Connect with us

Elektrik Motorları

Eğitim, atölye, burs, staj ve iş hepsi bir arada!

Yayın Tarihi:

on

 

Saya Grup bünyesinde yer alan VOLT Elektrik Motorları, kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi’nde, meslek lisesi öğrencilerine yönelik eğitim, atölye, burs, staj ve istihdam garantili bir proje başlattı.

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde (KOSBİ) 650 çalışanı ile Türkiye’nin lider elektrik motoru üreticilerinden VOLT Elektrik Motorları, Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi’nde Bobinaj Dalının açılmasına öncülük etti. Sektörün nitelikli personel ihtiyacını lise döneminden itibaren karşılamaya yönelik önemli bir adım atıldı. Başlatılan proje ile öğrenciler teknolojik altyapısıyla dikkat çeken bir atölyeye kavuşurken, bilgisayarlı bir sınıfta eğitim görme fırsatını yakaladı. Ayrıca öğrenciler lise eğitimi sırasında burs alırken, staj ve iş garantisiyle eğitim hayatlarını iyi bir şekilde sürdürme imkanına sahip oldu.

Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi Volt Bobinaj Atölyesi ve Bilgisayar Laboratuvarı’nın açılışı nedeniyle 12 Mayıs 2016 tarihinde Perşembe günü bir tören düzenlendi. Törene Kemalpaşa Kaymakamı Kamuran Taşbilek, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, Kemalpaşa Sanayici ve İş Adamları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem, Konak İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yasin Koç ve Volt Elektrik Motorları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sancak ile çok sayıda davetlinin katıldığı törende öğrenci velileri de yer aldı. 

VOLT Elektrik Motorları A.Ş. Genel Müdürü İlkay Çimentepe,

“Saya Grup bünyesine 2011 yılında katılmamız ile birlikte ar-ge, kalite, inovasyon ve modernizasyon çalışmaları sonucu bugün VOLT Motor; teknolojisi, ürün kalitesi, ürün çeşidi ile ilerlemeyi sürdürüyor. 45 bin metrekarelik üretim alanında sahip olduğu kapasite ile Türkiye’nin lider elektrik motoru üreticilerinden biri olduk. Volt Motor, 2010 yılında 220.000 adet ile 250.000 kw yıllık elektrik motoru üretiminden, günümüzde 770.000 adet ile 1.900.000 kw kapasiteye ulaştı. Bu başarıda Saya Grup’un şirketimizi devir alması ile birlikte yapılan 70 milyon lirayı aşan yatırımların etkisi büyüktür.  Hedeflerimizde ise VOLT Motoru daha ileriye taşımak var. 2019 yılı hedefimiz, 1.000.000 adet ve 3.100.000 kw kapasitesi ile elektrik motoru üretmektir. Hedefimiz Türkiye’de liderliktir” dedi.

Nitelikli personel

Devam eden yatırımların tamamlanması ile birlikte VOLT Motor’da, 2019 yılında 900 kişinin istihdam edilmesini hedeflediklerine dikkat çeken Çimentepe, “İşte bu noktada nitelikli personel ihtiyacımız daha ciddi bir şekilde ortaya çıkıyor. Meslek liselerinin önemini biz üreticiler çok iyi biliyoruz. Artık günümüzde, ‘Her işi yaparım’ dönemi kapandı. Nitelikli, işini bilen personellere ihtiyacımız var. Bu nedenle başta Saya Grup olmak üzere VOLT Motor olarak kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizde eğitime ayrı bir önem veriyoruz. Bugün burada öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve bizlerin birlikte attığı bu adımı, geleceğimiz olan çocuklarımız ve onların geleceği için ciddi bir atılım olarak görüyoruz. Biz şirket olarak İzmir’e yatırım yapıyoruz. Kazandığımızı, memleketimiz olan İzmir’e harcıyoruz, kentimizi ileriye taşımak istiyoruz” diye konuştu.

Meslek lisesine destek

Volt Motor olarak yapılan görüşmeler ışığında Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi’nde Bobinaj Dalı’nın açılarak, öğrenci almaya başlanılmasına destek verdiklerini anlatan Çimentepe, şunları söyledi: “Projemize geçen yıl başladık. Kurumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde projeyi hayata geçirdik. Değerli öğretmenlerimiz ve sektörün uzman isimleriyle neler yapabileceğimizi planladık. 

Bunun yanı sıra küçük bir showroom ile nihai yani tamamlanmış ürünlerin hem öğrenciler hem de okula gelen ziyaretçiler tarafından incelenebilmesine imkan sağladık. Ayrıca 10 kişi bobinaj bölümünden diğer 5 kişi de farklı bölümlerden olmak üzere toplam 15 öğrenciye de önümüzdeki eğitim-öğretim yılı içerisinde burs veriyor olacağız.  Desteğimiz bursla bitmeyecek. Staj yapma imkanının yanı sıra mezun olan öğrencilere iş garantisi de veriyoruz. Gördüğünüz gibi bu projeden ticari olarak bir beklentimiz yok. Bizlerin beklentisi üreterek kalkınacak ülkemizin geleceğine katkıdır.” Okul Müdürü Kubilay Türk ise istihdama yönelik bu projenin avantajlarını söyleyerek, “Burs ve iş garantili bu atölyelerde mezun olanlar iş derdini yaşamayacak.İhtiyaçlar belirlendi. Alınan kararlar doğrultusunda öğrencilerimizin uygulamalı eğitimi en iyi şekilde alabilmeleri için bir bobinaj atölyesi, bir derslik/laboratuvar ihtiyacının karşılanmasını sağladık. Okulumuzu diğer bölümlerde de benzer istihdam olanaklarının sağlanmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.  Yapılan konuşmaların ardından Bobinaj Atölyesi, Bilgisayar Laboratuvarı ve küçük sergi alanının açılışı yapıldı.  Davetliler, yapılan çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Proje hakkında

Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi ile Elektrik-Elektronik Teknoloji Alanı bünyesinde Bobinaj Dalı’nın açılması için görüşmeler 2014 yılı başında başladı. Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi ve Volt Elektrik Motorları A.Ş.’nin işbirliği ile öncelikle bir sonraki 2014-2015 yılı eğitim-öğretim döneminde Bobinaj Dalı’nın açılarak öğrencilere eğitim verilmesi sağlandı. Ardından ise Volt Motor, işbirliği çerçevesinde Bobinaj Dalı için bir atölye ve bilgisayar laboratuvarını 2015 yılında kullanıma hazır hale getirdi.

Bunların yanı sıra küçük bir showroom ile yapımı tamamlanmış nihai ürünlerin incelenebilmesine olanak sağladı.  Kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde eğitim hayatına desteği bunlarla sınırlı bırakmayan Volt Motor, Bobinaj Dalında eğitim alan 10, lisenin farklı bölümlerinden ise 5 öğrenci olmak üzere toplam 15 öğrenciye burs vererek eğitime desteğini sürdürdü. Öğrencilerin istedikleri takdirde lise stajını yapma fırsatının yanı sıra Bobinaj Dalı öğrencilerine mezun olduktan sonra iş garantisi de verildi.  Bobinaj Dalında 2014-2015 Öğretim yılında 8 Öğrenci ile eğitime başlandı.

Bobinaj Atölyesi, Bilgisayar laboratuarı ve dal girişine yapılan Show Room ile 2015-2106 öğretim yılında tam donanımlı olarak öğrenciler eğitim almaya başladı. Okul tarafından önümüzdeki öğretim yılında Bobinaj Dalına 10 kişilik 1 sınıf ve sonraki yıllarda ise 10 kişilik 2 sınıfın açılması planlanıyor. Böylece Bobinaj Alanında yetişmiş eleman ihtiyacında yıllardır yaşanan sorun bir ölçüde giderilmesi hedefleniyor.

Notlar…

-Bobinaj alanı mezunlarının iş olanakları bir hayli fazla. Kamu ve özel sektöre ait fabrikaların bobinaj atölyelerinde, elektrik motoru, transformatör İmalatı yapan fabrikalarda ve yanık motorların sarımının yapıldığı özel bobinaj atölyelerinde bobinaj dalı mezunları istihdam edilebiliyor.  -Tüm bu sektörlerde vasıflı eleman sıkıntısı yaşanıyor.

-Bobinaj alanı mezunları isterlerse meslek yüksekokullarına sınavsız girebilmekte ve 2 yıllık bir eğitimin ardından dikey geçiş sınavına girerek kazandıkları takdirde 4 yıllık bir mühendislik fakültesine 3. sınıftan devam edebiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Elektrik Motorları

Vakum pompa enerji verimliliği

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ülkemizde ve dünyada enerji verimliliği büyük önem arz etmektedir. Dünya ülkeleri, enerji politikalarında yenilenebilir enerji sistemlerine önem verdiği kadar, üretilen enerjinin verimli tüketilmesine ve enerji verimliliği hakkında toplumsal bilinç oluşturmaya da önem veriyor. Hem ülkemizde hem de dünyada okul öncesi eğitimden sanayiye kadar birçok alanda, enerji verimliliğini arttırmaya ve enerji verimliliği bilinci yaratmaya yönelik projeler yapılmaktadır. Türkiye ihtiyacı olan birincil enerjinin yaklaşık 4’te 3’ünü ithal etmektedir. Bu durum bizlerin enerji verimliliğine çok daha fazla önem vermemize sebep olan en önemli etkendir.

Gücüm Pompa olarak bizler bunun farkındayız ve bununla ilgili birçok proje geliştiriyoruz. Vakum pompalarında enerji verimliliği sağlanması için projelere özel olarak pompa seçilmesi gerekmektedir. Yanlış seçilen her bir pompa kullanıcılarımıza büyük kayıplar olarak geri dönmektedir. Bunun önüne geçebilmek için yerinde tespit yapıp, doğru ürün seçimi için sistemler gerçekleştiriyoruz.

Enerjide tasarruf sağlamanın en önemli yollarından biri, sanayinin neredeyse her alanında kullanılan elektrik motorlarındaki verimliliğe bağlıdır. Türkiye’deki elektrik tüketiminin yüzde 47’si sanayide gerçekleşir ve bunun da yüzde 67’si elektrik motorlarında kullanılmaktadır.

IE1 Sınıfı = Standart Motorlar

IE2 Sınıfı = Yüksek Verimli Motorlar

IE3 Sınıfı = Premium Verimli Motorlar

IE4 Sınıfı = Süper Premium Verimli Motorlar

Elektrik motorlarında verim arttıkça, kullanılan malzeme de arttığından ya da daha pahalı malzeme kullanıldığından motorun maliyeti ve dolayısıyla fiyatı artar. Eğer yatırım maliyeti düşünülmüyorsa her zaman en yüksek verimli motor tercih edilmelidir. Ancak yatırımın kendini amorti etmesi düşünülüyorsa (ki en doğru yol budur), o zaman elektrik motorunun günde kaç saat çalışacağı veya yılda kaç gün çalışacağı elektrik enerjisinin birim fiyatı ve verimli motorun sağlayacağı verim avantajı göz önünde bulundurulmalıdır.

Müşterilerimizin eski tip pompalarının enerji verimliliği düşük olduğu için yeni tip pompalarımızın firmalarına kazandıracağı amortisman sürelerini hesaplayıp kendilerine iletiyoruz. Yeni tip pompalarımızın enerji verimliliği ile birlikte tasarruflarını düşürüyoruz.

Gücüm Pompa Ailesi olarak, müşterilerimize doğru çözümler üretiyor, yenilikçi anlayış içerisinde enerji verimliliğinde katkılar sunuyoruz. Güçlü servis ve bayi ağımızla birlikte müşterilerimize her bir proje için çözüm üretiyoruz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Elektrik Motorları

Ağır sanayinin ihtiyaçlarına kusursuz Omec Motor çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Hem alçak gerilim hem de orta gerilim elektrik motorlarında çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Omec Motor, birçok sektöre sunduğu üstün fiyat-performans hizmetini Türkiye’nin ağır sanayisiyle de buluşturuyor. Firma, Türkiye’nin çimento sektörüne en yüksek kalite ve en uygun fiyat seviyesinde özel çözümler sunuyor.

56 gövdeden 560 gövdeye kadar sahip olduğu elektrik motoru üretim gücüyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ağır sanayinin hizmetine kusursuz çözümler sunan Omec Motor, Türkiye’ye 2021 yılında yaptığı ilk girişin hemen ardından özellikle maden ve termik santral sektörlerinde aldığı başarılı projelerden sonra, şimdi de Türkiye’nin demir-çelik ve çimento sektörlerinde.

Ürün serisinin en güçlü kollarından olan, özellikle döküm gövdeli ve büyük güçlü elektrik motorları ile Türkiye’nin ağır sanayisine hem yüksek performans hem de yüksek verimlilik sunan Omec Motor, büyük projelere büyük ürünler ve büyük performanslar sunarken, müşterilerine son derece uygun fiyatlar sunuyor.

Küresel ölçekte uzun yıllardan günümüze kadar elde ettiği başarılı projeler ve kazandığı tecrübeler eşliğinde Türkiye’ye giriş yapan Omec Motor, kısa süre içerisinde imza attığı referans projelerin sayısını artırmaya devam ediyor. Ağır sanayideki referans projelerin yanı sıra, özellikle bayilik ağının kurulması ve OEM’lerle çeşitli sektörlere yönelik birlikte çalışmalarda da çok kısa sürede önemli işlere imza atan Omec, Türkiye’deki proje çeşitliliğini artırmak adına sürekli yeni çalışmalar planlıyor. Bu çalışmalardan biri olarak; Ekim ayında çimento sektörünü Antalya’da bir araya getirecek olan seminere de katılacak olan Omec Motor, bu organizasyonda müşterileri ile yan yana gelip, ürün ve çözümlerini tüm sanayinin faydasına sunacak.

Çimento, seramik, maden, demir-çelik ve kağıt sektörlerinde sıklıkla tercih edilen ve kullanılan ürün gruplarını seminerde sergileyecek olan Omec Motor, 11kV ve 5MW’a kadar olan OMH Serisi OG Motorları ile 400V ve 690V beslemelerde 2MW’a kadar olan OMT1c Serisi AG Motorları’nı ön plana çıkaracak.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Elektrik Motorları

Elektrik motorlarının geniş üretim gücü OMEC Motor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Türkiye pazarına giren küresel elektrik motoru üreticisi OMEC Motor, çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. PEJA Şirketler Grubu’nun elektrik motorundaki markası OMEC Motor; demir-çelik sektöründen petrol ve gaz endüstrisine, maden sektöründen su arıtmaya, ağaçtan kağıt sanayi ve kimya endüstrisine hatta eczacılıktan otomotive kadar birçok sektöre uygun elektrik motoru üretiyor. 

Hem alçak gerilimde hem de orta gerilimde çok geniş bir ürün yelpazesine sahip OMEC Motor Hollanda’nın Türkiye Ülke Müdürü Alkan Demircioğlu, “56 gövdeden 630 gövdeye kadar alçak gerilimde motor üretebiliyoruz. Alüminyumda üretimimiz 160 gövdeye kadar, dökümde üretimimiz ise 63 gövdeden başlıyor. Bu çok büyük bir üretim gücüdür” diyor. Özellikle demir-çelik sektörü için çok güçlü gövdeli, yüksek performanslı ve son derece rekabetçi fiyatlı motorlar sunduklarını aktaran Demircioğlu, “Orta gerilimde 11kV besleme gerilimine ve 5MW güce kadar motor üretebiliyoruz. OMEC olarak özellikle, orta gerilim motorlarımız ile müşterilerimize son derece rekabetçi uygun fiyatlar ve kısa teslim süreleri sunabiliyoruz” diye konuşuyor. Çok güçlü oldukları bir diğer ürün gruplarının hızlı üretim süreleri eşliğinde bilezikli motorlar olduğunu söyleyen Demircioğlu, “Bu yönde sanayimizden yeni yatırımlar doğrultusunda teklif taleplerini memnuniyetle bekliyoruz. OMEC Motor’un fiyatta en rekabetçi olduğu alanın özellikle büyük güçlü döküm gövde motorlarımız olduğunu söylemem gerekiyor. Son derece üstün performansa sahip, tüm verimlilik sınıflarında motorlarımız ile sanayimizin hizmetindeyiz” açıklamasında bulunuyor.

Geniş ürün portföylerinde yer alan exproof motorlara da dikkat çeken Alkan Demircioğlu, şöyle devam ediyor: “Bir diğer çok güçlü olduğumuz sektör ise exproof motorlarımızdır. Ülkemizin petrokimya sektörüne, Zone1 Ex d IIC T4 sıcaklık sınıfı exproof motorlarımız ile tüm desteğimizi vermek istiyoruz. Bir diğer çok iddialı olduğumuz motorlarımız da IP23 korumalı motorlarımız olacak. Bu motorlar özellikle vidalı kompresör uygulamalarında çok talep görmektedir. Fiyatta da cazip avantajlar sunabilmektedir. Sonuç itibarıyla OMEC Motor olarak, sahip olduğumuz son derece geniş ürün ağımızla, ülkemiz sanayisine gerek en doğru ürün seçimi gerek ürün ve sistem performansı ve gerekse de fiyat açısından en doğru hizmeti vermeyi kendimize hedef alıyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com