Connect with us

Ar-Ge ve Danışmanlık Hizmetleri

İSİB ihracatçısına hedef ülke araştırmalarında bilgi desteği

Yayın Tarihi:

on

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği – İSİB Türk iklimlendirme sektörünün dünya pazarlarında rekabet performansını artırmak, pazar yelpazesini genişletmek ve sektörü daha etkin kılabilmek amacıyla yürüttüğü faaliyetlerini artırarak devam ettiriyor. 

 Sektörü uzak ihracat pazarlarına taşıyan İSİB Ülke İthalat Raporları yayınlayarak, ihracatçının pazar hakkında daha kapsamlı ve kolay bir şekilde bilgiye ulaşmasını sağlıyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti;  Lübnan, Peru, Polonya, Kolombiya, Katar, Mısır, Cezayir, Fas, İsrail, Makedonya ve Brezilya ülkeleri İklimlendirme Sektörü İthalat raporları hazırlayan İSİB; raporlarla ülkelerin ekonomilerine genel bakış, iklimlendirme sektörü potansiyeli, ekonomi politikaları, ekonomide geleceğe yönelik beklentiler, dış ticaret faaliyetleri; ihracatçıların karşılaşacağı durumlar, ithalat şartları ve dağıtım kanalları gibi konularda ihracatçıyı bilgilendirmeyi; yeni ihracat pazarları kazandırmayı hedefliyor. Ayrıca tüm dünya ülkeleri için ısıtma; soğutma, klima; havalandırma; tesisat ve yalıtım alt sektörlerini içeren ithalat verileri de ihracatçılar için sık kullanılacak bir rehber olma özelliği taşıyor.

Söz konusu rapor ve verilere İSİb resmi internet sitesi isib.org.tr üzerinden Bilgi Merkezi başlığı altından ulaşılabilir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Ar-Ge ve Danışmanlık Hizmetleri

AB firmalarının Ar-Ge yatırımı artışı 9. yılda da sürdü

Yayın Tarihi:

on

Avrupa Birliği’ndeki firmalar Ar-Ge yatırımlarını üst üste dokuzuncu yılda da artırırken, küresel büyüme oranının altında kaldılar.

AB firmaları, 2018 yılında Ar-Ge’ye %4.7’den fazla yatırım yapmıştı. Bu büyümenin lokomotifi otomotiv, sağlık ve BIT sektörleriydi. Gitgide hızlanan küresel teknolojik yarışta ilk 2500’teki endüstri oyuncuları dünya çapında Ar-Ge araştırmalarını %8.9 oranında artırdılar. İlk 50 Ar-Ge yatırımcılarının 17’sini AB firmaları oluşturuyor.

AB’nin ABD ve Çin’le rekabeti

AB tabanlı firmalar tarafından yapılan yatırımlardaki artış, bununla birlikte ABD ve Çin’deki rakiplerini geride bırakıyor: ABD’deki artış %10.3 olur, Çin’de bu rakam %26.7 olarak gerçekleşti.

2019 Endüstriyel Ar-Ge Yatırım Skor Tahtasındaki temel bulguları bunlar meydana getiriyor.

Dünyanın önde gelen endüstriyel Ar-Ge oyuncularının yıllık en son yatırım eğilimlerinin derinlemesine analizleriyle AB firmalarının küresel çaptaki konumları rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Yenilik, Araştırma, Eğitim, Kültür ve Gençlik Komisyonu’ndan Mariya Gabriel şu açıklamada bulundu: “AB’deki firmalar Ar-Ge yatırımlarını artırmayı sürdürüyorlar. Ancak derin teknoloji ve sürdürülebilirlikteki teknolojik yarıştaki liderlik için daha fazlası gerekiyor.”

Dünyanın en büyük 2500 Ar-Ge yatırımcısı arasında ABD 769 firmayla (313 Milyar €) birinci sırada gelirken, AB, 551 firmayla (208 Milyar €) ikinci geldi. AB’yi de 507 firmayla Çin takip etti.

AB merkezli 551 firma 19.4 milyondan fazla kişiyi istihdam ederken, geçen yıla göre %3.9 oranında artış meydana geldi. AB’deki otomotiv firmaları, (Japonya’nın ardından) AB içerisinde Ar-Ge’ye katkıyı en çok gerçekleştiren firmalar olurken, araç emisyonlarını azaltmaktan otonom araçlara geçişe kadar kapsamlı portfolyolarını genişlettiler.

Diğer yandan Çin’in geniş Ar-Ge yatırımları BIT sektöründe AB’yi geçerken, ABD liderliğini BIT ve sağlık sektöründeki yatırımlarıyla kuvvetlendirdi.

Lokomotif sektörler

Küresel AR-GE’nin lokomotifi ABD BIT servis sektörü oldu (%17.1). Bunu BIT üreticileri (%9.1) ve sağlık sektörü izledi. AB’de Ar-GE’nin büyüdüğü sektörler ise sırasıyla otomotiv (%6.4), BIT üreticileri (%5.5) ve sağlık (%3.8) şeklinde gerçekleşti.

AB firmaları, ABD ile havacılık, uzay ve savunmada rekabet ediyor. Kimyasal sektöründe de lider Japonya ile rekabetlerini sürdürüyorlar.

İlk 2500 sırada yer alan firmalar yeşil teknoloji patentlerinin %53’ünü ellerinde bulunduruyorlar. Bu patentlerde en büyük payı 2012-2015 aralığında % 38 ile taşımacılık alıyor. Yeşil teknoloji patentlerindeki ilk 25 firmada 5 AB merkezli firma yer alırken, Japonya ise dokuz firmayla en aktif konumda.

Son olarak, 2500 üst tabaka endüstriyel oyuncunun Ar-Ge yatırımı artışına finansal göstergelerdeki artış eşlik ediyor. Net satışlar (%8.4) ve kârlar da (%9.1) önceki yıldaki Ar-Ge artışına benzer oranda pozitif eğilimini sürdürdü. AB’de yer alan 551 firmanın net satışları, önceki yıla göre % 4.7 artış göstererek 6 trilyon € miktarına ulaştı. (Kaynak: Avrupa Komisyonu Ortak Çalışma Merkezi)

Devamını Oku

Ar-Ge ve Danışmanlık Hizmetleri

Lider yönetici olabilmek neden önemlidir?

Yayın Tarihi:

on

Levent Taşkın, Yönetim Danışmanı

Lider olmak iş hayatında önemli bir beceridir.

Lider yönetici olabilmek fark yaratır. Fark yaratan rekabette öne çıkar. Sürdürülebilir bir başarıyı sağlar. Memnun personel ve bağlı müşteriler yaratır. Böylece karlı bir büyümeyi sağlar.

Klasik yöneticiler hiyerarşik sistemin uygulayıcısı olarak ekibini çok iyi çalıştırabilirler. Çoğunlukla bireysellikleri, genelde mikro yönetimleri, iş delegasyonunu sevmemeleri ve farklı fikirlere açık olmamaları ekip çalışmasındaki keyif almayı ve verimliliği düşürebilirler Hatta bir de kontrolü elde tutma ve biat sağlama aracı olarak gördükleri olumsuz tutum ve davranışlara sahiplerse, ekibin yüzlerinde korku ve mutsuzluk ifadeleri yaratırlar. Yönetirler ama zamanla huzursuzluk ve mutsuzluğa neden olurlar.

Lider yöneticiler ise duyguları harekete geçirerek iş yapar, hataları cezalandırmaktan çok başarıyı ödüllendirirler. Bireysellikten çok delegasyon yaparak ve özgüven yaratarak ekip çalışmasına önem verirler. İnsana, gelişime verdiği değeri doğru iletişimle pekiştirirler.

Onlar stratejik düşünce, duygusal zeka ve işe olan tutkularını harmanlarlar. Stratejik düşündüğünde büyük resmi görebilir ve topladığı bilgilerle doğru kararlar alır. Ekibine verdiği özgüven ve sorumluluk ile herkesi hedefine ortak yapar. Örnek davranışı, bilgisi ve ileri görüşlülüğü ile ekibinin kendisine saygı duymasını sağlar. Duygusal zekasını ve empati yeteneğini iyi kullanan lider yöneticiler, ekiplerini motive etmeyi başardıkları gibi kendilerini de kolaylıkla sevdirirler. Böylelikle ekibi üzerinde etkileyici bir yapıya sahip olan lider yöneticiler, başarıyı ve huzuru sürekli kılarlar.

Lider bir yöneticinin en belirgin özelliklerinden birisi de stres altında başarılı olabilme becerisidir. Lider yöneticiler stresten kaçmak yerine onunla baş etmeyi ve ondan yararlanmayı hedef haline getirecek bir tutuma sahiptirler. Stresi kaçınılmaz bir baskı olarak yaptıkları işin bir parçası olarak görürler. Ondan kaçmak veya olumsuz etkilenmek yerine, onunla yüzleşmeyi ve stresli durumlarda vücutlarındaki tepkimeyi kontrol altında tutmayı öğrenmişleridir. Bu onların işinin bir parçasıdır ve işlerinde her konuda iyi olma hedeflerinin içerisinde bu parçayı da yönetmede iyi olmak zorunda olduklarını bilirler. Stres yaşamanın aslında bir öğrenme yolu olduğuna inanırlar.

Ayrıca stresli ortamlarda sakin kalıp çözüm üretmek ve karar verebilmek onların egosunu okşar. Çünkü bu hem zordur, hem de onların farkını ortaya koyar. Bu nedenle stresli durumlarda etrafına suyu emen bir sünger gibi toplayıcı ve sakin bir tavır ile yaklaşır. Düşünmeye ve çözüm bulmaya insanları sevk eder. Özgüven aşılamaya devam eder.

Yaşanmış bir stres, bir sonraki stresin panzehri gibidir. Strese alışan vücut, onun yarattığı etkileri de daha hızlı savuşturur. Bu nedenle lider yönetici stresi işinin bir parçası olarak görmeye başladığında, onu yöneterek stresli ortamlarda vücudunun ve beyninin bağışıklık seviyesini artırmayı başarmıştır. Böylece stresin her defasında yeniden öğrenme ve fırsat yaratma yönüne odaklanarak, fark yaratacak bir tutum ile ekibini ve şirketini sıkıntılı durumun olumsuz havasından uzak tutmayı başarır. Sonuç odaklı çalışarak çözüme yönelik önerileri oluşturup ekibine liderlik eder.

Birlikte çalışmaktan zevk alınan yöneticiler ekip arkadaşlarına saygı gösteren, karşısındakinin fikirlerini dinleyen ve değer veren, onlara örnek olacak tutum ve davranış sergileyen, alçak gönüllü, sabırlı, eğitici, yol gösterici, bilgi ve tecrübesiyle takdir edilen kişilerdir. Bu davranışlarıyla hem saygı hem güven duyulan, hem de sevilen bir pozisyona konumlanmıştır. Mütevazi olmak önemlidir. Her şeyi ben bilirim, benim konumumu kimse dolduramaz edası ekip ruhuna ve ekip olmaya zarar verir. Bu nedenle egoyu kontrol etmek; alçak gönüllü olmak ve yapıcı ilişkiler kurmak yöneticilikte önemli bir beceridir. Bunun için özgüven gerekir, bilgi gerekir, saygılı ve dürüst olmak gerekir.

Liderlik cesaret gerektirir. Cesaret, şövalyelik ruhu demektir, özgür kalmaktır, bilgeliktir, bir ideale adanmışlıktır diye tanımlanır. İş hayatında öngörülebilir riskleri almak, karar vermek, kriz yönetmek ve inandığınız değerler için mücadele etmek cesaret gerektirir. 
Cesaretiniz kadar başarılı olursunuz. Eğer cesursanız işi yapmaya, başarmaya gönüllü iseniz ve arzulayarak işi yapmaya koyulduysanız her şeyi başarırsınız demektir

Bir ekip lideri ilkeli, bilgili, dürüst, etik, adil, şeffaf ve paylaşımcı bir tutum ile ekibine örnek olmalıdır. Ekip üyelerine sizin sorununuzun ekibin sorunu, ekibin sorununun kendi sorununuz olduğunu hissettirmelisiniz.

Ekip üyelerine lider yönetici tarafından saygı ve ilgi gösterilmelidir. Lider yönetici ekibine siz değerlisiniz ve önemlisiniz mesajı vermelidir. Sonra onları gerçekten dinlemelisiniz, gerçekten dinlediğinizi iyi anladığınızdan emin olmalısınız.
Kendi fikrinizi dikte etmek yerine, beyin fırtınası yaparak kendi fikrinizi de onların fikirleri arasına koyarak; soru sorarak ortak fikir haline getirtmelisiniz.
Ekibinize benim yerinde olsaydın sen nasıl düşünürdün diye sorarak onların fikirlerini alıp, fikirlerinden yararlanmalısınız.

Başarıyı daima onlara mal edin ve teşekkür ediniz. Başarısızlığın ve hataların karşısında ekibinizi koruyun ve onlara sahip çıkınız.

Etrafınızdakileri önemsemeniz onları harekete geçirecektir. İnsanlara karşı açık olursanız ve gerçekten onları önemserseniz insanlar kendilerini çok daha iyi hissedeceklerdir. Bu, insanların içindeki pozitif enerjiyi ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Beraber çalıştığınız kişiler kendilerini önemseyen ve dinleyen bir lideri izleme ve potansiyellerini kullanma eğilimindedirler.

İnsanoğlunun en önemli ihtiyaçlarından biri takdir görmektir. Her birimiz takdir edilmeyi ister ve hak ederiz. Liderlik ettiğiniz insanlar da takımınıza yaptıkları katkının fark edilmesini ve takdir edilmeyi hak ediyorlar. Onlara sık sık teşekkür ederseniz başarılarını gördüğünüzü ve takım için önemli olduklarını anlayacaklardır.

Alçak gönüllü olmak bir lider yöneticinin diğer önemli bir becerisidir. Egolarından arınmış, kendine güvenen ve etrafındakilere saygıyla davranarak etkili bir iletişim kuran lider, ekibindeki güven oluşumunun en büyük nedenidir. Alçak gönüllülük ve liderlik bir araya geldiğinde sürdürülebilir bir başarı için en etkili silah olur. Liderdeki hırs ve cesaretin, çok iyi bir şekilde alçak gönüllülük ile sıvanmış olması gerekir.

Birçok yönetici alçak gönüllüğü bir zayıflık olarak görür. Bu nedenle onlar, ego ve kibrin kendilerine saygı duyulmasını sağlayacağına ya da korku yaratarak sözlerini dinletebildiklerine inanırlar. Alçak gönüllü olmayı, zor durumlarda bir acizlik olarak görür ve kendilerine yakıştıramazlar.

Oysa alçak gönüllü, egolarıyla barışık hale gelmiş; insana ve çalışanına saygı duyan liderlerin ekiplerinde güven duygusu çok fazla gelişmiştir. Takım çalışması, hızlı öğrenme, motivasyon ve özellikle performans çok ileri seviyededir. Güven ve performansın olduğu yerde huzur ve başarı bir sonuç olarak ortaya çıkar.

Lider yönetici ekibinin rol modelidir ve aynı zamanda ekibin arkasında durarak onlara güven verir. Lider sadece arkada durmaz, yerine göre en önde gider. Zor durumlarda ekibi motive eder, ekibin misyonunu anlatır. Vizyonu, elinizi uzattığınızda neredeyse değebileceğiniz kadar somut biçimde hayal etmenizi sağlar. Başarılı takımlar, birbiri ile aynı işi yapan insanlardan değil, birbirinden farklı, ama bir diğerini tamamlayarak tek bir bütün oluşturan kişilerden oluşur. Herkes hücum oyuncusu olamayabilir, herkes savunma yapamaz, herkes oyun kurucu değildir. Önemli olan, diğerleri ile birlikte tek bir amaç için mücadele etmeyi bilmektir.

Bu şekilde gerçek bir lider ona güvenen, saygı duyan ve onun yolundan gitmeye hazır olan insanlar yaratır. Çalışanlarına ilham verir ve yönlendirir. Karar almaktan korkmaz ve herkes ondan kritik bir noktada karar almasını ve görev vermesini bekler. Sayıca azdırlar, değişim için vardırlar. Liderlik ettiği şirketler ürün ve hizmette fark yaratır. Bağlı müşteriler oluşturur ve süreklilik sağlarlar.

Devamını Oku

Ar-Ge ve Danışmanlık Hizmetleri

Teklif yönetiminin kolay yolu: Üretimtek

Yayın Tarihi:

on

Teklif gönderme, toplama, kıyaslama ve raporlama operasyonunuz Üretim Teknolojileri Merkezi (Üretimtek) Teklif Yönetim Programı ile çok daha hızlı ve pratik şekilde gerçekleştirmeniz mümkün.

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak dijital dünya işletmeler için pek çok yeni olanak sunuyor. Dijital dünyanın trendlerine ayak uyduran yenilikçi işletmeler için online teklif yönetim programı olan Üretimtek, işletmelere tedarik operasyonlarına ayırdıkları vakitten tasarruf etme ve işlerini büyütmeye odaklanma fırsatı sunuyor.

Online

Üretimtek; yer, zaman veya cihazdan bağımsız olarak, tekliflerinizi dilediğiniz yerden yönetmenize imkân tanıyan online bir platformdur.

Kolay kullanım

Kullanıcı dostu arayüzü, basit ve erişilebilir bir kullanım imkânı sunar.

Zaman kazanın

Satınalma ve satış operasyonlarına daha az zaman ayırın, işinizi büyütmeye odaklanın.

Pek çok sektör, tek platform

Çimento ve beton endüstrisinden madenciliğe, otomotivden tekstil ve tarım endüstrilerine pek çok sektörde çözümlere ulaşmak mümkün.

Üretimtek, her ne üretirseniz üretin, ihtiyacınız olan tüm teknolojilere ulaşmanın en kolay yolunu sunmaktadır. Portal üzerinden, ihtiyaç duyduğunuz tüm teknolojik ürünler için belirlediğiniz kriterlere göre resmi teklif toplayabilir ve bu teklifleri kıyaslayarak hızlıca sipariş verebilirsiniz. Bu sayede zaman kaybetmeden tüm markalara ulaşabilir, artan zamanınızı işinizi geliştirmeye ayırabilirsiniz.

2 yıllık araştırma ve geliştirme çalışmasının sonucu olarak Moneta Tanıtım güvencesiyle 2019 yılıyla birlikte faaliyete geçen Üretimtek için destek@uretimtek.com adresinden ayrıntılı bilgi edinelebilir, uretimtek.com adresi üzerinden hemen kayıt olabilirsiniz.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com