Connect with us

Sektör Haberleri

Dijitalleşme ve otomasyonu odağına alan Medcem Çimento, yatırımlarına devam ediyor

Yayın Tarihi:

on

Türkiye ve Avrupa’nın en büyük çimento fabrikasına sahip Medcem Çimento, dijitalleşme, otomasyon ve endüstri 4.0 kavramlarını üretime başladığı 2015 yılından itibaren odağında tutuyor. Bu alanlardaki yatırımlarını hız kesmeden sürdüren firma, yenilikçi yaklaşımı ve dijitalleşme süreçlerine sağladığı adaptasyon ile fark yaratmaya devam ediyor.

Eren Holding’in iştiraki olan Medcem Çimento, dijitalleşme, otomasyon ve endüstri 4.0 alanındaki yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Üretimde fark yaratan mevcut dijital ve otomasyon sistemlerin yanı sıra üretim kapasitesini ve ürün kalitesini artıracak çalışmalara ağırlık veren Medcem Çimento, yeni nesil üretim yöntemleri alanında da sektöre ilham verecek yatırımlarına devam ediyor. Medcem; esnekliği, geliştirilebilir olması, diğer sistemlerle entegrasyon gücü ve iş süreçlerinde uluslararası standartlar açısından SAP’ı tüm dijitalleşme platformlarının merkezine alarak birçok uygulama geliştiriyor.

Mobil ve web e-tahsilat sistemi

Güvenli altyapısı, SAP ve tüm bankalar ile sanal pos entegrasyonu, tahsilat iş yükünün ve maliyetlerinin azalması, müşteriye kolay ödeme imkanı gibi birçok avantaj sunan mobil ve web e-tahsilat sistemi, bayilerin ve müşterilerinin ticaret deneyimlerini artırıyor. Tüm bankaların sanal pos sistemleri ile entegre çalışan bu sistem, tüm ödeme ve fatura işlemlerinin kolaylıkla ve çevik bir biçimde tamamlanmasını sağlıyor.  

Sevkiyat/nakliye takip sistemi

Sevkiyat sürecinde Medcem Çimento ile paydaşlarını buluşturan, ortak bir bilgilendirme ve ikaz sistemi olan sevkiyat/nakliye takip sistemi, sevkiyat süreçlerinin önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Büyük veriden çıkarılan analitik sonuçlar yardımıyla, kesintisiz sevkiyat/nakliye hizmetinde Medcem Çimento ve paydaşlarının verimliliğini artırıyor.

 Depo otomasyon çözümleri

Yedek parça depolarındaki malzeme ihtiyaç planlama uygulamaları ile birlikte kritik stok takiplerinin kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlayan depo otomasyon çözümleri, Medcem Çimento’nun doğru zamanda ve doğru miktarda stok tedariki sağlamak, etkin ve hızlı satınalma sürecini yönetmek ve stok seviyelerinin kontrolünü sağlamak için efektif biçimde kullandığı önemli bir detay olarak ön plana çıkıyor. Bunun yanında, depo kontrol ve giriş/çıkış süreçlerinde kiosk üzerinden çalışan otomasyon uygulaması ile entegre bir şekilde depo yönetimi uygulamalarını yönetiyor.

 Büyük veri, iş zekası ve analitik

Pazarlama, satış, üretim, ham madde, kalite, bakım, İK ve mali süreçlere kadar çok geniş bir yelpazede toplanan büyük veri üzerinden analizler yapılabilmesinin önünü açan bu sistem, etkin ve doğru raporlama, mobilite, güncel ve doğru bilgiye anlık erişim imkanı ve stratejik karar verme süreçlerinde Medcem Çimento’nun elini kuvvetlendiriyor.

Koruyucu bakım CHECKLIST mobil uygulama

Fabrika genelinde tüm ünite ve ekipmanlarda vizitörler tarafından yapılan koruyucu bakım faaliyetlerinin otomasyonu için devreye alınan koruyucu bakım CHECKLIST mobil uygulama, SAP ile entegre bir biçimde çalışıyor. Android tabanlı tüm telefon ve tabletlere Google Play Store üzerinden kolayca indirilebilen uygulama; tüm ekipmanların dijital kurumsal hafızalarının oluşturulmasına, plansız arazi duruşlarının azalmasına, makine duruş maliyetlerinin en aza indirgenmesine, ekipman ömürlerinin ve verimliliklerinin artırılmasına imkan sağlıyor.

Bakım Kioks uygulaması

Bakım ve onarım faaliyetlerinin dijitalleştirilmesi ve otomasyon sistemler ile yönetilmesi amacıyla devreye alınan bakım Kioks uygulaması, fabrikadaki tüm bakım süreçlerinin anlık olarak takip edilmesini ve üretim devamlılığını sağlamakla beraber aynı zamanda kâğıt israfının da önüne geçerek Medcem Çimento’nun sürdürülebilirlik politikalarını destekliyor.

Dijital İK ve idari işler

Medcem Çimento, Dijital İK Projesi ile birlikte tüm grup şirketlerinde İK ve idari formların ve evraklar süreçlerinin tamamını dijitale taşıyarak sürdürülebilirlik adına önemli bir adım atmayı başardı. Proje kapsamında yıllık izin, eğitim talebi, personel talebi, fazla mesai, seyahat avans ve harcamalar gibi otuza yakın form dijitalleştirildi. Ek olarak KPI performans sistemi devreye alınarak, departman bazlı yıllık ve aylık hedeflerin ölçümlenmesi kolaylaştırılıyor.

 Tedarikçi portalı

Çimento sektöründe bir ilki daha gerçekleştirmeyi amaçlayan Medcem Çimento, Medcem Satınalma Cobot ile birlikte bir tedarikçi portalı oluşturmayı hedefliyor. Bu platform ile birlikte tüm paydaşların bir arada tutulması ve bilgi akışının sağlanması amaçlanıyor. Tedarikçi portalı ile birlikte satınalma personelleri, yöneticiler ve teknik birim sorumluları birçok işlemi tek bir ekran üzerinden dijital satınalma asistanı vasıtasıyla çözebilecek ve önemli bir kullanıcı deneyimi oluşturuluyor.

Üretim/ham madde/bakım/sevkiyat IoT uygulamaları

Tüm süreçlerini dijitalleştirmeyi amaçlayan Medcem Çimento, IoT uygulamalarından etkin bir biçimde faydalanacak. İleri teknoloji otomasyon sistemleri ile proses güvenliğini sağlamayı hedefleyen Medcem Çimento; üretim, ham madde, bakım ve sevkiyat gibi birçok operasyonel faaliyette geliştirdiği yeni sistem ile birlikte IoT teknolojisinden yararlanacak.

Sistem altyapı güncellemesi ve S4HANA dönüşümü

Tüm paydaşlarına eşsiz bir kullanıcı deneyimi sunmak isteyen Medcem Çimento, sistem altyapı güncellemesi ve S4HANA ERP dönüşümü ile daha çevik bir altyapıya sahip oluyor. Medcem Çimento’nun 2023 yılında tam anlamıyla bu sürdürülebilir altyapıya geçmesi hedefleniyor.

Robotik Process Automation (RPA) Dijital Robot ve Dijital Asistan Uygulaması

2023 yılı Medcem Çimento için robotik proses ve otomasyon konusunda bir dönüm yılı olacak. Medcem Çimento; Robotik Process Automation (RPA) Dijital Robot ve Dijital Asistan Uygulaması ile robotik süreçlerini kolay ve etkin bir biçimde tamamlayacak. RPA platformu ile birlikte katma değersiz süreçler yazılım robotları tarafından yönetilecek ve insana göre daha az hata payı ile iş süreçleri yönetilecek. Öte yandan bu uygulama ile Medcem Çimento chatbotlar yardımıyla dijital kullanıcı deneyimini de artıracak.

Şirket olarak altyapılarını ve sistemlerini sürekli olarak dijitalleştirdiklerini ifade eden Medcem Çimento Bilgi Teknolojileri Müdürü Emre Karabulut, dijital dönüşümün yatırımlarına ve büyüme hızlarına önemli katkısı olduğunu vurguladı. Karabulut, “Kullandığımız tüm sistemler ve altyapıyı dijitalleştirdikçe, büyümeye hızla devam eden yapımız ve yatırımlarımızı da büyütmenin çok daha kolay olacağının farkındayız. Bu bakımdan dijital dönüşümü, dünyanın hızını ve kolaylığını iş hayatımıza taşımada bir odak nokta ve en öncelikli işlerimizden biri olarak görüyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Sektör Haberleri

Dünya, Su Günü’nü artan su stresi seviyelerinin gölgesinde kutluyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İklim değişikliğinin sonuçlarını artık sadece araştırma veya raporlardan değil, günlük hayatlarımızdan da takip edebiliyoruz. Hemen hemen tüm dünyada kuraklık konusunda alarm zilleri çalarken; anormal sıcaklıklar, yağışsız geçen mevsimler, ani yağışlar ve seller ile iklim değişliğinin nihai sonuçlarını günden güne rutin hayatlarımızda daha fazla hissetmeye başlıyoruz. Yer altı suları tükenirken, yağışlar mevsim normallerinin altında kalarak daha önce benzeri görülmemiş noktalarda dahi kuraklık belirtileri meydana getirirken, temiz suya erişim giderek daha da zor hale geliyor. Su kıtlığı endişe verici düzeydeki artışını sürdürürken, mevcut durumda içilebilir su miktarını %1’den daha az olarak açıklayan uzmanlar, kıtlığın 2025 yılına kadar daha fazla insanı etkilemesini bekliyor.

Bilinçsiz su kullanımı ve iklim değişikliği, temiz suya ulaşım ve hayatlarımızdaki su stresi oranını doğrudan etkilerken; uluslararası kuruluşlar, küresel ölçekte güvenli suya erişimi olmayan 2,2 milyar insan olduğunu açıklıyor. Kuraklığı sürdürülebilir ekonominin önündeki en büyük sorunlardan biri olarak vurgulayan Birleşmiş Milletler (BM) ise, kuraklıkların 2050 yılına kadar dünya nüfusunun dörtte üçünden fazlasını etkileyebileceğinin altını çiziyor. Artan nüfus, tarım, sanayi talepleri ve iklim değişikliğinin kötüleşen etkileri su krizini tetiklerken, Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) raporları, su stresinin 2025 yılında dünya nüfusunun yarısını etkileyeceğini tahmin ediyor.

Türkiye ise genellikle sanıldığını aksine su zengini ülkeler arasında değil, kişi başı kullanılabilir su miktarı baz alındığında su stresi yaşayan ülkeler arasında yer alıyor. WWF’nin tahminlerine göre nüfus artış oranıyla birlikte Türkiye, 2030 yılında su fakiri bir ülke haline geliyor. World Rescue Institute’nin (WRI) 2040 yılına dair oluşturduğu Su Stresi Haritası’na bakıldığında ise, ülkemizin su stresi seviyesinin artarak, 2040 yılında büyük bir bölümünün Yüksek Su Stresi ve Su Kıtlığı kategorilerinde yer aldığı görülüyor.

Su kaynaklarına odaklanan Birleşmiş Milletler kuruluşlarının ve su ile sanitasyon konularında çalışan uluslararası kuruluşların faaliyetlerini koordine eden kurumlar arası mekanizma UN-Water (Birleşmiş Milletler Su) tarafından, dünya üzerindeki kıt su kaynaklarının koruması, denge gözetilerek sürdürülebilir yönetimle kullanılması, su sorunlarının çözüme kavuşması ve suyun önemine vurgu yapmak için düzenlenen Dünya Su Günü, 1993 yılından bu yana her yıl 22 Mart tarihinde kutlanıyor.

2023’te “Ortaklıklar ve İş Birliği Yoluyla Değişimi Hızlandırmak” teması ile gerçekleştirilen Dünya Su Günü, bugünü özel kılmak ve dikkat çekmek adına ülkemizde bu yıl da birçok firma, kamu kuruluşu ve STK tarafından özel olarak kutlanıyor ve suya sahip çıkma çağrısı yapılıyor.

Doğamız, geleceğimiz, gençliğimiz ve ülkemiz için suyumuzu korumak bizim ellerimizde, Dünya Su Günü kutlu olsun.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

GF Hakan Plastik’ten, “Suyumuzu hep birlikte koruyalım” çağrısı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

22 Mart Dünya Su Günü’nün 2023 yılı teması, suyun korunmasında iş birlikleri ve ortaklarının önemine dikkat çekiyor: Ortaklıklar ve iş birliği yoluyla değişimi hızlandırmak.

Dünya Su Günü’nün Birleşmiş Miletler Kalkınma Amaçlarının “Temiz Su ve Sanitasyon” amacına dikkat çeken teması, kullanılabilir su kaynaklarının korunmasında tüm dünyayı küresel bir yaklaşıma davet ediyor. Suyun çıkarılması, taşınması, depolanması, dağıtılması ve yeniden yapılandırılması konusunda çalışmalar yürüten GF Hakan Plastik, bu özel gün ve teması ile ilgili bir açıklamada bulundu:

“Temiz su, insanlar kadar tüm canlılar için de temel bir haktır. Su olmazsa yaşamdan söz etmemiz mümkün olamaz. Bu nedenle her yıl 22 Mart tarihinde kutlanan Dünya Su Günü, bizim için ayrı bir önem taşıyor.

Kurum kültürümüzün bir parçası olan sürdürülebilirlik, şirket içerisinde çalışanlarımızın bakış açısına; tesislerimizde kullandığımız sistemlerimize ve teknolojilerimize; ürünlerimizin özelliklerine kadar her alanda hassasiyetle üzerinde durduğumuz bir konu. Su ise bizim başlıca konumuz.

İklim değişikliği nedeniyle dünyanın kimi bölgelerinde seller yaşanırken, kimi bölgelerinde kuraklıklar hayatımızı etkiliyor. “Temiz Su ve Sanitasyon” amacında da belirtildiği gibi herkesin güvenilir ve erişilebilir içme suyuna evrensel ve eşit biçimde erişiminin güvence altına alınması için hepimizin ortak bir şekilde hareket etmesi gerekiyor.

Küresel ısınma kaynaklı yağış azlığı, aşırı buharlaşma, hızlı tüketim ve kirliliğin önüne geçilebilmesi için ortak ve sürekliliği olan bir tavır ortaya koymalıyız. Suyun çevresel etkilerden korunarak taşınması, kullanılması ve atık suların arıtılarak geri kazanılması gerekiyor. Bunun için de her alanda aşırı kimyasal kullanımını azaltmamız;  atık suların toprağa karışmasını önlememiz; doğayı pek çok kirleticiden arındırmamız; biyolojik çeşitliliği ve doğal ortamları korumamız, vb. daha pek çok hareketi işbirliği içerisinde gerçekleştirmeliyiz.

Koruyacağımız temiz su kaynaklarımızla su kıtlığının önüne geçebilir; kalitesini yükseltebilir; su kaynaklı ve diğer bulaşıcı hastalıkların önüne geçebiliriz.

Suyumuzu hep birlikte koruyalım!”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

Schaeffler’in Avrupa Bölgesi’ndeki yeni Başkanı Christian Zeidlhack oldu

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçilerinden biri olan Schaeffler, Christian Zeidlhack’i Avrupa Bölgesi Endüstriyel İş Birimi’nin yeni Başkanı, Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi’nin CEO’su olarak atandı. Christian Zeidlhack yeni görevinde, endüstriyel bölümün tüm Avrupa’daki doğrudan müşteri ve satış ortağı işlemlerinin yanı sıra, Schaeffler’in Orta ve Doğu Avrupa’daki tüm operasyonlarından sorumlu olacak. Yeni görevine 1 Ocak 2023’te atanan Zeidlhack, 31 Mart 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere de şirketten ayrılan Marcus Eisenhuth’un yerine geçecek.

Christian Zeidlhack’in yeni göreviyle ilgili konuşan Schaeffler AG Endüstriyel CEO’su Dr. Stefan Spindler, “Zeidlhack, endüstriyel bölümün son yıllardaki başarısında belirleyici bir rol oynadı. Şimdi de Avrupa’daki endüstriyel bölümümüzün başkanlığını üstlendiği için çok mutluyum. Onun uzun yıllara dayanan deneyimi ve şirketimiz ile müşterileri hakkındaki olağanüstü bilgisi, Avrupa Bölgesi’ndeki endüstriyel bölümümüzün sürekli büyümesi ve gelişmesi için son derece faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Christian Zeidlhack kimdir?

İşletme ve endüstri mühendisliği eğitimini tamamlayan Christian Zeidlhack, çalışma hayatına Daimler Grubu’nda başladı. 2007 yılından bu yana Schaeffler’in Endüstriyel Bölümü’nde çalışan Zeidlhack; global endüstriler için kilit müşteri yönetimi başkanlığı, ham maddeler birimi yöneticiliği ve son olarak Amerika Bölgesi endüstriler başkanlığı görevlerini üstlendi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com