Connect with us

Etkinlikler

Unitec Makine

Yayın Tarihi:

on

 

DSC_6024_421x280

“Hassas Teknoloji” sloganıyla 2008 yılında başladığı takım tezgahları sektöründeki çalışmalarını, profesyonel satış ve servis hizmet kadrosu ile  İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa ofislerinde başarıyla sürdüren Unitec Makine bu ayki konuklarımızdan. Sizler için kendileriyle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

“Vizyonumuz, Türkiye pazarındaki otomotiv, medikal, havacılık kalıp, tasarım ve endüstriyel ana/yan sanayilere en iyi ve en yeni uygulamalarını sağlayan dünya devi firmaların tezgâhlarını sunmak, müşterilerimizin memnuniyetini en üst düzeyde tutarak sektörün lideri olmaktır.” Unitec Makine  

Unitec Makine nasıl kuruldu? Bize kuruluş hikâyenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Unitec Makine San. İml. İth. ve Tic. A.Ş 2008 yılında İstanbul’da kuruldu. Uzun yıllar CNC tezgahlarının satış ve servisinde çalışmış olan bizler, edindiğimiz bilgi ve birikimi kullanarak en iyi ürün kalitesini sunan, bize fiyatta rekabet olanağı sağlayan ürünleri takip edip Türkiye pazarına sunmak istedik. Bu bakış açısı bizi işinde en iyi olanlarla bağlantı kurmaya yönlendirdi ve sayımız hızla arttı.

Firmanızın yapılanması hakkında neler söylersiniz? İstanbul dışında farklı şehirler de hizmet veriyor musunuz?

Firmamız İstanbul merkez olmak üzere birçok şehirde faaliyet göstermektedir. Bu şehirler Türkiye’nin sanayi merkezlerinden olan İzmir, Ankara, Manisa, Konya, Bursa, Eskişehir ve çevre illeridir. Gelen yoğun talep üzerine Anadolu’nun diğer bölgelerinde de temsilcilikler kurup, satış ve servis ağımızı genişletmek gereklilik halini aldı, dolayısıyla kısa vadede temsilciliklerimizi ve mevcut kadromuzu o oranda arttırmayı planlıyoruz.

Firmanızın vizyonu ve misyonu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Biz Unitec Ailesi olarak samimiyetle işimizi sahipleniyoruz, dolayısıyla “vizyonunuz nedir” sorusuna vereceğimiz yanıtta samimiyiz: Türkiye pazarındaki otomotiv, medikal, havacılık, kalıp, tasarım ve endüstriyel ana/yan sanayilere en iyi ve en yeni uygulamaları sağlayan dünya devi firmaların tezgâhlarını sunmak, müşterilerimizin memnuniyetini en üst düzeyde tutarak sektörün lideri olmaktır. Misyonunuz nedir sorusuna gelecek olursak yanıtımız şüphesiz çalışanlarımız ve müşterilerimizle bir bütün olarak takım ruhu içinde çalışmak, müşteri memnuniyetini, üretim sınıflarını, teknolojiyi ve piyasanın gereklerini göz önünde bulundurarak temsilciliğini yaptığımız CNC tezgâhlarının iç pazarda rekabet gücünü arttırmak ve dış pazara sunmak. Sloganımız ‘Hassas Teknoloji’ sanırım bu iki olgunun kesişim noktasında duruyor.

Unitec Makine olarak izlediğiniz kalite politikası hakkında neler söylersiniz?  

    • Değişen dünya şartlarına uyum sağlayabilmek için çalışanlara düzenli eğitimler planlayarak uygulamak.
    • Rakipleri tam ve detaylı olarak anlamak suretiyle etkili bir rekabet stratejisi oluşturmak ve bu koşullarda müşteri beklentilerini karşılayan, işlenen ürün standartlarına uygun, rekabet gücü olan CNC tezgahları sunmak, hızlı ve güvenilir servis hizmeti vermek.
    • Sürekli iyileştirme yaklaşımı doğrultusunda tüm süreçlerimizdeki verimliliğin uluslararası düzeyde rekabet edebilecek seviyeye yükseltilmesi.

CNC İşleme Merkezi ve CNC Tornalama Merkezi ile ilgili olarak mümessilliğini yaptığınız firmalar ve ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz?  

Temsilciliğini yaptığımız marka ve ürünler oldukça geniş bir yelpazeye sahip, marka ve ürün çeşidini kısaca listelemek gerekirse:

PRECISION TSUGAMI marka CNC Kayar Otomat Tezgahları, pazarda rekabet gücü olan ve tercih ürünler ise B0326E-II Çap 32mm 8 –Eksenli CNC Kayar Otomat ve M08SYE Çift Ayna Tek Taret CNC Tornalama Merkezi STAMA marka  İşleme Merkezleri, tek iş mili ,çift iş mili, dörtlü iş mili 3,4 ve  5 eksen CNC işleme merkezleri EMCO MAIER marka CNC Torna Ve İşleme Merkezleri; özellikle çift ayna çift taret ürünlerden olan HT45 ürünü tercih ediliyor. HARDINGE marka CNC İşleme Sistemleri; gerçekleştirdiğimiz yeni anlaşmalar sonrasında özellikle GX480 ürünü oldukça yoğun ilgi gördü. KAPP NILES marka CNC Dişli Taşlama Tezgahları HANDTMANN marka CNC 5 Eksenli Yatay ve Dikey İşleme Merkezleri ENSHU CNC marka Yatay Ve Dikey İşleme Merkezleri; GE480He ve GE580He modellerini tercih ediyor. FUJI marka CNC Robot Yüklemeli Torna Tezgahları RICHARDON marka CNC Azdırma Tezgahları BOURN&KOCH marka CNC Azdırma Tezgahları, CNC Fellowlar CABE marka Slot Açma Makinaları TORNI TACCHI marka Tornalama Merkezleri , Ağır Tip Torna Tezgahları EMCO MECOF  marka Köprü Tip ve Büyük Ebatlı  CNC Freze Tezgahları WALTER DUNNER SA marka Pens Sistemleri SURFACE ALLIANCE GRUBU (LPW, EMO, HÖSEL, HÖCKH) Endüstriyel Parça Yıkama Makinaları  

Faaliyet gösterdiğiniz sektörün genel değerlendirmesini yapar mısınız? Başlıca sorunlar ve bunlara yönelik çözüm önerileriniz nelerdir?

 Başta Uzak Doğu menşeli ürünler olmak üzere dünyanın her yerinden temin edilen CNC tezgahların, Türkiye pazarına kolayca ulaşılabilir olması bir avantaj olarak değerlendirilse de, firmaların yeni tezgah alımında kaliteli ürün tercih etmeyip ilk maliyetten kaçınmaları da piyasadaki kalite çıtasını düşürüyor. Bunların dışında eskiye bağlılık ve marka bağımlılığı gelişimin önündeki en önemli engellerden. Çözüm önerisi açık aslında, ilk maliyetlendirme ve fizibilite çalışmalarını ileriye dönük yapmaları ve kaliteli tezgah alımından taviz vermemeleri gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki yeniliğe açık olmayı unutmamak gerekiyor.  

Buna ek olarak “Dişli Tezgâhları” ile ilgili olarak mümessilliğini yaptığınız firmalar ve ürün gamınız hakkında da bilgi alabilir miyiz? 

Dişli Tezgâhları” ile ilgili olarak mümessilliğini yaptığınız bir çok firma var ürün gamları ile birlikte firmaları sıralayacak olursak Kapp-Niles CNC Dişli Taşlama Tezgahları, Richardon CNC Azdırma Tezgahları, Born Koch CNC Fellow , CNC Yatay Azdırma tezgahlarıdır.

Firma olarak 2014 yılının ilk yarısını finansal açıdan değerlendirir misiniz? Hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Bizler için 2014 yılı ilk yarısı, bir önceki dönem alınan hedeflerin çok ötesine geçilmiş olduğundan, hem finansal hem de kurumsal açıdan oldukça başarılı bir dönemdi diyebiliriz. Hedeflerimiz arasında, Nisan ayında Konya’da gerçekleştirilen Konmak Fuarı süresinin iyi değerlendirmesi ve farklı sektörleri yakalamak vardı, nitekim Konmak 2014’te birçok yeni müşteriye ulaşma şansına sahip olduk. Medikal, otomotiv, havacılık ve savunma sanayindeki hâkimiyetimiz daha da arttı. Dolayısıyla bir gereklilik olarak, kurumsal kadromuzu sektöre yıllarını vermiş uzman mühendisleri alarak daha da genişlettik.  

Takım tezgâhları sektörü için önemli bir fuar olan MAKTEK, Ekim ayında kapılarını açıyor. 2012 yılında katılımcısı olduğunuz fuara bu yıl da katılacak mısınız? MAKTEK Fuarı’nı değerlendirmenizi istesek, neler söylersiniz?

 Makine sektörünün Avrasya’daki en büyük buluşması olan MAKTEK fuarı 2012 yılında bizim açımızdan oldukça başarılı geçmiş bir fuardı. Tabii ki yine daha fazla başarıyı hedefleyerek yaklaşık 400 m2 olan eski stant alanımızda olacağız ve onun üzerinde makinayı sergileyeceğiz. Japon menşeili tezgâhlarımızdan TSUGAMI B0326E-II Çap 32mm 8 –Eksenli CNC Kayar Otomat, TSUGAMI B0206E-II Çap 20 mm 8-Eksenli CNC Kayar Otomat, TSUGAMI M06DE C-Eksenli CNC Torna, ENSHU GE580He 500*500 mm Tablalı CNC Yatay İşleme Merkezi, Avusturya menşeli tezgâhlarımızdan EMCO HT45SMY Çift Ayna Çift Taret CNC Torna Tezgahı, Maktek Avrasya Fuarında sergilenerek müşterilerimiz ve ziyaretçilerimizle buluşturulacak makinalarımızdan sadece birkaç tanesi. Bir önceki fuarda olduğu gibi bu yıl da distribütörlüğünü yaptığımız firmaların temsilcileri fuar davetlisi olarak katılım gösterecekler böylece ziyaretçilerimiz tüm sorularını doğrudan sorma şansına sahip olacak.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

REWA Anatolia 15 Şubat’ta başlıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sürdürülebilirlik hareketinin çekim merkezi REWA Anatolia, Doğu Akdeniz’in öncü şehri Adana’da 15 Şubat’ta kapılarını açıyor. Yeşil büyüme konseptini merkezine alan REWA Anatolia, sürdürülebilir bir kalkınma için sektör paydaşlarına eşsiz bir ticaret platformu sunuyor.

15-17 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek REWA Anatolia’nın açılış konuşmacıları arasında; REWA Anatolia İcra Komitesi Başkanı Ebru Can, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Kosova Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka yer alıyor. ‘Bir İleri Dönüşüm’ açılış defilesiyle devam edecek etkinliğin ilk günkü konu başlıklarını; ‘Sürdürülebilir Ekonomi, Sıfır Karbon Ayak İzi, Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi’, ‘OSB’de Yeşil Dönüşüm’, ‘Karbon ve Su Ayak İzi’ oluşturuyor.

REWA Anatolia etkinlik programına https://rewanatolia.com/event-program/linkten erişebilirsiniz.

Devamını Oku

Etkinlikler

11. Pompa Vana Kongresi, ‘Su ve İnsan 5.0’ temasıyla gerçekleştirildi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

11. Pompa Vana Kongresi 14-15 Aralık 2023 tarihlerinde Ankara’da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl “Su ve İnsan 5.0” temasıyla gerçekleştirilen Kongre; ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü, İTÜ Makine Fakültesi ve Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) tarafından düzenlendi. Birçok yerli ve yabancı sektörel dernek ve federasyon tarafından desteklenen kongreye; Türkiye’nin makinecileri, AUMA, Duyar Vana ve Mas-Daf firmaları ana sponsor olarak destek verirken, Alarko, Asteknik Vana, Doğuş Vana, Eagle Burgmann, KSB, Layne Bowler, Göksan Pompa, Samsun Makine Sanayi ve Standart Pompa Altın Sponsor olarak destek verdi. Kongrede sektörel birçok dergi ve basın grubu da basın sponsoru olarak yer aldı.

Kongre 14 Aralık tarihinde; Prof. Dr. Erkan Ayder (İTÜ), POMSAD ve CEIR Başkanı Nurdan Yücel, TİM Başkan Vekili Kutlu Karavelioğlu ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil’in konuşmalarıyla başladı.  Açılış konuşmalarının ardından ODTÜ’den Prof. Dr. Ahmet Şevket Üçer “Teknoloji Geliştirmesi ve Yönetimi” konulu konuşması, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu da “Enerji Politikaları Belirleme Süreçlerinde Enerji Güvenliği ve İklim Değişikliği Kavramlarının Artan Etkisi” konulu konuşmasıyla kongrede yer aldı. Öğle yemeğinin ardından konferans oturumuna geçilen kongrede ilk olarak MAİB Sürdürülebilirlik Proje Danışmanı Ömür Demir Kızılarslan “Quo Vadis – Sürdürülebilirlik” konulu konuşmasını yaparken kendisinin ardından İklim Değişliği Başkanlığı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Abddülkadir Bektaş “Sınırda Karbon Düzenlemesi ve Türkiye’deki Durum” konulu konuşması ile kongrede yer aldı. Konferans oturumunda son olarak İTÜ’den Prof. Dr. Haluk Karadoğan “Suya Doymayan İstanbul” başlıklı konuşmasıyla yer aldı. Konferans oturumundan sonra verilen aranın ardından Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Erkan Ayder’in yaptığı “Yitirdiğimiz Değerlerimizi Anma Oturumu” gerçekleştirildi. Anma oturumunda sektörlerimize uzun yıllar hizmet vermiş ve kaybettiğimiz değerli sanayici ve akademisyenlerle ilgili kısa film gösteriminin ardından; Mas-Daf Türkiye Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, İTÜ’den Prof. Dr. Haluk Karadoğan ve ODTÜ’den Prof. Dr. Kahraman Albayrak kaybettiğimiz değerli kişiler hakkında anılarını katılımcılarla paylaştı. Anma oturumunun ardından moderatörlüğünü Prof. Dr. Erkan Ayder’in yaptığı “Su ve İnsan 5.0” konulu panel oturumuna geçildi. Panelde KSB Türkiye Genel Müdürü Sinan Özgür, MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır ve Devlet Su İşleri Etüt, Planlama ve Tahsisler Daire Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu panelist olarak yer alırken “Su ve İnsan 5.0” teması farklı yönleriyle ele alındı.

15 Aralık tarihinde kongre davetli konuşmacılar ve bildiri sunumlarının yanı sıra teknik eğitimlerle üç salonda eş zamanlı olarak devam etti. Toplam 21 bildiri sunumunun gerçekleştiği Kongre’nin 2. gününde; Elektrik Motorları Sanayicileri Derneği (EMOSAD) Üye İlişkileri Temsilcisi Tunç İşcan “Enerji Verimliliği ve Sürdürülebilirlik Perspektifinden Sahadaki Sistemlerin Dönüşümü”, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) Sanayide Dijital Dönüşüm Sektör Kurulu Başkanı. Dr. Adem Kayar “Sanayide Dijital Dönüşüm ve Akıllı Pompa Uygulamaları”, Nükleer Sanayi Tedarik Danışmanı Korcan Kayrın da “Nükleer Santraller ve Pompalar-Vanalar” konulu konuşmalarıyla katılımcılara seslendiler.

15 Aralık tarihinde; öğrencilere ve çeşitli firmalardan gelen katılımcılara verilen teknik eğitimlerin ikisi Navist firmasından Cem Aydoğan ve İbrahimşah Zengin tarafından, bir tanesi DESICA Mühendislik firmasından Altan Ongun tarafından verildi. Navist firması eğitimleri; Flowmaster ile Boru Sistemleri – Şebeke Analizleri , Pompa Boyutlandırma Vb. Konularından Modelleme Analiz ile CAESES Ve STAR-CCM+ Yazılımları İle Pompa ve Vana Tasarımı ve Optimizasyonu konularında verilirken DESICA Mühendislik firması eğitiminin konusu CFturbo Kavramsal Turbomakine Tasarım Platformu ile Santrifüj ve Karma Akımlı Pompaların Kavramsal Tasarımı, Tersine Mühendislik Arayüzü ile Stok Tasarımların Parametrik Dekompozisyonu / CfTurbo Blade Runner ile Hızlı, Entegre HAD Çözümü oldu.

Kongre kapanış konuşması İTÜ’den Prof. Dr. Seyhan Uygur Onbaşıoğlu tarafından yapıldı. Onbaşıoğlu’nun “Mühendislik Açısından Hidrojen ve Toplum” konulu konuşmasının ardından kongre; sponsorlara ve oturum başkanlarına sunulan ödüller ve kongre katılımcıları ve bildiri sahipleri arasında gerçekleştirilen çekiliş sonucu bir kişiye verilen hediyelerin takdimi ile son buldu.

Kongre boyunca sergi salonunda “Cumhuriyetin 100. Yılında Pompalar ve Vanalar” fotoğraf sergisi de ziyaretçilerini ağırladı. Sergide üye firmalarımızın geçmişten bugüne geldikleri durumu gösteren tarihi ve güncel fotoğraflar yer aldı.

İki gün süren kongre 600’ü aşkın kişi tarafından ziyaret edilirken, çeşitli illerin su idaresi yetkilileri, bakanlıklar ve Devlet Su İşleri yetkililerinin yanı sıra, birçok kamu kurum ve kuruluşu ve birçok farklı sektörden firma yetkilisi, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla başarıyla gerçekleştirildi.

Devamını Oku

Etkinlikler

Masdaf, 11’inci Pompa-Vana Kongresi’nin ana sponsoru oldu

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa ve vana sektörlerinin paydaşlarını bir araya getiren 11’inci Pompa-Vana Kongresi, 14-15 Aralık tarihlerinde Ankara ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Pompa sektörünün köklü şirketi Masdaf, etkinliğin ana sponsorluğunu üstlendi.

Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği’nin (POMSAD) İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Fakültesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü iş birliği ile düzenlediği 11’inci Pompa-Vana Kongresi, 14-15 Aralık tarihlerinde Ankara ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Pompa ve vana sektörlerinin paydaşlarını bir araya getiren ve ana teması ‘Su ve İnsan 5.0’ olan kongrede; pompa ve vana sektöründeki inovasyonun getirdiği dönüşümler, su ve insan merkeze alınarak değerlendirildi.

Yarım asırdır insanı ve teknolojiyi odağına alarak geliştirdiği pompa teknolojileri ile sürdürülebilir bir dünyaya katkı sunmayı hedefleyen Masdaf, etkinliğe ana sponsor olarak destek sağladı.

Kongrede konuşma yapan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, etkinliğe katılan geleceğin mühendislerinin kariyer planına ışık tutacak bir konuşma gerçekleştirdi. Kendisinin de İTÜ’lü bir makine mühendisi olduğunu belirten Yırtmaç, sektördeki istihdam olanakları hakkında önemli bilgiler paylaştı.

“Sürdürülebilir yarınları hep birlikte inşa edeceğiz”

Konuşmasında inovasyonun önemine de değinen Yırtmaç, “Konutlara, endüstrilere, hastanelere, okullara ve tarımsal sulamaya yönelik olarak geliştirdiğimiz pompa teknolojileri ile enerji ve su kaynaklarının verimli bir şekilde yönetilmesine önemli katkı sağlıyoruz. Çünkü dünyadaki elektrikli motorların sarf ettiği enerjinin yüzde 22’si pompalar tarafından tüketiliyor. Aynı zamanda şebekelerde yaşanan su kaçakları nedeniyle suyun yarısı yaşam alanlarına ulaşmadan kayboluyor. Bu durum ise tesisatın eski olması, yanlış çapta tesisat kullanılması ve doğru pompa seçilmemesi gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Bu sorunlarla mücadele ise güçlü bir mühendislik çalışması gerektiriyor. Pompa sektörü de AR-GE’den mekanik sistem tasarımına kadar pek çok aşamada mühendisliğin yoğun olarak kullanıldığı bir sektör. Doğru proje ve AR-GE yaparak, pompalardan kaynaklanan enerji ve su israfının önüne geçebiliriz. Bu konuda geleceğin mühendislerine de önemli görevler düşüyor. Sürdürülebilir yarınları hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et