Connect with us

Akışkan Transferi

Korozif akışkanlar için özel çözümler: Kulez Makine

Yayın Tarihi:

on

Kulez Makine Genel Müdürü Serkan Kulez’le bir söyleşi gerçekleştirdik. Serkan Bey firmaları hakkında bilgiler sunarken pompa seçiminde dikkat edilecek hususlara ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Serkan Kulez, Kulez Makine’nin Genel Müdürü aynı zamanda kurucusuyum. Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunuyum. Daha önce başka firmalarda endüstriyel pompalar ve plakalı eşanjörlerle ilgili proje yöneticisi olarak çalıştım. 2011 yılında Kulez Makine’yi özellikle korozif akışkanlara karşı özel çözümler sunan bir firma olarak kurdum. Kulez Makine, ilerleyen yıllarla birlikte akışkanların pompalanması, depolanması, aktarılması ve ısı transferinde özel çözümler üreten bir firmaya dönüştü. 

Kulez Makine Genel Müdürü Serkan Kulez

Firmanızdan ve faaliyet alanından bahseder misiniz?

Kulez Makine bugün Gebze’de bulunan merkezi ve servisi ile Türkiye’deki birçok farklı endüstriye hizmet veren ve sattığı ürünlerle %100 müşteri memnuniyetini hedefleyen bir firmadır. Sattığı tüm ürünlerin arkasında dururken, müşteri, tedarikçi ve rakiplere karşı etik ilkeleri benimseyen, bunun yanında sattığı ürünlerle ilgili müşterilerine mühendislik çözümü de sunabilen bir mühendislik firmasıdır. Çözümlerimizi akışkan transferi (pompalar), ısı transferi (eşanjörler), karıştırma teknolojisi (mikserler) ve korozyon dayanımlı ürünler olarak 4 farklı kategoride müşterilerimize sunmaktayız. Munsch plastik asit pompaları, YTS hava diyaframlı pompalar, peristaltik (hortum) pompalar, yan kanallı pompalar müşterilere sunduğumuz pompalar arasında yer almaktadır.

Karıştırma teknolojisi üzerine çalışan az sayıda firmadan biri olan Kulez Makine, Alman Visco Jet firması ile düşük enerji tüketimi ve mükemmel karıştırma sonuçları için çalışmaktadır. Özellikle iyi bir karıştırmanın önemli olduğu uygulamalarda patentli karıştırıcılarımız, klasik karıştırıcılara kıyasla daha kısa sürede daha iyi karışımı daha az enerji ile yapabilmektedir.

Yine bizim için önemli olan bir diğer ürün grubumuz korozyon dayanımı. Burada müşterilerimize teflon (PTFE) kaplı boru, fittings ve tanklar sağlamaktayız. Hemen hemen tüm kimyasallara dayanımı olan teflon boru sistemleri ile her türlü asidi yüksek sıcaklıklarda dahi transfer edebiliyoruz. Ayrıca çok az firmanın sağlayabildiği teflon kaplı tank ve reaktörlerle diğer kaplamalı tanklara alternatif çözümler üretebiliyoruz.

Ayrıca asitlerin ısıtılması ve soğutulması için yüksek verimlilikte özel grafit veya teflon borulu eşanjörler ya da blok grafit eşanjörleri müşterilerimize sunuyoruz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm üretmektesiniz?

Söz konusu pompalar olduğunda birçok sektör işin içine girmekte ancak ağırlıklı olanları sayarsak; kimya, demir-çelik, yüzey işlem, arıtma ve gıda sektörlerini sıralayabiliriz.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bu bizim için önemli bir konu, piyasaya verdiğimiz ekipmanların sayısı arttıkça satış sonrası hizmetlerin kalitesi, müşteri memnuniyetini çok etkileyen faktörler arasına giriyor. Mümkün olduğunca hızlı ve stoktan yedek parça temini, bunun yanı sıra hızlı servis hizmeti sunuyoruz. Ayrıca satış sonrasında ekonomik bir servis hizmeti vermekte önem verdiğimiz konuların başında geliyor.  

Bu ayki kapak konularımız arasında gıda ve içecek endüstrisine yönelik pompa sistemleri de var. Bu alandaki çözümleriniz nelerdir?

Pompa ürün grubumuzda yer alan hava diyaframlı pompalar ve peristaltik (hortum) pompalarda food-grade seçeneğini bu sektörler için sunmaktayız. FDA onaylı parçalar kullanılan bu pompalarda, ayrıca elektrolitik olarak parlatılmış paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Bu sayede pürüzsüzlük ve dolayısıyla gıda uygunluğu sağlanmaktadır. Ayrıca Munsch asit pompalarımız gıdada CIP uygulamaları sırasında kullanılan asitlerin transferinde kullanılmaktadır.

Diğer bir ürün grubumuz Visco Jet karıştırma sistemleri ile gıdada çok önemli olan mükemmel karıştırma sonuçları sunuyoruz. Örneğin meyveli yoğurt üretimi veya çikolata üretimi gibi. Burada ürünleri parçalamadan, bozmadan homojen bir biçimde kısa sürede ve az enerji ile karıştırıyoruz.

Pompa seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir sizce?

Pompa seçimi, bazen basit gibi gözükse de, tesisatın tüm bilgilerinden, akışkanın tüm bilgilerine kadar her ayrıntının dikkatlice incelenerek yapılması gereken bir seçimdir. Örneğin akışkan içindeki katı partikül miktarı bazen sadece yeterli olmayıp, o partikülün sertliğini de sorgulamamız gerekebiliyor. Burada pompa tedarik eden firmanın tecrübe ve soruları ile müşteriyi doğru yönlendirmesi çok önemli. Uygulama için doğru tip pompayı doğru teknik donelerle seçmek, pompanın daha az enerji sarf ederek verimli olmasını ve uzun ömürlü çalışmasını sağlayacaktır.  

Piyasadaki rekabet ortamı hakkında değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Rekabet olağan ve piyasada kendimizi geliştirmek için olması gereken bir kavram. Burada önemli olan rekabetin etik ve adil olması. Elbette rakiplerimizden farklılaştığımız noktalar var. Örneğin bir ekipmanın yaşam döngüsünde biz her zaman en ekonomik çözümleri verdiğimize inanıyoruz. Bu ekonomiklik, sağladığımız pompa ve ekipmanların uzun yıllar sorun çıkarmadan çalışması, daha az enerji tüketmesi ve doğru seçilmesinden kaynaklanıyor. Sadece satış fiyatı rekabeti yerine teknik ve çözümsel bir rekabeti bu yüzden seviyoruz.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Önümüzdeki dönemlerde müşterilerimize yenilikçi ve onların fark yaratmasını sağlayacak ürünler sunmaya devam edeceğiz. Yüksek verimli, az enerji tüketen ve müşterilerimizin sorunlarını çözen yeni ekipmanlar ürün portföyümüze girecek.  

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Teşekkür ederim. Kulez Makine olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına standart bir çözüm üretmek yerine, onların ihtiyaçlarına özel, fark yaratacak çözümler sunuyoruz. Bu bağlamda müşterilerimizin en yenilikçi teknolojiye ulaşmalarını sağlayarak, onların rekabetçi dünya pazarında geri kalmamalarına yardımcı oluyoruz. Bu vesile ile ülkemizin daha iyi yerlere gelmesini temenni ediyoruz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Akışkan Transferi

TORK Seviye Şalterleri ile akışkan seviye kontrolünde güvenilir çözüm

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Endüstriyel otomasyonun sürekli evrildiği günümüzde, iş süreçlerini daha etkin yönetmek ve verimliliği artırmak işletmelerin öncelikleri arasında. TORK Parmak Tipi Seviye Şalteri ve Kablolu Tip Seviye Şalteri bu ihtiyaçlara çözüm seçeneği sunuyor.

Kısıtlı alanlarda kullanıma elverişli olan Parmak Tip Seviye Şalteri ve Kablolu Tip Seviye Şalteri, küçük ebatları ve hafif yapısı, kolay montaj süreci ve az maliyetli oluşu ile endüstriyel otomasyonda tam verimlilik sağlıyor. Bu özellikleri sayesinde uygun fiyatıyla işletmelerin maliyetlerini düşürürken, aynı zamanda hızlı ve sorunsuz bir şekilde sisteme entegre ediliyor.

TORK Parmak Tip Seviye Şalteri

Arıtma sektöründe içme suyu arıtma tesislerinin su ve kimyasal tanklarının seviyesini kontrol etmek için kullanılan Parmak Tip Seviye Şalteri kimya endüstrisinde ise kimyasal sıvıların depolanmasında tank alt ve üst seviye kontrolü sağlar. Aynı şekilde jeneratör yakıt seviyelerinin kontrolünden, kompresörlerdeki karter yağ seviyesi ölçümünde alt seviye alarmı olarak kullanılır. Kimyasal endüstrilerden su arıtma tesislerine kadar geniş bir yelpazede kullanılabilen Parmak Tipi Seviye Şalteri, aynı zamanda yüksek kimyasal dayanımı ile dikkat çeker. Bu özelliği sayesinde, agresif kimyasalların olduğu zorlu ortamlarda bile güvenilir bir performans sergiler.

Kablolu Tip Seviye Şalteri

Kablolu Tip Seviye Şalteri, arıtma, su depoları, pompa koruma, tekstil, gıda ve kimya gibi farklı sektörlerde geniş bir kullanım yelpazesi sunar. Fabrikalardan evsel alanlara kadar havuz seviye kontrolü, içme suyu depolarında seviye kontrolü, pompa koruma sistemlerinde alt seviye kontrolü, gıda sektöründe tank seviyesi yönetimine yardımcı olurken, yüksek kimyasal dayanım özelliği sayesinde tekstil endüstrisinde boya ve kimyasal solvent tanklarının seviye kontrolü, kimya endüstrisinde kimyasal tankların alt ve üst seviye kontrolü için kullanılan bu ürün, iş süreçlerini daha güvenli ve verimli hale getirmek amacıyla tasarlanmıştır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Akışkan Transferi

Patlama tehlikesi altındaki bölgeler için FLOWave Tip 8098 akış ölçer

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

FLOWave akış ölçerimiz artık ATEX onaylı olarak da mevcut. 

FLOWave Tip 8098, temassız bir SAW akış ölçerdir. Bu akış ölçer artık ATEX Bölge 2 ortamlarda kullanılmak üzere onaylanmıştır ve size azami işletim emniyeti sağlar.

ATEX onaylı FLOWave

FLOWave’in standart versiyonuyla karşılaştırıldığında, yeni varyant ATEX uyumlu kablo rakorları, M12 fiş ve bir basınç dengeleme ünitesi ile farklılık gösterir. Bu sayede cihaz, patlama riski bulunan ATEX Bölge 2 ortamlarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Bu nedenle FLOWave sadece azami saflığa sahip ortamlarda akış ölçümü için tasarlanmış olmayıp, aynı zamanda alkoller, çözücü maddeler, boyalar ve vernikler gibi sıvılar için de uygundur.

Bir bakışta sunulan avantajlar

  • ATEX ortamında bile hassas akış ölçümü
  • Alkollerin ve çözücü maddelerin akış ölçümü için uygundur
  • Temassız çoklu parametre ölçümü:
  • Akış
  • Sıcaklık
  • Yoğunluk katsayısı
  • Akustik aktarma faktör

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Akışkan Transferi

Masdaf’ın yenilenen logosuyla mesajı: Daha ileri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa sektörünün öncü markalarından Masdaf’ın yeni logosu, 3 Ekim’de ISK Sodex-İstanbul Fuarı’ndaki standında düzenlediği lansman kokteyli ile tanıtıldı.

Akışkan sistemleri konusunda geliştirdiği inovatif ürünler ve sunduğu mühendislik hizmetleriyle 42 yıldır yurt içinde ve yurt dışında önemli referans projelerin çözüm ortağı olan “Masdaf” logosunu ve sloganını yeniledi.

Marka kimliğinde büyük bir değişim gerçekleştiren Masdaf’ın yeni logosu, daha dinamik ve modernize edilmiş bir yapıya sahip olacak şekilde tasarlandı. Buna göre Masdaf, değişen dünya dinamikleri, teknolojik gelişmeler ve müşteri beklentileri doğrultusunda ürün ve hizmet kalitesini “daha ileri” taşıyarak, iş ortaklarına “yenilikçi çözümler” sunmayı ve global ölçekte sürdürülebilir bir marka olmayı hedefliyor.

Tüm süreçlerinde yenilikçi ve müşteri odaklı bir yaklaşım benimseyen Masdaf, yenilenen logosunu ve kurumsal kimliğini ilk kez 3 Ekim’de ISK-Sodex Fuarı’ndaki standında düzenlediği lansman kokteyli ile tanıttı.

Lansman kokteylinde yaptığı konuşmada Masdaf’ın yenilenen yüzüyle ilgili bilgiler veren Masdaf Yönetim Kurulu Üyesi Denizhan Polatoğlu şunları söyledi: “Masdaf olarak akışkan sistemleri konusunda bir dünya markası olma arzusuyla çıktığımız yolda 42 yılı geride bıraktık. Bu süreçte hedeflerimize ulaşmak adına, Ar-Ge ve markalaşma çalışmalarının önemine inandık. Değişen dünya dinamikleri ve müşteri beklentileri; üretim teknolojilerimizde, Ar-Ge’mizde ve görsel dünyamızda en belirleyici unsurların başında geldi. Daima müşterilerimizin beklentilerinin de ötesinde ürün ve hizmetler sunmayı hedefledik. Müşterilerimizle sürdürülebilir bir iş birliği sağlamanın temelinde; geliştirdiğimiz inovatif ürünler ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız kadar markalaşma adına yaptığımız çalışmalar da büyük önem arz ediyor. Bu anlayışla logomuzu da değişen müşteri gereksinimlerine uygun olarak ve markamızın ruhunu yansıtacak şekilde yeniledik.

Çünkü Masdaf olarak en büyük hedefimiz ‘her koşulda %100 müşteri memnuniyeti sağlamak’.

Yeni logomuzla da “müşteri odaklı” bir yaklaşım benimsiyoruz. Logomuzda kullanılan küçük harfler ile müşterilerimizin sesini yani beklentilerini ön planda tutuyoruz; logo etrafında kullanılan çerçevelerin kaldırılmasıyla da Masdaf’ın ürün ve hizmette sınır tanımadığı; müşterilerinin ihtiyaçlarına göre esnek ve çözüm odaklı bir yaklaşım benimsendiğini vurguluyoruz. Masdaf logosuyla birlikte kullanılan amblem ise ana hatlarıyla ileriyi gösteren ve modernize edilmiş bir üçgenden oluşuyor. Üçgeni oluşturan öğeler ise pompa eğrileri ve pompa çarklarından esinlenerek tasarlandı. Ok şeklinde bir görünüme de sahip olan amblem aynı zamanda firmamızın hedefini yani ‘daha ileri’ sloganını da destekliyor. Yeni sloganımızla da hiç durmadan çalışıp; yenilikçi akışkan teknolojileri geliştirerek yüksek katma değer sağlayacağımızı ve hem çözüm ortağı olduğumuz projeleri hem de Türk pompa sektörünü ‘daha ileri’ taşıyacağımızı vurguluyoruz” dedi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com