Connect with us

Yazılım Kuruluşları

IIoT tabanlı akıllı fabrikalarda verimlilik artıyor

Yayın Tarihi:

on

Ethernet tabanlı entegre ağ CC-Link’in dünya genelinde yaygınlaşması için faaliyet göstererek bu teknolojiye uyumlu ürün üreticilerini ve kullanıcılarını aynı çatı altında toplayan CLPA (CC-Link Partner Association); mevcut CC-Link IE’ye dayalı yeni nesil bir ağ olan “CC-Link IE TSN”nin geliştirildiğini açıkladı.

CC-Link IE TSN’nin endüstriyel haberleşme sektörünün geleceğe yönelik taleplerini karşılamak için geliştirildiğini ifade eden CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel; bu yeni teknolojinin fabrikalardaki iletişim ve kontrol süreçlerinde performans ve fonksiyonelliği güçlendirdiğini belirtti. CC-Link IE TSN’nin operasyonel teknoloji ve IT entegrasyonunu sağlamak için IEEE Ethernet ile ilgili ek standartları içeren Zaman Duyarlı Ağ (TSN: Time Sensitive Network) teknolojisi ile desteklendiğini bildiren Bizel; bu teknolojinin geliştirme metotlarının çeşitlendirilmesi sayesinde farklı türde ekipmanlar için esnek uygulamalara imkân tanıdığını vurguladı. CC-Link IE TSN’nin internet protokolü ve kontrol iletişim teknolojisini kullanarak bilgi iletişimlerinde karma kullanıma geçilmesini sağladığını belirten Bizel; tüm bu özellikler sayesinde IIoT tabanlı akıllı fabrikaların inşası için harcanan zamanın azaltılması ve verimliliğin artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) sistemlerinin son yıllarda uygulama aşamasına gelmesiyle birlikte genel amaçlı ethernet iletişimi sağlayan farklı cihazların kullanımı konusunda artan bir talep olduğu gözleniyor. Yüksek fonksiyonlu hareket kontrolü ekipmanları ile farklı türlerdeki ekipmanlara ilişkin protokol uygulaması taleplerinde de artış yaşanıyor. Bu talepleri karşılamak amacıyla yeni bir endüstriyel haberleşme ve iletişim platformu olan “CC-Link IE TSN”nin geliştirildiğini belirten CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel; yeni teknolojinin mevcut CC-Link IE’nin performansını ve fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştiren bir ağ modeli olarak öne çıktığını ifade etti. CC-Link IE TSN’nin “Zaman Duyarlı Ağ” (TSN: Time Sensitive Network) teknolojisi ile desteklendiğini söyleyen Bizel; bu yeni uygulamanın IIoT tabanlı akıllı fabrikaların inşası için harcanan zamanı azaltmak ve verimliliği arttırmak konusunda iddialı olduğunu vurguladı.

Dünyanın ilk ve tek gigabit hızında çalışan

endüstriyel haberleşme platformu

Merkezi Japonya’da bulunan CLPA’nın temel teknolojisi olan CC-Link IE’nin otomasyon alanında dünyanın ilk ve tek gigabit hızında çalışan açık endüstriyel haberleşme platformu olarak Sanayi 4.0 uygulamaları için ideal çözüm sunduğunu belirten Tolga Bizel; şu bilgileri paylaştı; “Bugün dünya genelindeki yüzlerce otomasyon ekipmanı üreticisinin sunduğu 1.400’den fazla sertifikalı CC-Link uyumlu ürün bulunuyor.

CC-Link teknolojisi; güvenilir haberleşme için tüm veri bağlantı katmanı ve taşıma katmanını ele alan ve cihazlar arasındaki haberleşmeyi sağlayan bir ASIC kullanımına dayanıyor. CC-Link endüstriyel networkler ile verimli fabrika ve proses otomasyonu sağlamak amacıyla kontrol ve üretim verilerini yüksek hızda iletiyor. Bu yüksek hızlı haberleşme; farklı tedarikçilerden sağlanan çok sayıda otomasyon cihazını tek bir kablo üzerinden birbirine bağlıyor. Geleneksel endüstriyel kontrol ağları ile yalnızca bir üreticiye ya da az sayıda üreticiye ait saha cihazlarının kurulumu yapılabilirken; CC-Link gibi açık ağlarla bu sayı yaklaşık olarak 300’e ulaşabiliyor.”

Uygulamanın fonksiyon ve kapsamı genişletildi

CC-Link IE’nin ilk 1Gbps Ethernet tabanlı açık endüstriyel ağ olarak 2007 yılında hayata geçirildiğini söyleyen Bizel sözlerine şöyle devam etti: “CC-Link IE genel giriş/çıkış kontrolü olarak başladıktan sonra CC-Link IE TSN ile birlikte hareket ve emniyet kontrolü de eklenerek uygulamanın fonksiyon ve kapsamı genişletildi. Zaman paylaşımı metoduyla farklı protokolleri birleştiren standart Ethernet’in geliştirilmiş versiyonu olan Zaman Duyarlı Ağ (TSN) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olan CC-Link IE TSN; üst düzey IT sistemiyle entegre edildiğinde ve diğer açık ağlarla birleştirildiğinde dahi üretim iletişimi katmanında gerçek zamanlı iletişim sağlayan TSN teknolojisini destekliyor.

Makine kontrolü ve bilgi iletişimlerinin tek bir Ethernet kablosunda entegrasyonuna imkân tanıyan TSN teknolojisi; standart Ethernet cihazlarıyla esnek sistem konfigürasyonunun gerçekleştirilmesini sağlıyor. TSN gerçek zamanlı kontrol gerektiren kontrol iletişiminde deterministik mesajlaşma sağlarken; genel Ethernet ile bilgi iletişimini gerçekleştirerek büyük çaplı endüstriyel ağ sistemlerini hayata geçiriyor. Genel üretim sisteminin kontrolünü etkilemeden IT sistemiyle iletişime imkân tanıyan TSN; bir üst katmandaki IT sistemiyle sorunsuz iletişim sağlayarak; IIoT sistemi ve Edgecross ile işbirliği yapan bir uç nokta bilişim sisteminin kurulmasını destekliyor.”

Yazılım Kuruluşları

EfficiencyManager, mobil cihazlarda

Yayın Tarihi:

on

Klüber Lubrication EfficiencyManager, şirketlere üretim süreciyle ilgili tüm makinelerin ve ekipmanların kapsamlı bir incelemesini ve optimizasyon potansiyellerini sağlar. Online tabanlı yazılım paketi, entegre tesislerdeki artan karmaşıklığın etkin bir şekilde yapılandırılmasını ve sorunsuz bir üretim operasyonunun yapılmasını destekler.

Yeni EfficiencyManager uygulaması, artık bakım çalışmalarının kâğıda ihtiyaç duymadan yapılmasını ve belgelenmesini sağlıyor. Söz konusu sistem, varlık veya envanter numarasını girerek veya basitçe QR kodu algılamasıyla kullanıcı dostu bir arama fonksiyonuyla seçilebiliyor. Uygulamadaki dijital bakım planı, planlanan tüm çalışma öğeleri hakkında bilgi sağlıyor. EfficiencyManager uygulamasında, ilgili bakım çalışması için gerekli olan çalışma talimatları ve dokümantasyonlar doğrudan uygulama içinden çağırılabiliyor; bu da süreci önemli ölçüde kolaylaştırıyor ve hataları önlemeye destek oluyor. İş tamamlandıktan sonra sisteme geribildirim veriliyor; böylece denetim boyunca uyum ve takip sağlanıyor.

Uygulama, bir şifre ve güvenli bir bağlantı yoluyla verilerinizi yetkisiz erişime karşı güvenle korunuyor.

EfficiencyManager App, iOS ve Android sistemlerde kullanılabilir. Uygulamayı kolayca indirebilir, bir EfficiencyManager web hesabı oluşturarak kullanabilirsiniz.

Devamını Oku

Yazılım Kuruluşları

Revit yapısal elemanlarının modellenmesi ilk kez mümkün

Yayın Tarihi:

on

FARO, Revit®’te genişletilmiş BIM modelleme araçları, daha iyi kalite güvencesi ve tarama verilerini elde etme ve analiz etmede zaman tasarrufu sağlayan PointSense 18.5’i sundu

3D ölçüm ve görüntüleme çözümlerinde dünyanın en güvenilir kaynağı olan FARO® (NASDAQ: FARO), AutoCAD® ve Revit® üzerinde çalışan AEC profesyonelleri için, nokta bulut modellemesinin hızlandırılması amacıyla geliştirilmiş araçlar sağlayan son güncelleme FARO PointSense 18.5’i duyurdu. Yeni sürüm kullanıcılara, yeni uyum ve deformasyon analiz araçları, gelişmiş yazılım ergonomisi ve daha sorunsuz bir iş akışı entegrasyonu sunuyor.

PointSense for Revit® 18.5’te kullanıcılar, çelik kirişler ve kolonlar gibi yapısal unsurları ilk kez nokta buluta hızlı ve doğru bir şekilde aktarıyorlar. Sürecin tam kullanıcı kontrolüyle birlikte akıllı algoritmalar kullanılarak, özel bileşenler otomatik olarak önceden seçilebiliyor ve yerleştirilebiliyor. Ayrıca, tarama verilerinin SCENE 7.1’den Revit®‘e aktarılması daha kolay. Yeni bir SendToRevit uygulaması, Scan View’dan PointSense for Revit®’e koordinatların kesintisiz aktarılmasını sağlıyor. VirtuSurv’daki dışa veri aktarma ve işleme için yapılan rota değişikliği artık gerekli değil.

Global İnşaat BIM-CIM Başkan Yardımcısı Andreas Gerster; “PointSense for Revit®’te geliştirilmiş montaj fonksiyonu ile gerçek bina verilerinin BIM modellerine aktarılması bir kez daha müşterilerimiz için daha kapsamlı hale geldi. Scene-PointSense for Revit® arayüzü, FARO SCENE nokta bulut verilerini daha verimli kullanarak iş akışını düzenliyor. İster kapı, isterseniz de duvar, çatı, boru hattı modellemesi yapın, nokta bulut koordinatlarının BIM yazılımına sorunsuz bir şekilde aktarılması yazılım kullanıcılarımıza anlık bir değer iyileşmesi kazandırıyor” dedi.

PointSense for AutoCAD®‘teki yeni ve geliştirilmiş deformasyon araçları, mimarların ve mühendislerin gerçek dünya şartlarına karşın geometrileri daha da doğru ve özelleştirmiş şekilde analiz etmelerine izin verir.  Standartlara göre sapma toleransının daha iyi görselleştirilmesi, 3D modellerinin kabulünün yanı sıra, paydaşlara belgelenmiş bir kalite güvence raporunun verilmesini de sağlar.

İşletme Mühendisleri çelik kirişleri (sürüm 18.0’daki gibi üç kat daha hızlı), üç boyutlu katı cisimleri veya eğilmiş boruları nokta bulutuna yerleştirdiklerinde zaman açısından dikkate değer bir kazanç elde ederler. Bu nedenle karmaşık tesislerin ve fabrika alanlarının sayısallaştırılması ve modellenmesinde genel verimlilik önemli ölçüde artmıştır.

Devamını Oku

Yazılım Kuruluşları

LS Endüstriyel’in “Yeni Nesil Teknoloji”si: PLC ürün serisi

Yayın Tarihi:

on

LS Endüstriyel Sistemler’in Yeni Nesil Teknoloji adıyla çıkardığı PLC ürün serisi, küçük ve orta ölçekli projeler için kullanılan XGB serileriyle orta ve büyük ölçekli projeler için kullanılan XGT serilerinden oluşuyor.

XGB serisi XBM ve XBC adlı alt serilerden oluşur. Hem kompakt hem de modüler özelliklere sahip olmasıyla çok esnek bir yapıdadır. Böylelikle XGB serisi birçok iş için uygun olabilmektedir. XGT serisi ise XGK, XGI ve XGR alt serilerinden oluşur. Yüksek performanslı ve güçlü modülleriyle her türlü işin üstesinden kalkabilme potansiyeline sahiptirler.

XGB Serisi

XGT serisi 0.0085㎲ işlem hızı ile rakiplerine göre çok daha hızlıdır. Ethernet ve USB arabirimini destekleyerek daha kolay, daha hızlı program yükleme yapılabilmesini sağlar. Küçük modül boyutlarıyla hem ekonomiktir hem de oldukça yer tasarrufu sağlamaktadır. Farklı amaçlara uygun farklı işlemcilere sahip olduğu için ihtiyaca göre en ekonomik veya en güçlü işlemci seçilebilir. Öntanımlı veriyolu denetleyicisi ve 16-bit hızlı haberleşme algoritmasıyla oluşturulan en hızlı rak arabirimine sahiptir. Böylelikle 20MB/sn ana rak haberleşme hızına sahip olmaktadır.

PLC Ağlarında en çok kullanılan Modbus, PROFIBUS, DeviceNET, BACnet ve Hızlı Ethernet destekleriyle en büyük sistemlere kadar Açık Network Çözümü sunar. Kolay network yönetimi ve kullanım kolaylığının yanı sıra daha güçlü haberleşme fonksiyonları kullanılmasına da olanak sağlar. Bütün network ve haberleşme modülleri izleme ve tanı koymayı sağlayan XG-PD (Network Yöneticisi) programını destekler. Bu program network’teki cihazları arar ve durumlarını gösterir. Her istasyonun High-Speed Link haberleşme durumunu izler. Gönderilen ve alınan haberleşme çerçevelerini gösterir. XGR serisi işlemcilerin Yedekli Sistem desteğiyle PLC’nin veya hattın olası bir arızasından dolayı sistem durmak yerine hiç ara vermeksizin yedek PLC veya hat yardımıyla kaldığı yerden çalışmaya devam eder. Böylelikle çok kritik sistemlerde arızadan kaynaklanan üretimin durması yüzünden oluşan büyük maddi kayıpların da önüne geçilmiş olunur.

XGB-DR205

Ethernet kullanımının endüstri alanında hızla yaygınlaşmasının ardından LS, yeni çıkardığı ürünlerde Ethernet opsiyonunu kalıcı hale getirmiştir. Bunun yanında işlemci teknolojisini geliştirmiş ve eskisine nazaran 10 kat daha hızlı işlemciler kullanmaya başlamıştır. Özellikle kompakt PLC’lerdeki yeni modellerle, en zorlu makine otomasyonlarında tek başına yeterli olmaktadır. Pozisyonlama ve hareket kontrolünde büyük fark yaratan EtherCAT teknolojisi, PLC’leri farklı bir mecraya taşımıştır. Hız ve esnekliğin mümkün olduğu bu teknoloji sayesinde kontrol edilebilir eksen sayısı, kompakt PLC’lerde 16, modüler PLC’lerde ise seçilen slot sayısı ile sınırlıdır.

Kompakt PLC’ler, yapısından dolayı birçok sistemde ek bir modüle ihtiyaç duymadan kullanılabilmektedir. Buna karşın opsiyon modülleri ve ilave modüller ile giriş/çıkış sayısı genişleyebilmektedir. Program parçalara bölünerek daha modüler, daha kontrol edilebilir hem de daha kolay yazılabilir hale gelmektedir. RS232C, RS485 seri haberleşme, USB ve Ethernet portlarına sahiptir. Giriş/Çıkış sayısı 10 ile 64 nokta arasında değişen modelleri mevcuttur, bu sayı ilave modüllerle birlikte 384’e kadar artırılabilir. 8 kanal hızlı sayıcı girişine, 2 eksen pozisyonlama çıkışına sahiptir. Ayrıca pals yakalama, giriş filtresi ve harici kesme, PID kontrol fonksiyonları da bulunmaktadır. Gelişmiş modelinde, bu özelliklere ek olarak, 16 eksen EtherCAT pozisyonlama, 4 eksen LD pozisyon kontrol, WEB sunucu, Ethernet portu, Analog giriş/çıkış bulunmaktadır.

 

XBM-H Serisi

LSIS’ in 2017 yılında satışa sunduğu yeni hareket kontrol cihazı (Motion control), orta ölçekli makine ve robot uygulamalarında kullanılabilir. EtherCAT altyapısıyla 32 eksene kadar hareket kontrol mümkündür. CAM kontrol, G-Code, Robot kontrol (Delta3, Delta3R, Lineer Delta) fonksiyonlarına sahiptir. IEC standart yazılımı ile kolay ve hızlı programlama imkânı sunar.

XMC Serisi (Motion Control)

XG5000 adlı geliştirme yazılımı kullanışlı ve rahat bir çalışma ortamı sunar. Bu program ile birden çok PLC’yi tek çatı altında programlayabilmenizi sağlar. Ayrıca PLC programlarını parçalar halinde programlamaya destek sağlayarak daha modüler programlar yazılabilmesine olanak tanır. Böylece çok daha kontrollü bir şekilde programlama yapılabilmesini sağlar. Bu da hata yapma oranını azalttığı gibi hataları bulma ve düzeltme süresini de azaltır. Değişken özelliği kullanılarak yazılan bir programcık daha sonra farklı programlara entegre edilebilir.  Bu entegre etme işlemi değişken özelliği sayesinde çok kısa bir zamanda yapılabilir. Geniş ve kolay komut setleri ve parametre ayarları yardımıyla program uzunluğunu oldukça azaltır. Kullanıcı tanımlı fonksiyon tuşları ve kısayollarıyla kullanıcıyı hızlandırır. Bu gibi özellikler sayesinde programlama süresi oldukça azalır. Özel modüller için ayrı programlar yazılmasına gerek yoktur. Her şey parametre ayarlarından yapılır. Farklı kesme programlarına sahiptir. Böylece dış veya iç değişkenlere tepki süresi azalmış olur. Ayrıca sahip olduğu simülasyon fonksiyonuyla programı PLC’ye yüklemeksizin sanki bir PLC varmış gibi PC üzerinden programınızı test edebilirsiniz.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com