Connect with us

Petrol ve Gaz üretimi, Boru Hattı İnşaatı

Zorlu petrol sahalarının çözüm ortağı Standart Pompa

Yayın Tarihi:

on

Petrol sektörü özellikle pompa teknolojileri üreten firmalar için zorlu bir çalışma sahası. 1957’den bugüne deneyim ve uzmanlığıyla sektöre öncülük yapan Standart Pompa, ürünleriyle bu zorlu saha koşullarında da görev yapıyor.

Türkiye’nin milli petrol şirketi TPAO, Adıyaman, Batman Diyarbakır ve Trakya sahalarında yılda 14,7 milyon varil ham petrol üretiyor. 2019’daki toplam yatırım tutarı 1,6 Milyar Dolar’ı geçen TPAO, Türkiye dışında 5 ülkede daha faaliyet gösteriyor. 3700 kişiye istihdam sağlayan TPAO’nun son 10 yılda devlete kanuni yükümlülük olarak katkısı 6,7 Milyar Dolar’ı buluyor.
Dünyanın sayılı petrol şirketlerine çözümler üreten Standart Pompa, TPAO’nun ihtiyaç duyduğu pompaları da Türkiye’nin en geniş yerli üretim ürün gamıyla karşılıyor.

Standart Pompa’nın double cartex mekanik salmastralı, komple dublex paslanmaz özelliklerine sahip SCP Pompaları yer altından çıkarılan mayi sulu petrolü ayrıştırma tanklarına transfer ederken kullanılıyor.
Yüksek basınca dayanıklı özel mekanik salmastralı, komple dublex paslanmaz özelliklerine sahip SKM-K Pompaları ise ayrıştırma işleminden sonra mayi suyunu tekrar yer altına re-enjekte ediyor.

Uzun yıllardır süren bu güçlü iş birliğinin ardında, Standart Pompa’nın deneyim, uzmanlık ve ürün kalitesi yer alıyor. Gerçekleştirilen petrol üretiminin Türkiye için büyük önem taşıdığının bilincinde olan Standart Pompa, kesintisiz hizmet için devamlı saha ziyaretleri yapıyor ve sahadan aldığı geri bildirimlerle ürünlerini sürekli geliştiriyor. Sorunsuz yedek parça tedariki, eksiksiz teknik desteği, gerçekleştirdiği bakım ve servis eğitimleri ile de ürünlerinin tam randımanlı kullanılmasını sağlıyor.

Uluslararası standartlarda ürettiği ürünleriyle Standart Pompa, çeşitli sıvıların basınçlandırılmasında çözüm ortağı olarak petrol sektörüne başarıyla hizmet veriyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Petrol ve Gaz üretimi, Boru Hattı İnşaatı

Masdaf’tan petrokimya endüstrisinde yüksek verimlilik sağlayan “akıllı çözümler”

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa sektöründe yarım asra yaklaşan tecrübesi ile müşterilerinin beklentilerini şekillendiren çözümler sunan Masdaf, petrokimya endüstrisinde enerjinin ortalama %30’unu tüketen pompaların tasarımı ve seçimi konusunda yatırımcı ve işletmecileri uyardı. Yüksek verimli pompa teknolojileri ile petrokimya endüstrisinin önde gelen firmalarının kurumsal tedarikçisi konumunda olan Masdaf, petrokimya endüstrisinde her prosese uygun doğru pompa seçimi yapmanın “sistem verimliliği sağladığını ve işletme maliyetlerini  olumlu yönde etkilediğini” açıkladı.

Pompa sektöründe yarım asra yaklaşan tecrübesi ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile prestijli projelerin çözüm ortağı olan Masdaf, petrokimya endüstrisinde doğru pompa seçimi konusunda yatırımcıları ve işletmeleri uyardı.

Sürdürülebilir çözümler sunuyor

Binalar, altyapı uygulamaları, tarım arazileri ve endüstrilere 100’ü aşkın ürün çeşidi ile hizmet veren Masdaf, sektöre özel ürün çeşitliliği ve alanında uzman mühendisleriyle müşterilerine, sürdürülebilir çözümler sunmaya devam ediyor.

Genel hizmet pompalarında sektörün lider markası

“Birçok endüstri dalında olduğu gibi petrokimya endüstrisi için de her prosese uygun doğru pompa seçimi yapmak, işletme maliyetlerini olumlu yönde etkiler” diyen Masdaf İş Geliştirme Müdürü Ahmet YILMAZ sözlerine şöyle devam etti: “Petrokimya endüstrisinde tercih edilen pompa türlerini üçe ayırıyoruz. Bunlardan birinci; ısıtma, soğutma, su hazırlama, atık su ve yangından korunma amacıyla kullanılan ve DIN 733 standartlarında üretilen “Genel Hizmet Pompaları”dır. Masdaf olarak bu alanda sektörün lider markası olduğumuzu söyleyebilirim. İkincisi, petrol ve türevi petrokimyasal akışkanları iletmek görevini üstlenen ISO EN 2858 serisi NME pompalarımızdır. Bu tür pompalarda doğru sistem seçimi yapmak; üretimin sorunsuz bir şekilde yapılması, enerji maliyetlerinin optimize edilmesi, bakım ve yedek parça süresinin ve maliyetlerinin düşürülmesi açısından büyük önem taşır. Üçüncü pompa türü ise petrokimya endüstrisinde “Upstream” olarak adlandırılan ve rafineri sektöründe API 610 standartlarında üretilmesi gereken pompalardır.  Bu konuda da AR-GE çalışmalarımız devam ediyor.

Doğru keşif ve projelendirme oldukça önemli

Pek çok endüstri dalında olduğu gibi petrokimyada sektöründe de pompa işlemi olmayan bir proses düşünülemez. Her prosese uygun pompa seçilmesi oldukça önemlidir. Doğru pompa yatırımı yapabilmek için transfer edilecek akışkanın özelliklerine uygun teknolojiler tercih edilmesi gerekir. Doğru tercih için de doğru keşif ve projelendirme yapılması oldukça önemlidir.

Pompanın çalışma periyodu yapılan yatırımda belirleyici kriterler arasında

Pompa sistemlerinin uygunluk ölçütünü sadece debi-basınç değerleri açısından değerlendirmek doğru olmaz. Yoğunluk, viskozite, pH değeri, sıcaklık, korozyon mukavemeti ve buna uygun pompa malzemesi seçimi, sistem basıncı, titreşim gibi pek çok parametrenin göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin pompanın çalışma periyodu, yapılan yatırımda belirleyici kriterler arasında yer alır.

Otomasyon sistemleri ile kontrol önemli

Ayrıca kontrol alternatifleri yani pompa teknolojilerinin, otomasyon sistemleri ile kontrolü de önemlidir. Pompanın sabit değerde mi yoksa proses değerlerine göre mi çalışacağı dikkate alınmalıdır. Pompalarda kullanılan frekans kontrol cihazları, Mod-Bus veya Bacnet haberleşme protokolü ile dış ünitelere (bina otomasyon sistemi) anlık erişim imkanı sağlayarak, kontrol avantajı sunuyor. Böylece sistemin ihtiyacı doğrultusunda verimli bir şekilde çalışan akıllı pompa teknolojileri ile hem sistem verimliliği hem de enerji tasarrufu sağlanıyor.

10-15 yıl sonra renovasyon kaçınılmaz oluyor

Petrokimya sektörü gibi zorlayıcı bir sektörde pompaların 10-15 yıl gibi bir ömrü vardır ve bu süreç tamamlandığında renovasyon kaçınılmaz olur. Kimi zaman proses teknolojisinde ortaya çıkan atılımlar da uzun bir ömrü olan pompa teknolojilerinin değişimini gündeme getirebilir.

Uluslararası normlara uygunluk

Petrokimya endüstrisinde kullanılacak pompa teknolojilerinin uluslararası normlara uygunluğu da pompa tercihi yaparken dikkate alınması gereken önemli kriterler arasında yer alıyor. Örneğin ATEX normları ve Ex-Proof özellikler petrokimya endüstrisi gibi patlayıcı ve yanıcı maddeleri kullanan endüstrilerde olmazsa olmazlar arasında sıralanabilir.

Lisans sahibi müteahhit firmaların görüş ve önerileri

Yatırımcıların ve işletmelerin marka tercihinde, lisans sahibi olan ve proses dizaynı yapan müteahhit firmaların görüş ve önerileri de bizim gibi standartlara uygun üretim yapan markalar açısından büyük bir rekabet avantajı, yatırımcılar için de doğru sistem seçiminin önemli bir çıktısı olan işletme maliyetleri açısından büyük önem taşıyor. Örneğin dış piyasadan TGE Gas Engineering, iç piyasadan da Ekip Mühendislik bu iş modeline iyi bir örnektir. Alanında öncü olan bu firmalar, petrokimya sektörüne girmek için anahtar rol oynuyor.

Bugün Masdaf olarak doğru ürün seçiminden devreye alma sürecine kadar her aşamada başarıyla hizmet verdiğimiz birçok işletmenin kurumsal tedarikçisi konumundayız. Petrol Ofisi, Aytemiz, Turkuaz, Ergaz, Total, Türkiye Petrolleri, Plastifay, Henkel, Likit Kimya ve TPPD gibi petrokimya segmentindeki markalara inovatif ve sürdürülebilir çözümler sunuyoruz.

Devamını Oku

Trendler