Connect with us

Kompansatörler

Kompansatör nedir?

Yayın Tarihi:

on

Kompansatör, akışkan transferlerinde ve boru hatlarında iki temel görevi yerine getiren elemanlardır: Genleşme veya büzülmeyi önlemek ve tahribat yaratması muhtemel olan titreşimlerin etkisini sınırlamak (absorve etmek).

Boru hatları, sıcaklık değişimi gibi dış faktörlere bağlı olarak genleşme veya büzülme eğilimi gösterebilirler. Yine ortamdaki titreşimler de çalışma ortamını kesintiye uğratabilecek etkenlerdendir. Bu noktada kompansatörler devreye girer, genleşme veya büzülmeyi önler, titreşime bağlı etkileri absorve eder.

Kompansatörler, sistemlerdeki titreşim ve hareketi emmek görevi görürler. Bu hareketler başlıca üç şekildedir:

 1. Eksenl hareketler
 2. Yanal hareketler
 3. Açısal hareketler

Kompansatör imalatından genel olarak tercih edilen malzeme paslanmaz çeliktir. Kompansatörülerin ana yapısını oluşturan ve Ondülasyon adı verilen kısım paslanmaz çelikten üretilmektedir.

Kompansatörler bağlantı şekillerine göre üç farklı başlık altında toplanmaktadır:

 1. Flanşlı bağlantı
 2. Kaynaklamayla bağlantı
 3. Dişli bağlantı

Genellikle flanşlar vasıtasıyla sisteme monte edilen kompansatörler, conta ya da salmastra gerektirmezler.

Pek çok farklı kullanım alanı olan kompansatörler, pompa sistemlerinde de sıklıkla kullanılırlar.

Doğru seçim ve montajla kompansatörler, uzun süre görevini aksatmadan yerine getirebilir. Seçim ve montajdaki özen ve isabet bakım gerekliliğini de ortadan kaldırabilir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Kompansatörler

Kompansatör nedir? Kullanımı alanları nerelerdir?

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Boru hatlarındaki ısıl genleşme ve büzülmeye bağlı hareketler ile, titreşim ve dilatasyon hareketlerinin absorbe edilmesi, endüstriyel borulama ya da HVAC uygulamalarında temel bir zorunluluktur. Daha öncelerde mühendislerin en basit çözümü sadece L, Z ve omega şeklindeki boru uygulamaları ve sonrasında da salmastralı tip kayar yataklar idi. Teknik ve mühendisliğin gelişmesi ile bu uygulamalar yerini bugünkü kompansatör adı verilen ürünlere bıraktı. 

Kompansatörün tanımı

Boru hatlarındaki ısıl genleşme ve titreşim sorunlarını çözmek için kullanılan, ondülasyonu metal, kauçuk, teflon ve kumaş gibi malzemelerden oluşan esnek bağlantı elemanlarıdır.

Kompansatör üretiminde kullanılan malzemeler

Kompansatör üretiminde ağırlıklı olarak aşağıdaki malzemeler kullanılmakla birlikte ileri mühendislik hesaplarından biri olan EJMA Kod ve Standartları ve kullanım yerinin fiziksel şartlarına göre gerekli seçim ve dizayn yapılır. 

 1. Paslanmaz Çelik
 2. Karbon Çelik (HII, 16Mo3 vb)
 3. Kauçuk-EPDM, NBR, NEOPREN, SBR vb.
 4. Kumaş-Fabric 
 5. Teflon

Kompansatörün absorbe edebileceği hareketler

Kompansatörler, hem eksenel hem yanal hem de açısal hareketleri absorbe edebilecek şekilde dizayn edilebilirler. Hatta gene EJMA kod ve standartlarına göre aşağıdaki bir tanımlama ile çok ileri seviyelerde dizaynlar yapılabilir. 

EJMA kompansatörün ömrünü, “cycle” olarak adlandırılan bir değere göre belirler.

“Cycle”, bir kompansatörün absorbe edeceği hareketlerin bütünü için elde edilen bir değerdir. Örnek ile açıklamak gerekirse: 

Bir kompansatör eksenel +- 10mm, yanal + – 5mm, açısal 1ͦ ͦ hareketlerine maruz kalıyorsa, cycle hesabı programa bütün bu değerler girilerek belirlenir. Bazı uygulamalarda, bu hareketler ayrı ayrı girilerek üç ayrı hesap belirleniyor. Bu yaklaşım şekli, ancak dizayn yaptıran firma ya da müşterinin, bu hareketlere ayrı ayrı zamanlarda maruz kalınacağı belirtildiği zaman mümkündür. Aksi halde körük eksenel hareket için örneğin 5000 cycle, yanal için 1000 cycle, açısal için 500 cycle çalışabilir, izlenimi doğacaktır. Ancak hareketlerin hepsi programa işlendiğinde halbuki 20-30 cycle çalışacağı belirlenir. Bunun için kompansatör üretiminde teknik verilerin ve çalışma şeklinin öğrenilmesi önem arz etmektedir. 

Kompansatör montaj şekilleri 

Müşteri ve uygulamacının talebine bağlı olarak kompansatörler aşağıdaki gibi hat üzerine bağlanabilir.

 1. Flanşlı Bağlantı
 2. Kaynak Boyunlu Bağlantı
 3. Dişli Bağlantı
 4. Yivli Bağlantı 

Kompansatör tipleri 

 1. Eksenel Tek ve Çift Körüklü (Universal Eksenel olarak adlandırılır)
 2. Yanal Tek ve Çift Körüklü (Universal Yanal olarak adlandırılır)
 3. Dıştan Basınçlı, İçten Kılavuzlu (Yüksek genleşme istenen ve basınç dayanımının arttırılması hedeflenen yerler)
 4. Deprem-Dilatasyon Kompansatörleri (İki bina arasında meydana gelebilecek çökme, kalkma ve/veya deprem anında oluşabilecek eksenel, yanal, açısal, küresel hareketlerin absorbe edilmesi gereken yerlerde)
 5. Titreşim Tutucu Metal veya Kauçuk Kompansatörler (Özellikle pompa emiş ve basma hatlarında titreşimin hat üzerine aktarılmasını önlemek için kullanılır.)
 6. Lens Tipi Kompansatörler (Hareket tipine bağlı olarak hem EJMA hem de ASME Section II-D hesaplarının kullanıldığı özel kompansatörlerdir. Ağırlıklı olarak termik santraller ve çelik endüstrisi gibi tesislerde tercih edilir. Dizayn şartlarının dikkatli şekilde üreticiye aktarılması çok önemlidir.)
 7. Kumaş Tip Kompansatörler (Ağırlıklı olarak termik santraller ve çelik endüstrisi gibi tesislerde tercih edilir. Çalışma şartlarının, fiziksel koşulların üreticiye aktarılması çok önemlidir.)

Kompansatör montaj bilgileri 

Kompansatörler yapıları gereği hat üzerine sabit mesnet, kayar mesnet gibi boru hattı elemanlarının düzgün seçilerek ve hatta ilgili firmalardan destek alınarak montajlanması gerekmektedir. Bu sebeple üretici ve tercih edilen askı, destek elemanları firmalarından destek alınması gerekmektedir. Böylelikle hat üzerinde meydana gelebilecek flambaj gibi plastik dönüşümlerin önüne geçilmesi sağlanır. 

Kompansatörler eğer, gereken mühendislik çalışmalarının bir ürünü olarak hat üzerinde kullanılırsa, uzun süre hiçbir sorun çıkarmadan servis yapabilir. Temel hedef, doğru ürünü, doğru hat üzerinde kullanmaktır. Bu sebeple üretici ile irtibata geçmek ve doğru ürünü belirlemek ve mühendislik desteği alınması faydalı olacaktır. 

Ali Korhan Közer, Politeknik Pazarlama Yöneticisi

Devamını Oku

Kompansatörler

Atlas Copco’nun yeni FD+ soğutuculu kurutucuları enerjiden %50 tasarruf sağlıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Türkiye, 1 Aralık 2016: Dünyanın lider kompresör ve hava işleme sistemleri üreticisi Atlas Copco, sistem korumasını maksimum düzeye çıkarmak amacıyla yeni soğutuculu hava kurutucuları FD 1250+ – 2000+ serisinin üretimine başladı.

Entegre edilen yenilikçi teknolojilerin tasarımıyla yeni FD+ kurutucular,  düşük satın alma maliyeti karşılığında güvenilir bir ekipman arayanlar için mükemmel bir çözüm oluyor. Verimliliği yüksek bileşenlerin, akıllı bir tasarım ve gelişmiş ünite kontrol sistemi ile bir araya getirilmesi sonucunda, tüketilen enerjiden %50 tasarruf etme imkanı sunuyor. Kritik düzeyde azaltılan güç tüketimi ve kullanılan soğutucu miktarının düşük tutulması, FD+ kurutucuların, mümkün olan en düşük karbon ayak izi ile çalışmasını sağlıyor.

 

Yağsız Hava Bölümü Bölüm Müdürü Özkan Özinanç; “En ileri teknolojilerin bir araya getirildiği FD+ kurutucuların da seriye eklenmesiyle eksiksiz bir ürün portföyüne sahibiz. Pazarda birçok yeni teknolojinin liderliğini üstelenen bir firma olarak amacımız müşterilerimizin gelişen ihtiyaçlarına uygun çözümleri sunmak. FD+ kurutucular müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha iyi bir şekilde cevap vermemizi sağlayacak” dedi.

 

Atlas Copco’nun FD1250+-2000+ soğutuculu kurutucularının tamamı, kurum içinde tasarlanıp, en sıkı test yöntemleri kullanılarak test edilerek (46°C/115°F’ye kadar ortam sıcaklıklarında), yoğun kalite kontrolüne tabi tutulan gelişmiş üretim hattında üretiliyor. FD+ hava kurutucuları, basınçlı hava saflığına ilişkin ISO 8573-1:2010 Sınıf 4 standartlarının da ötesinde tasarlandı.

 

Soğutuculu kurutucular, +3°C (+38°F) çiğlenme noktasının (PDP) kabul edilebilir bir norm olduğu birçok uygulamada (örneğin pnömatik aletler ve pnömatik kontroller) basınçlı havadan su buharını ayırmak için kullanılıyor.

 

Devamını Oku

Kompansatörler

Meteksan Savunma yeni yatırımlarında Lupamat Kompresörlerini tercih etti

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Bilkent Üniversitesi ve Bilkent Holdinge bağlı olarak 2006 yılında kurulan Meteksan Savunma Sanayi A.Ş., Bilkent Cyberpark ta kurulan yeni tesisleri için Dirinler Holding bünyesindeki Lupamat Vidalı Hava Kompresörleri tercih etti.

 

Meteksan Savunma, milli savunma sanayide ileri teknoloji altyapısı ve 150’yi aşkın uzman kadrosuyla hizmet vermektedir. Firma; elektronik alt sistemler, sualtı akustik sistemler ve yazılım, bilgi teknolojileri ve similayon alanlarında ciddi çalışmalar yaparken özellikle elektronik harp sistemlerinin üretim ve dizaynında kullanılan pnömatik sistemlerdeki havanın kalitesinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten firma yetkilisi Şenol Orman,“Türkiye’ de üretilen ve tüm dünyada yetkili servis garantisi veren tüm kalite sertifikalarına sahip olan ve Dirinler Holding güvencesiyle 1968 den bu yana sadece kompresör üreten Lupamat Kompresörlerin kendileri için doğru bir seçim olduğunu ifade etti. Şenol Orman, bahsi geçen projelerde Türk mühendislerin çalışmalarının bütün dünyada takdirle karşılandığını belirterek özellikle basınçlı hava konusunda işi şansa bırakmadıklarını, yılların tecrübesi olan Lupamat Kompresörlerin kalite ve satış sonrası servis ağının yaklaşımlarının bunda etkili olduğunu söyledi.

Makinaların tesliminde Lupamat Kompresör İmalat A.Ş adına açıklama yapan Can Dirin, Meteksan Savunma ile çalışmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirterek, Lupamat olarak yerli imalatçılardan ve yatırımcılardan milli sanayiye ve milli firmalara destek olmalarını beklediklerini ifade ederek, bu konuda Lupamat olarak elimizden ne geliyorsa biz desteğe hazırız dedi. Dirin  “Yatırımcılara Türkiye de her ildeki yetkili servislerinin dışında dünyanın neresinde olursa olsun yetkili servis garantisi verebilen bir Türk markası yarattık. Gücümüz Türk halkının gücüdür” dedi.

Lupamat İç Anadolu yetkili bayii Kalara Pnömatik adına açıklamayı firma yetkilisi Murat Alişiroğlu yaptı. Kalara Pnömatik olarak İç Anadolu Bölgesinde Lupamat marka kompresörleri müşterileri ile buluşturmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Alişiroğlu ; 1968 yılından bu yana milli ve bu ülkenin kendi markası olarak Lupamat Kompresörlerin yetkili bayisi olarak bu ülkeye yatırım yapan her işletme için basınçlı hava konusunda ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiklerini belirtti. Alişiroğlu, çok ciddi bir çekişmenin yaşandığı kompresör sektöründe özellikle yabancı markalı firmaların müşteriye söz hakkı tanımadığını, kanunların dışında kompresörlere 1 yıl garanti vererek müşterilere “biz son kullanıcıya ürün satmıyoruz’’ demesini anlamsız bulduğunu ifade etti. Alişiroğlu, bölgesinde firmaların Lupamat Kompresörleri tercih etmelerindeki en büyük faktörlerin; aynı kalite ama uygun fiyat, Lupamat Kompresörlerde bakım aralıklarının uzunluğu, bakım maliyetlerinin son derece uygun olması, makinaların boşta çalışmaması,2 yıllık gerçek garanti, otomasyona uygunluk, uzaktan erişim imkânı, gerçek kapasite değerleri (ISO1217 Annex C Ek 3 Belgeli) gibi faktörlerin etkili olduğunu söyledi.

Alişiroğlu, Meteksan Savunma gibi sektörünün tanınmış ve lider firması ile çalışmaktan onur duyduklarını belirterek, bu vasıtayla kompresörlerimizin uluslararası standartlarda ürettiği kaliteli havanın savunma sanayimizin göz bebeği Meteksan Savunma tarafından tercih edilmesinin kendilerini gururlandırdığını söyledi.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com