Connect with us

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Ölçüm cihazları ve ısıtma sektörü için hidrolik grup üretimi: PAKKENS

Yayın Tarihi:

on

Pakkens Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cümen’le bir söyleşi gerçekleştirdik. Firmaları ve ürün grupları hakkında ayrıntılı bilgiler sunan İsmail Bey, basınç ve ölçüm cihazlarının seçimi ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara dair de değerlendirmelerini paylaştı bizlerle.

Kısaca Pakkens’i tanıyabilir miyiz?

Pakkens, 40 yılı aşkın bir süredir her türlü basınç ve sıcaklık ölçüm cihazlarının, HVAC ve tesisat ürünlerinin, ısıtma sektörü için hidrolik grupların ve müşteriye özel hassas talaşlı imalat parçalarının tasarım ve üretimini gerçekleştiriyor. Firmamız hem ölçüm cihazlarında hem de ısıtma cihazları için hidrolik grup üretiminde Türkiye’nin ilk ve en büyük üreticisi.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tam entegre iki üretim tesisimizde toplam 500 yetkin personelimiz ile otomotiv, ısıtma, makina üretimi, inşaat, petrokimya, ilaç, gıda, savunma sanayii, havacılık vb. sektörlerdeki ana sanayi firmaları ve son kullanıcılara hizmet vermekteyiz. 

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ölçüm cihazları ürün portföyümüz genel amaçlı basınç ölçerler, hassas basınç ölçerler, bi-metal ve gazlı termometreler, diyafram ayırıcılar, diyafram ayırıcılı basınç ölçerler, diferansiyel basınç ölçerler, elektrik kontaklı basınç ölçerler, çıkış sinyalli basınç ölçerler, manometre muslukları, valfler, manifoldlar ve bu ürünlerle ilgili aksesuarlardan oluşuyor.

Hidrolik gruplarımız 25’ten fazla platform için üretilmekte olup, konvansiyonel, yarı-yoğuşmalı, tam yoğuşmalı, depo tipi vs. modellerden oluşuyor ve sektörün önde gelen firmalarının ürettiği kombi cihazlarında kullanılıyor.

Tesisat ürünleri grubumuzda ise radyatör vanaları, emniyet ventilleri, basınç regülatörleri, hava tahliye cihazları, küresel vanalar, balans vanaları, mix valfler, pislik tutucular ve akla gelebilecek her türlü tesisat aksesuarı bulunuyor.

Ayrıca, mevcut iş kollarındaki varlığımızı sürekli güçlendirmenin yanı sıra, stratejik büyüme ve sürdürülebilirlik planlarımız çerçevesinde, katma değeri yüksek ve yenilikçi ürünlerin tasarım ve üretimi için de yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bunun son örneği, öz yeteneklerimizi kolayca taşıyabildiğimiz havacılık sektörü. 2017 yılı Mayıs ayından bu yana TEI, Turkish Technic ve Turkish Cabin Interior firmaları için hava aracı motor parçaları ile kabin içi kullanım için bitmiş ürünlerin hassas imalat, montaj ve testlerini bünyemizde gerçekleştiriyoruz.

Sıkça sorulan bir soruya da sizin aracılığınızla yanıt vermek isterim. Pakkens ismi Plastik, Aparat, Kalıp kelimelerinin ilk harfleri ile, firmamızı kurucusu Erdoğan Bey ve kardeşlerinin isimlerinin baş harflerinden oluşuyor: Kadir, Erdoğan, Nuri ve Sami.

Üretim ve mühendislik ekibini tanıyabilir miyiz?

Pakkens, sunduğu tüm ürünlerin ve bu ürünlerin üretimi için gerekli kalıp, takım, aparat, fikstür ve test ekipmanının tamamının tasarım ve üretimini kendi bünyesinde ve entegre bir şekilde gerçekleştirdiği için, ileri düzeyde mühendislik becerisine ve know-how’a sahip olmak zorunda. Bu ihtiyacı karşılamak üzere, her üyesi kendi alanında uzman ve ciddi miktarda tecrübeye sahip, toplam 30’un üzerinde tasarım, üretim ve kalite mühendisinden oluşan bir teknik ekibe sahibiz.

Manometreler endüstrilerde ne tür zorlu şartlarda kullanılıyorlar? Vibrasyon ve sıcaklık benzeri sorunlara karşı ne tür ürünler geliştirildi?

Basınç ölçerler onlarca farklı sektörde, birbirinden son derece farklı koşullarda ve çok zorlayıcı şartlar altında çalışmak zorunda kalabiliyorlar. Vibrasyonu, yüksek sıcaklığı ya da yoğun, kristalleşebilen, asidik veya korozif çalışma ortamlarını bunlara örnek olarak verebiliriz. 

Vibrasyona maruz kalınabilecek ortamlarda kullanılmak üzere portföyümüzde, gliserin dolgulu ürünlerimiz ile yaklaşık 3 yıl önce lanse ettiğimiz, özel bir darbe sönümleyici mekanizmaya sahip Viblock ürünlerimiz bulunuyor. 

Yüksek sıcaklık ve kimyasal reaksiyonlara karşı ise, sıcaklık ve kimyasallara dayanımı daha yüksek materyaller kullanarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verebiliyoruz. 

Sıcaklık, vibrasyon veya kimyasal dayanımı konusunda tecrübesi olmayan müşterilerimizin, ürün seçimi sırasında firmamızın satış veya teknik ekibine danışması halinde, en ekonomik ve kullanım yerine uygun çözüm hızlı bir şekilde bulunabiliyor.

Tedarik kısmında ne tür kabul testleriniz söz konusu? Bu kabul sürecinin ürünleriniz için önemi nedir?

Ürünlerimiz için pek çok çelik ve bakır alaşımı, plastik ve kauçuk esaslı hammadde ve komponent tedarik ediyoruz. Tedarik edilen malzeme, ilgili kontrol planında belirtilen her türlü boyutsal ölçümden, sertlik ölçümünden, mukavemet testlerinden ve görsel kontrollerden geçtikten sonra stoklarımıza alınır.

Dışarıdan temin edilen hammadde ve komponentlerdeki uygunsuzlukların üretim sürecine girmeden erken teşhisi, her firma gibi bizim için de yüksek kalite, zamanında teslimat ve maliyet hedeflerimizin yakalanmasında büyük önem arz ediyor.

Sipariş, üretim ve sevkiyat süreçlerinin tamamı için ERP sistemi kullanıyor musunuz?

ERP yazılımı olarak IFS sistemini kullanıyoruz. Pakkens 90’lı yılların başından bu yana ERP sistemleri kullanımına aşina, fakat büyüyen organizasyonumuzun ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmek için gelişmiş bir yazılım çözümüne ihtiyaç duyduk ve 2004 yılında bu sisteme geçiş yaptık.

Bu sistem size ne tür avantajlar sağlıyor?

Tüm ürün ağaçlarımız ve üretim rotalarımız ERP sistemimizde eksiksiz bir biçimde tanımlı ve sürekli güncelliği sağlanıyor. Bu temel veriler, üretim ve malzeme planlama, satınalma, lojistik, maliyet kontrolü, kalite güvence, insan kaynakları hatta bakım gibi tüm ana ve destek süreçlerimizi hızlı ve hatasız bir şekilde işletmemizi sağlıyor.

Sistemin sağladığı veriler her tür kalite, planlama, üretim ve maliyet metriğinin hesaplanıp izlenmesi için girdi sağlıyor olup, bizim için büyük öneme sahipler. 

Nihai ürüne kadar geçen üretim sürecinin özetini alabilir miyiz sizlerden?

Basınç ölçerleri oluşturan tüm alt gruplar ve işlenmiş parçalar, ilgili üretim biriminde, iş emirlerine uygun olarak üretildikten sonra yarı mamul stoklarımıza alınırlar.

Gövde, kapak, kadran ve göstergeler ürün tipine göre sac pres veya plastik enjeksiyon bölümlerinde, tüm pirinç parçalar ve çelik alaşımları CNC işleme bölümümüzde, ürünlerimizin kalbini oluşturan basınç elemanları ise basınç elemanı hazırlama bölümlerimizde üretilir. Montaj bölümümüzde tüm bu parçalar standart operasyon planlarına uygun bir şekilde bir araya getirilir, yüzde yüz test edilir ve paketlenerek son kullanıcıya ulaştırılır. 

Hammadde girişten sevkiyata kadar tüm süreçleri bünyesinde bulunduran son derece entegre bir yapıya sahibiz. 

Depoda nasıl bir uygulama söz konusu?

Her iki tesisimizde de yarı mamul ve mamul depolarımızda otomasyona dayalı bir depo yönetim sistemi kullanıyoruz. Tüm ürünlerimiz depolara girerken ve çıkarken taşıdıkları barkod, el terminalleri aracılığı ile okutulur. Böylece malzeme kabulünün veya çıkışının hangi miktarda ürün için, hangi personel tarafından, ne zaman gerçekleştirildiği bilgisi sisteme aktarılır. 

Bu sistem, FIFO sistematiğinin (ilk giren ilk çıkar) işletilmesinde ve depo stok seviyelerinin takibinde en büyük yardımcımız. Müşterilerimizden gelen siparişler de yine el terminali ile sisteme girilerek ayrılır. Bu sayede yanlış ayırma işi yapılmaz. 

Kalibrasyon, test ve tamir–bakım konusunda sahada birbiriminiz bulunuyor mu?

Türkiye’nin ilk akredite basınç laboratuarı firmamızda bulunuyor. Tüm müşterilerimize, talep edilmesi halinde her tür kalibrasyon, tamir ve bakım hizmetini verebilecek kabiliyetlere sahibiz.

Sahada ihtiyaç duyulabilecek kalibrasyon, tamir ve bakım hizmetlerini ise fabrikamızdaki teknik ekibimizle karşılıyoruz.

Kalibrasyonda hassas konular nelerdir? Bu hassasiyet kullanılacağı proses ya da ürüne göre değişiyor mu?

Bunu son kullanıcının beyan etmesi gerekiyor. Yüksek hassasiyette basınç ölçerlerin altı ay gibi kısa sürelerde yani daha sık kalibrasyonu gerekebilir. Minimum altı ayda maksimum yılda bir kalibrasyon öneriyoruz. Kendi üretimimizde kullandığımız üst kontrol cihazları her gün stabilite kontrolünden, her ay ise kalibrasyondan geçiyor. 

Daha çok hangi zorlu şartlar için özel tasarım ya da montaj talepleri alıyorsunuz?

Daha çok yüksek sıcaklık ve zorlu kimyasalların reaksiyonlarına karşı dayanımı yüksek tasarımlar isteniyor. Demir çelik sektöründen bazen 400 derece sıcaklığa dayanıklı ekipmanlar istenebiliyor.  Bu seviyedeki yüksek sıcaklıklar için özel malzeme kullanımını ya da ölçümün uzaktan yapılabilmesi için ek bir boru ile basıncı ölçme gibi montaj tavsiyelerinde bulunabiliyoruz. 

ATEX sertifikasyonu gereken uygulamalara, bu kapsamdaki pek çok ürünümüz ile yanıt verebiliyoruz.

Gıda sektörünün özel talepleri için ise, Amerika tarafından belirlenmiş 3A standartlarını karşılayan proses endüstrisi ürünlerimizi sunuyoruz. Pakkens, Amerika ve Avrupa standartlarını karşılamak için gerekli tüm sertifikalara sahip.

Pakkens ürünleri özellikle hangi sektörlerde tercih ediliyor?

Ürünlerimiz basınç ve sıcaklık ölçümüne ihtiyaç duyulan her yerde; özellikle petro-kimya, gıda, medikal, biyokimya, tarım, makina üretimi, endüstriyel hidrolik, savunma sanayii, su arıtma, ısıtma ve iklimlendirme; denizcilik gibi endüstrilerde yaygın olarak kullanılıyor. 

Yeni dönem için planlarınız nelerdir?

Pakkens yeni dönemde de; tüm ürün gruplarında müşterilerine en iyi kaliteyi; en uygun fiyata ve en hızlı şekilde sunmaya devam edecek.

Ölçüm cihazları grubumuzdaki tüm mevcut ürünlerimiz; sistematik bir şekilde yeniden mühendislik süzgecinden geçiyor ve üretim süreçleri rafine ediliyor. Müşterilerimize önümüzdeki dönemde; alışkın oldukları Pakkens kalitesini daha iyi şartlarda sunmak üzere yeniden yapılanıyoruz. Çalışmalarımızı özellikle proses endüstrisine yönelik ürünlerde; elektronik ölçüm cihazlarında ve yüksek hassasiyete sahip ölçüm cihazlarında yoğunlaştıracağız.

Hidroblok grubumuzda son 10 yıldır sürdürdüğümüz planlı faaliyetler neticesinde; Pakkens bugün Avrupa’nın en büyük pirinç hidroblok ve ikinci en büyük plastik/kompozit hidroblok üreticisi konumuna erişti ve Türkiye’de akla gelebilecek hemen hemen tüm kombi cihazı üreticilerinin tek tedarikçisi oldu. 

Havacılık grubumuzda ise hedefimiz; mevcut müşterilerimizde tedarik payımızı ve referans sayımızı artırmak ve komponent üretiminden fonksiyonel ürünlere doğru giden yolculuğumuza devam etmek.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Askeri sınıf basınç ölçerler

Yayın Tarihi:

on

PAKKENS, yeni nesil askeri sınıf basınç ölçerlerini duyurdu. Zırhlı araçların yangın söndürme sistemleri için özel olarak tasarlanan 40 mm çaplı basınç ölçer, Vib-Lock mekanizmaya sahip olup, özel metal gövdesiyle zor şartlarda kusursuz ölçüm yapabiliyor. 

PAKKENS, Bursa Organize Sanayi Bölgesindeki tam entegre 2 üretim tesisinde toplam 400’ün üzerinde yetkin personeli ile petro-kimya, kimya, gaz dağıtımı, ilaç, biyoteknoloji, gıda işleme, HVAC, makine imalatı, hidrolik, tarım, inşaat, otomotiv, havacılık vb. sektörlerdeki ana sanayi firmaları ve son kullanıcılara hizmet veriyor. 

40 yılı aşkın bir süredir her türlü basınç ve sıcaklık ölçüm cihazlarının, hidrolik grupların, HVAC ve tesisat ürünleri ile müşteriye özel hassas talaşlı imalat parçalarının tasarım ve üretimini gerçekleştiren firma, basınç ölçüm cihazları ürün portföyüne savunma sanayiinin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmış ürünlerini de eklemiştir. 

Zırhlı taşıyıcı araçların yangın söndürme ekipmanlarında kullanılması amaçlanan yeni nesil askeri sınıf basınç ölçerler, kullanım yeri dolayısıyla 40 mm çap ölçüsüne sahip. -1 bar ile 400 bar arasında kararlı basınç ölçümleri elde etmek için üretilen, -40°C ile 70°C arasında istikrarlı olarak çalışan basınç ölçerler, titreşimli ortamlarda da verimli ölçümler alınması amacıyla Vib-Lock mekanizma ile donatılmış. Her türlü aşındırıcı ortamda güvenle kullanılabilmesi amacıyla ürünler (AISI 316L) paslanmaz çelik kullanılarak imal edilen basınç ölçer, bu özelliklerinin dışında, EN-837-1 Basınç Ölçer Standardı ile MILSTD-810G/514.7C-4 prosedürünün bütün gereksinimlerini karşılıyor.

Sektörün öncü firması PAKKENS, tecrübeli tasarım ve AR-GE ekibi ile savunma sanayi dışında, diğer endüstriyel alanlardaki müşterilerinin istekleri doğrultusunda da hassas, güvenilir, emniyetli ve dayanıklı ürünler tasarlayıp üretiyor.

Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Odaklanma kabiliyeti yüksek radar sensörler ile sürekli seviye ölçümü

Yayın Tarihi:

on

VEGA, kendini ispat etmiş VEGAPULS’u seviye ölçümleri için kompakt bir cihaz serisi ile genişletti. Bu yeni radar cihaz serisi 80 GHz temelinde geliştirildi; fiyat açısından ultrasonla yapılan seviye ölçümüne gerçek bir alternatif oluşturuyor. Yeni kompakt VEGAPULS serisi aynı zamanda, içinde bulunduğu ortam şartlarından etkilenmediğinden güvenilir ve çok daha kesin.

İyi bir odaklanma kabiliyeti emniyet getirir

VEGAPULS’ün en güçlü olduğu nokta benzersiz odaklanma kabiliyetidir. Bu özelliği sayesinde, radar huzmesi ölçümü yapılacak malzemeye neredeyse milimetrelik bir kesinlikle yönlendirebilir. Bu şekilde, boru veya pompa gibi hazne içi donanımlarında, dar baca ve kuyuların içinde veya duvarlarda birikintiler olması halinde dahi hatalı sinyal oluşmaz. Bu nedenle, ultrasonik sensörlerde mutlaka bulunması gereken parazit hariçleyici sisteme radar sensörlerde ihtiyaç kalmaz.

Gönderim frekansının odaklanma kabiliyetine etkisi nedir?

VEGAPULS, 80 GHz’lik bir gönderim frekansıyla çalışır. Boyu 80 mm olan bir antende bunun anlamı açılma açısının yalnızca 3° olacağıdır. Radar sensör, yalnızca ölçülmesi gereken malzemenin gönderdiği yankılanmayı ölçer. Böylece, yapılan ölçüm son derece emniyetlidir ve güvenilir sonuçlar verir.

Bir karşılaştırma yaparsak: Gönderim frekansı 26 GHz olan alışılagelmiş bir radarlı sensörün büyüklüğü aynı kalan bir antende açılma açısı yaklaşık 10°’dir. Bu durumda karıştırma donanımları, başka donanımlar veya hazne duvarlarındaki yapışmalar sinyal huzmesinin genişliği nedeniyle ölçüm sonuçlarını olumsuz etkiler.
Bu nedenle, ultrasonik sensörlerde mutlaka bulunması gereken parazit hariçleyici sisteme radar sensörlerde ihtiyaç kalmaz. Yeni VEGAPULS cihaz serisi ne kondensat ne de kirlilik oluşumundan etkilenmez.

Avantajlar

  • Devreye alım işlemlerinde karmaşık tank geometrilerinde dahi farkedilir bir kolaylaşma sağlar
  • Odaklanma kabiliyetinin daha da iyileşmesi ölçüm emniyetini tüm ölçüm aralığı boyunca yükseltir
  • Tank duvarına yakın bir yere montajında dahi yüksek ölçüm kesinliği

Bu yeni cihaz serisinin iki farklı modeli vardır. Hem kablo bağlantı bölmeli kompakt model olarak, hem de sabit kablo bağlantılı (IP68) model olarak mevcuttur. Sensörler, bir akıllı telefon veya tabletle Bluetooth üzerinden ayarlanabilir. Sert ortam koşullarında ve patlama tehlikesi olan alanlarda kullanım için idealdirler.

Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

SmartCheck – Güvenli Üretim İçin Tetikte Olun

Yayın Tarihi:

on

SCHAEFFLER SmartCheck, makinelerdeki vibrasyon ve proses parametrelerinin sürekli izlenmesi için geliştirilmiş bir online durum izleme cihazıdır. Üstün performans, düşük maliyet ve kullanım kolaylığı ile kullanıcı dostu bir cihazdır.

Schaeffler SmartCheck makinelerdeki rulman hasarları, balanssız durum, yanlış hizalama ve bunların olumsuz etkilerini meydana gelmeden bildirir. Schaeffler SmartCheck, Web ara yüzüne sahiptir ve bu ara yüz aracılığıyla internet bağlantısı üzerinden ölçüm verileri servis sağlayıcılarına dışarıdan temin edilebilir. Servis sağlayıcıları bu ölçüm verilerini online olarak izleyebilir, yorumlayabilir . Schaeffler ayrıca bu ölçüm verilerinin incelenmesi ve periyodik olarak uzmanlar tarafından raporlanması hizmetini de müşterilerine sunmaktadır.  Schaeffler SmartCeck ile makine arızalarının önceden belirlenmesi ile plansız duruşların önüne geçilir ve tesis güvenliği sağlanmış olur.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com