Connect with us

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Ölçüm cihazları ve ısıtma sektörü için hidrolik grup üretimi: PAKKENS

Yayın Tarihi:

on

Pakkens Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cümen’le bir söyleşi gerçekleştirdik. Firmaları ve ürün grupları hakkında ayrıntılı bilgiler sunan İsmail Bey, basınç ve ölçüm cihazlarının seçimi ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara dair de değerlendirmelerini paylaştı bizlerle.

Kısaca Pakkens’i tanıyabilir miyiz?

Pakkens, 40 yılı aşkın bir süredir her türlü basınç ve sıcaklık ölçüm cihazlarının, HVAC ve tesisat ürünlerinin, ısıtma sektörü için hidrolik grupların ve müşteriye özel hassas talaşlı imalat parçalarının tasarım ve üretimini gerçekleştiriyor. Firmamız hem ölçüm cihazlarında hem de ısıtma cihazları için hidrolik grup üretiminde Türkiye’nin ilk ve en büyük üreticisi.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tam entegre iki üretim tesisimizde toplam 500 yetkin personelimiz ile otomotiv, ısıtma, makina üretimi, inşaat, petrokimya, ilaç, gıda, savunma sanayii, havacılık vb. sektörlerdeki ana sanayi firmaları ve son kullanıcılara hizmet vermekteyiz. 

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ölçüm cihazları ürün portföyümüz genel amaçlı basınç ölçerler, hassas basınç ölçerler, bi-metal ve gazlı termometreler, diyafram ayırıcılar, diyafram ayırıcılı basınç ölçerler, diferansiyel basınç ölçerler, elektrik kontaklı basınç ölçerler, çıkış sinyalli basınç ölçerler, manometre muslukları, valfler, manifoldlar ve bu ürünlerle ilgili aksesuarlardan oluşuyor.

Hidrolik gruplarımız 25’ten fazla platform için üretilmekte olup, konvansiyonel, yarı-yoğuşmalı, tam yoğuşmalı, depo tipi vs. modellerden oluşuyor ve sektörün önde gelen firmalarının ürettiği kombi cihazlarında kullanılıyor.

Tesisat ürünleri grubumuzda ise radyatör vanaları, emniyet ventilleri, basınç regülatörleri, hava tahliye cihazları, küresel vanalar, balans vanaları, mix valfler, pislik tutucular ve akla gelebilecek her türlü tesisat aksesuarı bulunuyor.

Ayrıca, mevcut iş kollarındaki varlığımızı sürekli güçlendirmenin yanı sıra, stratejik büyüme ve sürdürülebilirlik planlarımız çerçevesinde, katma değeri yüksek ve yenilikçi ürünlerin tasarım ve üretimi için de yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bunun son örneği, öz yeteneklerimizi kolayca taşıyabildiğimiz havacılık sektörü. 2017 yılı Mayıs ayından bu yana TEI, Turkish Technic ve Turkish Cabin Interior firmaları için hava aracı motor parçaları ile kabin içi kullanım için bitmiş ürünlerin hassas imalat, montaj ve testlerini bünyemizde gerçekleştiriyoruz.

Sıkça sorulan bir soruya da sizin aracılığınızla yanıt vermek isterim. Pakkens ismi Plastik, Aparat, Kalıp kelimelerinin ilk harfleri ile, firmamızı kurucusu Erdoğan Bey ve kardeşlerinin isimlerinin baş harflerinden oluşuyor: Kadir, Erdoğan, Nuri ve Sami.

Üretim ve mühendislik ekibini tanıyabilir miyiz?

Pakkens, sunduğu tüm ürünlerin ve bu ürünlerin üretimi için gerekli kalıp, takım, aparat, fikstür ve test ekipmanının tamamının tasarım ve üretimini kendi bünyesinde ve entegre bir şekilde gerçekleştirdiği için, ileri düzeyde mühendislik becerisine ve know-how’a sahip olmak zorunda. Bu ihtiyacı karşılamak üzere, her üyesi kendi alanında uzman ve ciddi miktarda tecrübeye sahip, toplam 30’un üzerinde tasarım, üretim ve kalite mühendisinden oluşan bir teknik ekibe sahibiz.

Manometreler endüstrilerde ne tür zorlu şartlarda kullanılıyorlar? Vibrasyon ve sıcaklık benzeri sorunlara karşı ne tür ürünler geliştirildi?

Basınç ölçerler onlarca farklı sektörde, birbirinden son derece farklı koşullarda ve çok zorlayıcı şartlar altında çalışmak zorunda kalabiliyorlar. Vibrasyonu, yüksek sıcaklığı ya da yoğun, kristalleşebilen, asidik veya korozif çalışma ortamlarını bunlara örnek olarak verebiliriz. 

Vibrasyona maruz kalınabilecek ortamlarda kullanılmak üzere portföyümüzde, gliserin dolgulu ürünlerimiz ile yaklaşık 3 yıl önce lanse ettiğimiz, özel bir darbe sönümleyici mekanizmaya sahip Viblock ürünlerimiz bulunuyor. 

Yüksek sıcaklık ve kimyasal reaksiyonlara karşı ise, sıcaklık ve kimyasallara dayanımı daha yüksek materyaller kullanarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verebiliyoruz. 

Sıcaklık, vibrasyon veya kimyasal dayanımı konusunda tecrübesi olmayan müşterilerimizin, ürün seçimi sırasında firmamızın satış veya teknik ekibine danışması halinde, en ekonomik ve kullanım yerine uygun çözüm hızlı bir şekilde bulunabiliyor.

Tedarik kısmında ne tür kabul testleriniz söz konusu? Bu kabul sürecinin ürünleriniz için önemi nedir?

Ürünlerimiz için pek çok çelik ve bakır alaşımı, plastik ve kauçuk esaslı hammadde ve komponent tedarik ediyoruz. Tedarik edilen malzeme, ilgili kontrol planında belirtilen her türlü boyutsal ölçümden, sertlik ölçümünden, mukavemet testlerinden ve görsel kontrollerden geçtikten sonra stoklarımıza alınır.

Dışarıdan temin edilen hammadde ve komponentlerdeki uygunsuzlukların üretim sürecine girmeden erken teşhisi, her firma gibi bizim için de yüksek kalite, zamanında teslimat ve maliyet hedeflerimizin yakalanmasında büyük önem arz ediyor.

Sipariş, üretim ve sevkiyat süreçlerinin tamamı için ERP sistemi kullanıyor musunuz?

ERP yazılımı olarak IFS sistemini kullanıyoruz. Pakkens 90’lı yılların başından bu yana ERP sistemleri kullanımına aşina, fakat büyüyen organizasyonumuzun ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmek için gelişmiş bir yazılım çözümüne ihtiyaç duyduk ve 2004 yılında bu sisteme geçiş yaptık.

Bu sistem size ne tür avantajlar sağlıyor?

Tüm ürün ağaçlarımız ve üretim rotalarımız ERP sistemimizde eksiksiz bir biçimde tanımlı ve sürekli güncelliği sağlanıyor. Bu temel veriler, üretim ve malzeme planlama, satınalma, lojistik, maliyet kontrolü, kalite güvence, insan kaynakları hatta bakım gibi tüm ana ve destek süreçlerimizi hızlı ve hatasız bir şekilde işletmemizi sağlıyor.

Sistemin sağladığı veriler her tür kalite, planlama, üretim ve maliyet metriğinin hesaplanıp izlenmesi için girdi sağlıyor olup, bizim için büyük öneme sahipler. 

Nihai ürüne kadar geçen üretim sürecinin özetini alabilir miyiz sizlerden?

Basınç ölçerleri oluşturan tüm alt gruplar ve işlenmiş parçalar, ilgili üretim biriminde, iş emirlerine uygun olarak üretildikten sonra yarı mamul stoklarımıza alınırlar.

Gövde, kapak, kadran ve göstergeler ürün tipine göre sac pres veya plastik enjeksiyon bölümlerinde, tüm pirinç parçalar ve çelik alaşımları CNC işleme bölümümüzde, ürünlerimizin kalbini oluşturan basınç elemanları ise basınç elemanı hazırlama bölümlerimizde üretilir. Montaj bölümümüzde tüm bu parçalar standart operasyon planlarına uygun bir şekilde bir araya getirilir, yüzde yüz test edilir ve paketlenerek son kullanıcıya ulaştırılır. 

Hammadde girişten sevkiyata kadar tüm süreçleri bünyesinde bulunduran son derece entegre bir yapıya sahibiz. 

Depoda nasıl bir uygulama söz konusu?

Her iki tesisimizde de yarı mamul ve mamul depolarımızda otomasyona dayalı bir depo yönetim sistemi kullanıyoruz. Tüm ürünlerimiz depolara girerken ve çıkarken taşıdıkları barkod, el terminalleri aracılığı ile okutulur. Böylece malzeme kabulünün veya çıkışının hangi miktarda ürün için, hangi personel tarafından, ne zaman gerçekleştirildiği bilgisi sisteme aktarılır. 

Bu sistem, FIFO sistematiğinin (ilk giren ilk çıkar) işletilmesinde ve depo stok seviyelerinin takibinde en büyük yardımcımız. Müşterilerimizden gelen siparişler de yine el terminali ile sisteme girilerek ayrılır. Bu sayede yanlış ayırma işi yapılmaz. 

Kalibrasyon, test ve tamir–bakım konusunda sahada birbiriminiz bulunuyor mu?

Türkiye’nin ilk akredite basınç laboratuarı firmamızda bulunuyor. Tüm müşterilerimize, talep edilmesi halinde her tür kalibrasyon, tamir ve bakım hizmetini verebilecek kabiliyetlere sahibiz.

Sahada ihtiyaç duyulabilecek kalibrasyon, tamir ve bakım hizmetlerini ise fabrikamızdaki teknik ekibimizle karşılıyoruz.

Kalibrasyonda hassas konular nelerdir? Bu hassasiyet kullanılacağı proses ya da ürüne göre değişiyor mu?

Bunu son kullanıcının beyan etmesi gerekiyor. Yüksek hassasiyette basınç ölçerlerin altı ay gibi kısa sürelerde yani daha sık kalibrasyonu gerekebilir. Minimum altı ayda maksimum yılda bir kalibrasyon öneriyoruz. Kendi üretimimizde kullandığımız üst kontrol cihazları her gün stabilite kontrolünden, her ay ise kalibrasyondan geçiyor. 

Daha çok hangi zorlu şartlar için özel tasarım ya da montaj talepleri alıyorsunuz?

Daha çok yüksek sıcaklık ve zorlu kimyasalların reaksiyonlarına karşı dayanımı yüksek tasarımlar isteniyor. Demir çelik sektöründen bazen 400 derece sıcaklığa dayanıklı ekipmanlar istenebiliyor.  Bu seviyedeki yüksek sıcaklıklar için özel malzeme kullanımını ya da ölçümün uzaktan yapılabilmesi için ek bir boru ile basıncı ölçme gibi montaj tavsiyelerinde bulunabiliyoruz. 

ATEX sertifikasyonu gereken uygulamalara, bu kapsamdaki pek çok ürünümüz ile yanıt verebiliyoruz.

Gıda sektörünün özel talepleri için ise, Amerika tarafından belirlenmiş 3A standartlarını karşılayan proses endüstrisi ürünlerimizi sunuyoruz. Pakkens, Amerika ve Avrupa standartlarını karşılamak için gerekli tüm sertifikalara sahip.

Pakkens ürünleri özellikle hangi sektörlerde tercih ediliyor?

Ürünlerimiz basınç ve sıcaklık ölçümüne ihtiyaç duyulan her yerde; özellikle petro-kimya, gıda, medikal, biyokimya, tarım, makina üretimi, endüstriyel hidrolik, savunma sanayii, su arıtma, ısıtma ve iklimlendirme; denizcilik gibi endüstrilerde yaygın olarak kullanılıyor. 

Yeni dönem için planlarınız nelerdir?

Pakkens yeni dönemde de; tüm ürün gruplarında müşterilerine en iyi kaliteyi; en uygun fiyata ve en hızlı şekilde sunmaya devam edecek.

Ölçüm cihazları grubumuzdaki tüm mevcut ürünlerimiz; sistematik bir şekilde yeniden mühendislik süzgecinden geçiyor ve üretim süreçleri rafine ediliyor. Müşterilerimize önümüzdeki dönemde; alışkın oldukları Pakkens kalitesini daha iyi şartlarda sunmak üzere yeniden yapılanıyoruz. Çalışmalarımızı özellikle proses endüstrisine yönelik ürünlerde; elektronik ölçüm cihazlarında ve yüksek hassasiyete sahip ölçüm cihazlarında yoğunlaştıracağız.

Hidroblok grubumuzda son 10 yıldır sürdürdüğümüz planlı faaliyetler neticesinde; Pakkens bugün Avrupa’nın en büyük pirinç hidroblok ve ikinci en büyük plastik/kompozit hidroblok üreticisi konumuna erişti ve Türkiye’de akla gelebilecek hemen hemen tüm kombi cihazı üreticilerinin tek tedarikçisi oldu. 

Havacılık grubumuzda ise hedefimiz; mevcut müşterilerimizde tedarik payımızı ve referans sayımızı artırmak ve komponent üretiminden fonksiyonel ürünlere doğru giden yolculuğumuza devam etmek.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

VEGA, gıda ve ilaç sektörleri için sunduğu sensör portfolyosunu genişletti

Yayın Tarihi:

on

Vega tarafından kullanıcılara sunulan yeni sensörlerin en önemli özelliği olan 360° anahtarlama durum göstergesi, 256 farklı renk arasından seçilebilir ve her yönden hızla görülebilmektedir.

Basitten karmaşığa kadar

VEGABAR basınç sensörleri ve VEGAPOINT limit şalterleri ile VEGA, gıda maddeleri,  ecza ve ilaç üretim proseslerine, seviye ve basınç ölçümlerinde kullanılan sensörleri tek elden sunuyor. Kompakt cihaz serileri, standart uygulamalarda kaliteden ve hijyenden tek bir ödün vermeden mükemmel bir şekilde kullanılmaktalar.

Cihazların standart adaptör sistemi ve standart proses bağlantıları, stoklama ve masrafları belirli bir seviyede tutarak gerekli olan esnekliği sağlıyor. 360° anahtarlama durum göstergesi çok belirgin bir emniyet sunuyor. Işıklı ringin rengi tüm yönlerden, hatta gündüz bile hızla görülebilmektedir, ışığın rengini 256 renk arasından isteğe göre seçmek mümkündür.

Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Kablolu seviye şalterleri

Yayın Tarihi:

on

Mehmet Akın, SMS TORK Ölçü Kontrol Grubu Sorumlusu

TORK seviye şalterleri endüstride depoların katı ve sıvıların seviyesini ölçmek için tasarlanmışlardır. Kablolu seviye şalterleri içindeki mekanizma sayesinde kablo ucuna bağlı şamandıra belli bir açıya geldiğinde kontak verecek şekilde çalışmaktadırlar. Katılar için çalışma derecesi küçük iken sıvılar için uygun modellerde çalışma derecesi daha geniştir.

TORK BT serisi seviye şalterleri küçük pompaların otomatik kontrolü için dizayn edilmişlerdir. 100o’lik çalışma açısı sayesinde ufak sıvı yüksekliği değişimlerine cevap vermeyerek pompanın sürekli aç-kapa yapmasının önüne geçilmiştir. Hem NO hem NC kontak yapısı sayesinde tanklarda hem alçak hem yüksek doluluğu kontrol edebilirsiniz.

TORK SA300 serisi seviye şalterleri özellikle agresif sıvılar için oldukça uygun bir seçenektir. Dışında ekstra hypolan kaplaması agresif sıvılar karşısında ekstra dayanıklılığa sahip olmasını sağlamaktadır. 25o’lik çalışma açısı sayesinde hassas bir şekilde sıvı yüksekliği kontrol edilebilir. Hem NO hem NC kontak yapısı sayesinde tanklarda hem alçak hem yüksek doluluğu kontrol edebilirsiniz. Patlama riskinin olduğu ortamlarda ATEX sertifikalı TORK SA400 modeli seçeneği de mevcuttur.

TORK SHA serisi seviye şalterleri ACS sertifikalı olup içme suyu, meyve suyu ve diğer hijyenik uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlamıştır. 25o’lik çalışma açısı sayesinde hassasiyeti yüksek seviye kontrolü sağlar. Hem NO hem NC kontak yapısı sayesinde tanklarda hem alçak hem yüksek doluluğu kontrol edebilirsiniz.

TORK BA serisi seviye şalterleri özel tasarımı sayesinde dar tankların sıvı seviye ölçümlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. İnce tasarımı sayesinde kapalı tankların üzerinden geniş bir boşluğa ihtiyaç duymadan monte edilebilir. 20o’lik çalışma açısı çok daha hassas ölçmesini sağlar. BA serisi seviye şalterlerini üç şekilde takabilirsiniz; yukarıdan dik olarak destek çubuğuna monte ederek, tanka yandan bağlayarak ya da ek ağırlık kullanarak yukarıdan aşağı sallandırarak. Hem NO hem NC kontak yapısı sayesinde tanklarda hem alçak hem yüksek doluluğu kontrol edebilirsiniz

TORK SL serisi seviye şalterleri ise katı ürünlerin seviyesinin kontrolü için tasarlanmışlardır. Patlayıcı olmayan sahalar için tasarlanmış olan SL serisi seviye şalterleri istenilen yüksekliğe ulaşan tanklarda dolumu kesmek için NO veya NC kontak verecek şekilde yukarıdan sallandırılarak kurulur. SL serisi seviye şalterleri sistemde başka seviye şalterleri olsa dahi güvenlik amacıyla mutlaka kullanılması önerilir. Çalışma açısı 10 o’dir.

Devamını Oku

Ölçüm Cihazları ve Göstergeler

Proses endüstrisi için seviye ve basınç ölçüm teknolojisi

Yayın Tarihi:

on

Üretim prosesleri giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Prosesleri kontrol etmek ve izlemek için daha anlaşılır ölçüm teknolojilerine ihtiyaç duyulmaktadır. VEGA, hedefini kullanımı kolay, maksimum güvenlik ve güvenilirlik sağlayan yenilikçi ölçüm teknolojileri geliştirmek olarak belirlemiştir.

Kolay ve hızlı

Tüm cihazlar müşterilerin ihtiyaçlarına göre özel üretilmelerine rağmen VEGA sensörlerin üretimi birkaç gün içerisinde tamamlanır. Kullanıcılar basit ve kolay şekilde Bluetooth ve akıllı telefon veya tabletler üzerinden devreye alım yapabilirler.

Su ve atık su

İçme suyu değerli bir gıda malzemesidir. Atık suyun arıtım işlemi de içme su kaynaklarının denetlenmesi kadar önemli bir görevdir. VEGA, su ve atık su sektörünün gereksinimlerine en uygun seviye sensörleri, sınır seviye şalterleri ve basınç ölçüm enstrümanları sağlamaktadır.

Atık su işletmeciliği

Dünyanın her yerinde bulunan arıtma tesislerinde VEGA ölçüm tekniği güvenle kullanılmaktadır. Bu tesisler farklı proses kademelerinin otomatik kontrolü için yüksek sistem kullanılabilirliği sağlanabilmesine ve dolayısıyla bakım gerektirmeyen bir işletmeye ve ölçüm verilerinin kesinliğine önem verirler.

Uygulama örnekleri olarak bazı temel sistemler şunlardır:

 • Kanalizasyon şebekelerinde seviye ölçümü ve taşma önlemek için sınır seviye kontrolü
 • Yağmur suyu toplama şebekelerinde seviye tespiti ve kontrolü
 • Çamurlu su seviye ölçümü
 • Kum yıkama noktalarında seviye ölçümü ve sınır seviye kontrolü
 • Pompa sistemlerinde pompaların seviyeye göre açılıp kapanmasının sağlaması
 • Giriş ve çıkış kanallarında seviye ölçümü ve sınır seviye kontrolü
 • Açık kanallarda akış ölçümü

İçme suyu endüstrisi

VEGA, içme suyu endüstrisinde kullanılan ölçüm cihazları için tecrübeli bir üreticidir. VEGA sensörleri, depolama tanklarının, boru hatlarının, filtrelerin ve barajların içindeki su seviyesini ve basıncını hem yüksek hassasiyette hem de güvenilir bir şekilde ölçer. Sensörlerin bağlantısını kolayca yapabilir ve hızla devreye alabilirsiniz.

İçme suyu hatları için uygulama örnekleri şu şekildedir:

 • İçme suyu borularında suyu gerekli noktalara taşımak için pompalama istasyonları gerekli basıncı sağlar. Basınç transmitterleri ile bu basıncı sürekli denetim altında tutabilir, seviye şalterleri ile bu pompaların kuru çalışması önlenmiş olunur.
 • İçme suyu stoğunu güvenilir bir şekilde yönetebilmek için baraja giren suyun ve baraj seviyesinin bilinmesi gerekir. Seviyeyi, hidrostatik seviye ölçümü ile sürekli bir şekilde denetleyebilirsiniz. Bu denetleme için gerekli veriyi değerlendirme cihazları ile erişimin daha rahat sağlanacağı yerlere taşıyabilirsiniz.
 • Derin kuyular ile sualtı pompaları ile yer altı suları yüzeye çıkartılır. Burada çekilen suyun kontrolü ve kuyuda var olan suyun seviyesinin öğrenilmesi için hidrostatik seviye ölçümü sistemleri daha güvenli tutacaktır.
 • Aynı işlemi su şebekelerinde denge kabı olarak kullanılan su kulelerinde de uygulamak mümkündür. Su seviyesi ve şebeke basıncını basınç ölçüm enstrümanları ile denetlemek mümkündür.

VEGA her zaman yanınızda

Danışmanlık, teknik destek, saha servisi Hepsi mümkün! VEGA’nın uzman ekibi nerede olursanız olun yanınıza gelir, kurulumunu yapar ve danışmanlık hizmetini verir. Müşterilerinin her zaman yanındadır. VEGA teknik servisi zamandan ve maliyetten tasarruf etmenize yardımcı olur.

VEGA’nın yenilikçi teknolojilerini, canlı örnekleri ve aktivitilerini VEGA Seviye ve Basınç Ölçüm Cihazları ismi ile Linkedin üzerinden de takip edebilirsiniz.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com