Connect with us

Vanalar

Belimo’dan sektörün en akıllı vanası: Energy Valve

Yayın Tarihi:

on

Belimo’nun bugün kullandığımız damper motorunu icat etmesinin üzerinden yaklaşık 40 yıl geçti. Bu süre zarfında da Belimo yeniliklerle sektörü ileri taşımaya devam ediyor. Hava kontrol ürünlerinde damper motorunun icadıyla yaptığı etkiyi, 15 yıldan fazla süre önce küresel kontrol vanasını icat ederek su tarafında da gerçekleştiren Belimo, su tarafında bir adım ileriye gidip elektronik basınçtan bağımsız kontrol vanasını (elektronik kombine vana) icat etti. En son olarak Yapay Zekâ, nesnelerin interneti, bulut bilişim gibi birçok günümüzün teknolojisini dâhil ettiği Energy ValveTM ile ısıtma ve soğutma kontrol vanalarına yeni bir çığır açarak, konusunun lider ve en yenilikçi markası olma unvanını pekiştirdi.

Belimo Energy ValveTM ultrasonik debimetre, küresel kontrol vanası, iki adet sıcaklık sensörü ve tüm bunları kontrol eden akıllı bir motordan oluşuyor.

Enerji Vanası > Kombine vana (PICV) + Kalorimetre + Kesme Vanası

Enerji Vanasının geleneksel kontrol vanalarından farkları:

Enerji kontrolü: Geleneksel kontrol vanasına gönderdiğiniz 0…10V kontrol sinyali kontrol vanasının açıklığını belirlerken, Enerji Vanasına gönderdiğiniz 0…10V kontrol sinyali, bağlı bulunduğu serpantinin kapasitesinin yüzde kaçı kadar ısı transferi olacağını belirler.

Delta T kontrolü: Geleneksel kontrol vanası veya kombine vanalarda sıcaklık farkını kontrol eden bir kontrolör yoktur. Oysa Enerji Vanası kontrol ettiği serpantini her zaman minimum tasarım ∆T değerinde (örneğin Soğutma ∆T = 5 °C) tutar. Bunu yapabilmek için serpantininizin eğrisini çıkarır, Yapay Zekâ kullanarak serpantininiz öğrenir ve size en verimli çalışacağı debi ve sıcaklık farkını gösterir. Böylece hiçbir vanada elde edemeyeceğiniz yüksek verim ve enerji tasarrufunu elde edebilirsiniz.

Balanslama: Geleneksel balans vanası ya da kombine vanada dengeleme basınç farkına göre yapılırken, Enerji Vanasında dengeleme doğrudan debimetre üzerinden debi izlenerek yapılır.

Enerji ölçümü: Geleneksel kalorimetrelerde tüketiminizi belirli periyotlar (aylık, yıllık vb.) ile görürken, Enerji Vanasında anlık ve Cloud üzerinden, ömür boyu kaydedilen veriye de ulaşabilecek şekilde görebilirsiniz.

Glikol ölçümü: Belimo Ar-Ge ekibinin tasarladığı patentli bir teknoloji ile tesisattaki glikol ölçümünü de yapan Enerji Vanası, donma riskini minimuma indirmekle birlikte serpantinin tükettiği enerji hesaplanırken kullanılan akışkandaki su/glikol oranı ölçümü sayesinde geleneksel ölçüme göre çok daha doğru enerji izlemesi yapılmasını mümkün kılar.

İzolasyon: Küresel vana teknolojisi ile üretilen %100 sızdırmaz Enerji Vanası sayesinde kesme vanasına gerek kalmaz.

Entegre webserver: Geleneksel kontrol vanalarına, eğer bağlı ise otomasyon üzerinden ve sadece ne kadar açık olduğunu görerek erişebilirsiniz. Enerji Vanası; tüm ayarlara, verilere ve trend eğrilerine ulaşabilmesi ve otomasyondan bağımsız kullanılabilmesi adına bir webserver bulundurur. Network veya statik IP üzerinden de erişebileceğiniz bu webserver, cihaza bina dışından da ulaşımınızı mümkün kılarak müdahale gerektiği noktada işinizi kolaylaştırabilir.

Otomasyon entegrasyonu: Geleneksel kontrol vanalarında, sadece analog sinyal ile iletişim kurabilirken, Enerji Vanasında otomasyon sisteminin kolay entegre olabilmesi için birden fazla entegrasyon seçeneği vardır. Bunlar arasında yine geleneksel analog sinyal ile entegrasyon bulunmakla birlikte, BACnet/IP, BACnet/MSTP, Modbus/RTU ve MP gibi tüm otomasyon firmalarının entegre olabileceği geniş bir haberleşme protokolü seçeneği de bulunur.

Sistem performans raporu: Cloud’a bağlanabilen Enerji Vanaları İsviçre’deki kontrol ekibi tarafından 3 aylık periyotlarla incelenerek, kullanıcıya sistemin daha yüksek performansta nasıl çalışacağını da gösteren ücretsiz performans raporları gönderiliyor.

7 yıl garanti: İklimlendirme sektöründeki 5 yıl garanti süresi ile rakiplerinden ayrılan Belimo, kendi rekorunu kırarak Cloud’a bağlandığı takdirde Enerji Vanası için garanti süresini 7 yıla uzatmaktadır. Belimo bu garantiyi koşulsuz olarak sağlamaktadır.

Tüm bu özellikleri ile Enerji Vanası; kalorimetre, balans vanası, kontrol vanası ve kesme vanası görevi görerek ürün maliyeti, işçilik, kablolama gibi birçok konuda tasarruf sağlıyor. Enerji Vanasının yararlarına bakınca yeni dijital çağın getirileri olan Nesnelerin İnterneti (IoT), Büyük Veri, Yapay Zekâ ve Bulut Bilişim gibi teknolojilerin iklimlendirme sektörüne neler katabileceğini düşünmemek elde değil.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Emerson’un yeni valfleriyle bakım güvenliği ve en aza indirilmiş sızıntılar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Emerson, inç kare başına 103.4 Megapaskala (MPa) kadar hidrojen uygulamaları için TESCOM™ Anderson Greenwood Instrumentation H2 Valf Serisi’ni piyasaya sürdü. Yeni çözüm, hidrojen yakıt istasyonları ve tüp römorklar gibi yüksek basınçlı gaz uygulamalarında proses basıncını güvenilir bir şekilde izole ederek kaçak emisyonları azaltıyor ve güvenliği artırıyor.

Tanktan pompaya hareket esnasında, hidrojen 103.4 MPa’ya kadar çıkan basınçlarda aktarılıyor. Personelin korunması ve sızıntıların önlenmesi için bu basıncın etkin bir şekilde kontrol ve izole edilmesi gerekiyor. Çift Blok Drenaj (DBB) valfinde yapılan pozitif çift blok düzenlemesi, cihaz bakımı sırasında bakım personelini iki katmanlı pozitif kapatma ile yüksek basınçtan koruyor. Modüler tasarımı, ortaya çıkabilecek sızıntı noktalarının sayısını azaltıyor ve sızdırmazlık teknolojisinin geliştirilmiş olması, yakıtın valf gövdesinden kaçma riskini en aza indiriyor.

Yenilenebilir kaynaklar söz konusu olduğunda en temiz tiplerden biri olarak, Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlara (FCEV) güç sağlamak için sıkıştırılmış hidrojen gazı kullanılır. 2021’de 142 yeni hidrojen yakıt ikmal istasyonu faaliyete geçti, bu tek bir yıldaki en büyük artış oldu ve dünya çapında toplam aktif istasyon sayısı 685’e yükseldi. Ocak 2022’de Global Market Insights, FCEV pazarının 2027 yılına kadar 15 milyar doları aşacağını öngördü. Bu büyüme talebini karşılamak için yakıt istasyonu Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM), genel ekipman etkinliğini ve istasyon güvenliğini sağlamak için güvenilir, yüksek performanslı bileşenler tedarik etmelidir. Konuyla ilgili konuşan Emerson Hassas Akışkan Kontrolü Küresel Pazarlama Müdürü Rob Lindquist, “Bu uygulamalarda hidrojenin maruz kaldığı basınçlar göz önüne alındığında, ekipmanın her seferinde güvenli bir şekilde çalışması önem taşıyor. Bu nedenle, müşterilerimizin sıkıştırılmış hidrojen gazını etkin bir şekilde depolamasına ve hassas bir şekilde kontrol etmesine yardımcı olmak için özel bileşenler geliştirmeye kararlıyız” diyor.

H2 Valf Serisi’ndeki el valflerinin ve çift blok ile boşaltma valflerinin elle çalıştırılan, bakım gerektirmeyen tasarımı; bakım ve arıza süresini en aza indiriyor. Düşük çalışma torku ve ayar gerektirmeyen conta teknolojisi ile bu valfler, kompakt çözüm ve düşük satın alma maliyeti sağlıyor. H2 Valf Serisi, operatörler için riskleri güvenli bir şekilde en aza indirmek isteyen OEM’ler için çeşitli güvenlik özellikleri sunuyor. Her valfte, operatörlerin bakım ve kurulum sırasında valfin özelliklerine hızlı bir şekilde erişmelerini sağlayan uygun bir QR kodu yer alıyor. Ürün ayrıca bakım sırasında yüksek basınçlı sıvı veya gazın açığa çıkmamasını sağlıyor. Valfler, ISO 19880-3 hidrojen yakıt doldurma standardına da uygun. Bu yeni 103.4 MPa ürün hattı ile Emerson, hidrojen yakıt istasyonlarının güvenli ve hassas çalışmasında kapsamlı bir TESCOM çözümleri portföyü sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Yüksek karşı basınç için yeni Blockbody POSV

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pilot Kontrollü Emniyet Valfleri (POSV), sadece valf girişindeki basınca tepki verir ve karşı basınçtan etkilenmez. POSV’nin maksimum karşı basıncı, standart olarak ayarlanan basıncın %70’ini oluşturur. Ancak geri basınç daha yüksekse ne yapılması gerekir?

LESER’in, bir müşterisinin enjeksiyon sistemini güvenceye almak için 207 Bar-g’lik bir ayar basıncında, 200 Bar-g tasarım geri basıncıyla işlemi güvenlik altına alabilecek POSV’ye ihtiyacı vardı. API 526’dan 4 kat daha fazla bir düzeyi gösteren bu standardı LESER mühendisleri, yüksek çıkış basıncına dayanabilen blok gövde tasarımı ile çözdü. Bunun nedeni, standart döküm gövdelerin bu yüksek karşı basınçlar için tasarlanmamış olmasıdır. İlk defa üretilen vana gövdelerinin yönetmeliklere uygunluğu için LESER su test ortamında ilgili testler yapıldı.

LESER bu yaklaşımla POSV portföyünü genişletiyor ve farklı gereksinimler için daha esnek hale getiriyor.

Test ortamında pilot değiştirme valfi kombinasyonu

Değiştirme valfi kombinasyonunda POSV ile yedekli aşırı basınç korumasını etkinleştirmek için POSV, ‘Uzaktan Algılama’ seçeneği ile desteklenmelidir. POSV çok yüksek bir kapasiteye sahiptir, bu da besleme hattı ve değiştirme valfi üzerinden giriş basıncı kayıplarına yol açar. ‘Uzaktan Algılama’ seçeneği ile basınç düşürme, değiştirme valfinin girişinde yapılır. Bu sayede tersinir vanada meydana gelen basınç kaybı bypass edilmiş olur. LESER, Hamburg’daki kendi test ortamında bu kombinasyonlar için işlev, performans ve anahtarlamayı doğrulama testleri gerçekleştirdi.

Pilot kumandalı emniyet valfleri:

  • Tüm serilerde en yüksek kapasite
  • Basıncın hassas ayarlanması
  • Ayar basıncının %96’sına kadar çalışma basınçları
  • Ayar basıncının %70’ine kadar karşı basınçlar
  • Standart bileşen olarak entegre edilmiş geri kaçma önleyici
  • Entegre borulamanın, hasarı ve donmayı önlemesi
  • Ek yükleme sistemi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Neway, 96” Aktüatörlü Üçlü Ofset Kelebek Vana’yı piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sektörün talep ve gereksinimlerini karşılamak için eksiksiz bir valf çözümü sunan ve gelişmiş valf tesisi ile önde gelen üreticilerinden biri olan Neway, 88” sürgülü vana ve 56” tam kaynaklı küresel vananın ardından, şimdiye kadar ürettiği en büyük üçlü ofset kelebek vana olan 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek ile bir diğer devi piyasaya sürüyor.

Sıkı kalite kontrol süreciyle çift Yönlü GOST9544 kaçak oranı A testini geçen (test süresi boyunca görsel olarak tespit edilebilir sızıntı meydana gelmedi) 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek vana, Neway müşterileri tarafından da onaylandı. Sadece bu vana değil, siparişin tamamı tahrikli vanalardan meydana geliyor ve vana boyut aralığı 20 inç ila 96 inç arasında değişiyor. 

Neway Valve, büyük boy sürgülü vanalara yenilik getirdi

Güvenilir kalitede büyük boyutlu aktüatörlü vanalarda eksiksiz ürün portföyü sunan Neway, endüstriyel vanalar için komple çözümler sağlıyor. Denizaşırı petrol projelerinde 88 inç ve 72 inç gibi büyük boy sürgülü vana siparişleri alan Neway, bu siparişleri müşterilerine başarıyla teslim etti. Gelişmiş üretim yöntemi ve kalite kontrolü ile API598 testini geçen vanalarda, su ve gaz sızıntısı meydana gelmedi. Bu projeler Neway’ın, kullanıcıların olumlu olarak tanınmasını sağlayan ürün yeniliği ve kalite kontrolü üzerindeki gücünü gösteriyor.

Kaynak: www.newayvalve.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com