Connect with us

Yangın Tesisat Elemanları

Armaş’tan Türkiye’nin ilk ve tek UL onaylı hızlı basınç tahliye vanası

Yayın Tarihi:

on

Armaş AŞ tarafından üretilen 87-UL-QR hızlı basınç tahliye vanası, UL belgesi almaya hak kazandı.

UL onaylı Armaş 87-UL-QR modeli hızlı basınç tahliye kontrol vanası, yangın sprink sistemlerinde ve yangın pompalarının sistemde devreye girip çıkması sonucunda; su hızındaki ani değişimler neticesinde meydana gelen basınç dalgalanmalarını otomatik olarak ve hızlı bir şekilde atmosfere tahliye eden; şebeke sistemini korumak amacıyla dizayn edilmiş bir emniyet kontrol vanasıdır. Şebeke sisteminin basıncı; ayar noktasını aştığında vana kendini hızlı bir şekilde açar ve fazla basıncı tahliye ederek şebeke sistemini korur. Şebeke sistemindeki basınç değeri normal seviyeye düştüğünde ise vana kendini; darbe oluşturmadan yavaşça; sızdırmaz bir şekilde otomatik olarak kapatır.

Konuya ilişkin Armaş AŞ’den yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi:

“Türkiye’de ilk ve tek UL onayına sahip yerli üretim hızlı basınç tahliye vanası firmamız tarafından üretilmektedir. Bu belge UL (Underwriters Laboratories) tarafından ürün güvenirliği konusunda standartlar hazırlayan ve bu standartlar kapsamında ürünlerin güvenirliğini test eden bağımsız bir sertifikasyon kuruluşu tarafından verilmektedir. Ülkemizde bu belgeye sahip yerel bir üretici firmanın var olmayışından ötürü yangın projelerinde gerekli görülen UL onaylı bu ürün için dışa bağımlılık söz konusuydu. Armaş AŞ olarak başarıyla yürüttüğümüz bu proje ile birlikte artık yerli üretim olarak UL onaylı ürün ile beraber hem ülkemizin dışa bağımlılığı ortadan kalkmıştır hem de firma olarak 45’i aşkın farklı ülkeye ihracatımızla ülkemize döviz kazandırıcı hizmet yapmaktan gurur duyuyoruz. Islak alarm vanalarımız ve test&drenaj vanalarımız için gerekli projeler devam etmekte olup; 2019 yılı içerisinde UL onayı bu ürünler için de alınması planlanmaktadır.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Yangın Tesisat Elemanları

ETNA HIZIR mobil yangın söndürme ve su baskını boşaltma pompası 

Yayın Tarihi:

on

ETNA HIZIR mobil yangın söndürme ve su boşaltma pompası; marinalarda, limanlarda, endüstriyel tesislerde, yakıt depolama tesislerinde, askeri tesislerde ve afet işleri ile ilgili kurumlarda mobil yangın söndürme veya su tahliye ihtiyacına yönelik olarak tasarlanıp üretilmiştir.

Bir kamyonet veya herhangi bir motorlu araç arkasına bağlanılarak kullanılacağı alana ulaştırılmakta ve birkaç dakika içerisinde yangına müdahale etmeye veya su tahliyesine hazır hale getirilmektedir

Eğer yangına müdahale edilecek ise ya su tankeri ile birlikte gitmeli ya da bir su kaynağının (depo/kuyu/yangın ağzı vb.) yanına taşınmalıdır. Su tahliye/boşaltma fonksiyonu kullanılacak ise su baskını olan mahal yakınına taşınmalı, emiş hortumları su içerisine bırakılmalı ve pompa emiş hattına su dolması için egzoz vakum sistemi harekete geçirilmelidir. 

Pompalar yangınla mücadelede veya su boşaltma (negatif kottan emiş) maksatlı kullanılacağı zaman sistem ilk çalıştırıldığında pompanın ve emiş borusunun su ile doldurulması gereklidir. Bu işlem zahmetlidir ve uzun zaman gerektirmektedir. Yangınla mücadelede pompayı çabuk devreye almak çok önemli olduğu için bu işlemin 1 dakika içinde yapılması yangınla mücadelenin başarısı için gereklidir. Bu işlem ETNA HIZIR sayesinde 30 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir:

 •  Sistem bünyesinde egzoz hattı üzerine bir adet ventüri yerleştirilmiştir (egzoz vakum sistemi). (Ventüri vakum etkisi ile emiş yapılmasını sağlayan bir nevi 3 yollu vana.)
 •  İlk çalıştırma esnasında dizel motorun egzoz gazı, egzoz borusu ucundan bir klape ile ventüriye yönlendirilmekte, ventüri içinden geçen egzoz gazı sayesinde pompa içinde 30 saniyede kuvvetli vakum oluşmakta, pompa emişine bağlanan emme hortumuna ve pompa içine su dolmakta ve pompa yangın veya su boşaltma için hazır hale gelmektedir. Pompa su vermeye başladıktan sonra egzoz gazı tekrar egzoz borusuna klape ile yönlendirilmektedir.

HIZIR 90/65 pompa özellikleri: 90 m3/h – 90mSS; gövde döküm (GG25); çark bronz; DN 80- DN 65 bağlantı çapı.

Dizel Motor: 65 KW -2900 d/dk; iki zamanlı; marşlı; dört silindirli motor.

Çalıştırma Panosu: Yağ basıncı; su sıcaklığı ve yakıt göstergeleri; motor devir saati; motor on/off anahtarı; gaz kolunu ihtiva etmektedir.

Aksesuarlar: 3m uzunlukta 2 adet 2” emiş hortumu, 20m uzunlukta 2 adet 2” basma hortumu; filtreli emiş klapesi, kurt ağızı bağlama rekorları, su püskürtme lansı, pompa üzerinde iki yollu vanalı emme ağzı, iki yollu vanalı basma ağzı, aküler, köpük için sıvı tankı. (Köpük mikseri kullanılarak parlayıcı, yanıcı maddelerin meydana getirdiği yangınlarda su yerine köpüklü su sıkmak sureti ile yangına müdahale edilebilmektedir.)

Devamını Oku

Yangın Tesisat Elemanları

KSB Türkiye fabrikası “FM Packager” belgesi aldı

Yayın Tarihi:

on

KSB Pompa Armatür San. ve Tic. AŞ, pompa, vana, otomasyon ve servis konularında uzun yıllara dayanan tecrübesi, kalite ve emniyet bilinciyle yürüttüğü çalışmalarını yangın söndürme sistemlerinde de geliştirerek devam ettirmektedir. Yangın setlerinin önemli bileşenlerinden biri olan ve dünya çapında kabul görmüş yangın standartına (NFPA, FM) uygun ve onaylı santrifüj pompalar konusunda Armstrong firması ile işbirliği yapılmış, KSB’nin ileri teknoloji ile donatılmış Türkiye fabrikasında birleştirilip UL Listeli ve FM Onaylı, Sertifikalı Sulu yangın söndürme setlerini Ocak 2018 itibariyle Türkiye pazarına sunmuştur.

KSB Türkiye FM Global tarafından talep edilen, teknik ve dökümantasyon anlamında ihtiyaç duyulan tüm gereklilikleri yerine getirerek, yapılan denetimden başarıyla geçmiş ve UL Listeli-FM Onaylı Armstrong pompaların Türkiye’deki tek yetkili (Packager) sertifikalı ve onaylı toplayıcısı olmuştur. KSB’nin aldığı “FM Packager” yetki belgesi yılda dört kez olmak üzere FM Global denetçileri tarafından denetlenmekte ve güncel  tutulmaktadır.

KSB, yangın pompa sistemleri konusunda da emniyet ve kaliteden ödün vermeden çalışmalarına devam etmekte, tüm bilgi ve tecrübesini müşterilerine sunmaya devam etmektedir.

Giderek daha da önemli hale gelen yangın setleri konusunda bir ihtiyacı daha gidermiş olan KSB, Türkiye’ye hizmetlerine devam etmektedir.  

Devamını Oku

Yangın Tesisat Elemanları

Yangın pompası seçiminde standart kriterlerim neler olmalı?

Yayın Tarihi:

on

Ceyhun Turan
Standart Pompa Ar-Ge Departmanı

Yangın pompası için bildiğimiz anlamda, bir yangın koruma standardı, yangın söndürme sisteminin planlanması, kurulumu ve bakımı için gerekli şartları belirtir. İlgili standartlar, yangın olasılığı ve etkilerini en aza indirgemek için, NFPA, VDS gibi bağımsız kuruluşlarca, ya da UL, FM, CEA gibi sigorta kuruluşlarınca veya devlet tarafından düzenlenebilir. Bu standartlar, tasarım kriterlerinin planlanması, kurulumu ve bakımı ile ilgili temel konuları içerir. Aslında, burada önemli olan seçilen standardın kapsamı ve güvenilirliğidir. Kapsam kimi zaman çok detaylıdır, kimi zamansa diğer standartlara referans verilerek kısıtlandırılır.  

Türkiye’de yangın pompası ve diğer pompa sistemleri için halihazırda birçok farklı standart kullanımı mevcuttur. UL-FM, NFPA 20, NFPA 13 EN 12845 en çok kullanılan standartların başında gelmektedir. Tabii, bu standartların kapsamları birbirine göre çok farklılık göstermektedir. Kimi sadece yağmurlama sistemleri ile ilgiliyken, kimi çok detaylı pompa sistemlerini refere eder niteliktedir. Örneğin; EN 12845 ve NFPA 13 gibi yağmurlama sistemleri tasarımı ile ilgilidir. Ülkemizde geçerli olan yönetmelik de bu standartlardan esinlenilmiş, hidrantlar ve yangın dolapları ile ilgili birkaç ilave madde eklenmiştir. Çok detaylı değildir.

Bina sahibi, sigorta şirketi ve yetki sahibi yerel makam (belediyeler, itfaiye vb.) ile birlikte kullanılacak standarda karar verecektir. Sigorta şirketi, uygun işlevsellik ve kaliteyi sağlamak için hangi standardın kullanılacağı konusunda önemli bir etkiye sahip olacaktır, çünkü sigorta şirketi insan hayatının zararlarını ve kayıplarını en aza indirmeye çalışacaktır. Burada da seçilen standardın güvenilirliği öne çıkmaktadır.

Yangın pompası konusunda birçok ülkenin kendi hazırladığı bir yangın standardı vardır. Bu standartlardan en eskileri ve kapsamlı olanı NFPA’dır.  Yangın pompalarını tarif eden NFPA 20 yaklaşık 200, sprinkler tasarımı ile ilgili olan NFPA 13 yaklaşık 500 sayfadır. O yüzden sigorta şirketleri çoğunlukla NFPA standardını ve ekipmanların UL/FM’li olmasını önermektedirler.

Güvenilirlik için yalnız standardın kapsamlı olması yeterli değildir, üretici firmanın da ürünü o standarda göre yaptığının belgelenebiliyor olması gereklidir. Bunun için üçüncü bağımsız kuruluşlar tarafından belgelendirilme ya da üreticinin beyanıyla NFPA 20 ya da EN 12845 standartlarına uygun ürün satışı yapılabilmektedir. Burada güvenilirlik tamamen müşteri ile satıcı arasındaki güven ilişkisi ile sınırlı kalır. Çünkü üçüncü bağımsız kuruluş tarafından yapılan test, sadece o ürüne ait olup standardın sınırlı bir kısmını içerir. Bu tarz belgelendirmede genellikle pompanın hidrolik eğrisinin ilgili standartda yazan kısma uyup uymadığı belgelendirilir. Aslında herhangi bir üreticinin ürettiği, yatay eğrili herhangi bir amaçla üretilen pompa, örneğin sulama pompası, sirkülasyon pompaları, NFPA 20’nın ya da EN 12845’de istenen hidrolik eğrisini karşılayabilir. Bu o pompanın yangın amaçlı üretildiğinin bir kanıtı değildir. Pompanın malzemeleri, kullanılan aksesuarların, panolarının o standarda uygunluğunu kanıtlamaz.

Fakat UL ya da FM gibi kuruluşlar tarafından yapılan testler ve listeleme işlemleri  daha kapsamlı ve sürekli olması sebebiyle daha güvenilir ve o ürün standartlarında imalat yapıp yapamamakla ilgili firmayı da denetler.

Kabaca;

 • Ürün incelemesi ve testleri
 • Ürünün uygunluğu
 • Ürün performansı
 • Güvenirlik
 • Kullanılan malzeme kontrolü
 • Panolarının uygunluğu
 • Dizel motorlarının uygunluğu
 • Kullanılan aksesuarların kontrolü
 • İmalat
 • Test
 • Son kalite kontrol
 • Etiketleme
 • Test yapılan ekipmanların kalibrasyonu
 • Dokümantasyon, çizim kontrolü,

Yapıldıktan sonra ürüne onay verir. Üç ayda bir ürünün ve üretimin uygunluğundan, Kalite Yönetim Sistemi’nin tam anlamıyla hayata geçirildiğinden emin olur ve belli zamanlarda ürünün tekrar incelemesini yaparak kendi kuruluşuna rapor verir.

Böylece sertifikayı verdikten sonra da o ürünün aynı standartlarda üretilip üretilmediğini periyodik olarak denetler.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com