Connect with us

Vanalar

Güvenlikten ödün vermeyen inovasyon

Yayın Tarihi:

on

 

 

Siemens Yeni Balans Vanaları ile Enerji Tasarrufu İçin Konfordan Vazgeçmek Gerekmiyor

 

 

Yıllar önce lüks olarak görülen ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sistemleri (HVAC – Heating, Ventilating, Air Conditioning) günümüzde her türlü yapının en önemli ihtiyaçları arasında yer alıyor. Özellikle konutların en büyük masraf kalemlerinden biri haline gelen enerjinin tasarrufunun sağlanması ve böylece giderlerin azaltılması için HVAC sistemlerini tamamlayıcı nitelikte vanalar kullanılması gerekiyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, ısıtma ve iklimlendirme sistemlerinin sağladığı enerji tasarrufuna katkıda bulunacak yenilikçi vanalar da kullanıma geçiyor.

 

Vanaların kaliteli malzemeden üretilmesi ve uzun ömürlü olması önemli bir artı iken, enerji ihtiyacının çok daha yoğun olarak hissedildiği yapılarda farklı ihtiyaçlara da yanıt vermesi gerekiyor. Siemens Bina Teknolojileri Bölümü’nün geniş Acvatix ürün portföyünde bulunan kombine balans vanaları; yüksek kaliteli ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra, basit kurulumu ve sunduğu esneklik sayesinde her türlü yapıda uygulama koşulunda planlama ve tesis tasarımı aşamasında zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlarken, sistemin işler hale gelmesini de kolaylaştırarak, hem tesis genişlemelerinde hem de yenileme çalışmalarında ideal bir seçenek olarak merkezi ısıtma sistemi, havalandırma sistemi ve oda uygulamaları için tercih ediliyor.

Acvatix_KombiVana1 copy

Farklı İşletme Koşulları İçin Yüksek Esneklik

Akış hızları 30 l/h ila 8,6 m3/h, nominal büyüklüğü DN 10 ila DN 50, basınç sınıfı ise PN 10 ila PN 25 aralığında bulunan yenilikçi Acvatix balans vanaları; hem ISO 7-1 uyumlu olarak içten dişli, hem de ISO 228-1 uyumlu olarak dıştan dişli seçenekleri barındırıyor. Bu çeşitlilik; basit radyatörlerden, çok daha kompleks ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sistemlerine kadar geniş bir yelpazede Acvatix balans vanalarının uygulanmasını mümkün hale getiriyor.

Sıradan vanalardan farklı olarak, Acvatix portföyünde bulunan vanalar; sıcaklığı denetleyen bir kontrol vanasını, hidrolik yapıdaki basınç dalgalanmalarından korunmak için bir diferansiyel basınç kontrolörünü, gereken maksimum volümetrik akışı ayarlamak için bir ön ayar ölçeğini ve diferansiyel basınç ölçümü için basınç ölçüm noktalarını aynı gövdede buluşturuyor. Bu sayede enerji verimliliğine kayda değer katkı sağlayan kombine vanalar; eşanşörlere gereksiz ısı iletilmesini önleyip, üretilen ısı ve soğutmanın en verimli şekilde kullanılmasını sağlayarak masrafları azaltıyor. Kullanıcı dostu, ön ayarlı ölçüm ile sistemin devreye alınması kolaylaşırken, entegre diferansiyel basınç kontrolörü de hidrolik dengelemeyi basitleştiriyor. Acvatix balans vanaları, tüm çalışma koşullarında sistemlerin kontrol hassasiyetini yükseltmekle kalmıyor, volümetrik akışın hassas ayarı sayesinde ısıtılan odalarda veya zonlarda enerji tasarrufunun konfordan taviz vermeksizin gerçekleşmesine olanak tanıyor.

Güvenlikten Ödün Vermeyen İnovasyon

Siemens’in kendi HVAC laboratuarlarında yoğun testlerden geçirilen yenilikçi Acvatix vanalar, her türlü işletme koşulunda güvenli kullanım sunuyor. İç kontrol vanasındaki basıncı sabit tutan entegre diferansiyel basınç kontrolörü; volümetrik akışın, hidrolik sistemdeki basınç dalgalanmalarından etkilenmeden oluşmasına sebep olurken, diferansiyel basınçtan bağımsız kontrol edilen vanalar, ön ayar özelliği sayesinde hem genişleyen hem de yenilenen tesisler için güvenli sıcaklık kontrolü sağlıyor.

Acvatix ürünlerinin bir parçası olduğu Siemens Çevre Portföyü, 2012 mali yılında, bir önceki yıla oranla yüzde 10 oranında artışla 33.2 milyar Euro gelir sağladı. Siemens, aynı dönem içinde dünya çapındaki karbondioksit salımını ise 332 milyon ton azaltmayı başardı. Bir önceki yıl, 317 milyon tonla dünyanın en büyük şehirleri arasında ön sıralarda yer alan İstanbul, Berlin, Delhi, Hong Kong, Londra, New York, Singapur ve Tokyo’nun toplam karbondioksit salımına eşit tasarruf sağlayan Siemens’in 2012 mali yılınd ulaştığı 332 milyon tonluk tasarruf ise Almanya’nın yıllık karbondioksit salımının yüzde 40’ına eşit.

Bu haberin PDF formadı için tıklayın>> Acvatix_KombiVana

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Enerji santralindeki püskürtme kontrolü sorunlarına 100DLC DRAG® Valf çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI CCİ’nin enerji sektöründe kömüre dayalı bir termik santral işleten Hindistanlı müşterisi, süper ısıtıcı püskürtme kontrolü vanalarıyla ilgili sorunlar yaşıyor ve bu sorunlarda tesisin performansını ciddi şekilde etkiliyordu. Devreye alındığı 2015 yılından bu yana sorunlar yaşanan tesiste; vanalar, türbine giren buharın akış kontrolünü zayıflatan ve sıcaklık kontrolünün de azalmasına yol açan sızıntı ile birlikte, vana yuvasında erozyon sorunları yaşıyordu.

Tesisin operatörleri, türbin baypas sistemleri için önceden kurulmuş olan DRE, NBSE ve DRAG® vanalarının performansına dayalı bir çözüm için IMI CCİ’ye başvurdu. Süper ısıtıcı vanalardaki çeşitli sorunların temel nedenini belirlemek için müşteriyle yakın bir şekilde çalışan Valve Doctors® destekli IMI CCİ ekibi, sorunun bir kısmının, orijinal belirtilen parametrelerinin ötesinde çalıştırılması gereken mevcut vanalar olduğunu belirledi.

IMI CCI müşterisi için düşük akışlarda yüksek menzilin ve hassas kontrolün sağlanması için yeni belirlenen gereksinimlere dayanarak, pistonlu aktüatörlü 100DLC DRAG® vanalarını sundu. 100DLC vanalar; gerçek çalışma koşullarını karşılamak üzere 200kg/s’ye kadar inebilen kontrol edilebilir minimum debi, bakım sürecini basitleştirmek için kaynaklı koltuk yerine kelepçeli tip koltuk, kapatma işleminin sıkı olması için pnömatik pistonlu aktüatör gibi temel özellik sağlıyor. 100DLC tarafından sağlanan yüksek menzil, oturma alanına girerken akışkanın hızını sınırlayan ve aksi takdirde vananın kabiliyetini tehlikeye atacak aşındırıcı kuvvetleri en aza indiren DRAG® teknolojisi sayesinde mümkün hale geliyor. DRAG® teknolojisi, özel olarak karakterize edilmiş diskleri kullanarak, tüm proses koşulları için hassas kontrolü en üst düzeye çıkarırken menzili de artırabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Karmaşık jikle valfi ihtiyaçlarına IMI Critical Engineering çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI Critical Engineering, yeni bir müşterisinin yeni geliştirilen su enjeksiyonlu şok valfleri kullanımında ortaya çıkan bir dizi karmaşık ihtiyacın hızlı bir şekilde çözüm bulmasına yardımcı oldu. Petrol ve gaz endüstrisindeki IMI Critical Engineering müşterisi, sahip oldukları kurulu vanalarla güvenilirlik, gürültü ve kapasite ile ilgili önemli sorunlar yaşıyordu. Yükseklik ve alan sınırlamalarının var olduğu özel çalışma koşullarını karşılayacak olağanüstü performansta vanalara ihtiyacı olan müşteri, mevcut tedarikçilerinden aldığı vanaları değiştirmek için uygun bir çözüm bulamadı. Bu çözümsüzlük de vanaların operasyonel verimliliğini azaltıp arıza sürelerini artırdı. Müşterisinin tesislerini ziyaret ederek, ihtiyaçlarını değerlendiren IMI Critical Engineering ekibi, hızlı bir çözüm sundu. Vana uzmanları, müşterinin sekiz jikle vanasını, 100DWI su enjeksiyonlu jikle valflerle değiştirerek yükseltme yapmasını tavsiye etti.

Yeni vananın müşteriye sağladığı faydalar:

  • Vanaların dönüşü için plan dışında kapama işlemine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran iyileştirilmiş operasyonel güvenilirlik,
  • Toplam yaşam döngüsü maliyetlerinin %40’a kadar azaltılmasıyla gelen kar ve kapasite artışı,
  • Gürültü yönergelerine bağlı daha az gürültü seviyeleri,
  • Gelişmiş kavitasyon ve erozyon kontrol tasarımı sayesinde vananın kullanım ömründe %50’ye varan artış.

Konuyla ilgili açıklama yapan IMI CCİ Proje Müdürü Manuel Bader, şu ifadeleri kullandı: “Bu müşterinin yalnızca operasyonel sorunlarını çözmekle kalmayıp aynı zamanda yükseklik ve alan gereksinimlerini de karşılayan hızlı bir çözüm bulmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyduk. Yüksek mühendislik yeteneklerimizi kullanarak verimliliklerini daha da artırmak ve arıza sürelerini azaltmak için gelecekte onlarla tekrar çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Flowserve, Avrupa Açık Kaynak Karbon Yakalama ve Depolama Girişimi için ekipman sağlayacak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Küresel altyapı pazarları için akış kontrol ürünleri ve hizmetleri üreten Flowserve Corporation, Norveç’in ilk sınır ötesi ve açık kaynaklı karbon yakalama operasyonlarının bir kısmına kontrol vanaları ve depolama tesisi tedarik etmek üzere anlaşma imzaladığını duyurdu. Tahmini olarak 2024’te tamamlanacak olan bu tesis, türünün ilk örneği olacak ve Avrupa’daki karbonsuzlaştırma çalışmalarının daha da hızlanmasını sağlayacak.

Flowserve, Avrupa Açık Kaynak Karbon Yakalama ve Depolama Girişimi’nin Bergen bölgesinde yer alan sahası için Flowtop ve Mark One kontrol vanalarını sağlayacak. Flowserve bu tedariki ile offshore terminaline taşınmadan ve deniz tabanının altında kalıcı olarak depolanmadan karbon yakalamayı kolaylaştıracak. Tesis tamamlandığında, tahminen 1.000 yıllık Norveç emisyonuna eş değer bir potansiyel depolama olanağına sahip olacak.

Küresel olarak, dünyanın karbon emisyonlarını sınırlamaya ve hatta azaltmaya yönelik artan bir ihtiyaç var. Konuyla ilgili açıklama yapan Flowerve CEO’su Scott Rowe, şu ifadeleri kullanıyor: “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin ve şirketlerin giderek iklim değişikliğini en aza indirme çabalarına odaklandığını ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için yatırımlar yaptığını biliyoruz. Hizmetler

, müşterilerimizin karbon azaltma çabalarının birçok alanında kullanılabilir. Çeşitlendirme, karbondan arındırma ve dijitalleştirme stratejimiz veya 3B büyüme stratejisi, Flowserve’nin dünyayı iyileştirme amacıyla akış kontrolü çözümleri sağlamada uzun süredir devam eden amaç beyanını doğrudan destekliyor. Organizasyon genelindeki 3D stratejisi, büyümemizi hızlandırmayı, gelişmekte olan bu pazarda önemli bir temel oluşturma amacımızı gerçekleştirmeyi destekliyor.”

İşletmeler, enerji taleplerini karşılamayı ve aynı zamanda karbon emisyonlarını azaltmayı hedeflerken, alanında lider bir ürün ve hizmet sağlayıcısı olan Flowserve, müşterilerinin karbon azaltma hedeflerine ulaşmalarını sağlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com