Connect with us

Yazılım Kuruluşları

LS Endüstriyel’in “Yeni Nesil Teknoloji”si: PLC ürün serisi

Yayın Tarihi:

on

LS Endüstriyel Sistemler’in Yeni Nesil Teknoloji adıyla çıkardığı PLC ürün serisi, küçük ve orta ölçekli projeler için kullanılan XGB serileriyle orta ve büyük ölçekli projeler için kullanılan XGT serilerinden oluşuyor.

XGB serisi XBM ve XBC adlı alt serilerden oluşur. Hem kompakt hem de modüler özelliklere sahip olmasıyla çok esnek bir yapıdadır. Böylelikle XGB serisi birçok iş için uygun olabilmektedir. XGT serisi ise XGK, XGI ve XGR alt serilerinden oluşur. Yüksek performanslı ve güçlü modülleriyle her türlü işin üstesinden kalkabilme potansiyeline sahiptirler.

XGB Serisi

XGT serisi 0.0085㎲ işlem hızı ile rakiplerine göre çok daha hızlıdır. Ethernet ve USB arabirimini destekleyerek daha kolay, daha hızlı program yükleme yapılabilmesini sağlar. Küçük modül boyutlarıyla hem ekonomiktir hem de oldukça yer tasarrufu sağlamaktadır. Farklı amaçlara uygun farklı işlemcilere sahip olduğu için ihtiyaca göre en ekonomik veya en güçlü işlemci seçilebilir. Öntanımlı veriyolu denetleyicisi ve 16-bit hızlı haberleşme algoritmasıyla oluşturulan en hızlı rak arabirimine sahiptir. Böylelikle 20MB/sn ana rak haberleşme hızına sahip olmaktadır.

PLC Ağlarında en çok kullanılan Modbus, PROFIBUS, DeviceNET, BACnet ve Hızlı Ethernet destekleriyle en büyük sistemlere kadar Açık Network Çözümü sunar. Kolay network yönetimi ve kullanım kolaylığının yanı sıra daha güçlü haberleşme fonksiyonları kullanılmasına da olanak sağlar. Bütün network ve haberleşme modülleri izleme ve tanı koymayı sağlayan XG-PD (Network Yöneticisi) programını destekler. Bu program network’teki cihazları arar ve durumlarını gösterir. Her istasyonun High-Speed Link haberleşme durumunu izler. Gönderilen ve alınan haberleşme çerçevelerini gösterir. XGR serisi işlemcilerin Yedekli Sistem desteğiyle PLC’nin veya hattın olası bir arızasından dolayı sistem durmak yerine hiç ara vermeksizin yedek PLC veya hat yardımıyla kaldığı yerden çalışmaya devam eder. Böylelikle çok kritik sistemlerde arızadan kaynaklanan üretimin durması yüzünden oluşan büyük maddi kayıpların da önüne geçilmiş olunur.

XGB-DR205

Ethernet kullanımının endüstri alanında hızla yaygınlaşmasının ardından LS, yeni çıkardığı ürünlerde Ethernet opsiyonunu kalıcı hale getirmiştir. Bunun yanında işlemci teknolojisini geliştirmiş ve eskisine nazaran 10 kat daha hızlı işlemciler kullanmaya başlamıştır. Özellikle kompakt PLC’lerdeki yeni modellerle, en zorlu makine otomasyonlarında tek başına yeterli olmaktadır. Pozisyonlama ve hareket kontrolünde büyük fark yaratan EtherCAT teknolojisi, PLC’leri farklı bir mecraya taşımıştır. Hız ve esnekliğin mümkün olduğu bu teknoloji sayesinde kontrol edilebilir eksen sayısı, kompakt PLC’lerde 16, modüler PLC’lerde ise seçilen slot sayısı ile sınırlıdır.

Kompakt PLC’ler, yapısından dolayı birçok sistemde ek bir modüle ihtiyaç duymadan kullanılabilmektedir. Buna karşın opsiyon modülleri ve ilave modüller ile giriş/çıkış sayısı genişleyebilmektedir. Program parçalara bölünerek daha modüler, daha kontrol edilebilir hem de daha kolay yazılabilir hale gelmektedir. RS232C, RS485 seri haberleşme, USB ve Ethernet portlarına sahiptir. Giriş/Çıkış sayısı 10 ile 64 nokta arasında değişen modelleri mevcuttur, bu sayı ilave modüllerle birlikte 384’e kadar artırılabilir. 8 kanal hızlı sayıcı girişine, 2 eksen pozisyonlama çıkışına sahiptir. Ayrıca pals yakalama, giriş filtresi ve harici kesme, PID kontrol fonksiyonları da bulunmaktadır. Gelişmiş modelinde, bu özelliklere ek olarak, 16 eksen EtherCAT pozisyonlama, 4 eksen LD pozisyon kontrol, WEB sunucu, Ethernet portu, Analog giriş/çıkış bulunmaktadır.

 

XBM-H Serisi

LSIS’ in 2017 yılında satışa sunduğu yeni hareket kontrol cihazı (Motion control), orta ölçekli makine ve robot uygulamalarında kullanılabilir. EtherCAT altyapısıyla 32 eksene kadar hareket kontrol mümkündür. CAM kontrol, G-Code, Robot kontrol (Delta3, Delta3R, Lineer Delta) fonksiyonlarına sahiptir. IEC standart yazılımı ile kolay ve hızlı programlama imkânı sunar.

XMC Serisi (Motion Control)

XG5000 adlı geliştirme yazılımı kullanışlı ve rahat bir çalışma ortamı sunar. Bu program ile birden çok PLC’yi tek çatı altında programlayabilmenizi sağlar. Ayrıca PLC programlarını parçalar halinde programlamaya destek sağlayarak daha modüler programlar yazılabilmesine olanak tanır. Böylece çok daha kontrollü bir şekilde programlama yapılabilmesini sağlar. Bu da hata yapma oranını azalttığı gibi hataları bulma ve düzeltme süresini de azaltır. Değişken özelliği kullanılarak yazılan bir programcık daha sonra farklı programlara entegre edilebilir.  Bu entegre etme işlemi değişken özelliği sayesinde çok kısa bir zamanda yapılabilir. Geniş ve kolay komut setleri ve parametre ayarları yardımıyla program uzunluğunu oldukça azaltır. Kullanıcı tanımlı fonksiyon tuşları ve kısayollarıyla kullanıcıyı hızlandırır. Bu gibi özellikler sayesinde programlama süresi oldukça azalır. Özel modüller için ayrı programlar yazılmasına gerek yoktur. Her şey parametre ayarlarından yapılır. Farklı kesme programlarına sahiptir. Böylece dış veya iç değişkenlere tepki süresi azalmış olur. Ayrıca sahip olduğu simülasyon fonksiyonuyla programı PLC’ye yüklemeksizin sanki bir PLC varmış gibi PC üzerinden programınızı test edebilirsiniz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Yazılım Kuruluşları

Schaeffler, OPTIME ile kullanıcı dostu otomatik durum izleme sağlıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Schaeffler, OPTIME ile otomatik durum izlemeyi bir adım ileri taşıyor. OPTIME, gelen son güncellemeyle birlikte IoT özellikli 3 donanım çözümünü bağlayabiliyor ve bu, çok çeşitli makineler ve neredeyse tüm tesisler için durum izlemeyi mümkün kılıyor. Tüm sistemler için durum raporları, OPTIME uygulamasında net bir şekilde görselleştiriliyor.

OPTIME’nin 2020 yılında piyasaya sunulmasıyla birlikte otomotiv ve endüstriyel tedarikçi Schaeffler, makineler ve sistemler için yenilikçi bir durum izleme sistemi sundu. Herhangi bir uzmanlık bilgisi gerektirmeden kolayca devreye alınabilen sistem, maliyetini kısa sürede amorti edebilecek kadar ekonomik. OPTIME, en son güncellemeyle artık Schaeffler’in durum izleme sistemleri olan (CMS) SmartCheck ve ProLink’i de entegre ediyor. OPTIME bu nedenle çok çeşitli makineler ve hatta çoğu zaman tüm tesisler için durum izlemeyi mümkün kılıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Schaeffler Endüstri 4.0 Stratejik İş Alanı Başkanı Rauli Hantikainen, “OPTIME, bakım ekiplerinin hemen harekete geçmesini sağlayan anlamlı analiz sonuçları sağlıyor. Sonuç olarak müşterilerimiz duruş sürelerini azaltıyor ve makinelerinin karlılığını artırıyor” diyor.

Kesinti sürelerini önleyin, kârlılığı artırın

Özellikle sistem yoğun proses endüstrilerinde faaliyet gösteren şirketler için planlanmamış arıza sürelerinden kaçınmak daha fazla kârlılık anlamına gelir. Mesajlar kullanıcı dostu olduğundan ve kritikliğe göre önceliklendirildiğinden, akıllı telefon veya masaüstü uygulaması aracılığıyla OPTIME’ye sahip müşteriler, yüzlerce makinede bile tesislerinin durumunu sürekli olarak görebiliyor. Sonuç olarak, kurum içi bakım personeli ve hatta hizmet şirketleri bakım önlemlerini, personel kullanımını ve yedek parça tedarikini zamanında ve düşük maliyetli bir şekilde planlayabilir. Kullanıcılar, diğer hizmetlerden yararlanmak isteyip istemediklerine ve hangilerine karar vereceği esnekliğine sahip. Modüler hizmet konsepti, çevrim içi, uzaktan veya yerinde hizmetler sunuyor.

Durum izleme kolay olabilir

Endüstriyel ortamdaki dijital hizmetlerin kullanıcıları, sağlanan bilgilerin kolayca anlaşılmasını; donanım ve yazılımın karmaşık olmamasını bekler. Schaeffler’in durum izleme sistemleri, Schaeffler teknik bilgisinin yardımıyla sistem konfigürasyonu ve veri analizi büyük ölçüde otomatikleştirildiğinden, ekstra niteliklere ihtiyaç duymadan kullanılabilir. Bu entegre bilgi, yalnızca kablosuz tek kanallı sensörlere sahip yüksek düzeyde ölçeklenebilir OPTIME çözümünün değil, aynı zamanda dinamik hız, yük koşullarına sahip ve 85 santigrat dereceyi aşan sıcaklıklara sahip ortamları içeren makineler için iki sistem olan tek kanallı sistemin ayrılmaz bir parçasıdır. CMS SmartCheck ve çok kanallı CMS ProLink gibi Schaeffler’in durum izleme çözümleriyle operatörler ve bakım personeli, uygulama aracılığıyla tesisteki hemen hemen her makinenin durumunu izleyen uzman bir göze sahip olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Yazılım Kuruluşları

Standart Pompa, servis kalitesini bulutların üstüne çıkarıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yılda 50 bin adetlik pompa üretimi, Türkiye geneline yayılmış bayi ve servis ağı, 100’ü aşkın ülkeye ihracatıyla sektörünün öncü isimlerinden Standart Pompa, yeni teknolojilerle satış sonrası hizmet kalitesini daha da yukarıya çıkaracak adımlar atıyor. Türkiye genelinde 100’ü aşkın servis ile müşteri isteklerini cevaplayan kuruluş, hizmet prosedürlerini bulut tabanlı teknolojilerle online hale çeviriyor.  

Hayata geçirilen bulut tabanlı Online Teknik Servis Programı sayesinde Standart Pompa, servis sırasında gerçekleştirilen tüm hizmetleri eksiksiz değerlendirebilecek. Servis formları hızlı bir şekilde iletilebilecek, servis öncesi ziyaret bilgilendirmeleri SMS ile yapılacak, servis hizmeti sonrası online anketler ile verilen hizmetin kalitesi izlenebilecek. Tüm süreçler daha hızlı ve daha kolayca gerçekleştirilecek. 

Online Teknik Servis Programı, Standart Pompa ve servisleri arasındaki iletişimi kusursuz bir hale dönüştürürken, nihai kullanıcıların da aldığı hizmetin çok daha iyi olmasını sağlayacak. Hizmet veren servislerin verimliliği anında tespit edilebilecek, sunulan her hizmetin gerektiğinde hızlı müdahalelerle müşteri memnuniyetine dönüşmesi sağlanacak. Üstelik kağıt formların ortadan kalkması sayesinde çevrenin korunmasına da katkı sağlanmış olacak.

İlk olarak Türkiye genelinde en fazla hizmet veren 50 servis ile başlatılan pilot uygulama, ardından tüm Standart Pompa servislerinde kullanılmaya başlanacak.

Bu hizmet ile Standart Pompa, servis kalitesini ve müşteri memnuniyetini bulutların üstüne çıkaracak.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Yazılım Kuruluşları

LOWARA “ecocirc XL ve XLplus” ile yüksek verim, kesintisiz konfor!

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Kolay kurulum-devreye alma-işletme özelliklerinin yüksek verim, dayanıklı tasarım ve benzersiz özelliklerle birleştiği Lowara ecocirc XL ve XLplus, sistemlere kusursuz çözümler sunuyor.

ECM teknolojisine sahip sabit mıknatıslı motoru ve entegre frekans konvertörü sayesinde en yüksek verimde sessiz çalışmayı garanti eden ecocirc XL / XLplus serisi, işletme maliyetlerini en aza indirir.

İlave modül gerektirmeden tüm bina kontrol sistemleri ile uyumlu çalışır, Modbus ve BACnet bağlantı özellikleri sayesinde pompalar, haricen kontrol edilerek verileri izlenebilir. 

Dahili kuru çalışma koruması, otomatik hava tahliyesi, blokaj önleme, uzaktan çalıştırma, Wi-Fi bağlantı özellikleri, hata/çalışıyor/arıza bilgi kontakları ve 0-10V giriş kontakları sayesinde maksimum kontrol ve güvenlik sağlanır.

Saha mühendislerinin taleplerine ve uygulamacıların ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanan seri,  pratik arayüzü, kolay okunabilen LED ekranı ve 4 ayar düğmesi ile kullanıcı dostudur. 

Oransal basınç, sabit basınç ve sabit hız kontrolü çalışma modlarının yanı sıra bunların her biri ile kombine kullanılabilen gece modu, yedekleme, sıralı çalışma ve paralel çalışma özellikleri sayesinde maksimum verim ve kesintisiz konfor sağlanır.

Maksimum 135 m3/h debi ve 18 mss basma yüksekliği ile geniş uygulama alanı sunar.                           

-10°C ile +110°C sıcaklık aralığıyla standart ecocirc XL ve XLplus serisi pompalar, sıcak ve soğuk su sistemlerinde kullanılabilir. 

Üstün Lowara teknolojisi ile üretilen ecocirc XL ve XLplus serisi pompalar, yüksek verimli hidrolik tasarımları ve geniş uygulama alanları ile bir sirkülasyon pompasında aranan tüm özelliklerden fazlasını sunar. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com