Connect with us

Nedir?

SCADA sistemi nedir?

Yayın Tarihi:

on

Supervisory Control and Data Acquisition kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan SCADA teriminin Türkçe karşılığı “Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama”dır. Endüstriyel tesislerdeki faaliyetlerin bilgisayarlarla takip ve kontrol edilebilmesine olanak sunan SCADA sistemleri, temel olarak bir yazılım türüdür.

SCADA sistemleri üç ana bölümden oluşur:

 • Uzak terminal birimi (RTU)
 • İletişim sistemi
 • Kontrol merkezi sistemi

SCADA sistemleri temel olarak bir endüstriyel tesisteki tüm üretim aşamalarının tek merkezden izlenmesi, denetlenmesi, veri toplanması, raporlama yapılması ve ünitelerin kontrol edilmesine olanak sunar. Bu sebeple endüstriyel alanda geniş bir kullanım alanına sahiptir.

SCADA sistemlerinin kullanım alanları

SCADA sistemleri hangi avantajları sunuyor?

SCADA sistemleri için başlangıç maliyetleri bir miktar yüksek görünmekle birlikte, sağladığı pek çok fayda ve kısa sürede kendisini amorti etmesi sayesinde son derece isabetli yatırım kalemleri arasında görülmektedir. Genel olarak SCADA sistemleri sayesinde endüstriyel tesislerdeki üretim süreçlerinin anlık olarak takip edilebilmesi, zaman ve iş gücü anlamında ciddi faydalar sunmaktadır. Üretim verilerinin anlık olarak takip edilmesi ve kayıt altına alınması da işletme için gerek anlık gerek uzun vadede son derece önemli bir parametre olarak öne çıkmaktadır. Bunun yanından anlık müdahaleye imkân sunmasının yanından belirli durumlarda arıza öncesi tespit yapılabilmesine de olanak sağlayan SCADA sistemleri, endüstriyel tesisler için pek çok avantajı beraberinde getirmektedir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Nedir?

Yalın üretim nedir?

Yayın Tarihi:

on

Yalın üretim kavramı genel manada süreçlerde fazla unsurların mümkün olduğunca azaltıldığı ve yalınlaşmanın sağlandığı, israfın önlendiği, bu yolla kâr maksimizasyonu ve müşteri memnuniyeti yaratmanın hedeflendiği bir üretim tekniğidir.

Yalın üretim felsefesinde, üretim sürecinin en başından en sonuna kadar hataların, haddinden fazla imalatın ve aşırı stok birikiminin önüne geçmek amaçlanır.

Küreselleşmenin ve dijitalleşmenin getirdiği yeni koşullarda rekabet ortamı da giderek kızışmaktadır. Bu ortamda öne çıkmak isteyen şirketler, yüksek kalitenin yanı sıra uygun fiyat ve hızlı teslimat süreleri de sunmak zorundadır. Yalın üretim felsefesi, değişen rekabet şartlarında firmalara adaptasyon için etkili bir yol haritası sunmayı amaçlamaktadır.

Yalın üretimde ekip çalışması son derece önemlidir. Üretim hatlarında görevli olan ekipler, iş süreçlerini belirlenen sürelerde ve hatasız olarak sona erdirmekle yükümlüdürler. Kusursuz bir üretim seviyesine ulaşmak için iki önemli hususun sağlanmış olması gerekmektedir: Uzmanlaşma ve standartlaşma. Süreçlerin kusursuzlaştırılması için önemli olan bir diğer unsur da geri bildirimdir. Çalışanların geri bildirimleri kapsamında aksaklıklar ve olası sorunlar tespit edilerek, gerekli aksiyonun alınması sağlanmalıdır.

Bununla birlikte yalın üretim felsefesi sadece üretimde yalınlaşma ve iyileştirmeyle hayata geçirilemez. Yalınlaşma kültürünün firma stratejisi olarak benimsenmesi ve tüm ekip tarafından kavranması son derece önemlidir. Buradaki ortak hedef değeri büyütmek olmalıdır.

Yalın üretim felsefesinin ortaya çıkmasında Sanayi Devrimi’yle ortaya çıkan tarihsel birikimin etkisi vardır şüphesiz. Toyota Genel Müdür Yardımcısı Taiichi Ohno ise “Toyota Ruhu” başlıklı bir kitabında Uzakdoğu felsefesinden beslenen endüstriyel süreçlerle birlikte mühendisliğin teknik bilgiden çok daha fazla şeyi içerdiğini belirterek, yalın üretim felsefesinin temellerini atmıştır. Bununla birlikte “yalın üretim” kavramı ilk kez MIT’de yazılan bir yüksek lisans tezi temel alınarak hazırlanan makalede kullanılmıştır. John Krafcik’in 1996 yılında yazdığı makalenin adı “Yalın Üretim Sisteminin Büyük Zaferi”dir. Aynı yıl Jim Womack ve Daniel Jones tarafından “Lean Thinking” (Yalın Üretim) başlığıyla bir kitap yayınlanmıştır.

Yalın üretimin temel prensipleri

 • Takım çalışması
 • Vasıflı işgücü
 • Gereği kadar stok
 • İş akışının standartlaştırılması
 • Sürekli olarak geliştirme
 • Dış kaynak kullanımına önem verilmesi
 • Makine ve üretim hattının rasyonel şekilde kullanılması
Devamını Oku

Nedir?

İnvertör nedir?

Yayın Tarihi:

on

Doğru akımı alternatif akıma çeviren cihazlar invertör ya da inverter olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak invertörleri güç veya frekans değiştirici ve düzenleyici cihazlar olarak nitelemek mümkündür.

Alternatif akımı doğru akıma çeviren bütün cihazlar temel olarak invertör kategorisine dâhildir. İnvertörler, şebeke gerilimini doğrultan, akımdaki dalgalanmayı düzenleyen ve kontrol altında tutan cihazlardır.

İnvertörler, bilgisayarlarda kullanılan görece düşük bir güç üreten güç kaynaklarından yüksek gerilim hatlarında kullanılan büyük sistemlere kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin iletilmesinde yaygın olarak kullanılırlar. Bunun dışında evlerimizde kullandığımız aydınlatma ürünlerinden televizyonlara, bilgisayarlardan elektrikli ev aletlerine kadar çok geniş ve yaygın bir kullanım alanları mevcuttur.

İnvertörlerin sağladığı faydalar

İnvertörler, güç kaynağından aldıkları elektrik enerjisini istenen frekansa çeviren cihazlardır. İnvertörleri şebekeden kaynaklanabilecek kesinti, dalgalanma ya da dengesizlikleri tolere ederek sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla kullanılırlar. Enerji tasarrufu sağlaması, mekanik gerilimi azaltması, kolay montaj imkânı vermesi ve yüksek güç üretmesi gibi faktörlerle tercih sebebi olmaktadır.

Devamını Oku

Nedir?

Küresel vana nedir?

Yayın Tarihi:

on

İsmini içinde bulunan delikli ve döner özellikli küreden alan küresel vanalar, etkili bir sızdırmazlık ve pratik bir kullanım sunması sebebiyle geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Vananın içindeki küre, üst tarafta bulunan kol yardımıyla 90 derecelik açıyla döndürülebilir. Vananın içinden gelişen akışkan, bu kol vasıtasıyla kontrol edilir. Vananın kolu akışla aynı düzleme geldiğinde, kürenin deliği de aynı düzleme gelmiş olur ve akış serbest olur. Vananın kolu, akış düzlemine dik açıya getirildiğinde ise vana kapanmış olur ve akış kesilir.

Küresel vananın avantajları nelerdir?

Küresel vanalar oldukça pratik bir şekilde açılıp kapanır. Bu sebeple vananın, sık ve hızlı bir şekilde açılıp kapanması gereken uygulamalarda özellikle tercih edilirler. Bu vana çeşidinin bir diğer özelliği ise üst düzey bir sızdırmazlık sunmasıdır. Ayrıca basınç kaybı değerleri açısından da son derece makul sonuçlar verir. Gövde yapısı iki ya da üç parçalı olarak ve metal malzeme kullanılarak üretilen küresel vanalar, hafif bir yapıya sahiptir ve az yer kaplamasıyla da tercih sebebi olur. Küresel vanalar özellikle akışı kesmek ya da tamamen serbest bırakmak için kullanılır. Ayar vanası olarak beklenen randımanı sunmaz ve deforme olabilir ürünlerdir.

Küresel vanaların kullanım alanları

Küresel vanalar başta bina tesisatlarına, özellikle içme suyu sistemlerinde kullanılırlar. Bunun yanı sıra şu alanlarda kullanımı yaygındır:

 • Doğalgaz hatları
 • Petrokimya tesisleri
 • Isıtma ve soğutma tesisleri
 • Gıda işleme tesisleri
 • Gemi inşa endüstrisi
 • Kâğıt ve selüloz fabrikaları
 • Kimya sektörü
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com