Connect with us

Sektör Haberleri

Kraftanlagen, elektrikten gaz üretim tesisleri (P2G) için genel yüklenici oldu

Yayın Tarihi:

on

Elektrikten gaz üretim çözümü, sürdürülebilir enerji geçişinin temelini oluşturuyor. Hy2B Wasserstoff GmbH, Federal Dijital ve Taşımacılık Bakanlığı (BMDV) tarafından finanse edilen HyPerformer model bölgesi HyBayern’e yeşil hidrojen üretimi için Kraftanlagen Energies & Services GmbH’yi atadı. Kraftanlagen; elektrolizör, sıkıştırma ve dolum istasyonu, elektrik besleme sistemi ve gerekli yardımcı tesisleri içeren 5 MW’lik hidrojen üretim tesisinin genel yüklenicisi oldu.

Yeşil mobilitede hızlı teslimat

Hidrojen santralinin inşaatına 2022’nin sonbahar aylarında başlanması ve hemen ardından elektrolizör ve sistem teknolojisi kurulumunun yapılması planlanırken; 2023’ün ikinci çeyreği için işletmeye alınması ve ticari operasyonların yılın ikinci yarısında başlaması planlanıyor. Lokal yeşil elektrik kullanan elektrolizörün günde ortalama 1.200 kilogram yeşil hidrojen üretmesi, gazı 450 Bar’a kadar sıkıştırması ve bir dolum istasyonuna ve 1.250 kg kapasiteli bir hidrojen treylerine pompalaması bekleniyor. Yeşil hidrojen

buy-levitra-usa.com

, Münih ve Ebersberg bölgelerindeki iki otobüs ve kamyon dolum istasyonuna teslim edilecek. Bu istasyonlar da bölgesel ulaşım hidrojen yakıt hücreli otobüslerinin tedarikini sağlayacak. Konuyla ilgili konuşan Kraftanlagen CEO’su Alfons Weber, “Güçten gaz tesisi mimarı olarak geliştirdiğimiz hidrojen bilgi birikimini Bavyera’nın geleceğe yönelik bu projesinde sunma fırsatına sahip olduğumuz için mutluyuz. Müşterimiz Hy2B ile birlikte bu proje ile sürdürülebilir enerji geçişi açısından bir dönüm noktası oluşturuyoruz. Federal hükümet tarafından belirlenen 2030 yılına kadar iddialı 10 GW hedefine ulaşmak için şimdi P2G santralleri inşa etmeye başlamamız önemli” diyor.

Denenmiş ve test edilmiş elektroliz teknolojisi

Kraftanlagen, alkalin elektrolizörün temel bileşenlerini üretmek için ortaklığın uzun süredir devam ettiği Norveçli üretici NEL’yi görevlendirdi. Tesis konsepti, boru hattı planlaması, kurulum düzeni, proses teknolojisi ve devreye alma, Kraftanlagen’in P2G grubunun görev alanına girecek. Konuyla ilgili P2G Başkanı ve Kraftanlagen Proje Yöneticisi Michael Klamt, şu açıklamayı yapıyor: “Genel yüklenici olarak, planlamadan uygulamaya kadar tüm proje değer zincirine genel bir bakışımız var. Teknik çözüme ek olarak, iddialı ve özellikle de zorlu bu projeyle ilkler arasında yer almak istiyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

Sektör Haberleri

Pompa sistemlerinin dünyanın enerji sarfiyatındaki payı %20

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Haziran ayı içerisinde kutlanan Dünya Çevre Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, pompa teknolojilerinin dünyadaki ve sanayideki enerji sarfiyatına yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Vahdettin Yırtmaç, eski ve verimsiz pompaların değişimi ile son kullanıcıların enerji maliyetlerinde %80’lere varan oranlarda tasarruf sağlayabileceklerini belirtti.

Pompa sektörünün lider markası Masdaf, “Masdaf dünyaya iyi gelecek” mottosuyla sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getirerek, sektördeki öncü şirket olma misyonunu koruyor.  Sürdürülebilirliği; dünya kaynaklarını koruyan çevreci su teknolojilerinin Ar-Ge’sinden üretimine kadar tüm iş süreçlerine entegre etmeye odaklanan Masdaf, iklim krizinin etkilerini azaltmak ve doğal varlıkları korumak amacıyla şirketin karbon ayak izini düşürerek, karbon emisyonlarını 2030 itibariyle yarıya indirmeyi ve 2050 yılında ise net sıfır noktasına getirmeyi hedefliyor.  Sürdürülebilirliği uzun vadeli değer yaratma süreci olarak gördüklerini ifade eden Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü kapsamında açıklamalarda bulundu.

Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç

Pompa sistemleri, endüstrilerdeki enerjinin yüzde 30’unu tüketiyor

Masdaf olarak çözüm ortağı oldukları projelere enerji kaynaklarını verimli kullanan, akıllı çözümler sunarak suya hayat veren teknolojilerle ekolojik ayak izini azaltmayı hedeflediklerini dile getiren Yırtmaç, “Hızla artan dünya nüfusu, sanayileşme ve değişen tüketim alışkanlıkları nedeniyle dünyanın enerji ihtiyacı hızla artırıyor. Enerji tasarrufu kavramı günlük yaşamdan sanayi kuruluşlarına kadar her alanda büyük önem kazandı. Enerji tasarrufu, pompa sektörünün de önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Çünkü binalarda, sanayide, altyapı uygulamalarında, su temininde, atık su uygularında ve ısıtma, soğutma, havalandırma sistemlerinde kullanılan pompa sistemlerinin enerji sarfiyatı, dünyadaki enerji sarfiyatının yaklaşık yüzde 20’sine denk geliyor. Pompalar tarafından tüketilen enerji, endüstrilerde tüketilen elektrik enerjisinin ise ortalama yüzde 30’una denk geliyor. Bu nedenle son yıllardaki önceliğimiz bu anlamda enerji verimliliğini artırmak ve yüzde 20’lik rakamı mümkün olduğunca aşağıya çekmek oldu” dedi.

İşletmelerde sistemin kısa sürede kendini amorti edip, kâra geçmesi için ‘doğru tasarlanmış ürün seçimi’nin tek başına yeterli bir unsur olmadığını vurgulayan Vahdettin Yırtmaç, “Doğru pompa seçimi ile işletmenin ihtiyacına uygun seçimi yapabilmek de oldukça önemli ve ciddi bir mühendislik çalışması gerektiriyor. Bu bilinçle MAS Academy kapsamında ‘sistem tasarımı/seçimi’ eğitimleri düzenleyerek iş ortaklarımızın, binalarda ve endüstriyel tesislerde tercih ettikleri sistemlerde enerji verimliliğini arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Renovasyon, enerjiden yüzde 80 tasarruf sağlıyor

Endüstriyel tesislerdeki eski ve verimsiz pompalar için reel tüketim ölçümleri yaparak; sistemin yenilenmesi durumunda işletmenin sağlayacağı enerji tasarrufunu ve amortisman sürelerini rapor halinde sunduklarını belirten Vahdettin Yırtmaç, sözlerine şöyle devam etti: “Renovasyon projelerine ücretsiz mühendislik hizmeti sunarak, müşterilerimizi, verimsiz pompaların yerine yüksek verimli pompalar kullanmaları konusunda teşvik ediyoruz. Çünkü pompa değişimi ile son kullanıcının pompalar tarafından tüketilen enerji maliyetlerinden yüzde 80’lere varan oranlarda tasarruf sağlayabiliyoruz. Böylece sisteminde 1-3 yıl kadar kısa sürede kendini amorti etmesi de mümkün oluyor. Bu çerçevede enerji ve su kaynaklarını akıllı ve verimli kullanan çevreci su teknolojilerimiz ile binalarda ve işletmelerdeki elektrik tüketimini azaltarak, CO2 emisyonunun düşürülmesine ve böylece iklim zararsız bir ekonominin gelişmesine katkı sağlıyoruz.”

“Dijital dönüşümü şirket geneline yayıyoruz”

Ar-Ge’den lojistiğe kadar tüm süreçlerinde faaliyetlerinin çevreye olan etkilerini en aza indirme misyonu ile hareket ettiklerinin altını çizen Vahdettin Yırtmaç, bu kapsamda hayata geçirdikleri dijitalleşme faaliyetleri hakkında da bilgiler verdi: “Masdaf olarak son 2 yıldır dijitalleşme ve akıllı teknolojilere olan yatırımlarımızı yüzde 50 artırdık.  Dijital dönüşümü, şirket geneline yayarak, yaşatmayı hedefliyoruz. Üretim altyapımızı, sanayinin dönüşümü yani endüstri 4.0 anlayışına uygun olacak şekilde geliştiriyoruz. Tüm bu çalışmalarımız ve yatırımlarımızla 2030 yılı itibarıyla faaliyetlerimizden kaynaklanan karbon salınımını, 2022 yılına göre yüzde 40 azaltmayı, 2050’de ise karbon nötr olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda gelecek dönemde ‘ISO 14064 Sera Gazı Hesaplama ve Doğrulama Yönetim Sistemi’ne de geçerek, süreçlerimizin çevresel etkilerini daha da azaltmayı planlıyoruz. Kalite birimimiz bu konuyla ilgili çalışmaları başlattı, bizde gerekli desteği veriyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

Xylem iki markasının faaliyet alanını yeniden yapılandırdı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Su teknolojisinin küresel liderlerinden biri olan Xylem’in bünyesinde operasyonlarını sürdüren Goulds Water Technology ve Lowara markalarının faaliyet alanını yeniden yapılandırdı. Ticari binalar ve genel endüstriyel uygulamalarda Lowara, ağır endüstriyel ve kamusal uygulamalarda ise Goulds Water Technology hizmet verecek.

Küresel su teknolojisi şirketi Xylem’in bünyesinde operasyonlarını sürdüren dünya lideri Goulds Water Technology ve Lowara markaları, temiz su ve atık su hizmetleri kapsamında en zorlu uygulamalar için tasarlanmış geniş ürün yelpazeleri ile müşterilerine eksiksiz çözümler sağlıyor. Türkiye’deki büyüme hedeflerinin bir parçası olarak varlığını güçlendirmeye devam eden Xylem; Goulds Water Technology ve Lowara markalarını pazarda yeniden konumlandırdı. Bu kapsamda Lowara genel endüstriyel uygulamalar ile konut ve ticari bina sistemlerine odaklanırken; Goulds Water Technology ise petrokimya, demir-çelik, madencilik gibi ağır endüstriyel ve kamusal uygulamalarda sektörün ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek. Şirket bu kararı ile Goulds Water Technology ve Lowara markalarının engin deneyim ve uzmanlıklarından daha fazla yararlanmayı ve Türkiye pazarındaki müşterilerinin zorlu su sorunlarına tam kapsamlı ve mükemmel çözümler sunmayı hedefliyor.

Xylem Türkiye Genel Müdürü Altuğ Bilgiç

“Yeni yapılanmamızın bize çok büyük bir dinamizm getireceğine inanıyoruz”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Xylem Türkiye Genel Müdürü Altuğ Bilgiç, şu ifadeleri kullandı: “Goulds Water Technology markamızı 2019 yılında Türkiye pazarına sunduk. O tarihten beri de markanın ürünlerini müşterilerimizle buluşturuyoruz. Markamızın sahip olduğu geniş ürün portföyü ile kamusal su ve atık su projelerinde ve ağır endüstriyel uygulamalarda müşterilerimize kapsamlı hizmet sunuyoruz. Lowara markamızın ise Türkiye’de satış ve pazarlama faaliyetlerini uzun yıllardır Xylem Lowara Türkiye Distribütörü İlpa Su Teknolojileri Ticaret A.Ş. başarıyla yürütüyor ve kurulu satış kanallarından Xylem Türkiye’nin de yakın desteğiyle daha da geliştirerek yürütmeye devam edecek. Lowara ürünleri Türkiye’de birçok büyük ticari bina projelerinde ve genel endüstri uygulamalarında yüksek memnuniyetle kullanılıyor. Xylem’in küresel liderliği ve kaynaklarının bütünleyici desteği ışığında yenilenen yapılanmamızın bize çok büyük bir dinamizm getireceğine ve alanında uzman güçlü bir ekiple müşterilerimize mükemmel hizmet vermemize olanak sağlayacağına gönülden inanıyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

GF, 2021 sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

1997 yılından bu yana sürdürülebilirlik vizyonu ile çalışmalarına yön veren GF, 2021 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Raporda sosyal ve çevresel faydaları olan ürünlerdeki artış dikkat çekerken; ilk kez sürdürülebilir satın alma ve yeni atanan yöneticilerin cinsiyet dengesi hakkında da verilere yer verildi.

Sürdürülebilirliğin bağımsız bir konu olmadığına, stratejinin ve işin temel bir temel değeri olduğuna inanan GF’nin 2025 Stratejisi, bir dizi iddialı sürdürülebilirlik hedefi içeriyor. Firma bu hedefler doğrultusunda sürdürülebilirlik alanında; ürün portföyü, iklim ve kaynaklar ile insanlar ve refah başlıklarında 3 ana konuya odaklanıyor. Bulunduğu 33 ülkede aynı hedefler doğrultusunda çalışmalar yürüten GF’nin 2021 Sürdürülebilirlik Raporu’nda; sosyal ve çevresel faydaları olan ürünlerin firma satışlarının %60’ını oluşturduğu ve bu oranın yıl içinde %58 arttığı belirtildi. Sera gazı (GHG) emisyonlarının

buy kamagra 100mg

, 2019 yılına oranla yüzde 17 düştüğüne değinilen raporda, bu yıl ilk kez sürdürülebilir satın alma ve yeni atanan yöneticilerin cinsiyet dengesi hakkında ölçümlere de yer verildi. Raporda, 2025 yılına kadar firmanın satın alma harcamalarındaki sürdürülebilirlik değerlendirmelerinin hedefi olan %80 oranının; 2021 yılında %34 olarak gerçekleştiği belirtildi. Firmanın bir diğer 2025 hedefi olan yeni yönetim atamaları arasında %25’lik kadın hedefinin, 2021 yılında %30’a ulaştığına değinildi. 

GF’nin stratejilerini Türkiye’de başarı ile uygulayan GF Hakan Plastik’te de bu konuda önemli adımlar atıldı. Bağlı bulunduğu GF Piping Systems’in 2025 Stratejisi’nin 3 ana konusundan biri olan ‘İnsanlar ve Refah’ konusunda adımlar atan GF Hakan Plastik, yönetici pozisyonundaki kadın istihdamını %22.58 oranında artırırken, GF Hakan Plastik Yönetim Kurulu‘na da 3 kadın yönetici ataması gerçekleştirdi. Yine çalışanların refahı konusunda bireysel gelişimleri destekleyici çalışmaların yanı sıra çalışma ortamlarında revizyonlar yapıldı. Aynı başlık altında bulunan iş sağlığı ve güvenliği konusu da üretim tesislerinde önemli düzenlemeler, uygulamalar ve eğitimlerle desteklenirken, ofis çalışanları için de ERGOFFICE Programı başlatıldı. 

COVID-19 salgını, tedarik zinciri kesintileri ve artan ham madde fiyatları dahil olmak üzere devam eden makroekonomik belirsizliklerin başarılı bir şekilde atlatıldığı belirtilen raporda, sürdürülebilirliğe odaklanarak hedeflere ulaşma yönünde ilerleneceği kaydedildi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com