Connect with us

Aktüatör

SCHIEBEL aktüatörler zor şartlarda kusursuz performans sunuyor

Yayın Tarihi:

on

SCHIEBEL Aktüatör Türkiye Satış Direktörü Afşin Erkal’la bir röportaj gerçekleştirdik. Firmaları ve aktüatörler hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunan Afşin Bey’e teşekkür ediyor ve sizleri bu söyleşiyle baş başa bırakıyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Aktüatör ile tanışmam 2011 senesinde, yine aktüatör sektöründe faaliyet gösteren bir firmada çalışmaya başlamam ile oldu. Son 8 yıldır sadece aktüatör sektörüyle ilgileniyorum; bu alanda uzmanlık kazandım. 2013 yılında SCHIEBEL Antriebstechnik GmbH’in Türkiye ofisini açmasıyla burada görev aldım. Bu tarihten beri SCHIEBEL Türkiye ofisindeki faaliyetlere devam ediyorum.

SCHIEBEL Aktüatör Türkiye Satış Direktörü Afşin Erkal

Firmanız hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

SCHIEBEL, 1958 yılında Viyana’da kurulmuştur ve dünyanın en köklü aktüatör üreticileri arasındadır. Firmamızın aktüatörün yanı sıra insansız hava aracı üreten bir diğer ana kolu daha mevcut. Fakat Türkiye pazarında bu alanda faaliyeti yok şirketimizin.

SCHIEBEL’in 10’un üzerinde ülke ofisi mevcut. En son Amerika’da bir ülke ofisi tesis edildi. Amerika’dan önce Sırbistan ve Türkiye’de ülke ofisleri kuruldu. Amerika’da daha önce faaliyeti yoktu SCHIBEL’in ve orada, özellikle ex-proof ve patlayıcı sahalara yönelik güçlü bir yapılanmaya gidildi. Orada Emerson ile de bir ortaklığı mevcut firmamızın. Emerson Bettis RTS serisi aktüatörler SCHIEBEL’in Viyana fabrikasında üretiliyor ve EXXON ve Chevron gibi dünya devi firmaların tesislerinde kullanılıyor.

Bunun yanında 30’un üzerinde ülkede de distribütörlük ile temsil ediliyoruz.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Biz sadece elektrikli aktüatör üretiyoruz SCHIEBEL olarak. Elektrikli aktüatörlerimizle de farklı çözümler sunuyoruz kullanıcılarımıza. Eskiden pnömatik ön plandaydı. Pnömatik aktüatörler için gereken basınçlı hava; uzun bir hat çekmek, o hattı besleyip elektrik enerjisini ya da başka bir enerjiyi basınçlı kompresörlerle havalandırmak, havayı şekillendirmek ve o havanın nemden arındırılması gibi faktörlerden meydana geliyor. Bu, oldukça yüksek maliyetlere neden olan bir işlemdir.

Özellikle de ilk yatırım maliyeti çok yüksek olmaktadır. Elektrikli aktüatörlerdeyse böyle bir durum yok. İstenen metrajda kabloyla istenen çözümü sağlamak mümkün oluyor. Hatta bir çölün ortasında, bir güneş enerji paneliyle 24 voltluk aktüatörlerimizi çalıştırabilirsiniz. Bu bir avantaj sağlıyor elektrikli aktüatörlere. Bu sebeple de pnömatik ve hidrolik ürünler biraz geri planda kalmaya başladı.

Eskiden pnömatik ürünlerde hassasiyet çok yüksekti. Pnömatik ürünlerde, özellikle de vanalarda pnömatik aktüatörler tercih ediliyordu. Bunun da eski elektrikli aktüatörlere göre avantajları vardı; tepki süreleri, pozisyon hassasiyetleri gibi. 2000 yılından sonra elektrikli aktüatörler oldukça hassas bir hale geldi. Bizim ürünlerimiz de aktüatör çıkışında 10 binde 1 oranla hareket hassasiyeti verebiliyor. Bu, sektörde az rastlanan bir özelliktir. Bu suretle kontrol vanası üreticileri de elektrikli aktüatörleri tercih etmeye başladılar.

Özellikle elektrik santralleri ve buhar hatları gibi kontrolün gerektiği yerlerde pnömatik yerine elektrikli aktüatörler biraz daha ön plana çıktı. Hem fiyat avantajı sağlıyor elektrik aktüatörüler hem de kurulumun ve kullanım maliyeti düşük. Üstelik bakım da gerektirmiyor. Bizim aktüatörlerimiz bakım gerektirmez. Büyük tip aktüatörlerimize 10 yılda bir yağ bakımı yapmak yeterli olur. Onun dışında hiçbir şekilde müdahale edilmesine gerek yoktur.

Dijital göstergeli ürünlerimiz sahada daha çok yer buluyor artık. Bu ürünlerde dahili yol verici dediğimiz bir ekran grubu var; renkli ekranlar bunlar. Lokal kontrol ve menü ayarları için manyetik seviye hassasiyetli tuşları var. Her türlü arıza kodunu ve binde bir hassasiyetle pozisyonunu görebiliyorsunuz bu ekranlar sayesinde.

Bu, sektörün ihtiyacı olan bir üründür. Herhangi bir PLC ekranına ihtiyaç duymadan, harici kontrol panosuna gerek kalmadan aktüatörü direkt enerjiye takıp, istediğiniz gibi kontrol edebiliyorsunuz. Bu büyük bir imkân sağladı. Biz bunun bir adım daha ilerisine gittik ve frekans konverteri ile hız ayarlı aktüatörler geliştirdik. Bu teknoloji ile sektörde bir ilk olduk. Bu ürünümüz ile S9 modülasyonuna sahip motorlarımızın desteğiyle en üst seviye hareket ve pozisyon hassasiyetini elde ediyoruz.

Diğer markalarda aktüatörün hızı (RPM – dakikadaki devir sayısı) sabittir genelde. Kullanıcıya kaç saniyede açılmasını ve kapanmasını istediği sorulur ve buna göre hesaplamalar yapılır, RPM’ini çıkartıp müşteriye sabit devirli olarak teslim edilir. Bizim aktüatörlerimizin hızını 2.5 ile 72 RPM arasında geniş bir aralıkta ayarlayabiliyorsunuz. Hatta daha ileri gidiyoruz, logic controlden, DCS’ten belli prosesler için belli hızlar da atayabiliyorsunuz.

Örneğin acil bir durum var ve vananın kapatılması veya açılması gerekiyor, o anda 72 RPM ile aktüatörü son derece hızlı bir şekilde kapatabilir ya da açabilirsiniz. Hatta kelebek vanalar gibi, akış şartlarının vana açıklığına göre değişiklik gösterdiği ürünlerde bile başlangıç devri düşük, sonrasında daha hızlandırarak hızlı bir şekilde açmaya devam ettirebiliyorsunuz. Bu tarz çok çok detaylı kontroller yapmak mümkün, çünkü bizim aktüatörlerimizin yaptığı şey kontrol. Bunu da en iyi yapabilecek ürünler bizim ürünlerimiz.

Verimliliğin artırılması, Endüstri 4.0 ve SEVESO Direktifleri (SIL2-3 ihtiyaçları) gibi sebeplerle aktüatörler son yıllarda çok daha önemli hale geldi. Önem arttıkça bizim ürünlerimizde daha karmaşık hale geliyor. Aktüatör menülerini 2013 yılından sonra Türkçe yaptık ki teknisyenler ve mühendisler ürünlere daha rahat adapte olabilsinler. 2 farklı mod koyduk, görsel olarak aktüatörün menüsünü değiştirebiliyorsunuz ve uzaktan kontrolün her türlüsünü gerçekleştirebiliyorsunuz.

En önemlisi ise bluetoothla kontrol, o konuda da bir adım öne geçtik. Cep telefonundan, tabletten veya bilgisayardan ücretsiz yazılımla, aktüatörün bluetooth menzili oranında uzaktan kontrolünü sağlayıp, ayarlarını değiştirebiliyorsunuz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm üretiyorsunuz?

Ürünlerimiz çok geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Bunlara örnek olarak şu sektörleri sayabiliriz: Petrol-petrokimya ve LPG-doğalgaz sektörü, çimento sektrörü, su sektörü dediğimiz özellikle atık su tesisleri, içme suyu tesisleri, enerji sektörü üst başlığı ile nükleerden tutun tüm termik enerji santralleri.

Aktüratörlerimiz 1958’den beri Türkiye’de kullanılmaktadır ve ürünlerimizin dayanıklılığı, bakım gerektirmeyen (Maintanence-Free) yapısı bizleri bile şaşırtıyor doğrusunu isterseniz. En eski aktüatörlerimiz güç santrallerinde kullanılmaktadır. Ürünlerimiz o kadar sağlam ve güvenliler ki, bakım yapılmadığında bile sorunsuz çalışmaya devam ediyor. Ürünlerimiz, Siemens tarafından kurulan Seyit Ömer, Tunçbilek, Ambarlı ve Yeniköy termik santrallerinde uzun yıllardır kullanılıyor; üstelik en kritik noktalarda. Bu sebeple Türkiye ve hatta KKTC’de dahi ürünlerimiz termik santrallerin gözdesi konumundadır.

Aktüatörlerimiz oldukça zor şartlarda çalışmaya uygundur. Yüksek sıcaklıklı, titreşimli, kirli ve tozlu alanlarda çok iyi görev yapan ürünler üretiyoruz. Özellikle tercih edildiğimiz bir sektör var ki o da demir-çelik sektörüdür. Türkiye’de Kardemir, İsdemir ve Erdemir’de aktif olarak aktüatörlerimiz kullanılmaktadır. Özellikle İsdemir, zor şartlara uyumluluğu nedeniyle bizim aktüatörlerimizi tercih etmektedir.

SCHIEBEL’in dünyada değer bulan bir marka olmasıyla birlikte biz de Türkiye’de özel bir fiyatlandırmayla çalışıyoruz. 2019 yılında sektörde öne çıkan bir marka olmayı planlıyoruz ülke pazarında.

Seneler sonunda doğal olarak 1 numaralı sektörler olan petrol, doğalgaz ve kimya sektöründen önemli talepler alıyoruz. Özellikle tank taşıma sistemlerinde ve tank çiftliklerinde talepler çok yüksek miktarda. Bunun yanında gaz depolama sistemleri, rafineri ve petrokimya tesislerinde SEVESO protokolüyle birlikte güvenlik artırıcı tedbirler hayata geçiriliyor ve bizim aktüatörlerimiz, özellikle de SIL uygulamaları ile tercih ediliyor. SIL uygulamaları o kadar yaygınlaştı ki artık termik santrallerde yani riskin az olduğu yerlerde bile karşımıza çıkıyor. Nükleer aktüatörler de yapıyoruz. Bunun için sertifikasyonlarımız dahil her şeyimiz mevcut.

Aynı zamanda termik santrallerde, petrol ve doğalgaz sektörüne yönelik olarak SIL 3 özellikli aktüatör üretimi de yapıyoruz SCHIEBEL olarak. SIL 3 özelliğini tek bir aktüatörden sağlayabilen tek firmayız şu anda. Bunun için de elektro hidrolik aktüatörlerin yerine yay geri dönüşlü elektrik aktüatörlerimiz var. Bu yay geri dönüşlü aktüatörler, enerji kesilse bile, içerisinde depoladığı yay enerjisiyle vanayı ya da damperi, neyi açmak ya da kapamak istiyorsanız onu açıp kapayabiliyor.

Kullanıcıların ürün seçimi esnasında nelere dikkat etmesini tavsiye edersiniz?

Ürün seçim sürecinde müşterilerimize sunduğumuz bir seçim cetvelimiz var SCHIEBEL olarak. Malum, aktüatörler çok detaylı ve seçenekler ile dolu. Besleme gerilimi bizim için çok önemli bir kriterdir. Bu 24VDC’den başlar, 110-220VAC, 400VAC en sık kullanılan besleme gerilimleridir. Bu tarz çok farklı voltajlar, gerilimler seçilebilir. En fazla gerilimi destekleyen firma da biziz aktüatör sektöründe. Bunun dışında ex-proof olup olmadığı da çok önemli ya da oransal veya on off çalışma istenmesi. Oransallığı, biraz önce bahsettiğimiz binde 1 oranı hassasiyetine göre ayarlayabilen, IEC Normuna göre S9’a kadar çıkabilen aktüatörlerimiz var. Yani modülasyonun en üst seviyesinde ürünlerimiz var.

Diğer önemli kıstas istenilen haberleşme protokolüdür. 4-20mA, Modbus, Profibus, Hart, DeviceNet, Ethernet Powerlink vb. endüstri haberleşme protokollerini tam olarak destekliyor ürünlerimiz.

Teslim süreleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Standart olarak yaklaşık 8-10 haftadır bizim teslim süremiz. Ancak acil bir istekte, fabrikanın da yardımıyla bu süreyi kısaltabiliyoruz da. Ayrıca sektörde bizi öne çıkaran bir özellik de stok aktüatörlerimizin bulunmasıdır. Birçok acil talebi stok aktüatörler ile çözdük ve kritik tesisleri oluşabilecek zararlardan kurtardık.

Son olarak satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Fabrika ofisi olmanın getirdiği esneklik ile yedek parça stoğumuz ile çoğu müşterimize stoktan bekletmeden yardımcı olabiliyoruz. Stoğumuzda bulunmayan yedek parçaları yine fabrika stoğundan hızlıca ve en ekonomik şekilde tedarik edebiliyoruz.  Müşterimizden gelen taleplere göre bu hizmetleri veriyoruz. Aynı zamanda servis hizmetlerimiz ile de sektördeki çıtayı yükselttik. Türkiye’nin her yerine 48 saatte servis gönderebiliyoruz. Yetişmiş ve konusunda uzman ekibimiz ile teknik servis , süpervizörlük ve sahada montaj hizmetlerimizi aksatmadan yerine getiriyoruz.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Aktüatör

Lineer aktüatör ile döner aktüatör arasındaki fark nedir?

Yayın Tarihi:

on

Bob White

Kollmorgen

Genellikle, bu terimlerle ilgili tartışmada, aktüatör kelimesini ortaya atarız. Daha açık olmak gerekirse lineer bir aktüatör ile döner bir aktüatör arasındaki fark nedir?

Lineer aktüatörler özünde, bir şeyi düz bir çizgi boyunca, genellikle ileri geri hareket ettirir. Döner aktüatörler ise bir daire içinde belli bir derecede döndürür. Bu sınırlı sayıda veya sonsuz sayıda olabilir. Yani lineer aktüatör ileri geri, döner olanı ise daireseldir.

Kelimenin saf anlamıyla, basit bir motor bir döner aktüatör olarak kabul edilir. Temel bir servo motora akım uygulandığında motor döner. Bir motoru doğrudan bir yüke bağlarsanız, doğrudan tahrikli döner aktüatörü oluşturursunuz. Birçok döner aktüatör, dönme hızını azaltmak ve torku artırmak için mekanik kollar (avantaj) olarak kullanılan mekanizmalarla birleştirilir. Sonuç dönüşlü ise, bu tertibat hâlâ bir döner aktüatördür.

Diğer yandan, döner aktüatörler de dönme hareketini ileri geri hareket haline getiren mekanizmalara bağlanır ve bunlara da yine lineer aktüatörler denir.

Bahsettiğim bu mekanizmalar nelerdir?  Kayış ve kasnaklar, dişli kutuları, bilyalı ve kurşun vidalar, raf ve pinyonlar.  Bütün bu mekanizmalar, enerjiyi bir şekilde çeviren mekanik cihazlardır. Kayışlar ve kasnaklar, bir servo motorun döner hareketini lineer bir harekete (örneğin taşıma bandı) çevirmek için kullanılabilir.  Dişli kutuları genellikle bir döner hareketin hızını azaltarak torku artırırlar ama aynı zamanda lineer hareketi döner harekete çevirecek bir mekanizma ile birlikte de kullanılabilirler.  Bilyalı vidalar ve rulo vidalar tipik olarak bir servonun döner hareketini işleme merkezleri gibi hassas lineer harekete dönüştürmek için kullanılır.

Yüksek bant genişliğini başarmak için uyarıda bulunmak gerekirse, birden çok birimde hareketin dönüşümünün gerçekleştiği her seferde aktüatörün hızlıca tepki verme becerisini etkileyen bir uyumluluk elemanı ortaya çıkar. Bu nedenle, doğrudan tahrik döner motor veya doğrudan lineer motor çözümü gibi mümkün olduğunca yüke yaklaşmak, genellikle en yüksek bant genişliği sistemini sağlar.

Devamını Oku

Aktüatör

AUMA değişken hızlı çok turlu aktüatörler, SAV / SARV AC01.2

Yayın Tarihi:

on

Alman elektrikli aktüatör üreticisi AUMA Riester GmbH, SA/SAR model çok turlu aktüatör serisine, frekans konvertörlü ACV01.2 aktüatör kontrol ünitesi ile kombine edilen SAV/SARV model değişken hızlı çok turlu aktüatör serisini ekleyerek güçlendirdi.  AUMA, bu yeni seri ürünleri ile geniş bir hız kontrol oranı sunarak, aynı anda hem vana pozisyonunun hassas olarak ayarlanmasına, hem de hızlı açma-kapamanın yapılabilmesine olanak tanıyor.

Oransal kontrolde çalışırken, vana konumu ayar noktasına yaklaştıkça aktüatör hızı kademeli olarak azaltılarak konumlandırma hassasiyetinde önemli bir artış elde ediliyor. Aç-kapa çalışmada ise, her bir çalışma yönünde ayrı olarak programlanabilen hız seçenekleri ile kavitasyon ve basınç dalgalanmaları en aza indirilerek hızlı açma-kapama süresi sağlanıyor. Değişken hız teknolojisi ile yumuşak kalkış ve yumuşak durma sayesinde aktüatörün pürüzsüz çalışması sağlanarak vanaya gelen ekstra mekanik yüklerin önüne geçiliyor.

Aktüatör hızı, ilave kontrol değişkenleri veya algoritmaları ile de harici olarak kontrol edilebiliyor. İki aktüatörün senkronize çalışması gereken durumlarda, aktüatörler tam uyum ile çalışabiliyor.

Yeni değişken hızlı aktüatör serisi, 30 Nm’den 1.000 Nm tork değerine kadar 3 farklı hız aralığında (6-60 rpm, 12-120 rpm ve 24-240 rpm) tercih edilebiliyor.  Daha detaylı bilgi için AUMA Endüstri Kontrol Sistemleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Aktüatör

Elektrikli aktüatör sektöründe Alman standartı: AUMA

Yayın Tarihi:

on

AUMA Riester GmbH firmasının Türkiye iştiraki AUMA Endüstri Kontrol Sistemleri’nin genel müdür yardımcısı Hakan Ilıcak’la ISK Sodex 2018’de bir söyleşi gerçekleştirdik. Yoğun atmosferde bizlere vakit ayıran Hakan Bey’e teşekkür ediyor ve sizleri bu söyleşiyle baş başa bırakıyoruz.

AUMA Endüstri Kontrol Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Hakan Ilıcak

Sizi ve firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?

AUMA Endüstri olarak Alman elektrikli aktüatör üreticisi AUMA Riester GmbH firmasının Türkiye iştirakiyiz. 1964 yılında kurulan AUMA, 1996’dan beri Türkiye’de temsil ediliyor. 2012 yılında da AUMA Türkiye olarak kuruluşu tamamladık. Türkiye’de özellikle su ve enerji sektörlerinde lider bir kuruluşuz. AUMA’nın dünya genelinde 2400 çalışanı var. Üretim, ağırlıklı olarak Almanya’daki 5 fabrikada yapılıyor. Bunun dışında ABD, Hindistan ve Çin’de lokal pazara yönelik olarak çalışan fabrikaları mevcut. Türkiye’nin de arasında olduğu 20 ülkede AUMA iştirakleri var. Bunun dışında 21 ülkede de distribütör ağı üzerinden satış ve servis hizmeti veriliyor. Bu bağlamda AUMA dünyanın farklı bölgelerine ürün ve hizmet veren global bir firma.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler nelerdir?

AUMA, özellikle elektrikli aktüatör konusunda uzmanlaşmayı seçmiş bir firma. Yani AUMA’da pnömatik ve hidrolik tipteki aktüatörlerin üretimi yok. Sadece elektrikli aktüatörlerde uzmanlaşmayı seçerek, sektörün en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Elektrikli aktüatörlerin yanı sıra, vanaların kumanda edilmesinde aktüatörün ayrılmaz parçası olan dişli kutusu da ürün grubumuzda yer almakta. Dişli kutularında 675.000 Nm gibi çok ciddi bir tork değerine ulaşan bir üretim yelpazesi mevcut. AUMA olarak 1 inç’den, 4 metrenin üzerindeki çaplara kadar farklı tork değerine sahip vanaları kumanda edebilecek ekipmanları üretiyoruz.

Bizim Türkiye’de sattığımız elektrikli aktüatörlerin tamamı Almanya’da üretiliyor. Uluslararası projeler kapsamında farklı ülkelerden vana üreticileri aracılığıyla bizim satışımızın neredeyse iki katı oranında AUMA ürünü de Türkiye’ye geliyor. Bunun sonucu olarak da çeşitli bakım, onarım ve servis hizmetleri gerekiyor. Bütün bu ürünlerle ilgili servis ve yedek parça temini hizmetini biz veriyoruz. Şirketimizin ana merkezi ve servis grubumuz Ankara’da. Ayrıca İstanbul’da da satış ofisimiz var.  Ankara merkezimizde ciddi bir ürün ve yedek parça stoğumuz var. Elektrikli aktüatör sektöründe genelde sipariş üzerine üretim yapılıyor. Bunun getirdiği birtakım dezavantajlar var. Rakiplerimiz için de benzer bir durum söz konusu. Almanya ile Türkiye arasındaki gelişmiş lojistik sisteminin getirdiği avantaj ile en iyi teslim süresini temin eden üreticiyiz diyebilirim. Sipariş girişi yapılan bir ürün yaklaşık 6 haftada Almanya’da üretiliyor, nakliye ve gümrükleme işlemleriyle birlikte 7 ila 8 haftada müşteriye teslim ediyoruz. Bu, aslında sektör için iyi bir teslim süresi. Fakat bu bile bazen müşterilere uzun geliyor. Özellikle su sektöründe müteahhitler finansman açısından bakarak alımı son anda yapmak istiyorlar. Dolayısıyla bizim teslim sürelerimiz müşteri için kritik bir hâl alıyor. Bu soruna çözüm getirebilmek için 2016 yılında stok çalışması yapmaya başladık. 200’ün üzerinde aktüatörü stoklarımızda bulunduruyoruz. Bu şekilde stoktan, hızlı cevap vermeye başladık. Bu da müşterilerimiz için büyük avantaj sağladı.

Ağırlıklı olarak çözüm ürettiğiniz sektörler hangileridir?

Aktüatörün kullanıldığı bütün sektörlerle çalışıyoruz. Bizim yapılanmamızda dört ana sektör ayrımı var; Su ve Atık Su, Enerji, Endüstriyel Tesisler ile Petrol ve Gaz sektörleri. AUMA grubunda iki marka daha var: SIPOS ve DREHMO. SIPOS, AUMA’nın Siemens’ten satın aldığı markamız. Frekans konvertörlü, değişken hızlı oldukça özel bir ürün. Farklı hızlarda çalışabilen ve sektördeki diğer firmaların ürünlerinden çok daha farklı bir ürün bu. DREHMO ise daha önce AEG grubuna ait olan ürün. Bu iki ürün de ağırlıklı olarak enerji sektöründe kullanılıyor.

Türkiye’de su sektöründe lideriz. Su sektöründeki birçok tesiste “aktüatör” sözcüğü bilinmez, AUMA’lı vana ya da AUMA’sız vana olarak bilinir. Bu bizi gururlandırıyor.

Enerji sektöründe de proje ve yatırım yapan uluslararası büyük firmaların AUMA’yı tercih etmeleri nedeniyle yine sektörde lider bir markayız. Petrol sektöründe de payımızı artırmaya çalışıyoruz. AUMA, petrol ve gaz sektörüne girişte geç kalmış, exproof ürünlerin üretimine rakiplerine göre daha geç başlamış. Ama karşılaştırdığımızda yine en yeni teknoloji ürünler, müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan en özel çözümler AUMA’da. AUMA’nın genel dizayn prensibi modüler dizayna dayanıyor ve müşterinin rahat kullanımı, bakım-onarımının rahat yapılması göz önüne alınarak ürün geliştiriliyor. Bu da son kullanıcılar tarafından tercih edilme sebebi oluyor.

Satış ve satış sonrası hizmetlerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Ekibimiz Ankara’dan tüm Türkiye’ye hizmet sunuyor. AUMA Türkiye kurulduktan sonra biz ciddi bir yedek parça stoğu yapmaya başladık. Daha önce Almanya’dan parçaların gelmesini bekliyorduk. Bu da iki ila dört haftalık süreçler alıyordu. Özellikle büyük tesislerdeki kritik noktalarda müşterinin dakika beklemeye tahammülü olmuyor. Stoklu çalışma prensibiyle bu konuda yaşanabilecek sıkıntıları aşmış olduk. Şu an servis bölümünde altı çalışanımız var. Yakın zamanda İstanbul’daki satış ofisimize bir servis ayağı eklemeyi planlıyoruz. Bu sayede İstanbul ve çevresine daha hızlı servis hizmeti sunmayı planlıyoruz. Ancak şu an için de servis hızımızla ilgili herhangi bir şikâyet almıyoruz doğrusu.

ISK Sodex 2018’i nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de su sektörüne yönelik en kapsamlı fuar ISK Sodex. Katılımın da en yüksek olduğu fuar aynı zamanda. Konular da çok çeşitli ve farklı sektörlerden gelen isimleri buluşturan bir fuar. Bizim ana müşterilerimiz vana üreticileri ve hemen tamamı burada yer alıyor. Biz ISK Sodex 2018’de aktif katılımımızın yanı sıra aslında pasif katılımcıyız da. Çünkü bizim standımız dışında burada 6-7 stantta ürünümüz sergileniyor. Vana üreticilerinin hemen hemen tamamında bir ürünümüz var. İlk gün biraz sakin geçtikten sonra kalan günlerde daha yoğun bir fuar oldu. Bu sene iki yeni ürünümüzü sergiliyoruz. Bir de yeni bir akıllı telefon uygulamamız var, ziyaretçilere bunları tanıtıyoruz. Yeni ürünlerden bir tanesi frekans konvertörlü değişken hızlı SAV/SARV serisi aktüatör. Standart sabit hızlı aktüatörlerimizden farklı olarak yeni ürünümüz belirli bir aralık içerisinde kademesiz olarak hız değiştirme imkânı sunuyor. Bu da projelerde vanalara gelen mekanik yükleri ya da hatlarda oluşan darbe etkilerini gidermeye yönelik çözümler sağlıyor.

Diğer yeni ürünümüz olarak sürekli su altında çalışabilir aktüatörümüzü sergiledik bu fuarda. Bunlara ek olarak AUMA’nın uzun yıllardır kullanılan Android ve IOS tabanlı akıllı telefon uygulaması vardı, “AUMA Support”. Ücretsiz olarak indirilebilen bu uygulama ile sahadaki aktüatörün etiketindeki QR kodun okutulması suretiyle o aktüatöre ait bütün elektrik şemalarına, teknik dokümanlara ve Türkçe de dahil farklı dillerde kullanım kılavuzlarına ulaşımı sağlıyor. Bu sene de “AUMA Assistant” diye yeni bir uygulamamız çıktı. Bu da aktüatöre bluetooth üzerinden bağlanıp parametrelerini değiştirebilmeyi, indirip geri yüklemeyi sağlıyor. Uzaktan kumandalı aktüatörler mevcut piyasada. AUMA özellikle kumanda kullanımını tercih etmiyordu. Bu uygulama kumandanın işlevini kumandaya gerek kalmadan cebimizdeki akıllı telefon ile yerine getirmiş oluyor.

Sektörün ve firmanızın Endüstri 4.0 kapsamındaki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

AUMA, Alman bir firma olarak Endüstri 4.0 konusunda oldukça etkin bir şekilde çalışıyor. Bunu Almanya’daki ana fabrikamıza yaptığımız her ziyarette üretimdeki robot sayısının artışı ile daha iyi görüyoruz. AUMA Endüstri 4.0 kapsamındaki yatırımları ile maliyetlerini düşürerek ve üretim esnekliğini artırarak uluslararası pazardaki rekabeti lehine çevirmeye çalışıyor.

Eklemek istediğiniz bir şey mı?

Pompa ve Vana Sistemleri Dergisi olarak sektöre katkılarınız ve derginizde bize yer verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler