Connect with us

İklimlendirme

Isı eşanjörlerindeki tüp ve kabuk sızdırmazlık mühendisliği konusunda yeni tasarımlar ve sonuçları

Yayın Tarihi:

on

 

Problemli ısı eşanjörleri için üretilen yenilikçi Flexitallic conta tasarımlarının örnek rafineri uygulamalarında incelenmesi.

Isı eşanjörleri proses ekipmanı olarak farklı endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Önemli olan, ısı eşanjörlerinin fonksiyonlarını -içerdikleri teknik özellikleri ön plana çıkararak sızdırmazlık konusunda meydan okuyabilmeleridir. Termal değişimler, eksenel ve radial kesme kuvvetleri, tüp boyunca oluşan ısıl değişkenlikler sızdırmazlık olayını daha kompleks bir hale getirir.

Ayrıca, eşanjör tasarımı nedeni ile oluşan conta kuvvetleri, tasarlanan yer, yerleştirme kolaylığı gibi ek faktörler olayın daha karmaşık hale gelmesine neden olmaktadır. Rafineriler’deki eşanjörler genelde eski ve oldukça yüksek basınç ve sıcaklıklarda çalışmaktadır. Ayrıca dönüşümlü işleri nedeni ile rafineri’nin problemli çocukları durumundadırlar. Yeni tasarlanan sızdırmazlık contaları tüm bu olumsuzluklara karşı üstün sızdırmazlık özellikleri nedeniyle uygun bir .mür ve kaçaksız uygulama imkanı oluşturmaktadır. Özellikle cıvata bağlantılı flanş ısı geçişlerinde, rafineri bakım servisi ve problemli birçok eşanj.rün tüp/kanal, tüp/kovan bağlantılarında. Yeni Conta Tasarımı – Flexitallic “Change” Isı eşanjörlerinde kullanılan klasik contaların Flexitallic mühendisleri tarafından uzun yıllar araştırılması sonucu oluşabilecek problemler hakkında geniş bir bilgi birikimi oluşmuştur. Bu yoğun inceleme ve araştırmalar sonucu tüm eksiklikleri giderecek yeni bir conta tasarımı üstüne yoğunlaşılmıştır.

“Change” esneklik ve sıklığı tek bir çatı altında optimum  değerlerde sunabilecek bir contadır. Bu özellikleri nedeniyle uzun termal dönüşümlü uygulamalarda üstün bir sızdırmazlık verimi elde edilmektedir. Bu yeni nesil conta’nın imalatı, farklı bir paslanmaz profilin spiral şekilde sarımından oluşmaktadır. Öncelikle profil Spiral Sarımlı Conta(SWG)’da kullanılandan 5 kat daha kalın ve farklı bir geometriye sahiptir. Bu farklılıklar imalat’ta ciddi değişikliklerin yapılmasına neden olmaktadır. Yeni profilin, güçlü ve sık yapısı öncelikle taşınma ve yerleştirmede SpiralSarımlı Conta(SWG)’da oluşabilecek zayıflık ve problemleri ortadan kaldırmaktadır.

Sıkı ve güçlü yapısı, alanın sınırlı olduğu uygulamalarda gerekli conta sıklığının elde edilmesini sağlar. Sarma işlemi sırasında dolgu malzemesi olarak yumuşak grafit uygulanır. Bu işlem sonucu oluşan sızdırmazlık yüzeyi Kammprofil yüzeyine benzer görünümdedir. Conta’nın her iki yüzeyi grafit kaplıdır. Elde edilen conta ile, düşük baskı kuvveti gerektiren flanşlarda üstün performansla çalışır. Yeni nesil conta’nın imalatında karşılaşılan zorluklardan biri, sarım başlangıcı ve sonunda profilin nasıl sabitleneceği problemidir. Çünkü, profilin kalın olması nedeni ile alışıla gelmiş nokta kaynağı uygulanamaz. Kaynak bütünlüğü, conta’nın tümü için büyük önem taşır, yapılan araştırmalar sonucu bu işlemin yüksek güçte lazer kaynakla yapılmasını zorunlu kılmıştır. Lazer kaynak, yüksek hassasiyetle derine nüfuz etme kabiliyetine sebep olur. Termal streslere karşı maksimum performansta çalışır. “Change” conta’nın geliştirilmesi laboratuvar ortamında birçok test sonucuna dayanır. ASME VIII, PVRC, ROTT ve EN 13555 gibi.

Kovan Isıl Dönüşüm Testi

Test’in ana amacı, standart bir conta’nın, standart bir flanş’ta sıkıştırılması sonucu periodik ısı değişimine tabii tutularak oluşabilecek kaçakların basınç düşüşleri seviyesinde incelenmesini içerir. Test için kullanılan elemanlar;

– iki adet ASME B16.50 çıkıntı yüzeyli NB 4˝ Flanş

– Flanşların kaynatılmış olduğu bir basınç haznesi ve onu ısıtacak olan iç eleman

– Test edilecek conta, 8 adet ASTM A193 B16 cıvata ile streslendirilmektedir. Bu işlem hidrolik germe aparatı ile herbir cıvataya 250 N/mmgü. uygulanması sonucu elde edilmekte.

Test’in şematik görünümü resimde görüldüğü gibidir.

Ayrıca test rejimi aşağıda belirtildiği gibidir.

a) Elemanların montajı sonrası 51 bar’lık bir basınç uygulanmakta.

b) Oda sıcaklığında 1 saat boyunca basınç düşüşü testine tabii tutmak.

c) Basınç düşürerek 2˚C/dak hızında sistemi 320˚C sıcaklığa çıkarmak.

d) Tekrar 33 bar’lık basınç uygulayarak basınç düşüş testine tabii tutmak.

e) Sistemi soğutmak.

SIKIŞTIRMA SONRASI GERİ KAZANIM

18.000psi (124 mpa) basınç altında, conta stresi geri

kazanımı sıkıştırmanın bir fonksiyonudur. Standart test

işlemlerinin 3 defa tekrarlanmasından oluşmaktadır.

Bunun sonucunda, bir termal dönüşüm 24 saat’te

tamamlanmaktadır. Test’in geçerlilik sınır değeri

Isıl dönüşüm sonunda, 1 saatlik zaman diliminde basınç düşüşünün 1 bar (14.5 psi)’dan daha az olması gerekmektedir. Daha büyük bir değer test’in başarısız olduğunu gösterir. Farklı conta tipleri ile yapılan deneylerde ilk üç ısıl dönüşüm sırasında uyumluluk göze çarpmakta ancak termal dönüşüm adedi arttıkça ciddi farklılıklar oluşmakta. ısıl dönüşüm periyodu’nun 14-16. seviyesine ulaştığında “Change” ve HTX750 dışında kalan contalar 1bar/saat düşüş şartını gerçekleştiremezler. Kammprofil, metal ceketli contalar,

standart Spiral Sarımlı Contalar(SWG) bu seviyede geçerlilik sınırının sonuna ulaşırken oluklu metal conta çok daha kötü bir performans sergileyerek 5. termal dönüşünde sınır değerine ulaşır. Test sonucunda “Change” conta yapısının üstün dayanma performansı açıkça gözükmektedir. 24. ısıl dönüşüm sonunda tespit edilen basınç düşüşü 0.07 bar (1 psi) seviyesindedir.

HT-X750 dışında hiçbir conta bu değere yaklaşamaz.

Kaynak: Refinery Based Case Study of a Novel Gasket Designed

for Use in Problematic Shell and Tube Heat Exchangers

B.Sc. Dene Halkyard

Flexitallic Ltd, Cleckheaton, United Kingdom

O-PAK – A. Arevyan (Orjinal Çeviri)

B.sc. Dene Halkyard

Flexitallic Ltd. Cleckheaton – United Kingdom

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement

İklimlendirme

Smap3D, İsviçreli soğutma uzmanının boru hattı tasarımını dijitalleştiriyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Gıda, kimya, ilaç endüstrileri, proses teknolojileri ve spor tesislerindeki kullanıcılar için endüstriyel soğutma tesisleri ve ısı pompaları tasarlayan, inşa eden ve bakımını yapan Walter Wettstein AG, boru hattı tasarımını Smap3D Plant Design dijitalleştirdi.

Tesislerinin tasarımında kaynakların korunmasına ve maksimum ekonomik verimliliğe odaklanan İsviçreli şirketin tesis ve boru hattı tasarımındaki artan gereksinimler ve dijitalleşme isteği, yeni yazılımlara olan talebin de artmasına neden oldu. Bu iş için makine ve tesis mühendisliğinde boru hattı planlama ve fabrikasyon konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip, Alman yazılım üreticisi Smap3D Plant Design’i seçen Walter Wettstein AG, tasarımdan fabrikasyona kadar dijital uçtan uca süreçleri başarıyla uygulayabildi. SOLIDWORKS tarafından CAD ve PDM sistemiyle bağlantılı olarak boru hattı tasarımı ve üretimine yönelik getirilen entegre genel çözüm, tasarım verilerinin proses mühendisliğinden 3D boru tesisatına ve boru imalatına aktarılmasını ve böylece otomasyon ile işlem güvenilirliği seviyesini artırmayı mümkün hale getiriyor.

Çözümle ilgili konuşan Smap3D Plant Design Avrupa Satış Yöneticisi Tim Frie, “Danışma aşamasında, ürün verilerinin CAD sürecine entegrasyonunun müşteri için özellikle önemli olduğu anlaşıldı” diyor. Proses mühendisliği (P&ID), 3D borulama ve izometriden oluşan entegre Smap3D Plant Design çözümü, SOLIDWORKS CAD ve PDM ile doğrudan bütünleşebilmesi sayesinde bunu hayata geçirebiliyor. Böylece boru hattı tasarımında iş akışının kesintisizliği sağlanıyor. Ayrıca, çok sayıda otomasyon işlevi ve tekil olarak önceden tanımlanmış boru özellikleri sayesinde, çok büyük bir zaman tasarrufu sağlanıyor; otomasyon derecesi ve proses güvenliği de artırılabiliyor. Örneğin, konteynerler, pompalar ve boru sistemlerinden oluşan önceden tanımlanmış modüller (alt çizimler) P&ID’de bir katalogda saklanabiliyor ve hızlı bir şekilde oluşturulup tekrar tekrar kullanılabiliyor. Sonuç olarak, elektrik listeleri gibi çok ihtiyaç duyulan şemalar proje aşamasının başlarında otomatik olarak oluşturulabiliyor. Konuyla ilgili konuşan bir diğer isim olan Walter Wettstein Tasarım Yöneticisi Dominic Schnyder, “Önceki manuel yöntemle karşılaştırılamaz bile; o yöntem son derece zaman alıcı ve hataya açıktı” ifadelerini kullanıyor.

Proje desteği, hiçbir isteği karşılıksız bırakmıyor

İsviçreli soğutma teknolojisi şirketi, ilk görüşmelerden entegre yazılımın başarılı kullanımına kadar proje desteği konusunda güçlü bir ortağa güvendi. Smap3D Plant Design’ın yetkin danışmanları ve eğitimcileri, tesis mühendisliğinde uzun yıllara dayanan uzmanlıklarıyla öne çıkıyor ve derinlemesine bilgilerini müşteriye aktarıyor. Çözümün tanıtılması ve uygulanmasına ek olarak, Smap3D Plant Design, tasarımcıları yazılımın işlevlerine alıştırmak ve günlük işlerde onu en iyi şekilde nasıl kullanacaklarını göstermek için eğitim kursları ve çalıştaylar düzenliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

İklimlendirme

BOGE DS-2: Sürdürülebilir, verimli ve akıllı işletime sahip soğutucu basınçlı hava kurutucusu

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

BOGE DS-2 serisinin yeni soğutmalı kurutucuları, her ayrıntısıyla ekonomik bir yapıda. Özellikle R 513 A soğutucu akışkan kullanımı sayesinde çevre dostu olan seri, birçok avantajı bir araya getiriyor.

Sürdürülebilir bir geleceğe doğru çalışmalarına devam eden Almanya’nın en eski kompresör ve basınçlı hava sistemleri üreticilerinden biri olan BOGE KOMPRESSOREN’in, öncekilerden daha da çevre dostu DS-2 serisi yeni soğutmalı kurutucuları, standart olarak daha önce kullanılan soğutuculardan çok daha düşük küresel ısınma potansiyeline sahip olan R 513 A soğutucu akışkan ile tedarik edilebiliyor. Yeni soğutmalı kurutucular, düşük CO2 ayak izinin yanı sıra birçok ekonomik avantajlar da sunuyor. Ürün akıllı kontrol ve gerçek talebe mükemmel şekilde uyum sağlarken, sabit bir basınç çiy noktasında güç tüketimini azaltıyor. Bu şekilde diğer bileşenler de verimli çalışmayı sağlıyor.

Her ayrıntısıyla ekonomik bir yapıda olan BOGE’nin yeni DS-2 soğutucu basınçlı hava kurutucuları

buy kamagra 100mg

, enerji tasarrufu sağlıyor. Örneğin; akıllı kontrol, gerekli yoğuşma noktasına ulaşılır ulaşılmaz kısmi yükte soğutma kompresörünü otomatik olarak kapatır. Soğutma sıcaklığı, ısı eşanjöründe depolanır. Bu soğuk rezerv, gelen basınçlı havayı çiğlenme noktası tekrar yükselene kadar soğutur. Soğutma kompresörü ancak gerekli sıcaklık seviyesini korumak için yeniden çalışır ve bu nedenle yalnızca bu noktada enerji tüketmeye başlar. Bu ilke, sürekli çalışan bir kurutucuya kıyasla %79’a varan enerji tasarrufu sağlar. Yeni frekans kontrollü fan, sabit bir yoğuşma basıncı sağlar ve enerji tüketimini %25’e kadar azaltır. Ayrıca, ısı eşanjörünün patentli tasarımı, düşük diferansiyel basınçlar ve düşük soğutucu gereksinimi ile birleştiğinde daha düşük güç tüketimi sağlar. Yüksek verimli bileşenler, basınç kayıplarını minimuma indirerek aşırı sıkıştırmayı önler.

Sürdürülebilirlik ve maliyet etkinliğinde avantajlar

Yeni soğutucu basınçlı hava kurutucuları sadece son derece verimli olmakla kalmaz, aynı zamanda çevre dostudur. İklim dostu soğutucu akışkan R 513 A’nın kullanılması, daha önce kullanılan soğutucu akışkanlara kıyasla küresel ısınma potansiyelini önemli ölçüde azaltır. 573 GWP (Küresel Isınma Potansiyeli) ile yeni cihazlar, çevreyi korumak için 2030 yılına kadar florlu sera gazları (F-gazları) emisyonlarında önemli bir azalmayı şart koşan EU 517/2014 F-Gaz Yönetmeliği’nin gerekliliklerini aşıyor. Ayrıca, DS serisinin modelleri başlangıçta çok az miktarda soğutucu gerektiriyor. Diğer bir avantaj: Hermetik olarak kapatılmış soğutucu akışkan devresi ve 10t’den düşük CO2 eş değeri sayesinde, tüm seri F-Gaz Yönetmeliği’nde öngörülen sızdırmazlık testinden muaf olur. Böylece kullanıcılar, sertifikalı soğutma teknisyenleri tarafından yapılan test maliyetlerinden tasarruf eder. R 513 A soğutucu akışkanın kullanılması, maksimum tedarik güvenilirliği ile daha iyi bir çevre ve maliyet dengesi sağlar.

Kendini düşünen bir kontrol

Yeni kontrol, BOGE’nin soğutucu basınçlı hava kurutucusunun tüketimini ve maliyetlerini daha da azaltır. Bu şekilde standart olarak entegre edilen kontrol, gerçek çalışma koşullarına mükemmel uyum sağlar. Sıcaklık dalgalanmalarına anında tepki vererek güç tüketimini en aza indirir. Akıllı kontrol ayrıca yüksek kaliteli 4,3″ dokunmatik ekran aracılığıyla rahat ve sezgisel kullanım sağlar. Çeşitli arayüzler sayesinde mevcut bir altyapıya dahi kolayca dahil edilebilir. İletişim Modbus RTU, USB portları veya isteğe bağlı olarak Modbus TCP/IP ile gerçekleşir. Diğer yeni bileşenler, örneğin; elektronik sıcak gaz baypas valfleri, kurulu scroll kompresörlerle birlikte verimli kurutma ve güvenilir çalışma sağlar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

İklimlendirme

ISK-SODEX’ten, iklimlendirme sektörüne ilave 500 milyon dolar ihracat potansiyeli

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Avrasya bölgesinin lider iklimlendirme sanayi fuarı ISK-SODEX, sektör oyuncularını bir araya getirdi. İklimlendirme sanayisinde sağlıklı iklimlendirme çözümleri temasıyla düzenlenen ISK SODEX, pandemiden sonra yabancı katılımcı sayısını yüzde 27 artırdı. 27 ülkeden 812 katılımcı, Türkiye dahil 95 ülkeden 86 binin üzerinde katılımcıyla gerçekleşen fuar, iklimlendirme sektörüne 500 milyon dolar ilave ihracat potansiyeli oluşturdu.

Kovid-19 salgınıyla birlikte tüm dünyada önem kazanan sağlıklı iklimlendirme çözümleri temasıyla düzenlenen ISK-SODEX’e, Avrupa, Asya ve Afrika kıtasından 812 firma katıldı. 53 ülkeden 300 profesyonel satın almacının katıldığı fuarda, Türkiye iklimlendirme sektörü yeni ihracat iş birlikleri gerçekleştirdi. Sektör, önümüzdeki iki yıl içinde gerçekleştirilmek üzere ilave 500 milyon dolarlık ihracat potansiyeli elde etmiş oldu.

Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından ISKAV, DOSİDER, İSKİD, İZODER, TTMD eş organizatörlüğünde ve POMSAD, SOSİAD, ESSİAD, MTMD ve KBSB destekleriyle gerçekleştirilen ISK-SODEX Fuarı’nda, Türkiye’den üreticiler İSİB’in katkılarıyla düzenlenen ‘B2B İkili İş Görüşmeleri’ ile 53 ülkeden 300 profesyonel satın almacı ile temaslarda bulundu.

İhracata yönelik yeni iş birliklerinin gerçekleştirildiği B2B İkili İş Görüşmeleri’nde bir önceki fuara kıyasla katılımcı ülke sayısı 44’ten 53’e çıkarken, katılan satın almacı sayısında yüzde 46 artış sağlandı. Böylece sektör firmaları gelecek iki yılda gerçekleştirebilecekleri ilave 500 milyon dolarlık ihracat potansiyeli elde etti.

Yabancı ziyaretçi sayısında 2019’a kıyasla yüzde 27 artış

Pandemi döneminde, HVAC&R sektöründe bu büyüklükte ve yüksek katılımla yapılan dünyadaki tek fuar olan ISK-SODEX 2021, 2019 yılında gerçekleştirilen fuara kıyasla yüzde 27 yabancı ziyaretçi artışı yakalandı. Ayrıca 2019’a kıyasla gerçekleşen online ziyaretçi kaydında da yüzde 14 artış elde edildi. 

ISK-SODEX’te bu yıl önemli ihracat iş birliklerine imza atıldığını belirten Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel şunları söyledi: “Kovid-19 salgını nedeniyle 1,5 yıldır ara verdiğimiz fuarlarımıza ISK-SODEX 2021 ile yeniden başlamış olduk. Dünya genelinde salgınla ilgili alınan önlemler ve aşılamada yakalanan ivme sayesinde fuarlarımıza eskiden olduğu gibi hem Türkiye hem de yurt dışından büyük ilgi olduğunu gördük. Böyle bir dönemde hem iş ortaklarımız hem ekibimiz büyük bir başarıya imza attı. Yeniden fuar alanında olmak ve işimizi eskisi gibi yapabildiğimizi görmek, bizi yeni dönemdeki etkinliklerimiz için de motive etti. İş dünyasının bir araya gelip, uzun vadeli iş birlikleri kurmaya eskisinden de daha istekli olduğunu gördük. Katılımcı ve ziyaretçi rakamlarımız da bunu net bir şekilde göz önüne koydu. ISK-SODEX, bu yıl gerek katılımcı ve ziyaretçi sayısı gerekse yarattığı iş hacmi açısından bir önceki fuara kıyasla oldukça verimli geçti.”

ISK-SODEX dünya devlerini İstanbul’da buluşturdu

Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen ISK-SODEX Fuarı, 36 bin metrekarelik bir alan üzerinde ve 812 firma katılımıyla gerçekleştirildi. Uluslararası iş birlikleri kurulması açısından verimli ve etkin geçen fuara; Rusya, Almanya, İtalya, Ukrayna, İran, Özbekistan, Fransa, Japonya ve Fas’tan firmalar katıldı. Fuar kapsamında gerçekleşen Forum Alanı etkinlikleri renkli sunumlara sahne oldu. Dört gün boyunca devam eden etkinliklerde 34 katılımcı firma ve sektörel dernek yetkilisi, 29 oturumda ürün ve hizmetlerinin yanı sıra iklimlendirme sektöründeki yeni düzenlemeler, teknolojik gelişmeler ve inovatif çözümleriyle ilgili bilgiler paylaştı.

İleri seviyede Kovid-19 önlemleri dikkat çekti

Hannover Messe Sodeks Fuarcılık katılımcı ve ziyaretçilerin, fuar alanında bulundukları süre boyunca güvenlik ve sağlığını maksimum seviyede korumaya özen gösterdi. Fuara girişlerde katılımcılar ve ziyaretçilere aşı, geçirilmiş hastalık veya negatif PCR sorgulaması istendi. Fuar alanında maske, mesafe, hijyen uygulaması yaygın olarak yapıldı. ISK-SODEX’in sektör için bir dönüm noktası olarak hayata geçirdiği bu uygulamanın gereklilikleri, tüm katılımcı ve ziyaretçiler tarafından hassasiyetle yerine getirildi. Ayrıca katılımcı ve ziyaretçiler, fuar süresince bu kuralların aksatılmadan uygulanmasından duyduklarını memnuniyeti dile getirdi.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com