Connect with us

Sektör Haberleri

Xylem Türkiye yeni yönetim kadrosunu oluşturdu

Yayın Tarihi:

on

Küresel su teknolojisi şirketi Xylem, Türkiye’deki üst yönetiminde gerçekleştirdiği atamalarla yeni yönetim kadrosunu oluşturdu. 2022 yılının Şubat ayında göreve gelen Xylem Türkiye Genel Müdürü Altuğ Bilgiç’in liderliğinde oluşturulan yeni kadroda, her biri alanında uzman isimler yer alıyor.

Dünyanın temiz su ihtiyacını sağlamada yaratıcı çözümler üreten lider bir küresel su teknolojisi şirketi olan Xylem; suyun daha iyi kullanımı, korunması ve gelecekte yeniden kullanılması için yeni teknolojiler geliştiriyor. Türkiye’deki yüksek hedefleri ve yatırım planları doğrultusunda üst yönetim kadrosunu da güçlendiren şirketin Xylem Türkiye Genel Müdürü Altuğ Bilgiç önderliğinde yol alan yönetim ekibinde; İbrahim Ünal Satış ve Pazarlama Müdürü, Memetcan Tosuner Özel Projeler Müdürü, Emin Çiftçi Kalite, İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü, Mehmet Yılmazcan Fabrika ve Sürekli İyileştirme Müdürü, Segah Karanfil Finans Müdürü, Ece Kankılınç İnsan Kaynakları Müdürü, Esra Taşkın Tedarik Zinciri ve Satın Alma Müdürü olarak rol alıyor. 

Xylem Türkiye Genel Müdürü Altuğ Bilgiç

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü’nde, Yüksek Lisans eğitimini ise Purdue Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış olan Altuğ Bilgiç, Ohio State Üniversitesi’nde de MBA eğitimini gerçekleştirdi. Kariyeri boyunca farklı ülkelerde bulunan Bilgiç, Weir Oil&Gas şirketinde sırasıyla Mühendislik Müdürü, Dubai merkezli Avrupa, Orta Doğu & Afrika (EMEA) bölgesinde Döner Ekipmanlar Bölge Müdürü, Azerbaycan Bakü merkezli Rusya ve Orta Asya (RCA) bölgesinde Genel Müdür olarak görev aldı. Xylem Türkiye’ye katılmadan önce Sulzer şirketinin Katar operasyonunda Genel Müdür olan Altuğ Bilgiç, 2022 yılının Şubat ayından itibaren Xylem Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

Xylem Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü İbrahim Ünal

Lisans eğitimini 2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayan İbrahim Ünal, hemen ardından İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği alanında yüksek lisansını bitirdi. Ünal, eğitim hayatını Yeditepe Üniversitesi’nde yaptığı işletme yüksek lisansıyla da taçlandırdı. Çalışma hayatına 2007 yılında Altınay Robotik’te Otomasyon Proje Mühendisi olarak başlayan Ünal, 2008 yılında Otomasyon Satış Mühendisi olarak Phoenix Contact bünyesine katıldı. 2010-2015 yılları arasında Schneider Electric bünyesinde Satış Yönetmeni olarak görev alan Ünal, 2015 yılında Emerson Network Power’da Kilit Müşteriler Müdürü olarak çalışmaya başladı. Xylem Türkiye bünyesine katılmadan önce Yokogawa Elektrik’te Kanal Satış Müdürü olarak şirketin satış ve iş geliştirme faaliyetlerini yöneten Ünal, burada çalıştığı beş yıl boyunca enerji santralleri ve su altyapısı projelerine yapılan satışlarda oynadığı kilit rol için dünya çapında çeşitli ödüllere layık görüldü. İbrahim Ünal, 2022 yılının Nisan ayı itibarıyla Xylem Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü olarak görev yapıyor.

Xylem Türkiye Özel Projeler Müdürü Memetcan Tosuner

Lisans eğitimini 1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Memetcan Tosuner; profesyonel çalışma hayatına 1995 yılında İsveç merkezli bir pompa firmasının İstanbul ofisinde Satış Mühendisi olarak başladı. İş hayatı boyunca pompa ve ekipman sektöründeki yerli ve yabancı firmalarda Proje Mühendisi, Satış Müdürü, Proje Müdürü ve Genel Müdür olarak görev yaptı. Kariyer hayatında endüstriyel yapılar, ticari binalar, metro, demir yolu, otoyol gibi altyapı projeleri; su/atıksu ile ilgili tedarik, arıtma ve terfi projelerinde proje-sistem tasarlanması, ekipman tedariki, montajı devreye alma gibi birçok alanda çalıştı. Bugüne kadar endüstriyel son kullanıcılara yönelik olarak su idareleri ve belediyelerde çok sayıda eğitim ve seminer verdi. 2018 yılında Xylem Türkiye’de işe başlayan Memetcan Tosuner, 2022 yılının Haziran ayından bu yana Xylem Türkiye’de Özel Projeler Müdürü olarak çalışmalarına devam ediyor.

Xylem Türkiye Kalite, İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Emin Çiftçi

Lisans eğitimini International Black Sea Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayan Emin Çiftçi; Çift Ana Dal Yüksek Lisans eğitimlerini Auburn Üniversitesi’nde Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü ile İş Güvenliği ve Ergonomi Bölümü’nde gerçekleştirdi. Çiftçi, kariyeri boyunca farklı ülkelerde sırasıyla; Denso şirketinde Mühendislik Grup Lideri, Japonya merkezli Exedy Amerika şirketinin Kuzey Amerika bölgesinde Kalite Güvence Şefi, Shawmut şirketinin Kuzey Amerika bölgesinde Kalite Mühendislik Müdürü, Aydınlar Grup’ta Kalite Müdürü olarak çeşitli görevlerde bulundu. Xylem Türkiye’ye katılmadan önce Wittur Grup’un Eurasia bölgesinde Kalite & İSG Müdürü olarak görev alıyordu. 

Xylem Türkiye Fabrika ve Sürekli İyileştirme Müdürü Mehmet Yılmazcan

Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayan Mehmet Yılmazcan; üniversite yıllarında birçok STK, yarış ve organizasyon alanında 100’den fazla projede yarı zamanlı olarak yer aldı. Çalışma hayatına 2009 yılında Ford Otosan firmasında Proses Mühendisi olarak başlayan Yılmazcan; sırasıyla Proje Yönetimi’nin yanı sıra üretim ve mühendislik alanlarında yurt içi ve yurt dışında birçok proje içerisinde yer alarak farklı ekiplerde yönetici olarak kariyerine devam etti. 2019 yılında Tenneco bünyesinde yer alan Federal-Mogul Powertrain firmasına geçerek Fabrika Üretim Müdürü pozisyonunda şirketin Sapanca ve İzmit fabrikalarında dünyanın ana otomotiv sanayii için yüksek hacimli üretim sistemlerini yönetti. 2022 yılında Sabancı & Columbia Üniversiteleri tarafından gerçekleştirilen Executive MBA yüksek lisans programını tamamlayan Mehmet Yılmazcan, Temmuz 2022’den bu yana Xylem Türkiye Fabrika ve Sürekli İyileştirme Müdürü olarak görev alıyor.

Xylem Türkiye Finans Müdürü Segah Karanfil

İşletme alanında Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile New York Eyalet Üniversitesi’nden B.Sc. diploması ile mezun olan Segah Karanfil, ayrıca Kurumsal ve Stratejik Finans Yönetimi alanında global CMA sertifikasını aldı. İş hayatına Enka İnşaat A.Ş.’de Mali Kontrolör olarak başlayan Segah Karanfil, kariyerine daha sonra Coca-Cola Company bünyesinde yurt içi ve yurt dışı finansal raporlama ve muhasebe alanlarında çeşitli roller üstlenerek devam etti. Kariyeri boyunca finansın her alanında tecrübe kazanan Karanfil, Xylem Türkiye ekibine katılmadan önce Goodyear Lastikleri Türkiye organizasyonunda Finansal Planlama ve Analiz Müdürü olarak çalıştı. Segah Karanfil, 2022 yılının Eylül ayı itibarıyla Xylem Türkiye Finans Müdürü olarak görev yapıyor. 

Xylem Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Ece Kankılınç

Lisans eğitimini 2016 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamlayan Ece Kankılınç, kariyerine Eczacıbaşı Holding’in İnsan Kaynakları bölümünde Eğitim ve Geliştirme Uzman Yardımcısı olarak başladı. 2019 yılında Eczacıbaşı Holding’in ilaç sektöründe faaliyet gösteren Eczacıbaşı Monrol şirketine İnsan Kaynakları İş Ortağı olarak transfer oldu. İş ortaklığı yaptığı süre boyunca ekibiyle birlikte İnovasyon, Sürdürülebilirlik, Kültür Dönüşümü ve Çalışan Bağlılığı konularında çalışarak bu alanlarda ödüller kazandı. Eczacıbaşı Holding’te dört buçuk yıl süren tecrübesinden sonra Continental Türkiye firmasında İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalıştı. Ece Kankılınç, Kasım 2022’den bu yana Xylem Türkiye’de İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev alıyor.

Xylem Türkiye Tedarik Zinciri ve Satın Alma Müdürü Esra Taşkın

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayan Esra Taşkın, Galatasaray Üniversitesi’nde MBA eğitimini gerçekleştirdi. Çalışma hayatına 2009 yılında Wilo’da Satış Mühendisi olarak başlayan Esra Taşkın, gerekli terfi adımlarını başarı ile tamamlayarak Tedarik Zinciri Yöneticisi olarak görevini sürdürdü. Wilo’da çalıştığı dönemde birçok ödüle layık görülen Taşkın, bunların en önemlisi olarak başarılı bir SAP entegrasyon sürecini tamamladı. Bununla beraber, 2018’de Koç Üniversitesi iş birliği ile uluslararası geçerliliğe sahip olan CIPS Satın Alma Akademi programına katıldı. Xylem Türkiye bünyesine katılmadan önce Schindler’de Satın Alma Müdür Yardımcılığı pozisyonu ile proje ve şantiye satın alma aktivitelerinin yönetilmesinde yer alan Esra Taşkın, Xylem Türkiye’de Tedarik Zinciri ve Satın Alma Müdürü olarak görev yapıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Sektör Haberleri

Dünya, Su Günü’nü artan su stresi seviyelerinin gölgesinde kutluyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İklim değişikliğinin sonuçlarını artık sadece araştırma veya raporlardan değil, günlük hayatlarımızdan da takip edebiliyoruz. Hemen hemen tüm dünyada kuraklık konusunda alarm zilleri çalarken; anormal sıcaklıklar, yağışsız geçen mevsimler, ani yağışlar ve seller ile iklim değişliğinin nihai sonuçlarını günden güne rutin hayatlarımızda daha fazla hissetmeye başlıyoruz. Yer altı suları tükenirken, yağışlar mevsim normallerinin altında kalarak daha önce benzeri görülmemiş noktalarda dahi kuraklık belirtileri meydana getirirken, temiz suya erişim giderek daha da zor hale geliyor. Su kıtlığı endişe verici düzeydeki artışını sürdürürken, mevcut durumda içilebilir su miktarını %1’den daha az olarak açıklayan uzmanlar, kıtlığın 2025 yılına kadar daha fazla insanı etkilemesini bekliyor.

Bilinçsiz su kullanımı ve iklim değişikliği, temiz suya ulaşım ve hayatlarımızdaki su stresi oranını doğrudan etkilerken; uluslararası kuruluşlar, küresel ölçekte güvenli suya erişimi olmayan 2,2 milyar insan olduğunu açıklıyor. Kuraklığı sürdürülebilir ekonominin önündeki en büyük sorunlardan biri olarak vurgulayan Birleşmiş Milletler (BM) ise, kuraklıkların 2050 yılına kadar dünya nüfusunun dörtte üçünden fazlasını etkileyebileceğinin altını çiziyor. Artan nüfus, tarım, sanayi talepleri ve iklim değişikliğinin kötüleşen etkileri su krizini tetiklerken, Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) raporları, su stresinin 2025 yılında dünya nüfusunun yarısını etkileyeceğini tahmin ediyor.

Türkiye ise genellikle sanıldığını aksine su zengini ülkeler arasında değil, kişi başı kullanılabilir su miktarı baz alındığında su stresi yaşayan ülkeler arasında yer alıyor. WWF’nin tahminlerine göre nüfus artış oranıyla birlikte Türkiye, 2030 yılında su fakiri bir ülke haline geliyor. World Rescue Institute’nin (WRI) 2040 yılına dair oluşturduğu Su Stresi Haritası’na bakıldığında ise, ülkemizin su stresi seviyesinin artarak, 2040 yılında büyük bir bölümünün Yüksek Su Stresi ve Su Kıtlığı kategorilerinde yer aldığı görülüyor.

Su kaynaklarına odaklanan Birleşmiş Milletler kuruluşlarının ve su ile sanitasyon konularında çalışan uluslararası kuruluşların faaliyetlerini koordine eden kurumlar arası mekanizma UN-Water (Birleşmiş Milletler Su) tarafından, dünya üzerindeki kıt su kaynaklarının koruması, denge gözetilerek sürdürülebilir yönetimle kullanılması, su sorunlarının çözüme kavuşması ve suyun önemine vurgu yapmak için düzenlenen Dünya Su Günü, 1993 yılından bu yana her yıl 22 Mart tarihinde kutlanıyor.

2023’te “Ortaklıklar ve İş Birliği Yoluyla Değişimi Hızlandırmak” teması ile gerçekleştirilen Dünya Su Günü, bugünü özel kılmak ve dikkat çekmek adına ülkemizde bu yıl da birçok firma, kamu kuruluşu ve STK tarafından özel olarak kutlanıyor ve suya sahip çıkma çağrısı yapılıyor.

Doğamız, geleceğimiz, gençliğimiz ve ülkemiz için suyumuzu korumak bizim ellerimizde, Dünya Su Günü kutlu olsun.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

GF Hakan Plastik’ten, “Suyumuzu hep birlikte koruyalım” çağrısı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

22 Mart Dünya Su Günü’nün 2023 yılı teması, suyun korunmasında iş birlikleri ve ortaklarının önemine dikkat çekiyor: Ortaklıklar ve iş birliği yoluyla değişimi hızlandırmak.

Dünya Su Günü’nün Birleşmiş Miletler Kalkınma Amaçlarının “Temiz Su ve Sanitasyon” amacına dikkat çeken teması, kullanılabilir su kaynaklarının korunmasında tüm dünyayı küresel bir yaklaşıma davet ediyor. Suyun çıkarılması, taşınması, depolanması, dağıtılması ve yeniden yapılandırılması konusunda çalışmalar yürüten GF Hakan Plastik, bu özel gün ve teması ile ilgili bir açıklamada bulundu:

“Temiz su, insanlar kadar tüm canlılar için de temel bir haktır. Su olmazsa yaşamdan söz etmemiz mümkün olamaz. Bu nedenle her yıl 22 Mart tarihinde kutlanan Dünya Su Günü, bizim için ayrı bir önem taşıyor.

Kurum kültürümüzün bir parçası olan sürdürülebilirlik, şirket içerisinde çalışanlarımızın bakış açısına; tesislerimizde kullandığımız sistemlerimize ve teknolojilerimize; ürünlerimizin özelliklerine kadar her alanda hassasiyetle üzerinde durduğumuz bir konu. Su ise bizim başlıca konumuz.

İklim değişikliği nedeniyle dünyanın kimi bölgelerinde seller yaşanırken, kimi bölgelerinde kuraklıklar hayatımızı etkiliyor. “Temiz Su ve Sanitasyon” amacında da belirtildiği gibi herkesin güvenilir ve erişilebilir içme suyuna evrensel ve eşit biçimde erişiminin güvence altına alınması için hepimizin ortak bir şekilde hareket etmesi gerekiyor.

Küresel ısınma kaynaklı yağış azlığı, aşırı buharlaşma, hızlı tüketim ve kirliliğin önüne geçilebilmesi için ortak ve sürekliliği olan bir tavır ortaya koymalıyız. Suyun çevresel etkilerden korunarak taşınması, kullanılması ve atık suların arıtılarak geri kazanılması gerekiyor. Bunun için de her alanda aşırı kimyasal kullanımını azaltmamız;  atık suların toprağa karışmasını önlememiz; doğayı pek çok kirleticiden arındırmamız; biyolojik çeşitliliği ve doğal ortamları korumamız, vb. daha pek çok hareketi işbirliği içerisinde gerçekleştirmeliyiz.

Koruyacağımız temiz su kaynaklarımızla su kıtlığının önüne geçebilir; kalitesini yükseltebilir; su kaynaklı ve diğer bulaşıcı hastalıkların önüne geçebiliriz.

Suyumuzu hep birlikte koruyalım!”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

Schaeffler’in Avrupa Bölgesi’ndeki yeni Başkanı Christian Zeidlhack oldu

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçilerinden biri olan Schaeffler, Christian Zeidlhack’i Avrupa Bölgesi Endüstriyel İş Birimi’nin yeni Başkanı, Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi’nin CEO’su olarak atandı. Christian Zeidlhack yeni görevinde, endüstriyel bölümün tüm Avrupa’daki doğrudan müşteri ve satış ortağı işlemlerinin yanı sıra, Schaeffler’in Orta ve Doğu Avrupa’daki tüm operasyonlarından sorumlu olacak. Yeni görevine 1 Ocak 2023’te atanan Zeidlhack, 31 Mart 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere de şirketten ayrılan Marcus Eisenhuth’un yerine geçecek.

Christian Zeidlhack’in yeni göreviyle ilgili konuşan Schaeffler AG Endüstriyel CEO’su Dr. Stefan Spindler, “Zeidlhack, endüstriyel bölümün son yıllardaki başarısında belirleyici bir rol oynadı. Şimdi de Avrupa’daki endüstriyel bölümümüzün başkanlığını üstlendiği için çok mutluyum. Onun uzun yıllara dayanan deneyimi ve şirketimiz ile müşterileri hakkındaki olağanüstü bilgisi, Avrupa Bölgesi’ndeki endüstriyel bölümümüzün sürekli büyümesi ve gelişmesi için son derece faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Christian Zeidlhack kimdir?

İşletme ve endüstri mühendisliği eğitimini tamamlayan Christian Zeidlhack, çalışma hayatına Daimler Grubu’nda başladı. 2007 yılından bu yana Schaeffler’in Endüstriyel Bölümü’nde çalışan Zeidlhack; global endüstriler için kilit müşteri yönetimi başkanlığı, ham maddeler birimi yöneticiliği ve son olarak Amerika Bölgesi endüstriler başkanlığı görevlerini üstlendi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com