Connect with us

Pompalar

CHEM: Yüksek hassasiyetli dişli pompalar

Yayın Tarihi:

on

CHEM: Düşük ve Orta Viskoziteli Sıvıların Transferi İçin Manyetik Salmastralı Dişli Pompa

 

WITTE CHEM Pompa tipininkimya ve ilaç endüstrilerinde akışkan transferi ve ölçüm işlemlerinden; polimerüretiminde monomerler, oligomerler ve prepolimerlerin transferine kadar genişbir uygulama alanı vardır. Onlarca yıllık doğru malzeme seçimi ve devreye alma tecrübesi, vakum ve yüksek basınç uygulamalarındaki hassas ölçümlemelerde dahi CHEM pompalarını güvenli kılar. WITTE’nin eşsiz modüler rulman, dişli ve şaft conta kurulumu son kullanıcı için maksimum esneklik sunar. Kimya, kozmetik, gıda, petrokimya ve polimer sektörleri bu tip pompaların en yoğun kullanıldığı uygulama alanlarıdır. CHEM serisi tereyağı, margarin veya bitkisel yağları barındırangıda endüstrisi için uygundur. Bu tür pompalar ısıtma ceketli veya ısıtma ceketsiz olaraktemin edilebilir.

 

CHEM – MAGNET :ManyetikKaplin – Hassas Akışkanlar ve Kritik Prosesler İçin Manyetik KavramalıSızdırmazlık Tasarımı

CHEM MAGNET prensip olarak CHEM ile aynı konstrüksiyonda imal edilir, ancak sızdırmazlık elemanı olarak

manyetik kavrama kullanılmaktadır. Manyetik kavrama %100 sızdırmazlık sağlar. Yük torku, manyetik kaplin nominal momenti aşmadığı sürece pompa hızı her zaman şaft hızı ile aynıdır. Manyetik kavrama zehirli veya yanıcı maddelerin transferinin yanı sıra yüksek basınçlarda da sorunsuz çalışır. 700 bar iç basınca kadar kullanılabilir.Özel durumlarda manyetik kavramanın koruyucu izolasyon kovanı çift cidarlı kullanılabilir.

Çift cidarlı izolasyon kovanı kritik prosesler için kaçak izleme sistemi ile birlikte tedarik edilebilir. Hasarı tespit etmek için izolasyon kovanının içi gaz ile doldurulmuştur. Eğer gaz kaçağı olur ise, hasarın hangi cidarda oluştuğuna bağlı olarak, bu gaz içeri veya dışarı kaçar ve basınç sensörü alarmı tetikler.

Cidarlardan biri hasarlanmamış olduğundan transfer edilen zararlı akışkanın çevreye yayılma ihtimali engellenir.

WITTE manyetik kavramanın önemli bir özelliği de iç fanında ayrı rulman yatağı olmasıdır. Böylelikle şaft sürücüsüne

sadece pompanın torkunun iletilmesi sağlanır. Nispeten ağır olan iç fanın bu mil yatağı ile taşınması ile pompa mil

yatağı rahatlar. kavramanın önemli bir özelliği de iç fanında ayrı rulman yatağı olmasıdır. Böylelikle şaft sürücüsüne

sadece pompanın torkunun iletilmesi sağlanır. Nispeten ağır olan iç fanın bu mil yatağı ile taşınması ile pompa mil

yatağı rahatlar.

WITTE mil yatağıtasarımının bir diğer avantajı ise rotorun izolasyon kovanına değmesini vezarar vermesini engeller. Piyasadaki benzer ürünlerde pompa yatağının aşınmasıile birlikte rotorun izolasyon kovanını hasarladığı görülür. WITTEtasarımı olan ilave yatak, rotorun izolasyon kovanına değmesini engelleyerekgüvenli kullanım sağlar.

Ölçüm Sistemleri

WITTE ölçüm sistemi (WDS) yüksek sıcaklık ve basınç altında dahi düşük ila ve yüksek viskoziteli akışkanların

hassas hacimsel ölçümünü sağlar. PLC kontrol sistemi ile kontrol edilen iki seri bağlı dişli pompa, birölçüm pompası ve bir basınç yükseltme pompası ile % 0.01 den daha hassas birölçüm yapar.

Özel Pompa Dizaynları

Standartpompalara ilaveten, seramik, tantalum, titanyum veya dişli dalgıç pompa gibipek çok farklı pompa çeşidi son kullanıcıya sunulur. Bu pompalar prosesingerektirdiği spesifik parametrelere göre tasarlanır. Örneğin, seramiktenyapılan bir pompa son derece aşındırıcı bir akışkanı 550° C sıcaklığındatransfer edecek şekilde üretilmiştir.

GıdaEndüstrisinde CHEM Tipi Pompa Uygulama Örnekleri

Örnek 1    : Fındık Kreması İmalatı

Ürün         : FındıkKreması

Veri          : 6- 60 kg/h

Isı            : 50° C

İç Basınç   : 1 bar

Boşaltma Basıncı: 20 – 30bar

Yoğunluk            : 0.78kg/dm3

Vizkozite            :20.000mPas

Uygulama           :  Ekstrüderleregiden ürünü ölçülmesi ve her bir pompanın farklı bir akışkanı transfer etmesi.

Örnek 2:  Kreması İmalatı

Sorun:  Fındıkkremasına katılan dolgu malzemesi

Gıdaendüstrisinin talep ettiği özel ihtiyaçlar

Hijyengerekliliği Minimal ölü noktalar.

Çözüm:  CHEM’e dayalıtasarımla yepyeni bir pompa üretildi.

Ölünoktalar olmadan kolay temizlenebilir tasarım ve özel bir salmastra dizaynı.

 

Örnek 3: Fındık Kreması İmalatı

Pompa Ölçüsü:           CHEM 4.7-1

Salmastra:                 GıdaUygulamaları için üretilen özel mekanik salmastra

Hız:                           Yaklaşık30 – 300 rpm

Motor Gücü:               0.55 kW

Sonuç:                       İşletmede ve pompada yapılan bir takım ayarlamalardansonra, üretim tatmin edici ve istenilen seviyeye geldi.

Seterm Teknik Tic.Hiz. Ltd. Şti.

www.seterm.com – info@seterm.com

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Türkiye, suyun yüzde 40’ını şebekelerde kaybediyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Türkiye’de suyun yüzde 40’ı fiziki sebeplerden dolayı kullanıcılara ulaşmadan şebekelerde kaybediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar m³ temiz suya yani yaklaşık 30 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Türkiye’de su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için yüzde 40’ı şebekelerde kaybedilen suyun kazanılması için yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye, yılda kişi başına düşen 1.519 m³’lük su miktarı ile ‘su sıkıntısı çeken’ bir ülke. Pompa sektörünün yarım asırlık lider firması Masdaf’ın Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Türkiye’de su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için yüzde 40’ı şebekelerde kaybedilen suyun kazanılması konusunda yapılması gerekenleri açıkladı:

Suyun yüzde 40’ı şebekelerde kaybediliyor

“Barajlarda bulunan ham su, iletim hattıyla arıtma tesislerine oradan haznelere ve şebekeler yardımıyla da evlerimize ulaşıyor. Ancak Türkiye’de suyun yüzde 40’ı fiziki sebeplerden dolayı şebekelerde kaybediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar m³ temiz suya yani yaklaşık 30 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

Su kaynaklarını doğru yönetmek ve suyun kullanıcılara ulaşmadan kaybolmasını önlemek konusunda yerel yönetimlere önemli roller düşüyor. Çünkü yerel yönetimler, suyu evlere taşıyan şehir şebekelerini doğru sistemler ile yöneterek bu kayıpların önüne geçebilir. Bu kapsamda şebeke suyunu basınçlandırmak için kullanılan pompalar ile suyu taşıyan boruları doğru seçmek ve bakımlarını ihmal etmemek gerekiyor.

Eski pompalar yüzde 40 daha fazla enerji tüketiyor

İdeal verimlilik seviyesinin yüzde 20 altında çalışan eski ve yıpranmış pompalar su israfının yanı sıra enerji israfına da neden oluyor. Çünkü aynı hacimde su pompalamak için yüzde 40 daha fazla enerji tüketiyor. Bu nedenle eski pompa sistemlerini, yüksek verimli ve elektronik olarak kontrol edilen yeni pompalarla değiştirmek gerekiyor. Yenilenen sistem hem iki yıl içinde kendini amorti ediyor hem de yüzde 40 daha az enerji tüketiyor.

Şehir şebekelerinde kullanılan borulara dikkat!

Şehir şebekelerindeki kayıpları önlemek için yalnızca akıllı pompa teknolojileri ile suyu basınçlandırmak da yeterli değil, bir diğer önemli parametrenin de şehir şebekelerinde kullanılan borular olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sistemdeki borular eski ve yıpranmış ise patlama veya delinme gibi sorunlar yaşanabiliyor.

Akıllı pompa teknolojileri ile doğru basınçlandırma yapılmalı

Borularda yaşanan patlama veya delinmenin nedenlerinden bir diğeri ise uzun boru hatlarındaki kayıpları karşılamak amacıyla şebekenin çıkış noktalarına yerleştirilen pompalardaki basınçların yüksek tutulması oluyor. Bu nedenle alt yapı sistemlerini bir bütün olarak değerlendirip, mühendislik hesaplamalarını doğru yapmak gerekiyor.

Kullanım ömrü 10 yılı aşan pompaları, akıllı pompa teknolojileri ile yenileyerek doğru basınçlandırma yapmak, kaçakları tesit edip boruları yenilemek şebekelerden kaynaklı su israfını önleyecek bir çözüm olacaktır.” dedi.

Devamını Oku

Pompalar

ECO-SYS Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Full otomasyon ile entegre edilerek; arıza tespit bildirimi, otomatik arıza bildirimi, kullanıcı dostu arayüz, yüksek enerji verimliliği ile birlikte daha birçok özellik sayesinde tak-çalıştır olarak üretilen ECO-SYS, sistemler ile uyum içerisinde çalışır. Kabin sayesinde dışardan gelen etkenlere karşı sistem içerisinde oluşabilecek arızaları en aza indiren ECO-SYS, enerji verimliliğini sağlamak için sistemlerin ihtiyacı kadar çalışır.

Tak-çalıştır

Sistemle bağlantısı yapıldıktan sonraki tüm işlemleri kendisi yapan ECO-SYS Serisi Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Sistemi, tasarımı ile kullanım kolaylığı sağlar.

Enerji verimliliği

Tamamen enerji verimliliği üzerine tasarlanan ECO-SYS, yenilikçi anlayış içerisinde enerji verimliliğine katkıda bulunur.

Scada sistemine entegrasyon

Sistem içerisindeki bilgileri scada ile bağlantı sağlar.

Otomatik arıza bildirimi

ECO-SYS’nin arıza durumunda hareketli aksamları ile ilgili arıza bildirim ekranı, kendi sisteminde entegre durumlarda arıza paylaşma fonksiyonu ile kolaylık sunar.

Kullanıcı dostu arayüz

Vakum sistemler için tasarlanan dokunmatik ekran sayesinde, her şey daha kolay!

Sektörler

ECO-SYS; kimya, gıda, plastik, tekstil, cam, seramik, sağlık, kağıt, şeker, deri, maden, orman endüstrisi, vakumla kaldırma, yer altı suları, enerji santralleri, seramik ve savunma sanayi sektörleri için uygundur.

Bakım

Bakım gerektirmeden uzun süre yüksek verimle çalışır.

Devamını Oku

Elektrik Motorları

Başarı hikayelerinin çözüm ortağı VEK Motor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

17’den fazla ülkeyle iş birliği içerisinde 8 markayı Türkiye’nin imalat sanayisiyle buluşturan VEK, yarım asra yaklaşan sektör birikimi, mühendislik alanında uzman kadrosu ve müşterilerinin ürettiği ürünler konusundaki tecrübesiyle önemli projelerin çözüm ortağı konumunda yer alıyor. Güçlü iş ortaklıkları sayesinde dünyanın lider markalarını tek kaynaktan sunan VEK, sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren mühendis ağırlıklı çalışan yapısıyla bu markaların kalitesini; mühendislik, sahada elde edilmiş tecrübe, imalat sanayisindeki bilgi-birikim, satış öncesi ve sonrası hizmetlerle buluşturuyor.

Elektrik motorlarında WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon; inverter ve test sistemlerinde KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric; redüktör grubunda ise Yılmaz Redüktör’ü geniş ürün yelpazesinde barındıran VEK; doğru ürün, doğru teknoloji ve doğru sistem tasarımı ile daha verimli, daha çevreci, daha kompakt ve uygun fiyatlı çözümler sunuyor.

Müşterilerinin ürettiği pompa, kompresör vb. ürünler hakkında da bilgi sahibi olan VEK; su ve atık su uygulamalarından petrol ve doğal gaz endüstrisine, inşaat ve altyapıdan denizcilik sektörüne, tarım endüstrisinden enerji üretimine kadar 15’ten fazla sektörün ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılıyor.

Referansları arasında Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, Procyon Elektrik, İSKİ, DSİ, TCDD, ASKİ, Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, EMCEKARE, Masdaf, Olgun, Netafim, EBARA, MSP gibi kurum ve kuruluşların yer aldığı VEK, pek çok önemli projenin çözüm ortağı oluyor.

Firmanın tamamladığı referans projeler arasında şunlar yer alıyor:

İSKİ Kazandere Terfi Merkezi 1.6 MW OG motor tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Akpazar Ovası Sulama Projesi kapsamında 800 kW orta gerilim motorun tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Denizli Tavas Projesi kapsamında 500kw AG motor tedariki ve kurulumu.

İSKİ Büyükçekmece Hamsu Pompa İstasyonu Projesi’nde 355kw OG motor tedarik ve kurulumu.

BM destekli Etiyopya Sulama Projesi kapsamında 14 adet AG ve 23 adet OG motor tedarik ve kurulumu (toplam kurulu güç 25.000 kW).

DSİ Boztepe Projesi kapsamında 800kW AG motor tedarik ve kurulumu.

Özbekistan Enerji Santral Projesi kapsamında 7 adet OG motor değişimi.

İSKİ Anadolu Terfii Merkezlerinde IE4 yüksek verimli motor değişim projesi.

BM destekli Tanzanya ve Ruanda Sulama Projeleri kapsamında muhtelif güçlerde toplamda 18 adet AG motor (toplam kurulu güç 4.800 kW).

Adana Adliyesi Soğutma Ünitesi 800kw değişken hız sürücülü pano.

Konya Organize Sanayi Arıtma Tesisi Projesi kapsamında muhtelif güçlerde toplam kurulu gücü 6.000 kw AG motor.

DSİ Edirne Çakmak IE4 yüksek verimli motor projesi.

DSİ Isparta Atabey Pompa İstasyonu 1.5 MW OG motor projesi.

İSKİ Terkos 1.1 MW OG motor projesi.

Azerbaycan 1.2 MW OG Motor Projesi.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et