Connect with us

Vanalar

Moog servo valf yarışması

Yayın Tarihi:

on

Yarışmayı kazanan en eski Moog servo valfi 53 yıllık ve hala Saskatchewan Üniversitesinin (Kanada) teknik akışkanlar laboratuvarında kullanılmaktadır.

Moog Inc. Sanayi Şirketler Grubu (NYSE: MOG.A ve MOG.B) Saskatchewan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Teknik Akışkanlar Laboratuvar Sorumlusu Doug Bitner’i kullanılmakta olan en eski Moog servo valfin bulunması için yapılan yarışmanın kazananını olarak açıkladı. Bitner, 1963 yılında üretilen Moog 21 Serisine ait bir servo valfin içinde bulunduğu,çalışmakta olan laboratuvar teçhizatlarının gösterildiği bir video gönderdi. Moog, Avrupa’daki varlığının 50. yılı kutlamaları için geçtiğimiz eylül ayında bir yarışma düzenlemiştir. Bitner, yarışmaya katılmasıyla ilgili olarak “Laboratuvarda birçok Moog servo valfinin olduğunu biliyordum, bir şans olabilir diye düşündüm ama kazandığımı öğrenince gerçekten çok şaşırdım” diyor. Bitner’e göre Saskatchewan Üniversitesi içinde öğrencilere açık teknik akışkanlar laboratuvarı barındıran, Kuzey Amerika’daki çok az sayıdaki üniversitelerden biridir. Kazanan servo valf, uzay ve endüstri sektörlerinde deneyler yapmak için öğretim üyeleri ve Bitner’in öğrencileri tarafından kullanılan kapalı halkalı test tek kanallı sisteminin bir parçasıdır.

Bitner, “Laboratuvarda, tarım makinelerinin şasisi üzerinde bir milyon çevrimde dayanıklılık testi yaptık ve Moog servo valfi hala çok iyi performansa sahip olduğunu gördük” diye ekliyor.  Moog Inc. Sanayi Şirketler Grubu Grup Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Ari Almqvist, “Hala çalışmakta olan en eski Moog servo valfini bulduğunuz için sizleri tebrik ediyoruz Bay Bitner. Servo valflerimizin güvenirliğinden daima bahsedilir ve Bitner bunu bir kez daha ispatlamıştır” yorumunu yapıyor. “Böylece, servo valflerimizin, demir çelik üretimi, gaz türbinleri ve endüstriyel makineler gibi kritik ortamlarda dahi çalışma açısından uzun bir geçmişe sahip olduklarını bir kez daha anladık.”

Almqvist,Test sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olan IABG’den Almanya’daki laboratuvarında 1966 yılında üretilmiş Moog 22 Serisine ait bir servo valfi kullanan Walter Andreas’ın ikinci olduğunu açıklamıştır. Üçüncülüğü ise Büyük Britanya’da bulunan TATA Steel’s CPP Trostre Works’ten John Shannon ve Kanada’daki U.S. Steel’den Tom Gecse paylaşıyor. TATA Steel’a ait olan servo valf 1969 yılında üretilen Moog 60 Serisinden gelmektedir ve bir laminasyon hattında takılıdır. U.S. Steel’deki komponent de 1969 yılı üretimi ve Moog 60 Serisine aittir, düzleştirme ve gerilim giderici bir sistem üzerinde takılıdır.  Birinci için ödül Amazon’dan 500 dolarlık hediye çekidir ve diğerleri daha küçük ödüllerdir. Bazı kazananlar ödüllerini hayır için bağışlamıştır. 1951 yılında William C. Moog Jr. Pazarlamak için ilk servo valfini geliştirmiştir. Bu, dijital veya analog bir sinyali hidrolik kapasite veya basınca dönüştüren bir bileşendi.

Moog Hakkında

Moog Inc., tasarım, üretim ve komponentlerin entegrasyonu ve hassas kontrol sistemleri alanında faaliyet gösteren küresel alanda var olan bir şirkettir.  Moog Sanayi Şirketler Grubu, elektrik, hidrolik ve hibrid teknolojilerini kullanarak üst düzeyde performansa sahip hareket kontrol çözümleri tasarlar ve imal eder.  Enerji, endüstriyel makineler, test ve simülasyon gibi çeşitli sektörlerdeki müşterilerine son derece uzmanlaşmış bir danışmanlık sunar. Moog Sanayi Şirketler  Grubu, 2015 vergi yılında  522 milyon dolarlık bir ciro kaydetmiştir ve dünya çapındaki Moog Inc.’ye (NYSE: MOG.A ve MOG.B) ait 40’tan fazla operasyon merkezi ile bu ciro 2,53 milyar dolara ulaşmıştır.  Moog, hareket kontrolü için güvenilir bir iş ortağıdır ve müşterilerinin ihtiyaçlarını tam olarak anlama kapasitesine sahiptir. Moog Global Support sayesinde yüksek katma değere sahip esnek, tam ve zamanında bir teknik destek garanti etmekteyiz. Benzersiz bakım, onarım ve destek hizmeti, yaklaşımı önleyici reaktif bakıma dönüştürerek dünyanın her yerinde doğru zamanda müdahale edebilmemize olanak sağlar.

Daha fazla bilgi için şu siteyi ziyaret ediniz:  www.moogglobalsupport.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

Vanalar

Enerji santralindeki püskürtme kontrolü sorunlarına 100DLC DRAG® Valf çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI CCİ’nin enerji sektöründe kömüre dayalı bir termik santral işleten Hindistanlı müşterisi, süper ısıtıcı püskürtme kontrolü vanalarıyla ilgili sorunlar yaşıyor ve bu sorunlarda tesisin performansını ciddi şekilde etkiliyordu. Devreye alındığı 2015 yılından bu yana sorunlar yaşanan tesiste; vanalar, türbine giren buharın akış kontrolünü zayıflatan ve sıcaklık kontrolünün de azalmasına yol açan sızıntı ile birlikte, vana yuvasında erozyon sorunları yaşıyordu.

Tesisin operatörleri, türbin baypas sistemleri için önceden kurulmuş olan DRE, NBSE ve DRAG® vanalarının performansına dayalı bir çözüm için IMI CCİ’ye başvurdu. Süper ısıtıcı vanalardaki çeşitli sorunların temel nedenini belirlemek için müşteriyle yakın bir şekilde çalışan Valve Doctors® destekli IMI CCİ ekibi, sorunun bir kısmının, orijinal belirtilen parametrelerinin ötesinde çalıştırılması gereken mevcut vanalar olduğunu belirledi.

IMI CCI müşterisi için düşük akışlarda yüksek menzilin ve hassas kontrolün sağlanması için yeni belirlenen gereksinimlere dayanarak, pistonlu aktüatörlü 100DLC DRAG® vanalarını sundu. 100DLC vanalar; gerçek çalışma koşullarını karşılamak üzere 200kg/s’ye kadar inebilen kontrol edilebilir minimum debi, bakım sürecini basitleştirmek için kaynaklı koltuk yerine kelepçeli tip koltuk, kapatma işleminin sıkı olması için pnömatik pistonlu aktüatör gibi temel özellik sağlıyor. 100DLC tarafından sağlanan yüksek menzil, oturma alanına girerken akışkanın hızını sınırlayan ve aksi takdirde vananın kabiliyetini tehlikeye atacak aşındırıcı kuvvetleri en aza indiren DRAG® teknolojisi sayesinde mümkün hale geliyor. DRAG® teknolojisi, özel olarak karakterize edilmiş diskleri kullanarak, tüm proses koşulları için hassas kontrolü en üst düzeye çıkarırken menzili de artırabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Karmaşık jikle valfi ihtiyaçlarına IMI Critical Engineering çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI Critical Engineering, yeni bir müşterisinin yeni geliştirilen su enjeksiyonlu şok valfleri kullanımında ortaya çıkan bir dizi karmaşık ihtiyacın hızlı bir şekilde çözüm bulmasına yardımcı oldu. Petrol ve gaz endüstrisindeki IMI Critical Engineering müşterisi, sahip oldukları kurulu vanalarla güvenilirlik, gürültü ve kapasite ile ilgili önemli sorunlar yaşıyordu. Yükseklik ve alan sınırlamalarının var olduğu özel çalışma koşullarını karşılayacak olağanüstü performansta vanalara ihtiyacı olan müşteri, mevcut tedarikçilerinden aldığı vanaları değiştirmek için uygun bir çözüm bulamadı. Bu çözümsüzlük de vanaların operasyonel verimliliğini azaltıp arıza sürelerini artırdı. Müşterisinin tesislerini ziyaret ederek, ihtiyaçlarını değerlendiren IMI Critical Engineering ekibi, hızlı bir çözüm sundu. Vana uzmanları, müşterinin sekiz jikle vanasını, 100DWI su enjeksiyonlu jikle valflerle değiştirerek yükseltme yapmasını tavsiye etti.

Yeni vananın müşteriye sağladığı faydalar:

  • Vanaların dönüşü için plan dışında kapama işlemine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran iyileştirilmiş operasyonel güvenilirlik,
  • Toplam yaşam döngüsü maliyetlerinin %40’a kadar azaltılmasıyla gelen kar ve kapasite artışı,
  • Gürültü yönergelerine bağlı daha az gürültü seviyeleri,
  • Gelişmiş kavitasyon ve erozyon kontrol tasarımı sayesinde vananın kullanım ömründe %50’ye varan artış.

Konuyla ilgili açıklama yapan IMI CCİ Proje Müdürü Manuel Bader, şu ifadeleri kullandı: “Bu müşterinin yalnızca operasyonel sorunlarını çözmekle kalmayıp aynı zamanda yükseklik ve alan gereksinimlerini de karşılayan hızlı bir çözüm bulmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyduk. Yüksek mühendislik yeteneklerimizi kullanarak verimliliklerini daha da artırmak ve arıza sürelerini azaltmak için gelecekte onlarla tekrar çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Flowserve, Avrupa Açık Kaynak Karbon Yakalama ve Depolama Girişimi için ekipman sağlayacak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Küresel altyapı pazarları için akış kontrol ürünleri ve hizmetleri üreten Flowserve Corporation, Norveç’in ilk sınır ötesi ve açık kaynaklı karbon yakalama operasyonlarının bir kısmına kontrol vanaları ve depolama tesisi tedarik etmek üzere anlaşma imzaladığını duyurdu. Tahmini olarak 2024’te tamamlanacak olan bu tesis, türünün ilk örneği olacak ve Avrupa’daki karbonsuzlaştırma çalışmalarının daha da hızlanmasını sağlayacak.

Flowserve, Avrupa Açık Kaynak Karbon Yakalama ve Depolama Girişimi’nin Bergen bölgesinde yer alan sahası için Flowtop ve Mark One kontrol vanalarını sağlayacak. Flowserve bu tedariki ile offshore terminaline taşınmadan ve deniz tabanının altında kalıcı olarak depolanmadan karbon yakalamayı kolaylaştıracak. Tesis tamamlandığında, tahminen 1.000 yıllık Norveç emisyonuna eş değer bir potansiyel depolama olanağına sahip olacak.

Küresel olarak, dünyanın karbon emisyonlarını sınırlamaya ve hatta azaltmaya yönelik artan bir ihtiyaç var. Konuyla ilgili açıklama yapan Flowerve CEO’su Scott Rowe, şu ifadeleri kullanıyor: “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin ve şirketlerin giderek iklim değişikliğini en aza indirme çabalarına odaklandığını ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için yatırımlar yaptığını biliyoruz. Hizmetler

, müşterilerimizin karbon azaltma çabalarının birçok alanında kullanılabilir. Çeşitlendirme, karbondan arındırma ve dijitalleştirme stratejimiz veya 3B büyüme stratejisi, Flowserve’nin dünyayı iyileştirme amacıyla akış kontrolü çözümleri sağlamada uzun süredir devam eden amaç beyanını doğrudan destekliyor. Organizasyon genelindeki 3D stratejisi, büyümemizi hızlandırmayı, gelişmekte olan bu pazarda önemli bir temel oluşturma amacımızı gerçekleştirmeyi destekliyor.”

İşletmeler, enerji taleplerini karşılamayı ve aynı zamanda karbon emisyonlarını azaltmayı hedeflerken, alanında lider bir ürün ve hizmet sağlayıcısı olan Flowserve, müşterilerinin karbon azaltma hedeflerine ulaşmalarını sağlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com