Connect with us

Pompalar

Gücünü Klaus Union ile birleştiren Seterm Teknik, globalde pazarlamaya odaklandı

Yayın Tarihi:

on

Global pazarda önemli bir pompa imalatçı olan Alman Klaus Union GmbH, Seterm Teknik ile ortak bir yatırım gerçekleştirdi. Pandemi döneminde alınan yatırım kararını, üretime İzmir’de başlayacak olan ortak şirket Klaus Union Makine ile taçlandıran Seterm Teknik, şimdi ise küresel çapta pazarlamaya odaklandı. 

Isı ve akışkan transfer teknolojileri alanında 2004 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Seterm Teknik, 18 farklı şirketin Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor. Alman Klaus Union firması ile hayata geçirilen ortak yatırımın detaylarını konuştuğumuz Seterm Teknik Genel Müdürü Selahattin Aydın, Alman firması Klaus Union ile birlikte ilerleme kararlarının 2017 yılına dayandığını aktarıyor. Ortak yatırım kararının pandemi gibi tüm sektörlere kayıp yaşatan bir dönemde olmasının ayrıntılarını aktaran Aydın, ortak şirket ile ürünlerin Türkiye’de üretilmesinin önemine vurgu yapıyor.

2004 yılında kurulan Seterm Teknik’in 17 yıl içerisindeki ilerleyişinden bahseder misiniz?

Kurucusu olduğum ve şu an satış faaliyetlerini sürdürdüğüm Seterm Tenik, kurulduğu günden bu yana saygınlıkla 17 yılı geride bırakıp sektörün öncüsü haline geldi. Seterm Teknik olarak her daim firmaların beklentilerini karşılamak amacıyla hızlı, zamanında ve doğru adımlar atarak firmaların isteklerine cevap veriyoruz. Uzman kadromuz sayesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, oluşabilecek iş birliklerimiz için referans niteliğinde. Kurulduğumuz günden bu güne geldiğimiz noktaya bizi yaptığımız işler ve yıllar içerisinde aldığımız doğru yatırım kararları getirdi. 

Seterm Teknik’in gelecek planlarından bahseder misiniz?

Seterm Teknik olarak çok sayıda markanın Türkiye temsilciliğini üstlenmiş durumdayız. Firmamız, marka ve ürün grupları konusunda oldukça donanımlı. Önümüzdeki süreçte çevre ülkelere daha fazla pazarlama ve servis ulaştırmayı planlıyoruz.

Endüstriye odaklı ürünlerin yanı sıra günlük kullanım için gerçekleştirdiğiniz projeler var mı?

Endüstriye odaklı ürünler olarak daha çok pompa, vana ve eşanjör satış ve servisini gerçekleştiriyoruz. Fakat Seterm Teknik olarak ihtiyaçlara yönelik çözümler üretmeye önem verdiğimiz için günlük kullanıma ve projelerin ihtiyaçlarına göre çalışmalar da sunuyoruz. Bu sayede sektörde meydana çıkan boşlukları ve gereksinimleri analiz ederek kendimizi daha da geliştirebiliyoruz. 

Pandemi döneminde Klaus Union ile gerçekleştirdiğiniz yatırım oldukça dikkat çekmişti. Bu yatırımınızdan söz eder misiniz?

Alman firması Klaus Union ile 14 yıl önce yaptığımız anlaşmayla, birlikte ilerleme kararı aldık. Klaus Union ile anlaşma yaptığımız 2007 yılında Türkiye’de sektörümüzdeki ekipman sayısı oldukça azdı. Bu noktada uzun zaman Klaus Union ile karşılıklı emek sarf ederek bu sorunları çözüme kavuşturmak için gereken adımları atmaya çalıştık. Petrokimya, kimya, gübre sektörlerinin yanısıra maden, gıda sektörlerinden gelen taleplere mümkün olduğunca yeterli ve hızlı cevap vermeyi amaçladık. Klaus Union küresel çapta, özellikle manyetik kavramalı pompalar konusunda söz sahibi bir firma. Ortaklığımızın başarı getireceğini öngörebildik ve bu doğrultuda yaklaşık bir yıl önce, pandemi sürecinde hazihazırda Almanya’da imalatı yapılan mekanik salmastıralı pompaların Türkiye’deki imalatı konusunda yatırım yapma kararı aldık. Pandemi döneminde hem Türkiye’de hem de dünyada çeşitli sektörler büyük kayıplar verirken, bu yatırımımız çeşitli çevrelerce oldukça riskli olarak değerlendirildi. Fakat hem Seterm Teknik olarak bizim hem de Klaus Union’ın, çabalarımızın karşılıksız kalmayacağı şekilde çalışarak geleceğe yatırım yaptık. 

Seterm  Teknik ve Klaus Union ortaklığının gelecekteki hedefleri nelerdir?

Seterm Teknik olarak ortaklığımız sayesinde Türkiye’de başarı kaydetmemiz durumunda Almanya’da üretilen çeşitli ürün gruplarının da Türkiye’de üretilmesini hedefliyoruz. Klaus Union bu noktada ürün gruplarının Türkiye’deki imalatında gerekli olan makine parçalarının teminini sağlamak için adımlarını atacak. Zamanla yükselen başarı grafiğimizle birlikte bunları gerçekleştireceğiz. Seterm Teknik’in İzmir’de yer alması, özellikle global anlamda sektörde meydana gelen tedarik zinciri sorunları nedeniyle ortaklığımıza oldukça fayda sağladı. Ortaklığımız, Avrupa ve Ortadoğu arasındaki boşluğu doldurdu. İzmir’in ve dolayısıyla Seterm Teknik’in Avrupa’ya ve Ortadoğu’ya yakınlığı ve bu bölgelerde bağlantılarının ve referanslarının bulunması Klaus Union’ı lojistik ve tedarik açısından memnun ediyor. 

Bu ortaklıktaki yol haritanız nedir?

Pompalar 1953 yılından bu yana çeşitli sektörlerde kullanılıyor. Klaus Union, araştırma ve teknik detay ekleyerek Almanya fabrikasında yapacağı yatırımları Türkiye üzerinden sürdürüp, ürün çeşitliliği ve lojistik açıdan bir üs edinmiş oluyor. Yılda 800-1000 arasında pompa üretme kapasitemiz var. Burada bir sistem kurduk ve ISO, ATEX standartlarının gerektirdiği testlerin hepsini geçmiş durumdayız. Şu anda petrokimya, maden, kimya, enerji, gıda ve hizmet sektörünün gerektirdiği kimya ve petrokimya alanında öncü firmalarla uzun yıllardan beri gerekli anlaşmalar sağlanmıştır. Dünya’da, gibi birçok kimya deviyle global anlaşmaya varılmış durumda.

Üretimin Türkiye’de yapılacak olması Türkiye ekonomisine nasıl etki edecek?

Şu an için yalnızca mekanik salmastra, salmastıralı santrifüj ve özel skid sistemlerin imalatlarını yapacağız. Sertifikasyon kalite testlerinin her birinin başarıyla geçilmesinin ardından ise Klaus Union manyetik kavramalı pompalar, vidalı pompalar gibi ürünlerin imalatlarını Türkiye’deki üretim bandında ürettirmeyi düşünüyor. Bu bağlamda ürünlerin yurtdışında değil de Türkiye’de üretilmesi en çok müşterilerimizi rahatlatacak. Şu anda planlarımız henüz emekleme aşamasında olduğu halde oldukça uzun ve başarılı bir yol kat ettiğimizi söyleyebilirim. Fakat bu emekleme durumu ayağa kalkma haline geçtiğinde öncelikle Türkiye ekonomisi bunun yararlarını görecektir. Zamanla diğer ülkelerle de iş birlikleri gerçekleştireceğiz. 

Türkiye’de piyasaların durumunu nasıl değerlendirirsiniz?

İç piyasada döviz ve dünyadaki genel hareketlilik maliyetleri aşırı şekilde artırıyor. Koşullar sektör açısından birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor fakat önceden alınan kararlar ve planlaması yapılan projeler devam ediyor. İhracattaki göstergelere bakarak Türkiye ekonomisinin bazı noktalarda iyiye doğru gittiğini söyleyebiliyoruz. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Tapflo Santrifüj Manyetik Kaplinli Pompalar: Kimyasal olarak aşındırıcı ve toksik akışkanlar ile mükemmel çalışır

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

CTM, OEM kurulumlarında olduğu gibi küçük alanlarda servis için mükemmel olan kompakt kısa kaplinli pompadır. Tapflo CTM Manyetik Kaplinli Pompalar, motordan gelen gücün bir manyetik kaplin vasıtasıyla çarka iletildiği santrifüj pompalardır. CTM pompaları, yüzey işleme endüstrisinde kimyasalların transferi ve sirkülasyonu için tasarlanmış ve üretilmişlerdir.

Tüm Tapflo CTM pompaları BSP dişli, flanşlı veya hortum bağlantılı olarak mevcuttur. Pompalar, kimyasal olarak aşındırıcı ve toksik akışkanların yanı sıra saf kimyasallar, asitler ve alkaliler gibi temiz ve ince sıvılar için kullanılabilir çünkü ıslanan bileşenler mükemmel korozyon direnci sağlayan metalik olmayan enjeksiyon kalıplı termoplastiklerdir.

Özellikler: Sızıntı yok, manyetik güç aktarımı, sızdırmaz pompa, hermetik sistem, ekonomik çalışma.

CTM PP – polipropilen uygulama:

90 °C’ye kadar sıcaklık direnci

Üstün kimyasal direnç

 CTM PVDF – poliviniliden florür uygulaması

70 °C’ye kadar sıcaklık direnci

Mükemmel mekanik mukavemet sağlar

Çalışma prensibi: Motordan gelen güç, manyetik bir kaplin vasıtasıyla çarka iletilir. Tahrik mıknatısı ve çark mıknatısı arasındaki izolasyon kabuğu, sıvı tarafı tahrikten ayırır.

Tapflo CTM pompaları, zorlu koşullar altında da üstün güce sahip, benzersiz mıknatıs kafes sistemli NdFeB (neodimiyum-demir-bor) mıknatıslı kaplinleri ile donatılmıştır. Sürücüden gelen güç, yüksek sıcaklıklarda ve yüksek özgül ağırlıklı sıvılarda bile iletilir. Ayrıca, harici mıknatıs için sağlam çelik çerçeve, mıknatıs gücünü artırır ve pompanın yumuşak bir şekilde başlatılmasını sağlar.

Tapflo Ürün Mühendisi Jakub Zduńczyk’nin açıklamasına göre: “Mıknatıslar, reçine ve yapıştırıcı kullanımını önleyen benzersiz sistemle kafesleri içinde tamamen kapsüllenmiştir. Bu özelliği, yüksek sıcaklıklarda daha iyi performansa sahip güvenli bir sistem sağlar. Ayrıca çark enjeksiyonla kalıplanmıştır; bu da mükemmel performans sağlar ve hiçbir zayıf nokta yoktur.”

Tapflo Pazarlama Mikolaj Laguna-Horodniczy’nin açıklamasına göre: ’Manyetik pompalarımızı benzer çözümler sunan diğer tedarikçilerden ayıran şey, şaftsız güvenilir tasarımdır. Mıknatıslı çark tertibatı çok güçlü burçlar ile tasarlanmıştır. Bu özelliği sayesinde bunun sonucunda daha az parçaya sahip ve serviste çok güvenilir bir pompa ortaya çıkmıştır.”

Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir. Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Vakum pompalarının yerli uzmanı, dünyanın tercihi oluyor: Gücüm Pompa 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Vakum pompaları üretiminde yarım asrı aşan tecrübesiyle kalite, dayanıklılık ve yüksek performansı bir araya getiren Gücüm Pompa, vakum pompalarındaki uzmanlığıyla dünyanın tercihi oluyor. Sulu ve yağlı tip vakum pompaları ve sistemlerinde 60’tan fazla çeşit sunan Gücüm markası, 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyor.

1970 yılında bir atölye olarak kurulan ve geliştirdiği ürün çeşitliliğiyle Türkiye’de alanında öncü bir marka olan Gücüm Pompa, vakum pompalarındaki uzmanlığıyla küresel ölçekte büyümeye devam ediyor. Alanında 50 yılı aşan tecrübesiyle 15 ila 4200 m3/h kapasite aralığında 60’tan fazla çeşit vakum pompası üreten Gücüm Pompa, sulu ve yağlı tip vakum pompaları ve sistemlerinde sunduğu eksiksiz bir portföy ile dünyanın tercih ettiği bir marka oluyor. Teknoloji odağında dünya standartlarında gerçekleştirdiği üretimiyle kalite açısından ilgili Avrupa Normlarına uygunluğu Türk Standartları Enstitüsü tarafından belgelenen Gücüm Pompa, Gebze-Dilovası’ndaki en son teknolojiyle donatılan fabrikasında gerçekleştirdiği üretiminin %50’sini; başta Almanya, Avusturya, İtalya, İspanya, İngiltere, Polonya, Romanya, Ukrayna, Rusya, Azerbaycan, Irak, Mısır, Fas ve Hong Kong olmak üzere 40′ tan fazla ülkeye ihraç ediyor.

Kalite, güç, dayanıklılık ve yüksek performansı bir araya getirdiği vakum pompalarında 60’tan fazla çeşit ile eksiksiz bir portföy sunan markanın ürün yelpazesinde; kullanıcılarına birçok avantaj sunan monoblok vakum pompaları, iki kademeli vakum pompaları, tek kademeli vakum pompaları, paletli vakum pompaları ve vakum üniteleri yer alıyor. Vakum pompalarının kaliteli yapısı ve yüksek performanslı tasarımıyla, çeşitli endüstriyel uygulamalarda ve onlarca sektörde uzun yıllardır büyük verimler sağlayan Gücüm markası, üretimiyle başta gıda, kimya, plastik, tekstil, cam-seramik, sağlık, kağıt ve deri sektörleri olmak üzere endüstrinin birçok alanına eşsiz çözümler sunuyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Xylem’den doğaya sahip çıkan teknolojiler: Su gibi bir gelecek için sürdürülebilirliği esas alıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

2025 yılına kadar 16,5 milyar metreküpten fazla su tasarrufu yapmayı hedefleyen Xylem, sürdürülebilir bir dünya için temiz suya ve güvenli sanitasyona erişimin önemine inanıyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Xylem Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü İbrahim Ünal, şirketin sürdürülebilirlik anlayışını ve yürüttükleri çalışmaları anlattı. 

Küresel ısınma ve iklim krizinin etkilerinin giderek arttığı dünyada gelecek nesillere daha sürdürülebilir bir dünya bırakmak için ekolojik dengenin ve hayatın kaynağını oluşturan suyun korunması şart. Bu bilinçle suyu daha erişilebilir ve uygun fiyatlı, su sistemlerini ise daha esnek hale getiren teknolojiler ve çözümler hayata geçiren Xylem, çevre dostu kurumsal bir vatandaş olarak sorumluluklarını yerine getirme kararlığını her daim gösteriyor. Yeşil bir şirket olma felsefesinin ışığında çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Xylem Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü İbrahim Ünal, binlerce yıldır tüm canlılara yuva olan dünyanın korunmasında çevreyi koruyan politikaların bir seçenek olmaktan çıkarak zorunluluğa dönüştüğünün altını çizdi. 

12 saha ile saha proses suyunun yüzde 100’ünü geri dönüştürüyor

Suyun doğada olduğu gibi en ideal şekilde taşınması fikrinden yola çıkan Xylem, odak noktasında su bulunan çalışmalarıyla doğayı ve enerji kaynaklarını koruyan önemli çıktılar elde ediyor. Bu kapsamda 2020 yılında, susuzlaştırma ve dijital teknolojileri aracılığıyla 1,4 milyar metreküp kirli suyun yerel su kaynaklarına ve yerleşim yerlerine girmesinin önlenmesine katkıda bulunan Xylem, kurduğu arıtma çözümleri ile müşterilerinin 4,3 milyar metreküp suyu yeniden kullanmalarına olanak tanıdı. Buna ek olarak gelir getirmeyen suyu 0,5 milyar metreküp azaltmayı başaran şirketin 22 büyük tesisinden 10 tanesi şu anda yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalışıyor ve iki tanesi projelerinin devam ettiği 12 saha ile saha proses suyunun yüzde 100’ünü geri dönüştürüyor. Bu tesislerdeki genel su yoğunluğunu 2014 yılına göre yaklaşık yüzde 30 oranında düşürmeyi başaran Xylem, 2020 yılında su kullanımını bir önceki yıla göre yüzde 19 oranında azalttı. Toplam GHG Net Emisyon yoğunluğunu 2019 yılına göre yüzde 7’den fazla azaltan Xylem, küresel filosunu elektrikli ve hibrit araçlara taşımaya odaklanan Sürdürülebilir Filo Stratejisini de uygulamaya başladı. Faaliyetlerini 2013 yılından bu yana CDP’ye (Carbon Disclosure Project-Karbon Saydamlık Projesi) raporlayan şirket hem iklim değişikliği hem de su kıtlığı alanlarında liderlik bandında bir puan olan A puanı alarak önemli bir başarıya daha imza attı.

2050 yılından önce değer zincirinde net sıfır karbon emisyonu elde etmeyi hedefliyor

Dünyanın en zorlu su ve atık su problemlerine odaklanarak yerel çözümler sunabilmeyi hedefleyen Xylem, sürdürülebilir bir dünya için iddialı hedefler ortaya koyuyor. Buna göre 2025 yılına kadar 16,5 milyar metreküpten fazla su tasarrufu yapmayı hedefleyen Xylem, yılda 55 milyonu aşkın kişinin evsel su kullanım ihtiyacına eş değer olan 3,5 milyar metreküpün üzerinde gelir getirmeyen suyu azaltmayı amaçlıyor. Yılda 197 milyondan fazla kişinin evsel su kullanım ihtiyacına eş değer olan 13 milyar metreküp suyu yeniden kullanım için arıtmayı da öngören şirket, 7 milyar metreküpten fazla kirli suyun yerel su kaynaklarına veya yerleşim yerlerine girmesini önlemeyi hedefliyor. Tesislerinde yüzde 100 yenilenebilir enerji ve yüzde 100 proses suyu geri dönüşümü kullanma hedefi olan Xylem, 2050 yılından önce değer zincirinde net sıfır karbon emisyonu elde etme taahhüdünde bulunuyor. En önemlisi de küresel ekonomik piramidin tabanında yaşayan en az 20 milyon insanın temiz su çözümlerine erişimini sağlamayı hedefliyor. 

Suya sahip çıkan teknolojileriyle doğayı ve geleceği koruyor

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Xylem Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü İbrahim Ünal herkes için su açısından daha güvenli, adil bir dünya oluşturma hedefinin özünde sürdürülebilirlik olduğunu vurguladı ve şunları söyledi: “Dünyanın temiz su ihtiyacını sağlamada yaratıcı çözümler üreten lider bir küresel su teknolojisi şirketi olarak sürdürülebilirliği yaptığımız işin temel esası olarak kabul ediyoruz.  Özellikle de suyun güvenliğinin yaşam ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratmak için kritik öneme sahip olduğuna inanıyor, artan su sorunlarının çözülmesine yardımcı olmak için sorumluluklarımızı alıyoruz. Bize binlerce yıldır yuva olan gezegenimizi korumak, doğaya ve suya sahip çıkmayı kurumsal bir vatandaş olarak görev ediniyoruz. Bünyemizdeki yüksek verimli su teknolojileri, endüstriyel pompaları ve uygulama çözümleri ile yalnızca daha az enerji kullanmak ve yaşam döngüsü maliyetlerini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda sürdürülebilirliği de destekliyoruz.  Su yönetimini dönüştürmek, güçlü su, enerji ve maliyet tasarrufu sağlamak için veri analizinin gücünden yararlanıyoruz. Temiz suya erişimi optimize etmek, suyun daha verimli bir şekilde kullanılması, korunması ve yeniden kullanılması için yeni yollar geliştiriyoruz.  Farkındalığın bu yolculuktaki önemine inanıyor, eğitimler düzenleyip iş arkadaşlarımızın ve gönüllü paydaşlarımızın suyla ilgili sorunlara zaman ayırma tutkusundan yararlanarak sosyal değer yaratıyoruz. Kurumsal Sosyal Yatırım programımız olan Xylem Watermark, sürdürülebilirlik çabalarımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. Xylem Watermark ile faaliyette bulunduğumuz toplulukları güçlendiriyoruz. 2021 yılında 113 bin saat gönüllü çalışmış dünyanın dört bir yanındaki Xylem çalışanları su sorunu yaşayan toplulukların karşılaştığı tehditleri gün yüzüne çıkarıyor.” 

Çevre konusunda en sorumlu 499 şirket listesinde 17. sırada yer aldı

Dünya çapında kişi başına günde 77 litre su kaybı oluştuğunu ve tüm kaçak suların atmosferde meydana getirdiği karbondioksit salımını bertaraf etmek için Brezilya’nın toplam dörtte biri kadar yeni ormanlara ihtiyacımız olduğunu söyleyen İbrahim Ünal, “Artık erteleyecek zamanımız olmadığı aşikâr. Biz bu sorunun ancak çalışanlarımız, müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve tüm dünya ile hep birlikte bir ekosistem içinde çözebileceğimize inanıyoruz. Attığımız adımlarla da hassasiyetimizi ortaya koyuyoruz. Örneğin geçen yıl, Newsweek ve Statista ortaklığı ile oluşturulan, Amerika Birleşik Devletleri’nin çevre ve sosyal sorumluluk alanında en sorumlu 499 şirketi listesi içerisinde 17. sırada yer aldık. Bu noktada ‘Let’s solve water.’ misyonumuz ışığında daha güvenli bir dünya ve daha sağlıklı bir çevre yaratmaya kendimizi adamaya devam edeceğiz” dedi. 

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com