Connect with us

Etkinlikler

INGAS 2019’un ana sponsoru SOCAR Türkiye oldu

Yayın Tarihi:

on

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 17-18 Ekim 2019 tarihlerinde ülkemizin dünya enerji piyasasındaki konumunun güçlendirilmesi sürecinin en büyük destekçilerinden biri olan, Türkiye’nin en büyük gaz dağıtım şirketi İGDAŞ, Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcılar Birliği GAZBİR ve Doğal Gaz Sektör Meslekleri Sınav ve Belgelendirme Merkezi GAZMER tarafından organize edilecek olan INGAS 2019, TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TC Ticaret Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer birçok kurum ve kuruluşun destekleriyle doğalgazın küresel geleceğini enerji piyasasının küresel önderleri ve alanında dünya çapında uzman liderleriyle mercek altına alacak. 

INGAS 2019’un Ana Sponsoru SOCAR Türkiye

Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı olan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, Azerbaycan – Türkiye kardeşliğinin bir yansıması olarak her iki ülke için de tarihe geçecek projelere imza attı. 

SOCAR Türkiye, bu amaç doğrultusunda PETKİM, STAR Rafinerisi, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP), PETKİM Rüzgar Enerji Santrali (RES), SOCAR Terminal gibi projeleri ile bölgede entegre bir üretim gücü haline geldi. PETKİM’in Özelleştirme İdaresi’nden alındığı 2008 yılından bu yana ülkemizdeki faaliyetlerini sürdüren SOCAR’ın tüm projeleri tamamlandığında yatırım değeri 19,5 milyar dolara ulaşacak. SOCAR Türkiye, 2019 yılında Bursagaz ve Kayserigaz’ın da iştirakleri arasına katılmasıyla doğalgazın dağıtım da dahil tüm halkalarında faaliyet göstermeye başladı. 

SOCAR’ın ülkemizdeki yatırımlarının en önemli halkasını oluşturan ve 6,3 milyar dolarlık yatırım tutarı ile tek noktaya yapılan en büyük reel sektör yatırımı olarak tarihe geçen STAR Rafineri’nin yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi bulunuyor. 

Türkiye’ye 12 yıldır doğalgaz sağlayan SOCAR Türkiye, 2013 yılından beri doğalgazın toptan satışını yaparken, TANAP projesi ile Azerbaycan’dan gelen doğalgazın iletimini de gerçekleştiriyor. SOCAR Türkiye’nin en büyük ortağı olduğu, Türkiye ve Azerbaycan’ın en büyük projesi TANAP, Haziran 2018’den beri Türkiye’ye doğalgaz getiriyor.

“Ortak Enerjimiz, Ortak Geleceğimiz” 

INGAS 2019’da bu sene doğalgazın geleceği “Ortak Enerjimiz, Ortak Geleceğimiz” temasıyla küresel bir yaklaşımla ele alınarak doğalgazın üretimden son kullanıcıya kadarki tüm değer zinciri boyunca kapsamlı bir değerlendirilmesi yapılacak ve geleceğine dair analizler ve fikirler paylaşılacak. Yeni enerji düzeninde yenilenebilir enerjilerle birleşmiş bir doğalgaz perspektifiyle, pazar stratejileri, yeni uygulamalar, teknolojiler, çevresel etkiler ve gelişmeler tartışılacak. 

Doğu-Batı Enerji Koridoru’nun kalbi olan ülkemizde düzenlenen Avrasya’nın en büyük doğalgaz fuarı INGAS 2019, iki gün boyunca 30 farklı ülkeden küresel karar vericiler, tedarikçiler ve sektör liderlerinden oluşan heyetleri ağırlamaya hazırlanıyor. INGAS 2019’da gerçekleştirilecek olan B2B görüşmeler TC Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle organize edilecek. 

“Enerji’nin Küresel Liderleri INGAS 2019’da Buluşuyor…” 

INGAS 2019’un fuaye alanında ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Avrupa Ülkeleri, Brezilya, Azerbaycan, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kazakistan, Kuveyt, Nijerya, Suudi Arabistan, Oman ve Ürdün’den gelecek olan yüzün üzerinde yerli ve yabancı firma ziyaretçileriyle ve yatırımcılarıyla buluşmayı bekliyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

ISK-SODEX Fuarı kapılarını açtı

Yayın Tarihi:

on

Avrasya bölgesinin lider iklimlendirme sanayi fuarı ISK-SODEX, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının katılımıyla başladı. Dünya genelinde 35 ülkeden 1000’in üzerinde firmayı İstanbul’da bir araya getiren fuar, AB ülkeleri başta olmak üzere Afrika ve Güney Amerika kıtasından satın olma heyetlerini yeni ticari işbirlikleri için Türkiye’deki üreticilerle buluşturdu. Kombi ustalarının bilgi ve hünerlerini yarıştırdığı fuar 5 Ekim tarihine kadar TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Klima sistemlerinden (Havalandırma sistemlerinden) yalıtım elemanlarına, tesisat ve ekipmanlarından, ısıtma ve soğutma sistemlerine kadar konforlu ve verimli mekânların gizli kahramanları olan iklimlendirme sektörünü İstanbul’da bir araya getiren ISK-SODEX Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve sektörün önde gelen temsilcilerinin yer aldığı bir törenle kapılarını açtı.

“Sektörün yerlileştirme ve millileştirme çalışmalarına her zaman destek vermeye hazırız”

ISK SODEX Fuarı’nı her sene özlemle beklediğini ve takip ettiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede fuarın açılışında yaptığı konuşmada,  “1997’den bu yana düzenlenen ISK SODEX Fuarı’nın katılımcı sayısının her geçen sene artması ülkemiz ve sektörümüz için büyük bir başarı hikayesidir. 2018’de 44 ülkeden 85 bin ziyaretçinin ağırlandığı bu fuara inanıyorum ki bu sene daha fazla katılım olacaktır“ dedi. Büyükdede konuşmasında ayrıca, sektörün yerlileştirme ve millileştirme çalışmalarına her zaman destek vermeye hazır olduklarını ve Bakanlık olarak bu konuda ciddi adımlar attıklarını belirtti.

Havalandırma, pompa, vana ve su arıtma alanlarında faaliyet gösteren firmaların da katıldığı fuarda, enerji verimliliği ve bina otomasyon ürün grupları da görücüye çıkıyor. Ulusal ve uluslararası firmaların yoğun ilgi gösterdiği fuarın bu yıl iklimlendirme sektörü ihracatına yeni kapılar aralaması bekleniyor.

Türkiye’nin kendi öz kaynaklarının yanı sıra uluslararası doğrudan yatırımlarla da büyüyen güçlü bir ekonomi olduğunu belirten Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, iklimlendirme sanayinin bu büyümeye en büyük katkıyı veren üretim alanlarından biri olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türkiye iklimlendirme sanayii son yıllarda ciddi oranlarda büyüme kaydetti. Sektör yıl sonuna kadar 5 milyar doların üzerinde ihracat hedefliyor. Türkiye firmaları bu heyecan verici başarısını gelecek yıllara da taşıyarak daha büyük hedeflerle devam ettirecek. Hannover Messe Sodex Fuarcılık olarak Türkiye iklimlendirme sektörünün potansiyelinin farkındayız. ISK-SODEX iklimlendirme sektörünün tüm potansiyelini ortaya koyabileceği güçlü bir vitrin. Türkiye ekonomisi için her zaman elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. Bu dört günlük süre zarfında iklimlendirme sektörünün bu başarısını ileriye taşıyacak dopdolu bir etkinliğe imza atacağımızı inanıyorum.”

Dünyanın Dört Bir Yanından Katılımcı, Alıcı ve Satınalmacı İstanbul’da

Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından ISKAV, DOSİDER, İSKİD, İZODER,  TTMD, POMSAD, SOSİAD, ESSİAD, MTMD ve KBSB işbirliğiyle gerçekleştirilen ISK-SODEX, sektörün en fazla iş hacmi yaratan buluşmalarından birine imza atıyor.

Fuarda bu yıl Almanya, Çin, Fransa, Hindistan, İtalya, Güney Kore, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Pakistan, İspanya, İran, Rusya, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri,  Tayvan ve Japonya gibi ülkelerden de katılımcılar yer alıyor.

Yabancı şirketlerin Türkiye’deki firmalarla ticari bağlantılar kurma noktasında çok istekli olduklarını belirterek Kühnel, şunları söyledi:

“İklimlendirme sektörünün üretimde ileri teknoloji ürünlere odaklanması yerli firmalara dış pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlarken, bu gelişim yabancı yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Türkiye’deki üreticilerle ticari işbirliği yapmak isteyen yabancı yatırımcıların sayısındaki artış da hızla devam ediyor.

Arjantin, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika, Bulgaristan, Cezayir, Endonezya, Fas, Filiztin, Fransa, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, Hollanda’nın da dahil olduğu 44 farklı ülkeden 170’in üzerinde profesyonel satın almacı yeni ticari işbirlikleri için Türkiye’deki üreticilerle bir araya gelecek. 1, 2 ve 3 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan 13. Salon B2B Özel Alanı’nda  ISK-SODEX katılımcı ve ziyaretçileri ile buluşacaklar.

Türkiye’nin En Başarılı Kombi Ustası Belirleniyor

ISK-SODEX Fuarı, katılımcılarını bir yandan yeni iş birlikleri için potansiyel müşterilerle bir araya getirirken, diğer yandan fuar süresince düzenlenecek forum ve konferanslarla 4 gün boyunca bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bir platform sunacak.

Fuar kapsamında 11 No’lu holde gerçekleştirilecek “Forum Alanı”nda katılımcı ve ziyaretçiler sektörün gelecek vizyonunu birlikte tartışma fırsatı elde edecek. Ayrıca “Dernek Özel Oturumları” da sektörün geleceğine ışık tutacak.

Bu yıl fuarda ilk olarak davetli konuşmacı ekonomist / gazeteci Emin Çapa“ Geleceğin Dünyası İnşa Edilirken Seyirci Kalmayın” konulu sunumu ile 4 Ekim 15.00’da B2B Özel Alanı’nda olacak!

ISK-SODEX ziyaretçileri fuar kapsamında gerçekleştirilecek çekilişle 1 adet FIAT Fiorino, 6 adet Kombi, 1 adet nem alma cihazı ve ISKAV Yayınları’ndan oluşan 10 set kazanma şansı yakalayacak.

Devamını Oku

Etkinlikler

Su Yönetimi Ödülleri Forum’da sahiplerini buluyor

Yayın Tarihi:

on

Bu sene birincisi düzenlenen Su Yönetimi Ödülleri yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Başarılı proje kategorisinde su ve kanalizasyon idareleri, il belediyeleri, ilçe belediyeleri, sulama birlikleri, yükleniciler, müşavirler, üniversiteler; yenilikçi ürün kategorisinde ise üreticiler olmak üzere ödül programına 72 adet başvuru yapıldı.

Ödül programı, ülkemizin 2023 yılı vizyonu ve hedefleri doğrultusunda su kayıplarının kontrolü için çalışmalar gerçekleştiren kamu kurumlarının, özel sektör kuruluşlarının ve akademisyenlerin motivasyonlarını pekiştirerek su yönetiminde farkındalığı artırmak, başarılı projeler ile yenilikçi ürünleri teşvik etmek ve kamu – özel sektör – üniversite işbirliğine katkı sağlamak amacıyla hazırlandı.

Su Yönetimi Ödülleri Değerlendirme Kurulu (Jüri) aşağıdaki isimlerden oluşuyor.

  • Akif ÖZKALDI, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı
  • Prof. Dr. Hasan Zuhuri SARIKAYA, Çevre ve Orman Bakanlığı E. Müsteşarı
  • Prof. Dr. Lütfi AKÇA, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi
  • Mevlüt AYDIN, Devlet Su İşleri Genel Müdürü
  • Prof. Dr. Ahmet Mete SAATÇİ, Türkiye Su Enstitüsü Başkanı
  • Prof. Dr. Cumali KINACI, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü
  • Bilal DİKMEN, Su Yönetimi Genel Müdürü
  • Yasin TORUN, Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Ödül töreni 5. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu ile eş zamanlı olarak 9 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenecek. Bakanlıklardan, belediyelerden, su idarelerinden, üniversitelerden ve özel sektör kuruluşlarından 1000’den fazla katılımcının yer alacağı Forum’da kamuoyuna duyurulacak ödül sahiplerini sektördeki tüm paydaşlar büyük bir ilgi ve merak ile bekliyor. 

Tarım ve Orman Bakanlığı himayelerinde DSİ Genel Müdürlüğü ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü destekleriyle Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) tarafından 9-11 Ekim 2019 tarihlerinde ATO Congresium Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek 5. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu’na www.waterlossforum.org adresinde kayıtlar devam ediyor.

Devamını Oku

Etkinlikler

“İklimlendirme sektörüne yeni iş bağlantıları sağlayacağız”

Yayın Tarihi:

on

Klima sistemleri, havalandırma, yalıtım elemanları, tesisat ekipmanları ile ısıtma ve soğutma sistemlerini kapsayan iklimlendirme sektörü, 2 – 5 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP’ta düzenlenecek olan 14. Uluslararası ISK-SODEX Fuarında buluşacak.

Dünyanın lider fuar organizasyon firmalarından Deutsche Messe’nin Türkiye ofisi Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından düzenlenen ISK-SODEX 2019’da bu yıl, Almanya, Çin, Fransa, Hindistan, Hollanda, İtalya, Güney Kore, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Pakistan, İspanya, İran, Rusya, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, Tayvan ve Japonya gibi ülkelerden de katılımcılar yer alacak. 

Yılın ilk 8 ayında 3 milyar dolar ihracata imza atarak ekonomiye değer katmayı sürdüren, ISK-SODEX’te kuracağı bağlantılarla performansını yukarı taşıyacağını belirten Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel şunları söyledi:

“Türkiye’de iklimlendirme sektörünün 8 aylık performansına baktığımızda, en büyük ihracat pazarları olarak Almanya ve Birleşik Krallık’ın öne çıktığını görüyoruz. Aynı dönemde Fransa, Irak, İspanya, İtalya, Polonya, Romanya ve Rusya gibi önemli ihracat pazarlarında 100 milyon dolar seviyesinin aşılmış olmasını da sektörün yıl sonu hedeflerine ulaşması noktasında kritik göstergeler olarak yorumluyoruz. Türkiye’nin iklimlendirme sanayii alanında güçlü firmaları var. ISK-SODEX’te kurulacak yeni iş bağlantılarıyla bu rakamların daha da artacağına inanıyoruz.”

“250 satın almacı ISK-SODEX için İstanbul’da”

ISK-SODEX fuarı geçtiğimiz yıl 44 ülkeden 225 uluslararası katılımcı ile 105 ülkeden yaklaşık 85 bin sektör profesyoneline ev sahipliği yapmıştı. 2018 yılında düzenlenen fuarda T.C. Ticaret Bakanlığı ve İSİB’in destekleriyle 34 farklı ülkeden 500’ün üzerinde uluslararası delegasyonu ağırladıklarını belirten Kühnel şunları söyledi:

“Makine mühendisliği, yönetim, bakım onarım; planlama ve teknisyenlik gibi farklı meslek dallarından ziyaretçilerimizin bir araya geldiği ISK-SODEX, iklimlendirme sektörü için daima bir festival havasında geçiyor. ISKAV, DOSİDER, İSKİD, İZODER, TTMD, POMSAD, SOSİAD, ESSİAD, MTMD ve KBSB iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz fuarımız bu yıl da dünyanın dört bir yanından sektör profesyonelini İstanbul’da ağırlıyor.”

Bu yıl AB, Afrika ve Güney Amerika bölgelerinden satın alma heyetlerini ağırlayacaklarını belirten Kühnel; “Alım Heyeti kapsamında gerçekleşecek İkili İş Görüşmelere tüm dünyadan yaklaşık 250 satın almacının katılmasını planlıyoruz” dedi.

“Türk firmalarının gördüğü yoğun ilgiden memnunuz”

Yabancı şirketlerin Türk firmalarla ticari bağlantılar kurma noktasında çok istekli olduklarını belirten Kühnel; “İklimlendirme sektörünün üretimde ileri teknoloji ürünlere odaklanması yerli firmalara dış pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlarken; bu gelişim yabancı yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Türkiye’deki üreticilerle ticari iş birliği yapmak isteyen yabancı yatırımcıların sayısı da hızla artıyor. Başta ISK-SODEX olmak üzere; düzenlediğimiz tüm fuarlarda yabancılar Türk firmalara büyük ilgi gösteriyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com