Connect with us

Pompalar

CHEM: Yüksek hassasiyetli dişli pompalar

Yayın Tarihi:

on

CHEM: Düşük ve Orta Viskoziteli Sıvıların Transferi İçin Manyetik Salmastralı Dişli Pompa

 

WITTE CHEM Pompa tipininkimya ve ilaç endüstrilerinde akışkan transferi ve ölçüm işlemlerinden; polimerüretiminde monomerler, oligomerler ve prepolimerlerin transferine kadar genişbir uygulama alanı vardır. Onlarca yıllık doğru malzeme seçimi ve devreye alma tecrübesi, vakum ve yüksek basınç uygulamalarındaki hassas ölçümlemelerde dahi CHEM pompalarını güvenli kılar. WITTE’nin eşsiz modüler rulman, dişli ve şaft conta kurulumu son kullanıcı için maksimum esneklik sunar. Kimya, kozmetik, gıda, petrokimya ve polimer sektörleri bu tip pompaların en yoğun kullanıldığı uygulama alanlarıdır. CHEM serisi tereyağı, margarin veya bitkisel yağları barındırangıda endüstrisi için uygundur. Bu tür pompalar ısıtma ceketli veya ısıtma ceketsiz olaraktemin edilebilir.

 

CHEM – MAGNET :ManyetikKaplin – Hassas Akışkanlar ve Kritik Prosesler İçin Manyetik KavramalıSızdırmazlık Tasarımı

CHEM MAGNET prensip olarak CHEM ile aynı konstrüksiyonda imal edilir, ancak sızdırmazlık elemanı olarak

manyetik kavrama kullanılmaktadır. Manyetik kavrama %100 sızdırmazlık sağlar. Yük torku, manyetik kaplin nominal momenti aşmadığı sürece pompa hızı her zaman şaft hızı ile aynıdır. Manyetik kavrama zehirli veya yanıcı maddelerin transferinin yanı sıra yüksek basınçlarda da sorunsuz çalışır. 700 bar iç basınca kadar kullanılabilir.Özel durumlarda manyetik kavramanın koruyucu izolasyon kovanı çift cidarlı kullanılabilir.

Çift cidarlı izolasyon kovanı kritik prosesler için kaçak izleme sistemi ile birlikte tedarik edilebilir. Hasarı tespit etmek için izolasyon kovanının içi gaz ile doldurulmuştur. Eğer gaz kaçağı olur ise, hasarın hangi cidarda oluştuğuna bağlı olarak, bu gaz içeri veya dışarı kaçar ve basınç sensörü alarmı tetikler.

Cidarlardan biri hasarlanmamış olduğundan transfer edilen zararlı akışkanın çevreye yayılma ihtimali engellenir.

WITTE manyetik kavramanın önemli bir özelliği de iç fanında ayrı rulman yatağı olmasıdır. Böylelikle şaft sürücüsüne

sadece pompanın torkunun iletilmesi sağlanır. Nispeten ağır olan iç fanın bu mil yatağı ile taşınması ile pompa mil

yatağı rahatlar. kavramanın önemli bir özelliği de iç fanında ayrı rulman yatağı olmasıdır. Böylelikle şaft sürücüsüne

sadece pompanın torkunun iletilmesi sağlanır. Nispeten ağır olan iç fanın bu mil yatağı ile taşınması ile pompa mil

yatağı rahatlar.

WITTE mil yatağıtasarımının bir diğer avantajı ise rotorun izolasyon kovanına değmesini vezarar vermesini engeller. Piyasadaki benzer ürünlerde pompa yatağının aşınmasıile birlikte rotorun izolasyon kovanını hasarladığı görülür. WITTEtasarımı olan ilave yatak, rotorun izolasyon kovanına değmesini engelleyerekgüvenli kullanım sağlar.

Ölçüm Sistemleri

WITTE ölçüm sistemi (WDS) yüksek sıcaklık ve basınç altında dahi düşük ila ve yüksek viskoziteli akışkanların

hassas hacimsel ölçümünü sağlar. PLC kontrol sistemi ile kontrol edilen iki seri bağlı dişli pompa, birölçüm pompası ve bir basınç yükseltme pompası ile % 0.01 den daha hassas birölçüm yapar.

Özel Pompa Dizaynları

Standartpompalara ilaveten, seramik, tantalum, titanyum veya dişli dalgıç pompa gibipek çok farklı pompa çeşidi son kullanıcıya sunulur. Bu pompalar prosesingerektirdiği spesifik parametrelere göre tasarlanır. Örneğin, seramiktenyapılan bir pompa son derece aşındırıcı bir akışkanı 550° C sıcaklığındatransfer edecek şekilde üretilmiştir.

GıdaEndüstrisinde CHEM Tipi Pompa Uygulama Örnekleri

Örnek 1    : Fındık Kreması İmalatı

Ürün         : FındıkKreması

Veri          : 6- 60 kg/h

Isı            : 50° C

İç Basınç   : 1 bar

Boşaltma Basıncı: 20 – 30bar

Yoğunluk            : 0.78kg/dm3

Vizkozite            :20.000mPas

Uygulama           :  Ekstrüderleregiden ürünü ölçülmesi ve her bir pompanın farklı bir akışkanı transfer etmesi.

Örnek 2:  Kreması İmalatı

Sorun:  Fındıkkremasına katılan dolgu malzemesi

Gıdaendüstrisinin talep ettiği özel ihtiyaçlar

Hijyengerekliliği Minimal ölü noktalar.

Çözüm:  CHEM’e dayalıtasarımla yepyeni bir pompa üretildi.

Ölünoktalar olmadan kolay temizlenebilir tasarım ve özel bir salmastra dizaynı.

 

Örnek 3: Fındık Kreması İmalatı

Pompa Ölçüsü:           CHEM 4.7-1

Salmastra:                 GıdaUygulamaları için üretilen özel mekanik salmastra

Hız:                           Yaklaşık30 – 300 rpm

Motor Gücü:               0.55 kW

Sonuç:                       İşletmede ve pompada yapılan bir takım ayarlamalardansonra, üretim tatmin edici ve istenilen seviyeye geldi.

Seterm Teknik Tic.Hiz. Ltd. Şti.

www.seterm.com – info@seterm.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Lobe pompa nedir?

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

MIT Lobe pompalar, 316 paslanmazdan imal edilmiş olup, viskoz akışkanların transferini sağlamak üzere dizayn edilen, endüstriyel sektörde kullanılan akışkan transfer ürünleridir. Bu pompalar 316 paslanmaz olmaları sebebiyle gıdaya uygun ürünlerdir.

MIT Lobe Pompa çalışma prensibi

Akışkanın geldiği hattan pompa girişine besleme yapılır. Pompa, girişine kendi akışı ile gelen ürünü içerisine alır ve pompanın kafa kısmında mile bağlı olan lobeların, dönüş hareketiyle birlikte lobelar birbirine ters yönde dönerek akışkanı basınçlandırıp basma hattından ürünün aktarılmak istendiği yere doğru gitmesini sağlar. Temel çalışma prensibinde pompanın kuruda kalmaması, yeteri kadar beslemenin yapılması ve sürekli bir beslemenin olması gerekmektedir. MIT lobe pompalar, motor redüktöre kaplin bağlantı ile bağlıdır. Lobeların hareketi ise, redüktör milinden gelen güç ile pompanın dişli kutusundaki çarklar dönmeye başlar ve çarkların hareketi ile lobelar hareket etmeye başlar. Bu pompalar kuruda çalışmaya uygun olmadığı için sürekli bir besleme yapılması gerekmektedir. Pompada sızdırmazlık elemanı olarak mekanik salmastra kullanılmaktadır. Lobe pompalarda iki adet mil olduğu için bir pompada iki adet salmastra bulunmaktadır. Bu pompalar, 150 derece sıcaklıklara kadar çalışabilmektedir.

Kullanım alanları

Endüstriyel üretim tesislerinde kullanılan bu pompalar; bal, reçel, pekmez, tahin, şampuan, kek hamuru, nar ekşisi, salça, deterjan gibi viskozitesi yüksek olan ve hijyenik çalışma koşulları gerektiren birçok akışkanda rahatlıkla kullanılmaktadır.

Pompa seçimi nasıl yapılır?

MIT lobe pompa seçimi yapılırken; müşteriden debi, basınç, viskozite, sıcaklık gibi bilgilerin alınması gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında pompanın gövdesi, motor ve redüktör seçimi yapılmaktadır. Bu pompalar için kullanım yerlerinde, akışkanın rahatlıkla pompa girişine kadar gelmesi büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden hattın düzgün ve akışkanın belirli bir giriş basıncını sağlıyor olması gerekmektedir. Ayrıca kullanım yerinde eğer şerbet gibi yapışkan bir malzeme kullanılıyorsa, yıkamalı salmastra verilmelidir. Böylece salmastrada şerbetin yapışması, kuruması önlenmiş olacak ve salmastra kırılması ile karşılaşılmayacaktır. Ayrıca yine lobe pompalarda akışkanın belirli bir sıcaklıkta tutulması isteniyorsa ısıtma ceketi kullanılarak pompa içerisinde akışkanın sabit bir sıcaklıkta kalması ve kuruma donma gibi olayların önlenmesi sağlanabilmektedir.

MIT lobe pompaların işletmede kurulumunda dikkat edilmesi gerekenler

MIT lobe pompaları bir işletmeye kurarken, pompanın emiş hattı basma hattı ve pompanın konumlandığı yer çok önemlidir. Bir lobe pompayı sisteme bağlarken emiş ve basma hattının pompanın giriş çıkış çapı ile aynı ölçüde olması tavsiye edilmektedir. Pompa giriş hattı bağlanırken mümkün olduğunca, pompa girişinde dirsekten kaçınılması gerekmektedir. Böylece pompaya rahat bir besleme yapılması sağlanacaktır. Aynı zamanda pompanın giriş hattında yeteri kadar giriş basıncının oluşması için belli bir miktar ürünün, sürekli olarak pompaya akması gerekmektedir. Yani pompaya sürekli olarak besleme yapılmalıdır. Ekin Endüstriyel firması olarak pompanın çıkış hattına, emniyet ventili konulmasını önermekteyiz. Böylece pompa basınca girdiği zaman, kuruda kalması önlenecek ve pompa korunmuş olacaktır. Lobe pompalar, kaplin bağlantı ile birbirine bağlıdırlar ve bu sebepten herhangi bir sarsıntı veya ayar kaymasında lobelar kitlenebilir veya ön kapağa sürtme yapabilir, işte bunu önlemek için lobe pompa şasesinde bulunan deliklerden pompa bağlandığı yere sabitlenmesi gerekmektedir. Pompa sabitlendiğinde herhangi bir şekilde ayarı kaymayacak ve kullanım esnasında, sarsıntı sebebiyle bir hasar olmayacaktır. MIT lobe pompalar kullanılırken en çok dikkat edilmesi gereken bir başka konu da pompa kullanımı esnasında pompa içerisindeki akışkanın herhangi bir şekilde donmaması ve kurumamasıdır. Akışkanın donması veya kuruması halinde lobelarda ve/veya salmastralarda hasarlar meydana gelecektir. Bir başka dikkat edilmesi gereken durum ise lobe pompanın yağ seviyesidir. Standart lobe pompalarda dişli kutusunun üst tarafında bir tapa bulunmaktadır ve buradan dişli kutusunun yağlanması için gerekli olan yağ eklenir ve pompadaki gözetleme camı ile bu yağ seviyesi kontrol edilmektedir. Lobe pompalar standartlarının dışında yan çevrilebilmektedir. Böylece viskozitesi yüksek akışkanların pompaya girişi daha rahat olacaktır. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

TP serisi toz pompaları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Tapflo toz transfer pompası, birçok karmaşık ve büyük toz sistemleri ile aynı işi yapabilir. Toz, hermetik bir sistemin içine toz kabından prosesinize transfer edilir. Kompakt tasarım ayrıca üniteyi taşınabilir yapar. Yaygın tozların birkaç örneği; sinterleme tozu, karbon siyahı, reçineler ve silikonlardır.

Özellikleri ve faydaları

  • Diğer karmaşık toz sistemleriyle karşılaştırıldığında ekonomik bir çözümdür.
  • Manuel toz işlemeden daha kullanışlı ve güvenlidir.

Azaltılmış kontaminasyon

Toz, hermetik bir sistem içine toz kabından prosesinize aktarılır.

Ekonomik ve kompakt çözüm

Tapflo toz transfer pompası, birçok karmaşık ve büyük toz sistemiyle aynı işi yapabilir. Kompakt tasarım ayrıca üniteyi taşınabilir hale getirir.

Ne tür tozlar?

Toz transfer pompaları, özgül ağırlıkları 80 ile 720 kg/m3 kuru ağırlığa sahip farklı tipte proses tozlarını işleyebilmektedir. Genel olarak, toz elde sıkıldığında topaklanmıyorsa, Tapflo toz transfer pompası başarıyla kullanılabilir. Yaygın tozların birkaç örneği; sinterleme tozu, karbon siyahı, reçineler ve silikonlardır.

Kapasite

Toz transfer kapasitesi, yoğunluk, ağırlık  vb. kriterlere bağlı olarak bir tozdan diğerine son derece farklılık göstermektedir.

Çalışma prensibi 

Başlangıçta çalışma sorunu yoktur. Hava emiş sistemi, pompa çalıştırılırken toz birikmesi sorunlarını ortadan kaldırır.

Tozun difüzyonu için pompanın toz tarafına hava endüklenir. Optimum performans elde etmek için endüksiyon akışı bir iğneli valf vasıtasıyla manuel olarak ayarlanabilir.

Teknik veriler

  • Malzeme: PTFE Kaplı Alüminyum
  • Maks. basınç: 8 bar
  • Özellikler: Komple hava enduksiyon sistemi dahil
  • Patlamaya karşı koruma: IIG (gaz) / IID (toz), kategori 2’ye göre işaretlenmiş ATEX
  • Diyafram malzemesi: EPDM, NBR, PTFE
  • Valf topu: EPDM, NBR, AISI 316L, PU
  • Giriş/çıkış malzemesi: Paslanmaz çelik AISI 316L

Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Lowara e-HM Serisi Pompalar ile konforlu su temini

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yatay milli, çok kademeli, paslanmaz çelik pompa serisi e-HM, tesisatlarda yüksek performans ve konforlu su temini sağlar. Akışkan ile temas eden tüm parçalarda AISI304 ve AISI316L paslanmaz çelik malzeme seçeneği mevcuttur.

Sıcaklık değeri -30 °C ile + 120 °C arasında olan akışkanların transferine imkan sağlayan seri; içme suyu, ters osmoz, ilaç ve gıda gibi sıhhi uygulamalarda güvenle kullanılabilir. WRAS ve ACS sertifikaları sayesinde içme suyu dolum makineleri ve kullanım suyu tesislerinde de kullanıma elverişlidir. 

Ayrıca sertleştirilmiş ara yatakları sayesinde endüstriyel agresif sıvılara da dayanım sağlayan Lowara e-HM Serisi, PN12 ve PN16 gövde dayanım sınıfları ile yüksek sıcaklık ve yüksek giriş basıncı gerektiren uygulamalarda da kullanılabilmektedir. Çok çeşitli uygulamalara hizmet veren seri, düşük çalışma ses seviyesi (<70 dB) ile bina sistemlerinde de ihtiyaçları karşılamaktadır.

Balanslı çark tasarımı ile hidrolik verimliliği artırılan seri, farklı uygulamalar için özel olarak tasarlanmış yapısı sayesinde dikey montaja da imkan sağlamaktadır. Özellikle makine imalatçılarının ihtiyaç duyduğu alan tasarrufu için dar bölümlere dikey ya da yatay olarak kolaylıkla montajlanabilir. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com