Connect with us

Bakım Onarım

Metrans, servis ve bakım hizmetlerinde de iddialı

Yayın Tarihi:

on

Levent Çiçek

İş Geliştirme Koordinatörü

Metrans, 27 yıldır çeşitli sektörlere pompa ve tamamlayıcı ekipman satış hizmeti ve mühendislik hizmeti sağlayan bir firma olarak, “servis ve bakım”a da gerekli önemi vererek yatırımlarda bulunmuş, gelişmiş altyapı ve uzman kadrosuyla sahada ve servis merkezinde kestirimci bakım ve arızi bakım hizmetleriyle ön plana çıkmıştır.

Aynı zamanda pompaların bakımlarıyla ilgili sahada ve tesisimizde teorik ve pratik eğitimler verilmektedir. Yeni sistem kurumları veya bakım sonrası pompaların sahada devreye alma işlemi hizmeti de tecrübeli ekibimiz tarafından sağlanmaktadır. Stokta orijinal yedek parça bulundurmamız sayesinde, hızlı bakım servisi verilebilmektedir.

Toplam sahip olma bedeli dikkate alındığında, önleyici bakım, kestirimci bakım, hızlı ve sürekli bakım hizmeti sayesinde yıllık bakım anlaşmaları müşterilerimiz tarafından tercih edilmektedir.

Metrans olarak hizmet verdiğimiz sektörlerden biri olan kâğıt ve selüloz sektöründe çeşitli uygulamalarda yer alan pompaların bakımları, sahada ve/veya bakım merkezimizde gerekli orijinal yedek parça temin edilerek yapılmaktadır. Bakımı yapılan pompalar hidrostatik çalışma basıncında test edilerek müşteriye teslimi sağlanmaktadır. Çalışma şartlarını sağlayarak yapılan test sonucu raporlanarak ilgili pompayla birlikte müşteriye iletilmektedir.

Saha öncesi yapılan bu test ve kontroller sayesinde pompanın bakım öncesi ve sonrası performansı da gözlemlenebilmektedir, ayrıca bu yapılan testler sayesinde sahada devreye alma esnasında oluşacak problemler minimize edilmektedir.

Ayrıca servis bakım merkezimizde bulunan hava debi kontrol test cihazı sayesinde, bakımı yapılan havalı diyaframlı pompaların da bakım öncesi ve sonrası hava kullanım performans karşılaştırması yapılabilmektedir.

Sektörde ne yazık ki servis ve bakımın uzun vadede sağlayacağı faydalar konusunda tereddütler mevcuttur. Profesyonel ve tecrübeli bir ekip tarafından sağlanacak servis ve bakım hizmeti sayesinde, yaşanabilecek olası üretim kayıpları, beklenmedik duruşlar vb. sorunların önüne geçilmektedir.

Özellikle yıllık anlaşmalarında yapılan ve müşterilerimize sunduğumuz ölçümler, analizler, karşılaştırmalar sayesinde bunları verilerle ortaya koyabilmekteyiz.

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Aktüatör

Valgen güvencesiyle aktüatör tamir ve bakımı

Yayın Tarihi:

on

VALGEN, vana onarımı alanında benzersiz hizmetleri ile fark yaratmaktadır. 20 yılı aşan sürede çok sayıda vana ve aktüatör tamir eden Valgen, ulaşılması zor bir tecrübeye sahiptir.

Pnömatik aktüatörlerde, belli bir çalışma süresinden sonra, piston sırtlarındaki o-ringler sertleşir, denge yataklama yastıkları aşınır. Bu sebeple, güç yönü tersine hava kaçırırlar. Bu, güç kaybına neden olur. %100 açmazlar ya da hiç çalışmazlar. Pistonları hareket ettiren dişli tahrik mili (shaft), her iki başlarındaki o-ringler ve yataklamalar da zamanla aşınır, dışa hava kaçırırlar, güç kaybına neden olurlar işlevlerini yerine getiremezler. Onarılmaları gerekir.

Bu onarımlarda önce açma kapama testleri, hava kaçak testlerini uygularız. Durum tespiti ile onarılacak ya da yenilenecek parça listesi Valgen tarafından raporlanır. Aktüatörler komple demonte edilip, tüm parçaları ve tamir takımları üzerinden sökülür. Komple iç ve dış temizlikten sonra piston sırtlarındaki o-ringler, yataklama yastıkları, shaft mili yataklama burçları ve tamir takımları komple yenilenir. 300°C’ye dayanıklı özel gres ile iç yağlama yapılır. Kapaklar kapatılıp, tekrar açma kapama ve hava kaçak testleri uygulanır.

Bu aktüatörler genel olarak 4/ 5,5 bar hava basıncı ile çalışırlar. Valgen, testlerini 8 bar hava basıncı ile gerçekleştirir. Testlerde %100 açma, kapama ve 5 bar hava basıncında da tork çevirme gücü ölçülür. Aktüatörün boyutuna uygun tork değeri ölçümleri ve diğer testleri de başarılı geçtikten sonra, onarım, parça tamir takımı yenileme ve tüm yapılan işlemleri detaylar halinde onarım test raporunda belirtilir. Bu raporda, aktüatör ilk durum tespit değerleri, yapılan işlemler, yenilenen parça listesi, son durum tespiti ile kaçak hava sızdırmazlık ve açma, kapama, tork test değerleri belirtilerek onarım test sertifikası düzenlenir ve teslim edilir. Pnömatik aktüatörlere tamir takımı üretmek, kusursuz montajlamak, test etmek, uzun süre gereken tork değerlerinde %100 açma kapama ile çalışmalarını sağlamak, Valgen’in bu alandaki tecrübeleri ile yıllardan beri yaptığımız bir iştir.

Devamını Oku

Bakım Onarım

Akıllı sensörler, kestirimci bakıma nasıl yardımcı olur?

Yayın Tarihi:

on

Franck Roussillon

Parker Hannifin Aktüatörler için Avrupa Ürün Müdürü

Endüstri 4.0, üretim sektöründe “moda” olan bir terimden çok daha fazlasıdır. Bu kavram, dijital gelecek hakkında yenilikçi düşünmeye hazırlıklı olan fabrikalara gerçek avantajlar ve rekabetçi kazanımlar sunabilecek olan birçok tamamlayıcı parçadan oluşan bir araçtır. Mesela, akıllı sensörleri ele alalım. Akışkan gücü teknolojileri için en yeni akıllı sensör teknolojileri, uygun şekilde seçildiğinde ve uygulandığında kestirimci bakım gibi stratejiler üzerinde olumlu etkiye sahip olabilir. Endüstri 4.0 teknolojisinin bir parçası olarak gerçek zamanlı veri toplama (akıllı sensörler aracılığıyla), bakım işlemlerini gerçekleştirmek için durdurma süresini planlamayla ilgili kararları etkileyebilir. Bu kararlar, verimliliği artırmak ve gittikçe kısalan müşteri teslimat programlarını yetiştirmek açısından avantaj sağlayabilir.

Kestirimci ve önleyici bakım karşılaştırması

Bakım işlemleri, fabrikaya göre değişiklik gösterir ancak geleneksel olarak tepkisel veya önleyici stratejileri temel alırlar. Tepkisel stratejilerde, kayıp üretim ve beklenmedik masraflar genellikle karşılaşılan sonuçlardır. Önleyici stratejilerde ise genellikle sistemler ve parçalar, gerektiği için değil genel bakım prosedürlerinde listelendiği için onarılır. Bu durum da gereksiz masraflara neden olur.

Bu sorunlar göz önüne alındığında kestirimci bakım, sektördeki kuralları değiştirebilecek yenilikçi bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Kestirimci bakım, büyük ölçüde Endüstri 4.0 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla gelişmiştir. Uzun bir süredir, makinelerdeki hareket kontrol ekipmanlarını izlemek mümkündür. Akışkan gücü sistemlerinde (pnömatik, elektropnömatik, hidrolik, elektrohidrolik) bu süreç genellikle aktüatörün konumu ve geçidin açık ya da kapalı olması gibi etkenler etrafında şekillenir. Ancak artık durum izleme konusunda yepyeni bir seviyeye ulaşılmıştır. Bu seviyede bakım personeli sıra dışı bir şey olup olmadığına karar verebilir.

Her işlemin bir “kalp atışı” vardır. Burada sorulması gereken soru bu kalp atışının zaman içinde değişip değişmediğidir. Örneğin, bu “kalp atışı” yavaşlayabilir veya hızlanabilir. Akıllı sensörler de işte bu noktada yarar sağlar.

Akıllı Bakım

Gömülü akıllı sensörler, günümüzde konnektörler, hortumlar, borular, pompalar, motorlar, aktüatörler ve filtreler gibi birçok düşük seviyeli akışkan gücü ürünlerine entegre edilebilir. Bu entegrasyon Endüstri 4.0 teknolojisi kurulumunun parçasıdır. Bu kavramın ortaya çıkardığı temel fırsatlardan biri kestirimci bakımla ilgilidir. Örneğin kontrol valflerinde üretilen diyagnostik veriler, güç sorunlarını giderme konusunda çok değerli olabilir. Akışkan gücü sistemlerindeki temel endişelerden biri, valflerin yanlış şekilde ateşlenmesine neden olabilen uzun kablo yollarında hattın ilerisinde meydana gelebilecek voltaj düşümleridir. Normalde, osiloskop olmadan bu sorunun ana nedenini tespit etmek imkansızdır. Buna karşın, her valf manifold nodunda gerilim algılama özelliği olsaydı döngünün belirli noktalarında tüm makinedeki gerilim düzeylerini kaydetmek için bir “sweeper” programı yazılabilirdi.

Akıllı sensör teknolojisi, aynı zamanda hidrolik hortum veya konnektör sızıntılarını tahmin etmeye de yardımcı olabilir. Bir hortum veya konnektör üzerinde doğru noktalara yerleştirilen titreşim sensörleri ve toplanan verileri izleme sistemine iletecek olan araçlar sayesinde hidrolik sızıntı olasılığını tahmin edebilen doğru bir eğilim analizi yapmak ve kaydetmek için basit bir program yazılabilir.

Benzer bir strateji, hidrolik aktüatörde sızıntıya neden olan piston sızdırmazlık elemanlarını tespit etmek için kullanılabilir. Bir silindir, doğru seçilmiş bir gömülü sıcaklık sensörü kullanıldığında bakım personelini beklenmedik sıcaklık değer farklarıyla ilgili uyarabilir. Bu değer farkları piston sızdırmazlığının delindiğini gösterebilir.

Birleşik iletişim standartları

Tabii ki Endüstri 4.0 destekli sensörler seçmenin yanı sıra bu sensörün diğer cihazlarla iletişim kurmasını sağlamak da önemlidir. Bu nedenle akıllı cihazlarının ve alt sistemlerinin açık iletişim standartlarını ve en iyi uygulamaları barındırması için merkezi bir strateji benimseyen sensör satıcıları seçilmelidir. IO‑Link, sensörler ve aktüatörlerle iletişim kurma amacını taşıyan ve uluslararası standart (IEC 61131-9) olarak benimsenen ilk I/O teknolojisidir. Bu açık protokol, Endüstri 4.0 dünyasını bileşen seviyesine getirir ve farklı teknolojiler ve üreticiler arasında birlikte çalışabilmeyi sağlamakta önem taşır.

Örneğin iş parçası ham maddelerini kavramak ve imalat makinesinde gerekli konumlara yerleştirmek için kullanılan pnömatik bir cihazı ele alalım. Burada yakında meydana gelebilecek bir arıza için solenoid valflerdeki bobin gerilimi izlenebilir. Bu tür bir durumda IO-Link, düşük seviyeli cihazlarla bütçenize uygun bir iletişim yöntemi sunabilir. IO-Link, bu cihazları hareket kontrol cihazlarına bağlar, bu cihazlar ise fabrika ağına ve gerektiğinde buluta bağlanır.

Güvenlik konusu

Güvenlik, Endüstri 4.0 hakkında konuşurken sürekli tekrar edilen bir konudur. Bu konu hakkında endişeleri olan ve nasıl ilerleyebileceği konusunda yardım arayan tüm şirketler için doğru tedarikçiyi seçmek hayati önem taşır. Çok çeşitli, ileri seviye uygulamalarda çalışarak elde ettikleri teknik bilgilerini ve pratik deneyimlerini paylaşabilecek tedarikçiler seçmek çok önemlidir. Özellikle akışkan gücü kurulumlarında, seçilen tedarikçi en doğru bilgileri elde etmek için sensörlerin hangi noktalara entegre edilmesi gerektiği, toplanması gereken verilerin türü ve elde edilen sonuçları en kullanışlı şekilde MRO (bakım, onarım ve işletme) personeline sunulması konusunda tavsiye verebilmelidir.

Devamını Oku

Bakım Onarım

SETERM SERVICE

Yayın Tarihi:

on

Seperasyon ve akışkan transfer teknolojileri konusunda faaliyet gösteren Seterm Teknik, satış öncesi danışmanlık, ihtiyaçlara yönelik terzi-işi proje bazlı çözüm, satış sonrasında ise teknik destek hizmetleri sunmaktadır. Zaman içerisinde endüstriyel pompa ve vana konusunda artan portföyüyle beraber servis ihtiyacı oluşmuştur. Bu ihtiyacı karşılayabilmek adına Seterm Teknik bünyesinde kurulan Seterm Service, gerek sahada gerek Seterm Service atölyesinde servis ve bakım hizmeti sunmaktadır.


Seterm Servis Hizmetleri

 • Montaj
 • Montaj Sonrası Kontrol ve Raporlama
 • Devreye Alma
 • Arıza Tespiti
 • Eğitim
 • Atölyemizde veya Sahada Pompa Revizyonu ve Bakımı
 • Kestirimci Bakım Uygulamaları
 • Montaj ve Devreye Alma Süpervizörlük
 • Yedek Parça Temini ve Stok
 • SICCast® Kaplama

Lazerli Cihaz ile Kaplin Ayarı

 

Montaj

 

Stoktan Yedek Parça Temini

 

Eğitim

 

Devreye Alma

 

Arıza Tespit

 

Arıza Giderme

 

Bakım

 

  

SICCast® Kaplama

 

SICCast® Özellikleri

 • Ph 1-12
 • Sıcaklık: Maksimum 135 °C
 • Partikül Boyutu: Maksimum 1mm
 • İnorganik Asitlere Karşı Yüksek Dayanım
 • Limitsiz Klor İyonu Dayanımı
 • Küçük Partikül İçeren Uygulamalar İçin Yüksek Aşınma Dayanımı
 • Yüksek Vibrasyon ve Gürültü Sönümleme
 • Termal Şoka Uygun (135°C’den 10°C’ye)

 

SICCast® Uygulama Alanları

 • Pompa Salyangozu
 • Fan
 • Aşınma Plakası
 • Karıştırıcı
 • Redüksiyon
 • Nozullar
 • Tank
 • Kollektör

 

SICCast® Avantajları

 • Yüksek Aşınma Dayanımı
 • Tam Korozyon Direnci
 • Kolay Kalite Kontrol
 • Metale Kıyasla Düşük Ses ve Titreşim
 • Orijinal Parçaya Göre Daha Uzun Ömür
 • Düşük Bakım Maliyeti
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com