Connect with us

Pompalar

Gücünü Klaus Union ile birleştiren Seterm Teknik, globalde pazarlamaya odaklandı

Yayın Tarihi:

on

Global pazarda önemli bir pompa imalatçı olan Alman Klaus Union GmbH, Seterm Teknik ile ortak bir yatırım gerçekleştirdi. Pandemi döneminde alınan yatırım kararını, üretime İzmir’de başlayacak olan ortak şirket Klaus Union Makine ile taçlandıran Seterm Teknik, şimdi ise küresel çapta pazarlamaya odaklandı. 

Isı ve akışkan transfer teknolojileri alanında 2004 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Seterm Teknik, 18 farklı şirketin Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor. Alman Klaus Union firması ile hayata geçirilen ortak yatırımın detaylarını konuştuğumuz Seterm Teknik Genel Müdürü Selahattin Aydın, Alman firması Klaus Union ile birlikte ilerleme kararlarının 2017 yılına dayandığını aktarıyor. Ortak yatırım kararının pandemi gibi tüm sektörlere kayıp yaşatan bir dönemde olmasının ayrıntılarını aktaran Aydın, ortak şirket ile ürünlerin Türkiye’de üretilmesinin önemine vurgu yapıyor.

2004 yılında kurulan Seterm Teknik’in 17 yıl içerisindeki ilerleyişinden bahseder misiniz?

Kurucusu olduğum ve şu an satış faaliyetlerini sürdürdüğüm Seterm Tenik, kurulduğu günden bu yana saygınlıkla 17 yılı geride bırakıp sektörün öncüsü haline geldi. Seterm Teknik olarak her daim firmaların beklentilerini karşılamak amacıyla hızlı, zamanında ve doğru adımlar atarak firmaların isteklerine cevap veriyoruz. Uzman kadromuz sayesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, oluşabilecek iş birliklerimiz için referans niteliğinde. Kurulduğumuz günden bu güne geldiğimiz noktaya bizi yaptığımız işler ve yıllar içerisinde aldığımız doğru yatırım kararları getirdi. 

Seterm Teknik’in gelecek planlarından bahseder misiniz?

Seterm Teknik olarak çok sayıda markanın Türkiye temsilciliğini üstlenmiş durumdayız. Firmamız, marka ve ürün grupları konusunda oldukça donanımlı. Önümüzdeki süreçte çevre ülkelere daha fazla pazarlama ve servis ulaştırmayı planlıyoruz.

Endüstriye odaklı ürünlerin yanı sıra günlük kullanım için gerçekleştirdiğiniz projeler var mı?

Endüstriye odaklı ürünler olarak daha çok pompa, vana ve eşanjör satış ve servisini gerçekleştiriyoruz. Fakat Seterm Teknik olarak ihtiyaçlara yönelik çözümler üretmeye önem verdiğimiz için günlük kullanıma ve projelerin ihtiyaçlarına göre çalışmalar da sunuyoruz. Bu sayede sektörde meydana çıkan boşlukları ve gereksinimleri analiz ederek kendimizi daha da geliştirebiliyoruz. 

Pandemi döneminde Klaus Union ile gerçekleştirdiğiniz yatırım oldukça dikkat çekmişti. Bu yatırımınızdan söz eder misiniz?

Alman firması Klaus Union ile 14 yıl önce yaptığımız anlaşmayla, birlikte ilerleme kararı aldık. Klaus Union ile anlaşma yaptığımız 2007 yılında Türkiye’de sektörümüzdeki ekipman sayısı oldukça azdı. Bu noktada uzun zaman Klaus Union ile karşılıklı emek sarf ederek bu sorunları çözüme kavuşturmak için gereken adımları atmaya çalıştık. Petrokimya, kimya, gübre sektörlerinin yanısıra maden, gıda sektörlerinden gelen taleplere mümkün olduğunca yeterli ve hızlı cevap vermeyi amaçladık. Klaus Union küresel çapta, özellikle manyetik kavramalı pompalar konusunda söz sahibi bir firma. Ortaklığımızın başarı getireceğini öngörebildik ve bu doğrultuda yaklaşık bir yıl önce, pandemi sürecinde hazihazırda Almanya’da imalatı yapılan mekanik salmastıralı pompaların Türkiye’deki imalatı konusunda yatırım yapma kararı aldık. Pandemi döneminde hem Türkiye’de hem de dünyada çeşitli sektörler büyük kayıplar verirken, bu yatırımımız çeşitli çevrelerce oldukça riskli olarak değerlendirildi. Fakat hem Seterm Teknik olarak bizim hem de Klaus Union’ın, çabalarımızın karşılıksız kalmayacağı şekilde çalışarak geleceğe yatırım yaptık. 

Seterm  Teknik ve Klaus Union ortaklığının gelecekteki hedefleri nelerdir?

Seterm Teknik olarak ortaklığımız sayesinde Türkiye’de başarı kaydetmemiz durumunda Almanya’da üretilen çeşitli ürün gruplarının da Türkiye’de üretilmesini hedefliyoruz. Klaus Union bu noktada ürün gruplarının Türkiye’deki imalatında gerekli olan makine parçalarının teminini sağlamak için adımlarını atacak. Zamanla yükselen başarı grafiğimizle birlikte bunları gerçekleştireceğiz. Seterm Teknik’in İzmir’de yer alması, özellikle global anlamda sektörde meydana gelen tedarik zinciri sorunları nedeniyle ortaklığımıza oldukça fayda sağladı. Ortaklığımız, Avrupa ve Ortadoğu arasındaki boşluğu doldurdu. İzmir’in ve dolayısıyla Seterm Teknik’in Avrupa’ya ve Ortadoğu’ya yakınlığı ve bu bölgelerde bağlantılarının ve referanslarının bulunması Klaus Union’ı lojistik ve tedarik açısından memnun ediyor. 

Bu ortaklıktaki yol haritanız nedir?

Pompalar 1953 yılından bu yana çeşitli sektörlerde kullanılıyor. Klaus Union, araştırma ve teknik detay ekleyerek Almanya fabrikasında yapacağı yatırımları Türkiye üzerinden sürdürüp, ürün çeşitliliği ve lojistik açıdan bir üs edinmiş oluyor. Yılda 800-1000 arasında pompa üretme kapasitemiz var. Burada bir sistem kurduk ve ISO, ATEX standartlarının gerektirdiği testlerin hepsini geçmiş durumdayız. Şu anda petrokimya, maden, kimya, enerji, gıda ve hizmet sektörünün gerektirdiği kimya ve petrokimya alanında öncü firmalarla uzun yıllardan beri gerekli anlaşmalar sağlanmıştır. Dünya’da, gibi birçok kimya deviyle global anlaşmaya varılmış durumda.

Üretimin Türkiye’de yapılacak olması Türkiye ekonomisine nasıl etki edecek?

Şu an için yalnızca mekanik salmastra, salmastıralı santrifüj ve özel skid sistemlerin imalatlarını yapacağız. Sertifikasyon kalite testlerinin her birinin başarıyla geçilmesinin ardından ise Klaus Union manyetik kavramalı pompalar, vidalı pompalar gibi ürünlerin imalatlarını Türkiye’deki üretim bandında ürettirmeyi düşünüyor. Bu bağlamda ürünlerin yurtdışında değil de Türkiye’de üretilmesi en çok müşterilerimizi rahatlatacak. Şu anda planlarımız henüz emekleme aşamasında olduğu halde oldukça uzun ve başarılı bir yol kat ettiğimizi söyleyebilirim. Fakat bu emekleme durumu ayağa kalkma haline geçtiğinde öncelikle Türkiye ekonomisi bunun yararlarını görecektir. Zamanla diğer ülkelerle de iş birlikleri gerçekleştireceğiz. 

Türkiye’de piyasaların durumunu nasıl değerlendirirsiniz?

İç piyasada döviz ve dünyadaki genel hareketlilik maliyetleri aşırı şekilde artırıyor. Koşullar sektör açısından birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor fakat önceden alınan kararlar ve planlaması yapılan projeler devam ediyor. İhracattaki göstergelere bakarak Türkiye ekonomisinin bazı noktalarda iyiye doğru gittiğini söyleyebiliyoruz. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Jessberger’den esnek bir acil durum seti: Diyaframlı pompalı sistem

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Güvenlik ve çevre kaynaklı nedenlerle yakıt veya diğer tehlikeli maddeler gerektiğinde dışarı pompalanmalıdır. Jessberger’in bu gibi durumlar için geliştirdiği esnek bir acil durum seti olan diyaframlı pompalı sistemde; gerekli tüm aksesuarları ile birlikte pratik, toz ve su geçirmez bir taşıma çantasına yerleştirilmiş uygun bir hava ile çalışan diyaframlı pompa bulunur.

Pompa, 200 bar veya 300 bar emisyon silindiri, kompresör veya basınçlı hava bağlantısı yardımıyla emniyetli bir şekilde çalıştırılır. 55 l/dk’ya kadar çıkış gücüyle bu pompa çoğu uygulama için yeterlidir.

Teslimat kapsamı:

 • 1 adet hava ile çalışan çift diyaframlı pompa.
 • 1 basınç hortumu 1/2 inç, paslanmaz çelik, 2 m uzunluğunda, Kamlock hızlı çözülüm.
 • 1 emme hortumu 1/2 inç, paslanmaz çelik, 2 m uzunluğunda, Kamlock çabuk açılma.
 • 1 adet ayrılabilir emisyon borusu, 1/2″, paslanmaz çelik.
 • Klipsli 1 adet topraklama kablosu.
 • 2 metre hızlı bağlanabilir basınçlı hava hortumu.
 • Akış hızının optimum şekilde ayarlanması için küresel vanalı 1 filtre regülatörü.
 • 1 Jessberger taşıma çantası.

Seçenekler: 

 • Genel basınçlı hava silindirleri için 300 bar basınç düşürücü.
 • Emme borusu için filtre.
 • Basınçlı hava bağlantısı için bağlantı adaptörü.
 • 5m uzatma hortumu 1/2 inç, paslanmaz çelik, kam kilitlemeli konnektörlü.

Özellikler:

 • Dökme alüminyumdan veya polipropilenden yapılmış hava ile çalışan çift diyaframlı pompa.
 • Çok sağlam ve hafif.
 • Esnek uygulama alanı.
 • Alkalilere ve asitlere karşı dayanıklılık (versiyona bağlı olarak şartlı olarak dayanıklıdır).
 • Bir emisyon şişesi ile 500-700 l pompalama kapasitesi.
 • Sıçramaya, toza ve darbeye dayanıklı plastik bir kutuda kullanıma hazır şekilde saklama.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

AODD pompa malzemesi seçiminde 4 faktör

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Çift diyaframlı pompa yapı malzemesi seçimi, güvenlik ve güvenilirlik açısından maksimum performansın elde edilmesinde temel bir faktördür. Uygun olmayan malzeme seçimi, pompanın performansını ve karlılığını düşürürken arıza süresinin artmasına neden olabilir.

Bu seçim sürecini optimize etmek için malzeme seçerken göz önünde bulundurulması gereken 4 ana husus vardır.

1. AODD pompasının kimyasal uyumluluk derecesi

Dikkate alınması gereken ilk faktör, yönetilecek akışkan ile onunla temas halinde olan pompa bileşenleri arasında var olan kimyasal uyumluluğun derecesidir. Bu bileşenler şunlardır:

 • Gövdeler ve manifoldlar
 • Membranlar
 • Küreler
 • Küre olukları
 • O-ringler ve contalar

Uyumluluk derecesini öğrenmek için taşınacak madde ile pompa malzemeleri arasında bir uyumluluk derecesi sağlayan DEBEM’in kimyasal uyumluluk kılavuzuna başvurmak mümkündür. Kimyasal olarak uyumlu malzemelerin kullanılması, pompanın performansını kesin olarak artırır.

2. Çift diyaframlı pompa ile taşınacak akışkanın türü

Akışkan türü, kimyasal uyumluluk derecesi ile yakından ilişkilidir. Bu durumda aşındırıcı maddelerin taşınması gerekiyorsa gövdeler ve manifoldlar için çelik, küreler veya membranlar için NBR gibi dayanıklı malzemelerin seçilmesi gerekir. Akışkanın viskozitesi de malzeme seçimiyle yakından bağlantılıdır. Yüksek viskoziteli maddelerin taşınması, paslanmaz çelik gibi ağır malzemelerin kullanılmasını gerektirir. İkincisi, küreler için daha hafif malzemelerden farklı olarak, akışkan içerisinde yüzme eğilimi göstermezler ve bu nedenle pompanın performans akışını olumsuz yönde etkilemez. Gıda uygulamalarında kullanılan pompaların temizlik ve sanitasyon koşullarına bağlı olarak pürüzsüzlük ve parlaklık açısından özel gereksinimleri vardır.

 3. AODD pompası kullanım ortamları

AODD pompaları basınçlı hava ile çalışır ve elektrik kullanımı gerektirmez. Bu pompalar, potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda bile güvenli ve güvenilir bir şekilde kullanılabilir; ancak pompalama aşamaları sırasında statik elektrik birikimi, özellikle yanıcı sıvıların taşınmasına yönelik uygulamalarda veya tutuşma riski olan buharların bulunduğu alanlarda bazı risklere neden olabilir. Karbon fiberli iletken plastik malzemelerin kullanılması, pompanın güvenlik seviyesini artırır ve onu özellikle potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanım için uygun hale getirir. Dış mekan kurulumu durumunda, plastik malzemelere kıyasla güneş ışığına veya dış unsurlara karşı daha yüksek derecede dayanıklılığa sahip metal malzemelerin seçilmesi tavsiye edilir. Diğer bir seçim unsuru da pompanın sahip olması gereken sertifikalardır. Bunlara örnek; patlayıcı ortamlar için Atex Sertifikası veya gıda için FDA Sertifikası’dır.

4. Çift diyaframlı pompanın taşınabilirliği

AODD pompasının portatif bir uygulama içerisinde kullanılması durumunda hareket etmesine engel olmayan daha hafif malzemelere öncelik vermek gerekir. Özellikle AODD pompalarının manuel olarak hareket ettirildiği yer altı madenlerinde pompanın ağırlığı çok önemli bir faktördür. Bu durumda plastik veya alüminyum gibi hafif malzemelere yönelmek en iyi çözümdür.

AODD pompa için en iyi malzeme nasıl seçilir?

Yukarıda listelenen faktörler, bir çift diyaframlı pompanın malzemesini seçmeden önce göz önünde bulundurulması gereken ana hususları temsil eder. Daha fazla ihtiyaç olması durumunda, DEBEM ekibinin uygulama ihtiyaçları doğrultusunda en iyi seçimi yapmanızı sağlamak için gerekli tüm teknik bilgileri sağlayabileceğini ve böylece AODD pompalama teknolojisine yapılan ilk yatırımı optimize edebileceğini hatırlamak gerekir.

Kaynak: DEBEM

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

ANDRITZ, pompa kontrolü için esnek ve özel bir çözüm sunuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ; sprinkler, atık su, kaldırma, basınç yükseltme ve yangın söndürme sistemlerinde ve su tedarik ağlarında birbirine bağlı pompalar için esnek ve bağımsız kontrol ünitesi olan ANDRITZ pompa kontrolörünü (APC) piyasaya sürüyor.

Kusursuz esnekliğe sahip APC, uzman personel gerektirmeden, tesisteki özel koşullara uyacak şekilde, hızlıca, sezgisel bir konfigürasyon arayüzü aracılığıyla kullanıcıların kendilerinin ayarlama yapmalarına olanak tanıyor. APC ile çalışma modları ve mevcut sensörler sadece birkaç tıklama ile sisteme entegre edilebiliyor. Serbestçe ayarlanabilen kontrol parametreleri tesis koşullarına otomatik ve optimum ayarlama sağlıyor, böylece yüksek çalışma güvenilirliğinin korunmasına ve dolayısıyla işlemin optimize edilmesine önemli bir katkı sağlıyor. APC ayrıca sisteme entegre pompalar ile optimum çalışma sağlayarak tesisin verimli ve mümkün olan en uzun hizmet ömrü ile çalışmasını sağlıyor.

Yenilikçi, uzaktan çözüm

Uzaktan izleme konsepti veya mevcut daha yüksek seviyeli sistemlere bağlantı gibi daha fazla pompa ve fonksiyon eklenerek herhangi bir zamanda genişletilebilen APC’ye; operatör, tablet veya akıllı telefon gibi mobil cihazlar aracılığıyla güvenli, uzak bir arabirim kullanarak dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir zamanda erişebiliyor.

ANDRITZ personeli tarafından verilen uzaktan destek ve bunun yanında çeşitli güncellemeler, müşterinin talebi üzerine IIoT işlevlerine de eklenebiliyor. Ek olarak, APC genişletme paketi, titreşim ve enerji tüketimini, çeşitli veri yolu sistemlerine bağlantıları ve ayrıca daha yüksek seviyeli sistemlere bağlantı için ek dijital ve analog giriş/çıkış sinyallerini dikkate alan modülleri içeriyor. Standart tasarımda APC, 6 adede kadar pompa için önceden tanımlanmış kontrol değişkenlerine (basınç, basma yüksekliği ve akış hızı) göre görüntüleme, çalıştırma, bildirim ve kontrol gibi çeşitli işlevler sağlıyor. Kontrol sistemi, pompaları açar ve kapatır, pompalar arasında optimum kullanım dağılımı için pompaları değiştirir, bir arıza durumunda pompaları değiştirir ve ayrıca kuru çalışma koruması, akış izleme ve sıkışma önleme gibi gerekli koruma fonksiyonlarını sağlar. Bu işlevlerin tümü otomatik olarak gerçekleştirilir.

Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ, kağıt hamuru ve kağıt endüstrisi, hidroelektrik sektörü, metal işleme endüstrisi, pompalar, belediye ve endüstriyel sektörlerde katı/sıvı ayrımı için geniş bir yenilikçi tesis, ekipman, sistem ve hizmet portföyü sunuyor. Küresel ürün ve hizmet portföyü, Metris markası altında sunulan elektrik üretimi, geri dönüşüm, nonwoven ve panel levha üretimi tesislerinin yanı sıra otomasyon ve dijital çözümlerle tamamlanıyor. Firmanın yaklaşık 28.400 çalışanı ve 40’tan fazla ülkede 280’den fazla lokasyonu bulunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com