Connect with us

İklimlendirme

Carrier, AquaForce® Vision 30KAVP’yi piyasaya sürdü

Yayın Tarihi:

on

Carrier, daha önce hiçbir yerde görülmemiş 5,6 değerindeki mevsimsel enerji verimliliği oranıyla Ecodesign 2021 Tier 2 gerekliliklerinin %25 oranında üzerine çıkan birinci sınıf değişken hızlı hava soğutmalı vidalı chiller AquaForce Vision 30KAVP´nin piyasa sürüldüğünü duyurdu.

Yüksek teknolojili ısıtma, iklimlendirme ve soğutma çözümleri alanında dünya lideri konumundaki Carrier, yenilikçi ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC), soğutma, yangın; güvenlik ve bina otomasyonu teknolojilerinin dünya çapında önde gelen sağlayıcısı olan Carrier’in bir parçasıdır.

Carrier´ın AquaForce Vision 30KAVP´si; 500 kW ila 1100 kW arasındaki soğutma kapasitelerini kapsıyor ve manyetik kaldırmalı kompresörlü yağsız soğutuculara kıyaslandığında da birinci sınıf enerji performansına ulaşıyor. EC değişken hızlı fanlarıyla bir araya geldiğinde; son teknolojili sabit motor teknolojisiyle donatılmış çift vidalı kompresör; geleneksel kompresör teknolojileriyle kıyaslandığında kısmi yükte en uygun düzeyde performans sunuyor. Sabit mıknatıslı motor; çalışma aralığının tamamında verimin sürekli olmasını sağlıyor.

Carrier HVAC Avrupa, ürün müdürü Quentin Garcia San Mateo şunları söylüyor:

“AquaForce Vision 30KAVP´nin olağanüstü performansı müşterilere daha önce hiçbir yerde benzeri görülmemiş bir verim sunuyor ve bu verimlilik Carrier´ın akıllı enerji izleme fonksiyonuyla birlikte daha da uygun hale getirilebiliyor. Carrier´ın özel algoritmaları; gerçek koşullar altında daha fazla enerji tasarrufu elde edilmesini sağlayan akıllı veriler sunuyor.”

Endüstriyel proses uygulamalarına yenilenebilir enerjinin kullanıldığı daha sürdürülebilir bir ısıtma çözümü sağlayacak ısı kazanımı ve kısmi ısı kazanımı işlevleri 2019 yılında kullanılabilecek.

Yalnızca ultra düşük küresel ısınma potansiyeli (GWP) soğutucu HFO R-1234ze´ye özel olarak tasarlanan AquaForce Vision PUREtec ™ 30KAVP-ZE; 2019 yılında satışa sunulacak.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

İklimlendirme

İklimlendirme sektörünün nabzı Eurovent’te attı

Yayın Tarihi:

on

İklimlendirme sektörünün lider markalarından Form Şirketler Grubu; enerji verimliliği; küresel ısınma ve çevre konularına odaklanan Avrupa iklimlendirme dernekleri birliği Eurovent’in Portekiz’in Braga şehrinde düzenlenen yıllık genel kurul toplantısına katıldı. Toplantıda iklimlendirme sektöründeki son durum ve küresel ısınmanın sektörü nasıl şekillendirdiği konuları ele alındı. 

10 yılı aşkın bir süredir Avrupa; Afrika ve Ortadoğu’dan iklimlendirme sektörü temsilcilerini bir araya getiren; 14 üye ülkenin yanı sıra üye olmayan ülkelerden ise firmaların 1.000’den fazla temsilcisinin bağlı olduğu Eurovent; bu yıl da yıllık genel kurul toplantısında sektörün global çaptaki nabzını tutan analizler ve saptamalar gerçekleştirdi. 

Enerji verimliliği; küresel ısınma ve çevre konularında Avrupalı üreticilerin gelişen teknoloji ve trendlere uyumluluğu konularında çalışan Eurovent tarafından düzenlenen toplantıya 54 yıldır Türkiye’deki iklimlendirme sektörünün öncüleri arasında yer alan Form Şirketler Grubu’nu temsilen Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun katıldı.

Dünyanın hemen her yerinden sektör profesyonellerinin katıldığı etkinlikte global dinamikler mercek altına alınarak her ülkenin yerel dinamikleri doğrultusunda nasıl işlenebileceği konusunda değerlendirmelerde bulunuldu. Bunun yanı sıra iklim değişikliği etkenlerinin başında gelen karbon ayak izi salınımın önüne geçmek adına global çapta alınan kararlar masaya yatırıldı.

Devamını Oku

İklimlendirme

Baymak, 50. yaşını kutladı

Yayın Tarihi:

on

Baymak, 50. yaşını görkemli bir törenle kutladı. Çırağan Sarayı’nda yapılan kutlamada konuşan Baymak CEO’su Ender Çolak, 50 yılın verdiği güveni yeni dönemde müşteri deneyimine verdikleri önemle pekiştirerek Türkiye’nin yenilikçi markası olduklarını söyledi. “Yeni ürünlerle ürün gamımızı daha da genişletip bayilerimize 4 mevsim iş yapabilme imkânı sunmaya devam edeceğiz” diyen Çolak, “müşteri deneyimini odağımıza aldık, bütün kanallarımızı da bu doğrultuda şekillendirmeyi sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı. Gecede Baymak’la 25 ve 50 yıldır çalışan bayiler plaketle ödüllendirilirken, ünlü ses sanatçısı Sertab Erener unutulmaz bir konser verdi.

1969 yılında termosifon, kat kaloriferi ve hidrofor üretimiyle faaliyetlerine başlayan ve Türkiye’nin doğal gazla tanışmasının ardından 1990 yılında ilk kombisini satışa sunan Baymak, 50 yaşını geride bıraktı. Baymak “Altın Yılı”nı, bayileri, teknik servisleri, tedarikçileri, çalışanları ve sektörün önde gelen isimlerinin katılımıyla görkemli bir geceyle kutladı. Çırağan Sarayı’ndaki kutlama yemeğine Baymak CEO’su Ender Çolak ve BDR Thermea Group CEO’su Bertrand Schmitt ev sahipliği yaptı.
Baymak CEO’su Ender Çolak, bugün Baymak’ın dünya ısıtma soğutma sektörünün en önemli oyuncusu haline gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. 50 yılın Türkiye’de kurulmuş bir sanayi şirketi açısından çok önemli bir zaman dilimi olduğunu belirten Çolak, “Bu süre zarfında her geçen yıl istikrarlı bir şekilde büyüdük, üretim kapasitemizi artırdık, ürün yelpazemizi genişlettik. Türkiye’nin kombi markası haline geldik. Bugün artık Türkiye’de akla Baymak denince kombi, kombi denince Baymak geliyor” dedi.

Odağımızda müşteri deneyimi var

Baymak’ın 2013 yılında sektöründe dünyanın en büyük oyuncularından biri olan BDR Thermea Group bünyesine katıldığını anımsatan Çolak, sözlerini şöyle sürdürdü: “BDR Thermea Group’un şirketimize verdiği katkı sayesinde hizmet anlayışımızı yeniledik; müşteri yolculuğunda öncü olmak amacıyla bayilerimizle, tedarikçilerimizle, teknik servislerimizle çalışanlarımızla ve müşterilerimizle çok yakın ilişkiler kurduk. Biz büyürken onların da büyümesini ve çağa ayak uydurmasını sağlayacak yatırımlar yaptık.”
Çolak; Baymak’ın yenilenebilir enerji ve enerji dönüşümünde de sektöre öncülük ettiğini vurgulayarak; ürün portföylerinde yenilenebilir enerji kategorilerinde üretim; ihracat ve ithalat bulunduğu bilgisini hatırlatarak şunları belirtti:
“Gelecek bize çocuklarımızın yaşayabileceği bir dünya için temiz enerji kullanımını; yenilenebilir kaynak tüketimini işaret ediyor. Yenilenebilir enerji kullanımı için geçtiğimiz yıl dünyada 200 milyar doların üzerinde yatırım yapıldı. Araştırmalar 10 yıl içinde Avrupa’da kombi ve kazan pazarının yüzde 30 oranında daralacağını; katı yakıtlı kazan pazarının da zaman içinde yok olacağı gösteriyor. Diğer yandan Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yapılan projeksiyonda; 2060 yılına kadar dünyada kullanılan elektriğinin yarısından fazlasının güneş enerjisiyle üretileceği ve sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltacağı öngörülüyor.”

Devamını Oku

İklimlendirme

İklimlendirme ihracatında artış sürüyor

Yayın Tarihi:

on

İklimlendirme sanayii ihracatı yılın ilk 5 ayında 2 milyar 203 milyon dolar oldu. Sektör ihracatı yılın ilk 5 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 oranında büyüdü.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, sektörün ihracatın büyümeye devam ettiğini söyleyerek, 2019 yılı sonu ihracat hedeflerinin 5 milyar doların üzerine çıkmak olduğunu ifade etti. Türk İklimlendirme sektörünün global pazardaki payını yüzde 1’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Şanal, Avrupa ülkeleri, Rusya ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere 180’den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Şanal, “İhracat çıtamızı yükseltmek, global pazar payımızı arttırmak ve ihracat yelpazemizi genişletmek hedefi ile uzak pazarları gözlem altına aldık. Güney Amerika ve Afrika ülkelerine ticari heyet organizasyonları düzenleyerek oralarda var olabilmenin alt yapısını oluşturuyoruz. 2019 yılında İSİB’in yoğun bir takvimi var. Avrupa, Afrika, Uzakdoğu, Rusya ve Türki Cumhuriyetler ile Arap bölgesindeki pek çok ülkede sektörel fuarlara info standı açıyoruz. Üyelerimize ve ziyaretçilerimize stantlarımızı kullanma imkânı veriyoruz. İSİB olarak ihracatçımızın her zaman yanında olacağız” dedi.

“Tüm ürün gruplarında artış var”

Sektör ürünlerinin nitelikli ve teknolojisi yüksek ürünler olduğuna da dikkat çeken Şanal, 2018 yılı Mayıs ayında 406 milyon dolar olarak gerçekleşen sektör ihracatının 2019 yılı Mayıs ayında 473 milyon dolara çıktığını ve yüzde 16,7 oranında bir artış yakalandığını belirtti. İhracat değerinde en çok artışın yüzde 44 ile klimada yaşandığını söyleyen Şanal, bunu yüzde 30,66 ile havalandırma, yüzde 30,36 ile yalıtım, yüzde 23,68 ile soğutma, yüzde 17,50 ile tesisatın takip ettiğini, ısıtmada ise miktarda artış olmakla birlikte değer bazında yüzde 4,57’lik bir daralma olduğunu ifade etti.

Sektör ihracatının sadece dolar bazında değil kg bazında da artış gösterdiğini söyleyen Şanal; Mayıs ayında miktar bazında yüzde 22,31 oranında; Ocak-Mayıs döneminde ise 10,13 oranında artış gerçekleştiğini kaydetti.  Şanal, “Sektörün ürün gruplarına baktığımızda da her alanda yükseliş yaşandığını görüyoruz. Isıtmada dolar bazında yüzde 5,93, soğutma ürünlerinde yüzde 31,75, klimada yüzde 28,27, tesisat elemanlarında 34,27, havalandırma ürünlerinde yüzde 29,49 ve yalıtım ürünlerinde de yüzde 40,91 oranında ihracat artışı gerçekleşti. Sektörümüz son 3 yıldır ihracattaki yükseliş trendini düzenli bir şekilde sürdürüyor. Tüm amacımız her geçen yıl daha fazla ihracat ve daha fazla ülkede Türk iklimlendirme ürünlerini görebilmek. Bu nedenle; ihracatçılarımızla birlik ve beraberlik içinde yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com