Connect with us

Yangın Tesisat Elemanları

Masdaf ve Allianz Teknik’ten yangın riskine karşı farkındalık semineri

Yayın Tarihi:

on

Pompa sektöründe yarım asıra yaklaşan tecrübesiyle birçok önemli projeye imza atan Masdaf, ülkemizde risk yönetimi bilincinin oluşmasında büyük katkısı olan sigorta şirketlerinden Allianz Sigorta A.Ş. bünyesinde hizmet veren Allianz Teknik ile birlikte yangın riskine karşı farkındalığı arttırmak amacıyla “Sigortacılıkta Yangın Sistemleri” konulu bir seminer düzenledi.

Masdaf, pompa sektöründeki mühendislik gücünü, Mas Academy kapsamında iş ortaklarıyla paylaşmaya devam ediyor. Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda düzenlediği seminerlere bir yenisini daha ekleyen Masdaf, ülkemizde risk yönetimi bilincinin oluşmasında büyük katkısı olan sigorta şirketlerinden Allianz Sigorta A.Ş. bünyesinde hizmet veren Allianz Teknik ile birlikte toplumdaki risk farkındalığını arttırmak amacıyla “Sigortacılıkta Yangın Sistemleri” konulu bir seminer düzenledi.

Risk farkındalığını artırmayı hedefledi

Mas Academy’de düzenlediği müşteri odaklı eğitim ve seminerleriyle hem müşterilerinin hem de iş ortaklarının memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen Masdaf, 19 Ağustos’da gerçekleştirdiği online seminer kapsamında; yangın söndürme sisteminde yangın pompasının önemini anlatarak, risk farkındalığını artırmayı hedefledi. Allianz Teknik ise yangın sigortalarının evleri ve işyerlerini nasıl koruduğu konusunda aydınlatıcı bilgiler aktardı.

“Satış odaklı değil, müşteri odaklı bir firmayız”

Masdaf Satış Yöneticisi ve Makine Yük. Mühendisi Ezgi BABA, seminerde yaptığı konuşmada müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin önemine dikkat çekti. BABA: “Masdaf olarak satış odaklı değil, müşteri odaklı bir firmayız. Doğru ürün ve hizmetlerle müşteri sadakati yaratmayı, satıştan montaja, devreye almadan satış sonrası hizmetlere kadar her aşamaya hassasiyetle yaklaşıp, müşterilerimize eşsiz bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz. Yangın pompaları da bizim hassasiyetle yaklaştığımız ürün gruplarımız arasında yer alıyor. Sürekli kullanılmayan ancak ihtiyaç halinde %100 performansla çalışması gereken bir ürün olduğu için projeleri ve şartnameleri doğru bir şekilde inceleyip, müşterilerimizin doğru ürün seçimi yapmalarını sağlarken, satış sonrası bakım süreçlerinde de iş birliği yaparak ürünün güvenli bir şekilde çalışması konusunda gerekli kontrolleri yapıyoruz.

“Marka tercihinde ilk yatırım maliyetinden çok doğru ürün ve uygulama önemli”

Bu tür yüksek güvenlik ve teknoloji gerektiren ürünlerde ilk yatırım maliyetinden çok doğru ürün ve doğru uygulama ile işletmenin yangın anında en az zararla kurtulmasını sağlayacak yüksek mühendislik gücüne sahip markaların tercihi hayati önem taşıyor. Marka tercihi noktasında ise standartlar devreye giriyor. Dünyanın en yüksek kalite standardı olan FM (Factory Mutual) ve uluslararası bağımsız bir mühendislik ve güvenlik şirketi olan UL (Underwriters Laboratories) tarafından sertifikalandırılan ürünler ile binalarda ve endüstriyel tesislerde oluşabilecek yangın felaketine karşı zamanında müdahale imkanı sunarak binanın güvenliğini sağlamak mümkün.

“Güncellenen standartları yakından takip ediyoruz”

Ancak standartların tamamı değerlendirilmeden, standartta geçen birkaç maddeyi karşılayan ürüne “onaylı ürün” demek doğru olmaz. Biz Masdaf olarak bina ve işletmelerde hayati önem taşıyan yangın pompalarımızı, devamlı olarak güncellenen standartları yakından takip ederek ve tüm süreçlerimizde standartların tamamına uyarak geliştiriyoruz ve böylece müşterilerimize, doğru ve onaylı ürünlerin yanı sıra mühendislik gücümüzle sunduğumuz hizmetlerimiz ile komple bir deneyim sunuyoruz.”

“FM sertifikası, sigorta firmaları tarafından otorite kabul ediliyor”

FM onaylı pompa teknolojilerinin sigorta firmaları tarafından önemine de dikkat çeken BABA, “FM sertifikası, sigorta firmaları tarafından da otorite olarak kabul ediliyor. Bu nedenle binalarda ve endüstriyel tesislerde kullanılacak yangın pompalarının seçimi yapılırken FM sertifikasına sahip pompa teknolojilerinin tercih edilmesi, binanın güvenliği ve güvence altına alınması açısından da büyük önem taşıyor” dedi. Konuşmasında “yangın pompalarının karakteristiğinin önemi”ni de vurgulayan BABA, ayrıca doğru ürün seçimi, doğru koruma şartlarının oluşturulması, gerçek güvenliğin sağlanması ve sistemin uygun şartlarda çalışması konularında da önemli bilgiler aktardı.

Yangın pompaları yangınla mücadelede hayati önem taşıyor

Masdaf Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Hüseyin TAKMAZ ise seminerde gerçekleştirdiği sunumda “yangın pompalarında bakım ve bakım sözleşmesinin önemi”ne dikkat çekti.  TAKMAZ: “Binalarda ve endüstri tesislerindeki sulu yangın söndürme sistemlerinin basınçlandırılmasında kullanılan ve yangınla mücadelede hayati önem taşıyan yangın pompalarının, yangın felaketine karşı zamanında müdahale imkânı sunabilmesi ve binalarda güvenliği sağlayabilmesi için kurulum sonrasında periyodik olarak muayene, test ve bakımdan geçirilmesi oldukça önemlidir. Yangın anında çalışmayan bir sistem için yapılan yatırımın hiçbir önemi yoktur.

“Bakım sözleşmesi ile amacımız müşterimizi korumak”

Yangın pompa sisteminin her an yangın olacakmış gibi çalışmaya hazır bir şekilde tutulması ve bunun sağlanabilmesi için de günlük, haftalık, aylık ve yıllık bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Biz Masdaf olarak satışını gerçekleştirdiğimiz yangın pompaları için müşterilerimize yıllık bakım sözleşmesi öneriyoruz. Çünkü ürün kalitesi ve devreye alma sürecinde sunulan hizmet kalitesi kadar satış sonrası süreçte alınacak hizmet kalitesi de büyük önem taşıyor. Bakım sözleşmesi ile amacımız tamamen müşterimizi korumak.

Periyodik bakım ile sistemin ve pompaların kullanım ömrü uzuyor

Bu kapsamda müşterilerimizden yedek parça gerektirmeyen onarımlar için işçilik ücreti almıyoruz. Periyodik bakımlar sayesinde sistemin ve pompaların kullanım ömrü uzuyor, verimliliği artıyor ve arıza yapma olasılığı azalıyor. Sözleşme süresince meydana gelen arızaların onarımı için gerekli yedek parça kullanımında indirimli fiyatlar uyguluyoruz. Bakım sözleşmeli cihazlara verilecek teknik danışmanlık ve hizmetleri ücretsiz olarak sunuyoruz. Cihaz kullanıcılarına yönelik oryantasyon ve kullanıcı eğitimlerini ücretsiz olarak veriyoruz. Sistem ve cihazlara ilişkin teknik bilgileri sürekli kayıt altında tutarak, ürünün geçmişe dönük teknik sicilini çıkarabiliyoruz. Böylece sistemin tamamen Masdaf güvencesinde ve güvenlikli bir şekilde çalışmasını sağlıyoruz.” dedi.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Yangın Tesisat Elemanları

Masdaf, yangınla mücadelede farkındalık yaratmaya devam ediyor

Yayın Tarihi:

on

Pompa sektörünün lider markası Masdaf, İtfaiye Haftası’nda Sakarya Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile birlikte düzenlediği “Yangınla Mücadele” webinarında  binalarda ve endüstriyel tesislerdeki yangınlar nedeniyle yaşanan can ve mal kayıplarının önüne geçebilmek adına alınabilecek önlemleri masaya yatırdı. 

Masdaf, 25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası’na özel olarak Sakarya Büyükşehir İtfaiye Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği “Yangınla Mücadele” webinarında yangınlar nedeniyle yaşanan can ve mal kayıplarının önüne geçebilmek adına alınabilecek önlemleri masaya yatırdı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü ile ortak düzenlenen webinarda özellikle konutlarda ve endüstriyel tesislerde yaşanan yangınlardaki ihmallerin altı çizildi. 

Türkiye’de her yıl yaklaşık 400 büyük fabrika yangını yaşandığını ve bu yangınlarda yılda ortalama 25 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Sakarya Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığından Makine Mühendisi M. Zahit Akkaya, binaların ve endüstriyel tesislerin yangın tehlikesine karşı hazırlıklı inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Akkaya sözlerine şöyle devam etti: “Bu süreç binanın veya endüstriyel tesisin mimari projesiyle başlayıp, mekanik projesiyle devam eden bütünleşik bir süreç. Binalar ve endüstriyel tesisler henüz mimari proje aşamasındayken bina veya tesis işler duruma geldiğinde oluşabilecek yangın durumları öngörülebilir olmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Bu konuda öncelikle  “binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe” uyulması ve bu kapsamda binanın yangın sınıflandırmasının yapılması gerekiyor. Proje bir endüstriyel tesise ait ise hangi tehlike sınıfındaki endüstriyel tesise ait olduğu dikkate alınarak tasarlanmalıdır. Burada binanın işlevi, yangın yükü, yanıcılık yükü dikkate alınmalıdır. Örneğin yönetmelik; 2000 metrekare ve üzerindeki katlı mağazalarda ve 1000 metrekare üzerinde kolonya, boya gibi yanıcı madde ihtiva eden işletmelerde yağmurlama zorunluluğu getiriyor. Bu tür projelerde binanın yapısına göre kaçış yolu, havalandırması ve pompa sistemleri tercih edilmesi gerekiyor. Dolayısıyla tüm bunları tasarım aşamasında öngörebilmek önemli; ancak bizde ki işleyiş biraz farklı, biz önce binanın inşasına başlıyoruz ve zamanla yangın tesisatı hariç aklımıza gelen her şeyi binaya uyguluyoruz. Zorunluluk olursa şayet yangın tesisatını uygulamayı tercih ediyoruz. Ancak yabancı yatırımlar özellikle sigorta şirketleri Avrupalı olan yatırımlarda ya da yabancı ortaklı yatırımlarda “binaların yangından korunması hakkında yönetmelik” biraz daha nizami olarak uygulanıyor. Yapıların inşası aşamasında standartlara uygun üretim her geçen gün artmaya devam ediyor; fakat burada mevzuatında eş zamanlı olarak bu standartlara entegre edilmesi gerekiyor.” 

Akkaya, konuşmasında toplumu yangınla mücadele kapsamında alınabilecek önlemler konusunda bilinçlendirmeye yönelik eğitim faaliyetlerinin önemine de dikkat çekti. Akkaya “Toplum olarak olası yangın durumunda soğukkanlı kalabilecek bir bilince sahip olmamız gerekiyor. Bu da ancak eğitimle sağlanabilir. Özellikle çocuklar, anaokulu döneminden itibaren bu konuda bir bilinçle yetiştirilmelidir. Bu kapsamda çocukların sektörel manada itfaiyeciyi tanımaları, bir yangının ne anlam ifade ettiği ve yanlışlıkla dahi olsa bu duruma maruz kalmamaları için ne gibi önlemler almaları gerektiği veya yangın esnasında alınabilecek önlemler konusunda eğitilmeleri gerekiyor. Çünkü yangın esnasında itfaiye olay yerine ulaşmadan önce bilinçsizce yapılan müdahaleler yangının büyümesine dahi sebebiyet verebiliyor. Örneğin konutlardaki yangınlar genellikle mutfakta tencerede unutulan yağ ya da fazla kızarmış bir yağın ateşle temas etmesiyle oluşuyor. Bu tür bir yangın durumunda panikle yağın üzerine su atmak, sıklıkla yapılan hatalardan bir tanesidir. Bu tür yaklaşımlar normalde büyümeyecek bir yangını daha fazla büyütebilir. Bu da işin bilinç kısmını oluşturuyor. Yangın çıktıktan sonra itfaiye olay yerine ulaşmadan önce yangını söndürebilmek için bir yangın söndürme cihazıyla veya bir yangın söndürme tesisatıyla yangını kontrol altına almak veya söndürülebilmek de mümkün. Dolayısıyla bilinçli ve tedbirini alan vatandaşlarımızın bu tür risklerle karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür.”

Akkaya, endüstriyel tesislerdeki yangınların genellikle elektrik tesisatındaki sorun, gaz sızıntısı, ekipmanların aşırı ısınması, periyodik bakımların ihmal edilmesi nedeniyle gerçekleştiğini belirtti.  Endüstrilerde yangından kaynaklı olarak yaşanan kayıpların önüne geçmek adına alınabilecek önlemlere vurgu yaptı.  Akkaya, “Genel olarak karşılaştığımız yangınların büyük çoğunluğu alınacak doğru önlemlerle itfaiye olay yerine gelmeden söndürülebilecek türde yangınlar oluyor. Ancak burada endüstriyel tesis işletmeci ve çalışanlarının bilinçli olması ve işletmenin; yangın pompası, dolap, algılama sistemi gibi yangını bildiren ve yangına müdahale etmeyi sağlayan ekipmanlara sahip olması gerekiyor. Özellikle pompa gruplarında ki UL/FM onayı ya da NFPA 20 standartlarında pompa gruplarının tercih edilmesi son derece önemli. Ayrıca işletmelerde yangın pompasının kullanılabileceği uygun ortamların tasarlanması ve pompaların ihtiyaç halinde yani yangın esnasında sorunsuz bir şekilde çalışması için periyodik bakımlarının yapılması da gerekiyor. Burada denetim kadar bilinçli olmakta önemli.”

Masdaf Satış Yöneticisi Ezgi Baba ise sözlerine itfaiye teşkilatının “İtfaiye Haftasını” kutlayarak başladı. Konuşmasında yangın pompalarının üretimine esas ulusal ve uluslararası standartların önemine dikkat çeken Baba sözlerine şöyle devam etti: “Masdaf olarak öncelikle Türk yangın yönetmeliğine uygun pompa teknolojileri üretiyoruz. Yönetmeliğin yeterli olmadığı bazı noktalarda da NFPA 20 ve UL/FM gibi uluslararası standartlar devreye giriyor. NFPA 20 aslında sadece Türkiye’de değil dünyada özellikle Avrupa ülkelerinin de kabul ettiği temellere dayanıyor. Türk Yangın Yönetmeliği de zaten bu standartlar üzerine kurulmuştur. UL/FM de NFPA gibi bir Amerikan standardıdır. UL ve FM birbirinden farklı iki kuruluştur. UL, bir güvenlik firması, FM ise bir sigorta firmasıdır. Yabancı yatırımcılar sigorta firması olarak FM’i seçtikleri için UL/FM onaylı ürün aldıklarında sigorta bedelleri yükseliyor. Ayrıca dünya üzerindeki en detaylı ve donanımlı standart olduğunu söyleyebilirim. Artık sadece yabancı yatırımcılar değil, yerli yatırımcılar da bu ürünleri kullanıyor. Çünkü bu standartta hiçbir açık yok, kurallar çok net, kontrol mekanizması çok sağlıklı işliyor. Biz 2009 yılında dünyada UL listesine giren sekizinci firmaydık, şu an muhtemelen bu sayı kırklara ulaştı. Bu sertifikaya sahip ürünler, yangına karşı detaylı senaryolar ile ekstra güvenlik önlemleri alınarak donanımlı olarak geliştiriliyor. Ayrıca UL, üç ayda bir ürünü ve firmayı AR-GE’den üretim bandına kadar denetliyor. Hâlihazırda üretmekte olduğunuz UL/FM’li siparişlerin testlerine katılıyor. Ayrıca sizin birkaç yıl önce satış yaptığınız bir referansınızı ziyaret edip, kontrol edebiliyor. Eğer siz standartlara uygun ürün üretmediyseniz, belgenizi alıyor. Burada üretim aşamasında müşterinin talebine göre üründe bir değişiklikte yapamazsınız, bunun için mutlaka UL/FM’ye danışmanız gerekiyor. Onlar gerekirse tüm süreci yeniden başlatıyorlar.” 

NFPA ve UL / FM’li ürünlerin genellikle sağlık kompleksi, endüstriyel alanlar ve yüksek kapasiteli bina projeleri gibi yüksek riskli ve yüksek kapasiteli ihtiyaçlarda kullanıldığını belirten Baba, bina ve küçük işletmelerde ise Türk yangın yönetmeliğini esas alan pompa teknolojilerinin tercih edildiğine dikkat çekti.

Devamını Oku

Pompalar

Prestijli Projelerin Tercihi “ETNA”

Yayın Tarihi:

on

İzmir Bornova’da inşa edilen TRADEMARK STUDIO BORNOVA projesinde yüksek enerji verimliliği ve kaliteye sahip ETNA ürünleri tercih edilmiştir.

2 blokta 316 daire ve 31 ticari alandan oluşan TradeMark Studio Bornova projesi modern tasarım anlayışı ile konfor ve estetiği bir arada sunmaktadır. Merkezi konumu ve sağladığı konfor ve sosyal ayrıcalıklarla ön plana çıkan proje kapsamında; KO serisi üç pompalı hidrofor, ecocircXL serisi ıslak rotorlu frekans kontrollü sirkülasyon pompaları ve TS EN12845 standardına uygun yangın pompası tesis edilmiştir.

TS EN 12845 standardı, ilgili EN12845 Avrupa standardı ile birebir aynı olup, Türk Standartları Enstitüsü’ nce oluşturulmuş ve kabul edilmiş “Türk Yangın Standardı”dır.

Projede tesis edilen TS EN 12845 standardına uygun ETN YE-K 50/26-2-30-10-7 tip yangın pompasında; pompa gövdesi ve pompa fanı(çark) GG25 döküm malzemeden üretilmiş olup, geri çekmeli tip (spacer) kaplin kullanılmış ve sızdırmazlık mekanik salmastra ile sağlanmıştır. EA 50/26 tip norm pompalar; TSEN12845 standardı gereği %140 kapasitede anma basıncının %70’in altına düşmeyecek karakteristik eğriye sahiptir.

Yeniliklere öncülük eden ETNA; gelişmiş pompa özelliklerini ileri teknoloji ile buluşturarak; kaliteli, güvenilir, enerji verimliliği yüksek – çevreye duyarlı ve düşük işletme maliyetli ürünlerini sektörün ve son kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. Sürdürülebilir ürünler sunma vizyonu ile ilerleyen ETNA, Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde güvenle tercih ediliyor ve kullanılıyor.

Devamını Oku

Yangın Tesisat Elemanları

ETNA HIZIR mobil yangın söndürme ve su baskını boşaltma pompası 

Yayın Tarihi:

on

ETNA HIZIR mobil yangın söndürme ve su boşaltma pompası; marinalarda, limanlarda, endüstriyel tesislerde, yakıt depolama tesislerinde, askeri tesislerde ve afet işleri ile ilgili kurumlarda mobil yangın söndürme veya su tahliye ihtiyacına yönelik olarak tasarlanıp üretilmiştir.

Bir kamyonet veya herhangi bir motorlu araç arkasına bağlanılarak kullanılacağı alana ulaştırılmakta ve birkaç dakika içerisinde yangına müdahale etmeye veya su tahliyesine hazır hale getirilmektedir

Eğer yangına müdahale edilecek ise ya su tankeri ile birlikte gitmeli ya da bir su kaynağının (depo/kuyu/yangın ağzı vb.) yanına taşınmalıdır. Su tahliye/boşaltma fonksiyonu kullanılacak ise su baskını olan mahal yakınına taşınmalı, emiş hortumları su içerisine bırakılmalı ve pompa emiş hattına su dolması için egzoz vakum sistemi harekete geçirilmelidir. 

Pompalar yangınla mücadelede veya su boşaltma (negatif kottan emiş) maksatlı kullanılacağı zaman sistem ilk çalıştırıldığında pompanın ve emiş borusunun su ile doldurulması gereklidir. Bu işlem zahmetlidir ve uzun zaman gerektirmektedir. Yangınla mücadelede pompayı çabuk devreye almak çok önemli olduğu için bu işlemin 1 dakika içinde yapılması yangınla mücadelenin başarısı için gereklidir. Bu işlem ETNA HIZIR sayesinde 30 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir:

  •  Sistem bünyesinde egzoz hattı üzerine bir adet ventüri yerleştirilmiştir (egzoz vakum sistemi). (Ventüri vakum etkisi ile emiş yapılmasını sağlayan bir nevi 3 yollu vana.)
  •  İlk çalıştırma esnasında dizel motorun egzoz gazı, egzoz borusu ucundan bir klape ile ventüriye yönlendirilmekte, ventüri içinden geçen egzoz gazı sayesinde pompa içinde 30 saniyede kuvvetli vakum oluşmakta, pompa emişine bağlanan emme hortumuna ve pompa içine su dolmakta ve pompa yangın veya su boşaltma için hazır hale gelmektedir. Pompa su vermeye başladıktan sonra egzoz gazı tekrar egzoz borusuna klape ile yönlendirilmektedir.

HIZIR 90/65 pompa özellikleri: 90 m3/h – 90mSS; gövde döküm (GG25); çark bronz; DN 80- DN 65 bağlantı çapı.

Dizel Motor: 65 KW -2900 d/dk; iki zamanlı; marşlı; dört silindirli motor.

Çalıştırma Panosu: Yağ basıncı; su sıcaklığı ve yakıt göstergeleri; motor devir saati; motor on/off anahtarı; gaz kolunu ihtiva etmektedir.

Aksesuarlar: 3m uzunlukta 2 adet 2” emiş hortumu, 20m uzunlukta 2 adet 2” basma hortumu; filtreli emiş klapesi, kurt ağızı bağlama rekorları, su püskürtme lansı, pompa üzerinde iki yollu vanalı emme ağzı, iki yollu vanalı basma ağzı, aküler, köpük için sıvı tankı. (Köpük mikseri kullanılarak parlayıcı, yanıcı maddelerin meydana getirdiği yangınlarda su yerine köpüklü su sıkmak sureti ile yangına müdahale edilebilmektedir.)

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com