Connect with us

İçecek Endüstrisi

Verimli dolum teknolojisi sayesinde sürdürülebilir üretim

Yayın Tarihi:

on

Yüksek performanslı Innofill Glass DRS ECO doldurucu etrafında tasarlanan anahtar teslim bir KHS hattına yatırım yapan Velké Popovice, yeni şişeleme hattının merkezinde yer alan Innofill Glass DRS ECO doldurucu ile KHS’nin öncü teknolojisini tercih eden bir diğer tanınmış üretici oluyor. Dortmundlu sistem tedarikçisi ve uzun vadeli ortağının anahtar teslim kurulumuna yatırım yapan bira üreticisi, ürün kalitesi ve lezzetin yanı sıra, özellikle sürdürülebilir gelişmelerin uygulanmasının ne kadar önemli olduğuna inandığını bir kez daha gösteriyor. Örneğin, doldurulmamış birayı vakum pompasını soğutmak için kullanan Velké Popovice, böylece enerji tasarrufu sağlıyor. Bira fabrikasında bu teknolojinin yanı sıra, bir dizi bütünsel dijital hizmet çözümünü de içermesinden dolayı yalnızca KHS teknolojisine güveniliyor.

İki şirket de uzun yıllardır bira üretimini en son teknolojinin yardımıyla sürekli olarak geliştirmeye çalışıyor. Bu nedenle benzer şekilde uzun ve etkili bir geçmişe sahip firmalar, birlikte sadece geleceği şekillendirmekle kalmıyor: Velké Popovice’nin ilk birası 1874 yılında aynı adı taşıyan küçük bir Çek kasabasında 60 hektolitrelik bir bira kazanına doldurulurken, KHS’nin içecek endüstrisinde dünya çapında yükselişi 1868 yılında Dortmund’da bir arka bahçede ekipman ticareti yaparak başlıyor. Velké Popovice’nin bira fabrikası, Prag’ın yaklaşık 20 kilometre güneydoğusunda yer alan Velkopopovický Kozel’de dünyanın en popüler Çek biralarından birini üretiyor. Kendi endüstrinde lider bir uluslararası anahtar teslim çözüm sağlayıcısı olan KHS ise, esnek, yüksek performanslı Innofill Glass DRS ECO doldurucu gibi öncü teknolojiler sunuyor. 

İki aşamada devreye alındı

Velké Popovice’deki karar vericiler birkaç yıl önce şişeleme hatlarını değiştirmeye karar verdiklerinde, bilinçli olarak KHS’yi seçiyor. Velké Popovice Paketleme Müdürü Martin Šebek, “En iyi bira kalitesi ve eşsiz lezzetiyle müşterilerimizden puan toplamak istiyoruz. Yeni şişe doldurucu bu yüksek gereksinimi karşılamak için mükemmel bir makine. 150 yılı aşkın uzmanlığıyla KHS, dolum teknolojisi söz konusu olduğunda bizim için son teknoloji demektir” diyor. Innoclean DM şişe yıkayıcı, Innopas SX tünel pastörizatörü ve modüler Innoket Neo Flex etiketleme makinesini de içeren hattın sulu bölümü 2022 yılında başarıyla devreye alınırken, 2023 yılında kuru bölümün de tamamlanmasıyla proje ikinci aşamaya geçiyor.

Bu noktadan sonra bira fabrikası, hafif ve koyu sınıf Velkopopovický Kozel biralarını yalnızca KHS ekipmanlarını kullanarak 0,5 litrelik şişelere dolduruyor. Saatte 50.000 şişe kapasiteli yeni şişeleme hattının yanı sıra, Šebek ve ekibi halihazırda KHS’nin saatte maksimum 300 fıçı işleyen bir fıçılama sistemine de güveniyor. KHS teknolojisi, bira üretim grubu tarafından işletilen diğer tesislerde de kullanılıyor. Bunlar arasında Nošovice’deki Radegast Bira Fabrikası’nda bulunan bir kutulama hattı da yer alıyor. Dünyaca ünlü Pilsner Urquell’in üretildiği Pilsen üretim tesisinde de bir KHS kutulama hattı ve yeni bir iade edilebilir şişeleme hattı çalışıyor. Velké Popovice ile birlikte bu üç şişeleyici, Asahi Europe & International’ın bir parçası olan Plzeňský Prazdroj firmasının iştirakleri arasında yer alıyor.

“Taleplere ve zorluklara ayrıntılı olarak aşina” 

Konuyla ilgili açıklama yapan KHS Çekya ve Slovakya Bölge Satış Müdürü Lubomir Neubauer, “İlk makinelerimiz 1980’lerin sonunda Pilsner Urquell’e gönderilmişti. O zamandan bu yana, her iki tarafta da yıllar içinde yoğunlaştırdığımız güvene dayalı bir ortaklık kuruldu. Hem dolum hem de paketleme teknolojisine ilişkin olarak, müşterimizin çeşitli üretim tesislerinden kaynaklanan talepleri ve zorlukları en ince ayrıntısına kadar biliyoruz” diyor.

Bunlardan birini, eski şişeleme hattını yeni makinelerle değiştirirken birkaç haftalık üretim kesintilerinin önlenmesi oluşturuyor. Velké Popovice bunu önlemek için yeni ekipmanın kurulumunu iki ayrı aşamada gerçekleştiriyor. Islak bölüm 2022 yılında yerleştirilirken, kuru bölüm ise 2023 yılının başında özellikle bu amaç için inşa edilen yeni bir üretim atölyesine ekleniyor. Velké Popovice’nin şişe doldurucu üzerindeki vakum pompasını soğutmak için bira kullanma ve daha sonra şişelere doldurma talebi, oldukça zorlu bir işlemden oluşuyor. Konuyla ilgili Neubauer, “Müşterimiz sunduğumuz öneriye sıcak baksa da, bunun ürün kalitesi üzerindeki olası etkilerinden endişe duyuyordu” diye konuşuyor.

Müşteri gereksinimlerini karşılamak için bireysel ayarlamalar

KHS uzmanları bu konudaki kuşkuları hızla gidermeyi başarıyor. Neubauer, “Süreç ne biranın tadını etkiliyor ne de köpük yapıyor” diyor. Dünyada bir ilk olan yeni çözüm, Velké Popovice biralarını 4°C ile 8°C arasında dolduruyor. Vakum pompasını yeterince soğutmak için yeterli olan bu düşük sıcaklık, herhangi bir ek soğutmayı gereksiz kılıyor. Bira sıcaklığı bu süreçte tolerans seviyeleri dahilinde sadece 1°C yükseliyor. Bu amaçla makinede bireysel ayarlamalar yapılıyor: Burada bira, bir ara ortamı soğutan bir ısı eşanjöründen geçiyor. Bu devre daha sonra bir sirkülasyon pompasından geçerek sızdırmazlık suyu olarak bilinen suyun soğutulduğu vakum pompasına ulaşıyor. Çok önemli olan bu süreçte, uyarlamalar olmadan ekipman ısınıyor ve vakum oluşturulduğunda sıcak su buharlaşır; böylece negatif basınç artıyor. Ancak dolum sırasında bira için zararlı olan oksijeni şişeden çekebilmek için bu basıncın mümkün olduğunca düşük olması gerekiyor. Neubauer, “Vakum pompası saatte 16 kilowatta kadar enerji tüketimine veya çalışma verimliliğine sahiptir. Bu elektrik gücü, artık ihtiyaç duyulmayan soğutucununkiyle eşleşiyor. Bu da diğer bira fabrikalarının da faydalanabileceği, hiç de azımsanmayacak bir enerji tasarrufu sağlıyor” diyor.

%20’ye kadar daha az olan Innofill Glass DRS ECO vakum pompasının tükettiği güç miktarı, daha düşük bir emme kapasitesine sahip olduğu için optimum sonuçlar veriyor. Konuyla ilgili Šebek, “Bira üretim grubumuzun tamamında yeşil bir politika izliyoruz ve su, enerji ve diğer maddelerden tasarruf etmek istiyoruz. Yeni KHS serimizle, iklim açısından nötr bir şirket olma yolunda bir sonraki adımları atıyoruz” diyor.

CO2 tüketimi %60’a varan oranda azaldı

Piyasadaki diğer sistemlere kıyasla %60’a varan oranda daha az olan Innofill Glass DRS ECO doldurucudaki CO2 tüketimi, hedefe ulaşmada özellikle etkili bir performans sunuyor. Doldurulan şişe başına bu oran ne kadar düşük olursa, demleme işlemi o kadar etkili oluyor ve oksijen alımı ne kadar düşük olursa, ürün kalitesi de o kadar yükseliyor. Bu, Çek şişeleyici için önemli bir kriteri oluşturuyor. Bu hedefe ulaşmak için genellikle çok fazla karbondioksite ihtiyaç duyuluyor ve CO2 için alınan yüksek fiyatlar nedeniyle bira fabrikalarının maliyetleri belirgin şekilde artıyor. KHS’nin yeni doldurucusunda bu iki nokta mükemmel bir uyum içinde çalışıyor. Velké Popovice’ye göre, hektolitre başına yaklaşık 0,2 kilogram CO2 kullanılıyor. Šebek, “Bu, önceki makinemizden çok daha az, ayrıca biralarımızın kalitesi yine arttı” diyor.

Performansta iyileşme

KHS, dijital hizmetleriyle de ikna edici olduğunu kanıtlıyor. Akıllı ReDiS uzaktan bakım sistemi sayesinde gelecekte olası makine arızaları önlenebiliyor. Šebek, performansta bir iyileşmenin de gerçekçi olduğunu açıklıyor. Hattın kuru bölümü için ek kurulum paketinin bir parçası olarak, bira fabrikası verimli Innoline MES’e güveniyor. Bu entegre, bütünsel BT sistemi, hat için ilgili siparişlerin planlanmasına ve uygulanmasına yardımcı oluyor. Genel ekipman etkinliği, verimlilik düzeyi ve kullanılabilirlik gibi temel performans göstergelerini gerçek zamanlı olarak görüntülüyor. Šebek, “Bu bize üretimde daha fazla fayda sağlayacak ve yine hem esnekliği hem de hat verimliliğini artıracak. Bizim için KHS’nin güvenilir ortağımız olarak birçok gereksinimimizi karşılayabilmesi önemliydi. Tüm hatlar tamamen kurulduktan sonra bu projeye büyük bir memnuniyetle dönüp bakacağımızdan eminim” açıklamasında bulunuyor.

https://www.khs.com/

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et