Connect with us

Vanalar

Leon Teknik: “Akış Ekipmanlarında Çözüm Ortağınız”

Yayın Tarihi:

on

 

Değerli okurlarımız bu sayıda sizler için Leon Teknik şirketinden Endüstriyel Projeler Şefi Sn. Bahadır Taşdemir ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

1984 İstanbul, Kadıköy doğumluyum. 2002 yılında Kadir Has Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra, 2006 yılında da Kocaeli Üniversitesi – Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Endüstri Mühendisliği eğitiminin sadece profesyonel kariyerime yön vermekle kalmadığını, aynı zamanda kişisel gelişimimde ve sosyal hayatımda da ciddi anlamda katkı sağladığını, analitik yaklaşım, düzen, verimlilik, gibi pek çok kilit niteliği kazandırdığını düşünmekteyim.  Akademik çalışmalarım arasında ise, Stratejik Yönetim ve Endüstriyel Tesis Kurulumunda Fizibilite Çalışmaları yer almaktaydı.

Mezuniyetin hemen ardından askerlik görevimi de tamamlayarak başladığım iş arayışım fazla uzun sürmedi ve 2008 yılında LEON TEKNIK Ailesi ile tanışma fırsatım oldu. “Aile” kelimesini özellikle tercih ediyorum, çünkü hem kurum kültürü hem de çok sıkı sosyal bağları olan bu yapı için kullanabileceğim en ideal kelime bu. Satış Mühendisi olarak başladığım profesyonel kariyerime son üç yıldır Endüstriyel Projeler Şefi olarak devam etmekteyim. Yaptığımız işin en güzel yanların biri de dinamik olması; farklı prosesleri araştırmak, çözümler sunmak, ülkemiz için değerli olan pek çok yeni ve büyük projelerde yer almak ve global anlamda farklı kültürler ile iletişim halinde olabilmek canlı bir çalışma hayatı sağlıyor.

Bize Leon Teknik’in kuruluşunu ve gelişimini anlatır mısınız?

LEON TEKNIK, 2001 yılında Genel Müdürümüz Umut AKDOĞAN tarafından kurulmuştur. Pek çok firma gibi kısıtlı imkanlar ve personel ile kurulmuş olmasına rağmen alınan stratejik kararlar ve global bir grup olan CRANE Co.’nun desteği ile kısa zamanda organizasyonel gelişimine paralel olarak pazar payında da ciddi bir artış sağlamıştır. Sektördeki gelişmeleri ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını da dikkate alarak yapmış olduğumuz ürün çeşitlendirme çalışmalarının da firmamızın gelişiminde ciddi anlamda katkı sağlamakta olduğunu görmekteyiz.

Gelmiş olduğumuz noktada makina, endüstri, gıda ve kimya mühendislerinden oluşan, teknik olarak donanımlı bir satış departmanımız ve daha tecrübeli mühendislerden oluşan ayrı bir proje grubumuz mevcuttur.

Teknik altyapısı kuvvetli olan bu yapı sayesinde müşterilerimize daha iyi hizmet sağlayabilmekteyiz.  Hizmet kalitemizi arttırmak ve ölçülebilir hale getirebilmek için atmış olduğumuz adımlar arasında daha verimli çalışmamızı sağlayacak olan yeni bir ERP Programının implementasyonu yer almaktadır. Yakın zamanda tamamlanacak olan bu çalışmanın ardından mevcut sistemimizin işleyişi daha da hızlanacaktır. Hizmet kalitemizi arttırmaya yönelik bir diğer çalışmamız ise, müşterilerimizin acil ihtiyaçlarında onlara destek olabilmek için tutmakta olduğumuz stok kalemlerimizi arttırmak oldu. Bu amaçla, çok daha geniş bir stok sahasına geçilmiş ve müşterilerimizin muhtemel ihtiyaçları analiz edilerek stok hacmimizde ve ürün çeşitliliğinde ciddi bir artış sağlanmıştır.

Şirketinizin öncelikleri ve temel değerleri nelerdir?

Önceliğimiz müşterilerimizle karşılıklı anlayış ve güvene dayalı uzun vadeli sağlam bir ticari ilişki kurmaktır. Günümüz piyasa koşulları dikkate alındığında, pek çok tedarikçi firmanın en önemli eksiğinin bu olduğunu söyleyebilirim. Uzun vadeli bir ticari ilişki için müşteriniz öncelikle size, firmanıza ve sunduğunuz ürünlere güvenebilmelidir. Bu güveni oluşturabilirseniz bizim en çok önem verdiğimiz noktalardan biri olan yüksek müşteri memnuniyeti de kendiliğinden gelecektir.

LEON TEKNIK olarak bu memnuniyeti garanti edebilmek için teklif aşamasından teslimata kadarki tüm süreçlerimizde yüksek hassasiyet göstermekteyiz. Ve hatta ürünün proses hattında takıldıktan sonra ki performansını da bu doğrultuda düzenli aralıklarla yakından izlemekteyiz. Ayrıca 15 yıldır Türkiye Yetkili Ana Distribütörlüğü’nü yürütmekte olduğumuz, Akış Ekipmanları ve özelde Endüstriyel Proses Vanaları konusunda global olarak kendi alanındaki devlerden biri olan Amerika menşeili Crane Co. grubunun gücü ve desteği de hem bu yüksek kaliteyi sürekli kılmamamızda hem de güveni oluşturmamızda bize son derece yardımcı olmaktadır. Günümüzde hem bizim faaliyet alanımızda hem de diğer sektörlerde pek çok firma “Çözüm Ortağınız” ifadesini kullanmakta, fakat ne yazık ki bu sloganın hakkını veren firma sayısı çok az.

Alanında bunu başarabilen nadir firmalardan biri olduğumuzu rahatlıkla ve gururla söyleyebilirim. Çünkü “elindekini satmaya çalışan” firmalardan bizi ayıran en temel özellik, prosesi ve prosesin ihtiyaçlarını iyi analiz ederek doğru bir çözüm ve paralelinde doğru ekipman seçiminde müşterilerimize yardımcı olmamız ve gerektiğinde mevcut ürünlerimiz üzerinde modifikasyonlar yaparak müşteriye özel çözümler de sunabilmemizdir. Bir diğer önceliğimiz firmamızda çalışan mühendis arkadaşlarımızın kendilerini son derece aktif şekilde geliştirebilmeleri için onlara uygun, rahat çalışma ortamını sağlayabilmektir.  Firmamızda sürekli gelişime olan inacımız paralelinde düzenli olarak teknik eğitimler verilmektedir, ilgili arkadaşlar Avrupa’daki ilgili fabrikalara da ayrıca bu teknik eğitimler için gönderilebilmektedir. Yani bizler Leon Teknik’te zihinlerimizi her zaman dinamik tutarak kendi alanımızdaki ilerlemeleri ve gelişmeleri yakından takip eden ve hızlı bir şekilde bu gelişmelere ayak uydurabilen profosyonel bir mühendis grubuyuz, bu canlılığı ve dinamizmi korumak da en önemli önceliklerden biridir bizim için.

Crane Co.’nun kurucu olan Richard T. Crane’in bir sözünden de esinlenerek en temel değerlerimizin müşterilerimizle ve hatta rakiplerimizle ilişkilerimizde dürüstlük, açıklık, saygı, dayanışma ve sorumluluk olduğunu söyleyebilirim. Bir diğer önemli değerimiz ise kesinlikle yüksek kalitedir. Temsil ettiğimiz markalar son derece yüksek kaliteli, yapmış olduğumuz işi bizler bu paralelde her zaman yüksek kalitede tutmaya çalışıyoruz ve müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu da tam olarak bu.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? Yoğunlaştığınız sektörler hangileri?

Aslında hiçbir sektöre yoğunlaşmıyoruz. 160 yıllık bir geçmişe sahip olan CRANE Energy & Chempharma Flow Solutions Grubu’nun geniş ürün yelpazesi sayesinde tüm sektörlerde iddialıyız. Dolayısıyla, her sektörde varız ve şu sıralar yatırımların hız kazandığı Petrokimya, Maden ve Kimya ve özelde Gübre Sektöründe daha aktif olarak yer aldığımızı söyleyebilirim.

Ürün yelpazemizi temelde özel proses vanaları ve pozitif deplasmanlı transfer pompaları olarak ikiye ayırmak mümkün, bunların dışında her iki sınıfa da girmeyen Teflon Kaplı Özel Boru Hatları ve Bağlantı Parçaları yer almaktadır.  Bir endüstriyel tesiste kullanılan neredeyse tüm vana tiplerinin yer aldığı vana grubumuzda CRANE’in kendini global olarak kanıtlamış, XOMOX Tuflin, SAUNDERS, KROMBACH, FLOWSEAL, PACIFIC gibi pek çok güçlü markası yer almaktadır. Tüm bu markaların ortak özelliği endüstriyel proseslerde karşılaşabileceğiniz en zorlu ve uç uygulamalarda çok uzun vadeli çözümler sunabilen yüksek kaliteli ve yüksek performanslı ürünler olmasıdır.

Ürün yelpazemizde aklınıza gelebilecek her tür vana tipinden mevcuttur ; Kelebek, Plug, Diyafram, Küresel, Bıçak, Gate, Globe, Çek Vanalar ve bunların Teflon Kaplı versiyonlarının yanı sıra Euro Chlor onaylı metal körüklü globe vanalar, yüksek basınç vanaları, gözetleme camları, filtreler, kanal tipi gate vanalar ve büyük çaplı damperler yer almaktadır. Pompa grubunda ise yoğun akışkanların ve çamurların transferinde kullanılmakta olan Peristaltik (Hortum) Pompalar ve proses içi transferlerde kullanılan Havalı Diyafram Pompalar yer almaktadır.

Bu ayki bazı konu başlıklarımızdan olan ağır sanayi, demir, çelik vb. sektörlerine sunduğunuz özel ürünler var mı? Bunlardan biraz bahseder misiniz? Bu sektörün ürünlerindeki farklılıklar nelerdir?

Elbette, Demir Çelik tesislerinde de kullanılmakta olan prosese özel çözümlerimiz mevcut ve bu proseslerin başında enerji tesisleri, yüksek fırınlar, kok fabrikası, demineralizasyon ünitesi, sinter ünitesi gelmektedir.  Enerji tesislerinde ve gaz temizleme hatlarında DN1800-DN2000 çaplı Double ya da Triple Eccentric tasarıma sahip KROMBACH DOP-EX / TRI-EX Kelebek Vanalar kullanılmaktadır. Oksijen tesislerinde ise XOMOX 800 tip Yüksek Performans Kelebek Vanalar ve özel ORBINOX MP Three Lever Vanalar; demineralizasyon tesisinde ve muhtelif sülfürik asit hatlarında Teflon Kaplı SAUNDERS Diyafram Vanalar güvenle kullanılmaktadır. Yüksek fırınlarda ve sinter ünitesinde ise ORBINOX Bıçak tipi gate vanalar; Kok gazı ve amonyak hatlarında XOMOX XLD Teflon Kaplı Kelebek Vanalar; deniz suyu hatlarında Duplex Paslanmaz Çelik diskli CENTERLINE RS tip Kelebek Vanalar ilk aklıma gelen örneklerdir.  Demir – Çelik Fabrikalarında kullanılmakta olan bu tip ürünlerimizin ortak özelliği yüksek basınç- sıcaklık altında uzun ömürlü ve yüksek performanslı bir operasyon süreci sağlamasıdır.

Bu yılki planlarınız şimdiye kadar ne ölçüde gerçekleşti? Önümüzdeki dönemde ne gibi hedefleriniz var?

Satış hacmi açısından baktığımızda çıtamızı yüksek tutmamıza rağmen yılın ilk çeyreğinde hedeflemiş olduğumuz rakamlara bizi ulaştıran bir performans ortaya koyduk. İkinci çeyrek boyunca da bu ivmeyi korumaktayız. Organizasyon açısından baktığımızda ise satış ekibimizi daha da genişletmeye ve yetkinliğini arttırmaya yönelik aksiyonlarımız mevcut. Bunun yanı sıra ürün gamımıza eklemeyi planladığımız yeni markalar ile Vizyonumuza uygun olarak müşterilerimizin endüstriyel vana ve pompa konusundaki tüm ihtiyaçlarında ilk akla gelen firma olabilmeyi hedefliyoruz.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Kaliteden ve müşteri memnuniyetinden ödün vermeden “çözümler sunmaya”ve gelişmeye devam edeceğiz. Bu gelişimin takipçisi olan tüm değerli müşterilerimize LEON TEKNIK Ailesi olarak teşekkür ederiz. Diğer taraftan, Pompa & Vana Sistemleri Dergisi’nin endüstriyel yayıncılıkta ciddi bir açığı kapattığını düşünmekteyim.

Bu sektörde gündemin ve yeni teknolojilerin takip edilebildiği bir yayın ortaya çıkardığınız için sizlere de ayrıca teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Elektronik tahrikli küresel su vanası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Elektronik olarak çalıştırılan yeni bir küresel su vanası tasarlayan firma, uygun bir redüktörlü motorun tasarımı ve özellikleri konusunda desteğe ihtiyaç duyduğu için Precision Microdrives’a başvurdu. Precision Microdrives’a inşa edilmiş bir prototip ile başvuran firmanın, dişli motorunun maruz kalacağı eksenel ve radyal yük konusunda endişeleri vardı. Çok çeşitli ortamlarda ve zorlu konumlarda kullanılacağı için dişli motorunun güçlü, sağlam ve güvenilir olması gerekiyordu. Bunlardan bazıları aşırı hava koşullarına maruz kalacaktı. Motorun pille çalışan bir cihaz olduğu göz önüne alındığında, orta düzeyde güç tüketirken valfi çalıştırmak için yeterli torka sahip olması gerekiyordu.

Precision Microdrives’ın Birleşik Krallık merkezli uygulama mühendislerinden oluşan ekibi, müşterinin prototipini inceledi. Daha sonra teknoloji seçeneklerini ve sahip oldukları performans taleplerini tam olarak anlamak için onlarla beraber çalıştı. Hong Kong merkezli üretim mühendisleri, çeşitli çevre koşullarında yeterli torka, yeterince düşük güç tüketimine ve uzun ömürlülüğe sahip olduklarından emin olmak için önerilen redüktörlü motorlar üzerinde ayrıntılı şirket içi testler gerçekleştirdi.

Precision Microdrives’ın müşterisi ayrıca, sahada güvenilir performans göstermelerini sağlamak için redüktörlü motorları hem kuru, ıslak, sıcak hem de soğuk ortamlarda kapsamlı bir şekilde test etti. Ayrıca uygulamada toza, neme ve uzun ömürlülüğe karşı çevre, IP kontrol etmek için testler yaptı. Müşteri bu testlerde beklenenden daha erken motor arızaları yaşadığı için Precision Microdrives, motorun sert bir uç noktasına gitmesini önlemek için müşterisinin tasarımlarında değişiklikler araştırdı ve önerdi.

Ürün başarılı bir şekilde pazara sunuldu

Precision Microdrives mühendislik ekibinin, müşterinin kullandığı teknolojiyi tam olarak anlamak için zaman harcaması sayesinde, firma geliştirme sürecindeki sorunları hızlı bir şekilde teşhis edip çözebildi. Müşterisine yüksek düzeyde destek sağlayan Precision Microdrives, yeni bir akış ölçüm su sayacı geliştirme konusunda da firma ile anlaştı. Precision Microdrives’ın müşterisi, artık iki proje için aynı motor çözümünü kullandığından, hacim ve sevkiyatları birleştirerek üretim maliyetlerini daha da azaltabilecek.

 Kaynak: www.precisionmicrodrives.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

Kayar sürgülü vanalar ile içme suyu tesisinde basınç ve akış hızının düzenlenmesi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ostend Kanalı suyu, bölgenin boru ağına temiz su olarakgönderilmeden önce 8 aşamada işlem görür

Veolia Water Technologies, Belçika Oostende’de içme suyu üretimi için ultra modern bir tesis inşa etti. Bu tesis ile yerel su tedarikçisi FARYS, çok aşamalı filtrasyon işlemiyle yönerge gerekliliklerinin çok üzerinde bir kalitede içme suyu temin edebiliyor. Ters osmoz, aktif karbonla filtrasyon ve suyun yeniden mineralleştirilmesi gibi prosesin kritik aşamalarında Schubert & Salzer Control Systems tarafından üretilen kayar sürgülü vanalar, tesiste basınç ve akış hızının düzenlenmesini sağlıyor. Su tedarikçisi FARYS, Bruges-Ostend Kanalı’ndaki sudan Oostende şehri ve civarı için içme suyu üretiyor. Veolia Water Technologies tarafından inşa edilen su tesisatının mevcut geliştirme aşamasında, saatte 1.200 m3’e kadar içme suyu doğrudan boru şebekesine gönderilebiliyor. Profesyonel bir su arıtma uzmanı tarafından inşa edilen tesis, ters ozmoz teknolojisi kullanan Belçika’nın en büyük içme suyu üretim tesisi olma özelliğine sahip ve üretim hızı bakımından dünyada üst sıralarda yer alıyor.

Kullanımı ve tüm prosesteki enerji maliyetlerinin azaltılmış olması önem taşıyor. İşlemle ilgili açıklama yapan bu projeden sorumlu Veolia Water Technologies Belçika Proje Yöneticisi Frederik Debaillie, “Kanal suyu 8 aşamada arıtılıyor. İlk olarak filtrasyonda tüm asılı partiküller, mikrobiyolojik maddeler ve patojenik mikroorganizmalar uzaklaştırılıyor. Sonraki ters ozmoz sırasında ince gözenekli, yarı geçirgen membranlar, mineraller ve tuzların yanı sıra 0.1 nanometre partikül boyutlarına kadar olan mikro kirleticileri filtreliyor. Geriye sadece su molekülleri kalıyor. Bu su, aktif karbon filtrelerden geçirilerek gönderiliyor ve karbondioksit enjeksiyonundan sonra kireç taşı ile remineralize ediliyor. Son olarak su UV ışığı ile dezenfekte ediliyor ve ardından klorlama yapılıyor. Sonuç olarak elde edilen en yüksek kalitede içme suyu ile tampon depolama tankları aracılığıyla boru şebekesine besleme yapılıyor” ifadelerini kullanıyor. Schubert & Salzer Control Systems Uluslararası Satış Müdürü Tristan Lejeune, “Su işletmecisi, uygun maliyetli çalışan bir tesis istiyordu. Kontrol vanalarında bile her yerde maksimum enerji verimliliği gerekiyordu. Aynı şekilde, ters osmoz ve sonraki proses aşamaları da zorlu uygulamalardır. Burada kullanılan valflerin kontrol hassasiyeti ve reaksiyon hızı açısından özel gereksinimler mevcuttur” diye açıklıyor.

Sürgülü vanalar, hasara karşı etkili koruma sağlıyor

Ters ozmoz işlemi sırasında, hassas ve hızlı basınç düzenlemesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Veolia Proje Yöneticisi Debaillie, “Son derece hassas filtrasyon katmanları, basınçlı borulara sarılıyor. Basınç şokları ve aşırı debi miktarlarının önüne güvenilir bir şekilde geçilmelidir. Kontrol aşamasındaki en ufak aşımlar bile pahalı membranlara zarar verebilir. Bu nedenle on iki ters osmoz ünitesinin her birinde Schubert & Salzer Control Systems tarafından üretilmiş birer adet DN 125 ve bir adet DN50 sürgülü vana kullanıyoruz. İşlenmemiş suyun ozmotik basıncını dengelemek ve ters ozmozu devam ettirmek için gerekli olan yüksek proses basınçlarının tam olarak ayarlanmasını sağlarlar” açıklamasında bulunuyor. Sürgülü vanaların yüksek hassasiyeti ve son derece kısa tepki süresi için belirleyici faktör, özel tasarım ilkeleridir. Sürgülü teknoloji, birbiri üzerinde hareket eden akış yönüne dikey olarak yerleştirilmiş iki yarıklı sızdırmazlık diski ile akış hızını milisaniye cinsinden kontrol eder. Pnömatik aktüatörün yalnızca iki disk arasındaki kayma sürtünmesini aşması gerekir. Bu, çalıştırma için gereken kuvvetin diğer valf tiplerine göre yüzde 90’a kadar daha az olduğu anlamına gelir. Aktüatörler daha küçük biçimde boyutlandırılabilirler ve kontrol ihtiyacı azaltılabilir. Eş zamanlı olarak, yalnızca birkaç milimetrelik kısa stroklar ve kısma elemanının azaltılmış kinetik kütleleri, aktüatörü ve mil contasını korur.

Bir DN 125 ve bir DN50 kayar kapaklı vana 12 ters ozmos ünitelerinin her birinde kullanılır

Bir DN 125 ve bir DN50 kayar kapaklı vana 12 ters ozmos ünitelerinin her birinde kullanılır

Malzeme ve enerji verimliliği ile genel maliyette azalma

Proseste kullanılan sürgülü vanalarla ilgili bilgiler aktaran Schubert & Salzer Control Systems Uluslararası Satış Müdürü Tristan Lejeune, “Sürgülü vanaların özel tasarım prensibi, ağırlık ve boyutlar üzerinde çifte pozitif etkiye sahiptir. Bir yandan ara flanş tasarımı ve daha küçük aktüatörler nedeniyle vanalar daha küçük hafiftir. Öte yandan, özellikle yüksek KVS değerleri sayesinde önemli ölçüde daha iyi olan akış özellikleri aynı zamanda daha küçük nominal boyutların kullanılmasına imkan tanır. Bu da valfleri yaygın alternatif çözümlere göre daha kompakt ve daha hafif hale getirir” şeklinde konuştu. Bu nedenle tesisteki 45 sürgülü vananın toplam ağırlığı yalnızca 1.100 kg’dır. Karşılaştırıldığında yatak valfleri yaklaşık 5 ton ağırlığındadır. Bu fark dikkate değerdir. CO2 üzerindeki tasarruf nedeniyle, üretimden nakliyeye ve fabrikada çalıştırılmasına kadar valfin tüm yaşam döngüsü üzerinde olumlu etkiler ortaya çıkar. Daha kompakt boyutlar ve düşük ağırlık nedeniyle bakım ve dolayısıyla işletme maliyetleri de azalır.

Schubert & Salze vanası ve normal vana arasında boyut karşılaştırması. Boyutlar benzerdir.

Schubert & Salze vanası ve normal vana arasında boyut karşılaştırması. Boyutlar benzerdir.

Sürgülü vanaların uzun hizmet ömürlerinin de belirleyici bir noktada olduğunu belirten Lejeune, “Bunlar, diğer şeylerin yanı sıra, kavitasyonun zararlı etkilerini etkisiz hale getirmelerinden kaynaklanmaktadır” dedi. Hepsinde alternatif glob vanalar, patlayan kavitasyon kabarcıkları genellikle erozyon nedeniyle yüksek maliyetli aşınmaya neden olur. Debi sapması oluşmayan kayar sürgülü vanaların özel tasarımı nedeniyle boru hattında kavitasyon kabarcıkları, vananın 1-2 m arkasında patlar. Bu, kavitasyondan zarar verici bir etki oluşmayacak şekilde kolayca tasarlanabilir. Projeden sorumlu Schubert & Salzer Control Systems’in Mühendisi Berdien Uytterhaegen, boruyu vanadan sonra kısa bir mesafe boyunca düz olarak döşenmesini tavsiye etti. Debaillie, “Kontrol valfleri, su şoku durumunda bile çok etkilenmezler. Boru tesisatında meydana gelen herhangi bir su şokunun kuvveti, kayar sürgülü vanalarda aktüatöre aktarılmaz, bu da ani basınç artışlarından zarar görmeyeceği anlamına gelir” diye konuştu.

Yüksek hassasiyetli konumlayıcılarla kullanımın eşitlenmesi

İşleyiş hakkında bilgiler veren Debaillie, “Arıtılmış su bölgenin boru ağına gönderilmeden önce, aktif karbon filtrasyonu ve kireçtaşı ve CO2 ile yeniden mineralizasyon sırasında DN150 kayar kapaklı vanalar kullanıyoruz” diye ekledi. Burada da yüksek hassasiyetli Schubert & Salzer konumlayıcılar, kayar sürgülü vanalarla birleşerek son derece hassas akış kontrolünü güvence altına alır; öyle ki 8 aktif karbon filtresi ve 13 remineralizasyon tankı eşit şekilde kullanılır. Bu uygulamada, lineer bir akış karakteristik eğrisinin, prosesi sabit tutmaya, özellikle de debi miktarlarının düzenlenmesine uygun olduğu kanıtlanmıştır.

Güvenilir, bölgesel su tedariki güvencesi

Günlük ortalama 24.000 m³ üretim ile tesis, bölgede güvenilir ve uygun maliyetli su arzına önemli bir katkı sağlıyor. Belçika’nın geçtiğimiz yıllarda yaşadığı ve iklim değişikliği nedeniyle daha da artabilecek olan su kıtlığı ihtimalinin de gelecekte önüne geçilmesi bekleniyor. Bu ihtimalden yola çıkan FARYS, Nieuwpoort’ta benzeri ikinci bir tesis planlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

GEMÜ Kelebek Vanaları’na oksijen onayı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ingelfingen merkezli vana uzmanı GEMÜ’nün R480 Victoria Kelebek Vana Serisi’nin özel bir versiyonu, oksijen ortamı için anında etkili olacak şekilde onaylandı.

Oksijen ortamına yönelik tasarımda, GEMÜ’nü Victoria Kelebek Vana Serisi’nden ortamla ıslanan tüm sızdırmazlık malzemeleri ve yardımcı malzemeler (yağlayıcılar ve vida kilitleme maddeleri), Federal Malzeme Araştırma ve Test Enstitüsü (BAM) tarafından test edildi ve onaylandı. Uygun olmayan yağlar ve gresler yangınlara yol açabiliyor, bu nedenle ortamla ıslanan tüm bileşenlerin uygun şekilde temizlenmesi gerekiyor.

BAM onayı için yapılan incelemede DIN EN 1797 ve ISO 21010 standardı esas alındı. Onay, maksimum 60 °C çalışma sıcaklığında ve 15 Bar basınçta gaz halindeki oksijenin kullanımıyla sınırlı kaldı. Oksijen uygulamaları için onaylanan GEMÜ R480 Victoria Serisi Kelebek Vanalar, ‘O’ özel fonksiyonu ile tanınıyor. Onay, EPDM conta malzemesi kodu E ve paslanmaz çelik disk malzemesi kodu A’yı kapsıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com