Connect with us

Nedir?

SCADA sistemi nedir?

Yayın Tarihi:

on

Supervisory Control and Data Acquisition kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan SCADA teriminin Türkçe karşılığı “Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama”dır. Endüstriyel tesislerdeki faaliyetlerin bilgisayarlarla takip ve kontrol edilebilmesine olanak sunan SCADA sistemleri, temel olarak bir yazılım türüdür.

SCADA sistemleri üç ana bölümden oluşur:

 • Uzak terminal birimi (RTU)
 • İletişim sistemi
 • Kontrol merkezi sistemi

SCADA sistemleri temel olarak bir endüstriyel tesisteki tüm üretim aşamalarının tek merkezden izlenmesi, denetlenmesi, veri toplanması, raporlama yapılması ve ünitelerin kontrol edilmesine olanak sunar. Bu sebeple endüstriyel alanda geniş bir kullanım alanına sahiptir.

SCADA sistemlerinin kullanım alanları

SCADA sistemleri hangi avantajları sunuyor?

SCADA sistemleri için başlangıç maliyetleri bir miktar yüksek görünmekle birlikte, sağladığı pek çok fayda ve kısa sürede kendisini amorti etmesi sayesinde son derece isabetli yatırım kalemleri arasında görülmektedir. Genel olarak SCADA sistemleri sayesinde endüstriyel tesislerdeki üretim süreçlerinin anlık olarak takip edilebilmesi, zaman ve iş gücü anlamında ciddi faydalar sunmaktadır. Üretim verilerinin anlık olarak takip edilmesi ve kayıt altına alınması da işletme için gerek anlık gerek uzun vadede son derece önemli bir parametre olarak öne çıkmaktadır. Bunun yanından anlık müdahaleye imkân sunmasının yanından belirli durumlarda arıza öncesi tespit yapılabilmesine de olanak sağlayan SCADA sistemleri, endüstriyel tesisler için pek çok avantajı beraberinde getirmektedir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Nedir?

Sensör nedir?

Yayın Tarihi:

on

Teknolojik gelişme ve dijitalleşme ile hayatımızda daha da fazla kullanılan cihazlardan biri de sensör oldu. Robotik ve otomasyon sistemlerinin en önemli bileşenlerinden olan bu cihazlar, fiziki platformlardan gelen girdileri kısa süre içinde güvenli bir şekilde algılayan ve yanıt ileten aygıtlardır.

Sensörler, elektronik sistemlerde son derece önemli bir işleve sahiptir. Sensörler temel olarak fiziki değişiklikleri algılayarak bir çıktıya dönüştüren cihazlardır. Fiziki değişimleri fark edip çok hızlı bir biçimde elektriksel sinyale dönüştürebilen bu cihazların ilettiği sinyaller, mikroişlemciler vasıtasıyla kontrol edilir. Sensörler, bu özellikleriyle pek çok farklı alanda kullanılır .

Analog ve dijital sensörler

Sensörler, dijital ya da analog olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Esasında cihazların uygulama alanlarına ya da çalışma platformlarına göre değişiklik göstermektedir. Dijital sinyal denen olgu genel olarak zamana göre değişkenlik göstermez. Değerleri ise 1 ile 0’dan oluşmaktadır. 

Analog sinyal olarak bilinen sinyal çıkışlarında ise değişiklik ile zaman arasında bir paralellik mevcuttur. Analog sinyalleri dönüştürücüler sayesinde dijitale çevirmek mümkündür. Otomasyon sistemlerinde aktif şekilde kullanılmakta olan sensörlere, endüstriyel sensör adı verilmektedir. Bu alanlarda görece daha dayanıklı sensörler tercih edilmektedir. Endüstriyel sensörler, aşırı sıcak ya da soğuk veya tozlu ortamlarda işlev görebilmektedir

Sensörleri seçerken nelere dikkat edilmeli?

Sensör seçiminde çeşitli detaylara özel olarak dikkat etmek gerekir. Her şeyde önce sensörün kullanım alanını doğru bir şekilde belirlemek önemlidir. Bir diğer nokta ise hassasiyet ölçüsüdür. Kullanım alanına bağlı olarak en doğru hassasiyete sahip sensör tercih edilmelidir. Sensör seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şunlardır:

 • Ölçüm aralığı
 • Maliyet
 • Nem ölçümü
 • pH ölçümü
 • Sensör tepki süresi

Sensör çeşitleri

Sensörler, besleme gerilimine göre ya da ölçüm sistemine göre sınıflandırılır. Besleme gerilimine göre olan sensörler; pasif algılayıcılar ve aktif algılayıcılar olarak iki grup altında toplanabilir. Ölçüm sistemlerine göre ayrılan sensörler ise ses sensörleri, hareket sensörleri, basınç sensörleri ya da manyetik sensörler gibi farklı sınıflara ayrılırlar.

Devamını Oku

Nedir?

Peristaltik pompa nedir?

Yayın Tarihi:

on

Peristaltik pompa pek çok farklı sıvının transferinde kullanılabilen pompa çeşitlerine verilen isimdir. Aşınmaya dirençli esnek hortumlara sahip olan peristaltik pompa modelleri, hortum ve tubing pompalar olarak ikiye ayrılır.

Peristaltik pompa nasıl çalışır?

Kimyasal dozaj pompası olarak da bilinen peristaltik pompaların çalışma prensibi akışkanın sıkıştırmak suretiyle hareket ettirmeye dayanır. Bir rotor yardımıyla sıkıştırılan bir boru ya da hortumun içine pompalanan sıvıya uygulanan kuvvet, harekete kaynaklık eder. Bu pompa türleri özellikle aşındırıcı sıvıların transferinde kullanılmaktadır. Peristaltik pompalarda valf veya conta bulunmaz. Bu durum bakım masrafını da azaltan bir etken yaratmaktadır. Bu pompa çeşidinin sterilize edilmesi de oldukça kolaydır. Peristaltik pompaları meydana getiren ana bileşenler hortum ve rotordur. Rotor, pompanın ortasında bulunur ve dairesel bir dönüş hareketi yapar. Rotora bağlı olan silindirlerse bu hareketin sonucu olarak, sızdırmaz ve aşınmaya dayanıklı hortumları sıkıştırır ve akışkanın çıkışa doğru hareket etmesini sağlar.

Peristaltik pompalar hangi alanlarda kullanılır?

Peristaltik pompalar şu sektörlerde sıklıkla tercih edilmektedir:

 • Gıda işleme
 • Kimyasal ölçüm
 • Klorlama ve dozajlama
 • İlaç sanayii
 • Madencilik
 • Kâğıt ve ambalaj imalatı
Devamını Oku

Nedir?

Kompresör nedir?

Yayın Tarihi:

on

Atmosferde bulunan hava veya gazları sıkıştırarak basıncını artıran motorlu sistemlere kompresör denmektedir.

Pnömatik uygulamalarının temel bileşenlerinden olan kompresörlerin ilk kullanımı yüzyıllar öncesine dayanır. Temel olarak sisteme giren havanın basıncının artırılması prensibine dayanan bir çalışma tarzı vardır.  Mekanik enerjiyi pnömatik enerjiye dönüştüren sistemlerdir. Elektrik motorundan elde edilen enerjiyi kullanarak atmosferden aldığı hava veya gazı tüplerde sıkıştıran kompresörler, bu havayı kullanıma alanına uygun olarak tahliye ederler. Bununla birlikte iş makineleri ya da motorlu araçlarda kullanılan kompresörler dizel motorlarla da çalışıyor olabilir. Motordan alınan güçle kompresör içinde negatif basınç (vakum) ortaya çıkar. Emilen hava sistemde hapsedilir ve sıkıştırılır. Sıkıştırmanın oranı basınç oranını da belirler. 

Kompresör çeşitleri nelerdir?

Temel olarak kompresörler şu başlıklar altında sınıflandırılabilir:

 • Pistonlu kompresörler
 • Vidalı kompresörler
 • Hidrolik kompresörler
 • Gaz ve buhar kompresörleri

 

Kompresörler, petrokimyadan dokuma tezgâhlarına, metal sanayiinden otomotive kadar pek çok sektör ve uygulamada kullanılmaktadır. Mekanik hareketlerin olduğu her alanda kompresörlerin kullanımı mümkündür. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir kullanım için kompresörlerde düzenli bakım oldukça önemlidir. 

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com