Connect with us

Pompalar

Modern endüstrilerin talepleri Tapflo CTI ve CTH Serisi Santrifüj Pompalar ile karşılanıyor

Yayın Tarihi:

on

CT pompaları, açık veya yarı açık tek kademeli santrifüj pompalardır. Yüksek kaliteli ve mekanik olarak güçlü paslanmaz çelik AISI 316L’den üretilirler. CT pompalarının, hijyenik (CTH) ve endüstriyel (CTI) olmak üzere uygulamaları da mevcuttur.

Endüstriyel CTI pompaları; kimya, petrol-gaz, madencilik, ambalaj, matbaa, atık-su ve otomotiv sektörlerinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. CTI Serisi, cam püskürtmeli pompa gövdesi ile tasarlanmıştır. Çoğu endüstriyel görevi yerine getirmek için çeşitli bağlantı türleri, mekanik salmastra seçenekleri ve diğer uygulamaları mevcuttur.

Hijyenik CTH pompaları, çok çeşitli gıda, içecek ve tıbbi uygulamalarında kullanılmaktadır. ATEX sertifikalı oldukları için tehlikeli zonlarda da kullanılabilirler. Yemeklik yağ, tatlandırıcılar, alkol, süt ürünleri ve meyve suyu, transfer edilebilecek malzeme ve ürünlerden sadece birkaçıdır. Bir ısıtma ceketinin eklenmesiyle margarin, parafin ve hatta çikolata pompalanması gibi birçok seçenek daha sunabilmektedir. 

Hijyenik uygulama, elektro polisajlı pompa gövdesi ve iç aksamları ile sağlanmaktadır. Bu seri, temizlenebilirliğin ve tahliye edilebilirliğin önemli faktörler olduğu gıda, içecek ve ilaç endüstrilerindeki hijyenik görevler için özel olarak tasarlanmıştır. 

Tapflo Depo ve Servis Sorumlusu Mesut Şahin, “Bakım için gereken özen gösterildiğinde, CT pompaları daha uzun süre verimli ve sorunsuz çalışma sağlayacaktır.” diyor. 

CT pompaları çeşitli seçeneklerle sunulmaktadır:

Yağlanmış salmastra: Potansiyel bir kuru çalışma riski veya ürünün katılaşma veya kristalleşme eğilimi gösterdiği durumlarda harika bir seçenektir. Mekanik salmastra haznesine bir yağ deposu bağlanmıştır.

Yıkanmış salmastra: Aşındırıcı veya yapışkan partiküller mevcut olduğunda, yıkanmış salmastra sisteminin kullanılması önerilir.

Isıtma/soğutma ceketi: Ürünün katılaşma riskinin olduğu durumlarda mekanik salmastra için mükemmel koruma sağlar. Isıtma ceketi, pompalanan ürünün yüksek veya düşük belirli bir sıcaklığı muhafaza etmesi gereken durumlarda da kullanılmaktadır.

Hijyenik muhafaza: Opsiyonel motor muhafazası mevcuttur. Paslanmaz çelikten yapılmıştır ve elektrik motoru için kolay temizlik ve sıçrama koruması sağlar. Pompa standart olarak ayaklarla donatılmıştır.

Pompa tahliyesi: Kolay tahliye sağlamak için pompa gövdesi bir tahliye ve tahliye tapası ile tasarlanabilir.

Uzun akuple uygulaması: Yağ gibi 180°C’ye kadar sıcak ürünlerin pompalanmasında, mükemmel bir çözümdür. Komple pompa ünitesi kaplin, yatak ve muhafaza ile taban plakasına monte edilmiştir. Ek yatak kullanımı da pompa ünitesinin daha stabil çalışmasını sağlar.

Yarı-açık çark; güçlendirilmiş çark: Bu seçenek, daha stabil çalışma, daha düşük gürültü, daha düşük titreşim sağlar. Pompalanan akışkanda sert katılar mevcut olduğunda müşterilerimize yarı açık çark kullanmalarını şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Tapflo Ülke Müdürü Cüneyt Başar, “Tapflo olarak çok çeşitli endüstrilerin taleplerini karşılayacak eksiksiz CT ürün grubuna sahibiz. Müşterilerimize tüm ihtiyaçlarını karşılayacak CTH veya CTI olsun, bir CT pompasını vermeyi garanti ediyoruz.” diyor.

Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Pompalar

ECO-SYS Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Full otomasyon ile entegre edilerek; arıza tespit bildirimi, otomatik arıza bildirimi, kullanıcı dostu arayüz, yüksek enerji verimliliği ile birlikte daha birçok özellik sayesinde tak-çalıştır olarak üretilen ECO-SYS, sistemler ile uyum içerisinde çalışır. Kabin sayesinde dışardan gelen etkenlere karşı sistem içerisinde oluşabilecek arızaları en aza indiren ECO-SYS, enerji verimliliğini sağlamak için sistemlerin ihtiyacı kadar çalışır.

Tak-çalıştır

Sistemle bağlantısı yapıldıktan sonraki tüm işlemleri kendisi yapan ECO-SYS Serisi Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Sistemi, tasarımı ile kullanım kolaylığı sağlar.

Enerji verimliliği

Tamamen enerji verimliliği üzerine tasarlanan ECO-SYS, yenilikçi anlayış içerisinde enerji verimliliğine katkıda bulunur.

Scada sistemine entegrasyon

Sistem içerisindeki bilgileri scada ile bağlantı sağlar.

Otomatik arıza bildirimi

ECO-SYS’nin arıza durumunda hareketli aksamları ile ilgili arıza bildirim ekranı, kendi sisteminde entegre durumlarda arıza paylaşma fonksiyonu ile kolaylık sunar.

Kullanıcı dostu arayüz

Vakum sistemler için tasarlanan dokunmatik ekran sayesinde, her şey daha kolay!

Sektörler

ECO-SYS; kimya, gıda, plastik, tekstil, cam, seramik, sağlık, kağıt, şeker, deri, maden, orman endüstrisi, vakumla kaldırma, yer altı suları, enerji santralleri, seramik ve savunma sanayi sektörleri için uygundur.

Bakım

Bakım gerektirmeden uzun süre yüksek verimle çalışır.

Devamını Oku

Elektrik Motorları

Başarı hikayelerinin çözüm ortağı VEK Motor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

17’den fazla ülkeyle iş birliği içerisinde 8 markayı Türkiye’nin imalat sanayisiyle buluşturan VEK, yarım asra yaklaşan sektör birikimi, mühendislik alanında uzman kadrosu ve müşterilerinin ürettiği ürünler konusundaki tecrübesiyle önemli projelerin çözüm ortağı konumunda yer alıyor. Güçlü iş ortaklıkları sayesinde dünyanın lider markalarını tek kaynaktan sunan VEK, sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren mühendis ağırlıklı çalışan yapısıyla bu markaların kalitesini; mühendislik, sahada elde edilmiş tecrübe, imalat sanayisindeki bilgi-birikim, satış öncesi ve sonrası hizmetlerle buluşturuyor.

Elektrik motorlarında WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon; inverter ve test sistemlerinde KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric; redüktör grubunda ise Yılmaz Redüktör’ü geniş ürün yelpazesinde barındıran VEK; doğru ürün, doğru teknoloji ve doğru sistem tasarımı ile daha verimli, daha çevreci, daha kompakt ve uygun fiyatlı çözümler sunuyor.

Müşterilerinin ürettiği pompa, kompresör vb. ürünler hakkında da bilgi sahibi olan VEK; su ve atık su uygulamalarından petrol ve doğal gaz endüstrisine, inşaat ve altyapıdan denizcilik sektörüne, tarım endüstrisinden enerji üretimine kadar 15’ten fazla sektörün ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılıyor.

Referansları arasında Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, Procyon Elektrik, İSKİ, DSİ, TCDD, ASKİ, Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, EMCEKARE, Masdaf, Olgun, Netafim, EBARA, MSP gibi kurum ve kuruluşların yer aldığı VEK, pek çok önemli projenin çözüm ortağı oluyor.

Firmanın tamamladığı referans projeler arasında şunlar yer alıyor:

İSKİ Kazandere Terfi Merkezi 1.6 MW OG motor tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Akpazar Ovası Sulama Projesi kapsamında 800 kW orta gerilim motorun tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Denizli Tavas Projesi kapsamında 500kw AG motor tedariki ve kurulumu.

İSKİ Büyükçekmece Hamsu Pompa İstasyonu Projesi’nde 355kw OG motor tedarik ve kurulumu.

BM destekli Etiyopya Sulama Projesi kapsamında 14 adet AG ve 23 adet OG motor tedarik ve kurulumu (toplam kurulu güç 25.000 kW).

DSİ Boztepe Projesi kapsamında 800kW AG motor tedarik ve kurulumu.

Özbekistan Enerji Santral Projesi kapsamında 7 adet OG motor değişimi.

İSKİ Anadolu Terfii Merkezlerinde IE4 yüksek verimli motor değişim projesi.

BM destekli Tanzanya ve Ruanda Sulama Projeleri kapsamında muhtelif güçlerde toplamda 18 adet AG motor (toplam kurulu güç 4.800 kW).

Adana Adliyesi Soğutma Ünitesi 800kw değişken hız sürücülü pano.

Konya Organize Sanayi Arıtma Tesisi Projesi kapsamında muhtelif güçlerde toplam kurulu gücü 6.000 kw AG motor.

DSİ Edirne Çakmak IE4 yüksek verimli motor projesi.

DSİ Isparta Atabey Pompa İstasyonu 1.5 MW OG motor projesi.

İSKİ Terkos 1.1 MW OG motor projesi.

Azerbaycan 1.2 MW OG Motor Projesi.

Devamını Oku

Pompalar

Üretim, satış, ihracat, ürün çeşitliliği: Her alanda büyüyen GÜCÜM, 2024 yılına iddialı hedeflerle başlıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

50 yılı aşan tecrübesiyle vakum pompalarının yerli öncüsü olan, vakum pompaları ve sistemlerindeki çok çeşitli üretimiyle pek çok ülkeye açılan GÜCÜM Pompa, başarılarla dolu bir yılı geride bırakıyor. İlk defa ABD pazarına giriş yaptığı 2023 yılında; üretim kapasitesini %20 büyüten, sistem satışlarını %95 artıran, toplam cirodaki ihracat payını %36’ya yükselten ve yeni ürünleriyle emme kapasitesini 8000m3h seviyelerine çıkaran GÜCÜM, pek çok yatırım planladığı 2024 yılında %60 büyüme hedefliyor.

Sektörde 54 yıla ulaşan tecrübesiyle 60’tan fazla çeşit vakum pompası üreten GÜCÜM Pompa, 2023 yılında her alanda büyüyerek yoluna devam ediyor. Üretimde kapasite artışı için 2023 yılında makine ekipman ve altyapı yatırımları gerçekleştiren GÜCÜM, hayata geçirdiği yatırımlarıyla üretimde kapasite artışlarını yüzde 20 oranında büyütmeyi başarıyor. İlk defa ABD pazarına giriş yaptığı yılı verimli bir şekilde geride bırakan firma, 2023 yılında sistem satışlarını yüzde 95 oranında büyütmeyi, yurt içi ve yurt dışı pazarlardaki satışlarını artırmayı başarıyor. 2023’te üretim kapasitesini yüzde 20 artırmanın yanı sıra, katma değerli sistem ürünlerinin satışını oldukça yükselten GÜCÜM, cirosundaki ihracat payını yüzde 36’ya çıkarıyor.

Sürdürülebilir büyüme için kurumsallaşmayı merkezine alan GÜCÜM Pompa, yeni yaptırdığı fabrikayla birlikte iç yapısında da kurumsallaşma çalışmaları için yatırım yapıyor. Bu kapsamda özel danışmanlık firması ile anlaşma yapan marka, kurumsallaşmayla birlikte büyüme hedeflerini daha da yukarı çıkarmayı hedefliyor.

Emme kapasitesi 8000m3h seviyelerine çıktı

2023 yılında yeni ürünü olan GMPT 780-800 200KW pompayı devreye alan GÜCÜM, bu ürünüyle birlikte emme kapasitesini 8000m3h seviyelerine yükseltiyor. Devreye almış olduğu vakum pompalarına özel olarak tasarlanan frekans invertörlü pano satışlarına 2023’te başlayarak hem yurt içi hem yurt dışı satışlar gerçekleştiren firma, sistemleri için geliştirdiği emme vakum tanklarını da 2023’te piyasaya sunuyor. GÜCÜM, bu sayede kullanıcılarının vakum içerisinde gelen pompaya zarar verecek maddelerin, filtre görevi görerek pompaya girmesini önlemiş oluyor. 

Enerji verimliliği yüksek, yapay zeka tabanlı ECO SYS’yi piyasaya sunuyor

Yeni yılda pek çok özel hedef belirleyen; yatırım, üretim ve ihracat faaliyetlerinin yanı sıra bilim, teknoloji, araştırma ve geliştirme noktalarına da odaklanan GÜCÜM, 2024 yılında pompa & vana sektöründe herkes tarafından üretilen ürünlerin dışında yeni ürünler geliştirmeyi ve ihracat kapasitesini daha da artırmayı planlıyor.

2023 yılında başladığı enerji verimliliği yüksek, yapay zeka tabanlı ürünü ECO SYS’yi bu yıl piyasaya sunmaya hazırlanan GÜCÜM Pompa, yeni ürünüyle birlikte müşterilerinin tek bir sistemde tüm ihtiyaçları olan ürünlerin bulunduğu ve kendi kapasiteleri kadar enerji tüketecek yeni bir teknoloji sunuyor.

Kendi alanında Türkiye’nin en büyük test merkezi için yatırım yapacak

Her yıl olduğu gibi 2024’te de yatırımlara devam eden GÜCÜM Pompa, Türkiye’nin vakum pompaları alanında en büyük test merkezi için yatırım yapmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra, ileri teknoloji ile donatılmış boyahane yatırımı planlayan firma, bu yatırımıyla pompa boya ve kurutma sürelerini 3 saatten 7 dakikaya düşürmeyi hedefliyor.

Ayrıca, enerji verimliliği yüksek ürünüyle birlikte öncelikle Avrupa ve ABD pazarında uluslararası alanda büyük markalarla sürdürülebilir iş birliktelikleri gerçekleştirmeyi planlayan GÜCÜM, yeni yatırımlarıyla birlikte 2024 yılında yüzde 60 oranında büyüme hedefliyor.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et