Connect with us

Aktüatör

Kimya sektörü için SIL3 sertifikalı Tork Pnömatik Aktüatörleri

Yayın Tarihi:

on

Kimya sektöründeki üretim tesislerinde kullanılacak ürünlerin seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. SIL3 belgeli ürünler özellikle kimya sektörü gibi emniyet gerektiren uygulamalarda tercih ediliyor.

TORK ürünleri, SIL 3 belgesiyle emniyet gerektiren kimya sektörü uygulamalarında da güvenle kullanılıyor. TORK pnömatik aktüatörler SIL3 belgesi sayesinde seveso kapsamına giren tesislerde kullanılabiliyor.

SIL sadece tek bir ürünü kapsayan yapı değil, komple sistemin hata yapma olasılığının elde edilmesini sağlayan bir yapı. Risk içeren tüm komponentlerin kendi özelinde hata yapma olasılıklarını bildirmesinden dolayı emniyet gerektiren uygulamalarda SIL3 sertifikalı TORK ürünleri tercih ediliyor.

-30 derece ile +90 derece arasında çalışıyor

Uzun süren test aşamasında -40 derece ile +90 derece arasında değişen sıcaklık aralığında denetleyici kurumun verdiği senaryoya göre ürünlerin çalışması sonucunda TORK pnömatik aktüatörleri SIL3 belgesini almıştır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Aktüatör

Anahtar aktüatör serisi yeni nesil anahtarlama sağlıyor

Yayın Tarihi:

on

2019 yılında kompakt combi aktüatör serisinin başarıyla piyasaya sürülmesinin ardından ABB, piyasadaki en geniş ürün serisini sunmak için portföyünü yeni Standart ve Profesyonel sürümleriyle daha da genişletti. Hem konut hem de ticari uygulamalarda daha fazla konfor ve çok yönlülük için yeni nesil anahtarlama sunma vizyonuna dayanarak ABB, KNX Anahtar Aktüatör portföyünü Standart ve Profesyonel serilerinde yaptığı güncellemelerle geliştirdi.

ABB’nin Akıllı Binalar Genel Müdürü Oliver Iltisberger şöyle dedi: “Temel önceliğimiz teknoloji çözümlerimizin müşterilerimizin işini kolaylaştırmasını sağlamak. Kullanıcı dostu olmaları gerekiyor, ancak daha da önemlisi, Smart Cities’ Mission to Zero girişimimize devam ederken enerji kullanımını da optimize etmeleri gerekiyor. Bu nedenle ürün serimizi, kapladığı alanın önemli olduğu konut kurulumları için Combi’den, piyasadaki en kapsamlı seçeneği sunmak için en son Standart ve Profesyonel sürümlerimize kadar üç farklı seçenek sunacak şekilde genişlettik.”

Yeni ABB i-bus® KNX Standart Anahtar Aktüatör serisi, günümüzün ticari projelerinde tüm standart anahtarlama gereksinimlerini karşılamak için en büyük ve evrensel olarak en çok kullanılan bileşen seçeneklerini sunuyor.

Müşteriler 2 ile 12 farklı çıkışlara kadar sahip geniş bir cihaz serisi ile, artık dağıtım panosundaki maliyetlerden daha fazla tasarruf sağlayan ve uygulamaları için mükemmel bir anahtar aktüatörüne sahip.

Bu 12 cihaz, modern binalarda kullanım için ideal ve tüm çıktılar için şablon sayfalar ve merkezi işlevler ile düşük maliyetli ve zamandan tasarruf sağlayan devreye alma özelliği sunuyor. Vida başlı terminaller kurulumu kolaylaştırıyor ve DIN-Rail montajı ve demontajı için hiçbir alete gerek yok. 

ABB i-bus®KNX Profesyonel Anahtar Aktüatörleri, yüksek anahtarlama kapasitesine ve geliştirilmiş enerji yönetimi işlevselliğine sahip cihazlar sunuyor ve ileri teknoloji uygulamalarda kullanım için ideal. Büyük ticari projeler için uygun olan seri, 20 A C-Load’a kadar yüksek ve kapasitif yüklerin güvenilir bir şekilde anahtarlanması için tasarlanmış sekiz anahtar aktüatörü içeriyor. 

ABB’nin müşterilerin enerji kullanımını optimize etmesine yardımcı olma taahhüdünü güçlendiren Profesyonel ürün yelpazesi, ölçüm, izleme, sayaç ve yönetim için dört gelişmiş yük ve tüketim kontrol fonksiyonuna sahip. Bu, enerji tüketimi ve en düşük seviyede kullanılabilirlik konusunda tam şeffaflık sağlıyor, böylece akışlar kullanılabilirlik, işlev veya konforda herhangi bir kayıp olmadan kontrol edilebiliyor.

Profesyonel anahtar aktüatörleri parametrelendirildiğinde kullanıcılar enerjiyi en verimli şekilde kullandıklarından emin olmak için farklı ayarları veya düzenleri programlayabiliyor. Örneğin, ışıklar gereksiz enerji kullanımını azaltmak ve nihayetinde daha yüksek tarifelerden kaçınmak için cihazlar gerekmediğinde kapatılabilir. Alternatif olarak kullanıcılar, şebekeden çekilen enerji miktarını azaltmak için akü tabanlı güç kullanırken belirli yükleri kapatabilir.

“Sürekli olarak, son kullanıcı deneyiminden ödün vermeden müşterilerin konforu ve çok yönlülüğü artırmalarına yardımcı olacak yollar arıyoruz. Anahtar aktüatörleri serimize yapılan bu son eklemelerle, artık her tür bina için tasarlanmış bir çözüm ile piyasadaki en geniş portföyü sunuyoruz. Daha da önemlisi, müşterilere binaların yalnızca gereken zamanda ve yerde enerji kullanmasını sağlamak için ihtiyaç duydukları araçları sağlıyoruz” diye ekledi Oliver Iltisberger. 

Devamını Oku

Aktüatör

Çok yollu vanalar için yüksek hassasiyetli Auma aktüatör çözümü

Yayın Tarihi:

on

Alman elektrikli aktüatör üreticisi AUMA’nın yeni değişken devirli SAV(Ex) ürün serisi, çok yollu vana uygulamaları için yüksek hız ile yüksek hassasiyeti birleştirerek en zorlu şartlara uygun çözümler sağlamaktadır.

Çok yollu vanalar, petrol ve gaz endüstrisinde çok sayıda kuyu için numune alma sistemlerinde kullanılmakta, her bir kuyudan gelen akışkan, operatörün mevcut üretimi ayrıntılı olarak izleyebilmesine olanak sağlayan tek bir örnekleme sistemine kolayca yönlendirilebilmektedir. 

AUMA SAV(Ex) modeli, AC kontrol ünitesindeki dahili frekans konvertörü ile aktüatörün hızı ayarlanabilmekte, kısa çalışma süreleri ve yüksek konumlandırma hassasiyetiyle birlikte 16 port’a kadar çok yollu vanaları destekleyebilmektedir. 

Hızlı anahtarlama ve konumlandırma için, aktüatör motoru operasyonun çoğunda yüksek hızda çalışmaktadır. Operasyon esnasında vana tapası hedef port konumuna ulaşmadan hemen önce hızı azaltarak taşma neredeyse tamamen ortadan kaldırılmakta, son derece hassas konumlandırma sağlanmaktadır. 

İki farklı hareketin koordine edilmesi gereken uygulamalarda ise AUMA’nın akıllı ve basit çözümü ile, DCS’de iki aktüatör tek bir aktüatör olarak görünen bir master-slave konfigürasyonunda kullanılabilmektedir. Akıllı aktüatör kontrolleri ile tüm hareket sırasını ve güvenlik kilidini takip ederek güvenli ve uygun bir çözüm sağlanabilmektedir.

AUMA ayrıca sistemin ihtiyaçlarına uygun olarak birçok farklı iletişim protokollerini (Profibus DP, Profinet, Modbus RTU, Modbus TCP/IP, HART, Foundation Fieldbus …) desteklemektedir.

Devamını Oku

Aktüatör

Ava Proses Teknolojileri’nden otomasyon sistemleri için aktüatör çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Akış ve proses ekipmanları tedarikinde 25 yıllık tecrübesiyle öne çıkan Ava Proses Teknolojileri, pnömatik ve elektrikli aktüatörler ile otomasyon alanında çözümler sunmaktadır.

Ava Proses Teknolojileri Genel Müdürü Ahmet Yemekpişiren’den firmalarıyla ilgili bilgiler aldık. AVA Proses’i ve ürün gruplarını kısaca anlatmasını rica ettiğimiz Ahmet Bey, şu bilgileri verdi: “Firmamız AVA Proses Teknolojileri, akış ve proses ekipmanları konusunda, özellikle de vanalar ve vana otomasyon grupları ile ilgili faaliyet gösteren bir firmadır.
Ürün gamımızda; kelebek vanalar, bıçaklı sürgülü vanalar, küresel vanalar, pinç vanalar, çekvalfler, patlaç valfler, pnomatik ve elektrik aktüatörler, sviç kutuları, oransal pozisyoner, pnomatik yön valfleri vs. bulunmaktadır.”

Firmalarının ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözümler sunduğunu sorduğumuzda ise Ahmet Bey, şunları söyledi: “Ağırlıklı olarak; madencilik, kimya, petrokimya, otomotiv, gıda, demir çelik ve enerji santralleri sektörleri ile çalışmakta ve çözümler sunmaktayız.”

Otomasyon ürün grubu altında yer alan aktüatörlerle ilgili ayrıntılı bilgi vermesini rica ettiğimizde ise Ahmet Yemekpişiren, şunları söyledi: “Aktüatörler; bir vanayı açmak/kapatmak için kullanılan bir operatör mekanizmasıdır. Vanaların üzerine monte edilir. Elektrik, hava veya hidrolik yardımı ile vanayı kontrol etmemizi sağlar. Özellikle sanayide en çok kullanılan tipi pnömatik (basınçlı hava ile çalışan) aktüatörlerdir. Diyafram ve Piston-Silindir tip olmak üzere 2 ana çeşidi vardır. Uygulamaların çoğunda hafif ve dayanıklı yapılarından dolayı pnömatik aktüatörler tercih edilir. Maliyet açısından etkin ve güvenilir olmaları, patlayıcı ortamlarda kullanılabilmeleri ve acil durumda kapama aktüatörü (Fail-safe) olarak kullanılabilmeleri avantajlarıdır.”

Aktüatörler sanayide otomasyon ile üretim yapan tüm tesislerde sıklıkla kullanıldığını belirten AVA Proses Genel Müdürü Ahmet Yemekpişiren, aktüatör seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkinse şunları söyledi: “Aktüatör seçiminde dikkat edilmesi gerekenler; aktüatörünüzün tipine (elektrik, pnömatik veya hidrolik) doğru karar verilmesi, kullanacağınız vananın tork değerine uygun aktüatör seçilmesi, eğer pnömatik bir aktüatör kullanılacak ise besleme havanızın 4 ile 8 bar arasında olması, kullanılacağı ortam sıcaklığına dikkat edilmesi, düşük hava tüketimine sahip olmasıdır.”

Son olarak aktüatörlerin sağlıklı ve uzun ömürlü bir şekilde kullanılması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini sorduğumuz Ahmet Bey, bu konuda da şu değerlendirmeleri yaptı: “Pnömatik bir aktüatör daha uzun ve sağlıklı olarak kullanmak için; aktüatörün açma kapama yapmasını sağlayan basınçlı havanızın temiz ve neminin alınmış olması gerekir. Aksi takdirde aktüatörünüzün ömrü kısalacaktır.” 

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com