Connect with us

Pompalar

Pnömatik emme ile taşıma için vakum pompaları

Yayın Tarihi:

on

Günümüzde pnömatik emme ile taşıma; gıda işleme, plastik işleme, ilaç ve kimya endüstrisi gibi alanlarda büyük miktarlarda malzemeleri boru sistemleri vasıtasıyla çeşitli işlem adımlarına zarar veremeden taşımada, malzeme besleme konusunda veya toz ve granül gibi malzemelerin taşınması gerektiğinde vazgeçilmez bir yöntemdir. Vakum jeneratörünün doğru seçimi, pnömatik taşıma sisteminin işletme maliyetlerini belirler. Modern vakum teknolojisi, günümüzde vakumlu taşıma sistemlerinin ekonomik ve çevre dostu çalışmasını sağlamaktadır.

Vakum üretiminde en etkili yöntemi seçebilmek için vakumlu taşıma sisteminin çalışma koşullarına hakim olmak, vakum pompasını seçerken bu bilgileri uygulamak hayati önem taşıyor. Taşınan malzeme ve özelliklerin bilinmesi, boru güzergahı, uzunluk ve çapın yanı sıra taşıma tipinin bilinmesi vakum üretmek için en uygun yöntemi seçme konusunda önemli parametreler arasında yer alıyor. Bu parametreler, gerekli fark basıncını (∆p) belirlemede kullanılabilir. Diferansiyel basınç ve hacim akışı, vakum pompasının veya vakum sisteminin teknik seçiminde etkili temel parametreler arasında bulunuyor. Ekonomik verimlilik hesabı için satın alma maliyetlerine ek olarak, işletme maliyetleri de dikkate alınmalıdır. Bu, bakım işleri ve maliyetlerinin yanında enerji tüketimini, vakum üretimine bağlı olarak klape düzenlemesini, valfler veya kontrol için muhtemel ilave satın alma maliyetlerini, çalışma süresini (sürekli çalışma) de kapsıyor.

Vakum üretiminde farklı prensipler

Farklı diferansiyel basınçlara veya vakum seviyelerine ulaşan aşağıdaki mekanik vakum pompaları, esas olarak emmeli taşımda kullanılırlar:

  • Yan kanal üfleyiciler
  • Döner loblu üfleyiciler
  • Döner kanatlı vakum pompaları
  • MINK pençeli vakum pompaları

Yan kanal üfleyiciler

Küçük yan kanallı üfleyiciler, düşük diferansiyel basınç ve yüksek hacimli akış gereken kısa konveyör hatlarında ve uçuş taşımalarında kullanıma uygundur. Yan kanallı üfleyiciler yağsız kompresyon yaparlar ve daha ucuzdurlar. Bununla birlikte, yan kanal üfleyicilerin eğrileri karakteristik olarak sabit değildir; bu nedenle de sabit hacim sağlamazlar. Performans limitlerinde çalıştırıldıklarında, enerji gereksinimleri ortalamanın üzerine çıkar.

Döner loblu üfleyiciler

Döner loblu üfleyiciler temassız çalışırlar; dolayısıyla kompresyon haznelerinde yağ kullanılmaz. 500 hPa’ya (mbar) kadar fark basınçlarında kullanılabilirler. Nispeten düşük bu diferansiyel basınçlar nedeniyle, emmeli taşımada döner loblu üfleyicilerin kullanımı, düşük diferansiyel basınçlarda yüksek hacimli akışlar gerektiren uygulamalarla sınırlıdır. Bu uygulama alanında döner loblu üfleyiciler, düşük güç gereksinimleri ile dikkat çekerler. 

Döner kanatlı vakum pompaları

Döner kanatlı vakum pompaları, yüksek diferansiyel basınçlar gerektiğinde ve uzun konveyör hatlarının üstesinden gelinmesi gerektiğinde, emmeli taşıma için ideal vakum jeneratörleridir. Ayrıca ürünlerin yavaş taşınması gerektiğinde döner kanatlı vakum pompaları her zaman uygundur.

Yüzde 99.99’luk bir vakuma karşılık gelen döner kanatlı vakum pompaları ile 0,1 hPa’ya (mbar) kadar nihai basınçlar elde edilebilir. Emme iletiminde başka hiçbir vakum jeneratörü bu kadar yüksek bir vakum elde edemez ve daha düşük fark basınçlarında da çalışamaz. Bu, atmosferik basınçtan çalışma basıncına kadar tüm basınç aralığında kararlı bir karakteristik eğriyi garanti eder. Döner kanatlı vakum pompaları sirkülasyon yağı ile yağlanır. Bu, düzenli bakım gerektiren dahili bir yağ devresine sahip oldukları anlamına gelir.

MINK pençeli vakum pompaları

Busch Vacuum Solutions’ın MINK pençeli vakum pompaları, birkaç yıldır pnömatik emişli taşımada standart vakum üreten ekipmanlar haline geldi. Bu ürünler, enerji verimliliği, az  bakım gerektirmesi ve talebe dayalı olarak kontrol edilebilmesi ile desteklenmektedir. MINK pençeli vakum pompaları, standart motorlu veya değişken hızlarda tahrike sahip 60 ila 1200 m3/s arasında çeşitli versiyonlarda ve boyutlarda mevcuttur. Busch, ayrıca birkaç taşıma sistemi veya tüm tesisler için tekil merkezi vakum besleme sistemleri de sağlamaktadır.

MINK pençeli vakum pompaları, yağsız ve temassız olarak kompresyon gerçekleştirir. Bu özellik onların çok az bakım gerektirmesini sağlar ve verimlerini artırır.

Çözüm

Pnömatik emmeli taşıma işlemlerinde vakum, çeşitli mekanik vakum pompaları tarafından üretilebilir. Hangi vakum pompasının doğru seçim olduğu, taşıma sisteminin teknik parametrelerine bağlıdır. Uygun vakum üretecini seçmek için parametreleri iyi tanımak önem taşır. Ekonomik verimlilik hesabında vakum üretme ekipmanı, satın alma maliyetleri, işletme süresi, bakım çalışması ve ortaya çıkabilecek diğer maliyetler dikkate alınmalıdır. Busch Vacuum Solutions, ürün portföyünde burada sunulan tüm vakum pompalarına ve üfleyicilere sahiptir. 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Türkiye, suyun yüzde 40’ını şebekelerde kaybediyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Türkiye’de suyun yüzde 40’ı fiziki sebeplerden dolayı kullanıcılara ulaşmadan şebekelerde kaybediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar m³ temiz suya yani yaklaşık 30 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Türkiye’de su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için yüzde 40’ı şebekelerde kaybedilen suyun kazanılması için yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye, yılda kişi başına düşen 1.519 m³’lük su miktarı ile ‘su sıkıntısı çeken’ bir ülke. Pompa sektörünün yarım asırlık lider firması Masdaf’ın Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Türkiye’de su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için yüzde 40’ı şebekelerde kaybedilen suyun kazanılması konusunda yapılması gerekenleri açıkladı:

Suyun yüzde 40’ı şebekelerde kaybediliyor

“Barajlarda bulunan ham su, iletim hattıyla arıtma tesislerine oradan haznelere ve şebekeler yardımıyla da evlerimize ulaşıyor. Ancak Türkiye’de suyun yüzde 40’ı fiziki sebeplerden dolayı şebekelerde kaybediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar m³ temiz suya yani yaklaşık 30 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

Su kaynaklarını doğru yönetmek ve suyun kullanıcılara ulaşmadan kaybolmasını önlemek konusunda yerel yönetimlere önemli roller düşüyor. Çünkü yerel yönetimler, suyu evlere taşıyan şehir şebekelerini doğru sistemler ile yöneterek bu kayıpların önüne geçebilir. Bu kapsamda şebeke suyunu basınçlandırmak için kullanılan pompalar ile suyu taşıyan boruları doğru seçmek ve bakımlarını ihmal etmemek gerekiyor.

Eski pompalar yüzde 40 daha fazla enerji tüketiyor

İdeal verimlilik seviyesinin yüzde 20 altında çalışan eski ve yıpranmış pompalar su israfının yanı sıra enerji israfına da neden oluyor. Çünkü aynı hacimde su pompalamak için yüzde 40 daha fazla enerji tüketiyor. Bu nedenle eski pompa sistemlerini, yüksek verimli ve elektronik olarak kontrol edilen yeni pompalarla değiştirmek gerekiyor. Yenilenen sistem hem iki yıl içinde kendini amorti ediyor hem de yüzde 40 daha az enerji tüketiyor.

Şehir şebekelerinde kullanılan borulara dikkat!

Şehir şebekelerindeki kayıpları önlemek için yalnızca akıllı pompa teknolojileri ile suyu basınçlandırmak da yeterli değil, bir diğer önemli parametrenin de şehir şebekelerinde kullanılan borular olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sistemdeki borular eski ve yıpranmış ise patlama veya delinme gibi sorunlar yaşanabiliyor.

Akıllı pompa teknolojileri ile doğru basınçlandırma yapılmalı

Borularda yaşanan patlama veya delinmenin nedenlerinden bir diğeri ise uzun boru hatlarındaki kayıpları karşılamak amacıyla şebekenin çıkış noktalarına yerleştirilen pompalardaki basınçların yüksek tutulması oluyor. Bu nedenle alt yapı sistemlerini bir bütün olarak değerlendirip, mühendislik hesaplamalarını doğru yapmak gerekiyor.

Kullanım ömrü 10 yılı aşan pompaları, akıllı pompa teknolojileri ile yenileyerek doğru basınçlandırma yapmak, kaçakları tesit edip boruları yenilemek şebekelerden kaynaklı su israfını önleyecek bir çözüm olacaktır.” dedi.

Devamını Oku

Pompalar

ECO-SYS Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Full otomasyon ile entegre edilerek; arıza tespit bildirimi, otomatik arıza bildirimi, kullanıcı dostu arayüz, yüksek enerji verimliliği ile birlikte daha birçok özellik sayesinde tak-çalıştır olarak üretilen ECO-SYS, sistemler ile uyum içerisinde çalışır. Kabin sayesinde dışardan gelen etkenlere karşı sistem içerisinde oluşabilecek arızaları en aza indiren ECO-SYS, enerji verimliliğini sağlamak için sistemlerin ihtiyacı kadar çalışır.

Tak-çalıştır

Sistemle bağlantısı yapıldıktan sonraki tüm işlemleri kendisi yapan ECO-SYS Serisi Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Sistemi, tasarımı ile kullanım kolaylığı sağlar.

Enerji verimliliği

Tamamen enerji verimliliği üzerine tasarlanan ECO-SYS, yenilikçi anlayış içerisinde enerji verimliliğine katkıda bulunur.

Scada sistemine entegrasyon

Sistem içerisindeki bilgileri scada ile bağlantı sağlar.

Otomatik arıza bildirimi

ECO-SYS’nin arıza durumunda hareketli aksamları ile ilgili arıza bildirim ekranı, kendi sisteminde entegre durumlarda arıza paylaşma fonksiyonu ile kolaylık sunar.

Kullanıcı dostu arayüz

Vakum sistemler için tasarlanan dokunmatik ekran sayesinde, her şey daha kolay!

Sektörler

ECO-SYS; kimya, gıda, plastik, tekstil, cam, seramik, sağlık, kağıt, şeker, deri, maden, orman endüstrisi, vakumla kaldırma, yer altı suları, enerji santralleri, seramik ve savunma sanayi sektörleri için uygundur.

Bakım

Bakım gerektirmeden uzun süre yüksek verimle çalışır.

Devamını Oku

Elektrik Motorları

Başarı hikayelerinin çözüm ortağı VEK Motor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

17’den fazla ülkeyle iş birliği içerisinde 8 markayı Türkiye’nin imalat sanayisiyle buluşturan VEK, yarım asra yaklaşan sektör birikimi, mühendislik alanında uzman kadrosu ve müşterilerinin ürettiği ürünler konusundaki tecrübesiyle önemli projelerin çözüm ortağı konumunda yer alıyor. Güçlü iş ortaklıkları sayesinde dünyanın lider markalarını tek kaynaktan sunan VEK, sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren mühendis ağırlıklı çalışan yapısıyla bu markaların kalitesini; mühendislik, sahada elde edilmiş tecrübe, imalat sanayisindeki bilgi-birikim, satış öncesi ve sonrası hizmetlerle buluşturuyor.

Elektrik motorlarında WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon; inverter ve test sistemlerinde KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric; redüktör grubunda ise Yılmaz Redüktör’ü geniş ürün yelpazesinde barındıran VEK; doğru ürün, doğru teknoloji ve doğru sistem tasarımı ile daha verimli, daha çevreci, daha kompakt ve uygun fiyatlı çözümler sunuyor.

Müşterilerinin ürettiği pompa, kompresör vb. ürünler hakkında da bilgi sahibi olan VEK; su ve atık su uygulamalarından petrol ve doğal gaz endüstrisine, inşaat ve altyapıdan denizcilik sektörüne, tarım endüstrisinden enerji üretimine kadar 15’ten fazla sektörün ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılıyor.

Referansları arasında Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, Procyon Elektrik, İSKİ, DSİ, TCDD, ASKİ, Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, EMCEKARE, Masdaf, Olgun, Netafim, EBARA, MSP gibi kurum ve kuruluşların yer aldığı VEK, pek çok önemli projenin çözüm ortağı oluyor.

Firmanın tamamladığı referans projeler arasında şunlar yer alıyor:

İSKİ Kazandere Terfi Merkezi 1.6 MW OG motor tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Akpazar Ovası Sulama Projesi kapsamında 800 kW orta gerilim motorun tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Denizli Tavas Projesi kapsamında 500kw AG motor tedariki ve kurulumu.

İSKİ Büyükçekmece Hamsu Pompa İstasyonu Projesi’nde 355kw OG motor tedarik ve kurulumu.

BM destekli Etiyopya Sulama Projesi kapsamında 14 adet AG ve 23 adet OG motor tedarik ve kurulumu (toplam kurulu güç 25.000 kW).

DSİ Boztepe Projesi kapsamında 800kW AG motor tedarik ve kurulumu.

Özbekistan Enerji Santral Projesi kapsamında 7 adet OG motor değişimi.

İSKİ Anadolu Terfii Merkezlerinde IE4 yüksek verimli motor değişim projesi.

BM destekli Tanzanya ve Ruanda Sulama Projeleri kapsamında muhtelif güçlerde toplamda 18 adet AG motor (toplam kurulu güç 4.800 kW).

Adana Adliyesi Soğutma Ünitesi 800kw değişken hız sürücülü pano.

Konya Organize Sanayi Arıtma Tesisi Projesi kapsamında muhtelif güçlerde toplam kurulu gücü 6.000 kw AG motor.

DSİ Edirne Çakmak IE4 yüksek verimli motor projesi.

DSİ Isparta Atabey Pompa İstasyonu 1.5 MW OG motor projesi.

İSKİ Terkos 1.1 MW OG motor projesi.

Azerbaycan 1.2 MW OG Motor Projesi.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et