Connect with us

Vanalar

Nst-Nordsteam kelebek vanalar ile farklı şartlara tek çözüm

Yayın Tarihi:

on

Nst-Nordsteam kelebek vanalarımız, TS-EN 593 standardına göre üretilirler. Bu kelebek vanalar, her iki yönde de akışa izin verir. Genellikle tam açık veya tam kapalı pozisyonda çalıştırılmasına rağmen ara açı değerlerinde de akışkan kontrolü için kullanmak da mümkündür. Bu sayede de her eksende rahatlıkla çalıştırılabilir.

Aynı eksen etrafında 90° hareket eden klape ile açma kapama yapan bu vana tipleri ile yer problemi yaşanan proses hatlarında avantaj sağlarsınız. Kelebek vananın klapesinin belli pozisyonda sabit tutulması ile akış miktarının ayarlanmasına imkan verilebilir. Vana tam açık pozisyondayken yarattığı düşük basınç akışı ile iyi sonuçlar elde edilebilir.

Nst-Nordsteam kelebek vanalarında sızdırmazlık üç parça arasında gerçekleşmektedir:

 • Gövde 
 • Sit
 • Disk / Klape 

Nst-Nordsteam markamız altındaki bu kelebek vanalarının montajı yapıldıktan sonra, sızdırmazlık testlerine tabi tutulurlar. Bu testin sonucunda proses hat kullanıcılarına da ulaştırılırlar.

Ek olarak, sit kauçuk malzemeden yapılabilmektedir. Vulkanizasyon işlemi ile kauçuk giydirme yapılarak da üretilebilmektedir ya da ana gövdesi üzerine direkt olarak kauçuk kalıp vasıtasıyla contalanabilmektedir. Sit, kauçuk malzemenin haricinde PTFE, NBR, silikon, viton vb. de yapılabilmektedir. Bu detayları bilmek ve uygulamak AR-GE sürecine ciddi anlamda fayda sağlamaktadır. 

Kelebek vanalar, diğer vana tiplerinden daha hafif oldukları için montaj ve kullanım kolaylığı sağlarlar. Proses tesisatlarında kullanılan kelebek vanaların en yaygın kullanılan tipleri, Wafer ve Lug tipi kelebek vanalardır. Bu vanaların avantajları, debi kontrolü yapabilmek, montaj kolaylığı, düşük basınç ve vana boyu kısalığıdır. Dezavantajları ise yüksek basınçlar için uygun olmamalarıdır. 

Dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlardır: 

 • Kelebek vanalar eğer açma kapama kolu yerleşimde izin veriyorsa her iki yönde de tesisata bağlanabilirler.
 • Kelebek vanayı açıp kapatırken kolu üzerinde bulunan ok yönünde çevirmek gerekmektedir. Saat ibresi yönünde vana kapatılır, saat ibresinin aksi yönünde de açılır. 
 • Kelebek vanayı açma kapama kolundan tutarak taşınmamalıdır. İki elle flanşların altından tutarak veya büyük anma çaplarında vince kaymaz ve sağlam halatlarla bağlayarak taşıyınız. 
 • Kelebek Vanaların tesisata montajı esnasında klape vananın flanşından taşmayacak şekilde açık hale getirilerek monte edilmelidir.  
 • Vanalar da anma basıncı vana üzerinde PN ifadesinden sonra yer almaktadır. Akışkan basıncı anma basınç rakamını geçmemelidir. Hattın basınç değerine uygun vana seçimi yapılmalıdır.
 • Vananın ölçü değerleri vana üzerinde DN ifadesinden sonra yer almaktadır. Her vana eşit anma çapına uygun tesisata bağlanmalıdır. Aksi durumlarda sıkıntı yaşanmaktadır.
 • Kış şartlarında vananın içinde kalan suyun donarak ve genleşerek gövdeye zarar vermemesi için izolasyon malzemeleriyle izole edilmesi gerekmektedir. 

Yazan: Nida Şahin, Pnosan Group Uluslararası Pazarlama ve İletişim Uzmanı 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Neway, 96” Aktüatörlü Üçlü Ofset Kelebek Vana’yı piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sektörün talep ve gereksinimlerini karşılamak için eksiksiz bir valf çözümü sunan ve gelişmiş valf tesisi ile önde gelen üreticilerinden biri olan Neway, 88” sürgülü vana ve 56” tam kaynaklı küresel vananın ardından, şimdiye kadar ürettiği en büyük üçlü ofset kelebek vana olan 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek ile bir diğer devi piyasaya sürüyor.

Sıkı kalite kontrol süreciyle çift Yönlü GOST9544 kaçak oranı A testini geçen (test süresi boyunca görsel olarak tespit edilebilir sızıntı meydana gelmedi) 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek vana, Neway müşterileri tarafından da onaylandı. Sadece bu vana değil, siparişin tamamı tahrikli vanalardan meydana geliyor ve vana boyut aralığı 20 inç ila 96 inç arasında değişiyor. 

Neway Valve, büyük boy sürgülü vanalara yenilik getirdi

Güvenilir kalitede büyük boyutlu aktüatörlü vanalarda eksiksiz ürün portföyü sunan Neway, endüstriyel vanalar için komple çözümler sağlıyor. Denizaşırı petrol projelerinde 88 inç ve 72 inç gibi büyük boy sürgülü vana siparişleri alan Neway, bu siparişleri müşterilerine başarıyla teslim etti. Gelişmiş üretim yöntemi ve kalite kontrolü ile API598 testini geçen vanalarda, su ve gaz sızıntısı meydana gelmedi. Bu projeler Neway’ın, kullanıcıların olumlu olarak tanınmasını sağlayan ürün yeniliği ve kalite kontrolü üzerindeki gücünü gösteriyor.

Kaynak: www.newayvalve.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Enerji santralindeki püskürtme kontrolü sorunlarına 100DLC DRAG® Valf çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI CCİ’nin enerji sektöründe kömüre dayalı bir termik santral işleten Hindistanlı müşterisi, süper ısıtıcı püskürtme kontrolü vanalarıyla ilgili sorunlar yaşıyor ve bu sorunlarda tesisin performansını ciddi şekilde etkiliyordu. Devreye alındığı 2015 yılından bu yana sorunlar yaşanan tesiste; vanalar, türbine giren buharın akış kontrolünü zayıflatan ve sıcaklık kontrolünün de azalmasına yol açan sızıntı ile birlikte, vana yuvasında erozyon sorunları yaşıyordu.

Tesisin operatörleri, türbin baypas sistemleri için önceden kurulmuş olan DRE, NBSE ve DRAG® vanalarının performansına dayalı bir çözüm için IMI CCİ’ye başvurdu. Süper ısıtıcı vanalardaki çeşitli sorunların temel nedenini belirlemek için müşteriyle yakın bir şekilde çalışan Valve Doctors® destekli IMI CCİ ekibi, sorunun bir kısmının, orijinal belirtilen parametrelerinin ötesinde çalıştırılması gereken mevcut vanalar olduğunu belirledi.

IMI CCI müşterisi için düşük akışlarda yüksek menzilin ve hassas kontrolün sağlanması için yeni belirlenen gereksinimlere dayanarak, pistonlu aktüatörlü 100DLC DRAG® vanalarını sundu. 100DLC vanalar; gerçek çalışma koşullarını karşılamak üzere 200kg/s’ye kadar inebilen kontrol edilebilir minimum debi, bakım sürecini basitleştirmek için kaynaklı koltuk yerine kelepçeli tip koltuk, kapatma işleminin sıkı olması için pnömatik pistonlu aktüatör gibi temel özellik sağlıyor. 100DLC tarafından sağlanan yüksek menzil, oturma alanına girerken akışkanın hızını sınırlayan ve aksi takdirde vananın kabiliyetini tehlikeye atacak aşındırıcı kuvvetleri en aza indiren DRAG® teknolojisi sayesinde mümkün hale geliyor. DRAG® teknolojisi, özel olarak karakterize edilmiş diskleri kullanarak, tüm proses koşulları için hassas kontrolü en üst düzeye çıkarırken menzili de artırabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Karmaşık jikle valfi ihtiyaçlarına IMI Critical Engineering çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI Critical Engineering, yeni bir müşterisinin yeni geliştirilen su enjeksiyonlu şok valfleri kullanımında ortaya çıkan bir dizi karmaşık ihtiyacın hızlı bir şekilde çözüm bulmasına yardımcı oldu. Petrol ve gaz endüstrisindeki IMI Critical Engineering müşterisi, sahip oldukları kurulu vanalarla güvenilirlik, gürültü ve kapasite ile ilgili önemli sorunlar yaşıyordu. Yükseklik ve alan sınırlamalarının var olduğu özel çalışma koşullarını karşılayacak olağanüstü performansta vanalara ihtiyacı olan müşteri, mevcut tedarikçilerinden aldığı vanaları değiştirmek için uygun bir çözüm bulamadı. Bu çözümsüzlük de vanaların operasyonel verimliliğini azaltıp arıza sürelerini artırdı. Müşterisinin tesislerini ziyaret ederek, ihtiyaçlarını değerlendiren IMI Critical Engineering ekibi, hızlı bir çözüm sundu. Vana uzmanları, müşterinin sekiz jikle vanasını, 100DWI su enjeksiyonlu jikle valflerle değiştirerek yükseltme yapmasını tavsiye etti.

Yeni vananın müşteriye sağladığı faydalar:

 • Vanaların dönüşü için plan dışında kapama işlemine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran iyileştirilmiş operasyonel güvenilirlik,
 • Toplam yaşam döngüsü maliyetlerinin %40’a kadar azaltılmasıyla gelen kar ve kapasite artışı,
 • Gürültü yönergelerine bağlı daha az gürültü seviyeleri,
 • Gelişmiş kavitasyon ve erozyon kontrol tasarımı sayesinde vananın kullanım ömründe %50’ye varan artış.

Konuyla ilgili açıklama yapan IMI CCİ Proje Müdürü Manuel Bader, şu ifadeleri kullandı: “Bu müşterinin yalnızca operasyonel sorunlarını çözmekle kalmayıp aynı zamanda yükseklik ve alan gereksinimlerini de karşılayan hızlı bir çözüm bulmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyduk. Yüksek mühendislik yeteneklerimizi kullanarak verimliliklerini daha da artırmak ve arıza sürelerini azaltmak için gelecekte onlarla tekrar çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com