Connect with us

Pompalar

Gücünü Klaus Union ile birleştiren Seterm Teknik, globalde pazarlamaya odaklandı

Yayın Tarihi:

on

Global pazarda önemli bir pompa imalatçı olan Alman Klaus Union GmbH, Seterm Teknik ile ortak bir yatırım gerçekleştirdi. Pandemi döneminde alınan yatırım kararını, üretime İzmir’de başlayacak olan ortak şirket Klaus Union Makine ile taçlandıran Seterm Teknik, şimdi ise küresel çapta pazarlamaya odaklandı. 

Isı ve akışkan transfer teknolojileri alanında 2004 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Seterm Teknik, 18 farklı şirketin Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor. Alman Klaus Union firması ile hayata geçirilen ortak yatırımın detaylarını konuştuğumuz Seterm Teknik Genel Müdürü Selahattin Aydın, Alman firması Klaus Union ile birlikte ilerleme kararlarının 2017 yılına dayandığını aktarıyor. Ortak yatırım kararının pandemi gibi tüm sektörlere kayıp yaşatan bir dönemde olmasının ayrıntılarını aktaran Aydın, ortak şirket ile ürünlerin Türkiye’de üretilmesinin önemine vurgu yapıyor.

2004 yılında kurulan Seterm Teknik’in 17 yıl içerisindeki ilerleyişinden bahseder misiniz?

Kurucusu olduğum ve şu an satış faaliyetlerini sürdürdüğüm Seterm Tenik, kurulduğu günden bu yana saygınlıkla 17 yılı geride bırakıp sektörün öncüsü haline geldi. Seterm Teknik olarak her daim firmaların beklentilerini karşılamak amacıyla hızlı, zamanında ve doğru adımlar atarak firmaların isteklerine cevap veriyoruz. Uzman kadromuz sayesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, oluşabilecek iş birliklerimiz için referans niteliğinde. Kurulduğumuz günden bu güne geldiğimiz noktaya bizi yaptığımız işler ve yıllar içerisinde aldığımız doğru yatırım kararları getirdi. 

Seterm Teknik’in gelecek planlarından bahseder misiniz?

Seterm Teknik olarak çok sayıda markanın Türkiye temsilciliğini üstlenmiş durumdayız. Firmamız, marka ve ürün grupları konusunda oldukça donanımlı. Önümüzdeki süreçte çevre ülkelere daha fazla pazarlama ve servis ulaştırmayı planlıyoruz.

Endüstriye odaklı ürünlerin yanı sıra günlük kullanım için gerçekleştirdiğiniz projeler var mı?

Endüstriye odaklı ürünler olarak daha çok pompa, vana ve eşanjör satış ve servisini gerçekleştiriyoruz. Fakat Seterm Teknik olarak ihtiyaçlara yönelik çözümler üretmeye önem verdiğimiz için günlük kullanıma ve projelerin ihtiyaçlarına göre çalışmalar da sunuyoruz. Bu sayede sektörde meydana çıkan boşlukları ve gereksinimleri analiz ederek kendimizi daha da geliştirebiliyoruz. 

Pandemi döneminde Klaus Union ile gerçekleştirdiğiniz yatırım oldukça dikkat çekmişti. Bu yatırımınızdan söz eder misiniz?

Alman firması Klaus Union ile 14 yıl önce yaptığımız anlaşmayla, birlikte ilerleme kararı aldık. Klaus Union ile anlaşma yaptığımız 2007 yılında Türkiye’de sektörümüzdeki ekipman sayısı oldukça azdı. Bu noktada uzun zaman Klaus Union ile karşılıklı emek sarf ederek bu sorunları çözüme kavuşturmak için gereken adımları atmaya çalıştık. Petrokimya, kimya, gübre sektörlerinin yanısıra maden, gıda sektörlerinden gelen taleplere mümkün olduğunca yeterli ve hızlı cevap vermeyi amaçladık. Klaus Union küresel çapta, özellikle manyetik kavramalı pompalar konusunda söz sahibi bir firma. Ortaklığımızın başarı getireceğini öngörebildik ve bu doğrultuda yaklaşık bir yıl önce, pandemi sürecinde hazihazırda Almanya’da imalatı yapılan mekanik salmastıralı pompaların Türkiye’deki imalatı konusunda yatırım yapma kararı aldık. Pandemi döneminde hem Türkiye’de hem de dünyada çeşitli sektörler büyük kayıplar verirken, bu yatırımımız çeşitli çevrelerce oldukça riskli olarak değerlendirildi. Fakat hem Seterm Teknik olarak bizim hem de Klaus Union’ın, çabalarımızın karşılıksız kalmayacağı şekilde çalışarak geleceğe yatırım yaptık. 

Seterm  Teknik ve Klaus Union ortaklığının gelecekteki hedefleri nelerdir?

Seterm Teknik olarak ortaklığımız sayesinde Türkiye’de başarı kaydetmemiz durumunda Almanya’da üretilen çeşitli ürün gruplarının da Türkiye’de üretilmesini hedefliyoruz. Klaus Union bu noktada ürün gruplarının Türkiye’deki imalatında gerekli olan makine parçalarının teminini sağlamak için adımlarını atacak. Zamanla yükselen başarı grafiğimizle birlikte bunları gerçekleştireceğiz. Seterm Teknik’in İzmir’de yer alması, özellikle global anlamda sektörde meydana gelen tedarik zinciri sorunları nedeniyle ortaklığımıza oldukça fayda sağladı. Ortaklığımız, Avrupa ve Ortadoğu arasındaki boşluğu doldurdu. İzmir’in ve dolayısıyla Seterm Teknik’in Avrupa’ya ve Ortadoğu’ya yakınlığı ve bu bölgelerde bağlantılarının ve referanslarının bulunması Klaus Union’ı lojistik ve tedarik açısından memnun ediyor. 

Bu ortaklıktaki yol haritanız nedir?

Pompalar 1953 yılından bu yana çeşitli sektörlerde kullanılıyor. Klaus Union, araştırma ve teknik detay ekleyerek Almanya fabrikasında yapacağı yatırımları Türkiye üzerinden sürdürüp, ürün çeşitliliği ve lojistik açıdan bir üs edinmiş oluyor. Yılda 800-1000 arasında pompa üretme kapasitemiz var. Burada bir sistem kurduk ve ISO, ATEX standartlarının gerektirdiği testlerin hepsini geçmiş durumdayız. Şu anda petrokimya, maden, kimya, enerji, gıda ve hizmet sektörünün gerektirdiği kimya ve petrokimya alanında öncü firmalarla uzun yıllardan beri gerekli anlaşmalar sağlanmıştır. Dünya’da, gibi birçok kimya deviyle global anlaşmaya varılmış durumda.

Üretimin Türkiye’de yapılacak olması Türkiye ekonomisine nasıl etki edecek?

Şu an için yalnızca mekanik salmastra, salmastıralı santrifüj ve özel skid sistemlerin imalatlarını yapacağız. Sertifikasyon kalite testlerinin her birinin başarıyla geçilmesinin ardından ise Klaus Union manyetik kavramalı pompalar, vidalı pompalar gibi ürünlerin imalatlarını Türkiye’deki üretim bandında ürettirmeyi düşünüyor. Bu bağlamda ürünlerin yurtdışında değil de Türkiye’de üretilmesi en çok müşterilerimizi rahatlatacak. Şu anda planlarımız henüz emekleme aşamasında olduğu halde oldukça uzun ve başarılı bir yol kat ettiğimizi söyleyebilirim. Fakat bu emekleme durumu ayağa kalkma haline geçtiğinde öncelikle Türkiye ekonomisi bunun yararlarını görecektir. Zamanla diğer ülkelerle de iş birlikleri gerçekleştireceğiz. 

Türkiye’de piyasaların durumunu nasıl değerlendirirsiniz?

İç piyasada döviz ve dünyadaki genel hareketlilik maliyetleri aşırı şekilde artırıyor. Koşullar sektör açısından birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor fakat önceden alınan kararlar ve planlaması yapılan projeler devam ediyor. İhracattaki göstergelere bakarak Türkiye ekonomisinin bazı noktalarda iyiye doğru gittiğini söyleyebiliyoruz. 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Wilo Türkiye’nin yeni Genel Müdürü Altuğ Arkaya

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Birleşmiş Milletler’in seçtiği dünyadaki 50 Sürdürülebilirlik ve İklim Lideri arasında yer alan Wilo, 30 yıldır Türkiye’de çevre dostu faaliyetleri ve son teknoloji ürünleri ile fark yaratıyor. Enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanıldığı bir dünya için çalışmalarını sürdüren Wilo Türkiye’nin yeni Genel Müdürü Wilo Grup’un deneyimli yöneticilerinden Altuğ Arkaya oldu. Arkaya, Wilo Gruptaki Gelişen Pazarlar Grup Başkan Yardımcılığı görevine ek olarak Wilo Türkiye Genel Müdürlüğü görevini de üstlenecek.

Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Arkaya, iş hayatına KPMG şirketinde Denetim ve Danışmanlık Yöneticisi olarak başladı. Ardından farklı sektörlerde  Finans Yöneticiliği yapan Arkaya, 2014 yılında Wilo Grup Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı.

İki çocuk babası olan ve Almanya’da yaşayan Altuğ Arkaya, Wilo Türkiye’nin çalışmalarına liderlik edecek.

Devamını Oku

Pompalar

Thompson Pump, yeni uzaktan kumandalı RECON kontrol panelini piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Thompson Pump’ın etkileşimli teknoloji barındıran gelişmiş işlevlere sahip yeni RECON2000T kontrol paneli, pompanın uzaktan kontrolüne ve izlenmesine olanak tanıyor. Aynı zamanda sahada gereken iş süresini ve iş gücünü azaltan yenilikçi kontrol paneli RECON2000T, pompayı çalıştırılıp akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar veya internet erişimi olan herhangi bir diğer cihazdan performansın denetlenmesine olanak tanıyor.

Thompson Pump yeni RECON kontrol panelini Las Vegas’taki son CONEXPO-Con/AGG’de, Thompson pompasının günlük canlı video akışıyla, yeni teknolojiyi gösteren canlı demolarla birlikte tanıttı. Kongre katılımcıları, kontrol panelinin sorunsuz çalışması ve etkileşimli teknolojinin uzaktan veri yönetimine olanak tanıması karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Thompson Pump Satış Müdürü Bobby Zitzka, “RECON2000T’de aldığımız tepki bizde heyecan uyandırdı. Müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için bu yeni paneli piyasaya sürdük. Thompson Pump, teknolojinin ön saflarında yer almak için yorulmadan çalışıyor. Bu, endüstrinin en iyisi olma taahhüdümüzün bir başka örneğini teşkil ediyor” açıklamasında bulundu.

RECON2000T, en uzak konumlarda bile güvenilir bağlantı için hücre ve uydu ağlarını kullanıyor. Ayrıca Wi-Fi ile kullanıma da hazır bir biçimde üretiliyor. Üniteyi uzaktan izleme, verileri kaydetme ve hızı değiştirme yeteneği ile operatörlere, pompa ünitesi üzerinde bilgi erişimi ve kontrol sağlıyor. Kontrol paneli, RECON2000T örneğinde de görüldüğü üzere tüm pompa ve motor verilerini görüntülüyor. Pompa veya motorla ilgili bir sorun ortaya çıktığında, RECON2000T, internet etkinleştirilmiş cihazlara bilgi aktaracak şekilde de ayarlanabiliyor.

Devamını Oku

Pompalar

Tsurumi patlama korumalı dalgıç drenaj pompaları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Tsurumi Manufacturing, kurulduğu 1924 yılından bu yana dalgıç pompalar, çevreyle ilgili ekipmanlar olmak üzere çeşitli tipte pompaların üretimini ve satışını yapıyor. Tsurumi’nin patlamaya dayanıklı dalgıç pompaları; çamur için KRDX serisi pompalar ve drenaj için de HSX ve KTX serisi pompalar olmak üzere üç pompa serisini kendi içinde barındırıyor.

Patlamaya dayanıklı uygulamalar için tasarlanan bu pompalar, tehlikeli yanıcı gazların, buharların ya da yanıcı sıvıların bulunduğu ‘patlayıcı atmosfer’ altında kömür madenlerinde, petrol/gaz rafinerilerinde ve benzeri şantiyelerde drenaj/pompalama işlemlerine uygun bir yapıya sahip. KRDX-serisi pompalar, Uluslararası Elektroteknik Komisyonun Patlayıcı Ortamlarda Kullanıma Yönelik Ekipmanlara İlişkin Standartlar Sertifikasyonu (IECEx) ve 2014/34/EU Yönergesi tarafından potansiyel olarak kullanılması amaçlanan karıştırıcı donanımına sahip dalgıç çamur pompalarıdır. Yüksek kromlu dökme demirden imal çark, emme plakası, karıştırıcı ve sfero dökümden imal pompa gövdesi ve motor çerçevesi ile KRDX serisi pompalar, aşınma direnci bakımından yüksek performansa sahip. Bu nedenle tortu içeren çamurlu su drenajına uygun bir yapıda. Ayrıca KRDX serisi pompalar, 380 V ile 1.000 V arasındaki anma gerilimi özelliklerine göre imal edilebiliyor.

HSX ve KTX serisi pompalar (3,7 kW’a kadar motor gücü ile), IECEx/ATEX ile uyumlu olmasa da Teknoloji Enstitüsü tarafından patlamaya dayanıklı yapılı elektrikli makine tipi sertifikası ile tanınmış olan genel amaçlı drenaj pompalarıdır. Tek fazlı HSX ve üç fazlı KTX serisi pompalar, ağır hizmet tipi çalıştırmada aşınmaya son derece dayanıklı yüksek kromlu dökme demirden imal çarkların kullanılmasını gerektiren spesifikasyona göre üretilmiştir. Tsurumi’nin diğer standart özellikli dalgıç pompaları gibi patlamaya dayanıklı bu pompalar, anti-fitil kablosu, motor koruyucusu ve silikon karbür yüzeyli çift iç mekanik salmastra barındırıyor.

Tsurumi’nin ana tasarım hedefi, zorlu çalışma ortamlarında bile istikrarlı çalışma için yüksek dayanım ve bakım kolaylığını sağlayıp operasyon güvenliğini tesis ederek uzun süreler boyunca sorunsuz çalıştırmanın gerçekleşmesi. Pompaların ağır işlenebilirliğini gerektiren zorlu çalışma ortamlarıyla ilişkili inşaat ve madencilik pazarlarında ürünlerimizin dayanıklılığını ve sürdürülebilirliğini artırmak amacıyla Tsurumi, zorlu ortamlarda günlük deneyler ve saha testleri yoluyla teknoloji ve bilgi birikimi edinmiştir.

Uzun yıllara dayanan tecrübe ve bilgi birikimini en iyi şekilde kullanan Tsurumi aynı zamanda yüksek sıcaklıktaki akışkanların ve aşındırıcı sıvıların drenajı gibi zorlu uygulamalara dayanımlı ürünlerin yanı sıra 1000 V spesifikasyonuna göre imal edilmiş pompaları da bünyesinde barındırıyor.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com