Connect with us

Pompalar

Pnömatik emme ile taşıma için vakum pompaları

Yayın Tarihi:

on

Günümüzde pnömatik emme ile taşıma; gıda işleme, plastik işleme, ilaç ve kimya endüstrisi gibi alanlarda büyük miktarlarda malzemeleri boru sistemleri vasıtasıyla çeşitli işlem adımlarına zarar veremeden taşımada, malzeme besleme konusunda veya toz ve granül gibi malzemelerin taşınması gerektiğinde vazgeçilmez bir yöntemdir. Vakum jeneratörünün doğru seçimi, pnömatik taşıma sisteminin işletme maliyetlerini belirler. Modern vakum teknolojisi, günümüzde vakumlu taşıma sistemlerinin ekonomik ve çevre dostu çalışmasını sağlamaktadır.

Vakum üretiminde en etkili yöntemi seçebilmek için vakumlu taşıma sisteminin çalışma koşullarına hakim olmak, vakum pompasını seçerken bu bilgileri uygulamak hayati önem taşıyor. Taşınan malzeme ve özelliklerin bilinmesi, boru güzergahı, uzunluk ve çapın yanı sıra taşıma tipinin bilinmesi vakum üretmek için en uygun yöntemi seçme konusunda önemli parametreler arasında yer alıyor. Bu parametreler, gerekli fark basıncını (∆p) belirlemede kullanılabilir. Diferansiyel basınç ve hacim akışı, vakum pompasının veya vakum sisteminin teknik seçiminde etkili temel parametreler arasında bulunuyor. Ekonomik verimlilik hesabı için satın alma maliyetlerine ek olarak, işletme maliyetleri de dikkate alınmalıdır. Bu, bakım işleri ve maliyetlerinin yanında enerji tüketimini, vakum üretimine bağlı olarak klape düzenlemesini, valfler veya kontrol için muhtemel ilave satın alma maliyetlerini, çalışma süresini (sürekli çalışma) de kapsıyor.

Vakum üretiminde farklı prensipler

Farklı diferansiyel basınçlara veya vakum seviyelerine ulaşan aşağıdaki mekanik vakum pompaları, esas olarak emmeli taşımda kullanılırlar:

  • Yan kanal üfleyiciler
  • Döner loblu üfleyiciler
  • Döner kanatlı vakum pompaları
  • MINK pençeli vakum pompaları

Yan kanal üfleyiciler

Küçük yan kanallı üfleyiciler, düşük diferansiyel basınç ve yüksek hacimli akış gereken kısa konveyör hatlarında ve uçuş taşımalarında kullanıma uygundur. Yan kanallı üfleyiciler yağsız kompresyon yaparlar ve daha ucuzdurlar. Bununla birlikte, yan kanal üfleyicilerin eğrileri karakteristik olarak sabit değildir; bu nedenle de sabit hacim sağlamazlar. Performans limitlerinde çalıştırıldıklarında, enerji gereksinimleri ortalamanın üzerine çıkar.

Döner loblu üfleyiciler

Döner loblu üfleyiciler temassız çalışırlar; dolayısıyla kompresyon haznelerinde yağ kullanılmaz. 500 hPa’ya (mbar) kadar fark basınçlarında kullanılabilirler. Nispeten düşük bu diferansiyel basınçlar nedeniyle, emmeli taşımada döner loblu üfleyicilerin kullanımı, düşük diferansiyel basınçlarda yüksek hacimli akışlar gerektiren uygulamalarla sınırlıdır. Bu uygulama alanında döner loblu üfleyiciler, düşük güç gereksinimleri ile dikkat çekerler. 

Döner kanatlı vakum pompaları

Döner kanatlı vakum pompaları, yüksek diferansiyel basınçlar gerektiğinde ve uzun konveyör hatlarının üstesinden gelinmesi gerektiğinde, emmeli taşıma için ideal vakum jeneratörleridir. Ayrıca ürünlerin yavaş taşınması gerektiğinde döner kanatlı vakum pompaları her zaman uygundur.

Yüzde 99.99’luk bir vakuma karşılık gelen döner kanatlı vakum pompaları ile 0,1 hPa’ya (mbar) kadar nihai basınçlar elde edilebilir. Emme iletiminde başka hiçbir vakum jeneratörü bu kadar yüksek bir vakum elde edemez ve daha düşük fark basınçlarında da çalışamaz. Bu, atmosferik basınçtan çalışma basıncına kadar tüm basınç aralığında kararlı bir karakteristik eğriyi garanti eder. Döner kanatlı vakum pompaları sirkülasyon yağı ile yağlanır. Bu, düzenli bakım gerektiren dahili bir yağ devresine sahip oldukları anlamına gelir.

MINK pençeli vakum pompaları

Busch Vacuum Solutions’ın MINK pençeli vakum pompaları, birkaç yıldır pnömatik emişli taşımada standart vakum üreten ekipmanlar haline geldi. Bu ürünler, enerji verimliliği, az  bakım gerektirmesi ve talebe dayalı olarak kontrol edilebilmesi ile desteklenmektedir. MINK pençeli vakum pompaları, standart motorlu veya değişken hızlarda tahrike sahip 60 ila 1200 m3/s arasında çeşitli versiyonlarda ve boyutlarda mevcuttur. Busch, ayrıca birkaç taşıma sistemi veya tüm tesisler için tekil merkezi vakum besleme sistemleri de sağlamaktadır.

MINK pençeli vakum pompaları, yağsız ve temassız olarak kompresyon gerçekleştirir. Bu özellik onların çok az bakım gerektirmesini sağlar ve verimlerini artırır.

Çözüm

Pnömatik emmeli taşıma işlemlerinde vakum, çeşitli mekanik vakum pompaları tarafından üretilebilir. Hangi vakum pompasının doğru seçim olduğu, taşıma sisteminin teknik parametrelerine bağlıdır. Uygun vakum üretecini seçmek için parametreleri iyi tanımak önem taşır. Ekonomik verimlilik hesabında vakum üretme ekipmanı, satın alma maliyetleri, işletme süresi, bakım çalışması ve ortaya çıkabilecek diğer maliyetler dikkate alınmalıdır. Busch Vacuum Solutions, ürün portföyünde burada sunulan tüm vakum pompalarına ve üfleyicilere sahiptir. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Xylem, Maden Türkiye Fuarı’nda dünyanın ilk akıllı drenaj pompasını tanıtacak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

15-18 Aralık 2022 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Maden Türkiye Fuarı’nda madencilik sektörünün hizmetine sunduğu ürün ve çözümleri sergileyecek olan Xylem Türkiye, dünyanın ilk akıllı drenaj pompası konumunda bulunan BIBO ALPHA’yı tanıtacak.

Madencilik operasyonları için kapsamlı, sağlam, güvenilir çözümler sunan ve yüksek kaliteli ekipmanlar tasarlayan Xylem, sektörün en önemli etkinliklerinden biri olan Maden Türkiye Fuarı’na katılıyor. Şirket 15-18 Aralık 2022 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek etkinlikte sektörün hizmetine sunduğu verimlilik ve süreklilik odaklı ürünlerini tanıtacak. Madencilik sektörünün güçlü bir çözüm ortağı konumunda bulunan Xylem, suyun döngüsünde kullanılan birçok markayı bünyesinde barındırıyor, dolayısıyla da madenlere su tedarikinden, drenaja, proses pompalarından hidrofor sistemlerine, arıtmaya ve yangın pompalarından ölçümleme cihazlarına kadar sektörde kabul görmüş pek çok ürünüyle hizmet veriyor. Şirket, su yönetiminin doğru bir şekilde yapılmasını sağlayarak madencilik operasyonlarının çok daha verimli ve sürdürülebilir bir biçimde gerçekleşmesine yardımcı oluyor.

Flygt Bibo Alpha

Yeni nesil drenaj pompası BIBO ALPHA

30’un üzerinde her biri kendi alanında lider markası bulunan Xylem, fuar boyunca madencilik sektörü tarafından en çok bilinen Flygt, Godwin, Lowara, Goulds Water Technology markaları ile birlikte analitik ürün portföyü ile WTW; arıtma çözümleri ile Leopold, Sanitaire, Wedeco gibi üst düzey çözüm sunan markalarıyla müşterilerinin karşısında olacak. Xylem fuarda ayrıca hayata geçirdiği yeni nesil drenaj pompasını sektör temsilcilerine tanıtacak. Dünyanın ilk akıllı drenaj pompası konumunda bulunan BIBO ALPHA, IE4 enerji sınıfına mensup. Geleneksel 2 kW’tan 10 kW’a kadar olan çamurlu su pompalarının yerine kullanılabilecek tek pompa olma özelliği taşıyan BIBO ALPHA’nın birçok çalışma noktasında kendi devrini ayarlayabilme ve çeşitli basınç ve debi noktalarında otomatik olarak sisteme uyum sağlayabilme gibi yenilikleri Maden Türkiye Fuarı’nda anlatılacak.

Xylem’in maden sektörüne sunduğu çözümleri sanal gerçeklik teknolojisi ile incelemek için www.virtual.xylem.com/mining/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

FDA uyumlu pompa vaka çalışması: Çikolata işlemede SANDPIPER F30 Pompaları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Çikolatayı nihai ürün üreticilerine yeniden satılmak üzere sayıca çok form faktörüne dönüştüren firma, FDA uyumlu olmayan AODD pompaları, dişli pompaları ve döner loblu pompalarını, SANDPIPER FDA uyumlu elektrikle parlatılmış paslanmaz çelik küresel vana pompalarına dönüştürme işlemine girişti. Bu dönüşümün birincil itici gücünü gıda güvenliği oluşturuyor. Müşteri, proseslerinde FDA uyumlu malzemelerle (paslanmaz çelik gövde, FDA Hytrel dahili parçaları) yapılmayan bazı AODD pompaları tespit etti ve hemen bunları değiştirmeye ve bunlarda yükseltme yapmaya çalıştı. Protokoller, aynı zamanda çikolata partilerinin ardından, tesiste iç ve dış temizlik yapılmasını da gerektiriyordu.

SANDPIPER’in distribütör satış elemanı, yeni 3″ F-Serisi pompayı devreye aldı; çünkü bu pompa FDA uyumlu elektro-cilalı (125 μ yüzey kalitesi) paslanmaz çelikten imal ve parçalarının hızlı ve kolay sökümü ve yeniden yapılandırılması için kelepçe-kayışlı yapıya sahip. Pompaya acil olarak ihtiyacı olan müşterisinin beklentilerini karşılayan SANDPIPER, gereken özel FDA uyumlu üniteyi 5 günden daha kısa bir sürede müşteri beklentilerini aşarak teslim etti.

Sıkı toleranslı metalik parçalara sahip dişli pompalar ve döner loblu pompalar çikolatada renk bozulmasına ve kontaminasyona neden olduğundan, bu tesis şimdi SANDPIPER F30 pompalarının kullanımını beyaz çikolata işleme hattına da aldı. SANDPIPER AODD pompalarının sıkı oturan metal bileşenlere sahip olmaması ve pompalanan kesmeye duyarlı ürün için ideal olan nazik bir pompalama eylemi sağlamasının avantajından yararlanıyorlar. AODD pompalarının çikolatanın viskozitesi, rengi veya diğer kritik özellikleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Ayrıca EC 1935/2004 gıda ile temas eden malzeme standardını taşıyan SANDPIPER FDA üniteleri, pompa malzemelerinden ürüne kontaminasyon olmamasını sağlar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Dikey pompa tipleri ve fonksiyonları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Dikey pompalar, derin bir tanktan veya kuyudan sıvı çekmek için kullanılırlar. Çeşitli şekilleri, boyutları ve işlevleri vardır ancak hepsinde de sıvıları dikey yönde bir borudan yukarı doğru hareket ettiren belirgin bir dikey konfigürasyon bulunur. Düşükten yükseğe çeşitli çalışma sıcaklıklarında, değişen basınçlarda ve sıradan su hizmetlerinden aşındırıcı, yanıcı, işlenmesi zor akışkanlara ve kimyasallara kadar birçok akışkan ile kullanılabilirler.

Dikey santrifüj pompa

Santrifüj pompalar, atık arıtma, karter boşaltma, tank transferi, ajitasyon, ıslak işlemler ve diğer endüstriyel uygulamalarda yer alan aşındırıcı akışkanların transferi için tasarlanmıştır. Dönmeyle meydana gelen kinetik enerjinin akışla hidrodinamik enerjisine dönüştürülmesiyle akışkanları taşır. Bu tür dönme enerjisi motordan veya elektrik motorundan gelir. Akışkanlar, ekseni boyunca hızla dönen çarka girer ve çarkın kanat uçları aracılığıyla çevresi boyunca merkezkaç kuvvetiyle dışarı atılır. Çarkın bu hareketi sıvının hızını ve basıncını arttırır ve aynı zamanda onu pompa çıkışına doğru yönlendirir. Pompa gövdesi, pompa girişindeki sıvıyı sıkıştırmak, çarka yönlendirmek, ardından boşaltmadan önce sıvıyı yavaşlatmak ve kontrol etmek için tasarlanmıştır.

Dikey dalgıç pompa

Kuyu pompası olarak da bilinen dalgıç pompa, gövdesine yakın bağlanmış, hava geçirmez şekilde kapatılmış motora sahiptir. Diğer santrifüj pompa türlerine benzer şekilde çalışır ancak tamamen suya daldırılabilir. Genellikle kanalizasyon hizmetlerinde olduğu gibi yer altındaki akışkanlar için kullanılırlar. Bu pompanın benzersiz özelliği, suyu çekmek yerine yüzeye doğru itmesidir. Dikey dalgıç pompa kullanmanın bir diğer avantajı da yerin çok altında ve su altında çalışmasının gürültü seviyesini en aza indirmesidir.

Dikey türbin pompası

Dikey pompalar veya hat şaftlı pompalar olarak da bilinen dikey türbin pompaları, derin yer altı çukurlarından veya kuyulardan su transferinde yaygın olarak kullanılan santrifüj pompalardır. Motor, tahliye kafası, bir veya daha fazla boru kolonu, hat mili, pompa mili, çoklu hazneler, çarklar ve emme kubbesinden meydana gelirler. Suyu yer altı kuyularından veya rezervuarlarından taşımak için tasarlanmıştır ve genellikle yüksek basınç ve yüksek basınç gerektiren temiz su uygulamaları çevresinde kullanılır ancak birçok endüstri ve uygulama için bu pompaların geniş bir yelpazesine sahiptir.

Dikey karter pompası

Dikey karter pompaları, ıslak çukur uygulamaları için tasarlanmış, tahliye kanalları ayrı, yarı açık veya kapalı çarklı, dikey olarak asılı tek gövdeli pompalardır. Pompanın ayrı tahliye borusu ve destek borusu kolonu vardır. Dikey türbin pompalarında olduğu gibi, pompanın çarkları ve haznenin bir kısmı pompalanan akışkanın altına yerleştirilirken, ana güç mekanizması akışkanın üzerinde tutulur. Derin karterden temiz veya hafif kirlenmiş sıvıları, lifli bulamaçları ve büyük katı içeren sıvıları pompalamak amacıyla endüstriyel uygulamalar için tasarlanmıştır.

Dikey pompalar, tümü ilgili sistemlere özgü çeşitli tasarımlar, malzemeler ve kullanımlara sahiptir. Eski Floway® markamız su ve atık su arıtma ve susuzlaştırma uygulamaları, petrol ve gaz, madencilik, enerji ve endüstriyel pazarlar için dikey türbin pompaları sunarken, Gabbioneta Pumps® petrokimya, su, gübre, güç, tuzdan arındırma ve madencilik pazarlarında güvenilir akış kontrol çözümleri, petrol ve gaz uygulamaları için yukarı akış, orta akış ve normal akışa yönelik bir dizi API 610 pompasını sunar. Herhangi bir akış kontrol sisteminin başarısı için doğru pompayı seçmek çok önemlidir. Petrol ve gaz, petrokimya, su ve atık su, madencilik, enerji üretimi ve genel endüstriler için karada ve denizde kullanılan özel uygulamalar için pompa paketleri tasarlıyor ve üretiyoruz. Pazara özel mükemmellik merkezlerimiz, ürün ve uygulama uzmanlarımız ve pazar kanallarımız proje döngünüzün her aşamasında size yardımcı olabilir. Tam bir akış kontrolü başarısı ve şimdi ve gelecekte akış kontrolünüze olan güven için Trillium Flow Technologies™ pompalarına güvenebilirsiniz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com