Connect with us

Vanalar

Valfon, ISK-Sodex 2019’da yangın grubu ürünleriyle ön plana çıktı

Yayın Tarihi:

on

ISK-Sodex 2019 esnasında Valfon standına bir ziyaret gerçekleştirdik ve Genel Müdür Mahmut Büyüktopçu’nun görüşlerini aldık.

Konya merkezli Valfon firmasının ISK-Sodex’te sergilediği ürün grupları hakkında bilgi vermesini rica ettiğimiz Mahmut Bey, şunları ifade etti: “Üretimini yaptığımız ürünler genelde ısıtma, soğutma, yangın ve sulama projelerine yönelik hidrolik kontrol vanalarıdır. Hidrolik kontrol vanalarındaki temel prensip, içerisinden geçen suyun kendi basıncını kullanarak açma kapama ve ayar yapabilme özelliğine sahip olmalarıdır. Bu vanalar, içerisinde bulunan diyafram veya pistonu üst kısımdaki hidrolik pilot valfler tarafından aktüatör olarak kullanılarak kumanda edilebilirler. Özellikle yangın grubunda ıslak alarm, kuru alarm ve izlenebilir kelebek vanalarda Türkiye’de üretim yapan 3 firmadan birisiyiz.”

Bu yılki fuar hakkındaki değerlendirmelerini almak istediğimizde ise Mahmut Bey şunları söyledi: “Fuar beklentilerimizin oldukça üzerinde geçti. Her ne kadar geçmiş yıllara göre biraz daha tenha olsa da özellikle yurtdışından yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisi bizi memnun etti. Son fuarda alan yerinin değişikliği ve mevsimler şartlar katılımı oldukça düşürmüştü ama bu yıl fuar şirketinin organize çalışması ve mevsim zamanlamasının yerinde olmasının ziyaretçi sayısını artırdığını düşünüyorum. Fuarın sektörel dağınıklığı çok büyük olduğu için insanlar sadece kendi sektör alanlarını ziyaret edebiliyorlar. İleriki dönemlerde sektörlerin birkaç parçaya ayrılarak farklı fuarlar düzenlenmesinin üreticiler ve kullanıcılar için daha nokta atışı olacağı kanaatindeyim.”

Ülkemizde çok kaliteli ürünler imal ediliyor

Sektör ve rekabet ortamı hakkındaki görüşlerini almak istediğimizde ise Valfon Genel Müdürü Mahmut Büyüktopçu şu değerlendirmelerde bulundu: “Ülkemizde özellikle yangın sektörü çok riskli bir grup olduğu için kullanıcılar genelde yabancı menşeli ürünlere rağbet gösteriyor. Biz bu algıyı kırmak için uzun zamandır çok yoğun mesai harcıyoruz. Bu algıyı yendiğimiz yerlerde de yoğun fiyat pazarlığı ile karşı karşıya kalıyoruz. İthal ürün birim fiyatı her ne olursa olsun kabul ama yerli üretici üretti mi mutlaka pazarlık yapılması gerekir gibi bir standart oluşturuldu ülkemizde. Oysa ithal gelen ürünlerden çok daha kalitelileri artık ülkemizde yerli olarak imal ediliyor. 4. Sanayi Devrimi yaklaşırken ülkeler artık yol haritalarını ticari, kültür, rekabet gücü ve potansiyellerine göre şekillendiriyorlar. Süreç içerisinde sadece üretim yetmiyor. İnsan, toplum, kültürel ve ticari iş birliği modelleri de bu sürecin en önemli paydaşlarından. Bu yönden ülkemizdeki ilgili meslek kurum ve kuruluşları, bakanlıklarımız stratejilerini ortaya koyan firmaların hedef ve politikalarında önlerini açmaları gerektiğini düşünüyorum.”

Yeni dönemde yeni ürünler veya yenilikler olup olmadığı sorumuzu ise şu şekilde yanıtladı Mahmut Bey: “Tüm dünyada dijitalleşme son hızla devam etmektedir. Biz de gelecek dönemlerde ürünlerimizin bu sürece entegrasyonuyla ilgili çalışmalarımızı şimdiden yapıyoruz. Ürünlerimizi ekonomik ilerlemeyi besleyerek, kalite ve memnuniyet yönünden kullanıcıları tatmin eden sürekli gelişim merkezli bir yapıda üretmeyi planlıyoruz. Kendi alanımızda ülkemizde üretilmeyen ürünleri üreterek kronik pazar şikayetlerini farklı ürünlerle aşmak istiyoruz.

Üreticinin üzerindeki bürokrasi, mevzuat ve vergi kamburu ağırlaşıyor

Ülkedeki sanayi altyapısı ve üreticilerin yaşadığı zorluklara da değinen Mahmut Bey, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Türkiye her alanda güçlü bir sanayi altyapısına sahiptir. İhracattaki ürün çeşitliliğimiz, KOBİ’lerin üretim esnekliği, yeniliklere uyum ve adaptasyon kabiliyetimiz ve güçlü beşerî alt yapımızla güçlü bir sanayi ülkesiyiz. Ancak üreticimizin üzerindeki bürokrasi, mevzuat ve vergi kamburu gittikçe ağırlaşmaktadır. Reel ticari kurallarla bürokrasimiz ve vergi mevzuatı arasındaki farklılık artmaktadır. Bu konuda devletimizin bir an önce ticari ahlakı tesis etmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızı temin edecek kritik kararların bir an önce alınması gerekir.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Emerson’un yeni valfleriyle bakım güvenliği ve en aza indirilmiş sızıntılar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Emerson, inç kare başına 103.4 Megapaskala (MPa) kadar hidrojen uygulamaları için TESCOM™ Anderson Greenwood Instrumentation H2 Valf Serisi’ni piyasaya sürdü. Yeni çözüm, hidrojen yakıt istasyonları ve tüp römorklar gibi yüksek basınçlı gaz uygulamalarında proses basıncını güvenilir bir şekilde izole ederek kaçak emisyonları azaltıyor ve güvenliği artırıyor.

Tanktan pompaya hareket esnasında, hidrojen 103.4 MPa’ya kadar çıkan basınçlarda aktarılıyor. Personelin korunması ve sızıntıların önlenmesi için bu basıncın etkin bir şekilde kontrol ve izole edilmesi gerekiyor. Çift Blok Drenaj (DBB) valfinde yapılan pozitif çift blok düzenlemesi, cihaz bakımı sırasında bakım personelini iki katmanlı pozitif kapatma ile yüksek basınçtan koruyor. Modüler tasarımı, ortaya çıkabilecek sızıntı noktalarının sayısını azaltıyor ve sızdırmazlık teknolojisinin geliştirilmiş olması, yakıtın valf gövdesinden kaçma riskini en aza indiriyor.

Yenilenebilir kaynaklar söz konusu olduğunda en temiz tiplerden biri olarak, Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlara (FCEV) güç sağlamak için sıkıştırılmış hidrojen gazı kullanılır. 2021’de 142 yeni hidrojen yakıt ikmal istasyonu faaliyete geçti, bu tek bir yıldaki en büyük artış oldu ve dünya çapında toplam aktif istasyon sayısı 685’e yükseldi. Ocak 2022’de Global Market Insights, FCEV pazarının 2027 yılına kadar 15 milyar doları aşacağını öngördü. Bu büyüme talebini karşılamak için yakıt istasyonu Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM), genel ekipman etkinliğini ve istasyon güvenliğini sağlamak için güvenilir, yüksek performanslı bileşenler tedarik etmelidir. Konuyla ilgili konuşan Emerson Hassas Akışkan Kontrolü Küresel Pazarlama Müdürü Rob Lindquist, “Bu uygulamalarda hidrojenin maruz kaldığı basınçlar göz önüne alındığında, ekipmanın her seferinde güvenli bir şekilde çalışması önem taşıyor. Bu nedenle, müşterilerimizin sıkıştırılmış hidrojen gazını etkin bir şekilde depolamasına ve hassas bir şekilde kontrol etmesine yardımcı olmak için özel bileşenler geliştirmeye kararlıyız” diyor.

H2 Valf Serisi’ndeki el valflerinin ve çift blok ile boşaltma valflerinin elle çalıştırılan, bakım gerektirmeyen tasarımı; bakım ve arıza süresini en aza indiriyor. Düşük çalışma torku ve ayar gerektirmeyen conta teknolojisi ile bu valfler, kompakt çözüm ve düşük satın alma maliyeti sağlıyor. H2 Valf Serisi, operatörler için riskleri güvenli bir şekilde en aza indirmek isteyen OEM’ler için çeşitli güvenlik özellikleri sunuyor. Her valfte, operatörlerin bakım ve kurulum sırasında valfin özelliklerine hızlı bir şekilde erişmelerini sağlayan uygun bir QR kodu yer alıyor. Ürün ayrıca bakım sırasında yüksek basınçlı sıvı veya gazın açığa çıkmamasını sağlıyor. Valfler, ISO 19880-3 hidrojen yakıt doldurma standardına da uygun. Bu yeni 103.4 MPa ürün hattı ile Emerson, hidrojen yakıt istasyonlarının güvenli ve hassas çalışmasında kapsamlı bir TESCOM çözümleri portföyü sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Yüksek karşı basınç için yeni Blockbody POSV

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pilot Kontrollü Emniyet Valfleri (POSV), sadece valf girişindeki basınca tepki verir ve karşı basınçtan etkilenmez. POSV’nin maksimum karşı basıncı, standart olarak ayarlanan basıncın %70’ini oluşturur. Ancak geri basınç daha yüksekse ne yapılması gerekir?

LESER’in, bir müşterisinin enjeksiyon sistemini güvenceye almak için 207 Bar-g’lik bir ayar basıncında, 200 Bar-g tasarım geri basıncıyla işlemi güvenlik altına alabilecek POSV’ye ihtiyacı vardı. API 526’dan 4 kat daha fazla bir düzeyi gösteren bu standardı LESER mühendisleri, yüksek çıkış basıncına dayanabilen blok gövde tasarımı ile çözdü. Bunun nedeni, standart döküm gövdelerin bu yüksek karşı basınçlar için tasarlanmamış olmasıdır. İlk defa üretilen vana gövdelerinin yönetmeliklere uygunluğu için LESER su test ortamında ilgili testler yapıldı.

LESER bu yaklaşımla POSV portföyünü genişletiyor ve farklı gereksinimler için daha esnek hale getiriyor.

Test ortamında pilot değiştirme valfi kombinasyonu

Değiştirme valfi kombinasyonunda POSV ile yedekli aşırı basınç korumasını etkinleştirmek için POSV, ‘Uzaktan Algılama’ seçeneği ile desteklenmelidir. POSV çok yüksek bir kapasiteye sahiptir, bu da besleme hattı ve değiştirme valfi üzerinden giriş basıncı kayıplarına yol açar. ‘Uzaktan Algılama’ seçeneği ile basınç düşürme, değiştirme valfinin girişinde yapılır. Bu sayede tersinir vanada meydana gelen basınç kaybı bypass edilmiş olur. LESER, Hamburg’daki kendi test ortamında bu kombinasyonlar için işlev, performans ve anahtarlamayı doğrulama testleri gerçekleştirdi.

Pilot kumandalı emniyet valfleri:

  • Tüm serilerde en yüksek kapasite
  • Basıncın hassas ayarlanması
  • Ayar basıncının %96’sına kadar çalışma basınçları
  • Ayar basıncının %70’ine kadar karşı basınçlar
  • Standart bileşen olarak entegre edilmiş geri kaçma önleyici
  • Entegre borulamanın, hasarı ve donmayı önlemesi
  • Ek yükleme sistemi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Neway, 96” Aktüatörlü Üçlü Ofset Kelebek Vana’yı piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sektörün talep ve gereksinimlerini karşılamak için eksiksiz bir valf çözümü sunan ve gelişmiş valf tesisi ile önde gelen üreticilerinden biri olan Neway, 88” sürgülü vana ve 56” tam kaynaklı küresel vananın ardından, şimdiye kadar ürettiği en büyük üçlü ofset kelebek vana olan 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek ile bir diğer devi piyasaya sürüyor.

Sıkı kalite kontrol süreciyle çift Yönlü GOST9544 kaçak oranı A testini geçen (test süresi boyunca görsel olarak tespit edilebilir sızıntı meydana gelmedi) 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek vana, Neway müşterileri tarafından da onaylandı. Sadece bu vana değil, siparişin tamamı tahrikli vanalardan meydana geliyor ve vana boyut aralığı 20 inç ila 96 inç arasında değişiyor. 

Neway Valve, büyük boy sürgülü vanalara yenilik getirdi

Güvenilir kalitede büyük boyutlu aktüatörlü vanalarda eksiksiz ürün portföyü sunan Neway, endüstriyel vanalar için komple çözümler sağlıyor. Denizaşırı petrol projelerinde 88 inç ve 72 inç gibi büyük boy sürgülü vana siparişleri alan Neway, bu siparişleri müşterilerine başarıyla teslim etti. Gelişmiş üretim yöntemi ve kalite kontrolü ile API598 testini geçen vanalarda, su ve gaz sızıntısı meydana gelmedi. Bu projeler Neway’ın, kullanıcıların olumlu olarak tanınmasını sağlayan ürün yeniliği ve kalite kontrolü üzerindeki gücünü gösteriyor.

Kaynak: www.newayvalve.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com