirmeden uzun süre yüksek verimle çalışır.

Devamını Oku

Elektrik Motorları

Başarı hikayelerinin çözüm ortağı VEK Motor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

17’den fazla ülkeyle iş birliği içerisinde 8 markayı Türkiye’nin imalat sanayisiyle buluşturan VEK, yarım asra yaklaşan sektör birikimi, mühendislik alanında uzman kadrosu ve müşterilerinin ürettiği ürünler konusundaki tecrübesiyle önemli projelerin çözüm ortağı konumunda yer alıyor. Güçlü iş ortaklıkları sayesinde dünyanın lider markalarını tek kaynaktan sunan VEK, sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren mühendis ağırlıklı çalışan yapısıyla bu markaların kalitesini; mühendislik, sahada elde edilmiş tecrübe, imalat sanayisindeki bilgi-birikim, satış öncesi ve sonrası hizmetlerle buluşturuyor.

Elektrik motorlarında WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon; inverter ve test sistemlerinde KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric; redüktör grubunda ise Yılmaz Redüktör’ü geniş ürün yelpazesinde barındıran VEK; doğru ürün, doğru teknoloji ve doğru sistem tasarımı ile daha verimli, daha çevreci, daha kompakt ve uygun fiyatlı çözümler sunuyor.

Müşterilerinin ürettiği pompa, kompresör vb. ürünler hakkında da bilgi sahibi olan VEK; su ve atık su uygulamalarından petrol ve doğal gaz endüstrisine, inşaat ve altyapıdan denizcilik sektörüne, tarım endüstrisinden enerji üretimine kadar 15’ten fazla sektörün ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılıyor.

Referansları arasında Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, Procyon Elektrik, İSKİ, DSİ, TCDD, ASKİ, Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, EMCEKARE, Masdaf, Olgun, Netafim, EBARA, MSP gibi kurum ve kuruluşların yer aldığı VEK, pek çok önemli projenin çözüm ortağı oluyor.

Firmanın tamamladığı referans projeler arasında şunlar yer alıyor:

İSKİ Kazandere Terfi Merkezi 1.6 MW OG motor tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Akpazar Ovası Sulama Projesi kapsamında 800 kW orta gerilim motorun tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Denizli Tavas Projesi kapsamında 500kw AG motor tedariki ve kurulumu.

İSKİ Büyükçekmece Hamsu Pompa İstasyonu Projesi’nde 355kw OG motor tedarik ve kurulumu.

BM destekli Etiyopya Sulama Projesi kapsamında 14 adet AG ve 23 adet OG motor tedarik ve kurulumu (toplam kurulu güç 25.000 kW).

DSİ Boztepe Projesi kapsamında 800kW AG motor tedarik ve kurulumu.

Özbekistan Enerji Santral Projesi kapsamında 7 adet OG motor değişimi.

İSKİ Anadolu Terfii Merkezlerinde IE4 yüksek verimli motor değişim projesi.

BM destekli Tanzanya ve Ruanda Sulama Projeleri kapsamında muhtelif güçlerde toplamda 18 adet AG motor (toplam kurulu güç 4.800 kW).

Adana Adliyesi Soğutma Ünitesi 800kw değişken hız sürücülü pano.

Konya Organize Sanayi Arıtma Tesisi Projesi kapsamında muhtelif güçlerde toplam kurulu gücü 6.000 kw AG motor.

DSİ Edirne Çakmak IE4 yüksek verimli motor projesi.

DSİ Isparta Atabey Pompa İstasyonu 1.5 MW OG motor projesi.

İSKİ Terkos 1.1 MW OG motor projesi.

Azerbaycan 1.2 MW OG Motor Projesi.

Devamını Oku

Trendler