Connect with us

Sektörler

Müşteriye özel Bonfiglioli çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Madencilik ve çimento sektöründe kilit rol oynayan Danimarkalı firma FLSmidth, çöktürme tankları uygulamasında pazar rekabetçiliğini artırmak için faydalı bir çözüm arıyordu. Müşterisinin beklentilerini Planetary 300 Serisi ile eksiksiz karşılayan Bonfiglioli, FLSmidth’e üstün bir çözüm sundu.

Çevresel sürdürülebilirlik ve sürekli performans iyileştirmesi, madencilik ve çimento sektöründe kilit rol oynayan Danimarkalı firma FLSmidth’in ana hedefleri arasında yer alıyor. “Yenilik yoluyla sürdürülebilir üretkenlik” ilkesiyle çalışan FLSmidth temel hedefini; madencilik ve çimento endüstrilerine yenilikçi mühendislik çözümleri, ekipmanlar ve hizmetler sağlamak olarak açıklıyor. “Mission Zero sürdürülebilir hedefimizdir: Madencilik ve çimento sektörü müşterilerimizin 2030 yılına kadar sıfır emisyonu hedeflemelerini sağlıyoruz” iddiasıyla çalışmalarını yürüten firma, çöktürme tankları uygulamasında pazar rekabetçiliğini artırmak için Bonfiglioli’yi tercih ederek, üstün çözüme kavuştu.

Çöktürme tankları

Çöktürme tankları katı maddeleri yoğunlaştırmak için kullanılmaktadır. Madencilik işleminde, çöktürme tankları yer çekim kuvveti ile sedimantasyon işlemi uygulanarak minerali sudan ayıracak şekilde yapılandırılmıştır. Çöktürme tankları, 100 metrenin üzerine kadar ulaşabilen çaplarda büyük silindirik tanklardır. Malzeme solüsyonu tankın içine pompalanır. Yer çekimi kuvveti ile topaklaştırıcı kompozitlerin kullanımının birleşik etkisi, minerallerin toplanmasını ve yer çekimi kuvvetinin etkisi ile tankın tabanına düşmesini sağlar. Burada, yüksek mineral içerikli sulu çamuru tankın tabanındaki bir açıklıktan makinenin dışına iterek ve buradan da sonraki işleme aktararak tankı yavaşça tarayan bir sıyırıcı bulunur. Düşük katı madde içerikli arıtılmış su, fazla miktarın bir akışkan atık çukuruna dolduğu tankın tepe noktasına kadar tekrar yükselir.

Bonfiglioli çözümü

Redüktörlerin üretiminde öncü olan Bonfiglioli, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak isteğe uyarlanmış yanıtlar sunma becerilerinin yanı sıra üstün teknik bilgi ve ileri teknolojiler garanti eden çözümler sunuyor.

Bonfiglioli’nin çözümü, Şili’deki Atacama sahrasındaki bakır madeninde bulunan çöktürme tankı sıyırma tahriki için en iyi seçenek haline geliyor. Bonfiglioli Planetary 300 Serisi, yüksek enerji yoğunluğu ve kompakt yapısı sayesinde, bu sıyırma tahriki uygulaması için doğru seçim olup, redüktörün modülerliği çıkış hızı 1 Rpm’nin altında olan buna benzer makineler için temel olan yüksek orana ulaşmayı mümkün kılar. Çözüm, birincil olan elektrik motorlu küçük bir redüktör ve ikincil olan çöktürme tanklarının sıyırıcısını hareket ettiren büyük bir redüktör olmak üzere iki redüktörden oluşur. Bu iki redüktör arasında, tork tepe değerinde arızayı önlemek amacıyla harici bir yük hücresi tesis edilmiştir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Sektörler

Arçelik, Wat Motor’daki paylarını satmaya karar verdi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Arçelik, Wat Motor’daki paylarının tamamını 25 milyon 900 bin Euro bedel karşılığında Koç Investments BV’ye satmaya karar verdi.

Arçelik, Wat Motor Sanayi ve Ticaret AŞ’de sahip olduğu payların tamamını 25 milyon 900 bin avro bedel karşılığında Hollanda’da yerleşik Koç Investments BV’ye satmaya karar verdiğini Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi. Arçelik’ten KAP’a yapılan açıklamada, “Şirketimiz ana faaliyet konusu dışında motor, motor aksamları, redüktör, güç aktarım ekipmanları, servo sistemleri üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren Wat Motor Sanayi ve Ticaret AŞ, 2018 yılında kısmi bölünme yöntemiyle şirketimiz bünyesinden çıkarılarak yüzde 100 bağlı ortaklığımız haline gelmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, KPMG Yönetim Danışmanlığı tarafından hazırlanan değerleme raporuna uygun olarak, Wat Motor’un global olarak kendi sektöründe gelişmesi hedefi ve ana işkoluna odaklanılması amacıyla kararın alındığı belirtildi. Arçelik’in, WAT Motor Sanayi ve Ticaret A Ş’de sahip olduğu payların tamamının 25 milyon 900 bin Euro bedel karşılığında şirketin ana ortaklarından Koç Holding’in yüzde 55, Temel Ticaret ve Yatırım’ın ise yüzde 45 nihai pay sahipliği bulunan Hollanda’da yerleşik Koç Investments BV’ye satılmasına karar verildiği bildirildi.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et