Connect with us

Yazılım Kuruluşları

Dassault Systèmes, SOLIDWORKS 2016’yı tanıttı

Yayın Tarihi:

on

Yeni özellikler sayesinde tasarımcılar ve mühendisler; tasarımlarına yoğunlaşabilecek, karmaşık sorunları çözebilecek, paralel tasarım süreçlerini düzene koyabilecek

 

Dünyanın enbüyük yazılım şirketlerinden biri olan 3DEXPERIENCE şirketi Dassault Systèmes;şirketin başarılı 3D tasarımve mühendislik uygulamaları portföyünün son sürümü olan SOLIDWORKS 2016’yıduyurdu. SOLIDWORKS 2016, 2,7 milyon kullanıcının ilk konseptten son ürünekadar yenilik, tasarım, doğrulama, işbirliği yapma ve oluşturma süreçlerinihızlı ve kolay şekilde gerçekleştirmesine yardım edecek yeni ve geliştirilmişözellikler sunuyor.

Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformuüzerinde çalışan SOLIDWORKS 2016’nın entegre 3D tasarım ortamı, ürüngeliştirmenin bütün aşamalarını kapsıyor. Kullanıcılar tarafından talep edilenyeni geliştirmeler arasında herhangi bir yüzeyi düzleştirme, tasarımperformansını görselleştirme ve doğrulanmasına yardımcı olma, üretimle dahaetkin şekilde iletişim kurma, pazarlama açısından kaliteli görüntüleri dahahızlı şekilde oluşturma ve komutlara daha kolay erişme becerileri bulunuyor. Buve geliştirilmiş kullanıcı arabirimini de içeren bunlar gibi yüzlerce diğeryeni özellik sayesinde tasarımcılar ve mühendisler, tasarımlarınayoğunlaşabiliyor, karmaşık sorunları çözebiliyor, paralel tasarım süreçlerinidüzene koyabiliyor.

 

SOLIDWORKS TürkiyeTürkiye ve Yunanistan Bölge Satış Müdürü BurakKuralkan, şunlarısöyledi: “SOLIDWORKS topluluğu, yüzbinlerce parçayla küçük tüketici elektroniklerinden endüstriyel ekipmanlarakadar değişen dikkate değer ürünler yaratıyor ve en yeni teknik trendleriürünlere entegre ederken ürün formu, işlevi ve yeniliğini geliştiriyor. SOLIDWORKS2016 geliştirmelerinin yüzde 90’ından fazlası, daha hızlı ve daha kolay çalışmaihtiyacı da dahil olmak üzere doğrudan topluluğumuzun değerli geribildirimlerinden doğdu. Ürünlerin yeni nesilleri ortaya çıktıkça, gelişmişSOLIDWORKS özellikleri, milyonlarca tasarım uzmanının, eğitimcinin, öğrencininve ‘üretici’nin ürün tasarımı, simülasyon, teknik iletişim ve veri yönetiminedaha verimli yenilikler getirmesine yardım ediyor.”

 

İşte SOLIDWORKS 2016 portföyüne eklenen enönemli özellikler, yeni ürünler ve geliştirmelerden bazıları;

 Yazılıma değil tasarıma yoğunlaşın

 

  •   Sürekli Eğrilik KenarDolguları—Asimetrik ve değişken boyutlar dahil olmaküzere bütün dolgu türleri için her zamankinden daha hızlı şekilde son derecedüzgün kombinasyonlar ve “sürekli eğim” dolguları oluşturuyor.
  • Süpürme Komutu— daha iyi, daha güvenilir ve tahmin edilebilirsonuçlarla her zamankinden çok daha hızlı şekilde karmaşık süpürülmüşşekiller meydana getiriyor ve tek yada iki yönde çift yönlü süpürmelerle bölümler içerisinde süpürülmüş dairesel profilleri otomatik olarakoluşturuyor.
  • Diş Açma Sihirbazı—hızlı ve kullanımı kolay bir komutla standart ve özelolarak tanımlanmış helisel dişleri hassas şekilde modelliyor.
  •   Breadcrumbs—herhangi bir modele Özellik Ağacını görüntülemeden hızlıve kolay şekildeerişim sağlıyor ve imleçteki breadcrumb ile fare hareketini azaltıyor.

Karmaşık sorunları hızlı çözün

Karmaşıksorunların hızlı çözülmesine yardımcı olma, işlevselliğin görselleştirilmesi vedoğrulanması ve potansiyel hataların gerçekleşmeden önce bulunması için analizidaha verimli hale getirme:

  • Yenilikçi TasarımSimülasyonu Araçlarıoperasyon sırası, yükler,parça hareketleri, gereken güçler, meş kalitesi üzerinde daha fazla kontrol veiçgörü, güvenilir performans verileriyle sonuçlanıyor.
  • Her Şeyi Düzleştirme—üretim için en karmaşık geometrileri hızlı ve kolayşekilde düzleştiriyor, şekilleri yeniden 3D yüzeyleri için biçimlendirirkenoluşan gerinimleri kolayca belirliyor ve aşırı esnemeyi/sıkıştırmayıhafifletmek için düzleştirmeyi sağlayan yırtılma kesimleri sunuyor.

Paralel tasarım sürecini düzene koyun

Mekatroniktasarım, eş zamanlı tasarım ve modern elektrikli/mekanik tasarım ile ekipler, farklıdisiplinler, müşteriler ve satıcılar arasında eş zamanlı olarak iletişim kurun,işbirliği yapın ve çalışın:

     Mate Controller—bir oyun kontrol cihazına benzeyen bu özellik;hesaplama, kontrol ve görselleştirme özellikleriyle karmaşık montaj hareketinikolay ve sezgisel şekilde oluşturuyor ve canlandırıyor.

e-Çizimler—tutarlı şekilde tasarım ölçümü yaparak, belgelerarasında gezinerek ve modelleri daha kesin şekilde görselleştirerek ürüngeliştirme yoluyla tasarımların işbirliğini ve iletişimini geliştiriyor 

Üretim yoluyla hızlı tasarımlar

Üretim için dahaayrıntılı sonuçlar yaratın ve zamandan tasarruf edip hataları azaltırken üretimamaçlı ürün geliştirme sürecini kısaltın:

 

  • SOLIDWORKS Model TabanlıTanım Geliştirmeleri—2D çizim karmaşasından ve işakışı uyuşmazlıklarından kaçınmak için üretim özelliklerini doğrudan 3D içerisindehızlı şekilde tanımlıyor, organize ediyor ve yayınlıyor.

SOLIDWORKS Görselleştirme (önceki adıyla Bunkspeed)— SOLIDWORKS’e özel “kamera” özelliğive diğer CAD verileriyle kullanıcıların daha iyi tasarım kararları vermesineyardımcı olmak için tasarımları konseptten müşteriye taşıyan yüksek kaliteligrafikler oluşturuyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Yazılım Kuruluşları

Arızaları ortaya çıkmadan tespit eden Shopfloor Guidance ile optimize hat operasyonu

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yeni dijital çözüm Shopfloor Guidance, fabrika süreçlerini izleyerek operatör ekibine yardımcı oluyor. Makine durumundaki değişiklikleri erken bir aşamada tespit ederek, duruş sürelerini kısaltan ve kaynak darboğazlarını önlemek için gereken önlemleri başlatan Shopfloor Guidance, gerekli müdahalelerin gruplandırılmasını ve önceliklendirilmesini otomatikleştiriyor ve ilgili operatörleri bilgilendiriyor.

Tüm makinelerin tam kapasiteyle çalıştığı bir örnekte; tesiste meşrubat dolumu yapılıyor ve şişeler hızlı bir şekilde dolum ve paketleme hattından geçiriliyor. Üretim süreçleri operatör ekibi tarafından denetleniyor ve her şey planlandığı gibi gidiyor. Aniden operatörlerden biri akıllı telefonuna etiketleyicideki etiketlerin yakında tükeneceğini bildiren bir mesaj alıyor. Hemen makineye gidiyor ve etiketleri doldurarak hattın durmasını önlüyor. Bu örnek, Krones tarafından içecek üreticileri için geliştirilen birçok dijital hizmetten biri olan Shopfloor Guidance ile mümkün oluyor. Nerede müdahaleye ihtiyaç duyulduğunu tespit eden Shopfloor Guidance, ilgili hedef grubunu bilgilendiriyor, belirli eylem önerileri sunarak onları destekliyor ve bu şekilde makine duruşlarının önlenmesine veya en azından makine duruş sürelerinin önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı oluyor. Yüksek düzeyde otomasyona sahip üretim ortamlarında bile, örneğin ham madde eksikliğinden dolayı duraklamalar meydana gelebiliyor ya da planlı kesinti süreleri bazen beklenenden daha uzun olabiliyor. Shopfloor Guidance, her iki durumda da çözüm sunuyor.

İçecek üreticilerinin özel gereksinimlerini karşılıyor

Bu özellikleri Shopfloor Guidance’ı, operatörlerin üretim hatlarındaki çeşitli süreçleri takip etme konusundaki günlük zorlukların üstesinden gelmelerine destek olan önemli bir araç haline getiriyor. Operatörlerin aynı anda birden fazla makineyle ilgilenmesi, ortaya çıkan sorunlara anında müdahale etmek için her zaman doğru yerde olamayacakları anlamına da geliyor. Öte yandan, sorunları erken bir aşamada tespit eden Shopfloor Guidance, akıllı telefonlara veya akıllı saatlere bildirim göndererek ilgili operatörleri anında bilgilendiriyor ve onları doğrudan ihtiyaç duyulan noktaya yönlendiriyor.

Shopfloor Guidance’ın özellikleri bu kadarla sınırlı kalmıyor. İşletme personeli de bu çözüme kendi katkılarını sunabiliyor: Mobil cihazlarıyla fotoğraf ve video çekebiliyor; bunları dosyalayarak özelleştirilmiş bir bilgi veritabanı derleyebiliyor, Shopfloor Guidance’ı kullanıcının özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış ve net eylem önerileri sunan bir çözüme dönüştürebiliyor. Shopfloor Guidance özetle, doğru hedeflenmiş yardım sağlayarak işletme personelinin günlük iş yükünü azaltmak için gerekli tüm önlemlerin verimli bir şekilde gruplandırılmasını ve önceliklendirilmesini sağlıyor.

Çözümle ilgili konuşan Shopfloor Guidance Ürün Müdürü Christoph Bogner, “Uzman ekibimiz, içecek üreticilerinin karşılaması gereken tüm özel gereksinimlerin tamamen farkında. Bu nedenle Krones uzmanları ve müşterileriyle güçlerini birleştirerek, bu hedef gruba özel olarak uyarlanmış olan Shopfloor Guidance’ı geliştirdiler” diyor.

Mükemmel üretim için hız belirleme

Dijital çözüm sadece işletme personelini değil, vardiya yöneticilerini de destekliyor. Shopfloor Guidance’ın sunduğu günün her saati durum izleme sayesinde, vardiya yöneticilerinin stresli dönemlerde dahi hatlarının mevcut durumu hakkında güncel bilgi sahibi olmalarını sağlamak için süreleri, duruşları ve arızaları kaydeden kolay okunur üretim günlükleri sağlanıyor. Şirket de bunun sonucunda daha az bakım harcaması, daha yüksek kapasite kullanımı ve artan karlılıktan faydalanıyor. Tüm bunları bir araya getiren Shopfloor Guidance; işletme personeli, vardiya yöneticileri ve şirket için tesis verimliliğini artırmaya ve duruş sürelerini azaltmaya hizmet eden önemli bir araç haline geliyor.

Fabrika süreçlerini izleyerek operatör ekibine yardımcı olan Shopfloor Guidance’ın avantajları

Dijital bilgi veritabanı: Adım adım talimatlar oluşturarak işletme personelinin sorunları daha hızlı ve desteksiz çözmesini sağlar.

Özelleştirilmiş kurallar dizisi: Sınır değerlerin izlenmesi için her koşulda ilgili durumla eşleşen tesise özgü kurallar tanımlar.

Daha kısa duruş süreleri: Duruş sürelerinin personele bildirilmesi için gereken süre azalır; bilgi doğru hedef grubuna iletilir.

Devamını Oku

Yazılım Kuruluşları

Gradework’ü güncelleyen AGTEK, Materials SA ve Underground SA’yı piyasaya sürdü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Hexagon’un iştiraki olan AGTEK Development Company, bağımsız yazılımı Materials SA ve Underground SA’nın tanıtımını yaptı, Gradework yazılımının güncellemesini duyurdu. İnşaat başlangıcını kolaylaştırıp inşaat malzemeleri, kamu hizmeti kurulumu ve hafriyat projelerinin üretim kontrolünü iyileştirecek olan yeni özellikler; hendek ve boru ayrıntılarını çıkararak fırtına, kanalizasyon, su akışı ve diğer durumları modellemeye olanak tanıyor.

Sensör, yazılım ve otonom teknolojileri bir araya getirerek geleceğin dijital çözümlerini sunan Hexagon’un iştiraki AGTEK, Gradework yazılımının güncellemesini yayınladı, inşaat ve üretim kontrolü için bağımsız yazılım Materials SA ve Underground SA’yı piyasaya sürdü. AGTEK’in en son güncellemesi, müteahhitlerin manuel veri girişini en aza indiren ve değer katan kapsamlı mühendislik becerileri sağlayan araçları kullanarak PDF veya CAD verilerinden hızlı ve doğru hafriyat, malzeme ve yardımcı program çıktıları almalarını sağlıyor. Uzunlukları, alanları ve sayıları ölçülebiliyor ve bunlar da metreküplerce beton, tonlarca asfalt, korkuluk uzunlukları, toplama havuzları ve diğer maliyet kalemleriyle birleştirilip genişletilebiliyor. Yazılım ayrıca, hendek ve boru ayrıntılarını çıkararak fırtına, kanalizasyon, su akışı ve diğer durumların modellenmesine olanak tanıyor. Kapsamlı mühendislik ve senaryo analizi yetenekleri, hafriyat miktarlarının optimize edilmesini sağlıyor.

Güncellemeyle ilgili konuşan AGTEK Başkanı Matt Desmond, “Gradework paketimizin hızını, basitliğini ve doğruluğunu ilk kez bağımsız tekliflerimizle asfaltlama ve kamu hizmeti yüklenicilerine genişletmekten büyük heyecan duyuyoruz. Bu, daha ağır inşaat müteahhitlerinin daha verimli teklif verme avantajını sağlayacak ve proje ilerlemesini daha etkin bir şekilde kontrol etme yeteneği sağlayacak” diyor.

Yardımcı program çakışması tespiti ve hendek analizi

AGTEK’in yazılımı, boru ve hendek detaylarının 3D olarak görüntülenmesini ve boru sınıfları arasındaki tesisat çakışmalarının otomatik olarak tespit edilmesini sağlayarak önemli maliyet tasarrufu sağlıyor ve sahadaki sorunları en aza indiriyor. Herhangi bir hendek yapılandırmasını modellemek, hendek kazısını analiz etmek ve kamu projelendirmeleri ile ilgili yüksek düzeyde kavrayışa ulaşmak için katmanlara ve özel tanımlı derinliklere göre miktarları belirlemek artık mümkün hale geliyor.

Materials SA ve Underground SA ile tanışın

Hexagon’un bir parçası olan Immersal, metaversenin temeli olan dünya lideri uzamsal haritalama ve görsel konumlandırma araçları inşa ediyor. 2015 yılında kurulan Immersal’ın ekibi Finlandiya’nın Helsinki kentinde bulunuyor ve yeni dünyanın dört bir yanındaki ortaklar, geliştiriciler ve yaratıcılarla birlikte çalışıyor. Hong Kong, Silikon Vadisi ve Kaliforniya’da satış ofisleri bulunan Immersal, varlığını ve ortak ağlarını küresel olarak genişletiyor.

Hexagon tarafından 2021’de satın alınan şirket, herkesin cihazlarda yapılandırdığı ve deneyimlediği metaverse vizyonunu sürdürmeye devam ediyor. Özel hizmet ve asfaltlama müteahhitleri için ideal olan Materials SA ve Underground SA yazılımı, kalkışı hızlandırmak ve müteahhitlerin hafriyat girdisine ihtiyaç duymadan işleri daha hızlı tamamlamalarına yardımcı olmak, değer mühendisliği yetenekleri sağlamak için AGTEK paketinin faydalarını ortaya çıkarıyor.

Verileri paylaşın ve iş birliğini kolaylaştırın

Verilerinizi çalıştırın ve ihtiyaç duyanlar için kolay anlaşılır bir biçimde erişilebilir hale getirerek, her adımda daha iyi kararların alınmasını sağlayın. Google Earth’teki tüm verilerin ofiste görselleştirilmesi ve sorgulanması, planlamacılara proje ve onu çevreleyen ortam hakkında gerçek dünya deneyimi sağlayacaktır. Sahada, herhangi bir Apple veya Android cihazdaki tüm verilere erişmek için verileri AGTEK’in mobil uygulamalarına aktarın. Ayrıca, üçüncü taraf uygulamalarla çalışıyorsanız, miktar verilerini kolaylıkla miktar raporları aracılığıyla dışa aktarabilirsiniz.

Devamını Oku

Yazılım Kuruluşları

Schaeffler, OPTIME ile kullanıcı dostu otomatik durum izleme sağlıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Schaeffler, OPTIME ile otomatik durum izlemeyi bir adım ileri taşıyor. OPTIME, gelen son güncellemeyle birlikte IoT özellikli 3 donanım çözümünü bağlayabiliyor ve bu, çok çeşitli makineler ve neredeyse tüm tesisler için durum izlemeyi mümkün kılıyor. Tüm sistemler için durum raporları, OPTIME uygulamasında net bir şekilde görselleştiriliyor.

OPTIME’nin 2020 yılında piyasaya sunulmasıyla birlikte otomotiv ve endüstriyel tedarikçi Schaeffler, makineler ve sistemler için yenilikçi bir durum izleme sistemi sundu. Herhangi bir uzmanlık bilgisi gerektirmeden kolayca devreye alınabilen sistem, maliyetini kısa sürede amorti edebilecek kadar ekonomik. OPTIME, en son güncellemeyle artık Schaeffler’in durum izleme sistemleri olan (CMS) SmartCheck ve ProLink’i de entegre ediyor. OPTIME bu nedenle çok çeşitli makineler ve hatta çoğu zaman tüm tesisler için durum izlemeyi mümkün kılıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Schaeffler Endüstri 4.0 Stratejik İş Alanı Başkanı Rauli Hantikainen, “OPTIME, bakım ekiplerinin hemen harekete geçmesini sağlayan anlamlı analiz sonuçları sağlıyor. Sonuç olarak müşterilerimiz duruş sürelerini azaltıyor ve makinelerinin karlılığını artırıyor” diyor.

Kesinti sürelerini önleyin, kârlılığı artırın

Özellikle sistem yoğun proses endüstrilerinde faaliyet gösteren şirketler için planlanmamış arıza sürelerinden kaçınmak daha fazla kârlılık anlamına gelir. Mesajlar kullanıcı dostu olduğundan ve kritikliğe göre önceliklendirildiğinden, akıllı telefon veya masaüstü uygulaması aracılığıyla OPTIME’ye sahip müşteriler, yüzlerce makinede bile tesislerinin durumunu sürekli olarak görebiliyor. Sonuç olarak, kurum içi bakım personeli ve hatta hizmet şirketleri bakım önlemlerini, personel kullanımını ve yedek parça tedarikini zamanında ve düşük maliyetli bir şekilde planlayabilir. Kullanıcılar, diğer hizmetlerden yararlanmak isteyip istemediklerine ve hangilerine karar vereceği esnekliğine sahip. Modüler hizmet konsepti, çevrim içi, uzaktan veya yerinde hizmetler sunuyor.

Durum izleme kolay olabilir

Endüstriyel ortamdaki dijital hizmetlerin kullanıcıları, sağlanan bilgilerin kolayca anlaşılmasını; donanım ve yazılımın karmaşık olmamasını bekler. Schaeffler’in durum izleme sistemleri, Schaeffler teknik bilgisinin yardımıyla sistem konfigürasyonu ve veri analizi büyük ölçüde otomatikleştirildiğinden, ekstra niteliklere ihtiyaç duymadan kullanılabilir. Bu entegre bilgi, yalnızca kablosuz tek kanallı sensörlere sahip yüksek düzeyde ölçeklenebilir OPTIME çözümünün değil, aynı zamanda dinamik hız, yük koşullarına sahip ve 85 santigrat dereceyi aşan sıcaklıklara sahip ortamları içeren makineler için iki sistem olan tek kanallı sistemin ayrılmaz bir parçasıdır. CMS SmartCheck ve çok kanallı CMS ProLink gibi Schaeffler’in durum izleme çözümleriyle operatörler ve bakım personeli, uygulama aracılığıyla tesisteki hemen hemen her makinenin durumunu izleyen uzman bir göze sahip olur.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et