Connect with us

Vanalar

Leon Teknik: “Akış Ekipmanlarında Çözüm Ortağınız”

Yayın Tarihi:

on

 

Değerli okurlarımız bu sayıda sizler için Leon Teknik şirketinden Endüstriyel Projeler Şefi Sn. Bahadır Taşdemir ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

1984 İstanbul, Kadıköy doğumluyum. 2002 yılında Kadir Has Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra, 2006 yılında da Kocaeli Üniversitesi – Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Endüstri Mühendisliği eğitiminin sadece profesyonel kariyerime yön vermekle kalmadığını, aynı zamanda kişisel gelişimimde ve sosyal hayatımda da ciddi anlamda katkı sağladığını, analitik yaklaşım, düzen, verimlilik, gibi pek çok kilit niteliği kazandırdığını düşünmekteyim.  Akademik çalışmalarım arasında ise, Stratejik Yönetim ve Endüstriyel Tesis Kurulumunda Fizibilite Çalışmaları yer almaktaydı.

Mezuniyetin hemen ardından askerlik görevimi de tamamlayarak başladığım iş arayışım fazla uzun sürmedi ve 2008 yılında LEON TEKNIK Ailesi ile tanışma fırsatım oldu. “Aile” kelimesini özellikle tercih ediyorum, çünkü hem kurum kültürü hem de çok sıkı sosyal bağları olan bu yapı için kullanabileceğim en ideal kelime bu. Satış Mühendisi olarak başladığım profesyonel kariyerime son üç yıldır Endüstriyel Projeler Şefi olarak devam etmekteyim. Yaptığımız işin en güzel yanların biri de dinamik olması; farklı prosesleri araştırmak, çözümler sunmak, ülkemiz için değerli olan pek çok yeni ve büyük projelerde yer almak ve global anlamda farklı kültürler ile iletişim halinde olabilmek canlı bir çalışma hayatı sağlıyor.

Bize Leon Teknik’in kuruluşunu ve gelişimini anlatır mısınız?

LEON TEKNIK, 2001 yılında Genel Müdürümüz Umut AKDOĞAN tarafından kurulmuştur. Pek çok firma gibi kısıtlı imkanlar ve personel ile kurulmuş olmasına rağmen alınan stratejik kararlar ve global bir grup olan CRANE Co.’nun desteği ile kısa zamanda organizasyonel gelişimine paralel olarak pazar payında da ciddi bir artış sağlamıştır. Sektördeki gelişmeleri ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını da dikkate alarak yapmış olduğumuz ürün çeşitlendirme çalışmalarının da firmamızın gelişiminde ciddi anlamda katkı sağlamakta olduğunu görmekteyiz.

Gelmiş olduğumuz noktada makina, endüstri, gıda ve kimya mühendislerinden oluşan, teknik olarak donanımlı bir satış departmanımız ve daha tecrübeli mühendislerden oluşan ayrı bir proje grubumuz mevcuttur.

Teknik altyapısı kuvvetli olan bu yapı sayesinde müşterilerimize daha iyi hizmet sağlayabilmekteyiz.  Hizmet kalitemizi arttırmak ve ölçülebilir hale getirebilmek için atmış olduğumuz adımlar arasında daha verimli çalışmamızı sağlayacak olan yeni bir ERP Programının implementasyonu yer almaktadır. Yakın zamanda tamamlanacak olan bu çalışmanın ardından mevcut sistemimizin işleyişi daha da hızlanacaktır. Hizmet kalitemizi arttırmaya yönelik bir diğer çalışmamız ise, müşterilerimizin acil ihtiyaçlarında onlara destek olabilmek için tutmakta olduğumuz stok kalemlerimizi arttırmak oldu. Bu amaçla, çok daha geniş bir stok sahasına geçilmiş ve müşterilerimizin muhtemel ihtiyaçları analiz edilerek stok hacmimizde ve ürün çeşitliliğinde ciddi bir artış sağlanmıştır.

Şirketinizin öncelikleri ve temel değerleri nelerdir?

Önceliğimiz müşterilerimizle karşılıklı anlayış ve güvene dayalı uzun vadeli sağlam bir ticari ilişki kurmaktır. Günümüz piyasa koşulları dikkate alındığında, pek çok tedarikçi firmanın en önemli eksiğinin bu olduğunu söyleyebilirim. Uzun vadeli bir ticari ilişki için müşteriniz öncelikle size, firmanıza ve sunduğunuz ürünlere güvenebilmelidir. Bu güveni oluşturabilirseniz bizim en çok önem verdiğimiz noktalardan biri olan yüksek müşteri memnuniyeti de kendiliğinden gelecektir.

LEON TEKNIK olarak bu memnuniyeti garanti edebilmek için teklif aşamasından teslimata kadarki tüm süreçlerimizde yüksek hassasiyet göstermekteyiz. Ve hatta ürünün proses hattında takıldıktan sonra ki performansını da bu doğrultuda düzenli aralıklarla yakından izlemekteyiz. Ayrıca 15 yıldır Türkiye Yetkili Ana Distribütörlüğü’nü yürütmekte olduğumuz, Akış Ekipmanları ve özelde Endüstriyel Proses Vanaları konusunda global olarak kendi alanındaki devlerden biri olan Amerika menşeili Crane Co. grubunun gücü ve desteği de hem bu yüksek kaliteyi sürekli kılmamamızda hem de güveni oluşturmamızda bize son derece yardımcı olmaktadır. Günümüzde hem bizim faaliyet alanımızda hem de diğer sektörlerde pek çok firma “Çözüm Ortağınız” ifadesini kullanmakta, fakat ne yazık ki bu sloganın hakkını veren firma sayısı çok az.

Alanında bunu başarabilen nadir firmalardan biri olduğumuzu rahatlıkla ve gururla söyleyebilirim. Çünkü “elindekini satmaya çalışan” firmalardan bizi ayıran en temel özellik, prosesi ve prosesin ihtiyaçlarını iyi analiz ederek doğru bir çözüm ve paralelinde doğru ekipman seçiminde müşterilerimize yardımcı olmamız ve gerektiğinde mevcut ürünlerimiz üzerinde modifikasyonlar yaparak müşteriye özel çözümler de sunabilmemizdir. Bir diğer önceliğimiz firmamızda çalışan mühendis arkadaşlarımızın kendilerini son derece aktif şekilde geliştirebilmeleri için onlara uygun, rahat çalışma ortamını sağlayabilmektir.  Firmamızda sürekli gelişime olan inacımız paralelinde düzenli olarak teknik eğitimler verilmektedir, ilgili arkadaşlar Avrupa’daki ilgili fabrikalara da ayrıca bu teknik eğitimler için gönderilebilmektedir. Yani bizler Leon Teknik’te zihinlerimizi her zaman dinamik tutarak kendi alanımızdaki ilerlemeleri ve gelişmeleri yakından takip eden ve hızlı bir şekilde bu gelişmelere ayak uydurabilen profosyonel bir mühendis grubuyuz, bu canlılığı ve dinamizmi korumak da en önemli önceliklerden biridir bizim için.

Crane Co.’nun kurucu olan Richard T. Crane’in bir sözünden de esinlenerek en temel değerlerimizin müşterilerimizle ve hatta rakiplerimizle ilişkilerimizde dürüstlük, açıklık, saygı, dayanışma ve sorumluluk olduğunu söyleyebilirim. Bir diğer önemli değerimiz ise kesinlikle yüksek kalitedir. Temsil ettiğimiz markalar son derece yüksek kaliteli, yapmış olduğumuz işi bizler bu paralelde her zaman yüksek kalitede tutmaya çalışıyoruz ve müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu da tam olarak bu.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? Yoğunlaştığınız sektörler hangileri?

Aslında hiçbir sektöre yoğunlaşmıyoruz. 160 yıllık bir geçmişe sahip olan CRANE Energy & Chempharma Flow Solutions Grubu’nun geniş ürün yelpazesi sayesinde tüm sektörlerde iddialıyız. Dolayısıyla, her sektörde varız ve şu sıralar yatırımların hız kazandığı Petrokimya, Maden ve Kimya ve özelde Gübre Sektöründe daha aktif olarak yer aldığımızı söyleyebilirim.

Ürün yelpazemizi temelde özel proses vanaları ve pozitif deplasmanlı transfer pompaları olarak ikiye ayırmak mümkün, bunların dışında her iki sınıfa da girmeyen Teflon Kaplı Özel Boru Hatları ve Bağlantı Parçaları yer almaktadır.  Bir endüstriyel tesiste kullanılan neredeyse tüm vana tiplerinin yer aldığı vana grubumuzda CRANE’in kendini global olarak kanıtlamış, XOMOX Tuflin, SAUNDERS, KROMBACH, FLOWSEAL, PACIFIC gibi pek çok güçlü markası yer almaktadır. Tüm bu markaların ortak özelliği endüstriyel proseslerde karşılaşabileceğiniz en zorlu ve uç uygulamalarda çok uzun vadeli çözümler sunabilen yüksek kaliteli ve yüksek performanslı ürünler olmasıdır.

Ürün yelpazemizde aklınıza gelebilecek her tür vana tipinden mevcuttur ; Kelebek, Plug, Diyafram, Küresel, Bıçak, Gate, Globe, Çek Vanalar ve bunların Teflon Kaplı versiyonlarının yanı sıra Euro Chlor onaylı metal körüklü globe vanalar, yüksek basınç vanaları, gözetleme camları, filtreler, kanal tipi gate vanalar ve büyük çaplı damperler yer almaktadır. Pompa grubunda ise yoğun akışkanların ve çamurların transferinde kullanılmakta olan Peristaltik (Hortum) Pompalar ve proses içi transferlerde kullanılan Havalı Diyafram Pompalar yer almaktadır.

Bu ayki bazı konu başlıklarımızdan olan ağır sanayi, demir, çelik vb. sektörlerine sunduğunuz özel ürünler var mı? Bunlardan biraz bahseder misiniz? Bu sektörün ürünlerindeki farklılıklar nelerdir?

Elbette, Demir Çelik tesislerinde de kullanılmakta olan prosese özel çözümlerimiz mevcut ve bu proseslerin başında enerji tesisleri, yüksek fırınlar, kok fabrikası, demineralizasyon ünitesi, sinter ünitesi gelmektedir.  Enerji tesislerinde ve gaz temizleme hatlarında DN1800-DN2000 çaplı Double ya da Triple Eccentric tasarıma sahip KROMBACH DOP-EX / TRI-EX Kelebek Vanalar kullanılmaktadır. Oksijen tesislerinde ise XOMOX 800 tip Yüksek Performans Kelebek Vanalar ve özel ORBINOX MP Three Lever Vanalar; demineralizasyon tesisinde ve muhtelif sülfürik asit hatlarında Teflon Kaplı SAUNDERS Diyafram Vanalar güvenle kullanılmaktadır. Yüksek fırınlarda ve sinter ünitesinde ise ORBINOX Bıçak tipi gate vanalar; Kok gazı ve amonyak hatlarında XOMOX XLD Teflon Kaplı Kelebek Vanalar; deniz suyu hatlarında Duplex Paslanmaz Çelik diskli CENTERLINE RS tip Kelebek Vanalar ilk aklıma gelen örneklerdir.  Demir – Çelik Fabrikalarında kullanılmakta olan bu tip ürünlerimizin ortak özelliği yüksek basınç- sıcaklık altında uzun ömürlü ve yüksek performanslı bir operasyon süreci sağlamasıdır.

Bu yılki planlarınız şimdiye kadar ne ölçüde gerçekleşti? Önümüzdeki dönemde ne gibi hedefleriniz var?

Satış hacmi açısından baktığımızda çıtamızı yüksek tutmamıza rağmen yılın ilk çeyreğinde hedeflemiş olduğumuz rakamlara bizi ulaştıran bir performans ortaya koyduk. İkinci çeyrek boyunca da bu ivmeyi korumaktayız. Organizasyon açısından baktığımızda ise satış ekibimizi daha da genişletmeye ve yetkinliğini arttırmaya yönelik aksiyonlarımız mevcut. Bunun yanı sıra ürün gamımıza eklemeyi planladığımız yeni markalar ile Vizyonumuza uygun olarak müşterilerimizin endüstriyel vana ve pompa konusundaki tüm ihtiyaçlarında ilk akla gelen firma olabilmeyi hedefliyoruz.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Kaliteden ve müşteri memnuniyetinden ödün vermeden “çözümler sunmaya”ve gelişmeye devam edeceğiz. Bu gelişimin takipçisi olan tüm değerli müşterilerimize LEON TEKNIK Ailesi olarak teşekkür ederiz. Diğer taraftan, Pompa & Vana Sistemleri Dergisi’nin endüstriyel yayıncılıkta ciddi bir açığı kapattığını düşünmekteyim.

Bu sektörde gündemin ve yeni teknolojilerin takip edilebildiği bir yayın ortaya çıkardığınız için sizlere de ayrıca teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

GEMÜ Kelebek Vanaları’na oksijen onayı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ingelfingen merkezli vana uzmanı GEMÜ’nün R480 Victoria Kelebek Vana Serisi’nin özel bir versiyonu, oksijen ortamı için anında etkili olacak şekilde onaylandı.

Oksijen ortamına yönelik tasarımda, GEMÜ’nü Victoria Kelebek Vana Serisi’nden ortamla ıslanan tüm sızdırmazlık malzemeleri ve yardımcı malzemeler (yağlayıcılar ve vida kilitleme maddeleri), Federal Malzeme Araştırma ve Test Enstitüsü (BAM) tarafından test edildi ve onaylandı. Uygun olmayan yağlar ve gresler yangınlara yol açabiliyor, bu nedenle ortamla ıslanan tüm bileşenlerin uygun şekilde temizlenmesi gerekiyor.

BAM onayı için yapılan incelemede DIN EN 1797 ve ISO 21010 standardı esas alındı. Onay, maksimum 60 °C çalışma sıcaklığında ve 15 Bar basınçta gaz halindeki oksijenin kullanımıyla sınırlı kaldı. Oksijen uygulamaları için onaylanan GEMÜ R480 Victoria Serisi Kelebek Vanalar, ‘O’ özel fonksiyonu ile tanınıyor. Onay, EPDM conta malzemesi kodu E ve paslanmaz çelik disk malzemesi kodu A’yı kapsıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

GEMÜ’ye 7. kez ‘Global Pazar Lideri’ ödülü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Almanya’da yayımlanan haftalık ekonomi dergisi WirtschaftsWoche, GEMÜ’yü üst üste 7. kez Vanalar ve Otomasyon Bileşenleri: Steril Uygulamalarda Vanalar, Proses ve Kontrol Sistemleri alanında “Global Pazar Lideri” olarak ödüllendirdi.

GEMÜ, Almanya’da yayımlanan ekonomi dergisi WirtschaftsWoche tarafından “Global Pazar Lideri” olarak onurlandırıldı. Merkezi Ingelfingen’de yer alan teknoloji şirketi GEMÜ, Gallen Üniversitesi ve Alman Küresel Pazar Liderleri Akademisi’nin lider endeksi baz alınarak WirtschaftsWoche tarafından hazırlanan ödül töreninde, “2023 Şampiyonu” unvanını kazandı ve “Global Pazar Lideri” olarak ödüllendirildi.

Valf uzmanı GEMÜ, art arda yedinci kez WirtschaftsWoche “Global Pazar Lideri” kalite ödülünü alıyor. Ödülün esasını, GEMÜ’nün “Vanalar ve Otomasyon Bileşenleri: Steril Uygulamalarda Vanalar, Proses ve Kontrol Sistemleri” segmentinde küresel pazar lideri endeksi kapsamına alınması oluşturuyor.

Bu pazar segmentinde birinci veya ikinci olmak, kendi üretim ve satış şirketleriyle en az 3 kıtada varlık gösteren, yıllık cirosu en az 50 milyon euro olan ve cirolarının en az %50’si oranında ihracat payı gösterebilme koşullarına bağlı bulunuyor. Ayrıca firma sahiplerinin en azından kısmen Almanya’da yerleşik olması gerekiyor.

Üst üste 7. kez kazandıkları WirtschaftsWoche’nin ödülüyle ilgili konuşan GEMÜ Grubu Yönetici Ortağı Gert Müller, “Global pazar liderliği, aile şirketimizin başarısının yıllık temelde önemli bir göstergesidir. İnovatif ürünler, geleceğe yönelik stratejimiz ve kararlı küresel ekibimizle, belirsizlik zamanlarında bile en yüksek performansı gösterdiğimiz için gurur duyuyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: www.gemu-group.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

2022’de yeni fabrikasını devreye alan ÖZKAN Makina; istihdamda %25, satışta %55 artış sağladı

Yayın Tarihi:

on

Vana sistemlerinin lider üreticilerden biri olan ÖZKAN Makina, 20 milyon euroluk yatırımla hayata geçirdiği ve 2022 yılında devreye aldığı yeni modern fabrikası Project Pearl ile büyümeye devam ediyor. Birçok alanda üstün özelliklere sahip yeni tesis ile ciddi bir kapasite artışı sağlayan ÖZKAN Makina, istihdamını %25 oranında artırırken, satışlarını bir önceki yıla kıyasla %55 oranında artırdı. 

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında lider üreticilerden biri olan ÖZKAN Makina, 1983 yılında başladığı faaliyetlerine, 2011 yılından bu yana tüm dünyada tanınan Hawle Avusturya Grubu çatısı altında devam ediyor. İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan iki fabrikasıyla alanında lider üreticilerden biri olan firma, 20 milyon euroluk yatırımla temellerini 2019 yılında attığı Project Pearl Fabrikası’nı 2022 yılında devreye alarak, pazardaki lider konumunu daha da güçlendirdi. Birçok alanda tek olma özelliği taşıyan 7.000 metrekarelik tesis ile üretim kapasitesini ciddi şekilde artıran ÖZKAN Makina; istihdamını %25 oranında artırırken, pandeminin etkilerinin de azalmasıyla satışlarında bir önceki yıla göre yaklaşık %55 oranında bir artış sağladı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumdan dolayı yurt içi satışlarında beklentilerin altında kalan firma, bu artışı büyük oranda yurt dışı satışlarıyla gerçekleştirdi.

İlave yatırımlarla yeni rekor hedefi

Hem Türkiye’deki seçim süreci hem de pandemi sonrası global pazarlardaki değişiklikler gibi 2023 yılının zorlu koşullarında daha da büyümeyi hedefleyen ÖZKAN Makina, gidilmeyen yerlere gitmek, problemli işleri çözmek adına iletişimde kalmak ve en iyi yaptığı işi anlatarak bu zorlukların üstesinden gelmeyi planlıyor. Yeni yılda üretim kapasitesini daha fazla artırmak adına yeni adımlar atmaya hazırlanan firma, 2022 yılının sonlarına doğru açtığı Project Pearl Fabrikası’na ilave ekipman yatırımları yaparak, yeni rekorlar kırmayı hedefliyor.

Project Pearl Fabrikası

Son teknolojiyle donatılan Project Pearl Fabrikası, DN100’den DN2600 çapa kadar vana gövdelerinin işlenmesine olanak sağlarken, uzun yıllar korozyona karşı koruma anlamına gelen GSK kalite standartlarına göre boya yapılan Türkiye’deki tek tesis olma özelliğini taşıyor. Birçok ilki barındıran tesisteki üretim tüm dünyaya ulaştırılırken; üretimden sonra tüm ürünler, EN standardı veya farklı ülkelerden talep edilen farklı standartlara göre basınç testlerine giriyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com