Connect with us

Pompalar

Pnömatik emme ile taşıma için vakum pompaları

Yayın Tarihi:

on

Günümüzde pnömatik emme ile taşıma; gıda işleme, plastik işleme, ilaç ve kimya endüstrisi gibi alanlarda büyük miktarlarda malzemeleri boru sistemleri vasıtasıyla çeşitli işlem adımlarına zarar veremeden taşımada, malzeme besleme konusunda veya toz ve granül gibi malzemelerin taşınması gerektiğinde vazgeçilmez bir yöntemdir. Vakum jeneratörünün doğru seçimi, pnömatik taşıma sisteminin işletme maliyetlerini belirler. Modern vakum teknolojisi, günümüzde vakumlu taşıma sistemlerinin ekonomik ve çevre dostu çalışmasını sağlamaktadır.

Vakum üretiminde en etkili yöntemi seçebilmek için vakumlu taşıma sisteminin çalışma koşullarına hakim olmak, vakum pompasını seçerken bu bilgileri uygulamak hayati önem taşıyor. Taşınan malzeme ve özelliklerin bilinmesi, boru güzergahı, uzunluk ve çapın yanı sıra taşıma tipinin bilinmesi vakum üretmek için en uygun yöntemi seçme konusunda önemli parametreler arasında yer alıyor. Bu parametreler, gerekli fark basıncını (∆p) belirlemede kullanılabilir. Diferansiyel basınç ve hacim akışı, vakum pompasının veya vakum sisteminin teknik seçiminde etkili temel parametreler arasında bulunuyor. Ekonomik verimlilik hesabı için satın alma maliyetlerine ek olarak, işletme maliyetleri de dikkate alınmalıdır. Bu, bakım işleri ve maliyetlerinin yanında enerji tüketimini, vakum üretimine bağlı olarak klape düzenlemesini, valfler veya kontrol için muhtemel ilave satın alma maliyetlerini, çalışma süresini (sürekli çalışma) de kapsıyor.

Vakum üretiminde farklı prensipler

Farklı diferansiyel basınçlara veya vakum seviyelerine ulaşan aşağıdaki mekanik vakum pompaları, esas olarak emmeli taşımda kullanılırlar:

  • Yan kanal üfleyiciler
  • Döner loblu üfleyiciler
  • Döner kanatlı vakum pompaları
  • MINK pençeli vakum pompaları

Yan kanal üfleyiciler

Küçük yan kanallı üfleyiciler, düşük diferansiyel basınç ve yüksek hacimli akış gereken kısa konveyör hatlarında ve uçuş taşımalarında kullanıma uygundur. Yan kanallı üfleyiciler yağsız kompresyon yaparlar ve daha ucuzdurlar. Bununla birlikte, yan kanal üfleyicilerin eğrileri karakteristik olarak sabit değildir; bu nedenle de sabit hacim sağlamazlar. Performans limitlerinde çalıştırıldıklarında, enerji gereksinimleri ortalamanın üzerine çıkar.

Döner loblu üfleyiciler

Döner loblu üfleyiciler temassız çalışırlar; dolayısıyla kompresyon haznelerinde yağ kullanılmaz. 500 hPa’ya (mbar) kadar fark basınçlarında kullanılabilirler. Nispeten düşük bu diferansiyel basınçlar nedeniyle, emmeli taşımada döner loblu üfleyicilerin kullanımı, düşük diferansiyel basınçlarda yüksek hacimli akışlar gerektiren uygulamalarla sınırlıdır. Bu uygulama alanında döner loblu üfleyiciler, düşük güç gereksinimleri ile dikkat çekerler. 

Döner kanatlı vakum pompaları

Döner kanatlı vakum pompaları, yüksek diferansiyel basınçlar gerektiğinde ve uzun konveyör hatlarının üstesinden gelinmesi gerektiğinde, emmeli taşıma için ideal vakum jeneratörleridir. Ayrıca ürünlerin yavaş taşınması gerektiğinde döner kanatlı vakum pompaları her zaman uygundur.

Yüzde 99.99’luk bir vakuma karşılık gelen döner kanatlı vakum pompaları ile 0,1 hPa’ya (mbar) kadar nihai basınçlar elde edilebilir. Emme iletiminde başka hiçbir vakum jeneratörü bu kadar yüksek bir vakum elde edemez ve daha düşük fark basınçlarında da çalışamaz. Bu, atmosferik basınçtan çalışma basıncına kadar tüm basınç aralığında kararlı bir karakteristik eğriyi garanti eder. Döner kanatlı vakum pompaları sirkülasyon yağı ile yağlanır. Bu, düzenli bakım gerektiren dahili bir yağ devresine sahip oldukları anlamına gelir.

MINK pençeli vakum pompaları

Busch Vacuum Solutions’ın MINK pençeli vakum pompaları, birkaç yıldır pnömatik emişli taşımada standart vakum üreten ekipmanlar haline geldi. Bu ürünler, enerji verimliliği, az  bakım gerektirmesi ve talebe dayalı olarak kontrol edilebilmesi ile desteklenmektedir. MINK pençeli vakum pompaları, standart motorlu veya değişken hızlarda tahrike sahip 60 ila 1200 m3/s arasında çeşitli versiyonlarda ve boyutlarda mevcuttur. Busch, ayrıca birkaç taşıma sistemi veya tüm tesisler için tekil merkezi vakum besleme sistemleri de sağlamaktadır.

MINK pençeli vakum pompaları, yağsız ve temassız olarak kompresyon gerçekleştirir. Bu özellik onların çok az bakım gerektirmesini sağlar ve verimlerini artırır.

Çözüm

Pnömatik emmeli taşıma işlemlerinde vakum, çeşitli mekanik vakum pompaları tarafından üretilebilir. Hangi vakum pompasının doğru seçim olduğu, taşıma sisteminin teknik parametrelerine bağlıdır. Uygun vakum üretecini seçmek için parametreleri iyi tanımak önem taşır. Ekonomik verimlilik hesabında vakum üretme ekipmanı, satın alma maliyetleri, işletme süresi, bakım çalışması ve ortaya çıkabilecek diğer maliyetler dikkate alınmalıdır. Busch Vacuum Solutions, ürün portföyünde burada sunulan tüm vakum pompalarına ve üfleyicilere sahiptir. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Taş ocağı tekerleğinin yıkanmasında kendinden emişli santrifüj pompa

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Taş ocakları, şantiyeler, çöplükler ve madenler gibi yerlerde çark yıkama sistemleri gereklidir ve halka açık alanların güvenli ve temiz tutulmasını sağlar. HGV araçları, sahada hareket ederken büyük miktarda çamur, kil, çakıl, toz ve kirletici madde çeker; yolların kayganlaşmasını önlemek ve diğer araçlara çamur/taş sıçramasına neden olmamak için kamuya açık karayollarına girmeden önce bunların temizlenmesi gerekir.

Tekerlek yıkama ve temizleme sistemlerinde, püskürtme çubuğu veya banyo aracılığıyla tekerleklerdeki ve alt takımdaki kalıntılar temizlenir. Su, bir ana depolama tankından veya pruvadan tedarik edilir. Suyu yüksek akış hızlarında püskürtme çubuklarından aktarmada bir pompa kullanılır. Araç rampaya girdiğinde pompa kızılötesi sensörler tarafından tetiklenir, verimlilik amacıyla ve israfın önlenmesi için su, daha sonraki araçlarda kullanılmak üzere ana depoya geri çekilir.

Uygulama

Bir tekerlek yıkama makinesi üreticisi, besleme tankı yerin altında olduğu için sistemlerinde kendinden emişli santrifüj pompalara ihtiyaç duyuyordu. Geçmişte de dalgıç pompalar kullanmışlardı ancak bakım konusunda çok sorun yaşıyorlardı.

Dalgıç pompalar, çalışmaları esnasında sıvıya daldırılır. Bu, bakımda zorluklara neden olabilir; onarımları yapmak ve durumlarını kontrol etmek için sıvıdan çıkarılmaları gerekir. Ayrıca, genellikle kapalı alan eğitimine de ihtiyaç duyulur. İlk satın alma maliyetleri düşük olabilir; bununla birlikte, devam eden bakım maliyetleri, kuru montajlı alternatiflerinden çok daha fazla olabilir.

Kendinden emişli pompanın kullanılma nedenleri

Yüzeye monte kendinden emişli bir pompa, söz konusu OEM için mükemmel bir çözümdü. Özel tasarım, sürüklenen gazla sıvı karışımlarının işlemesine olanak tanıyordu ve ünite besleme tankının üzerine yerleştirilebildi.  Bu, emme borusundan havanın tahliye edilebilmesine ve ardından sıvının hızla pompaya çekilebilmesine olanak tanıyor. Gövdenin şekli, suyun tüm hava çıkana kadar gövde içinde devridaim yapmasına izin verir. Bu tasarım, pompanın yeniden doldurulması gerektiğinde kuru çalışma nedeniyle hasar oluşumunun önlenmesi için suyun her zaman gövde içinde kalmasını sağlar.

Tedarik edilen kendinden emişli pompa, 180m³/saate kadar akış hızları üretebilir ve herhangi bir döküntünün besleme tankına geri dönüştürülmesi durumunda çapı 50 mm’ye kadar olan katıları geçirebilir. Suyun üzerinde yer alması, saha mühendislerinin pompanın durumunu kolayca izlemesini ve onarımları hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirmesini de sağlar. Salyangoz ve gövde, 200HB sertliğe sahip sfero dökümden yapılmıştır. Bu da, bileşenlerin ömrünü uzatacak ve erken erozyon ve korozyona karşı direnç gösterecektir. Bu sonuç gerekli bakım miktarını, arıza süresini ve yedek parça maliyetini katlanarak azaltacaktır.

Site artık araçları temiz tutacak ve yolların diğer kullanıcılar için kirlenmemiş ve güvenli kalmasını sağlayacak; sağlam ve güvenilir bir pompalama sistemine sahip.

Sağlanan ünitenin özellikleri aşağıdadır:

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Yüksek verimlilik, kusursuz sistem: Lowara Smart Pompa Serisi

Yayın Tarihi:

on

IE5 enerji verimliliğine sahip, daimi mıknatıs rotor teknolojisi ile üretilen e-SM frekans sürücülü Lowara Smart Pompa Serisi, yüksek verimlilik endeks değeri ile benzersiz bir performans sağlıyor.

Kolay ayarlanabilen entegre sürücüsü sayesinde harici bir kontrol paneli gerekmeksizin tekli veya çoklu pompa sistemlerinde kusursuz çözümler sunan Smart Pompa Serisi, talebe göre enerji kullanımını ayarlar ve minimum enerji ile maksimum verim sağlar. Ayrıca bina otomasyon sistemleriyle gerçek zamanlı iletişim ile pompa performansı optimize edilir. 

Lowara Smart Pompa Serisi, yatay/düşey çok kademeli ve in-line tekli/ikiz tip santrifüj pompalardan hidrofor sistemlerine kadar çok geniş bir uygulama alanı sunmaktadır. 

Konut, endüstriyel, hafif ticari, tarım ve OEM uygulamaları için geliştirilen Smart Pompa Serisi, -20 dereceden +50 dereceye kadar zorlu ortam koşullarında dahi performans düşüşü yaşamadan çalışıyor.

Önceden ayarlanmış olarak teslim edildiğinden kutusundan çıkarıldığı anda çalışmaya hazır olan Smart Pompa Serisi, bu özelliği ile zamandan ve maliyetten tasarruf imkânı sağlamaktadır.

Lowara Smart Pompa Serisi; kolay kurulum-işletim-bakım özellikleri, sınıfının en verimli motor teknolojisi, yüksek performansı ve geniş uygulama alanı ile sistemlere eksiksiz çözümler sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Yıldız Pompa’dan birçok sektöre entegre çözümler

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa ve vana sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübesi, Ar-Ge faaliyetleri ve uzman kadrosuyla sanayinin ihtiyaç duyduğu her türlü dişli pompayı imal etme kapasitesine sahip Yıldız Pompa, birçok sektörün talebine çözüm sunuyor.

Uzun yıllara dayanan sektör tecrübesi ve Ar-Ge çalışmalarıyla geniş bir ürün yelpazesinde pompa üreten Yıldız Pompa, sanayiyi yakından ilgilendiren viskoz ve yarı viskoz akışkanların transferi için içten eksantrik dişli pompalar, manyetik kaplinli pompalar, modül dişli pompalar, helis dişli pompalar, paletli pompalar ve lobe pompaları üretiyor. Ürettiği yüksek kalite pompaları Ar-Ge çalışmalarıyla destekleyen Yıldız Pompa; gıda sektörü, çikolata sanayi, petrol endüstrisi, gemi sektörü, kimya sanayi, boya sektörü gibi uygulama alanlarında sıklıkla tercih ediliyor.

Üretimini yaklaşık 5 bin metrekarelik kapalı alanda; CE eksenli CNC torna, yatay işleme merkezi gibi yüksek teknoloji içeren makineler ve CAM programı kullanarak yapan Yıldız Pompa, makine operatörleri ve montaj teknisyenleri olmak üzere 40 personel istihdam ediyor, 6 mühendisi ile de üretime destek veriyor. Üretimini ISO 9001 standartlarında uygun olarak gerçekleştiren ve ürünleri CE Sertifikalı olan firma, yıllık 3 bin 500 adet pompa üretimi gerçekleştiriyor. 

Alanında öncü firmalar arasında yer alan Yıldız Pompa’nın ürettiği dişli pompalar; aşındırıcılar, yapıştırıcılar ve dolgular, tarım ürünleri, asfalt (bitüm), bio-dizel, içecek, kimyasal, çikolata, etanol, yağlar, fiber, gıda, yakıt ve yakıt yağlar, yağlama, OEM uygulamaları, petrol üretimi, petrol rafineri, boyalar ve kaplamalar, kişisel bakım ürünleri, ilaç, plastik, polimerler, poliüretan köpük, baskı mürekkepleri, kağıt, soğutma, kauçuk, sabun ve deterjan, şeker ve benzeri ürün transfer ünitelerinde kullanılıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com